Grijpgraag en gul „goed heertje" krijgt de rekening gepresenteerd „Huize Dior" breekt traditie.... ELF JAAR ONONTDEKT GEBLEVEN DOOR DOMHEID BIJ CONTROLE KLANKBORD FILM VAN TOON HERMANS VOOR GROOT GEDEELTE GEREED DONDERDAG 29 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Na verduistering van meer dan twee miljoen (Van een speciale verslaggever) „Criminologisch gezien is het geen interessant geval. In wezen is deze man niet anders dan een type, dat we liier weltelijlts als fraudeur in de rechtzaal krij gen", zo leidde de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. J. Coninck Liefsting gisteren de driedaagse rechtzitting in tegen de voormalige procuratiehou der-kassier van het Amterdamse makelaarskantoor N.V. Berger en Co, de vijftigjarige C. R. van H., het legendarische „goede heertje", dat in elf jaar f»jds door weergaloos te knoeien in de boeken het sprookjesachtige bedrag van 2.073.218 gulden verduisterde. Legendevorming Deze uitspraak van de president, veelvoudig versterkt door de geluids installatie die de Amsterdamse pers voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse rechtspraak in de gro te zittingszaal van het paleis van jus titie aan de Prinsegracht had mogen plaatsen, klonk als een vonnis over de nog maar nauwelijks in keurig grijze kostuum binnengetreden ver dachte. Over het golvende blonde haar van de wat schrale man met zijn gerim pelde gezicht in de verdachtenbank héén waren deze woorden echter ge richt tot allen, die de legendevorming over deze alles behalve geïmponeer de figuur nog verder zouden willen versterken. Daarom voegde mr. Co ninck Liefsting nog aan zijn verkla ring toe: „In het psychiatrisch rap port van dr. Tammenons Bakker, dat concludeert, dat deze verdachte ten volle toerekeningsvatbaar is, staat dat Van H. de persoonlijkheidsstruc tuur heeft van de habituele oplichter. Hij is spraakzaam en heeft een volko men gemis aan schaamte, ja zelfs nog binnenpretjes over het gebeur de". Watersnood Het unieke aan deze hele affaire is alleen het bedrag, meer dan twee miljoen gulden, zeker geen peule schilletje, maar in de geld wereld geen ongewoon grote som. Door een con stellatie van voor de verdachte gun stige omstandigheden, door onbe kwaamheid en domheid bij de con trole, konden de verduisteringen elf jaar lang onontdekt blijven. Telkens weer opnieuw heeft deze affaire me doen denken aan een watersnood ramp, aldus de president. Om een boete te kunnen betalen, die hem als ex-N.S.B.'er was opgelegd, verduis terde hij zevenhonderdvijftig gulden, terwijl hij nog maar enkele maanden in dienst was bij de N.V. Berger en Co. Dal was het gaatje in de dijk. De verduistering bleef onontdekt en daarmee was voor Van H. de moge lijkheid geschapen steeds hogere be dragen weg te nemen. VERDWAALD. De bestuurder van 'n expresse-trein te Tottenham liet zijn trein buiten het station van Totten- ham stoppen, stapte uit, keek rond, stapte weer in en kwam zich bij de passagiers verontschuldigen. „Sorry", zei hij, „ik ben verdwaald". Wegens werkzaamheden aan de lijn was zijn trein die de route Norwich- Londen moest berijden, op een ande re route gelegd, die hij niet zo goed bleek te kennen. De honderden passa giers moesten enige tijd wachten tot een andere trein hen overnam en ver- der vervoerde naar hun plaats van bestemming. „De bestuurder handelde in het be lang van de veiligheid der passagiers" zei een woordvoerder van de Britse spoorwegen later. TWINTIG DOLLAR. Een keurig ge klede man van omstreeks 35, trad de bloemenzaak van Bud Mills te Glendale (Californië) binnen en be stelde een dozijn rode anjers. Mills maakte het boeket gereed, maar toen hij het wilde overhandigen, sprak de klant: „Dat is waar ook, stop een biljet van 20 dollar in het boeket". „U schertst", zei Mills. „Beslist niet", zei de man, terwijl hij een revolver uit zijn zak haalde. Mills stopte een biljet van 20 dollar tussen de anjers en de onvoordelige klant verdween, na Mills minzaam gegroet te hebben. TIEN WEREN. Een wat wrange uitlating van de veertigjarige barones Rosemary Nugent, die trouwde met David James Douglas, zevende baron Nugent van Clonlost (Ierland) is: „Een van de bespottelijkste dingen die over mijn man en mij gezegd zijn is dat ons huwelijk maar zes weken duurde. Voor mensen van onze leef tijd nogal dwaas. Wel, de waarheid is natuurlijk dat het bijna tien weken standhield. De procuratiehouders tekenden el ke cheque, die hun werd voorge legd met een gemak alsof het een onbelangrijke brief gold. De twee directeuren, de heren Berger en Salm, tekenden slechts enkele van de 613 cheques, die van H. in de loop der jaren voor zich zelf heeft geïnd. Met minder belangstelling op de pu blieke tribune en op de voor geno digden gereserveerde plaatsen dan verwacht werd, is de behandeling van deze geruchtmakende zaak begonnen. Wellicht is er vandaag, wanneer het getuigenverhoor begint, o.a. van de accountants, die jarenlang de „pri mitieve, slordige en voortdurend ten achterliggende boeken" in orde be vonden en vrijdag, wanneer het re quisitoir wordt gehouden en de ver dediger mr. Jeljer de Jong aan het woord komt, meer belangstelling. Geen interesse Spijtig voor de weinigen, die woens dagmorgen reeds om zes uur in de rij waren gaan staan bij het ge rechtsgebouw om zich een plaatsje te verwerven, was, dat de publieke tri bune nog niet half vol liep. De eerste dag van het proces is geheel gewijd geweest aan een puntsgewijze behan deling van de tenlastelegging van de officier 'van justitie, mr. W. P. Bak hoven. Alvorens daartoe over te gaan deelde deze magistraat mede, dat om technische redenen de verduisterin gen, die verdachte in de laatste maand van ziju dienstverband januari 1958 pleegde, niet in de tenlastelegging werden opgenomen. Ware dit wel gebeurd, dan zou als eindcijfer voor de schade een bedrag vau 2.100.507,28 zijn vastgesteld plus uiteraard het renteverlies. „Heeft nooit eens iemand op kantoor de neus in uw boeken gestoken?", be gon de president tenslotte het ver hoor van de verdachte, nadat twee rijksaccountants, de heren J. Brauti- gam en B. Klop, die een lijvig rap port over de malversaties samenstel den, zich voor mr. Coninck Liefsting aan de groene tafel hadden geïnstal leerd en Kees van H. aan een tafel recht tegenover de president was gaan zitten. „Neen, de boekhouding interesseerde niemand". Naar male de behandeling van de tenlastelegging vorderde, groeide in de rechtzaal de verbazing. „Hield U aantekening van de bedra gen, die U moest wegwerken wil de een van de raadsheren weten. „Neen", aldus gaf verdachte min zaam te kennen, „die had ik in mijn hoofd. Nooit vroeg iemand waarom er zulke grote bedragen opgenomen moesten worden". Iedere maand schreef verdachte een cheque uit op de lcasassociatie van welks geld hij dan minstens tien mille in eigen zak stak. Daar tussendoor werden nog wekelijks andere bedra gen opgenomen, terwijl de zaak geen grotere kasbehoefte had dan acht duizend gulden per maand voor sa larissen. Stinkbommen In het kleine kantoorlokaal, onder het oog van de directeuren procuratïehou der en andere personeelsleden, die al len in dezelfde ruimte werkten en waar het volgens de verklaring van een vrouwelijk personeelslid tegen over de rechter-commissaris soms zo'n „jofele boel" was, dat er met (Zie slot pag. 4 kol. 1 gulheid miljoe- verbaasd, voor Prof. Muntendam pleitte voor astma-organisatie. De directeur-generaal van de volks gezondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft woensdagmiddag bij de ope ning van de Koningin Emmakliniek in het sanatorium Oranje Nassau- oord te Renkuin .aandacht besteed aan het probleem van de bestrijding der niet-tuberculeuze longaandoenin gen. Het zijn met name deze ziekten waaraan in de kliniek te Renkum meer aandacht kan worden besteed, nu de tubercolosefrequentie zo is te ruggelopen. In deze kliniek heeft men de origi nele gedachte gehad samenwerking te zoeken met de provinciale revali- datiediensten, althans deze diensten, hierbij in te schakelen. In ons land bestaat een ernstig va cuüm ten aanzien van de bestrijding van astma en chroniaphe bronchitis. Wij missen tot nu toe in Nederland een krachtige astma-organisatie, voortgekomen uit de bevolking zelf. Het is de hoogste tijd, dat een derge lijke organisatie tot stand komt, enerzijds om coördinerend te kunnen werken ten aanzien van vraagstuk ken als de nazorg, anderzijds om als instrument te kunnen dienen voor de overheid, welke tezamen met dit par ticuliere initiatief tot een doelmatige opzet van de bestrijding van astma en chronische bronchitis kan komen, zoals dit ook op zo menig ander ter rein van de volksgezondheid ge schiedde. VOL ERNSTIGE EN HUMORISTISCHE TREKJES Première wordt in de nazomer verwacht. Een tipje van de sluier van geheim zinnigheid, die tot nog toe over de Toon Hermans-film heeft gehangen, is gisteren door Hermans zelf opge licht. De opnamen voor de film zijn thans voor 4/5 deel gereed. De ver wachting is, dat in de nazomer van Criminologisch gezien geen inte ressant geval", zegt de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. J. Coninck Liefsting (midden). Naast hem ziet men op deze teke ning mr. H. Winkel (links) en mr. C. J. A. Metthes (rechts). dit jaar in het City Theater te Am sterdam de Nederlandse première ge geven zal worden. De film speelt in een, zoals Hermans het op een persconferentie noemde „bijna irreëel" dorpje, genaamd „So- nansee", waarin alleen maar rare typische mensen wonen. Een van hen is de dichter-antiquair Moutarde (Toon Hérmans), 'die voortdurend in conflict leeft met directeur Braad van de „Knik-Knak" worstenfabriek. De heer Braad wil namelijk het landgoed kopen van de heer Moutarde, die in het dorp „de markies" wordt ge noemd. Daaruit ontstaat een conflict en uit die intrige ris het verhaal op gebouwd. Een verhaal, aldus mr. H. Wilton, di recteur, van de N.V. City film, vol ernstige en humoristische trekjes en ook niet enige kolderscènes. Hermans vertelde, dat hij tien be roepsartiesten de namen noem ik liever nog niet heeft geën gageerd voor het spelen iif de film. De gehele groep medewer kers bestaat echter uit 100 per sonen en de ervaring heeft ge leerd, dat de mogelijkheid aanwe zig is een film te maken met men sen, die totaal geen routine heb ben. Ik heb bijvoorbeeld mensen op straat en in cafeetjes ontdekt, die men echt talenten kan noe men. Natuurlijk werd ook gevraagd of Toon Hermans het theater geheel vaarwel gaat zeggen. „Als deze film een succes wordt zal ik doorgaan met het maken van films, hoewel ik het theater wel erg mis. Maar je kunt niet twee dingen tegelijk doen. Het maken van een film neemt je geheel in beslag." Toon Hermans heeft bij het vervaar digen van de film de opnamen zijn voornamelijk in Zandvoort gemaakt alle functies vervuld, die maar mogelijk zijn. Hij speelt de hoofdrol, regisseert de film, heeft het scenario geschreven, heeft de liedjes gecom poneerd, heeft meegeholpen aan het ontwerpen van de decors en heeft tenslotte ook deel gehad aan de in stelling van de camera's. Overval in Tilburgse tandheelkundige inrichting In samenwerking met twee artsen van het staatstoezicht op de volks gezondheid heeft de Tilburgse re cherche een inval gedaan in een tandheelkundige inrichting aan de Spoorlaan te Tilburg op grond van veronderstelde overtreding van de wet op de tandheelkundige inrichtin gen. Reeds geruime tijd -tond deze inrichting onder verdenking. Ten tij de van de inval werd het bedrijf in volle werking aangetroffen, zodat 't vaststellen van de overtredingen een eenvoudige zaak was. Tegen de houder van de inrichting, dr. L. uit Tilburg, werd proces-ver baal opgemaakt wegens een aantal overtredingen van de wet op de tand heelkunde. Tegen dr. C. V. uit Rot terdam werd eveneens proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de wet op de tandheelkundige inrich tingen; de beide aanwezige tandtech- nici J. S. uit Breda en L. S. uit Hil versum werden geverbaliseerd we gens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Aan de inrichting was nog verbonden A. van L. uit Waddinxveen, die voor de „aanvoer" van patiënten uit den lande zorg droeg. Ook deze kreeg een proces verbaal. Het volledig instrumenta rium werd in beslag genomen. Fransen kiezen in maart gemeenteraden De Franse regering heeft woensdag bepaald dat op 8 en 15 maart gemeenteraadsverkiezingen zu! worden gehouden. PARIJSE MODE: NATUURLIJKE LIJNEN (Van onze redactrice) Dat het spreekwoord „rhistoire se répète" op het terrein van de mode dikwijls van toepassing is, blijkt deze week op nieuw tijdens de Parijse voorjaarsmodeshows. Met dit verschil, dat het ditmaal gaat om een „repéter" van motieven, die nog maar betrekke lijk kort geleden ook in de mode werden toege past. „Het is immers nog maar luttele seizoe nen geleden dat de zo genaamde „prinsesse- lijn" opgang maakte, en op het ogenblik spreken insiders te Parijs hard nekkig van „een algehe le terugkeer naar prin- sesselijn-motïeven". Hetgeen dus inhoudt: een terugkeer naar een silhouet dat natuurlijke lijnen voorstaat, zonder er al te zeer de nadruk op te leggen. Terugkeer ook naar een jeugdig sil houet Ontwerper Guy Laroche is eveneens voorstander van deze tendenz: hij bewees het gisteren (woensdag) met zijn collectie die een jeugdig accent draagt en die men ook „collectie, geba seerd op V-lijn" zou kunnen noemen, omdat hij op de rug van vele modellen V-vormige schouderstukken ge bruikt. Laroches rokken komen tot halverwege de kuit. Bij maison Laroche heb ben veel mantelpakken een blousend effect ge kregen door een V-vor- mig schouderstuk dat van de schouders af hangt; soortgelijke schouderstukken ziet men bij sommige man tels, maar dan is de V verlaagd tot op- de heu pen. Vaak hebben de (gemakkelijk zittende) tailleurs korte jasjes, ronde schouders en wijd open kragen, en op sommige exemplaren, is evenals op sommige mantels, de „hoepel kraag a ia Cardin" te zien. Kleuren en stoffen zijn bij Laroche vaak gewaagd, ongetwijfeld ten pleziere van de jeugd! Als veel belangrijker echter dan wat voor mo- denieuws ook gold gis teren in Parijs het feit, dat de leidende ontwer per van maison Dior, de jonge Yves Saint-Lau rent, volkomen tégen de traditie zijn modegehei men heeft verklapt, vier entwintig uur voordat hij met zijn voorjaars collecties voor het voet licht komt. „Ik wens de vrouw in het voorjaar van 1959 eenvoudig, soe pel en natuurlijk te kle den", verklaarde hij. „Ligne-sac en empire- lijn zijn voorgoed verle den tijd; de nieuwe mo de zal verfijnd en ele gant zijn, en de vrouw wordt eindelijk bevrijd van onnatuurlijke bouw sels om haar heen...." Over zijn collectie die dus vandaag pas ge toond wordt, vertelde Saint-Laurent voorts nog dat al zijn japonnen tailles zullen hebben op de normale plaats, soms van een ceintuur voor zien; dat de schouders rond zullen zijn en de rokken „natuurlijk" van lijn, in lengte variërend naar het type van de draagster. Een andere jonge ster in de Parijse modewereld is Michel Goma. Hij heeft intussen ook zijn ideeën ten aanzien van de voor- jaars- en zomermode prijs gegeven, in een show waarin zowaar de „ligne sac" nog zwakjes vertegenwoordigd was, maar waarin toch de prinsesselijn het duide lijkst te herkennen iel. Alle modellen hebben een duidelijke taille, hoe wel deze soms wat vaag aangegeven lijkt. Bij de japonnen is veel varia tie: jurken met blousen- de ruggen en loszittende op de rug geknoopte, óverblouses worden afge wisseld door japonnen metceintuurs die soms iets boven, soms iets beneden het middel zit ten. Men ziet bij Goma getailleerde mantels met volkomen rechte jassen met vierkante schouders en met grote zakken en splitten; mantelpakken met korte jasjes die soms van achteren lan ger zijn dan van voren; rechte rokken die iets korter zijn dan de tot nu toe door andere ont werpers gepropageerde roklengten. Kleuren: oranje, lila, aqua en smaragdgroen, soms purper, blauw en ci troengeel. Tenslotte heeft ontwerp ster Nina Ricci haar col lectie getoond, met vele modellen die opvallend lage halslijnen hebben. Bij haar middag- en avondkleding gaan deze wijd-open halslijnen over in strak met cein tuurs ingesnoerde tail les ook mantelpakken vertonen lage halsuit snijdingen. De Ricci-col- lectïe blijkt eveneens op de prinsesselijn geïnspi reerd, met boezem, heu pen en taille dus op de natuurlijke plaats. Cein tuurs zijn dit seizoen bij deze ontwerpster zo belangrijk dat ze vaak de knoopsluiting van japonnen en mantelpak- ken geheel :vervangen. Het Wereldgebeuren Ruimte Dr. Wernher von Braun, directeur der afdeling ontwikkeling van het Amerikaanse „Army Ballis- tic Missile Agency", gaat er bij zijn werk van uit, dat geleerden niet ver antwoordelijk zijn voor het gebruik dat men van hun ontdekkingen en uitvindingen maakt. Het is bekend, hoe deze in Amerika genationaliseer de Duitser indertijd bij zijn aanne ming van zijn moeder niet het tradi tionele horloge kreeg. De Oostprui- sische barones,die zelf een lierheb ster van de sterrenkunde was, gaf haar zoon bij die gelegenheid name lijk een telescoop. Zij maakte zo de „ruimtedrift" in hem wakker en het gevolg was een loopbaan op het ter rein der rakettenontwikkeling. Deze techniek is onder de gegeven omstan digheden alleen te bekostigen door defensie-organisaties. Vandaar dat Von Braun, voordat hij na de Tweede Wereldoorlog bij de operatie Paper clip naar de Verenigde Staten ver huisde, een belangrijk aandeel had in de ontwikkeling van de V2 op Peenemünde. Hij heeft bij herhaling betoogd, dat het werken aan vernie tigingswapens niet zijn ideaal was. Na de eerste geslaagde opstijging van de V 2 tot een hoogte van ruim 90 km riep zijn chef uit: „Besef je wel goed wat we bereikt hebben? Vandaag is het ruimteschip geboren." Dit was Von Brauns commentaar op het eerste bombardement van Londen met de verschrikkelijke V2's: „Hoe wel de geallieerden-Peenemünde her haaldelijk hadden gebombardeerd, hadden wij er oprecht spijt van dat ons projectiel, dat de weg had moe ten banen naar andere planeten, nu deelnam aan de vernietiging van de onze." Op het XXIste congres van de Russische communistische partij heeft Nikita S. Kroesjtsjew dins dag laten weten, dat de Sowjet-Unie is begonnen met de produktie van intercontinentale raketten „die zon der falen elk doel op aarde zouden kunnen treffen." Op de Amerikaanse basis Cape Canaveral, waar de mees te van Von Brauns huidige experi menten beginnen, werd op dezelfde dag een proefraket van het Ameri kaanse intercontinentale type „Atlas" afgevuurd. Oost en West blijven verwikkeld in een bewapeningswedloop, waarbij van westerse zijde wordt gesteld dat alleen een wapeneven wicht de Russen kan weerhouden van toegeven aan 'n agressieve politiek, zodat men „bij" moet blijven. Voor zover de financië le polsstok toereikend is, springen Von Braun en de zijnen in deze in ternationale wedstrijd van de ene wetenschappelijke prestatie naar de andere, evenals hun klaarblijkelijk over grotere sommen beschikkende collega's achter het IJzeren Gordijn. Maar intussen blijft voor Von Braun en voor velen zijner vakgenoten de militaire toepassing der raketten slechts ,,'n deel van het schouwspel"; een middel dat naar een ander doei moet leiden. O ok de ruimtevaalt „als zodanig" heeft in de laatste jaren de aandacht van ^staatslieden en politici getrokken, en Von Braun's wetenschappelijke aspiraties worden nu begunstigd door de internationale „race om de ruimte" waarin de twee grootste mogendheden, Amerika en Rusland, weer de grote tegenstanders zijn. Hooggestemd is het gisteren verschenen rapport, uitgebracht door de Commissie voor Ruimtevaart uit het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden en bijdragen bevattend van 56 ruimtedeskundigen uit de Verenigde Staten (onder wie Von Braun) uit Engeland, Duitsland, Ita lië en het Verre Oosten. Volgens dit rapport kan over tien jaar mits de mens bereid is zich de nodige in spanning te getroosten en de prijs te betalen een „bemande" raket landing op de maan worden uitge voerd. Eén van de deskundigen is van mening, dat er al in 1959 een man in een kunstmaan om de aarde zal wentelen en dat dit een Rus zal zijn... Dit wellicht als een waar schuwing voor degenen die over de dollars gaan en niet al te veel mogen beknibbelen. En het is in het kader van dit rap port, dat ook enkele voordelen wor den genoemd die de gewone mensen op dit ondermaanse van de kunstma nen kunnen plukken, zo bijvoorbeeld het gebruik van kunstmatige aard- satellieten door de weerkundige dien sten, waardoor duizenden mensenle vens en schatten gelds die nu door orkanen, wervelstormen, sneeuwstor men, droogte enz. verloren gaan, voor een deel bespaard kunnen wor den. En voorts: met behulp van kunstmanen is een aardomspannend televisienetwerk op te bouwen, waar door de wereld weer kleiner zou worden en de verbindingen, niet al leen voor de defensie maar ook voor uitwisseling van denkbeelden, weer aanmerkelijk verbeterd. Misschien dat ook een ander denkbeeld van Von Braun dan meer gemeengoed wordt: dat „de oplossing van alle problemen is: religie en de opvoeding van volgende generaties tot ethisch denkende mensen". WERNHER VON BRAUN ...perspectief in de ruimte...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5