PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MIST STREMDE HET VERKEER langs de kust van „Randstad" Industriële klimaat kanaalzone teveel belemmerende elementen PRINSES BEATRIX WORDT 21 SLIPPENDE AUTO DUWDE SCHIPPERSVROUW GRACHT IN ZELFS TAXI'S STONDEN STIL; TREINEN VIELEN UIT Prins Rainier schorst Monaco's parlement Prins Rainier van Monaco heeft het parlement gisteren van chantage be schuldigd en geschorst. In de radio toespraak, waarin hij dit meedeelde, kondigde hij aan, dat de grondwet zal worden gewijzigd en dat de vrou wen actief en passief kiesrecht voor de Nationale Raad (parlement) krij gen. Dit is een van de eisen van de oppositie. De 35-jarige prins heeft ook de ge meenteraad geschorst. Deze heeft volgens hem een vijandige houding aangenomen eri geweigerd financiële controle door de staat te aanvaarden. De moeilijkheden zijn vorig jaar jar nuari begonnen. De toen gehouden verkiezingen leverden een parlement op, dat meer zeggenschap in staats zaken wenste. De prins heeft de af gevaardigden eraan herinnerd, dat zij slechts een adviserend lichaam vormen. Onder geen beding wil hij zijn macht als absoluut soeverein be knot zien. Dr. Joseph Simon, die als voorzitter van de Nationale Raad ijvert voor grotere bevoegdheden voor het parle ment, verklaarde donderdagavond, dat prins Rainier volgens het parle ment niet het recht heeft de grond wet buiten werking te stellen. „Vol gens ons heeft de prins een staats greep gepleegd", zei hij. Hongaarse vluchteling schiet twee agenten dood Een 29-jarïge Hongaarse vluchteling heeft woensdagavond twee Ztvitserse politiemannen doodgeschoten op het spoorwegstation van Rhorschach, omdat hij vreesde verhoord te wor den naar aanleiding van een ruzie met zijn meisje. De vluchteling, Sandovne Csonka, is in Bregenz (Oostenrijk), gearres teerd. Hij heeft een volledige beken tenis afgelegd. Csonka had vijf schoten afgelost op de twee politiemannen. Hij had ge tracht zijn meisje over te halen om naar Oostenrijk terug te gaan. OP VELE PLAATSEN MIST Op vele plaatsen mist met middag- temperaturen om het vriespunt, eh slechts voornamelijk in het oosten en zuiden van het land hier en daar zonnige perioden met maxima enkele graden boven het vriespunt. Weinig wind. ZON EN MAAN 31 januari Zon op 8.23 onder 17.24 Maan op 0.51 onder 11./.5 Lichte vensters als bakens Op verzoek van de Konink- lijke Nederlandse Auto- S mobiel Club heeft de N.C. R.V. in haar uitzending j».van gisteravond éen be- -1 roep gedaan op de bevol- S king, de huiskamergordij- J nen open te laten, ten be- I hoeve van het verkeer. „In de diehte mist die vooral *1 in het westen van het land heerst, betekent elk licht- i punt een houvast en meer oriënteringsmogelijkheid voor elkeen langs de weg, aldus dit verzoek. *1 Ook heeft de K.N.A.C. l een beroep willen doen op de gemeentebesturen om op deze avond de straat- verlichting na twaalf uur niet te beperken. Auto raakte te water: één dode Ten gevolge van de gladheid en de mist waardoor de weg niet meer van de wegberm was te onderscheiden is in de nacht van woensdag op donder dag op de Walingsdijk te Ursum een personenauto, bestuurd door de ia- jarige A- Floris uit Berkhout, in de langs dè weg lopende- vaart gereden. Hij wist zich met zijn moeder én twee broers uit de over de kop geslar gen auto te bevrijden.. De 54-jarigè vader de heer A. J. Floris werd ech ter levénloos uit de auto gehaald. De familie kwam terug van éen ver jaarsvisite: 202e jaargang - no. 25 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F v. d. Velde en P B. den Boer Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G A de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week; f 7.00 p bw.. fr p p 7.25 per kw Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 30 januari '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim Minim p advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van I.— ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no 358300 PZ.C.. Middelburg. Bureaus Vlisslngen Walstr 58-60 tel 2355 4 lijnen (b.g.g 3508 of 3546). Middelburg, Markt 61. tel 3841. Goes. L. Vorststr 63. tel- 2475 (b.g.g adv 2234); Oóstburg. G -P de Pauwstr 9. tel 20. Terneuzen, Brouwerijstraat 2. Zierikzee. red tel 2425 adm tel 2094. Onbewoonbaar In het tijdschrift „Natuur en Land schap", orgaan van de contact commissie voor natuur- en land schapsbescherming heeft het redac tielid drs. R. J. de Wit een uitvoerige beschouwing gewijd aan het rapport „De ontwikkeling van het westen des lands." Dit rapport verscheen vorig jaar als resultaat van de arbeid, die verricht was door 'een commissie, welke'door het departement van volkshuisves ting was ingesteld. Er is over dit rapport al heel wat gediscussieerd, voornamelijk door planologen, economen, burgemees ters enz., maar nu komen dan de na tuurbeschermers aan het woord. De natuurbeschermers onderschrij ven de hoofdlijnen van het rapport. Zij constateren met erkentelijkheid, dat steden niet ongelimiteerd mogen groeien, juist ook om het contact met de recreatieruimten te kunnen handhaven. De heer de Wit verklaart zich in dit. verband voorstander van een grotere industriële sprei ding en hij merkt met teleurstelling op, dat van de regering geen ster kere stimulansen uitgaan voor vesti ging van industrieën Duiten het wes ten des lands. Hij vraagt aandacht voor het slechts povere subsidiebedrag, dat de over heid wil geven voor de vestiging van nieuwe industrieën elders in het land, terwijl zich in het Nieuwe-Water- weg-gebied gigantische ontwikkelin gen aftekenen. De bedreiging van de miljoenen- monsterstad is nergens zo tastbaar als in het gebied Rotterdam-Den Haag, nu ent hij: En dan schrijft hij onder meer het volgende Werkelijk essentieel voor een goede ruimtelijke ordening in ons land zou ons inziens zijn de ontwik keling in het gebied van de Nieuwe Waterweg enigszins ai' te remmen ten gunste van andere, aan diep vaarwater gelegen gebieden, waarbij met name aan de Westerschelde moet worden gedacht. Het uitblijven van concrete, door het rijk te geven richtlijnen voor de spreiding van de aan diep vaarwater gebonden werkgelegenheid maakt, dat in het gebied van Rotterdam en omgeving de planologie volledig ach ter de maatschappelijke ontwikke ling aanloopt. Het is typerend, dat het rapport „De ontwikkeling van het westen des lands" zich over dit brandende vraagstuk niet heeft uit- (Zie slot pag. 3 kol 1) In de Biesbósch is een grote evacua tie-oefening gehouden. De hulpverle ning was opgedragen aan het pon tonniersbataljon te Keizersveer en de transportcompagnie vaartuigendienst te Dordrecht. Foto boven: boer Klundêrt, die midden in de Biesbósch woont, wordt met zijn gezin geëva cueerd. Foto onder: de pontonniers in hun vletjesonderweg naar hun posten in het gebied van de Bies bósch „Oorlogsdreiging voor Nw-Guinea" tegengesproken Het Londense blad Daily Mail heeft donderdag onder de kop „Oorlogs dreiging voor Nieuw-Guinea" eeii be richt gepubliceerd volgens hetwelk Nederland de Britse regering er van op de hoogte gesteld zou heb ben dat Indonesië in de lente een in vasie in Nieuw-Guinea zou willen on dernemen. De diplomatieke corres pondent van het blad schreef, dat blijkens gegevens van inlichtingen diensten honderden kleine vaartuigen voor de invasie gereed gemaakt wër- den. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft gisteren verklaard, dat de be richten over een spoedige invasie van Nederlands Nieuw-Guinea geheel voor rekening blijven van het blad dat dit bericht heeft gelanceerd. Van een acute bedreiging van Neder lands Nieuw-Guinea is de Nederland se regering niets bekend, aldus de woordvoerder. Ook van Indonesische zijde is een te genspraak gevolgd. Prinses Irene (onopgemerkt) op Jan Steententoonstelling Geheel onverwachts en ook onopge merkt door de overige bezoekers heeft prinses Irene giste-middag een be zoek gebracht aan de Jan Steenten toonstelling in het Mauritshuis te Den Haag- Zij bracht ruim een uur op de expositie door. De prinses was verge zeld van een vriendin. KETTINGINCIDENT LIEP GOED AF Kinderwagen beschadigd baby kreeg geen letsel Toen gistermiddag omstreeks kwart voor vier een grote personenauto, bestuurd door de 34-jarige zanger W. W. bij de brug van de Brou wersgracht te Amsterdam slipte en de Prinsengracht in reed, werd daarbij de juist passerende ol-ja- rige schippersvrouw, mevrouw. B. KunstVan Beek, onverhoeds mer de het water ingeduwd. De vrouw schoot voor de bumper van de auto weg en slaagde er al spar telend in, aan de oppervlakte té blijven. Haar zwager, de '63-jarige schipper Bos, greep terstond een boothaak van éen woonscheepje én slaagde erindé vróuw op de wal te trekken. Het gelukte de bestuur der, wiens autó op dé zijkant in het water was gevallen, na enige tijd een zijraam open te. rukken, zodat hij zich uit zijn benarde po-, sitie kon bevrijden. Hij zwom naar de kant en werd door toegeschoten omstanders op het droge geholpen. Tussen een grote boom en, de langs- schurende auto, raakte eën kinder wagen beschadigd waarin de baby een kleindochtertje van mevr. Kunst geen letsel opliep. De brandweer had geruime tijd werk om de auto op te takelen en een motorfiets, die ook bij de slippartij in hét water was geschoven. JAARREDE VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL Bij verdeling bouwvolume letten op plaatsen, waar werkgelegenheid is In zijn, in de donderdag gehouden vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen uitgesproken, jaarrede heeft de voorzitter der Kamer, ir. O. A. L. Horstmaan een beschouwing ge geven over de werkloosheid in Zeeuwsch-Vlaanderen. Van het westen kan worden gezegd, aldus de heer Horstmann, dat tien twaalf procent van de beroepsbevolking werkloos is; in liet oosten ligt dit cijfer tussen de 7/2 en 10 procent. „Zeer gunstig steekt de kanaalzone hierbij af", zo vervolg de hij. Ilier zijn weliswaar werklozen ingeschreven, maar het cijfer komt nimmer boven de drie procent. „We zien dus in onze streek een uitgesproken werkgelegenlieidsgebied langs het kanaal en in het oosten en het westen uitgesproken zeer zwar te gebieden", aldus de heer Horstmann. „Het is zeer opvallend dat het inwo- tertal van de vijf samenwerkende ge meenten van de kanaalzone slechts alleen voor Terneuzen behoorlijk is vooruitgegaan en in de andere ge meenten stabiel bleef of achteruit liep, terwijl toch ïn Terneuzen be trekkelijk weinig industrie gevestigd is. Daarnaast zien we een aantal ge meenten waar beslist te weinig werk gelegenheid is voor de bestaande be volking en waar dus een groot aan tal werklozen is, terwijl desondanks het inwonertal aanzienlijk is toege nomen. Stel ik hiertegenover, dat in de in dustrie van de kanaalzone honderden Belgische, arbeiders werken, die ho ger worden betaald dan de Neder landse, dan meen ik, dat er bij de verdeling van het bouwvolume in de •ste plaats moet worden gelet op die plaatsen, waar werkgelegenheid De voorzitter van de Kamer van Koophandel stelde daarbij, dat het weinig zin heeft woningen te bouwen voor werklozen en toekomstige werk lozen. Hij was er dan ook van over tuigd, dat de provincie, door een wel doordachte verdeling van het welis waar karige bouwvolume, kan bij dragen tot vermindering van de werkloosheid, al zou dat misschien betekenen, dat er door deze maatre gel minder Belgen tewerkgesteld zouden zijn in de Nederlandse indu strie. Spreker stipte vervolgens aan, dat er na de oorlog in de kanaalzone nog geen industrievestiging van enige betekenis is gedaan, waar uit hij concludeerde, dat de om standigheden hiervoor dus ongun stig zijn. „Op Belgisch gebied", zo vervolgde hij „zien we langs liet kanaal nog voortdurend nieu we industrievestigingen. De lig ging langs het kanaal is dus een funstige factor, maar er zijn op eeuws gebied nog teveel belem merende elementen in het indu striële klimaat." Het zojuist verschenen boekwerk over de plannen van West Brabant noemde ir. Horstmann een „keurig uitgevoerde studie." In dit verband zei hij: „Wij mogen dan trots zijn dat wij wonen aan de monding van de Schelde en dat deze rivier behoort tot de grote toevoerwegèn van West Europa. Maar wij zouden toch meer reden hebben trots te zijn indien on ze provincie op' de atlas niet meer dat lege aspect zou vertonen van en kele tientallen jaren geleden, en evenals Noord-Brabant, alles In het werk zou stellen om haar eigen be volking werk te geven op eigen ge bied." Over het onderzoek van het ministe rie van economische zaken naar de toestand van de vlasindustrie deelde ir. Horstmann mee, dat hierbij is aangetoond, dat er vooral op organi satorisch gebied in deze industrie nog veel te verbeteren is. Samenwerking kan tot een verlaging van de kost prijs leiden, gezamenlijke in- en ver koop zou de positie van de vlassers kunnen versterken. Verbindingen Sprekend over het vraagstuk der ver bindingen zei de heer Horstmann te hopen, dat na de grote revisie van de veerboot „Prinses Beatrix" vaarze- kerlieïd zal zijn verkregen. „Dit klemt des te meer voor Bres- kens, omdat juist voor de zomerpe riode de reserve veerdienst uit de oude veerhaven zal worden Iamge- (Zie slot pag. 5 kol. 3) Een zware mist hing gisteren boven de „Randstad". Omstreeks vijf uur 's avonds was de mist zo dicht, dat men nauwelijks vier meter voor zich uit kon zien en de brandende koplampen van ver voermiddelen op vijftien meter afstand nauwelijks meer te on derscheiden waren. Omstreeks zeven uur gisteravond is h et taxiverkeer in die stad, wegens de dichte mist, in onderling overleg tussen verscheidene taxibedrijven, geheel stilgelegd. Chauffeurs verklaarden de punt van de motorkap van hun wa gens uit niet meer te kunnen ontwaren. Ze de.den ongeveer één uur over een afstand van vijf kilometer. Vele bestuurders van particuliere auto's zetten hnn wagens aan de kant van de weg om hun weg per tram of per trein te vervolgen. Het autobusverkeer van. de Haagse Tramweg Maatschappij werd stopge zet. De chauffeurs die liet aandurf den mochten tussen zeven en acht unr gisteravond nog naar de garages rijden. De trams bleven rijden, zij het -in opdracht stapvoets, dus met een snelheid van een vijf kilometer per uur. Op tal van drukke verkeerspun ten onder meer dat bij Malie veld/Koningskade te Den Haag hoorde men slechts het fluitje der verkeersagenten. Rood en groen van de verkeersborden en de dwars-passerende files waren niet meer te onderscheiden. De ver keersagenten moesten meermalen de auto aan de kop van een file ophalen om beweging in het ver keer te krijgen. Geen bussen tussen Amsterdam en Den Haag Wegens de dichte mist staakten te gen de avond de Nederlandse Spoor wegen hun busdiensten tussen Am sterdam en Den Haag. Passagiers die bij de halten stonden te wachten zijn opgehaald en naar het station ge bracht. Enkele treinen tussen Rotterdam en Maassluis richting Delft werden we gens het geringe zicht over het tra ject uit de dienst genomen. Als gevolg van de mist en de glad heid is gistermorgen in Den Oever bij de splitsing naar de Afsluitdijk een vrachtauto niet oplegger van een zui velfabriek uit Marum in botsing ge komen met een personenauto uit Hei- loo. De beide inzittenden van de per sonenauto werden ernstig gewond naar het Centraal Ziekenhuis in Alk maar overgebracht. De mist was er de oorzaak van dat gisteravond een personenauto in de Houtzagerssingel te 's-Gravenhage terecht kwam. De bestuurder, die al leen in de wagen zat, kon er iiog tij dig uitkomen en de brandweer zorg de er korte tijd later voor dat de au to weer vaste grond onder de wiélén kreeg. Te water geraakt De, ook in Rotterdam zeer dichte mist, heeft in deze gemeente tal van ongelukken tengevolge gehad. Hier bij kwam veel materiële schade voor en er is een slachtoffer gevallen, de 72-jarige heer B. S. uit de Heem raadstraat. Hij geraakte, door mist misleid, in het water van de Delha- venseschie. In het ziekenhuis Cool- singel is hij later op de avond over leden. De 70-jarige heer W. C. van dé Schoonenbergerweg raakte even eens in de Delfhavenseschie, toen hij zijn weg zocht. Een voorbijganger hielp hem op het droge. - Aanvaring op Waterweg Het Nederlandse motorschip „Trom- penburgh" is" gisteravond in dichte mist op de Nieuwe Rotterdamsche Waterweg ter hoogte van de scheepswerf Wilton Feijenoord in aanvaring gekomen met een sleep-' boot, die twee lichters sleepte. De „Trompenburgh" was op de thuisreis van Kings Lynn naar Rotterdam. Het schip kreeg een scheur boven de waterlijn én is ter plaatse voor an ker gegaan. EEN' RECENTE OPNAME VAN H.K.H. PRINSES BEATRIX DIE OP 31 JANUARI A.S. HAAR 21ste VERJAARDAG HOOPT TE VIEREN. (Foto M. C. Meyboom).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1