DE KERKEN OITROËN ID 19 Bruid op zit Russen uit Parijs openen tournee met zingen in Zeeland maatschappij Discussie over geboortebeperking Britse televisie voor JARENLANG BROER EN ZUSTER VERBORGEN GEHOUDEN RALLYE DE MONTE CARLO DONDERDAG 29 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Liederen moeten „stukje hemel op aarde brengen" Welke natie, zo kan men zich af vragen, is in Parijs niet vertegen woordigd door een groep mensen die er niet eens op diplomatiek nivean een woonplaats vindt? Ook Russen hebben er altijd ge woond. In de buurt van de Are de Triomphe staat in een van de deftig wijken een Russische kerk, die al in het midden van de vorige eeuw werd gebouwd, toen een tsaar van plan was een bezoek aan de Licht- Van wat er in Parijs bestond aan officiële Russische kerk hebben zij zich afzijdig gehouden. In de Rue de Crimée hebben zij een centrum Ingericht voor hun Russische Orthodoxe Kerk, die ook oecumenische betrekkingen onderhoudt. Behalve een bede huis met indrukwekkende muurschilderingen vindt men er een seminarie, waar priesters worden opgeleid voor de Rus sische Kerk buiten Rusland. Aan dit instituut zijn uitnemen de professoren verbonden, maar de materiële omstandigheden zijn altijd zorgelijk; vandaar dat het vermaarde koor van de kerk herhaaldelijk op tournee moet om in het onderhoud te voorzien. Zoals reeds aangekondigd, zal dit koor zijn nieuwe concertreis door Nederland beginnen met twee con certen in Zeeland, te weten op maandag 2 februari in Vlissingen en op dinsdag Se februari in Goes. De bezoekers van deze concerten zullen zich verplaatst gevoelen in een geheel andere sfeer, die echter ook tot de oecumene behoort. Ge zongen wordt in het Russisch, ,tde taal van hun Kerk, van de predi king, van hun Bijbel". Men zal tij dens deze uitvoeringen kunnen kennismaken of de kennismaking vernieuwen met het karakter van de Russisch-Orthodoxe vorm van verering, waarbij de ikonen „vensters zijn waardoor de gelo vigen in de hemel kijken" en waarbij de liederen eveneens een stukje hemel op aarde moeten brengen, „alle vol van een schone en diepe mystiek, die ons tijdgeno ten doet zijn van Jezus Christus" en een rol vervullen bij wat men ziet als de ontmoeting van de strij dende en de triomferende Kerk. stad te brengen. Na de Eerste We reldoorlog is er een hele toevloed gekomen van Wit-Russen, die uit hun vaderland waren gevlucht. Deze vluchtelingen zijn vaak be land in de slechts betaalde baan tjes die de Franse hoofdstad biedt. Ben icoon uit het midden der lhe eeuwdie de profeet Elia voor stelt. Een anglikaanse en een rooms- katholieke bisschop, een dokter en een filosoof hebben voor de Britse televisie gediscussieerd over ge boortebeperking. De dokter, een vooraanstaande gynaecoloog wiens naam volgens het gébruik in de Britse medische Wereld niet ge noemd werd, zei dat de huidige medische middelen niet geschikt zijn voor geboortebeperking op grote schaal. Hij achtte het mogelijk dat binnen tien tot vijftien jaar een veilige methode gevonden wordt. Hij sprak verder als zijn mening uit, dat geboortebeperking medisch gezien noodzakelijk is. Na het vijfde óf zesde kind is dé kans dat het volgende sterft tien keer zo groot als bij het eerste kind. De rooms-katholieke bisschop van Liverpool, dr. John Heenan, ver oordeelde zulk een houding. „De kwestie is niet, dat de rooms-ka tholieke kerk tegen geboortebe perking is. maar dat God ertegen is", zei hij. „Naar onze mening benadert men zo het bevolkings vraagstuk op een verkeerde ma nier. Er ls voldoende voedsel op aarde, maar het wordt niet op de juiste wijze verdeeld." De anglikaanse aartsbisschop Mi chael Ramsay van York zei dat zijn kerk de noodzaak van geboor tebeperking onder bepaalde om standigheden, in gebieden met ernstige bevolkingsvraagstukken, erkent. Maar hij keurde af, dat mensen trouwen met de bewuste bedoeling geen kinderen te krij gen of dat hot aantal kinderen beperkt wordt ter wille van ge noegens. „Als wij ons aansloten bij een wereldcampagne voor het beperken van de bevolking", zó zei hij vorder, „zouden wij onszelf in de Weg staan bij do instandhou ding van de beste en hoogste be ginselen van het christelijke hu welijk". De filosoof Bertrand Russel gaf als zijn mening, dat overbevolking altijd een belangrijke oorzaak voor oorlog is geweest en nog is. „Als een duizendste deel van het geld dat nu besteed wordt voor het veroorzaken van onnodige dood, werd uitgegeven voor het verhin deren van onnodige geboorten, zouden de wereldproblemen opge lost zijn", zei hij. (Advertentie) Winterhanden en wintervoeten, een jaar- I lijkst kwelling! Jeuk en f pijn verdwijnen snel met Kloosterbalsem "geen goud so goedJ kwamen in vlaimmen om Een moeder en haar vijf kinderen zijn in de nacht van dinsdag op woensdag in Kidderminster in mid- den-Engeland omgekomen bij een brand, die de kleine woning, waar in het gezin woonde, verwoestte. Al leen de vader wist zich te redden. Hij heeft ernstige brandwonden. Ver scheidene mensen die pogingen de den de moeder en de kinderen te redden, liepen verwondingen op. Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Londen 10.58%—10.89%, New York 3.76%—3.17Montreal 3.89%—3.897/s Parijs 76.82%76.92%, Brussel 7.54 —7.54%, Frankfort 90.25%—90.30%, Stockholm 72.86—72.91, Ziirich 87.46 87.51, Milaan 60.67%—60.72%, Ko penhagen 54.67%—54.72%, Oslo 52.85 —52.90, Wenen 14.53%—14.54'A, An kara 3.77—377%, Praag 52.84—52,84, Lissabon 13.20—13.21%. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Philips en olies waren vast Nederland 1951 (3%) Nederland 1948 (3%) Nederland 1955 (3%) Nederland 1947 (3%) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 Investerlngscert. 3 Nederland 1902-64 3 Ned. Indië 1937 3 8 pet. Woningbouwlening Nat. Handelsbank Ned. Handelmlj. Alg. Kunstzijde Unie Berghs' en Jurgens 27 Jan. 28 Jan. 94% b. 94% 81% 87% 89 89A 91% 91fS 88 88 ft 92% 92% 96% 96}3 96% 96% 92% 92% '57 111% 11118 149 148 204% 201 291% 289% 278 278% Calvé-Delft Hoogovens n.r. Ned. Kabelfabrielc Philips Unilever WiltonFeljenoord Billiton Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland H.V.A. Dell Mij. Van Berkels Patent 358% 355 .340% 341 495?/g 500% 474% 475% 214% 214 295 185 186 95% 93% 171% 168% 130 128% 151% 146'A 146% 155.70 153.00 235% 235 Ernstig geval van verwaarlozing De Groninger recherche heeft In een perceel in de Korrewegwijk te Gro ningen een ernstig geval van ver waarlozing ontdekt. Twee zusters van omstreeks 55 jaar blijken hier gedurende een groot aantal jaren een inwonende broer en een inwonen de zuster verborgen te hebben ge houden. Deze verbleven in het huis van hun zusters, die de huishouding „voerden", zonder dat iemand ervan op de hoogte was. De enigszins debiele vrouw lag ln een donkere onverwarmde kamer en was onbeschrijflijk verwaarloosd, evenals de man, die echter af en toe nog kans zag via een achterdeur de straat op te komen en dan langs de vuilnisbakken liep op zoek naar etenswaren. Het tweetal was in vele jaren niet gewassen of verschoond. Hun eten bestond uit aardappelsoep, zodat zij ernstig ondervoed waren. De familie was overigens niet onbe middeld, maar de beide zusters wil den het ouderlijk kapitaaltje bij elkaar houden. Toen de beide zusters in een civiele procedure werden ge- Advertentie) RADIO hóórbaar beter! wikkeld over een betalingsaangele genheid viel hun vreemde gedrag op. Men vermoedde met geestelijk ge stoorden te doen te hebben. Het onderzoek bracht toen de ver waarloosde familieleden aan het licht en uit een medisch onderzoek bleek dat het viertal geestelijk gestoord is. Ze zullen in een inrichting worden opgenomen. Amerika wil exportprijs oversehotboter verlagen De Verenigde Staten hebben de be langrijkste zuivel exporterende lan den in kennis gesteld van het voor nemen de exportprijs van Ameri kaanse oversehotboter te verlagen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van landbouw deelde mede, dat er vrijdag een voor lopige bespreking is gevoerd over een verlaging van de exportprijs waarbij de voornaamste zuivel expor terende landen, als Denemarken, Australië en Nieuw-Zeeland, waren vertegenwoordigd, evenals Engeland als voornaamste invoerland van zui- velprodukten. De Deense ambassa deur heeft reeds ln verband met het Amerikaanse voornemen stappen bij het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken gedaan. De Fransman Michel Perrigaud te Nantes is van plan een wereldrecord te vestigen. Hij koestert een onbe dwingbare lust het wereld-duurre- cord „mondhgrmonikaspelen-gezeten- op-een-stocl-staande-op-drie-flessen- op zijn naam te brengen. Hij zul pas rusten ais hij het lcijnstje tien uren achtereen heeft gedaan. Philipspapieren vormde een stimulans op het Damrak. De opening liet zich be palen op 501 pet. tegen eergisteren als slotkoers 496. In het verdere beursver- loop kwam in de openingskoers niet veel verandering meer. Ook de 5 pet. con verteerbare obligaties Philips lagen ho ger in de markt. Kon. Olies waren hoger uit Wallstreet afgekomen waardoor de aandelen in Amsterdam het grootste ge deelte van het eergisteren geleden ver lies konden inhalen. De arbitragebelan- gen vielen tegen elkaar weg, zodat de koersfluctuaties gedurende de beurs- duur binnen nauwe grenzen bleven. De aandelen schommelden rond de f 186.50 en boekten een winst van circa f 2.50. De pariteit Amerika was f 186.20. De alge hele oliesituatie wordt in Amerrika wat gunstiger beoordeeld. Hierdoor liggen de ollewaarden aldaar de laatste dagen vrij goed in de markt. Unilevers boek ten een winstje van circa 2 punten. A-K. U.'s bleven wat achter en waren een puntje lager bij minimale omzetten. K.L. M. werd onveranderd geadviseerd. Mo gelijk wil men hier eerst afwachten wat de resultaten zullen zijn van de bespre kingen van minister Luns in Londen met betrekking tot de K.L.M.-diensten op Singapore. De hausse-stemming in de scheepvaart sector heeft slechts heel kort geduurd. Dit was gisteren direct bij de opening te merken. Holland-Amerika Lijn moest een punt of drie prijsgeven en de overi ge waarden veranderden ten opzichte van eergisteren niet veel. De tendentie was echter eerder lager. De drukte in de leidende cultures ls blijkbaar afgelopen. Alleen in certificaten Deli Vas nog een vrij regelmatige handel. De koers brok kelde echter af van 155.40 tot f 153.50. Hierna vólgde een licht herstel tot f 154. Het verlies bedroeg echter circa f 1.70. Amsterdam Rubbers verlaten en bijna 2 punten lager. H.V.A.'s daarentegen bij na 2 punten hoger. De staatsfondsen bleven aan de vaste kant. De prijs van de nieuwste lening was van dien aard, dat de aan. en verkopen elkaar in even wicht hielden. Premieleningen verder in herstel. Van de locale sector werden de conver teerbare obligaties Btihrmann op 145 en de aandelen op 342 geadviseerd, tegen resp. een laatst gedane prijs van 140 en" voor de aandelen 360 eergisteren. Kas- associatie werd iets hoger geadviseerd, evenals Leidsche Wol en de 6-pct. spaar- certificaten Albert Heijn, (Advertentie) I EERSTE I Dankzij de hydropneumatische vering waren Coltelloni en Alexandre altijd fit tijdens deze monsterrit om in alle comfort volledig te profiteren van de wegligging, het motorvermogen en de remcapacltelt van hun Amsterdam 1951 89% 91 Breda 1954 85% 86% Eindhoven 1954 85 84% Enschede 1954 85% Den Haag 1952 I 94% 95 Den Haag 1952 II 97% .93% Rotterdam 1952 I 93 Rotterdam 1952 n 97 97 Utrecht 1952 95 95% Amsterdam 1956 I 88% 89% Amsterdam 1956 II 97% 98% Amsterdam 1956 in 98ya Amsterdam '33 (C. en A.) 99 Dordrecht 1956 87% 88 Alkmaar 1956 87% Intern, concerns Industrie Scheepvaart Banken Indon. fondsen Algemeen BEURSINDICES. 26-1 *27-1 28-1 391.08 386.12 388.78 137.85 188.26 188.07 156.89 157.54 15C.4G 149.48 149.81 148-67 117.10 116.27 114.89 268.62 266.36 267.21 BEURSÖVERZICHT. Bij een kalme handel doorbraken de Phi- lipsaandelen gistermiddag opnieuw de 500 procent barrière. Dit ging zelfs met weinig moeite gepaard. De beurs was doorgaans optimistisch gestemd. De vraag van Amerikaanse zijde voor de 273 275 87 88% 37 3712 66 65% 45% 52-Va 52% 49rj 495/s 102% 103% 7% 7% 28% 18 18 72% 727/g 84% 84% 25 247/s 35 35% 13H 13& Centrale Suiker Kon. Mij. De Schelde N.B. Intern. Nickel American Motors Anaconda General Motors Kennecott Missouri K.T. New York Central Pennsylvania Republic Steel Shell Oil Comp. Tide Water U.S. Steel Nat. Can. Corp VAN M 47 Caroline's eerste impuls was hem af te weren, maar toen zat ze heel stil, want de klank van zijn welluidende stem liet geen twijfel toe. Plotseling verlangde ze er bijna naar, in zijn sterke armen te mogen rusten en Georges' onbescheiden opmerkingen, die haar geluk hadden verwoest, te vergeten. Ze snakte ernaar, het verlo ren terrein te herwinnen en ophieuw vriendelijk tegen Raöul te zijn. Terwijl ze zo dacht, keerde Raoul zijn fezicht naar het hare en kuste hij, aar dicht tegen zich aandrukkend, Caroline op de lippen. Een vreemd gevoel overmeesterde haar. Nooit was ze op die manier ge kust zo zachtjes en toch met zo veel hartstocht en kracht. Ze had niet geweten, dat er zulke lieve strelende woordjes bestonden of dat een man ze ooit tegen haar zou bezigen: Chérie, Mignonne! Wat lieflijke klanken in dat zoetvloeiend Frans! Intussen werd ze er zich Ietwat vaag van bewust, dat ze na alles wat ge beurd was Raoul moest terugwijzen Dat wilde ze ook, maar het scheen wel dat zijn kussen haar dit onmoge lijk hadden gemaakt. Caroline's aan- FKUILLETOM \RGARET MALOOLN doeningen waren haar de baas. Ze probeerde hem weg te duwen, maar hij liet het niet toe. Eensklaps was haar verzet gebroken en kon ze niet langer tegenstand bieden. Zijn kussen hadden iets in haar gewekt, waarvan ze tevoren nooit had geweten, een ge voel, welks bestaan ze zelfs niet had kunnen dromen. Haar denken werd verward, onzeker... en Het haar ten slotte geheel in de steek. Raoul herwon het eerst zijn kalrnte. Hij liet haar langzaam, als uit 'een mooie droom ontwakend, los, drukte nog even zijn wang tegen de hare en gaf haar een laatste kus op het prach tige haar. „Mijn lief koperkopje", zei hij teder. Meteen zat hij weer op zijn plaats en streek met beide handen over zijn hoofd, alsof hij de allesoverweldlgen- de gedachten, die hem bestormden, wilde verjagen. Met enige moeite en nog overkropt van emoties, zei hij tenslotte: „Nu moet ik zeker mijn verontschuldigin gen aanbieden omdat je naar je zegt een ander liefhebt, 't Was ver keerd, dat ik me zo heb laten gaan, maar ik was mijn hoofd kwijt. Jij trouwens ook. Dus moeten we allebei erg veel spijt hebben en beloven 't nooit weer te doen, góedt dat zal ik niet... tenzij je het mij vraagt wat erg onwaarschijnlijk is, nietwaar?" Caroline's antwoord bleef uit en Ra oul verwachtte er ook geen. Wat had ze kunnen zeggen Zenuwachtig frommelde ze in haar tasje naar haar poederdoos en herstelde toen de „schade", door Raoul's kussen aange-- richt. Zwijgend ging ze daarmee voort, terwijl hij haar met een zon derlinge blik gadesloeg. „Laat eens kijken", zei hij ernstig toen ze klaar was en het toiletgerei had opgeborgen. Gehoorzaam wendde Caroline haaf gezicht naar hem toe, maar zo keelt hem niet in de ogen en hield de blik stijf op een punt boven zijn hoofd ge richt. „Je ziet er lief uit", zei Raoul ten slotte zacht en maakte aanstalten om door te rijden, maar vroeg eerst, weer op zijn gewone toon: „Morgen is het ook mijn vrije dag. Wil je me het genoegen doen, dan met mij te di neren? Ik weet een mooi plekje ln het Bois, waar je heerlijk eet. Ik heb je nog zoveel te zeggen'en ben er ze ker van, dat als ik strikt zakelijk blijf Dale er geen bezwaar tegen zal hebben. „Het spijt me, maar..." begon Caro line, toen Raoul haar in de rede viel: „O, ja, je had al met die ander afge sproken. Hij is me voor geweest. Ge woonlijk ben ik niet zo langzaam en voorzichtig als ik iets wil bereiken, maar dit scheen me zo belangrijk, dat ik het niet- door overhaasting wilde bederven. Wat zou je denken van de volgende maandag?" „Misschien" antwoordde Caroline ontwijkend! „Het duurt nog zo lang". Ze vond niemand thuis, want Fanny logeerde tijdens het weekeind op ae flat van haar tante. Caroline was nog zozeer ten prooi aan allerlei gemeng de aandoeningen, dat ze zich, zonder hoed en mantel af te doen, op haar bed wierp en begon te schreien. Se dert haar schooltijd had ze nooit eens flink uitgehuild, maar nu leek het alsof alle opgekropte emoties van de laatste tien dagen geleidelijk uit haar stroomden. Ze schreide uitbun dig, want niets of niemand kon haar dat beletten. Oök vergat ze bij die opluchtende tranenvloed alles en iedereen en dat ging zo geruime tijd door. Inderdaad wist ze eigenlijk niet precies waarom ze schreide - tenzij dan om alles wat tezamen haar geluk had verstoord. Ze was blij geweest met haar werk, haar nieuwe kleren, met... Raoul, maar Georges had aan die blijdschap een einde gemaakt en Fanny had haar overladen met advie zen. Ze was boos op Raoul, die een afgod op lemen voeten was gebleken en nu zeker schaterde van pret om dat ze zijn kussen zo gretig had be antwoord. Hij had zijn pink maar behoeven op te lichten en t was met haar weerstand afgelopen geweest. Zij, Caroline, had zich dwaas aange steld voor een paar ogenblikken vah ijdel geluk. Toch vergiste ze zich wat Raoul be trof, want toen deze door dé nu stille straten huiswaarts reed, dacht hij er niet aan, haar uit te lachen. Nu al leen in zijn auto, maar nog vervuld van haar lieflijke gezelschap] was hij er zeker van, dat ze Dale niet liefhad. Immers, geen enkel meisje zou een man zo kunnen kussen als ze op een andere man verliefd was. Die ge schiedenis met Dale was blijkbaar een vergissing en zou wel gauw zijn afgelopen. Terwijl hij urenlang wakker lag, nog" steeds mee zijn gedachten bij Caro line, moest Raoui bij zichzelf erken nen, dat ze niet volkomen oprecht tegen hem was geweest. Af en toe was hij jaloers en booB op Dale, die op nem, Raoul, voorhad, dat hij een landsman van haar was. Ondertussen bleef Caroline maar doorschreien. Het duurde lang voor ze zelfs maar trachtte haar zelfbe heersing te herwinnen. Toen dit ten slotte het geval was, stond ze ver moeid van haar bed op, trok haar ge kreukelde japon uit, bette haar rood opgezwollen ogen en zette koffie. Ze dronk die zo heet mogelijk bij het open venster en staarde naar de in het oosten aanbrekende dageraad. Bij Fanny's thuiskomst riep ze, Ca roline ziende: „Maar kindlief, 't lijkt wel of je de hele nacht op het dak hebt gezeten". „Ik heb barstende hoofdpijn." „Blijf dan in bed en rust uit. Dat heb je dringend nodig." „Ik moet wel, want ik kan niet op staan." Fanny beloofde, dat ze Kits kantoor zou opbellen en hem mededelen, dat Caroline niet met hem kon uitgaan. Toen viel Caroline in een diepe, lang durige slaap. In de vroege avonduren werd ze wak ker, geheel opgefrist en zonder hoofdpijn, terwijl Fanny, in een over all, bezig was op het gascomfoor hun avondeten te bereiden. „Beter?" vroeg ze. „Ik voel me best." ,,'t Schijnt dat er van dit maaltje niet veel terecht komt. Zullen we buitenshuis gaan eten?" „Neen, ik heb geen zin om uit te gaan. Het zal wel smaken", ant woordde Caroline, bij wie de reactie zich deed gelden, maar die zich in spande om naar stemming voor Fan ny te verbergen. Na het eten probeerde Fanny haar nieuwsgierigheid te bevredigen. „Heb je Raoul gisteren nog gezien?" vroeg ze. „O, ja", klonk het zo onverschillig m.ogelijk. „Hoe gedroeg hij zich?" „Keurig; helemaal als gewoonlijk." Dit stelde Fanny teleur, want ze had graag iets meer dramatigch gehoord. „Hm zei ze, „dat is'zonderling, want gewoonlijk laten rFansen 't er in lief- gewoonlijk laten Fransen 't er ln lief- zitten. Heeft hij je nooit het hof gemaakt?" Caroline kreeg een hoge kleur, maar ze antwoordde rustig: „Een beetje". (wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 15