In zaak tegen „het goede heertje" blijft de verbazing stijgen Verlaagde prijzeni Fijne Dessert 204 Rood-Merk l74 Paars-Merk Is2 DUIMFSLAG OP WALCHEREN DOOR DAM AANLEG BIJ VEERE „ABSTRACT" AANBEVOLEN VOOR KINDERZIEKENZALEN PROVINCIALB ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 29 JANUARI 1959 Britse vakbonden wensen economische conferentie. De Britse vakverenigingsleiders Jieb- ben er woensdag bij de Engelse rege ring op aangedrongen hun voorstel voor het doen houden van een econo mische wereldconferentie te steunen. Zij gaven na tijdens hun maande lijkse bijeenkomst te Londen de En gelse economische politiek te hebben besproken, een verklaring uit, waar in gezegd wordt, dat het vraagstuk der inwisselbaarheid van het pond sterling, met alle mogelijke risico's die daaraan verbonden zijn, uitbrei ding van de economische bedrijvig heid en van de handel in de wereld en veigroting van de internationale liquiditeit meer dan ooit noodzakelijk heeft gemaakt. De Engelse economi sche politiek zal thans naar in de verklaring wordt gezegd, zelfs nog meer afhankelijk zijn van buiten landse bezitters van ponden. De vakverenigingsleiders (de alge mene raad van het Trade Union Con gress», drongerr er ook bij de rege ring op aan, steun te verlenen aan vergroting van de middelen van het Internationale Monetaire Fonds en van de Wereldbank, aan 't verschaf fen van automatische kredieten via het Europese Monetaire Fonds en aan de voorstellen van de algemene organisatie voor tarieven en handel (GATT) mei betrekking tot de ont wikkeling van de export en de stabi lisatie der markten voor primaire produkten. (Slot van pag 3) stinkbommen gegooid kon worden, verrichtte Van H. zijn knoeierijen. Met een radeergum vlakte hij het woord „dispositie" uit op de dagaf schriften van de rekening-courantsta- ten van de kasverenigïng. Andere ke ren pikte hij er een brief uit, waar mee de kasassociatie bevestiging kreeg van een saldovrij depot schat kistpapier ad. 1.400.000 terwijl er ruaar voor 400.000 voorhanden was aan schatkistbiljetten. Van H. verscheurde het origineel van de brief, maar een kopie ervan werd in de correspondentiemap van de N.V. Berger en Co. geprikt. Kees van H. ontleende er weer nieuwe moge lijkheden aan om het luxe leventje van het „goede heertje" te rekken. Een eindeloze reeks van verduisterin gen en valsheid in geschrifte passeer den deze eerste dag de revue. De verdachte zat tegenover de president in de kasboeken te bladeren, waarin hij al die malversaties heeft wegge werkt. „Vond U het niet vreemd, dat de ac countant van Van Mierlo en Zn. uit Breda, de eigenaresse van de N.V. Berger en Co., bij de regelmatig ge houden controle de talloze door U in gevoegde wijzigingen in de boeken en zelfs inktwijzigingen op de getypte dagafschriften, maar slikte?", vroeg de president, zowel aan.de verdachte als aan de getuige-deskundige Bran- tigam van de rïjksaccountantsdienst. „Pure knoeierij" Kees van H. had er weinig op te zeg gen De rijksaccountant vergoedelijk- te de zaak met de opmerking, dat er maar globaal gecontroleerd werd door eenvoudige krachten. „Maar afgezien van de vervalsingen, hoe vindt U nu deze boekhouding?", bleef de president aanhouden. „Op mij maakt ze een dilletanterige indruk". De getuige-deskundige hield zich op de vlakte met het antwoord: „Er zijn meer slordige boekhoudingen met een slecht handschrift, maar ze kunnen niettemin in orde zijn. Alleen de tal loze raderingen en tussengevoegde posten hadden misschien wel wat meer aandacht mogen hebben". „Hoe was dè verhouding met Van Mieilo?", wilde de president ver volgens weten. „Breda decreteerde", was het com mentaar. „Maar sprak men bij Berger niet altijd over, de boeren van Van Mierlo?", hield mr. Coninck Lief- 8ting aan. Zwijgend beaamde Kees van H. dit met een hoofdknik, om er ver volgens aan te herinneren, dat hij wel altijd erg zenuwachtig geweest, wanneer de accountant D. naar Amsterdam kwam voor controle. Alleen op de achter stand in de boeken werden wel eens aanmerkingen gemaakt. Maar die achterstand was onder deel van „het systeem". De verdediger mr. Jeljer de Jóng vond het vreemd, dat er transacties werden geboekt van een twee en zelfs 8 miljoen zonder dat daar gelijk waardige leningen tegenover stonden om ze te dekken, terwijl de N.V. slechts een bedrijfskapitaal had van 100.000. De deskundige zag niet in, dat dit de controleurs zou moeten op vallen. Zeker van controleur J., die niet meer dan twee jaar mulo had, mocht dit niet. gevergd wor den. Verdachte: „Maar deze assistent wist meer dan de accountant zelf". President (onder hilariteit) „Maar dat is in het algemeen niet normaal". Met onverholen verbazing worstel de de rechtbank zich door de pa pierlawine heen. Herhaaldelijk vroeg de president de verdachte: „Dit zijn toch geen vergissingen Telkens gaf de verdachte haast verontwaardigd te kennen, dat het pure knoeierij was. Gemakzuchtiger Naarmate de jaren verstreken, bleek de verdachte niet alleen steeds grotere bedragen naar zich toe te hebben getrokken, 438.000 gulden in 1955 en in 1957 369.250 vanwege de bestedings beperking maar ook steeds ge makzuchtiger geworden te zijn. Hij nam niet eens meer de zorg vuldigheid in acht om knoeierijen te verbergen. Met een schrijfma chinetype, dat duidelijk afweek van die van de kasassociatie voeg de hij cijfers aan afrekeningssta- ten toe, die tonnen goud waard waren. Soms bracht hij zelfs ver anderingen met inkt aan. De ac countants van Van Mierlo slikten het „Lange tijd heeft de rechtbank ge dacht, dat er meer personeelsleden van de N.V. Berger en Co bij de mal- >kk< p» „Aanwijzingen in die richting zijn er versatïes betrokken geweest moesten zijn", aldus de president. echter niet gevonden", bevestigde ten slotte de getuige-deskundige Brautï- gam. En met deze verklaring werd dan de zitting geschorst tot vanmor gen, wanneer als getuigen gehoord zullen worden o.a. de accountants J. Dragt en C. M. C. M. Jacobs uit Breda, benevens de directeuren Salm en Berger van de N.V. Berger en Co en de bankdirecteur mr. G. E. F. M. van der Schrieck uit Breda. De boelcen op tafel,J3et goede heertje" (rechts) met de heren B. Klop (links) en J. Brautigam van de rijksaccountantsdienst8 getuigen- deskundigen. In Noord-Korea communes naar voorbeeld van China Een uitgeweken Noordkoreaans jour nalist, Lie Dong Djoen, heeft woens dag meegedeeld, dat er in Noord- Korea een grootscheepse zuivering wordt voorbereid. Lie Dong Djoen, die sedert 1956 voor de „Prawda" werkte, heeft dinsdag gebruik ge maakt van een bijeenkomst van de militaire commissie te Panmoendjom om niet naar Noord-Korea terug te keren. Ook in Noord-Korea worden com munes naar het voorbeeld van China georganiseerd. In Noord-Korea heten ze coöperatieve landbouwbedrijven' en er wordt gewerkt van vijf uur 's och tends tot tien uur 's avonds. De maal tijden worden in gemeenschappelijke eetzalen gebruikt, aldus de uitgewe ken journalist. Lie Dong Djoen zei niet naar Noord- Korea te zijn teruggekeerd uit vrees voor arrestatie. Hij was in de laatste tijd herhaaldelijk ondervraagd over zijn trouw aan het regime. Zijn va der. een voormalige grondbezitter, was een maand geleden in hechtenis genomen. Verdér zei de journalist te weten, dat communistisch China zich op aandrang van Stalin in de Kore aanse oorlog had gemengd. Tsjou en Lai, toen minister-president, had be zwaar tegen ingrijpen van China. Voor minder geld ontvangt U nu Uw lekkere Douwe Egberts koffie... de kwaUteitskoffie bij uitstek, vers gebrand, vol smaak en aroma! LEZERS SCHRIJVEN (Van redactiewege bekort) Wie sinds het najaar van 1958, dat tot aan de intrede van het nieuwe jaar zonder herfststormen verliep cn zelfs gedurende vele weken haast windstil was, een wandeling langs het strand maakte, gaande vanaf ae uitmonding van de z.g. „rode weg" te Oostkapelle in N.O. richting tot aan het Breezand, dus in de richting van Vrouwenpolder, moet het opge vallen zijn dat Walcheren's kust, welke tot nu toe daar elk najaar „normaal" enigszins afslaat, niet voor niets zijn juist hier onder Oost kapelle enige jaren geleden een aan tal stfandhoofden in zee aan de be staande hoofden toegevoegd daar thans bloot staat aan een buitenge woon sterke afslag, ja beschadiging. Een kinderspecialist in Londen heeft gezegd dat men in de kinder zalen van ziekenhuizen Picasso-achtige ab stracties moet ophan gen en geen illustraties maar kinderrijmpjes en kinderboeken. Deze specialist, dr. Bukins- haw, schreef in een brief aan het British Medical Journal": „Zodra je aan de wand Mickey Mouse herkend hebt... of een koe die over de maan springt en je weet wat zij doen dan verlies je je be langstelling ervoor. Aan de andere kant zijn abstracte of bijna abstracte voorstellin gen zoals Picasso, Bra- que en Kandinsky ze geschilderd hebben voor de aan het bed gekluisterde patiën ten eindeloos een mid delpunt van belang stelling. Kinderen die vrij zijn van vooroordelen, kun nen veel meer dan vol wassenen genieten van wat de non-figuratieve schilderkunst op dit go- bied schenkt, aldus de specialist. De verklaring van dit hier thans plotseling opgetreden verschijnsel is m.i. de volgende: Juist in het najaar van 1958 is de gedeeltelijke afslui ting van het Veerse Gat met een zee dijk, gaande in zuidelijke richting vanaf de Onrust op Noord-Beveland tot op circa de helft of een derde van de breedte van dit zeegat, voltooid en tengevolge hiervan zijn de even wijdig langs de kust trekkende vloed- en ebstromen en die hier da gelijks door heen trekken, thans zo danig veranderd en in sterkte toege nomen, dat op het hierboven aange duide, niet door strandhoofden be schermde kustgedeelte, de geschetste noodtoestand is ingetreden. Op de hoogte Wij moeten aannemen dat Rijkswa terstaat en Polder Walcheren hier van wél op de hoogte zijn. Immers overal op deze stranden merkt men rijen van stalen meetpaaltjes op, van welke de meeste landinwaarts ge plaatst zijn precies aan de voet van de nog onlangs afgeslagen duinen... Bovendien ziet men zowel voor Oost kapelle als voor het Breezand in zee meetinrichtingen staan De vraag blijft echter of de thans ingezette afslag niet veel sterker is dan men zich die wel had voorge steld: Op enkele kilometers ten N.O. van genoemde „rode weg" en nog vóór het Breezand, is thans een duin vallei, die achter het nu weggesla- fen laatste zeeduin lag, in open ver- Inding met het strand komen te liggen en daar spoelen nu bij de hoogste vloedstanden de golven al naar binnen, getuige de hopen aan gespoeld hout, welke men daar op onbegrijpelijke afstand van het strand in de vallei aantreft. Toen wij dit bedreigde punt een maand geleden bezochten werden daar juist enige rijen takkenhossen in het zand geplaatst, op de grens van strand en duinvallei, doch zo on diep dat men ze wel los kan trekken, terwijl de werking hiervan m.I. pro blematisch zal zijn; Indien hierdoor al enig stuifzand ter plaatse zal neer vallen, zullen deze takken ontijdig een prooi der golven worden. Inlagedijk Wel heeft men hier, na de grote storm van '53, op enige honderden meters achter het .strand en achter bedoelde vallei, een zg. inlagedijk aangelegd, dewelke bestaat uit met helm begroeid duinzand. Het ziet er naar uit dat deze dijk thans spoedig als waterkering zal moeten gaan die- nen en men vraagt zich dus af of het niet tijd wordt dat deze zanddijk j daartoe afdoende worde versterkt, bijv. met een op deskundige wijze I uitgevoerde bekleding. De aanvoerwegen daartoe zijn er reeds, lopende dwars door het gebied van Middelburg's waterleiding en zij werden juist met het oog op de kust- bescherming enkele jaren geleden verbeterd. In dit fraaie duingebied, dat dadelijk na bezwijken van de ge noemde inlagedijk aan de beurt zou komen, ziet men hier landinwaarts niet veel meer aangesloten hoge dui nen van betekenis. Middelburg M. xXx Noot van de redactie: Naar de ingenieur van de Polder Walche ren ons meedeelde Ss het absoluut niet met zekerheid te zeggen, dat de damaanleg door liet Veerse Gat een gunstige of ongunstige in vloed heeft op de duinafslag aan dit kustgedeelte. Op het stroom beeld heeft de aanleg van deze dam momenteel nog weinig in vloed. De achteruitgang van de Walcherse duinvoet in dit kustgedeelte was al aan de gang voordat men er ook maar over dacht om een dam door het Veerse Gat te leggen, zo verze kerde ons de polderingenieur. Over het gehele gedeelte, waar de kust beschermd is door strandhoofden, is het strand gedurende de laatste 55 jaar regelmatig achteruitgegaan en v/el variërend van 225 tot 250 meter. Het tot nu toe niet verdedigde strandgedeeltc ter lengte van ruim 3 km. bevindt zich ongeveer van het laatste strandhoofd, 400 meter voor bij de Duinweg van Oostkapelle, tot de omgeving van Breezand. Tot on geveer 600 meter ten noorden van het laatste hoofd af is de achteruit gang constant ongeveer 200 meter sinds het begin van deze eeuw, ter wijl verder op de achtergang pas In een latere periode begon, echter steeds minder naarmate de kustlijn zich noorderlijker bevindt. Sinds '28 bedraagt de achteruitgang ongeveer 100 meter en sinds 1948 tussen de 40 en 50 meter. Drie tot vier meter De achteruitgang trekt dus van het zuiden naar het noorden en is per jaar gemiddeld drie tot vier meter. Bovendien manifesteert de achter uitgang zich ook in de laagwaterlijn, die identiek is met de duinvoetlijn. Het gehele strand ging dus achteruit, lang voordat de dam door het Veerse Gat er was. Dit gebeurde met dezelf de snelheid als voor het zuidelijker gelegen strand, waar thans hoofden aangebracht zijn. Deze achteruit gang heeft vanzelfsprekend de aan dacht van de instanties. Om dit ge deelte te beschermen zouden min stens acht nieuwe hoofden nodig zijn die een uitgaaf vergen van enkele miljoenen guldens. En dat deze hoof den afdoende kunnen werken, wordt wel bewezen door het feit, dat de tot nu toe aangebrachte strandhoofden bijzonder gunstig hebben gewerkt. Hoewel een doorbraak niet direct te verwachten is, daar de achterliggen de duinen en het land te hoog zijn, ziet men de mooie duinrand toch met rasse schreden verloren gaan. De polderingenieur noemde de toestand nu niet direct gevaarlijk, maar wel pijnlijk, zodat de aanleg van n'euwe strandhoofden niet zo heel lang meer mag wachten. K.N.A.C. stelt telefonische wegeninformatiedienst in Er is nu een apart telefoonnummer voor dc K.N.A.C.-\vegeninformatie: 63 50 70 in Den Haag. Een Haags nummer dus, waarvoor men van buiten Den Haag bellend eerst ken getal 0 1700 moet draaien. Alle weggebruikers kunnen dagelijks van 6 tot 21 uur .(ook gedurende het weekeinde) via dit nummer informa ties krijgen over de toestand van de wegen, benevens over de weersgesteld heid en de weersverwachtingen, in Ne- derland en de andere Westcuropese landen. Voorlopig is de dienst nog niet 's nacht in bedrijf. Wel kan men bij slecht weer tot elf uur 's avonds een beroep doen op de wegeninformatie, in plaats van tot negen uur 's avonds, zoals normaal. De wegeninformatie is gratis voor alle weggebruikers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6