GEMEENTE AXEL IJVERT VOOR STICHTING AVONDSCHOOL WALCHEREN GEMEENTE 'S HEERENHOEK WIL MEER KROTTEN OPRUIMEN MARKTBERICHTEN WOENSDAG 28 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 RAAD VERGADERDE Opbrengst gasbedrijf steeg in 1958 met bijna 60 mille Tijdens zijn dinsdagavond in de ver gadering van de gemeenteraad van Axel uitgesproken nieuwjaarsrede achtte burgemeester P. L. D. J. van Oeveren het belangrijk dat de lagere landbouwhuishoudschool, met de bouw waarvan in 1958 werd begon- neu, nu bijna zijn voltooiing nadert. Verder memoreerde hij de uitbrei ding van de r.-k. lagere school en do opening van de christelijke techni sche lagere school. Bovendien wordt er momenteel nog gewerkt aan de totstandkoming van een avond school voor technisch onderwijs. Op het gebied van het onderwijs is in Axel dus wel iets gebeurd. Met de aanleg van een sportterrein in Axel is thans in D.A.C.W.-verband begon nen, terwijl de oost-westverbinding via de Zuidsingel reeds werd vol tooid. Volgens burgemeester Van Oeveren blijven er echter nog vele wensen over zoals de aanleg van rij wielpaden langs de provinciale weg Terneuzen-Axel ende verbetering van de rijksweg Axel-Axelsche Sas sing. In Axel staan momenteel 258 wo ningzoekenden Ingeschreven. In het aanvaring in Hansweert In Hansweert ontstond dinsdagmor gen een zeer gecompliceerde aanva ring waarbij vier vaartuigen betrok ken waren. Door reparatiewerkzaam heden aan do oostsluis moest het scheepvaartverkeer door de beide an dere sluizen verwerkt worden. Mede door de mist was er in de buitenha ven een ophoping van schepen ont staan. Toen het lege motortankschip „B.P. Holland 20" de westsluis richting Westerachelde wilde verlaten was er bijna geen doorkomen aan. De voor de sluis gemeerd liggende vaartui gen maakten manoeuvres om wat ruimte te maken voor de „B.P. Hol land 20". Juist toen er ruimte was naderde het geladen 350 ton metende motorschip „Antonius" uit tegenover gestelde richting. Gelijktijdig kwam uit de middensluis het 700 ton meten de met zand geladen vaartuig „Au gust". Dit schip kwam in aanvaring met de „Antonius". Door de schok van de aanvaring werd de „August" voortgedrukt en botste tegen het le ge Duitse motorschip „Rhenus 18". Door deze schok viel een matroos van het Duitse schip overboord op het dek van de „August", waar hij door een van de opvarenden van dit schip werd opgevangen, zodat hij niet werd ge wond. Hierna drukte ae „August" zo wel de „Rhenus 18" als de „Antho- nius" terug, waardoor het laatstge noemde vaartuig voor de tweede maal een aanvaring kreeg, nu met de „B.P. Holland 20" De „August" liep bij deze aanvaring een gat in de stuurboordzijde op, terwijl de andere vaartuigen eveneens schade opliepen. Nieuw budgetonderzoek Ook medewerking in O.- en W .-Souburg gevraagd Het Centraal Bureau voor de Statis tiek zal binnenkort een nieuw budget onderzoek houden onder gezinnen van land-, hand- en hoofdarbeiders, met een bruto loon tussen f 4000 en f 7000 per jaar. Het betreft, hier ge zinnen bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen beneden 16 jaar. Ook en kele gezinnen van 3 personen, die in de looj» van 1959 gezinsuitbreiding verwachten, komen voor dit onder zoek in aanmerking. Om een goede verdeling van de me dewerkende gezinnen over het gehele land te verkrijgen, wil men dat ook een aantal handarbeiders uit Oost- en West-Souburg aan dit onderzoek me dewerkt. Dit budgetonderzoek is mede van groot belang voor^de herziening van de grondslag voor het prijsindexcij fer van het levensonderhoud. Het is de bedoeling, dat de medewerkende gezinnen gedurende een jaar in huis houdboekjes, die wekelijks aan het C. B.S. dienen te worden opgezonden, nauwkeurig alle inkomsten en uitga ven vermelden. De verstrekte gege vens worden strikt vertrouwelijk be handeld en uitsluitend in totaalover zichten gepubliceerd. Aan de medewerkende gezinnen zal aan het eind van het jaar een gelde lijke tegemoetkoming van f 50 wor den verstrekt en indien zij hun boek jes zeer nauwgezet blijken te hebben ingevuld, ontvangen zij bovendien een premie van f 10.—. Zij, die wensen mee te werken, zullen zich voor meer dere inlichtingen tot het Centraal Bu reau voor de Statistiek kunnen wen den. Conferentie Vrij Evange lische Kerk in Goes begonnen Dinsdagavond is in de vrij evange lische kerk te Goes een driedaagse conferentie begonnen. De leiding van de goedbezochte bijeenkomst berust te gisteravond bij ds. J. Karelse, vrij evangelisch predikant te Goes. Be handeld werden de onderwerpen: „Er is maar één Evangelie" Ds. H. C. Leep uit Rotterdam sprak over: „Een Evangelie, dat nu zalig' maakt" en ds. J. Enter te Enschede hield een toespraak getiteld: „Een Evangelie, dat straks zal oordelen. Vandaag woensdag is er tevens een mid dagbijeenkomst. 's Avonds zal het Evangelisch kerk koor van Goes zijn medewerking ver lenen. afgelopen jaar werden 25 premiewo ningen gebouwd en 5 woningen on bewoonbaar verklaard. Door het ge brek aan woningen kon het inwo nertal zich niet uitbreiden. De sane- ring van de oude wijk wacht nog op de financiële mogelijkheid tot uitvoe ring. Het gasbedrijf had een goed jaar: in 1958 werd ruim 2 miljoen m3 gas geleverd, een toename van 137.600 m3. De opbrengst van dit be drijf steeg met f 57408,72 tot f 477.605.29. Axel had in financieel opzicht een moeilijk jaar en bezuini ging is ook in 1959 nodig. Investe- rings- en bestedingsbeperking bleven doorwerken zodat de vlottende schuld niet verconsolideerd kon wor- Het verzorgingspeil leed be langrijke schade door de steeds ver der door te voeren bezuinigingen. De activiteit van de handeldrijvende middenstand was boven alle lof ver heven. Burgemeester Van Oeveren sprak de hoop uit dat de gemeente in 1959 uit de financiële moeilijkhe den zou kunnen komen en zegde toe alle mogelijkheden te zullen uitbui ten om 1959 een voorspoedig Jaar te maken. Namens de raad zegde de heer A. van Luijk alle medewerking toe. Tijdens deze vergadering werd daarna aan de vereniging voor christelijk nijverheidsonderwijs te Axel een perceel op de hoek Pol lenstraat-Buitenweg, groot 9250 m2. tegen f 11.— per m2. ver kocht. Op dit terrein zal een nieuwe lagere technische school worden gebouwd. Het exploitatie plan Axel-noord-oost werd vast gesteld. De gemeente stelde zich garant voor een geldlening van f 20.000.— die was aangegaan door de stichting Axelse bad- en zweminrichting. Nieuwjaarsrede burgemeester t „Er moet voor Breskens meer gedaan worden" In zijn nieuwjaarsrede tot de ge meenteraad heeft burgemeester J. A. Eekhout van Breskens het zeer wen selijk genoemd, dat Breskens wordt aangewezen als ontwikkelingskern. De burgemeester memoreerde de slag, die de gemeente In 1958 kreeg, toen de nieuwe veerhaven iu gebruik werd genomen en bij noemde het treurig, dat tv&alf procent der bevol king 's winters werkloos is. „Nu men de mond vol heeft van „Sloe- en Kreekrakplannen", aldus de bürgemeester, „kan ook wel eens iets gedaan worden voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen als geheel en voor Bres kens in het bijzonder". De mensen stellen op woongebied hogere eisen en wanneer de gemeente daar niet aan kan voldoen, trekken ze weg, vooral de jongere. Als daar niet vol doende aandacht aan wordt besteed, vreesde de heer Eekhout, dat Bres kens een bejaardencentrum zal wor den In het afgelopen jaar kon men slechts twaalf woningen bouwen, de helft van hetgeen men had verwacht. Gunstig waren in 1958 het talrijke bezoek aan de visserijdagen, de goe de resultaten van de haringvissers en van de industrieën. Het verheugde spreker, dat Breskens heeft kunnen medewerken aan de stichting van een visserijschool in Vlissingen. Vrouwelijk raadslid in Oostburg benoemd De heer P. J. Barra lid /an de K.V.P. in de gemeenteraad te Oost burg heeft als zodanig ontslag ge vraagd wegens vertrek uit de ge meente. De heer Barra is raadslid geweest van 27 februari 1957 af. De voorzitter van het centraal stembu reau heeft in de plaats van de heer Barra mejuffrouw U. E. A. Buijck benoemd. Als zij deze benoeming aanneemt, zal Oostburg ook een vrouwelijk raadslid hebben, hetgeen, voorzover bekend is in deze gemeente niet eerder is voorgekomen. MIDDELBURG Voorstel tot wijziging van studietoelageregeling De Nederlandse Bond van Gemeente ambtenaren heeft zich in een schrij ven tot B. en W. van Middelburg ge wend met het verzoek de raad voor te stellen een wijziging in de studie toelageregeling aan te brengen. De ze wijziging betreft de terugbeta lingsplicht bij ontslag op eigen ver zoek. In hun verzoek stipt deze bond aan, dat volgens de voor het gemeente- personeel van Middelburg geldende regel, de ambtenaren, die gebruik maken van deze toelage, bij ontslag op eigen verzoek de ontvangen tege moetkoming moeten terugbetalen, die is uitbetaald in het tijdvak van twee jaren, onmiddellijk voorafgaan de aan de datum van bet ontslag. „Hoewel deze regeling bij het tot stand komen zeer gunstig kon wor den genoemd, heeft er zich sinds dien een ontwikkeling voltrokken, waardoor zij niet meer in overeen stemming is met de huidige opvat-' tingen", aldus het verzoek. Het aan tal gemeenten, dat tot invoering van een studietoelageregeling is overge gaan, is zo groot geworden, dat het veelal gebruikte argument voor de opneming van een terugbetalings clausule te weten dat gemeenten met een dergelijke regeling de oplei ding van ambtenaren zouden bekos tigen voor gemeenten, die een derge lijke voorziening niet kennen steeds minder opgaat. Voorts wijst men er in het ver zoek nog óp dat de gemeenten ook in andere sectoren van het vak onderwijs bijdragen betalen, zon der dat hierbij sprake is van te rugbetaling, terwijl het recht streekse profijt voor de gemeen ten minder groot is dan wanneer het haar eigen ambtenaren be treft. In hun voorstel spreken B. en W. als hun mening uit, dat vervanging van de huidige studietoelageregeling door do modelregeling van de Nederland se Bond van gemeente-ambtenaren gewenst is. Wel wordt hierbij nog aangestipt, dat de indruk wordt ge wekt alsof de terugbetalingspllcht in zijn geheel zou vervallen wat niet het geval is. Examen chauffeurs diploma Dinsdag werd in het „Nederlands Koffiehuis" te Middelburg door de „Koninklijke Nederlandse vervoer en transportondernemingen" (K.N.V. T.O.) examens afgenomen voor het chauffeursdiploma B-C.C.V. Bij dit examen werden de chauffeurs getest op hun kennis van het verkeer, tech niek en vervoer. Alle acht deelne mers chauffeurs van de N.V. Stoomtram Walcheren zijn voor dit examen geslaagd, te weten: de heren C. L. Gillissen, J. van de Wie- Ie, J. W, Wondergem, B. Nagtegaal, B. Mulder en A. van Wallenburg: allen uit Middelburg. Voorts slaag den de heer L. Wijkhuis uit Bigge- kerke en de heer J. Nieuwelink uit Souburg. Geslaagde feestavond Geref. Oudervereniging Dinsdagavond hield de afdeling Mid delburg van de „Gereformeerde Ou dervereniging" in een geheel gevulde „Schouwburg" te Middelburg haar jaarlijkse feestavond. Het program ma werd hier geheel door eigen krachten verzorgd onder leiding van de heer P. van Liere. Opgevoerd werd het abel spel (avondspel) „Es- moreit", dat bewerkt was door mej. J. H. Noback, die ook de regie oer- de. Hierna werd een klucht op het toneel gebracht waarbij evenals in het abel spel spelers en speelsters in Oudhollandse kledij opkwamen. Na de pauze werd een muziekspel ge houden waarbij de aanwezigen in de zaal moesten raden wat er gespeeld werd. Aan deze wedstrijd waren en kele aardige prijzen verbonden. Tot besluit werden de lekenspelen, Da vid en Goliath, David en Jonathan en David en Saul opgevoerd, waarbij de leiding in goede handen berustte bij de heren J. Goedbloed en J. P. Wattel. Namens de kerkeraad der Gerêf. Kerk werd tijdens deze avond het woord gevoerd door de heer De Bruyn. J aar feest vergaderin g C.B.C. Dinsdagavond hield de afdeling Mid delburg van de „Christelijke Be drijfsgroepen Centrale ln Nederland" onder grote belangstelling een jaar feestvergadering in het „Gerefor meerd Jeugdgebouw" te Middelburg. In zijn jaarverslag maakte de se cretaris, de heer B. Roest, melding van het ledental, dat in het afgelo pen jaar met vijf groeide tot 72. In 't geheel werden in 1958 vier leden en zes bestuursvergaderingen gehou den. Teleurstellend noemde de heer Roest de altijd zeer matige belang stelling voor de ledenvergaderingen, terwijl, zo betoogde hij, hier toch be langrijke zaken behandeld worden. Ook werd tijdens deze bijeenkomst het overleden lid, de heer Tange, door alle aanwezigen met enige tijd stilte herdacht. De penningmeester, de heer C. Schout, was tevreden over de finan ciële resultaten van 1958. De boeken konden afgesloten worden met een batig saldo van f 35.57. Bij da on derlinge kas bedroeg dit batige sal do f 144,46. Hierna werd door enkele leden van „Werkende Jeugd" nog een grappige revue opgevoerd, die muzikaal omlijst werd door piano spel en accordeonmuziek. Tot slot werd door de C.N.V.-districtsbestuur- der, de heer Beenhakker, een korte inleiding gehouden waarin spreker de verdeling van de welvaart onder de loepe nam. Voorts behandelde In leider de positie van de werknemers en de werkgelegenheid. In de pauze werd nog een verloting gehouden waaraan enkele mooie prijzen verbonden waren. VLISSINGEN Christelijke Metaalbedrijfsbond vergaderde Dezer dagen kwam de afdeling Vlis singen van de Christelijke Metaal Bedrijfsbond in het Nederlands her vormd verenigingsgebouw bijeen. De voorzitter, de heer D. L. Joziasse, opende de vergadering met schriftle zing en gebed. Tijdens deze vergade ring werden twee voorstellen inge diend ter "behandeling voor de alge mene vergadering. De bondsbestuur- der, de heer J. Lodder gaf hierna 'n uitvoerige uiteenzetting over een schrijven van de stichting Protes tants Christelijk Technisch onderwijs in Zeeland. Spreker hield een krach tig pleidooi om de voorbereidende werkzaamheden van deze stichting zowel moreel als financieel te steu nen. Voorts deed hij mededelingen in verband met het 50-jarig jubileum der C.N.V. en het 40-jarig jubileum fonds D.E.L. In 1959 zal een landelij ke actie worden gehouden om gelden in te zamelen voor de D.E.L. met het doel een bejaardentehuis voor man nen te stichten. Tevens sprak de heer Lodder zijn dankbaarheid uit over de totstandkoming van de nieu we winstdeling bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde." Spreker zei, dat met invoering van deze nieu we gunstige regeling de „Schelde" zich gerangschikt heeft in de kop groep in de lande. Voorts deed spre ker enige mededelingen over de gang van zaken betreffende de onderhan delingen voor de nieuwe C.A.O.'s voor beambten-handarbeiders groot metaal en klein metaal. Tijdens deze vergadering brachten verder verschillende leden diverse de technische school wordt gevestigd. Voorts werd lange tijd stilgestaan punten ter tafel o.m. waar eventueel bij de gevaren, die kunnen ontstaan bij toenemende werkloosheid voor hen, die hierdoor zowel moreel als financieel worden getroffen. Gerui me tijd werd ook van gedachten ge wisseld over de inhaaluren en de verschoven urén bij „De Schelde". De heer J. de Witte besloot de vergade ring met dankgebed. Districtswedstrijden Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. Bij de te Koewacht gehouden dis trictswedstrijden van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. nam de afdeliniT Vlissingen met drie ploe gen deel, waai-van één in de senio ren- en twee in de juniorenklasse. Bij de senioren-afdeling eindigde Vlis singen als eerste en kwam hierdoor in het bezit van de wisselbeker. Voorts behaalde deze ploeg de com- mandantsprijs. De ploeg bestond uit: commandante mevr. J. Alofsde Cock en de helpers, de heren P. J. Aerssens en J. Alofs. In de junioren afdeling verwierf ploeg II van boven genoemde afdeling de derde prijs (een medaille). In totaal namen 29 ploe gen deel. waarvan 15 in de junioren- klasse en 14 in de seniorenklasse. De voornaamste uitslagen waren als volgt: Junioreugroep: I Kloosterzande II 246 punten; 2. Koewacht I 244 punten; 3. Vlissingen II 234 punten. Seniorengroep: 1. Vlissingen 342 punten; 2. Klooster zande 335 punten; 3. Koewacht 254 punten. ARNEMUIDEN Raad komt bijeen De raad van de gemeente Arnemui- den zal vrijdagavond om 7.30 uur cp het gemeentehuis in vergadering bij eenkomen. Op de agenda staat on der andere een voorlopige vaststel ling van de gemeente-rekening 1956 en wijziging van de gemeente-begro ting 1959. Voorts komen in behande ling de aanschaf van inventaris voor de openbare lagere school en een geldlening voor de bouw van een wo ning voor het hoofd van deze school. Ook zal de raad moeten beslissen over de aanschaf van nieuwe leer middelen voor de o.l. school. RAAD VERGADERDE Dit jaar een nieuwe kleuterschool In zijn in de jongste vergadering van do gemeenteraad van 's-Heerenhoek gehouden nieuwjaarsrede sprak bur gemeester R. O. M. Waelput onder meer de hoop tilt op een toewijzing voor woonruimte voor de gemeente 's-Heerenhoek, zodat in de gemeente meer krotten kunnen worden opge ruimd. Dit jaar zal tevens een begin worden gemaakt niet de bouw van het bad huis. Ook de uitrusting van de brand weer zal in het komende jaar verbe terd worden. Verder staan de aanleg van straten en plantsoenen op hei programma. Voor wat betreft de openbare gé- zondheid deelde de burgemeester me de, dat er dit jaar een algemeen on derzoek op t.b.c. zal plaatshebben. Daarbij is verder een massale inen ting tegen polio overwogen. Het ont breken van een wijkverpleegster in de gemeente zal dit werk echter niet ten "goede komen. Een belangrijk winstpunt voor de volksgezondheid noemde de burgemeester de oprui ming van de vuilnisbelt- De burge meester achtte het van groot belang de bevolkingsaanwas te doen stiigen door vestiging, welke mogelijkheid hij zag in net ontstaan van industrie. Voor de vestiging van nieuwe indu strieën zijn in de gemeente reeds gronden beschikbaar. Burgemeester Waelput hoopte op een goede samenwerking met het bestuur van de samengevoegde polders. In 1959 zal de riolering in 's-Heerenhoek een verbetering ondergaan. Verder zal een nieuwe politieverordening worden vastgesteld. Wat betreft de middenstand zou burgemeester Wael put graag zien dat ze ook dit jaar weer een expositie zou organiseren. Hij uitte voorts de klacht dat van de maatschappelijke zorg :n de gemeen te nog teveel geëist wordt. Velen schuiven teveel af op de gemeen schap. De kleuterschool in 's-Heeren hoek zal dit jaar vervangen worden door een nieuwe, het oude gebouw zal dan als gymnastieklokaal worden ingericht. Tevens zal getracht worden de landbouwschool voor de gemeente te behouden. De raad stelde verder dè salarisveror dening voor het gemeentepersoneel aangaande de huurtoeslag en kinder bijslag vast. Gediscussieerd werd over het verstrekken van bouwgrond aan de burgemeester van Horsigh- straat. Voor deze grond werd een op tie van drie maanden vèrleend. Besloten werd de bouw van de wo ning van de burgemeester onder hands aan te besteden. Tot slot van de vergadering dankte de heer Raas de burgemeester voor zijn gesproken woorden. VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG 27 januari. Goudreinetten H I 85-90 30— 32, 75-85 27—32, 65-75 20—28, 65-70 13—16, keuken 11—14. Jonathan H I 70-75 12— 34, 75-80 18, 65-70 23—29, 60-65 7—20, keu ken 7—15, H II 12. Golden Delirious H I 05-70 42. 00-65 31—33, keuken 27—28, H II 10—17. Zoete Ermgaard, keuken 38. Win ston H I 70-75 37, «5-70 29, 60-65 24. Gie- ser Wildeman H 1 60-S5 35, 50-55 27—28. Saint Remy H I 75-80 13, 70-75 14, 65-70 1113. Comtesse de Paris H I 65-75 18. Groenten. Andijvie, glas 1.16—1.20 Rode kool 11—25. Savooiekool 7—17. Wlttekool 14—20. Prei 21—26. Boerenkool 18—22. Veldsla, glas 1.42-1.86- Koolrapen 3—11 Uien 4—9. Breekpeen 2—14. Waspeen 12— 24. Spruiten, ongesehoond 1656, Idem, geschoond 47—61. Witlof 38—53. Kroten 4.5010. SEROOSKERKE (W.) Ned. Chr. Vrouwen Bond De Ned. Chr. Vrouwen Bond te Se- rooskerke hield zijn maandelijkse vergadering in het verenigingsge bouw onder leiding van mevr. De Dreu. Spreekster voor deze avond was mej. Goor, die als onderwijzeres werkzaam is op Nieuw Guinea. Zij hield een interessante causerie, toe gelicht met kleurendia's, over haar werk tussen de Papoea's. Filmavond Vorige week hield de fa. J. Zuid- weg in samenwerking met de wed. P. Willeboordse een filmavond in het verenigingsgebouw te Serooskerke (W.) Verschillende fraaie films waaronder die van het Zeeuws fruit- corso te Goes, de visserijfeesten te Yerseke 'en Breskens, alsmede di verse andere leerzame films, wer den met grote aandacht door de vele belangstellenden gevolgd. VAN ONZE ADVERTEERDERS Grote belangstelling voor huishoudshow Dinsdagmiddag hield de fa. D. De Jager Jr's Ijzerhandel te Middelburg in de Concert- en Gehoorzaal een huishoudshow, waaraan door ver schillende firma's, die zich toeleggen op de fabricage van huishoudartike- len, meegewerkt werd. De belang stelling van de zijde van de Zeeuwse dames was voor deze voorlichtings middag zo groot dat velen teleurge steld moesten worden. De hoofdmoot van deze show werd gevormd door een demonstratie van Tornado-artikelen, on'der meer van een snelkookpan. Hierbij werd vooral gewezen op de grote besparingen van gas of elektriciteit. In de pauZe wer den de aanwezigen een consumptie aangeboden en werd een grote verlo ting gehouden, waaraan enkele at tractieve prijzen waren verbonden. Ook werd er in de foyer waar al lerlei huishoudelijke artikelen waren tentoongesteld, zoals ovenpannen, plasticprodukten, fornuizen, en de al lernieuwste modellen van gas- en olie haarden een demonstratie gege ven met een sapcentrifuge. Voorts werd hier nog een elektrisch braad spit getoond, dat men in een huis- houdgasfornuis met grill kan aan brengen. Dynamo-leden „uit goede atletiekhout gesneden" Hoewel het eerste verenigingsjaar voor de atletiekvriendenkring Dy namo uit Middelburg bijzonder moei lijk geweest is, bleken de leden uit het goede atletiekhout gesneden te zijn, waardoor talrijke moeilijkheden overwonnen konden worden. Aldus memoreerde voorzitter G. C. Rodts in zijn openingswoord tijdens de jaar vergadering van de vriendenkring, die in café Gillissen gehouden werd. De' lieer Rodts betoogde voorts, dat er in 1958 veel „werk aan de v kei" was. Maar in 1959 zal dit in nog meerdere mate het geval zijn, met name voor de jengd en de dames. Er zijn de laatste weken contacten gelegd tussen het bestuur en de ouders hetgeen de Dynamo-voorzitter van groot belang achtte. Voorts wees hij er op, dat de prestaties opgevoerd kunnen worden, temeer nu Dynamo de beschikking heeft over trainer Re- ty, een uit Hongarije afkomstige at leet. Uit het jaarverslag van secre taris F. N. Brouwer bleek, dat het ledental in het afgelopen jaar met 100% is toegenomen, namelijk van 26 tot 52, waarvan 23 senioren en 29 junioren. In het eerste jaar sleep ten de Dynamo-leden talrijke prij zen van de sportvelden, alsmede een aantal Zeeuwse kampioenschappen. In 1959 werden zes wedstrijden ge organiseerd, voor 1959 zijn er thans vijf aangevraagd. Uit het verslag van de jeugdcom missaris kwam naar voren, dat de kwaliteit van de jongens en meis jes goed is, maar dat de kwantiteit nog opgevoerd moet worden. Dankzij Hans Bostelaar bezit Dynamo thans een Zeeuws record op de 10 Engelse mijlen, terwijl men verder ook het Zeeuws record op de 3 maal 1000 meter bezit. Naast een flinke en sterke ploeg op midden- en lange afstand, heeft de vriendenkring in Kees de Groot een sprinter van for maat. Zes atleten komen voor op de Nederlandse lijst van de 25 besten, terwijl op de Zeeuwse lijst van de 5 besten een dominerende plaats in genomen wordt. Tijdens de bestuursverkiezing wer den voorzitter Rodts en penningmees ter W. J. Bouwens herkozen. In de plaats van commissaris voör jeugd zaken D. P. Pevas werd mej. L. v. d. Zee benoemd. Als wedstrijdsecretaris werd de heer J. F. Bostelaar aan gesteld. De commissie voor de feestavond lvad uit de verloting een flink bedrag overgespaard, waarvoor een speer gekocht zal worden. Na een geani meerde rondvraag, waaraan door ve le leden werd deelgenomen en waar- In met name over de training ge sproken word, sloot voorzitter Rodts de vergadering. Enkele leden" zullen een ontwerp maken voor een club- vlag. ROTTERDAMSE VEEMARKT. Aanvoer in totaal 2854. Weektotaal 4573. Vette koeien en ossen 375; gebrulksvee 811; vette kalveren 241; graskalveten 206; nuchtere kalveren 711; varkens 78; big gen 43; paraden 49, veulens 3; schapen en lammeren 323; bokken of gelten 13. Prijzen in cents per kg. le kw 2e kw. 3e kw. Vette koeien 310—340 295—310 275—260 Vette kalveren 280—295 2SO—270 210—250 Slachtpaarden 230 220 190 Prijs in guldens per stuk. le 2e 3e Graskalveren Nuchtere kalveren Biggen Schapen Lammeren Kalfkoeien Melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken 85 60 45 95 70 45 1300 1100 975 1300 1100 975 690 760 625 975 825 625 680 550 425 Vette koeien aanvoer iets minder, handel flauw, prijzen als gisteren; vette kalve ren aanvoer even ruimer, handel vlot, prijzen als vorige week; graskalveren aanvoer iets meer, handel kalm, prij zen niet hoger; nuchtere kalveren aan voer groter handel goed, niet geheel prijshoudend: biggen aanvoer ruimer, handel redelijk, goed prijshoudend; slachtpaarden aanvoer matig, handel ta melijk, ruim prijshoudend; schapen en lammeren aanvoer als vorige week, han del stroef, goed prijshoudend; kalfkoeien aanvoer als vorige week, handel goed, ruim prijshoudend; melkkoeien aanvoer als vorige week, handel goed, ruim prijs houdend; vare koeien aanvoer iets meer, handel kalm, prijzen onveranderd; vaar zen en pinken aanvoer gewoon, handel tamelijk, prijzen constant. AMSTERDAMSE AARDAPPELTERMIJNMAtlKT Amsterdam, 27 Januari. De totale dagom zet op de heden gehouden aardappelter- mijnmarkt beliep 123 contracten- In de consumptiesector werden gedaan in Ei genheimer 35 mm klei 20 contracten voor maart, waarvan 4 a t 19.00 en 16 f 19-20 (prijsta.), ln Bintje 36 mm klei 19 contrac ten voor maart f 24.00 en 30 contracten voor april f 24.30 (kalm), tn Bintje 45 mm klei 1 contract voor maart f 26.20 en 48 contracten voor april, waarvan X a f 26.50 en 47 a f 26.60 (prijsh.) en in Al pha 45 mm klei 4 contracten voor april A f 26.00 (prijsh.). Op de poterafdeling zette Bintje-e 35-45 mm klei 1 contract om voor maart a f 30.40 (nauw- prijsh-). Voor de resterende rassen was de stem ming kalm bij geen omzet. VISMIJN VEERE 27 januari. 925 kg exportgarnalen 3-07 3.96. 131 kg schar 66—70- 172 kg bot 58— 74. 6 kg rog 49—56. 66 kg wijting 47—61. 9 kg kabeljauw 68—73. 2098 kg sprot 29— 4L 6 kg ongesorteerde vis 72. Beruchte smokkelaar bij Overslag gegrepen Aangereden man liep een schedelbasisfractuur op De beruchte smokkelaar M. de N. uit Wachtebeeke (België) die de Neder landse en Belgische douane-ambte naren al verschillende malen met een kostbare lading boter heeft weten te ontwijken, zit eindelijk achter de tra lies. Dezer dagen trachtte hij met 800 liilo boter de grens bij Overslag te passeren, maar de douane, die hem al lang op de korrel had, zette on middellijk de achtervolging in. Via een zijweg wisten zij de smok kelauto voorbij te komen, waarna zij hun eigen auto midden op de weg zetten om De N. de weg te versper ren. De smokkelaar stopte eerst, na dat hij de douane-auto had geramd en een dame en een man had aange reden. De dame werd licht gewond; de man liep echter een schedelbasis fractuur op. De N. koos het haze- pad, maar kon reeds enkele uren la ter worden gearresteerd. Enkele da- fen tevoren had een Nederlandse ouane-man hem reeds tot ver op Belgisch grondgebied achtervolgd, maar toen wist de smokkelaar te ontkomen. Bij Nieuw-Namen-Kieldrecht werd een auto met 600 kilo boter door een in het nauw gedreven smokkelaar in de steek gelaten. Zaterdag werd in de buurt van Mal- degem een Vlaamse postbode aange houden. die in zijn auto tussen de poststukken tweehonderd kilo boter bad verborgen. Zondag werd in dezelfde omgeving een auto met 600 kilo boter aange troffen. Ook de chauffeur van deze auto wist te ontsnappen. Zondagmorgen zagen rijkswachters 'n deze buurt een chauffeur bezig met een reparatie aan zijn auto B<i het zien van de geüniformeerde amb tenaren sloeg de man op de vlucht. In de auto vonden de rijkswachters niet minder dan 1400 kilo boter. Het botersmokkelen is een gevaar lijk maar winstgevende zaak. niet alleen voor de smokkelaars, maar ook voor de Belgische douane-be ambten. De iaatsten krijgen name lijk premies in de vorm van tien pro cent van de verkoop der in beslag genomen boter. Sommigen maken dan ook maanden mee. dat ze zes- k zevenduizend francs aan premies ontvangen. „Automatiekzaak" voor Haags Gerechtshof Op donderdag 19 februari Het gerechtshol te Den Haag z.al op donderdag 19 februari a.s. in hoger beroep de zaak behandelen tegen de automatiekhouder I,. J. van 't W. te Middelburg, de eigenaar van de aato- matiekhal „Hét Centrum" aan de Pottenmarkt iu de Zeeuwse hoofd stad. Zoals bekend duidde de economische politierechter te Middelburg deze au tomatiekhal aan als een winkel en niet als een „automatisch restau rant". Voor het na zes uur openhou den van zijn bedrijf veroordeelde de politierechter Van 't W. op 2 decem ber Jl. hiervoor tot een voorwaarde lijke hechteni83traf van 1 dag met een proeftijd van 1 jaar. Deze zae': trekt In vakkringen en van de zijo der Horeca er zijn enkele honder den van dergelijke automatiekhallen ln Nederland - veel belangstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3