Bestuur van „Waterschap Noord- Beveland" geïnstalleerd Zeeuwse Almanak ZAL SMYTEGELDBRUGGETJE TE MIDDELBURG VERDWIJNEN? Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 29 JANUARI 1959 PLECHTIGHEID IN KORTGENE Dijkgraaf M. W. van Ar enthals„Vele financiële problemen werpen zich op" Het bestuur van het derde in Zeeland door concentratie tot stand gekomen waterschap op het eiland Noord-Beveland is woensdagavond officieel geïnstalleerd. Deze plechtigheid geschiedde door de commissaris der ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. O. de Casembroot, tijdens de eerste vergadering van het „Waterschap Noord-Beveland" in de „Stads- wijnkelder" te Kortgene. Tevens werden de twintig hoofdingelanden van elk der vier districten vijf beëdigd. In antwoord op de installatie- rede van de commissaris der koningin, verklaarde dijkgraaf M. W. van Arenthals, dat. vele problemen in het nieuwe waterschap om een oplossing vragen. Hij noemde onder meer de zogenaamde aanpassings- en verbete ringsplannen, de algemene bijdragewet, de bijdragewet Deltawerken en de definitieve bijdrage voor verbetering van de zwakke plaatsen op het eiland. Deze en andere problemen zullen de volle aandacht van het bestuur vragen, aldus de dijkgraaf. Bij de aanvang van de vergadering had hij in het bijzonder een wei- komstwoord gesproken tot de com missaris der koningin, de vertegen woordiger van de minister, de hoofd ingenieur-directeur van de rijkswa terstaat in de directie Zeeland, ir. J. H. v. d. Burgt, de gedeputeerden C. Philipse en mr. dr. A. J. J. M. Mes, de hoofdingenieur-directeur van de Provinciale waterstaat, ir. H. D. J. waters, het lid van de Centrale Cul tuurtechnische Commissie, ir. J. D. Dorst en verschillende hoofdinge nieurs en ingenieurs van de rijks- en provinciale waterstaat, alsmede de chef van de tweede afdeling van de provinciale griffie. Nadat de dijk graaf de twintig hoofdingelanden tweemaal de eed had afgenomen, hield de commissaris zijn installatie rede. De heer De Casembroot richtte zich daarin om. met enkele persoonlijke woorden tot de dijkgraaf, waarna hij er op wees, dat deze installatie van het nieuwe waterschapsbestuur een historisch gebeuren Is. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat de Noord- bevelanders steeds veel belangstelling aan de dag zullen leggen voor het- feen zich in het waterschap voor- oet. ,,U staat er om bekend trouwe bezoekers op waterschapsvergaderin gen te zijn", aldus jhr. De Casem broot. Hij sprak de hoop uit, dat de vier delen van het nieuwgevormde waterschap geen „papieren" distric ten zouden worden, maar zich even eens in een grote belangstelling zou den mogen verheugen. Verheugd zeide de commissaris er over te zijn, dat bij de hoofdinge landen ook mensen zijn van bui ten het eiland. Volgens Jhr. De Casembroot getuigt dit van een wijs inzicht. „Het is gezond een wisselwerking te hebben'!, zei.hij. Een woord van waardering h3d hij nok voor de wijze waarop het waterschap tot stand is gekomen: reeds enkele weken na de ramp in 1953 spraken de waterschans- bestuurders op liet eiland zich nit vóór concentratie. Problemen Er staan de nieuwe waterschapsbe stuurders heel. wat problemen te wachten, zo bleek uit dê rede van de dijkgraaf Van Arenthals. In de eer ste plaats noemde spreker de werken, die ln verband staan met de uitvoe ring .van het Deltaplan en het Drle- ellandenplan. Hij noemde verder het in goede staat houden van de zee weringen en voor oevers in de zoge naamde vallengebieden, waarvan het waterschap er verschillende telt. Bin nen afzienbare tijd zal het water schapsbestuur een keuze moeten doen tussen het zogenaamde aanpassings plan en het verbeteringsplan. Deze keuze is een moeilijke opgave, om dat nog steeds niet vast staat op wel ke financiële bijdrage het water schap kan rekenen nu de algemene bijdragewet Deltawerken nog niet tot stand is gekomen, aldus de dijk graaf. Ook de definitieve bijdrage in de op het eiland tot stand gekomen Ds. Zandt sprak te Goes voor S.G.P. Tijdens de te Goes gehouden jaar vergadering van de Staatkundig Ge reformeerde Partij in Zeeland heeft de algemeen voorzitter van de S.G.P. ds. P. Zandt, enkeie woorden ge wijd aan de komende Kamerverkie zing. Ds. Zandt was van mening, dat de partij een zware verkiezingsstrijd staat te wachten, maar hij noemde het de plicht van de leden der Staat kundige Gereformeerde Partij voor hun principe uit te komen. De S.G.P. is nog immer een volkspartij en we weten, dat Gód met ons is, aldus spreker. Verheugd zeide ds. Zandt te zijn over het feit, dat waar het nood zakelijk is, de plaats van ouderen door jongeren wordt overgenomen; De.voorzitter van de provinciale.ver eniging, burgemeester D. Kodde van Zoutelande, had in zijn openings woord medegedeeld, dat blijkens de verkiezingen voor de Provinciale Staten en de gemeenteraden kan worden vastgesteld, dat de S.G.P. vastigheid heeft -gekregen. Ook deze spreker was van mening, dat de ko mende verkiezing een zware strijd zal brengen. Hij zeide, dat het stre ven van de partij gericht moet zijn op het principe, en niet direct op ma terieel voordeel. De S.G.P. voelt zich gebonden aan de wet en het woord van God, zó betoogde de heer Kodde. VAN in TOT TREKPLEISTER. Do Axelse jeugdherberg ,31eye Ha- ghe" is ook in 1958 weer een trek- leister gebleken voor vele trekkers. !en groot aantal van deze bezoekers was afkomstig nit het buitenland, voornamelijk Engeland. APPELTAART... In Burgh-H aam stede zijn de gevol gen van een aldaar enkele jaren ge leden gehouden bak- en kookcursus voor mannen niet uitgebleven. Dat bleek nog onlangs, toen een der huis vaders, die de cursus met succes had gevolgd, zijn gezin zo nodig moest verrassen met een appéltaart. Hij toog opgewekt aan de arbeid en was geruime tijd in de weer met bloem, suiker, boter, appélen en krenten en zelfs het snufje zout en een geraspte citroenschil ontbraken niet om het geheel precies d&t subtiele aromati sche snufje te geven, waar bekwame chef-koks' mee op voorpagina's van kranten zijn gekomen. Het moest een pronkstuk van een taart worden. Dat werd het niet. 't Was triest, maar toen het geval eenmaal in de oven stond, wijdde onze taartenbak ker zich aan een ander karweitje en toen hem de taart weer te binnen schoot figuurlijk, mensen, figuur lijk was het te laat. De taart was zwartgeblakerd. Nóg echter gaf onze man de strijd n iet op. Hij bekeek het baksel, nam een mes ter hand en begon het erg ste zwart er af te schrapen en toen dut gebeurd teas kwam hij op een idee, ivaar een huisvrouw nooit op zou zijn gekomen. Hij nam de stof zuiger en begon daarmee de nog overgebleven zwarte kruimeltjes van het misbaksel af te zuigen. Maar juist toen de taart weer een beetje op een taart begon te lijken, kwam de genadeslag. De man had het ver mogen van de stofzuiger schromelijk onderschat, want op een gegeven ogenblik verdioeen er een groot stuk taart met kracht in het apparaat en dat nu was definitief het slot van dit taartendrama De to.cht over het Kanaal werd ge maakt dó.or 2023 Britten en door 9 Schotten. Uit Duitsland waren 129 bezoekers gekomen, uit Frankrijk 12. België was met 77 en Amerika met 4 gasten vertegenwoordigd. Voorts brachten 2 trekkers uit Denemarken en 1 Italiaan de nacht in „Bleye Ha- ghe" door. In totaal bedroeg het be zoekersaantal met de Nederlanders mee 4566. Ondanks de concurrentie van de Expo bleef het aantal over nachtingen niet ver onder dat van 1957. LENTE NADERT. In bijna alle delen van Zeeland heeft men de naderende lente geconsta teerd. In Nisse, zo schreef ohze cor respondent in die plaats, staan in de tuin van dé heer J. C. Bos de kro kussen en sneeuwklokjes in volle bloei. Men heeft echter niet alleen in Nisse deze kleurige lenteboden kunnen signaleren, ook in andere plaatsen vrolijken zij de tuinen op. Onder andere in de Joost de Moor straat 20 te Vlissingen bij mevrouw Simonse. WERELDKAMPIOEN De successen van de heer M. G. Bórghstijn uit Axel, die wereld kampioen kanariekweker is ge worden, door de bekroning van zijn inzending kanaries op de We reldtentoonstelling te Lissabon hebben de aandacht getrokken in het hele land. Zaterdag 31 januari aanstaande zal in het weekjournaal van de Vara om kwart over vijf 's mid dags een interview met de heer Bórghstijn worden uitgezonden. versterkingen der zwakke plaat sen in de zeeweringen wachten nog steeds op een oplossing. Eveneens zal de exploitatie van de te plaatsen gemalen aan de zuidkant van het eiland extra uit gaven vergen, waarvan de kosten een belangrijk bedrag per ha zul len uitmaken, betoogde de heer Van Arenthals. Voorts zuilen de wegen de aandacht van het wa terschap vragen, vooral wanneer de beide afsluitdammen in het Veerse Gat en de Zandkreek zijn aangelegd. De weg van de afsluit- dam bij Katseveer naar de nieuw aan te leggen veerhaven bij het voormalige poldertje Al-te Klein, werpt reeds op dit ogenblik moei lijkheden op. Als landbouwers gaat het ons aan het hart, dat voor de aanleg van deze weg bij na 30 ha vruchtbare landbouw grond ten offer moet vallen, zei de dijkgraaf. Wat het laatste punt betreft, merkte ir. v. d. Burgt, de vertegenwoordiger van de minister van verkeer en wa terstaat, op, dat in het verleden heel wat meer vruchtbare landbouwgron den ten offer zijn gevallen aan dijk en. Voorts spraken nog het lid van Gedeputeerde Staten C. vallen en inlagen. Voorts spraken nog het lid van Gedeputeerde Staten C. Philipse, die zo'n groot aandeel heeft gehad in de polderconcentratie, bur- gèmeester A. Schuit van Kortgene en de heren J. S. de Regt te Kats als hoofdingeland. J. A. van Oeveren na mens de Z.L.M. en K. A. van Lan- geraad als lid van de commissie van voorbereiding concentratie van pol ders en waterschappen. Tenslotte werd besloten de functie van ontvan ger-griffier door één persoon te la ten vervullen. In de eerste ver'gaderfng van het „Waterschap Noord-Bevéland" te Kortgene heeft de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot het bestuur van dit water schap officieel geïnstalleerd. De foto toont de commissaris bij het uitspre ken van zijn installatierede. Rechts de dijkgraaf, de heer M. ,W. van Arenthals. Foto P.Z.O.). Tijdens de vergadering van maandag a.s. zal de Middelburgse gemeente raad teyens moeten besluiten of de opheffing van het Smijtegeldbrugge- tje tegenover de chr. lagere school aan de Herengracht noodzakelijk geacht wordt. Zoals uit de ontwerp-begroting voor L959 blijkt, verkeert het bruggetje ln een dusdanige staat, dat een be langrijke reparatie noodzakelijk is, waarvoor de kosten worden geraamd op 8100,Mede naar aanleiding, van vragen, die enkele raadsleden ge steld hebben bij de voorbehandeling' van de begroting, hébben B. en W. overwogen of wellicht opruiming van het bruggetje mogelijk is, vooral nu een dergelijk bedrag daaraan ten koste zou moeten worden gelegd. Oudermiddagen Goese Rijks Middelbare Landbouwschool Dinsdag en woensdag werden in de rijks middelbare landbouwschool te Goes oudermiddagen gehouden. Ir. J. Versteeg, directeur van de school, verwelkomde de talrijke aan wezige ouders en zette het doel van deze bijeenkomst uiteen, n.l. het ver stevigen van het contact tussen ou ders en school. Verschillende onderwerpen het on derwijs aan de school betreffende, werden door. hem besproken, waar over met de ouders van gedachten werd gewisseld. Gewezen werd op 't grote belang van een goede voorop leiding. Na vergroting van de leslokalen zal meer tijd kunnen worden besteed aan praktijkonderwijs, landbouw- werktuigkunde en motorenkennis, alsmede aan uitbreiding der prac tica. In de pauze bestond gelegenheid met directeur en leraren oVer de vorde ringen der leerlingen te spreken. Na de pauze werd een tweetal films vertoond, welke met grote aan dacht werden gevolgd. Na een woord van dank voor de ge houden besprekingen werden deze zeer geslaagde oudermiddagen door de directeur van de school gesloten. Een meerderheid uit het college Is tot de conclusie gekomen, dat deze vraag bevestigend dient te worden beantwoord. Zij acht het namelijk niet verantwoord een dergelijk be drag voor reparatie te besteden aan deze eenvoudige brug, die alleen door voetgangers en wielrijders wordt ge bruikt. Temeer daar de afstand naar de Herenbrug zo gering is. De minderheid van B. en W. daaren tegen zou de verwijdering betreuren en acht het bruggetje zeer wel van belang vooral voor de leerlingen van de daartegenover gelegen scholen, de chr. lagere school dus en de chr. kweekschool. Mocht ook de meerderheid van de raad voor de opheffing zijn, dan zul len B. en W. de publikatie tot ont trekking aan de openbare dienst plaatsen, opdat in een volgende raad een definitieve beslissing kan worden genomen. Binnenkort aanbesteding zuiveringsinstallatie Dreischor Burgemeester A. H. Vermeulen van Dreischor heeft in de jongste verga dering van de gemeenteraad op een vraag van de heer A. M. de Vlieger (chr. kiesv.) geantwoord, dat de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten voor het bouwen van een riool water-zuiveringsinstallatie vermoede lijk. deze week kon worden verwacht. De aanbesteding hiervan kan dan spoedig plaatsvinden. De raad beschikte afwijzend op een verzoek vande bibliotheek-commis sie van de Nederlands hervormde kerk te Dreischor om een verhoging var de bestaande subsidie van 5 cent per boek. Ook een subsidieaanvraag van de Nederlandse Vereniging' tot Rheumatiekbestrïjding werd afgewe zen. Er werd zonder hoofdelijke stemming een destructieverordening vastge steld. Op voorstel van B. en W. werden en kele percelen gemeentegrond als tuingrond verhuurd. De raad stelde een nieuwe verorde ning vast op de heffing van leges ter secretarie, van rechten wegens ver-, richtingen van de ambtenaren van de burgerlijke stand en ter zake van het geven van inlichtingen uit het be- volkings- en verblijfsregister. De heer J. v. d. Doe (p.v.d.a.) ver zocht het college de wijzerplaat van de torenklok te verlichten. De heer W. C. Vane (p.v.d.a.) vroeg het col lege erop toe te zien dat de wegen bij sneeuwval zo spoedig mogelijk worden schoongemaakt. PROV. KEURING SHETLAND-PONY'S IN ZEEUWSE GEMEENTEN Woensdag zijn in verschillende plaat sen In Zeeland pony-keuringen gehou den, uitgaande van de Zeeuwse ver eniging voor pony-eigenaren. Het doel van de keuringen is het geven van voorlichting over de juiste fok van deze kittige diertjes, terwijl zij voorts kunnen worden ingeschreven in het stamboek. Deze keuring werd voor de tweede maal gehouden. Het betreft hier Shetlandpony's, waarvoor verschillende landbouwers in Zeeland meer en meer belangstel ling krijgen. Enerzijds worden dé kleine paardjes gebruikt als trekdie ren of ln de fruitoogst vooral op Z.- Beveland, anderzijds houden enkele landbouwers de pony's als „speel kameraad" voor de kinderen op het bedrijf. De keuring begon des morgens in Scherpenlsse. Voorts werd Rilland- Bath bezocht, waar tien pony's voor de keurmeesters van het Shetland- ponystamboek verschenen, waarna men verder ging naar Katseveer, waar een zestal dieren met de provin ciale veerboot uit Schouwen-Duive- land overkwam. Nadat de paardjes gekeurd waren, kondèn zij weer met dezelfde boot naar Schouwen terug keren. Een goede service dus, zowel van de eigenaren als van de keur meesters. Tot slot was Middelburg aan de beurt, waar vier pony's tussen de „lij nen" verschenen. Verschillende dieren v^rden ingeschreven in het stamboek. Deze met de rug naar onze foto graaf gekeerde mannen zijn vol be langstelling voor dg pony-lceuring op het Molenvjater te Middelburg. En kele Walcherse boeren, eigenaars van Shetland-pony's, verzamelden zich woensdagmiddag op het Molen water, waar zij de „vriendjes van hun kinderen" door de keurmeesters van het Shetlandpony-stamboek lie ten keuren. De pony op de voorgrond wacht met zijn baas de uitslag ge duldig af. Behalve in Middelburg werden ook in Scherpenisse, Rilland- Bath en Katseveer pony's aan deze keuring, die uitgaat van de Zeeuwse vereniging voor pony-eigenaren, on derworpen. Foto P.Z.C.). Drie schepen aan de grond op hvendam te Wemeldinge Tengevolge van de mist was er voor de haven van Wemeklinge een grote drukte ontstaan. Vele vaartuigen moesten op hun beurt wachten om naar binnen te kunnen varen. Tij:- dens dit wachten zijn drie vaartuigen te weten de „Res-Nova", „Anja" en .Orion" op de strekdam nabij het oostelijk havenhoofd gekomen. Na verloop van enige tijd wisten de vaartuigen op eigen kracht weer vlot te komen., KUNST Uitstekend, Mylord Vlissingen, Britannia; „Het Vlissingsch Schouwspel'* IN DE GISTERAVOND door „Het Vlissingsch Schouwspel" in „Britan nia" te Vlissingen gegeven voorstel ling van het blijspel „Uitstekend, Mylord" door W. D. Home, in een vertaling van Jan Teulings, moest er aanvankelijk een nogal flinke do sis prémièrekoorts bedwongen wor den. Dat was helemaal niet verwon derlijk wanneer men weet, dat het stuk van Home niet alleen een uit gebreide rolkennis vergt, maar even eens een bijzonder genuanceerde, op de Britse levensstijl afgestemde ver tolking. De gehele handeling speelt zich namelijk af iri het gezin van een door de tijdsomstandigheden min of meer verarmde graaf (Lord Lis ter geheten), terwijl bovendien de politieke constellatie in Engeland, direct na de oorlog, als punt van uit gang dient. De auteur wrochtte een nogal voor de hand liggende, maar bijzonder geestig uitgewerkte satire op deze constellatie, door de adellij ke zoon des huizes als Labour-man te poneren en de in tradities verstar de butler als voorstander en later als kandidaat van de conservatie ven. Het eindigt allemaal, typisch Brits, toch weer helemaal in over eenstemming met de traditioneel ge groeide verhoudingen, maar dan heeft men ook drie bedrijven van elk twee taferelen achter de rug, waarin wel zo het een en ander aan komische verwikkelingen is gepas seerd. „Prémièrekoorts" schreven wij in de aanhef en dat was dan vooral vóór de pauze te merken aan de steun, die er in vele gevallen gezocht werd bij de souffleuse. Men was (nog) niet zeker van zijn zaak zocht klaar blijkelijk nog steeds naar de juiste manier om tot de juiste typeringen te komen en zo ontstond er een min of meer gespannen sfeer, die nu een maal niet past bij een zo spitse ko medie als deze. Die moet er vlot en vaardig „uitrollen" en tot deze," ove rigens zéér veel van de spelers ver gende prestatie, kwam men aanvan kelijk niet. Dat ging na de pauze aanmerkelijk beter, hetgeen de ver wachting rechtvaardigt, dat het in de (heden- en morgenavond) nog te geven voorstellingen ook voor de pauze beter zal gaan. Tot degenen bij wie dit verschil ln prestaties voor en na de pauze in de eerste plaats opviel, behoorde met name Anton Vader, in de rol van de door en door Britse land-edelman. Maar al spelend maakte hij zich de in wezen ongecompliceerde figuur van deze „Graaf van Lister" meer en meer eigen en kreeg zijn spel ten slotte precies het ongedwongen ka rakter, dat nodig was en werd hij ge loofwaardig. Henny Enters-de Kok daarentegen speelde reeds vanaf het prille begin op ongedwongen wijze, maar haar karakterisering van de zich aan 'n soberder levensstijl aan passende gravin had echter van be gin tot einde te weinig allure om te overtuigen. Haar gravin was te sim pel van ziel en van een té serviele goedheid om aanvaardbaar te zijn. >e debuterende Hla de Nijs zorgde voor een doortastende Amerikaanse enthousiast gebracht, maar met soms net iets teveel enthousiasme, waardoor de figuur wel eens wat erg onbeheerst naar voren kwam. Voor een glansrolletje tekende Emmy Jansen-Verhulst, met een schat van een onthutste dienstbode. Bijzonder raak getroffen en met een kostelijk hoogtepunt in de liefdesscène met de zoon des huizes, Lord Pym, vertolkt door Jan Knuijt, die deze nogal fleg matieke jongeman op zijn beurt voortreffelijk wist te typeren. Ware zijn spreektaal een nuance minder geaffecteerd, dan zou ook deze rol de toets der kritiek glansrijk door staan zoals dat het geval was met die van Geert van Oorschot al3 Beecham de butler. Een in alle op zichten keurige creatie. Coos Bou- wense-Bouman gaf verder een over tuigende Lady Caroline gestalte en Jo v. d. Eijlc tenslotte een aan vaardbare Labourman, die echter nog best Iets sterker aangezet had kunnen zijn. Onder regie van Anton Gillissen en met raamregle van Jan Lemaire jr. heeft „Het Vlissingsch Schouwspel" gisteravond een niet direct spranke lende, maar toch zeer zeker, al leszins genoegelijke toneelavond ver zorgd met een geestige, véél van de vertolkers eisende komedie, die gebracht met nog wat meer zelfver trouwen ondanks de hier geplaat ste kritische kanttekeningen onge twijfeld nog velen een hoogst amu sante avond kan bezorgen. v. B. Wisseling vlootpredikant te Vlissingen Zondag 1 februari a.s. zullen des avonds te 7 uur in de Johanneskerk der hervormde gemeente te Vlissin gen voorgaan de uit Vlissingen ver trekkende vlootpredikant ds. A. J. Oostenrijk en zijn opvolger ds. C. A. Metting van Rijn. VANDAAG. Middelburg Electro: „Het Bolshoi Bal let", 19. 21.15 uur, a.L; Eendracht: Bijeenkomst L.J.G.Z., 19.30 uur: Bo- gardzaal: Bijeenkomst Chr. Platte landsvrouwen. 14 uur: Gouden Poor- te: Jaarvergadering Bond van Be jaarden, 14.30 uur; Hofplelnkerk: Filmavond Ned. Bijbelgenootschap, 19.30 uur. Vlissingen Alhambra: „Ik beken" 19 en 21 uur: Luxor: ,Dag der gewel denaars", 20 uur, 14 Jaar: Britannia: Vllsslngs Schouwspel met „Uitstekend mylord", 20 uur. Souburg: De Zwaan: Feestavond M.S-F. met „Een bruid kwam op bezook", 20 uur. Goes Grand: „Het lokkende moeras", 20 uur 18 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2