ZEIANDICA Zal prof. Heuss nog enige jaren president van W.-Duitsland blijven, ja of nee: mm Dit schot is raak f 4000.- "Drie Hoefijzers" Receptie ds. F. H. Landsman werd druk bezocht Van en voor de boekenplank oren, 3101 en. schrijven Korfballeiderscnrsus uit de ETHER PROVINCIALS ZBBÜWBB COURANT DONDERDAG 29 JANUARI 19» POPULAIRE QUIZ Grondwet dwingt tot aftreden T"\e populairste quiz in de Westduit- v se Bondsrepubliek is het raden van het antwoord op de vraag of-;pró- féssoï Theodór Heuss, die op 31 ja- ftüari 75 jaar wordt, nog één poosje Bönds-presidéiit zal blijven of in sep- téinbër zal aftreden. Üaartoe ver plicht hem namelijk de voorlopige Westduitse Grondwet van 1949, waarvan de hooggeleerde heer zélf een der samenstellers is. Déze Dé Chrïsteüjk-Democratische Ütiie van df. Adenauer en haar zuster partij, de Christeiijk-Sociale Unie ondervinden voor het eerst het grote nadeel van de absolute meerderheid, dié zij in de Bondsdag bezitten. Deze stelt de twee partijen in' staat om naar willekeur een nieuwe presi dent te benoemen, want ook in- het kiescollege zullen zij de absolute - méerderïïéid bezitten. Waar hen toch al :doof dë oppositie wordt verweten, dat zij het staatsbelang teveel op één lijn stëilön mét hun partij-intëreSsen, willen zij eigenlijk niet het odium op zich laden nu dictatoriaal hun presi- dents-kandidaat te noemen en hem vervolgens met absolute meerderheid tot de hoge functie ook te benoemen. De alteftiatiéven zijn een kandidaat tekiezen uit de „Vrije Demokra- tische Partij", waaruit ook prof. Héiiss körrit, dóch Waar mede de par tij van dr. Adenauer sinds januari 1956 in onmin leeft of uit ide opposi tionele sociaal-democratische partij, wat wel een, politieke onmogelijkheid moet worden geacht. De derde mogelijkheid is dati nog om een partijloze figuur te nemen, doch dat willen de leidende figuren in de CJ).U. en C.S.U. ook niet, omdat dan inderdaad de Bondskanselier met alle respect voor zijn kwaliteiten als politicus en staatsman we! eens wat al te veel macht zou kunnen krijgen; Dr. Adenauer heeft een te genwicht nodig in de persoon van een bondspresident uit de politiek, die van wanten weet Is de kandidatuur voor een nieuwe Westduitse president derhalve uit politieke overwegingen al ongé- meen moeilijk, er spelen ook nóg confessionele argumenten door heen.. President Heuss, die Uit Ba- dènWürttemberg komt en zich schrijft voor, dat de president van de Bondsrepubliek door rond 1Ö00 kies mannen (een dubbel parlement} wordt gekozen vöor vijf jaren én zich eenmaal herkiesbaar mag stellen. Prof. Heuss heeft deze cyclus door lópen en fnag. zichzelf niét meer op volgen. Helaas is de opVölgingskwestie bij de verhoudingen, m het tegenwoordige Wes^Duitsland niet zo eenvoudig. van twee gelijke bestanddelen katho lieken en protestanten. Dat is goed zo. Het schept een prachtig confes sioneel evenwicht, dat vooral de pro testanten in de C.D.U.-C.S.U. ongaar ne zouden verstoren, mede gezien de -toenemende invloed der protestanten dié een consequentie is van de ge stadige vlücht naar West-Duitsland van de beWoners van Oost-Düitsland, :'dat overwegend protestant is. De confessionele verhouding in Wést- Düi'tslahd is op hét ögènbfik ongëvéér gelijk, fnaar de protestanten „lópen 'in". Bondskanselier dr. Adenauef; hëeft er in principe helemaal geen bezwaar tegen om wederom eén pro testant óp de preëidéfitenstóel té zet ten, maar veien, zijnèr katholieke me dewerkers menen, dat daaruit dan een soort traditie voor de toekomst zou kunnen groeien. Merkwaardig ge noeg vrezen zijn protestantse mede werkers datzelfde, n.i. dat de kanse lier van Duitsland onverbiddellijk een katholiek dient te zijn. Zo liggen de problemen rond de ver kiezing van een nieuwe Westduitse president en het is dus niet zó ver wonderlijk. dat men op hét idéé is gekomen om de oplossing et van naai' de toekomst te verschuiven, „Komt tijd, kolïit raad en komt een (Advertentie) De heer TH. NOOTS, Peterstraat 19, Mun- Btérgelèén (L.). IN CONTANTEN een gélukkige Drie Hoefijzers bierdrinker - is nu extra ge lukkig, omdat hij de winnaar is van de pot in het grote Drie Hoefijzers voetbalspel. Door dé uitslag van 6 wedstrijden in de competitie van de ere divisie van afgelopen Zondag goed te voorspellen en de aardig ste tekst óver Drie Hoefijzersbier te maken is hij nu f4.000.- rijker (uitbetaald in contanten). Speel mee en grijp uw kans voor de wedstrijdzondag van i februari a.s. Zend uw antwoordkaart nr. 5 uiterlijk 30 januari in voor het originele voetbalspel van Het pittige bier uit Breda N.V. Bierbrouwerij „De Drie Hoefijzers", Breda Ter gelegenheid van het 25-Jarlg predikantsjubileum van ds. F, H. Landsman, secretaris algemene za ken van de Génerale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk, Is gis termiddag in het gebouw der synode te Den Haag een druk bezochte re ceptie gehouden. De praeses der synode, dr. A. A. Koolhaas, sprak ds. Landsman tij dens de receptie tóe en bood de ju bilaris een geschenk aan. Tot de zeer velen, dié ds. Landsman kwamen ge lukwensen, behoorden de leden van het moderamen der synode, vele vertegenwoordigers van de raden van bijstand, respresentanten van 'n [root aantal herv. kerkelijke instel- ingén en van verschillende andera kerken. Voorts waren verscheidene hooglefaren aanwezig en bekende fi guren uit overheidslichamen en uit het politieke léven, onder wie de ge wezen staatssecretaris van sociale zaken mr. dr. A. A. van Rhijn en dr. H. Vt.. Tilanus. nieuwe president", is het motto en zo is prof. Heuss voorzichtig bena derd met het verzoek om voorlopig nog voor twee jaren als president aan te blijven. Dit zou echter betekenen, dat de Grondwet dér Bondsrepubliek (met een tweederde meerderheid, die de regeringspartijen net niet bezit ten) zou moeten worden gewijzigd. En prof. Heuss voelt er ook niet veel voor om speciaal te zijnen be hoeve de Grondwet, die hij hielp opstellen, te wijzigen. Maar aan dé andere kant wegen het staatsbelang en de moeilijke opvol gingskwestie zwaar. De een zegt in Bonn, dat prof. Heuss niet meer wil aanblijven, de ander dat hij er nog ovei piekert en de derde dat hij be sloten heeft het huisje in de heuvels rond Stuttgart nog twee jaren leeg te laten staan. Maar niemand weet het met zekerheid. Achter de politieke schefifien wordt nog druk gehandeld in mogelijkhe den. En het is, zoals gezegd, de popu lairste quiz te radéri, wat er uit de Bóflnse toverhoed te voorschijn zal komen. daar na zijn eventuele aftreden ook wil vestigen hij laat er al eèn huisje bouwen, waar hij nog rustig een paar boeken kan gaan schrijven is protestant. Bondskanselier dr. Adenauer rooms-lïathöliek. Zijn Westduitse re: gering is een confessioneel mengsel li e zijn er zo gewend aan geraakt onze yy post op tijd in de bus te krijgendat we f mopperen wanneer dat iets later gebeurt dan we gewoon zijn. In veel gevallen doen we dit ten onrechte, want de P.T.T. staat bekend om zijn service. In vroeger tijd was dit in Zee land wel iéts andersHieraan had niet alleen de gebrekkige organisatie schuld, ook de ligging der Zeeuwse eilanden spéélde een voorname rol. Zij wareii en zijn soms nog vooral in on gunstige jaargetijden moeilijk bereikbaar In het zo juist verschenen: „Uit stad en land van Steenbergen", gedenkbundel tér gelegenheid van de herdenking Steenbergen 500 jaar Nassaustad, komt 'n studie voor van C. A. M. van Bavel over eén merkwaardige periode in het Stêenbergse postwezen. In. de tweede paragraaf van deze bijdrage wordt het leven besproken van Jacques le Jeune en zijn streven dé gebrekkige functionering van het Zeeuwse postwezen te verbeteren dóór Zeeland vanuit de landzijde (dat is Steenbergen) te bedienen. Overvoörde heeft in zijn Geschiedenis van het Postwezen er al op gewezen hoe vóór 1795 hét ln onze provincie vooral de schippers waren die voor een be-, langrij*k deel in het brievenvervoer voorzagen. De posterijen bleven hier slechts van lokaal belang- Middelburg had een contract met het Antwerpse kantoor van Thurn und Taxis voor de Zeeuwse corres pondentie die over dat kantoor ging. Verder had deze stad een contract met de Engelse en Franse posterijen en het is niet te ver wonderen dat de postmeester van Middelburg zich postmeester-gene raal van Zeeland noemde. Deze positie van Middelburg zinde de andere Zeeuwse steden niet en zij beklaagden zich over het laat ontvangen der post. Le Jeune, 11 dec. 1698 uit een hugenotenge slacht te Den Haag geboren, kende de chaos op postaal gebied in Zeeland en dacht aan een oplossing de post voor onze provincie vanuit een punt op het vasteland te distribueren. Vanuit welke plaats moest dit echter gebeuren? Vanuit Bergen op Zoom, waar Le Jeune woonde, kon dit moeilijk, omdat er tussen de stad en de markies een strijd over het recht der posterij gaande was. Door het vacant worden van het postmeesterschap van Bergen op Zoom en Steenbergen in 1734, zag hij zijn kans schoon. Na vele klippen omzeild te hebben, legde hij in 1745 de eed op Zijn instructie als postmeester van Steenbergen af. Door een benoeming tot post meester van Goes voor 6 jaar verzekerde, hij zich praktisch' tevens van de postbestelling op Zuid-Beveland. De po'strouto wérd nu als volgt. Vanuit Holland kwam de post te Möei'dljk aan, vanwaar hij naar Steenbergen werd vervoerd. Onderweg bereikte de post uit Frankrijk en België deze lijn. Over de Eendracht bereikte de post Tholen, verder Poortvliet, Gorishoek, veer naar Iersókedam, Goes, naar het Sloeveer, vervolgens naar Veere en Vlisslngcn. Het doorzettingsvermogen van Le Jeune blijkt uit het feit, dat hij geheel op eigen kosten een nieuw veer tussen Gorishoek en lersekedam moest aanleggen. Dus veerhuizen, dammen, bermen, hoofden en schuiten. Verder was er nog een lijntje over het eiland Tholen naar Stavcnisse en vandaar naar Zlerlkzec. Mid delburg en Zierikzee waren Le Jeune niet welgezind en eerstgenoem de stad sloot zich eerst in 1768 aan hij de verbinding over Steen bergen, onder voorbehoud van bepaalde rechten. Dc „service" van een geregelde dienst won het op de duuf van allerlei bodendiensten en schippers die op eigen gelegenheid post bleven vervoeren. De verkeersomvang op het postkantoor Steenbergen geeft het be wijs: ih 1764 werden van Middelburg 15.178 brieven verzonden, in 1790 was dit aantal meer dan verdubbeld (35.557): ontvangen voor Middelburg in 1764 en 1790 resp. 18.030 en 31.029 brieven. De duur van een rit Moerdijk-Walcheren was 32 uur en hiervoor waren twaalf paarden en vijf postiljons nodig. Jacob Otto le Jeune volgde zijn vader, die in 1790 overleed, als postmeester van Steenbergen op in 1759. j sentatieve zaken zoals afsluitdijk, bollenvelden, Rijksmuseum, land bouw en visserij tot en met het ste denschoon van plaatsen als Amster dam, Utrecht, Delft, Veere en Alk maar, compleet mét dé herbóüW van Rotterdam, één öntwapenêöd plaatje van twee Ambónëésjes op een feest dag mét draaiorgel in Haar lem; kortom teveel om op te noemen. Maar beslist niet té veel; precies voldoende om vreemdeling eü land genoot te boeiefl en te interesseren in de schoonheid Van ons land en om bij de liefhebbers van de fotografie in beidé categorieën bewondering af te dwingen. Pays-Basin foto's door Arielli EÉN INLEIDEND WOORD van Ju-' les Romains en een „karakterschets" van ons goede vaderland door' Pierre H. Dubois (beide in Frans, Duits en Engels) gaan vooraf aan het luister rijke fotoboek „Pays-Bas" van dé Parijse fotograaf Arielli, die dit werk vervaardigde in opdracht van de uitgeverij „Intercontinentale dü livre", gevestigd in Neuchatél èn Pa rijs. Het is het 22ste exemplaar in een serie, waarin bereids ook landen als Spanje, Joego-Slavië, Engeland, Fortugal, Israël en Noorwegen voor de fotolens kwamen en hét is eén boekwerk geworden, dat men telken male opnieuw ter hand kan hémen en dat steeds weer fascineert door het trefzekere vakmanschap waar mee een buitenlander ais Arielli voor ons land karakteristieke beelden wist vast te leggen. Een vakman schap, gepaard aan een grote mate van artisticiteit, want vrijwel alle vkn de niet minder dan 74 foto's frapperen door de indringende visie, waarmee zij genomen wefdendöor het subtiele gevoel voor het typisch eigene van bepaalde stéden en stre ken en door de rake, haarscherpe techniek en de ragfijne nuancering naar licht en donker vaü de compo sities. Via dé camei-a van Arielli leert men zijn land opnieuw* en béter kennen en hérondekt men mét enige verbijs tering de schoonheid ervan. Opmer kelijk is ook, dat deze fotograaf er in slaagde in één werk zovele facet ten van ons land letterlijk te belichten; van het landschapsschoon in de diverse provincies via repre- RADIO- BN T.V.-RUBRIEK „Christus wordt - overigens glad in- 'iet meest Wat ons in deze - f gestudeerde vertolking het WeeT gekruisigd stoorde was het te veel tekenen van de hartstochten, de edelè zowel als de laagste. Wat de rolverdeling betreft moet men enkele namen met ere noe men: die van Rob de Vries als de pope. Hans Cüleman als de Christus- Manoliós, Bernhard Droog als Judas Panayotaros, Richard Flink als kapi tein Fourtounas en Gerard Hartkamp ais de vrek Ladas op de eerste plaats. Hans Tiemeyer als dé Agha de' moderne Pontius Pilatus en Tine de Vries als Katerina wisten evenzeer de juiste toets te vinden. A. den Doo laard gaf een bewogen inleiding. In dé kómendé maanden Zal dóór het bestuur van de Zeeuwse korfbalbond een lêiderscursus worden georgani seerd, waarvoor zich inmiddels 15 deelnemers hebben aangemeld. DêZe cursus bestaat uit éen praktisch en een theoretisch gédeélté. De theoreti sche lessen zullen gehóuden wórden te Middelburg in het élübhüis vtUrde K.V. Swift. Verschillende prominente figuren uit de Nederlandse korfbal- wèreld zullen ln deze cursus docéren o.a. de heer W. Chr. Schaap, voorzit ter van de Kon. Nederl. Korfbalbond en de héér S. A. Wilson Ere. Hèt praktijk-gedeelte van deze cursus zal geheel worden verzorgd door de heer F. Schreuders, bondstrainer Van de K.N.K.B.'te Middelburg. Hein Cujé start in Frankrijk De Middelburgse atleet Hein Cujé zal zondag a.s. uitkomen in de Neder landse ploeg, die deelneemt aan wed strijden in Hanriut (Frankrijk). De Middelburger start Üi een cross over 3000 meter. Cujé is momenteel, zoals békend, in militaire diénst. Het was een waagstuk van de eerste orde van de V.P.R.O. regisseur Jack Dixon, zowel als van de toneelgroep „Theater" om Niko Kazantzakis be faamde romari „Christus wordt weer gekruisigd" met de beperkte midde len van een televisiestudio ed gecom primeerd tot ruim twee uren tekst tot de grote kijkerschare te brengen. Een dubbel waagstuk, omdat voor oningewijden de kans op misvatting omtrent de bedoelingen van dit hoogstinerkwaardïge spel vrij groot is. Men moet diep schouwen en tijd nemen voor bezinning om te kunnen kijken achter de genadeloze, ruwe, zelfs rauwe woorden, die Kazantza kis zijn figuren in de mond legt. Hét is een stuk va nschrille tegenstel lingen, van felle kleuren, waarin hét diepste zwart overheerst. Het chris tendom in stérke nuanceringen ont leedt in de leugens van het woord en de waarheid van de daad. Het chris tendom, dat ondogmatisch zijn hoop zoekt in de liefde van dé mens tot zijn medeméns, dat op de lugubere mesthoop van de schijnheiligheid de roos der naastenliefde en de hulp vaardigheid Iaat ontbloeien. De gróót heid van de eenvondigeb v&n het dorp uitverkozen om de rollen te spelén in het passiespel - gegrepen dóór htm opdracht is wel contrast tegenover de huichelachtigheid van de priester en de notabelen van het dorp, die slechts zichzelf lief hebben, voor wie hun christendom slechts de mantel is voor hun verdorven egoisme schaamteloze hebzucht. Het was een reusachtige taak, die „Theater" en Dlxon op hun schouders - Met hadden geladen. fantasie kweten zij zich hiervan. En overgave én hiervan. Én men mag het hen niet euvel duiden, dat dit merkwaardige compromis tus sen realisme en romantiek te sterke nuances meekreeg. Het was het enthousiasme, waardoor men zich véelal liet meeslepen. Het realis me van de bewerkte tekst botste her haaldelijk met do pathetiek van de rolopvattingen, die bovendien vóór vele spelers te weinig rekening hield met dé eisen die het scherm nu een maal anders stelt dan het toneelde cor. De tweeslachtigheid van de tekst en regieopvatting zette zich voort in het decor, dat ook al geen duidelijke keuze bleek tussen realisme en ver beelding. De uitzending „Dit is uw leven" stond woensdagavond in het téken van de draaiorgels en hun bouwer. Het was de Amsterdammer Gijs Per- lee, die in het zonnetje werd gezet. Tijdens de avond kwam ook de Jor daanse „Tante Na" die door orgel muziek begeleid een „aria" ten bes te gaf. Rechts de heer Perlee er, links Bert Garthof. tyDit is uw leven Bert Garthoff presenteerde gister avond weer „Dit is uw leven", dat deze keer was opgebouwd rond het orgeldraaiersechtpaar Gijs en Jet Perlee en hun orgels. Ontbrak in vo rige programma's ook niet de vrolij ke noot, het leek nu wel een Jor daanse cabaretavond. Bekende orgel draaiers kwamen voor de microfoon en de avonturen van de heer Perlee en zijn orgels werden op smaakvolle Wijze de luisteraars aangeboden. Ménsen dié zowel ia het leven van Perlee als in het bestaan van de or gels een belangrijke ról hebbén gé- Eeeld, werden er bij gehaald. werd spontaan gelachen, niet al leen door de keuze van het onder werp maar ook vooral door het hart- veroverende Jordaanse milieu, waar bij Bert Garthoff zich met veel ge voel voor verhoudingen aansloot. VRIJDAG 30 JANUARI. HILVERSUM I. 402 m 746 (te/s. 7.60 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23 00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 123 Gfam. 0.00 Nws. 8.18 Gram- 9 00 Gym. voor d« vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: lo.oo Avonturen met kinderen, caua. 10.09 Morgenwijding. VARA: 10.20 Vóór de vrouw. 11.00 Fluit, altviool en harp. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Re frein-festijn. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsultz.: Landböuw-rubrlek. Wij bezoeken het plulmvee-toetsbedrljf ln Pullen. 12.30 Land- en tulnbouwme- ded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Zang en plano 13 00 Nws.'13.15 Meded. en gr. 13 25 Amus. muz. 11.55 Beursber 14.00 Bas en piano. 14.30 Voordr. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muziekrevue 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30-Roemeens ork. 17.55 Act. 18 00 Nws. 18.15 PX'.d.A., caus. 18,25 Amus. muz. 1850 De puntjes op de I, caus. 19.00 Lied jes voor de Jeugd. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Hét platteland nu. caus. 19.45 VPRO- nws. 26.00 Nws. 20.05 Onderling verkeer, caus. 20.30 Harp en fluit. 20 25 Boekbespr. 20.80 Literaire caus. So.40 Klass. muz. VARA: 21.00 Villa Sidohla, hoorsp. 21.20 Ritm. muz. 21.45 Er staat weer niks ln.., klankb. 22.10 Musette-ork. 22.23 Buitenl. wéekoverz. VPRO: 28.40 Zorg om de méns, caus. VARA: 23.ÓÓ Nws. 23.15—24,00 Vergelijkenderwijs, muz. discussie. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.09— 54.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz, 7.50 Een woord voor de dag. 0,00 Nws. 8.13 Gram. 9.00 Voor de zie ken, 9.30 Voor de vrouw. 1015 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram U.30 Voor oudere luisteraars. 12.00 Viool en plano. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12,33 Lichte muz. 1253 Gram en act, 13.00 Nws. 13.15 Promenade-örk. en solist. 14.05 Schoolradio. 14.25 Orar. Ork., vocaal enS., groot koor en sol. 1520 Voordr 15.40 Muaette-ens. 16.00 caus. over kamerplan ten. 16.15 Pianorecital. 16.50 Gram 17.00 Voordr. 17.20 Instr. kwint. 17.40 Beurs ber. 17.45 Gram. 18.00 Harmonle-ork. 18.20 De hangmat. 1850 Regerihgsull*.: De wetenschappelijke exploratie van Ne derlands Nleuw-Guinea in verleden en heden, door, dr. L. D. Brongefsma, alg. wetenschappelijk leider van de Nieuw- Gulnea expeditie 1959. 19.00 Nws- en weerber. 10,10 Huismuz. 19-30 Radiokrant. 19.53 Op de man af, caus. 20,00 Nieuwe gram. 20.30 Operaprogr. 22.00 Kunstru briek. 22.20 Vocaal ens. 22.45 Avondover- j denking. 23.00 Nws. 13.14 Muzikale caus. 23.45-24.00 Gram. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. J 19.00 Vóór de jeugd. 19.30 Nwa. 20.00 1 Om Godelleve, T.V-spel. 21.30 Nieuwe films. 22.05 Eurovisie: overname van de Frans® T.V.i ork. cono. 22.48 Nws»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 10