MET BEHULP VAN FIETSBAND STAL LOS-WERKMAN GAS WALCHEREN RAAD WESTKAPELLE STELDE RECREATIEPLAN VAST OFFICIËLE PUBLIKATIES VRIJDAG 30 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 POLITIERECHTER MIDDELBURG I nkomstenf ormulier werd vervalst De los-werkman E. H. uit Zaamslag stond donderdag voor een „oude" er een „nieuwe" zaak terecht voor de po litierechter te Middelburg, mr. B. S Sieperda. De eerste zaak dateerde reeds van twee jaar terug en daarin werd H. ten laste gelegd zich schul dig gemaakt te hebben aan „flessen trekkerij". Vervolgens moest hij zich verantwoorden, omdat hij met behulp van een fietsband gas gestolen had.... Door drankmisbruik was hij in finan ciële moeilijkheden geraakt, waar door hij goederen kocht, maar niet betaalde. Dit was in de loop van 1957 opgelopen tot een flink bedrag, dat hij echter met de hulp van zijn fa brieksdirecteur grotendeels afbetaald heeft. De officier van justitie, mr. J. L. An- dreae, had hiervoor waardering. „Verdachte heeft zich hierbij van zijn beste zijde laten zien", aldus mr. Andreae, die zijn waardering ook tot uiting liet komen in de eis, die 3 maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van 3 jaar, plus toezicht van het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcoholisme in hield. Wat de diefstal van het gasfabriek- produkt betreft, betoogde de officier dat verdachte hiertoe in zekere zin door zijn echtgenote gedwongen werd. Deze had namelijk alle 200 dubbeltjes, die nodig waren om het gaskomfoor tot „leven" te brengen, uit de meter gehaald. Maar verdach te moest toch warm water enz. heb ben en daartoe verbond hij zijn g. toestel met enkele fietsbanden naar de gasleiding. Alle omstandigheden in aanmerking nemend ook, dat H. thans een drankkuur volgt eiste de officier een boete van 20, waar van ook H.'s echtgenote de helft moet betalen. Het vonnis luidde con form. De constructieschilder C. A. D. uit Terneuzen had op 7 augustus j.l, een bus verf weggenomen van het motor schip „Olivia Winther", dat toenter tijd gerepareerd werd. D. had de verf- bus aan een touw over boord laten zakken met de bedoeling het 's avonds met een bootje op te halen. De bus bleef echter op het water drijven, hetgeen nu net niet de bedoeling van D. geweest was. Toen hij het voorwerp dan ook kwam halen, werd hij op heter daad betrapt. Deze diefstal, zc vertelde hij, was het gevolg van financiële moeilijkheden. Hoewel dit geenszins een verontschuldi ging mag zijn, wilde de officier er niettemin rekening mee houden en eiste een week onvoorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Waarmee mr. Sieperda aklsoofd ging. Vervalsing De fabrieksarbeider M. B. uit West- dorpe had zich schuldig gemaakt aan vervalsing van een inkomstenformu lier voor de sociale verzorging. Destijds was verdachte hiervoor niet ter zitting verschenen, maar de politierechter vond deze vervalsing zo ernstig, dat hij B. liet halen. Op 6 en 20 septembe. j.l. had B. deze vervalsingen gepleegd. Verdachte vertelde schulden te hebben. Hot bleek de politierech ter, dat dit caféschulden waren en daarom vond nir. Sieperda de ver valsing dubbel zo ernstig. „Het wordt dikwijls gepleegd door men sen, die het niet zo breed hebben", betoogde de officier. „Maar daar staat tegenover, dat juist door bet invullen van de formulieren de sociale verzorging valt of staat." De sociale verzorging mag geen „vertoning" worden en de justitie Vijftig mille voor herstel toren te 's-G Do gemeenteraad van 's Gravenpol der heeft donderdagavond de restau ratie van de toren besproken. De voorzitter, burgemeester J. D. Jan sen, deelde mede dat in de voet van de toren scheuren voorkomen, die nog steeds verder werken. Ook is ge bleken, dat do fundering slecht is. De heer P. Kopmels onderstreepte, dat de onderbouw van de toren zeer slecht is, zodat een en ander gevaar opleveit Hij gaf de raad in overwe ging om wanneer na onderzoek mocht blijken, dat restauratie niet mogelijk is, te besluiten de toren af te breken, om daarvoor in de piaats een koepel te bouwen. Het architec tenbureau Van der Mast te Gorkum zal worden opgedragen met spoed een onderzoek in te stellen. Aan B. en W. werd een krediet van 50.000 ver strekt, zodat het herstellingswerk zo spoedig mogelijk zal kunnen begin nen. Schoolhoofd van Kattendijke met pensioen Zaterdagmiddag om twee uur komt de raad van Kattendijke in een bij- zondore vergadering hijeen. Het enig ste punt van de agenda is de ont slagaanvrage van de heer W, M. Lou- werse als hoofd van de openbare la gere school. Na afloop van de verga dering zullen de raad alsmede ouder commissie, personeel van de school en de leerlingen afscheid nemen van het scheidende schoolhoofd. Veiling van schilderijen In het verslag over de veiling van schilderijen te Middelburg in ons blad van donderdag is een storende on juistheid vermeld. Bij de verkoop van enkele schilderijen, die het eigendom waren van wijlen dr, H. A, van der Kamp uit Domburg, werd bericht, dat deze geneesheer was. Men zal be grepen hebben, dat wij dr. Van der Kamp, oud-leraar aan het stedelijk gymnasium en de rijkskweekschool, bedoelden moet deze overtredingen dan ook bepaald niet te licht opvatten", al dus mr. Andreae. Rekening houdend met het feit, dat B. thans echter naar voldoening van zijn werkgevers zijn arbeid verricht, volstond mr. Andreae met 2 weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar plus een feldboete van 40. Waarmee mr. ieperda zich kon verenigen. De vertegenwoordiger J. D. M. v. d. P. uit Breskens had op 30 november te Oostburg van zijn werkgever drie sloffeh sigaretten weggenomen. De officier stipte aan, dat Van de P. op deze manier het vertrouwen van zijn haas op ernstige wijze beschaamd heeft. Hij eiste dan ook een voor waardelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 3 jaar, alsmede toezicht van de r.-k. reelas- seringsvereniging. Ook hier vonniste mr. Sieperda conform. Tenslotte werd de 74-jarige M, W. uit Graauw en Langendam con form veroordeeld tot een boete van 25, omdat hij een auto be stuurd had, terwijl zijn rijbewijs om gezondheidsredenen was inge trokken. De bejaaFde man dacht, dat hij wel mocht rijden omdat zijn neef naast hem zat. Deze neef kon echter heel weinig toezicht houden, zodat W.'s verweer van „onder geleide rijden" weinig zo den aan de dijk zette. Raad voor de Scheepvaart „Amsteldijk" botste bij Borssele op m.s De raad voor de scheepvaart heeft donderdagochtend de botsing bij Borssele tussen het vrachtschip „Am steldijk" van de Holland Amerika- lijn en het m.s. „Hansa" besproken. Do „Amsteldijk" was op 17 augustus van het vorig jaar van Antwerpen op weg naar Rotterdam. Op de Wester- schelde kwam plotseling een dikke mist opzetten en de kapitein, J. v. D. yit Voorburg, besloot bij-de hoek van Borssele voor anker te gaan. Bij de manoeuvre is het 140 meter lange schip te ver afgedreven en te gen de .Hansa' gebotst, die daar met vele andere schepen eveneens voor anker lag. De schade was gering. De kapitein verklaarde ter zitting dat de stroom veel sterker was dan hij had verwacht en dat hij boven dien zijn radar op zo'n korte afstand niet meer had kunnen gébruiken. De hoofdinspecteur van de scheep vaart, de heer J. Metz, meende dat de kapitein geen schuld kon worden ver weten. Hij heeft dé manoeuvre onge twijfeld naar beste kunnen uitge voerd, maar is daarbij misleid door de sterke ebstroom, die In de Weater- schelde erg verraderlijk kan zijn. Benoeming voorzitter calamiteuze polders Bij K.B. is benoemd in de provincie Zeeland met ingang van 4 februari 1959, tot voorzitter -van het bestuur der waterkering van de calamiteuze polders Serlippens, Nieuw-Othenë, Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt: J. Verpoorte te Zaamslag;. MIDDELBURG Gezelschap Anneke Elro amuseerde vele kinderen Woensdagmiddag werd voor de Mid delburgse jeugd in het Schuttershof door Anneke Elro en haar toneelge zelschap h6t toneelstuk in vier be drijven „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" opgevoerd, Deze voorstelling betekende het eer ste optreden van dit gezelschap in Middelburg. In de zaal volgden en kele honderden kinderen, waarvan er velen vergezeld waven van hun moe der, met spanning het -bekende sprookje, dat zij dit keer niet hoor den vertellen, maar in werkelijk voor zich op het toneel zagen gebeuren. Soms gingen de kleintjes zo- op in het verhaal, dat men het gelegde „een speld kunpen horen vallen", kon gebruiken. Anneke Elro vervulde de rol van sneeuwwitje. Haar stiefmoe der de koningin wérd uitgebeeld door Willy Rotermundt, Francois, de ka merheer door Jos Molenkamp, de oede fee door Ida Baggerman en tefano dé Jaer door J. Eldering. On der de zeven kabouters waren Babs de Winter en Willy Rijnvis. M.A,C De Zeeuwen werkte verkeerskennis bij De M.A.C. „De Zeeuwen" belegde deze week in café-restaurant „De Eendracht" te Middelburg een ver- keersavond. Dit ter voorbereiding van de K.N.M.V.-verkeerscompetitie, waaraan De Zeeuwen ook dit jaar zo als bekend deelneemt. De bijeenkomst stond onder de gewaardeerde leiding van opperwachtmeester A. Piekart van de rijkspolitie. Deze politieman behandelde op vlotte eri begrijpelijke wijze de verkeerswet en het wegen verkeersreglement en de daaruit voor de weggebruikers voortvloeiende plichten eh rechten. Helaas was er voor deze avond wei nig; belangstelling, daar er slechts vijftien aanwezigen opgekomen wa ren. En toch bleek op deze avond dat er op verkeersgebied nog zeer veel te leren is. Voor hen, die alsnog hun verkeerskennis willen bijwerken, houdt de MAC „De Zeeuwen" een tweede (gratis) lesavond en wel op maandag 9 februari a.s. De verkeers- competitie wórdt gespeeld op woens dag 18 februari a.s. Beide avonden die om 8 uur in „De Eendracht" beginnen, zijn voor elkeen toeganke- lijk. Marktberichten AMSTERDAMSE AARDAPPELTERMIJNMARKT Amsterdam, 29 januari. De totale dag omzet op de heden gehouden aardap- peltermijnmarkt beliep 77 contracten.- In de consumptiesector werden gedaan In EIgenheimérs 35 mm klei 2 contracten voor april tegen 19.00, ijl Bintje 35 mm klei 6 contracten voor maart, waarvan l tegen 24.00 en s tegen 23.80 en 31 con tracten voor april tegen 24.50, in Bintje 45 mm kiel 10 contracten voor april, waarvan 5 tegen 20.80 en 5 tegen 20.50. iri Voran 35 mm zand 11 contracten voor april, waarvan 1 tegen 18.00 en 10 tegen 18.20 en ih' Alpha 45 mm klei G contrac ten voor april tegen 20,20. Voor al deze rassen was de stemming kalm. Bij de poterrassen zette Blntje-a 35-45 mm klei 4 contracten om voor maart tegen 30.70 (prijsh.) en Bintje-e 35-45 mm klei 7 con tracten voor maart, waarvan 2 tegen 30.90, 3 tegen 31.30, 1 'tegen 31.50 en 1 te gen 31.00 (onregelmatig). Voor de overige rassen was de stemming-kalm bij geen omzet- MARKTBERICHTEN BARNEVELD. Elerveiling S-B.E. Aanvoer 407.870 stuks. Handel redelijk: prijzen: eieren van 8.1—00 gram f 9.40—10.05, idem van 60—63 gram f 11,03—11.57, idem va» 63—67 gram; f 11.71 •1248; eendeëieren van 63—72 gram f 8.90—9.92, alles per 100 stuks. Coöperatieve Veluwse eierveillng Bar- neveld—Ede. Weekaanvoer circa 1 000 000 stuks. Handel kalm. Prijzen eieren van iO gram f 9.53—10.90, idem 60 tot 63 gram 1.1.06—11.57, idem van 63—70 gram f U.72—13.71, alles per 100 stuks. Eiermarkt aanvoer 1.550.000 stuks, han del kalm, prijzen eieren van 5466 gram f 1Ö.S012.50, algemene prijs 11.25. kilo prijs f 1.88, basis 60',fe gram. Prijsnotering Gelders-Overijselse vereni ging van eierhandelaren: grote eieren 11.75—12-60, gewicht 63—88 gram, kleine eieren f 10.00—11.50, gewicht 54—62 gram. VISMIJN VEERE Exportgarnalen 770 leg 2,78—3,28. Schar 50 Kg 46—49. Bot 100 kg 38—46. Wijting 21 kg 32—37. Sprot 1824 kg 21—95. VLISSINGEN De heer Palmkoeck 40 jaar bij elektriciteitsbedrijf Dinsdag was het 40 jaar geleden, dat de heer A. A. J. Palmkoeck te Vlis singen, machinestoker le klas werk zaam in de centrale Zeeland van de Provinciale Zeeuwsche Electrioiteits- Maatschappij, in dienst trad bij de Belgische maatschappij, welke op 1 januari 1929door de P.Z.È.M, werd overgenomen. Dinsdag werd de heer Palmkoeck daarom in de feestelijk versierde conferentiezaal der centrale gehuldigd in aanwezigheid van het gehele centrale-personeel. De jubila ris werd toegesproken door de hoofd ingenieur, if. H. Broekhoff, die hem, bij afwezigheid van de directeur, me de namens bestuur en directie van het bedrijf dank bracht voor de toe wijding en de ijver, waarmede de'ju bilaris zijn werkzaamheden geduren de 40 jaren heeft verricht, een en ander onder, aanbieding van de ge bruikelijke enveloppe met inhoud. Vervolgens -spraken de bedrijfsinge- nieur ir. J. A. M. Schoonderwoerd en de chef van de wacht, de heer J. P. de Lange de jubilaris op hartelijke wijze toe. Namens het personeel bood -dé heer W. Kerkhove een blijvend, 'adhdenkën aan waarna de heer J.' J. de Kok zülks deed namens de per soneelsvereniging. De heer Palm koeck dankte allen voor de vriende lijke woorden en de aangeboden ge schenken. De bedrijfsfotograaf legde enkele momenten van deze huldiging op de gevoelige plaat vast. „De macht van de vrouw" In de maandelijkse vergadering van de afdeling Vlissingen van de N. C. V, B., die onder leiding van mevrouw Holthuis in het jeugdgebou'w van de Gereformeerde Kerk werd gehouden, hield mevrouw N. HomburgHoek- veld een lezing over „De macht van de vrouw", waarvoor de aanwezige dames grote aandacht toonden. Be kendgemaakt werd dat de 35e jaar vergadering is vastgesteld op 24 fe bruari. Oogst van de straat Aan het bureau van politie te Vlissingen zijn in het tijdvak van 2i januari tot 27 januari 1939, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd: verschillende rijwielen en autopeds; diverse wanten en handschoenen; enkele dassen; meisjes- muts; jongenspetjes: dop van benzine tank; enkele sleutels; inlichtingen aan het bureau zijn te bekomen van de adressen, waar de navolgende voorwer pen zijn te bevragen: diverse wanten; handschoenen en dassen: boerinnen- schort; tafelkleedje; paar rubberlaarzen; witte fietspomp; kettinkje met 5 sleutels; groene vulpen; schoolboekje; rijwieltas: ring; portemonnee. DOMBURG Melkcontrolevereniging bijeen De melkcontrolevereniging Domburg Aagtekerke hield onder leiding van de heer Joh, de Visser haar jaarver gadering. Uit het verslag van de se cretaris, bleek, dat er 44 leden waren met totaal 287 gecontroleerde dieren, waaronder vele zeer produktief zijn. De heren M Corré en W. Verhage werden als béstuurslid herkozen. Tot lid van de kascommissie werd de heer P. de Visser Pz. aangewezen. Tot afgevaardigde naar de provihel- ale meikcontroledienst Werd benoemd de heer Jafe. de Visser Lz.; tot diens plaatsvervanger de heer W. Verhage. Een regeling inzake de sociale verze keringen voor de monsternemers werd vastgesteld. De hoofdcontroleur,, de heer Stroo uit Middelburg, besprak het onderzoek op eiwitgehalte van melk, waarvoor sinds kort ook in Zeeland de mogelijkheid bestaat. KOUDEKERKE Ouderavond Dezer dagen hield de oudercommissie van de openbare lagere school te Koudekerke een bijeenkomst. De voorzitter van de commissie, de heer N. I. Mesker begroette in zijn wel komstwoord o.a. het voltallig college van B. en W„ de spreekster van de ze avond mej. Siebenga en ds. J. H. J. Hoffman. Na het welkomstwoord berustte de leiding in handen van het hoofd der school, de heer H. A. Mos selman. De heer L. Sloos werd herbe noemd als lid van de oudercommis- „Sloeplan geen vijand, maar vriend voor de landbouw" Drs. Th. J. Westerhout sprak op streekavond L.J.G. Walcheren Een groot aantal leden van de Wal- oherse L.J.G. was donderdagavond naar de sfcreekbijeenkomst in restau rant „De Eendracht" te Middelburg gekomen om er een lezing bij te wo nen, die drs. Th. J. Westerhout, Tweede Kamerlid en wethouder van de Zeeuwse hoofdstad, die avond hield over het Sloeplan. 'Uiteraard kon de heer Westerhout geen „haar fijne." uiteenzetting geven van het geen het Sloeplan nu eigenlijk in houdt. Wel schetste hij in een duide lijk betoog enkele vraagpunten over en de achtergronden, die geleid heb ben tot het plan. Aan het slot van zijn betoog kwam drs. Westerhout tot de conclusie, dat het Sloeplan geen vijand is voor de landbouw, maar een vriend om de landbouw méde gezond te maken en te houden. ïn ruimeré zin sprekend over de betekenis van de industriali satie voor de landbouw, ging hij uit van twee facetten de toeneming van de gehele bevolking en de afneming van de agrarische beroepsbevolking. Tegen dit „leeglopen" van het platte land kunnen maatregelen genomen worden in de vorm van industrialisa tiespreiding. Hierdoor gaat weliswaar landbouwgrond verloren, maar drs. Westerhout betoogde, dat dit in het belang van de gemeenschap toch ge beuren moet. Voorts ging hij nader in op de con sequenties, die een wegtrekkende agrarische bevolking voor Zeeland hëeft. „Willen we echter zórgen, dat de dorpskernen gezond en'levens krachtig blijven, dan is het nodig de dorpen een nieuwe plaats te geven", aldus de heer Westerhout. „Daarom moet men de sanering in de land bouw gekoppeld zien aan de indus trialisatie". In dit verband gaf hij een schets van hoe een „gaaf" plat teland er uit kan zien. In enkele cen tra (kernen) zal op het platteland in dustrie gevestigd worden. Daar rond komt een ring van levenskrachtige dorpen van eën behoorlijke omvang en tot slot het eigenlijke platteland, uitsluitend bestemd voor boerderijen en eventueel landarbeiderswoningen. In de grotere dorpen moet dan ook laats zijn voor industrie-arbeiders, laarnaast moet gezorgd worden voor een behoorlijk voorzieningspeil in de landbouw. Drs. Westerhout betoogde, dat tegen de achtergrond van dit algemene beeld 't Sloeplan van minstens even veel betekenis is voor geheel Walche ren en West-Zuid-Beveland als voor Vlissingen of Middelburg. Ruimer, dat het plan voor de landbouw even belangrijk is als voor de industrie. Na de pauze was er gelegenheid voor discussie. De avond stond onder lei ding van de L.J.G.-voorzitter, dé heer A.- Lampert uit Biggekerke. Examens Voor het diploma gezinsverzorgster slaagden te Dordrecht de dames: Aagje den Haan en Nel van Vliet, beiden uit Sint-Annaland. derwijs, sclioolsparen en enkele ande re zaken betrekking hebbende op het onderwijs, Mej. Siebenga hield tij dens deze bijeenkomst een causerie over de mogelijkheden,, die er zijn, wanneer de meisjes de lagere school verlaten, om zich verder te bekwa men op een middelbare school. Na deze interessante lezing, volgde een uitvoerige discussie. Afscheid I. A. van Houte bij Rode Kruis-coionne De Rode Kruiscolonne afdeling Kou dekerke, kwam dezer dagen in jaar vergadering bijeen, onder voorzitter schap van de heer I. A. van Houte. Nadat de secretaris het jaarverslag had voorgelezen was er gelegenheid om afscheid te nemen van de heer A, Osté, voorzitter van de vereniging in verband met zijn vertrek naar Hee renveen. Tijdens deze vergadering voerden o.m. de heren J. L. Dreg- mans en P. J. de Potter het "woord. Allen getuigden van de grote acti viteiten die de scheidende voorzitter steeds aan de dag had gelegd. Aan het eind van de bijeenkomst dankte de heer Osté voor de vele goede woor den die tot hem waren gericht, en de ontvangen schenken. Nadat er nog enkele films waren gedraaid, bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. PLAN „JOOSSESWEG" In toerisme ligt nieuwe inkomstenbron Na langdurige besprekingen heeft de raad van Westkapelle donderdag avond zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W. tot vast stelling van het uitbreldings- en" re creatieplan „Joossesweg". In dit zui delijke van de bebouwde kom, tussen de duinrand en de kreken gelegen, bij na 30 heet grote recreatie plan zijn naast 120 bungalows, een kamphotel, een kamphotcl voor de jeugd, terrei nen geprojeoteerd voor de plaatsing van caravans, kampeerhutten kampeertenten. Er waren tegen dit recreatieplan door verschillende grondeigenaren in dit gebied, dat grotendeels uit cul tuurgrond bestaat zijn twee bedrijven gelegen bezwaren ingediend. De raad wees deze bezwaarschriften van de hand. Enkele raadsleden drongen er ech ter op aan de heren P. K. van Kooi jen (c.h.) en J. de Visser (s. g.) de clausule op te nemen, dat piet tot het doen van sancties zal worden overgegaan, vóórdat voor de betrokken landbouwers vervan gende grond aanwezig is. Hoewel waarnemend burgemeester W. Gabriëlse en de andere raadsleden dezelfde gedachte was toegedaan, moest burgemeester Gabriëlse er op wijzen, dat het in deze vergadevin voorshands slechts ging om de vast stelling van het plan Voorstellen tot grondaankoop of -en hieraan denkt men in de laatste plaatsonteigening zullen uiteraard wéér de goedkeuring-van de raad no dig hebben. Het punt „vervangende grond" kan dus hierbij aan de orde komen, zo zei de waarnemend burge meester. „We voelen daar in ieder ge val allemaal voor". Voor de behandeling van het voorstel gaf de heer Gabriëlse nog een toelich ting. Zo sprak hij over de toeneming van het aantal vakantiegangers, de toenemende trek naar de kustgebie den en de lawine van toeristen, die men langs de ganse kuststrook in de toekómst mag verwachten. „Een ander aspect is", aldus de voor zitter, „dat er voor de gemeente slechtere tijden aanbreken". Spreken de over de werkgelegenheid zei hij; „Er is voor Westkapelle weinig per spectief. In het toerisme ligt echter een nieuwe inkomstenbron voor de gemeente". Daarom zag de beer Ga briëlse tegen de verwachte „lawine" geen enkel bezwaar. Een boterham Veeleer: aan de ene kant een taak voor Westkapelle en aan de andere kant: een boterhamDat zal ten koste gaan van enkele agrarische be drijven", zo vervolgde hij, „voor de betrokkenen ligt. er echter de moge lijkheid van omschakeling. Voorts staan belangen van grote groepen op het spel, die echter ruimschoots opwe gen tegen het verlies van de cultuur grond. We voelen de bezwaren aan, maar zij mogen in deze niet de bo ventoon voeren. De belangen van de betrokken mensen liggen trouwens behoor lijk veil. De meerderheid van de raad is agrarisch georiënteerd. Wij zullen bij voorkeur zo weinig mogelijk onteigenen". Bij de vaststelling werd ook een be zwaarschrift van de Polder Walche ren niet ontvankelijk verklaard. Een deel van het kampeerterrein is name lijk binnen de zeewerings-beheers- zone van de polder geprojecteerd. Dit kampeerterrein bestaat echter reeds en in het Streekplan Walche ren staat, aldus de heer Gabriëlse, dat bestaande kampeerterreinen niet be hoeven te verdwijnen. Op voorstel van de heer J; Minder- houd (g.b.), die pleitte voor „meer ruimte, voor de kleine man" werd be sloten -het ontwerp zodanig te wij zigen, dat de helft van het oorspron kelijk voor kampeerhutten geprojec teerde terrein noordelijk van de Joossesweg voor het plaatsen van tenten zal worden gereserveerd. Het plan was 's middags door B. en W. en de raad besproken met de architect, de heer L. Lentz uit Hengelo. Voordat het werd behandeld, hechtte de raad zijn goedkeuring aan het „uitbreidingsplan in hoofdzaak" der gemeente Westkapelle, omvattende de plannen „Noord", „Jacob Brasser- straat" en „De Casembrootstraat". In verband met de vaststelling van het recreatieplan werd de bouwveror- dening voor wat betreft de bouw van zomerhuizen en kampeerhuisjes ge wijzigd en aangevuld. Ook de politie verordening moest worden gewijzigd en aangevuld met enkele bepalingen, die aan het kamperen zijn gewijd. In de politieverordening stond ook een bepaling, dat men zich niet in de ge meente mocht vertonen in bad- of strandkleding. Het vaststellen van het aanstootgevende van deze kleding werd in het artikel aan B. en W. overgelaten; het slot van de bepaling luidde: „naar het oordeel van B. en W." Nu Westkapelle op uitgebreider schaal dienstbaar aan de recreatie zal worden vond de waarnemend bur gemeester het artikel „te ingrijpend". „We moeten er de hand aan houden" vond de heer J. de Visser (s.g.), waarop de voorzitter betoogde, dat dan ook de wegen en zelfs de duin overgangen onder de bepaling zou den vallen. Daarom werd de redac tie van het artikel zodanig gewijzigd dat het verbod alleen voor de wegen in de bebouwde kom zal gelden. Het „naar het oordeel van B. en W." bleef alleen voor de bebouwde kom dus gehandhaafd, hetgeen de heer J. de Pagter (arb.) een organisatorisch moeilijke zaak leek. „Hoe zit dat, gaan B. en W. die kleding keuren?" informeerde hij schalks, met welke luim dit overigens ernstige en belangrijke deel van de raadsvergadering, waarin Westkapelle zijn recreatie plan kreeg, werd besloten. VLISSINGEN. MEDEWERKING INGEVOLGE ARTIKEL 50 KLEUTERONDERWIJSWET B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat door de raad dier gemeente in zijn -vergadering van 23 ja- nuari 1959 aan het R.-K. Kerk- en Schoolbestuur alhier medewerking is verleend voor de aanschaffing van vloerbedekking in de lokalen van de on der het bestuur staande St.-Annakleuter- schopl alsmede van eën stofzuiger voor deze scliool. vlissingen, 26 januari 1959. VLISSINGEN. MEDEWERKING INGEVOLGE ARTIKEL 72 L.O.-wet 1920. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat door de raad dier gemeente in zijn vergadering van 23 Ja- Stuurmansexamen De heer W. J. Deijnen te Middelburg slaagde voor het examen tweede stuurman grote handelsvaart, theore tisch gedeelte. Collecte De meisjesclub „Martha" te Zoute- lande heeft in de maand januari sie. Verder deed het hoofd der school f 21,55 ten bate van de N.O.V.I B mededelingen over het verkeerson-1 bijeengebracht. nuari 1959 aan het R.-K. Kerk- Schoolbestuur alhier medewerking verleend voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van het eerste leerjaar van de onder het be stuur staande uloschool aan de Van der Helstlaan. Vlissingen, 26 januari 1959. BEKENDMAKING. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de raad in zijn vergadering van 23 januari 1959 heeft be sloten medewerking te verlenen 1. ingevolge artikel 72 der Lager Onder wijswet 1920 aan onderscheidenlijk: a. het bestuur der vereniging „Chr school aan 't Zand" te Middelburg; b. het bestuur van de school der Ned Herv. Gemeente aan de Zuidsingel te Middelburg; c. het bestuur van de R.-K. school aan da Bachtensteene te Middelburg; in verband met respectievelijk: a-beschikbaarstelling van een lokaal ten behoeve van de lagere school; b. de aanschaffing van leer- en hulp middelen; e. de aanschaffing van klasHe-toureaus met bijbehorende stoelen; 2. Ingevolge artikel 50 van de Kleuteron derwijswet aan het bestuur van de vereniging „Chr. school aan. 't Zand" door beschikbaarstelling van een lo kaal ten behoeve van zijn kleuter school. Middelburg, 23 januari 1959. Emigrant liet ton aan schulden achter Met „Zuiderkruis" naar Australië De ongeveer 55-jarige Barneveldse Cartonnagefabrikant J. van 't E. heeft het klaargespeeld met achter lating van, naar men zegt, ruim f 90.000 schuld naar Australië te emigreren. De emigrant bevindt zich op het ogenblik aan boord van de „Zuiderkruis" met zijn vrouw, doch ter en zoon. De laatste trouwde een dag voor het vertrek met een meisje uit Apeldoorn, dat echter niet mee is geëmigreerd, omdat haar papieren nog niet gereed waren. Het vertrek was vrij overhaast. De avond tevo ren heeft de familie van 't F. de was nog buiten te drogen gehangen alsof er geen schijn van kans was op een spoedig vertrek. De gedupeerden zijn enkele tientallen zakenlieden uit Bayneveld en van el ders, onder wie enkele minder draagkrachtigen. Naar verluidt zou F. zelfs de fiscus voor ongeveer f 7.000 aan accijnzen hebben bena deeld, Op- de pasgebouwde bungalow en cartonnagefabviek is intussen be slag gelegd. Faillissement is aange vraagd en zou dezer dagen worden uitgesproken. De totale schuld be- d aagt ongeveer f 90.000. Van 't F. werd in Barneveld beschouwd als een avonturier. Rijk voor tienduizenden benadeeldeis vier maanden Na een uitvoerïg-e en langdurige be handeling van de zaak door de recht bank te Amsterdam heeft gistermid dag de officier van justitie bij deze rechtbank tegen de 68-jarige W. D. N. nit Naarden, directeur van een re- visiebedrijf voor motoren in Amster dam, wegens uitlokking van valsheid in geschrifte, een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden geëist. Verdachte die om zijn slechte ge zondheidstoestand niet werd gedeti neerd, zou, als directeur van het be drijf dat sedert 1949 vrijwel geheel voor het leger werkte, in de jaren 1955-1956 de rijksinstelling Verbin dingsbureau Civiele Autobedrijven, voor zeker tienduizenden guldens hebben benadeeld. Een bedrag van f 75.000.is genoemd. Op zijn initiatief en met zijn mede weten werd er in de staten en met de rekeningen bestemd voor het V. C.A. geknoeid. Twee van zijn werk nemers, die daarmee waren belast, werden als getuigen gehoord. Zonder van de werkelijkheid uit te gaan maakten zij voor de V.C.A. rekenin gen op aan de hand van een bestaan de standaardnota, er steeds voor zorgdragend dat hun baas er' in ie der geval niet aan te kort kwam. In zijn verweer zei verdachte dat h"j zijn rekeningen voor het rijk wel op moest voeren omdat hij anders niet aan zijn trekken kwam. Men be taalde hem volgens een tevoren over eengekomen bedrag en daar hield men zich aan ook als later mocht blijken dat de opdracht veel meer tijd en geld had gekost dan de aan vankelijke raming. KERKNIEUWS Ds. H. Lanning overleden Woepsdag is in de ouderdom van ruim éénentachtig jaar overleden ds. H. Lanning, emeritus predikant van de Gereformeerde Kerk te Fijnaart in Noord-Brabant. Ds. Lanning, die op 14 november 1877 in Zweeloo (Drente) werd geboren, werd in 1911 door de classis Goes peremptoir ge ëxamineerd en toegelaten tot de be diening des Woords en der Sacramen ten in de Gereformeerde Kerken en in hetzelfde jaar door wijlen ds. J. Koelewijn, destijds predikant te Krui- ningen in Baarland in het ambt be vestigd. Na zijn emeritaat is ds. Lan ning tot 1951 onder meer nog als hulpprediker werkzaam geweest in Poortvliet, Oud-Vossemeer en 's-Gra- venpolder. Onder meer in Baarland werden door ds. Lanning jeugdver enigingen opgericht. De begrafenis zal plaatshebben op maandagmiddag 2 februari om één uur vanuit het jeugdgebouw van de gereformeerde kerk te Zweeloo in Drente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 15