Ir. Stafs „reilende en zeilende" landbouwbegroting aangenomen mmoRD Bahnain en Cardin: jeugdige mode C.N.V. EN K.A.B. ONEENS MET N.V.V.-BRIEF OVER WERKTIJDEN WOENSDAG 28 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 EERSTE KAMER WILDE MEER DAN MOCHT Over verdere oesterproeven wordt beslist na rapport rijkswaterstaat (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft dinsdag zonder hoofdelijke stemming de begroting van landbouw, visserij en voedselvoorziening aan vaard onder aantekening, dat de C.P.N.-fractie geacht wil wor den te hebben tegengestemd. Ook de begroting van het Land- bouw-egalisatiefonds voor 1959 werd goedgekeurd. Hoewel de senaat zich algemeen hield aan de wens van het kabinet-Beel om tot het optreden van een nieuwe regering, bij de behandeling van de begroting, geen beleidsvragen aan de orde te stellen, werd toch af en toe een opmerking gemaakt, waaruit bleek dat men zich maar node wilde beperken. in de Tiveedo Kamer bezwaren had tegen het plan de domeingronden van het departement van financiën naar dat van landbouw over te bren gen. Deze domeingronden zon men ook voor sanering kunnen gebruiken. Steun voor overdracht van deze gron den aan landbouw kwam ook van de K.V.P.-aigevaardigde de heer Mer- tens. die hierover dus geheel anders dacht dan zijn partijgenoot in de Tweede Kamer. De heer Mertens wil de zelfs van geen uitstel weten. Mi nister Staf moest echter ook deze zaak op de lange baan schuiven. Op het ogenblik kan nog geen beslissing worden genomen, maar kan men al leen maar voorbereiden opdat het nieuwe kabinet de beslissing kan ne men. E.E,G. en Benelux Heeft de Benelux nog wel zin, nu de Euromarkt in werking is getreden? Dit was de vraag, die door de heer Geuze (c.h.) werd gesteld. Ook vroeg de-C. H.-afgevaardigde of sommige bepalingen van de Benelux niet moe ten vervallen, omdat de E.E.G. libera ler regelingen kent. Minister Staf wees erop, dat de Benelux grote be tekenis heeft gehad, omdat voor be paalde produkten een preferentie gold, die nu is vervallen. Door de E. E.G. lopen Nederland en België niet meer in de pas, aldus de bewindsman, die overigens van oordeel was, dat, zodra in België de politiek is bepaald, spoedig weer overleg plaats moet heb ben. Alle voordelen van de Benelux zijn echter niet verdwenen, omdat, zodra de contingenten zijn uitgeput, de preferentie weer gaat lopen. De bewindsman meende, dat de harmoni satie in de E.E.G. even moeilijk zal zijn te bereiken als in de Benelux. De heer Geuze adviseerde de minis ter, niet over te gaa^n tot stichting van provinciale cultuurtechnische commissies. Wanneer er in deze richting iets moet gebeuren, dan zouden regionale commissies de voorkeur verdienen. De heer Geuze (c.h.) toonde zich te leurgesteld, waar de minister niet was ingegaan op de vragen van het voorlopig verslag inzake de produk- tiviteit en de verdeling van het marktrisico. Overigens verwachtte deze afgevaardigde niet, dat de open bare behandeling enige opheldering zon brengen, waar de minister zich alleen tot taak heeft gesteld het departement „rellend en zeilend" te houden. In zijn memorie van antwoord had minister Staf, die het departement van landbouw ad interim beheert, over „reilend en zeilend" gesproken en nu merkte hij op, dat het reilen niet altijd een genoegen is. Dit gold echter niet de senaat, zo betoogde de bewindsman, die zijn dank bracht voor de wijze, waarop de Eerste Ka mer de begroting had behandeld. De heer Hoogland (p.v.d.a.) pleitte voor een gezonde industriespreiding, opdat voorkomen wordt, dat het plat teland langzaam doodbloedt. Hij nam bqt op voor droogmaking van de Lau- werszee. De heer Hoogland sprak voorts er zijn verwondering over uit, dat men Verleiders Slot van pagina 1 op gelukkige wijze tot uiting in de N.C.R.V.-documentaire. Bij verkooppropaganda zorgt de con currentie er in de meeste gevallen wel voor, dat er niet „onbewust" wordt gekocht, maar dat de koper tot bewust kiezen komt en als. een mens bewuste handelingen verricht heeft de beïnvloeding zeker niet meer het karakter van verleiding. Op dat laatste is in „Economisch Statische berichten" nog eens na drukkelijk; de aandacht gevestigd. Het blad citeerde een artikel van Packai'ds tegenstander R. H. Bauer, die in „Harvard. Business Review" schreef, dat het oolc in de Verenig de Staten zo'n vaart niet loopt met de verleiding. Het laat zich, zo zegt Bauer, den- ]<fen, dat men, indien men eens anders onbewuste motieven kent, de betrokkene dingen kan la ten doen zonder 'dat hij weet waarom hij het doet. Tot' op zekere hoogte staat deze daar machteloos tegen over. Maar, zegt Bauer, er kunnen zich gevallen voordoen waarbij het appel eren aan onbewuste motieven volkomen averechts uitpakt. Ook kan de mens zelfs tegen het be roep op onbewuste motieven weer stand bieden. Er is trouwens nog een reden waarom wij voor de ge volgen van het bespelen van ons on derbewustzijn niet zó bang behoeven te zijn. De resultaten van het motie- venonderzoek staan n.l., zolang er concurrentie heerst, een ieder die er gebruik van wenst te maken ter be schikking en de tendentie is aanwe zig, dat de beïnvloedingspogingen der producenten eikaar opheffen. Blijft de vraag, wat er zal gebeuren indien de beïnvloedingsapparatuur in één hand zou komen. Het is namelijk en dat heeft de hersenspoeling ons geleerd met aanzienlijke in spanning, zorgvuldige' controle der omgeving en veel psycholpgisch in zicht en geduld mogelijk de overtui ging van een groot percentage onzer te veranderen. Er is echter, zegt Bauer, gezien de voorwaarden waar aan moet worden voldaan, een groot verschil tussen de vergaande bc- invloeding van een slachtoffer en het beheersen van een gehele gemeen schap! Kortom, volgens Bauer is het -met de beïnvloeding op commercieel en politiek gebied minder angstaan jagend gesteld dan sommige publika- ties ons willen doen geloven, Dit dan ter geruststelling van allen, die dagelijks de invloed van de mo derne reclame ondergaan en die niet gevoel wensen te hebben, dat ze aan onweerstaanbare verleidingen bloot staan! TE BAAT. Bij de heer R. Sijtsma, ambtenaar ter secretarie te Metsla- wier,-vervoegde zich een verhuizer met de vraag of hij in aanmerking mocht komen om hem naar Ommen te ver huizen. De heer Sijtsma bleek even wel in het geheel niet van zins te- zijn zich in Ommen té vestigen. Het bleek, dat de verhuizer 35 jaar te laat was: hij had een bericht in de rubriek „gouden en zilveren filmpjes" in de plaatselijke courant aangezien voor actueel nieuws. Deze rubriek meldde, dat 35 jaar geleden de heer F. Sijtsma toen ambtenaar ter se cretarie en nu burgemeester in Mets- lawier werd benoemd tot eerste ambtenaar te Ommen. Visserijpfoblemen -Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (p.v.d.a.) behandelde het visserijbeleid, dat naar zijn mening een incidenteel ka rakter draagt. Er ontbreekt een vis serijbeleid op lange termijn. Vervol gens wijdde hij enkele beschouwin gen aan de haringvisserij en het probleem der overbevissing. Uitvoerig stond dit Kamerlid stil bij de gevolgen van het Delta plan voor de visserij. Hij vroeg 'aan de minister of deze over het aangekondigde interim-rapport van de commissie ex artikel 8 Del tawet (schadevergoedingen), welk rapport op korte termijn wordt verwacht, nadere mededelingen wil doen aan de Staten-Generaal. Spreker drong aan op grote spoed omdat het Veerse Gat reeds in 1960 afgesloten zal zijn. Aanwij zing en in gereedheidbrenging van de haven te Colijnsplaat is thans dringend gewenst De heer Schorer wees vervolgens op een aantal problemen, welke de ver plaatsing van de vissers uit Veere haar Colijnsplaat met zich mee zal brengen. Hoe zal de exploitatie van de eveneens over te brengen vis mijn dienen te geschieden? Hoe is het met de vergoeding van de ver plaatsingskosten voor de vissers of de vergoeding van reiskosten gedu rende een bepaalde overgangsperio de, met de kosten van scholing of omscholing en de kredietmaatrege- lén voor overschakeling op de kleine zeevisscerij zo wilde hij weten. (Zie slot pag. 9 kol, I) Nederlandse Volksbeweging niet in de verkiezingen De Nederlandse Volksbeweging heeft van de minister van binnenlandse za ken de mededeling ontvangen dat re gistratie van de naam van de partij, overeenkomstig de kieswet, niet meer mogelijk was. Zij zal daarom niet deelnemen aan de aanstaande verltie- zingen. In haar antwoordschrijven aan de minister zegt de partij van mening te zijn, dat door het feit, dat de ver kiezingen uitgeschreven zijn op eer datum, zo kort na de kabinetscrisis, de democratische en parlementaire beginselen niet gediend worden. Kleinere groeperingen, die tezamen toch een belangrijk deel van de kie zers omvatten, worden hierdoor uit geschakeld, zo meent zij. In Kopenhagen is een raffinaderij, waar olie werd gewonnen uit soja bonen, vernield door een ontploffing van een benzinetank. Een aantal ar beiders werd gewond. Romy Schneider, idool van tiendui- zenden- meisjesgefotografeerd tij dens een filmbal in München. Naast haar staaf de Franse filmster Alain Delen, met wie zij samenspeelde in de Franse produktie ChristineDe vriendschap, die tijdens de opnamen ontstond .is sedert die tijd gebleven. „OFFICIEEL STANDPUNT NIET BEKEND" Kritiek op beleid van oud-minister Suurhoff Desgevraagd heeft het Christelijk Nationaal Vakver boud medegedeeld, dat het met verwondering heeft ken nis genomen van de verklaring, die het N.V.V. heeft afgelegd naar aan leiding van de brief, over de ver korting van de arbeidstijd, die de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid ad interim, prof. dr. L. J. M. Beel, aan de Sociaal Economi sche Raad heeft gezonden. Het N.V.V. zegt, dat de vorige mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid een beslissing over de ar beidstijdverkorting in een vergevor derd stadium van voorbereiding had. Hiervan heeft de toenmalige socialis tische minister van Sociale Zaken cn Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, volgens het C.N.V., echter nimmer officieel blijk gegeven, hoe wel hij daartoe ruimschoots gelegen heid heeft gehad. Gelet op dit advies van de S.E.R. en het achterwege blijven van de be- Zo zag het oude zeehospitium „Zon neveld" er uit nadat het in 1909 was gebouwd: een woonhuis met daar aan verbonden een slaapzaal, alsme de een aantal lighullen. Eerst na 1935 Icwamen de paviljoens er bij. (voor verslag zie pagina 3). paling van een daarop betrekking hebbend standpunt door de toenmali ge regering, is het, naar de mening van het C.N.V., vanzelfsprekend, dat de huidige minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid a.i. thans van de S.E.R. een advies verlangt ten aanzien van een tijdstip waarop met de invoering van deze werktijd verkorting een begin kan worden ge maakt. Ten opzichte van de arbeidstijd verkorting zelf, meent het C.N.V. overigens dat een invoering daar van daar waar deze mede ten gevolge van een extra verhoging van de produktiviteit mogelijk is, ook toepassing moet kunnen vin den. „Als het gaat om verwijten, dan kunnen wij met evenveel recht kri tiek hebben op de socialistische oud minister Suurhoff, die het rapport van dè Sociaal-Economische Raad over de werktijdverkorting sinds juli vorig jaar heeft laten liggen". Zo zeide voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis. De heer Middelhuis toonde begrip voor de brief. Prof. Beel wil de nieu we regering niet voor een voldongen feit stellen. Intussen pleitte hij er voor, dat er een ernstig begin moet worden gemaakt met de verkorting van de werktijd. Ontvoerde baby Tavarez m New York teruggevonden Baby John Tavarez, die donderdag door een vrouw is ontvoerd, is dins dag veilig en wel gevonden. De vrouw die er van verdacht wordt hem ontvoerd te hebben, wordt door de politie vastgehouden. Het kind was door een vrouw, die mrs. Doralisa Tavarez in een hospi taal had ontmoet, ontvoerd en was toen slechts 23 dagen oud. Het kind leed toen aan een zware kouvatting en eiste speciale voeding en verple- dan 400 man van de politie en de F.B.I. doorzochten vrijken in Man hattan en de Brons. De Theo Mann-Bouwmeester- ring De actrice Else Mauhs heeft in haar testament, dat dinsdagmiddag is ge opend, aan mej. G. Brugmatis en de heer Oor van der Lugt Melsert het verzoek gedaan tezamen de gouden Theo Mann-Bouwmeesterring bij haar overlijden in bewaring te ne men en deze ring te willen overhan digen aan een door hen aan te wijzen daarvoor in aanmerking komende to neelspeelster. Mevrouw Mauhs had deze bepaling in haar in 1949 gemaakt testament doen opnemen. De ring is in 1911 bij het 40-jarig toneeljubileum van me vrouw Theo Mann-Bouwmeester door een huldigingscomité aan deze actri ce aangeboden. In een daarbij beho rende oorkonde stond, dat zij deze ring aan een opvolgster zou overdra gen, die zij daartoe waardig achtte. In 1934 overhandigde zij deze wissel- ring voor de begaafdste Nederlandse actrice aan Else Mauhs. Mej. Brugmans, die sedert enkele ja ren filmcritica is, maar voordien 23 jaar toneelkritieken heeft geschre ven, heeft zich in principé bereid verklaard het verzoek te willen ac cepteren. Ook de heer van der Lugt Melsert is hiertoe in principe bereid. TWEEDE DAG VAN PARIJSE VOORJAARSSHOWS (Van onze redactrice) Voor de ware mode-lief hebsters is in Parijs de dag van gisteren (dins dag) een belangrijke ge weest. Pierre Bahnain, ontwerper met een sinds jaren gevestigde naam, gaf zijn voorjaarscollec- ties-1959 aan de open baarheid prijs en dat is een evenement, waarvan de mode-deskundigen ie der seizoen opnieuw gaarne getuige zijn! Balmain schijnt dit voorjaar vooral het vro lijke jonge meisje en de jeugdige, wat naïeve vrouw goed gezind te zijn. Zijn modellen lijken tenminste in hoofdzaak bestemd voor het jonge- mcisjesfiguur; de tailles zijn (op de normale plaats) sterker inge snoerd dan in de tot nu toe getoonde Parijse col lecties. Zelf heeft hij verklaard, zijn inspiratie voor dit voorjaar te hebben gezocht (en ge vonden) in het Oosten, en in het bijzonder bij „de oosterse parel". Pa rels keren dan ook dik wijls terug in deze col lectie: als versiering van een marineblauwe mid dagjapon, ter garnering van breedgerande hoe den en hoogopgemaakte coiffures, terwijl ook de kleuren parelgrijs en pa- relrose vertegenwoor digd zijn. Het parelmo tief keert eveneens terug in de overheersende lijn bij Balmains kleding: de schouders zijn min of meer afgerond en de ontwerper vergelijkt de vrouw die zijn nieuwe modellen zal dragen, met „een parel gehuld in een ovale schelp". Hetgeen wel een bijzon der lyrische vondst mag heten De Parijse ontwerpers die in deze eerste dagen van de. modeweek hun modellen hebben ge toond, blijken nogal wat ideeën gemeen te heb ben. Want ook Balmain kwam met veel bedruk; stoffen l abstracte figu ren of bloempatronen) en met de tot de enkel reikende dinerjapon die vaak nauwsluitend is en dan een in groottte vari ërend split heeft om de draagster toch nog enige bewegingsvrijheid te verschaffen. En zwart, in contrast met wit, zag men ook bij hem ver werkt in middag- en avondcreaties. De mantels van deze ontwerper zijn óf nauw samengenomen bij de taille, óf wijd van de schouders aflopend met diep ingezette vrijde mouwen en omvangrijke schouderstukken; de mantelpakken hebben korte jasjes of jasjes met ceintuurs rondom de heupen. En ook bij Bal main heeft „het ensem ble voor overdag" een belangrijke plaats. Zijn stoffen zijn dikwijls kostbaar, variërend van rijkgeborduurde kant tot parelgrijs nerts; bij de kleuren ziet men oceaan- blauw, groen, geel, rose en soms wat helder aqua of oranje. Voortbordurend op een rage die in West-Europa eigenlijk ahveer bijna vergeten is, heeft een ander hekend ontwerper een collectie ontworpen onder het motto „hoela- hoep-lijn". Het is Pierre Cardin, die deze lijn heeft trachten te realise ren in een silhonct dat door een hoepel-achtige kraag, korte bolle mou wen en (bij de avondja ponnen) door ballonvor- mige rokken gekenmerkt wordt. De „hoepelachtige kraag" kan men het hest omschrijven als een ron de kraag, die over de schouders neerhangt als een cape en vaak oprijst vanuit een wijd open halslijn. Ook van Car- dins collectie kan men zeggen dat ze jong en vrouwelijk is, en bij wij len heel vrolijk; dit laat ste dank zij de heldere, soms felle kleuren. De rokken zijn vaak recht, slank afkledend en vrij kort, maar wel iets lan ger dan vorig seizoen; sommige hebben omge keerde plooien die bij de zoom nauw toelopen.' Kleine bolero-jasjes en op de rug geknoopte overblouses nemen ook hier bij de japonnen (vaak van lichtgewicht wollen stoffen) éen be langrijke plaats in. Het Wereldgebeuren Zeven jaren Groot verschil is er tussen de eco nomische toestand in de Sowjet- Unie in de tijd dat Nikita S. Kroesjtsjew loodgietersleerling was in een mijn bij zijn geboortestad Ka- linowka en de situatie van dit ogen blik. Nu diezelfde Nikita S. Kroesjtsjew gisteren in een urenlange redevoe ring voor het communistische partij congres heeft uiteengezet, zal het le ven in 1965 nog aanmerkelijk roos kleuriger moeten zijn, waarbij hij alle verbeteringen "toeschreef aan de roodkleurigheid van de maatschappij waarin hij eerste minister en partij secretaris is. En deze roodheid dan bedoeld in de tint van dictatuur en onvrijheid, die het communisme heeft uitgekozen In Rusland, zo wordt weieens be weerd, is de statistiek een heilige wetenschap. Een Duitse journalist die onlangs een tocht door de Sow- jet-Unie maakte, kreeg de indruk dat statistieken daar aanbeden worden zoals bij primitieve volken de magi sche bezweringsformules. Zo weet bijna iedere Rus, welke plaats Rus land inneemt wanneer men de landen in een rijtje zet naar de hoeveelheid elektrische stroom die wordt opge wekt per hoofd van de bevolking. Dat is de zestiende plaats. Maar dat de Russen zo gek zijn op die statistieken is te verklaren uit het feit dat zij ervan overtuigd zijn, sneller dan welk ander land ook in al die rijtjes naar voren op te schuiven. De Rus sen weten, dat zij beschikken over onmetelijke sluimerende natuurschat- ten, die slechts (onder meer door oud collega's-mijnwerkers van Kroesj tsjew) gedolven behoeven te worden, of in het algemeen gesproken: „ge wekt" behoeven te worden voorclat men in de economische wedstrijd met het westen ervan gebruik kan ma ken. In de verering van statistieken schuilt derhalve een grote mate van vaderlandsliefde enzelfverheer lijking. Dat werd weer duidelijk toen Kroesjtsjew gisteren het Sowjet- Russisehe zevenjarenplan aan prees. Hij betoogde dat Rusland nu wat de industriële produktie betreft, het eerste land van Europa en het tweede van de wereld is. Hij doelde hier uiteraard op de totale industrië le produktie, dus niet op het cijfer „per hoofd der bevolking". De bruto industriële produktie van de Sowjet-Unie, zo zei hij onder meer, zal omstreeks 1965 met circa tachtig procent zijn toegenomen, vergeleken met 1958. De produktie van ver- bruiksgoéderen zal dan vergeleken met nu 62 65 procent hoger liggen. „Wij hebben alle reden om hier te verklaren dat de socialistische landen voorop gaan bij de vooruitgang". En toen hij zich bijna de tong brak over de biljoenen roebels waarin het ze venjarenplan wordt uitgedrukt, slaakte hij de verzuchting „wij zul len in onze taal het woord triljoen moeten invoeren." En hooggestemd waren zijn beloften in sociaal op zicht: verhoging van de levensstand aard; „geen belasting meer betalen dank zij h«A financiële systeem in de Sowjet-Uni™' (waar de staat voorna melijk „indirect belast" en zo aan haar onvoorstelbare kapitalen komt), een kortere werkweek enz. Louter bluf kan men al deze cij fers van Kroesjtsjew zeker niet noemen. Wel moet men ze zien tegen de achtergrond van het feit, dat de Russische economie nog steeds bezig is, een grote achterstand in te halen. De lof, die Kroesjtsjew zingt, komt niet zozeer toe aan het communisme als zodanig alswel aan de toenemende industrialisatie van 't land en aan de toepassing van bete re landbouwmethodes. De commu nistische en de industriële revolutie in Rusland gaan samen en het partij apparaat profiteert indirect van het feit,, dat vroegere regimes het land in achterlijke toestand hadden gela ten. De cijfers, die betrekking heb ben op toeneming der produktie zijn dan ook eigenlijk niet te ver gelijken met de (veel minder indruk wekkende) percentages die de ont wikkeling in de al tientallen jaren hóoggeïndustrialiseerde Vesterse lan den weergeven. Men kan zich boyendien afvra gen, of dit industrialiserende Rusland zijn communistische stempel niet meer en meer zal ver liezen naarmate de levensstandaard hoger wordt, naarmate de luxe toe neemt en naarmate de omstandighe den waaronder de jongeling Nikita S: Kroesjtsjew en andere arbeiders indertijd leefden, minder spreken tot de verbeelding van de Russische jeugd. De vrijheidsdrang van die jeugd zal met haar ontwikkeling gro ter worden. Dit culturele en politieke groeipro ces, dat Kroesjtsjew probeert tegen te houden door „de opvoedkundige taak van de partij belangrijker te maken" is niet in „zoveeljarensta- ttistieken" te vatten. Maar het staat 1 wel vast,dat het Kroesjtsjew ten spijt de zeven- en meerja renplannen begeleidt. NIKITA S. KROESJTSJEW wedijver

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5