Binnen tien jaar kieeg een £&euyi aês oeuct naar maan zooeeêketevt scAmtr Aangekondigd algemeen concilie is ongetwijfeld van groot belang DE GROOTSTE VERRASSING VAN HUN LEVEN DONDERDAG 29 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 RAPPORT AAN AMERIKAANS CONGRES Selectie voor ruimtevaart begonnen Binnen tien jaar zal de mens sen groot ruimtestation bou- iven, aldus een rapport aan het Amerikaanse congres, dat door idjftig ruimtevaartdeskundigen is opgesteld. Het station zal in gedeelten worden gelanceerd van afsckietbanen in de omge ving van de evenaar. De mens zal, aldus dit woens dag gepubliceerde rapport, te gen 1969 de maan betreden en kort na 1968 zullen bemande expedities naar Mars en Venus mogelijk zijn. Lang voor het jaar 2000 zullen intercontinen tale raketten in gebruik zijn voor postvervoer. Eén van de deskundigen blijkt van oordeel te zijn, dat er al in 1959 een man in een kunstmaan om de aarde zal wentelen. Deze man zal, aldus de deskundige, een Rus zijn. Het hoofd van het Amerikaanse re geringsbureau voor de ruimtevaart, dr. T. Keith Glennan, heeft dinsdag tijdens een diner in New-York ont huld, dat de selectie van Amerika's eerste ruimtevaarder reeds begonnen is. De eisen zijn niet gering: univer sitaire graad in de natuurkunde of techniek, militaire opleiding voor testpiloot, minstens 1500 vlieguren, niet ouder dan veertig jaar, hoogstens één meter tachtig groot, uitstekende lichamelijke en mentale conditie. Le Troquer„Nieuw schan daal" was niet in mijn villa De 74-jarige voormalige voorzitter van de Franse Nationale Vergadering tijdens de Vierde Republiek André le Troquer heeft in een brief aan de pers tegengesproken dat in een ambtswo ning nabij Farijs slrïp-tease voorstel lingen door meisjes van 14 tot 18 jaar en „surprise-feesten" zijn gege ven. Hij zei, dat een Frans weekblad had geïnsinueerd dat hij betrokken was geweest bij dergelijke scènes in een hem toegewezen ambtswoning. Volgens Franse bladen, die kolom men aan de gisteren ook in de P.Z.C. beschreven zaak-Laeaze hebben ge wijd is een nieuwe sensatie te wach ten waarbij eveneens vooraanstaande personen, onder wie een hoge per soonlijkheid uit de Vierde Republiek, betrokken zouden zijn. Op 8 januari werd een 33-jarige voor malige politieman, Pierre Sorlut, tij dens een vooronderzoek beschuldigd van het overhalen van minder jarigen tot zedeloze dansen en „surprisefees ten" in particuliere villa's buiten Pa rijs Hij werd dinsdagavond onder vraagd en na afloop werd medege deeld dat spoedig nog andere mensen zullen worden aangeklaagd. Le,Troquer, een socialist die voor het aan de macht komen van De Gaulle de tweede man na president Cöty was, zei dat hij verscheidene jaren in de villa had gewoond maar in al die tijd was er niets van wat er was ver teld voorgevallen. Hij wist niets van „geselecteerde gasten" en „strip- De splinternieuwe (enige) Engelse autosnelweg, die korte tijd geleden met veel vertoon in gebruik is ge steld, is nu weer voor alle verkeer gesloten: tengevolge van de vorst is het ivegdek over de gehele route gaan bobbelen, zodat grootscheepse herstelwerkzaamheden dringend no dig waren. Men heeft het karwei met vrum en macht aangepakt: de bij-1 gaande foto toont de bedrijvigheid Uit leger, marine en luchtmacht zijn reeds 110 kandidaten geselec teerd die aa ndeze eisen voldoen. Begin volgende maand zullen de zen in groepen van dertig man naar Washington gaan, waar hun 'n uiteenzetting wordt gegevenvan wat hun als .eerste ruimtevaarder, in het „project Mercury" te wach ten staat. Pas hierna wordt om vrijwilligers gevraagd. Uit deze worden voorlopig 36 kandidaten gekozen, die worden onderworpen aan verdere testen. Eind maart zullen uit deze groep twaalf eind- kandidatèn gekozen worden, uit wie vlak voor de eerste bemande vlucht de gelukkige aangewezen wordt. Het zal echter nog jaren duren, voor dat het zover is, zo voegde Glennan eraan toe. Aan de eerste bemande vlucht door de ruimte, die zal be staan uit een vlucht rond de aarde, zullen geen grotere risico's verbon den mogen zijn dan aan de eerste vlucht in een nieuw snel type vlieg- tuig. Program van Eisenhower tegen gangsterpraktijken in V.S.-vakbeweging President Eisenhower heeft het Ame rikaanse Congres verzocht een pro gram goed te keuren, dat ten doel heeft de gangsterpraktijken in de vakbeweging te doen verdwijnen, het openbaar belang te beschermen en de rechten en economische vrijheden van de arbeiders te verzekeren. De presi dent wil, dat alle vakverenigingen bij het departement van arbeid jaarlijks een gedetailleerd rapport over haar financiële operaties uitbrengen. De vakverenigingen zouden haar statuten en reglementen openbaar moeten maken. Het mag volgens de president niet langer mogelijk zijn dat een vakvereniging, door het uit zetten van posten, een werkgever dwingt haar als vertegenwoordigster van zijn personeel te erkennen. De aanbevelingen van de president vloeien voort uit een onderzoek, dat een commissie heeft ingesteld naar gangstermethoden in de vakbewe ging. Deze commissie rapporteerde in september van het vorige jaar onder meer, dat de Internationale Uhie van' Vrachtautoehauffeurs bijna zeven miljoen dollar aan gangsters had ge leend. De strijd tegen de malaria wordt be dreigd door'een ernstig tekort aan geld, aldus heeXt dr. Candau, directeur-gene raal van de Wereldgezondheidsorganisa tie op een bestuursvergadering in Genève verklaard. Voor de campagne in 1959 is er ruim een miljoen dollar te kort. Zó'n verschil spreekt boekdelen! Alleen Radion wast wérkelijk wit. Al het goed wordt even fris en helder in het dikschui- mende sop. Stevig sop, dat je pakken kunt, dat al het vuil in zich opneemt èndat voorzichtig is. Geen zorgen voor Uw goed. Geen zorgen voor Uw wasmachine. Radion is weldadig zacht, veilig als geen ander. LAATSTE WERD IN ROME GEHOUDEN Keizer Constantijn had eerste concilie te Nicaea bijeengeroepen Het oecumenische concilie, dat door paus Joannes XXÜI is aangekon digd, zal ongetwijfeld een historische gebeurtenis worden zoals alle twin tig concilies, die er in de loop der eeuwen aan voorafgingen. Een algemeen of oecumenisch concilie is een kerkvergadering, waar allo bisschoppen van de gehele rooms-kathölieke kerk toegang en stemrecht hebben. Op een algemeen concilie nemen de bisschoppen der gehele kerk in vereniging met de paus hinderde besluiten inzake de leer, de geloofs praktijk en de kerkelijke gebruiken. Alleen de paus kan een concilie uit schrijven. Het laatste concilie werd gehouden in 1869-1870 en geschorst toen de Italiaanse troepen Rome bezetten en de paus uit zijn wereldlijke macht over de stad ontzetten. I Het tijdsverloop van 89 jaren tus- sen dat en het nieuwe concilie is niets ongewoons. Er zijn in de ge schiedenis der kerk slechts 20 oecu menische concilies geweest, gemid deld een per eeuw. De kortste tussenruimte tussen twee concilies was dertien jaar, namelijk tussen het concilie van Constance, dat in 1418 eindigde en dat van Ba zel dat in 1431 begon. De langste tussenruimte was 306 jaar, tussen het concilie van Trente (sluiting 1563) en het Vaticaanse concilie (be gonnen 1869). De duur van de concilies varieer de van enkele maanden tot een maximum van achttien jaar (het concilie van Trente). Van de 20 concilies worden de eerste zeven eveneens erkend door de Grieks- Orthodoxe kerk. Andere oosterse kerken erkennen slechts de eerste twee of drie. Hier volgt een lijst van concilies en hun voornaamste besluiten: 1. Het eerste concilie van Nicaea, n 325 bijeengeroepen door keizer Constantijn en bijgewoond door meer dan 300 bisschoppen. Veroordeelde de Ariaanse ketterij en formuleerde de godheid van Jezus Christus en van de Heilige Geest nadrukkelijk als dogma. Samenstelling van de ge loofsbelijdenis. 2. Eerste concilie van Constantino pel, 381 verdedigde de rooms-katho- tieke doctrine tegen de Arische en I Apollinarische ketterijen, de ketterij van Macedonius en voltooide de ge- I loofsbelijdenis van Nicaea. 3. Concilie van Ephese, 431 dogma van Maria de moeder Gods, veroor deling van de Nestoriaarisè ketterij. 4. Concilie van Chalcedon, 451 bijge woond door 626 van de 630 Ooster se bisschoppen. Erkende de opper macht van de paus, definieerde de aard en persoon van Christus. 5. Tweede concilie van Constantinopel 553, veroordeelde drie documenten van de Nestoriaanse secte. Het pole mische besluit veroorzaakte schis ma's in het westen. 6. Derde concilie van Constantinopel, 680-681 veroordeelde paus Honorius de eerste. 7. Tweede concilie van Nicaea, 787 veroordeelde het Ieonoelasme de ketterij die de vernietiging van hei lige beelden voorstond. 8. Vierde concilie van Constantino pel, 869 excommunicatie van Pa triarch Photius van Constantinopel. De algemeenheid van het concilie wordt betwijfeld. 9. Eerste concilie van Lateranen, Rome, 1123. Goedkeuring van het concordaat van Worms, dat het bit tere geschil met het heilige roomse rijk beëindigde. De ongehuwde staat verplichtend gesteld voor geestelij ken. 10 Tweede concilie van Lateranen, 1139, aanvaarding van 30 kerkelijke wetten over moraal en discipline, veroordeling van woeker. 11 Derde concilie van Lateranen, 1170. Besluit dat pausen alleen door kardinalen gekozen mogen worden inplaats van „de geestelijkheid en het volk van Rome" en dat een twee derde meerderheid vereist is. Ver bod aan priesters geld te vragen voor de toediening van sacramenten. 12 Vierde concilie van Lateranen, 1215. Grootste concilie van de middel eeuwen. Besluiten over jaarlijkse Terwijl zij niet beter wist of haar vader en moeder zaten in Cana da op een telefoonge sprek te wachten, heeft •de 31-jarige mevrouw Tiny Mak-Muylaert van de Van Oldenbar- neveldtlaan 31 te Gro ningen gisteravond in Belleviie te Amster dam de grootste ver rassing van haar leven gekregen. Nadat moppentapper Max Tailleur door de microfoons van de we reldomroep, die slechts verbonden waren met de radiowagen buiten Bellevue, op het po dium voor de uitver kochte zaal een gefin geerd radiogesprek ge voerd had, zogenaamd via de Canadian Broad casting Company, met 't K.L.M.-kantoor in To conto, Canada, stond zij plotseling oog in oog met haar ouders, die beneden in een zaaltje op dit grote moment hadden ge wacht. De ontmoeting tussen ouders en de nog van niets wetende dochter was met opzet apart georganiseerd, daar mevrouw Mak, die niet haar man en 'drie klei ne kinderen haar Am sterdam was gekomen, binnen enkele weken haar vierde baby ver wacht en men haar 'n te grote emotie toch wilde besparen. Hele maal bleef die haar ech •ter niet bespaard, want toen zij door Max Tail leur naar beneden werd geleid, denkende dat ze daar alleen met haar ouders het telefonisch gesprek zou mogen voeren, en hij haar voorzichtig uit de doeken deed, dat ze hen in levende lijve zou gaan ontmoeten, barst te ze terstond in huilen uit. Vader en moeder Muy- laert, resp. 63 en 61 jaar oud, stormden op haar af en bedolven haar onder omhelzin gen, waarna ze haar prompt moesten op vangen, omdat ze dreig de flauw te vall«n. Dat duurde echter slechts enkele seconden, de tranen werden snel ge droogd en intussen stond Guus Weitzel nóg maar steèds op het podium het publiek be zig te hóuden. Op dat podium stonden vol verwachting de overige leden van de familie Mak uit Groningen: vader Ad Mak en de drie kinderen, Bertje (6), Marga (5) en Ve ra (2 jaar). Het geheel was prima georganiseerd, want even later kon men de ze vader zijn kinderen zien optillen naar de microfoon en enkele woorden horen wisselen met opa, helemaal in Canada. Niemand wist nog dat opa vlak bij was. Het slot van 'dit ware sprookje was natuur lijk, dat opa en oma tot stomme verbazing, van de hele zaal, dicht- bezet met mensen die familieleden overzee hebben, plotseling op het podium verschenen en daar voor de aller eerste maal in hun le ven hun kleinkinderen ontmoetten. biecht en paascommunie en de waar achtige aanwezigheid van Christus in de Eucharistie. 13 Eerste concilie van Lyon, 1274. Bracht de hereniging met de ortho doxe oosterse kerk tot stand, het geen echter acht jaar later door de orthodoxen werd herroepen. 15 Concilie van Wenen, 1311-1313. Aan banden leggen van de orde der tempelieren, hervorming van de geestelijkheid en proclamatie van 'n kruistocht die nimmer plaats had. 16 Concilie van Constance, 1414- 1418. Maakte een einde aan het grote schisma van het westen door de ver kiezing van paus Martinus de vijfde. Veroordeelde de ketterijen van de Engelse priester John Wyclif en van Johannes Huss, voorlopers van het protestantisme. 17 Concilie van Bazel, Ferrara en Florence, 1431-1443. In Florence be reikte het concilie een nominale her eniging met de Grieks-Orthodoxe, de Armeense en Koptische kerken, die nimmer volledig tot stand kwam en in 1472 door dé orthodoxen formeel werd herroepen. 18 Vijfde concilie van Lateranen. 1512-1517 bepaalde het gezag van de paus over concilies. 19 Concilie van Trente, 1545-1563. Het meest beroemde, het langdurig ste en een van de belangrijkste in de geschiedenis van de kerk. Be streed het protestantisme en reorga niseerde de kerk, de t ooms-katholie ke leer werd nauwkeurig geformu leerd. 20 Het Vaticaanse concilie van 1869- 1870. Afkondiging van het dogma van de pauselijke onfeilbaarheid. DullesSowjet-voorstellen gericht op ondermijning van verzet tegen communisme De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft woensdag op een besloten bij eenkomst van de commissie voor bui tenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden gezegd, dat elk Sowjet-voorstel ter beëindiging van de koude oorlog gericht was op on dermijning van het westelijke verzet tegen het communisme. Hij verklaarde verder, dat de V.S. alles met inbegrip van het bijwonen van een topconferentie, zullen doen wat de vrede lijkt te bevorderen. Er is, weet ik, altijd de verleiding zich vast te klemmen aan een for mule van woorden welke een einde schijnen te maken aan de voortdu rende spanningen, lasten en gevaren waaraan wij thans bloot staan. De Sowjet-voorstellen echter brengen geen genezing, maar zijn verdovende middelen die ons ongevoelig maken' voor de werkelijke gevaren welke dan groter dan ooit worden, aldus de minister.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13