PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mr. Luns „niet al te optimistisch" na overleg over K.L.M.-kwestie te Londen Kroesjtsjew doet in marathonrede vele beloften aan het Russische volk Recreatieplan Westkapelle voor bredere economische basis BILT Vandaag... KAREL DOORMANPIKTE SCHIPBREUKELINGEN OP 202e jaargang - no. 23 Dagblad, uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en. P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hootdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; f 7.00 p. kw.; tr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 28 jan. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarlet. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van L—„Brieven ot adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9. tel 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2, Zierikzee. red. tel 2425. adn tel. 2094. Openhartig gesprek met Macmillan en Selwyn Lloyd Britten mede-verantwoordelijk voor wat Indonesië met „Gannets" doet De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A, H. Luns,heeft gisteravond bij zijn terugkeer op Schiphol van zijn besprekin gen in Londen verklaard „niet al te optimistisch" te zijn over een wijziging van het Britse besluit, de K.L.M.-vluchten op Singapo re van twee tot één te beperken. De minister, die op Schiphol werd verwelkomd door de president-directeur van de K.L.MV de heer I. A. Aler, zei er anderzijds van overtuigd te zijn, dat de door de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, voor gestelde heroverweging van het besluit door de Britse regering zeker geen schijnmanoeuvre is. „Ik ben dus niet zonder hoop, dat er toch nog een re geling wordt gevonden, die voor de Nederlandse luclitvaartbelangen niet onbevredigend is". De minister deelde mede, tijdens zijn besprekingen, met minister Selwyn Lloyd een memorandum van de Ne derlandse regering over de kwestie te hebben overhandigd, waaraan een aide-memoire was toegevoegd met de richtlijnen voor een mogelijke oplos sing. „Daarop zal wel een reactie komen", zei mr. Luns. Hij voegde hieraan toe, geen verandering in de huidige situatie te verwachten, voor dat het Britse kabinet over deze twee documenten zal hebben beraadslaagd en een gefundeerd antwoord zal heb ben opgesteld. Daarbij kan worden aangenomen, dat de opschorting van het besluit tot beperking van de Verleiders De N.C.R.V. bracht deze week op het televisiescherm een aardige documentaire over de reclame en over de wijze waarop reclame experts proberen hun medemensen te beïnvloeden. In de laatste jarèn is dat bepaald een „teer" onderwerp geworden, vooral wanneer men de reclame uitbreidt tot de propaganda en wanneer men er ook nog het „ver kopen van politieke denkbeelden" bij betrekt. De vraag is zelfs opgeworpen of niet vele mensen door zogenaamde her senspoelingen gebracht kunnen wor den tot daden, welke zij jarenlang verafschuwd en veroordeeld hebben. De ervaring met Amerikaanse sol daten, die in Korea krijgsgevangen waren gemaakt en die daarna in Chi nese gevangenkampen aan hersen spoelingen onderworpen werden, is in dat opzicht weinig bemoedigend geweest. Zij heeft aanleiding gege ven tot de veronderstelling, dat vele mensen een zwakkere psychische structuur hebben dan men tot voor enkele jaren aannam. Er is zelfs in de westerse wereld een zekere onrust door verwekt en vermoedelijk heeft de documentaire van de N.C.R.V. wel iets met die on rust te maken. Indien deze laatste veronderstelling juist is, dan heeft die documentaire ongetwijfeld geruststellend gewerkt, want zij bracht tot uiting, dat re clame wel met groot succes bedreven kan worden, maar dat reclame experts hun beperkte mogelijkheden heel wel kennen. Kort geleden verscheen In Neder land een vertaling van een Amerikaans boek „Verborgen verleiders" (Nederlandse uitgave bij H. J. Paris, Amsterdam). In dat boek schrijft Vance Packard over de reclame-experts als een nieuw „mensentype". Óp het omslag van dit boek wordt gezegd, dat reclamepsychologen nu reeds in beangstigende mate de men selijke geest kunnen hanteren ten behoeve van ieder, die betalen wil. Massa-verleiding via het onderbe wustzijn zou ook in Nederland voor de deur staan en zij zou in Amerika reeds op grote schaal worden toege past. Het boek laat zich overigens bij zonder aangenaam lezen en het geeft uitgebreide schetsen van de wijze waarop men in de Verenigde Staten aan de hand van voorafgaand psy chologisch onderzoek reclame-cam pagnes opzet, die groot succes heb ben. Campagnes waarbij de mens om de woorden van de schrijver te ci teren verleid wordt tot het kopen van lange, kleurige auto's, die men eigenlijk, niet nodig heeft en zeil boten, die alleen maar een herinne ring aan de jeugdjaren zijn. Vance Packard heeft zijn boek geschreven als een waarschu wing. Hij vindt, dat de Ameri kaanse economie werkelijk wel kan gedijen zonder dat men de kinaeren psycho-analyseert, de opinies van volwassenen kneedt en speculeert op angsten, die men het liefst geheim zou houden. Zoals alle waarschuwin gen, is ook de waarschuwing van Vance Packard te fel in zwart-wit getrokken en dus overdreven. De verborgen verleidingen zijn er wel, maar ze zijn niet zo oppermach tig. Dat weten juist de reclame experts heelt wel en dat kwam ooi: (Zie slot pag. 3 kol 1) vluchten niet zal worden opgeheven voordat het Britse kabinet een beslis sing zal hebben genomen. In antwoord op een vraag of een compromis mogelijk is antwoordde mr. Luns verder, dat bij Nederland po litielte Overwegingen een grote rol spelen bij deze kwestie. De Britse regering echter legt het accent op technische argumenten en op princi pes van de algemene luchtvaartpoli- tiek. Het Nederlandse standpunt is, dat dan ook een gesprek over de juistheid van de technische argu menten mogelijk moet zijn. Kwestie Nieuw-Guinea Sprekende over de resultaten van de conferentie als geheel, waarvan de K.L.M.-kwestie een onderdeel vorm de, zeide minister Luns „niet ontevre den te zijn" over het door hem in de Britse hoofdstad gevoerde „openhar tige gesprek". Bepaald tevreden toonde mr. Luns zich over het overleg over de kwestie Nieuw-Guinea en de wapenleveranties door Engeland aan Indonesië. „Geble ken is, dat do Britse regering volle dig onderschrijft, dat de levering van wapens een speciale en verhoogde verantwoordelijkheid met zich mee brengt voor wat Indonesië ermee zon gaan doen". Ter sprake is daarbij ook gekomen de bepaling der waarde van de Indonesische verzekeringen terzake. (In het te Londen uitgege ven communiqué stond, dat „de Ne derlandse minister uitting gaf aan de bezorgdheid van zijn regering o*er mogelijke Indonesische plannen ten aanzien van Nederlands Nieuw-Gui nea". Overeengekomen was, deze zaak in studie te houden). Van de achttien Fairey-Gannet vlieg tuigen, die Engeland aan Indonesië zal leveren, worden er binnenkort zes afgeleverd. De overige twaalf zullen niet in de nabije toekomst volgen. Minister Luns zeide tenslotte nog, dat over de Berlijnse kwestie „uit voerig en uitermate diepgaand" is gesproken. Hij wilde op de in dit ge sprek ontwikkelde ideeën niet verder ingaan. Diefstal van 40.000 bij P.T.T. opgehelderd Een besteller van het postkantoor te Delft, dienstdoende als nachtportier, heeft zich bij de politie gemeld als de pleger van de diefstal van de waardebrief inhoudende f 40.000. die een Amsterdamse bank had af gezonden naar een bijkantoor te Delft. Toen hij na opening van de brief be merkte, dat deze een bedrag van f 40.000.— bevatte is hij zo ge schrokken, dat hij besloot het geld in een pakje in de brievenbus van het postkantoor te werpen. Drie kinderen kwamen bij brand om het leven Terwijl de 32-jarige mevTouw Gladys Sanders uit Manchester in Engeland maandag de kachel aanmaakte bij de buren, ontstond een brand in haar eigen huis. Drie van haar zeven kin deren, jongetjes van drie maanden, 18 maanden en drie jaar, kwamen in de vlammen om. Meer dan 70.000 mijnwerkers uit het gehele Riihrgebied hébben in Bochum geprotesteerd tijdens een grote de monstratie tegen de instelling van „vrije dagen" zonder betaling, in krimping van het personeel bij de mijnen en de voorgezette import van buitenlandse kolen. Op deze foto ziet men enkele van de demonstranten met spandoeken op weg naar de ver gaderplaats. Premier Kroesjtsjew van de Sowjet- Unie tijdens het uitspreken van zijn marathonredeop het buitengewone eenentwintigste congres van de Rus sische communistische partij in het Kremlin. XXISTE COMMUNISTISCHE PARTIJCONGRES GEOPEND „In vreedzame wedijver het Westen verslaan" Premier Kroesjtsjew heeft dins dag in het Kremlin het 21ste congres van de Russische com munistische partij geopend met een rede die zes uur en vijf mi nuten duurde. Daartussendoor waren twee pauzes. De meer dan 1400 afgevaardigden die stemrecht hebben en de andere aanwezigen, onder wie partijlei ders uit de communistische lan den met uitzondering van Joe- go-Slavïë, juichten de premier na zijn marathon-rede langdurig en stormachtig toe. Kroesjtsjew beloofde de Russen grotere wel vaart, afschaffing van de belas ting binnen enkele jaren, de k«riste werkdag en -week in de wereld, meer voedsel en meer snoep tot het tegengaan van het overmatig drankgebruik („een nasleep van het verleden"), een woning voor ieder gezin en een toekomst waarin het westen in vreedzame wedijver zou worden verslagen. Verdere beloften waren: meer au tomatisering, een bruto vergroting van de landbouwproduktie met 7( procent in de jaren 1959-1965 (het tijdperk van het zeven-jarenplan voor de economische ontwikkeling dat Kroesjtsjew ontvouwde), meer dan een miljoen nieuwe tractors tegen 1965, grotere produktie van melk, vlees, wol en eieren, een aanzienlijke toeneming van dc verbruiksgoederen (62 tot 65 pro cent) en overschakeling op elek trische- en dieseltractie op alle hoofdlijnen van de spoorwegen in totaal 95.000 km. Tegen 1965 zal volgens dit plan de bruto in dustriële produktie 90 procent gro ter zijn dan in 1958. De arbeids- produktiviteit in de industrie moet met 45 tot 50 procent toenemen en op de collectieve boerderijen met bijna 100 procent. BADPLAATS IN BEGINSTADIUM In plan zijn een jeugdherberg, een kamphotel en 120 bungalows opgenomen HOEWEL Westkapelle nog alom in den lande bekend staat als „dijkdorp", werd het in de laatste jaren door de stroom van binnen- en buitenlandse toeristen, die de kust zoekt, niet vergeten. Westkapelle heeft niet alleen zijn beroemde dijk. Het heeft, in het zuideh van de gemeente, in de rich ting Zoutelande, een fraai strand, duinen, een kampeerterrein reeds, het beboste krekengebied Westkapelle verkeert als badplaats, of als gemeente, waarin „gelegenheid tot recreatie bestaat" nog in een beginstadium. Het gemeentebestuur heeft echter begrepen, dat met die toenemende op de kust gerichte toeristenstroom, maatregelen genomen zullen moeten worden om dit alles in de bekende „goede banen" te leiden. Daartoe zijn er thans aan de raad voorstellen gedaan om uitbreidings- en recreatie plannen vast te stellen en zelfs in de politieverordening een apart chapi ter aan het kamperen te wijden Er was namelijk op dit gebied nog niets of althans zeer weinig ver-or- dendNu heeft het woord „ver ordening" niet zo'n prettige klank. In de regel zijn het de op schrift ge stelde en gebundelde dingen, die men op straffe van verwijdering en een boete en zo persé niet mag doen. Westkapelle kende deze beperkende, bepalingen voor kampeerders nog niet, Men kon er eigenlijk klakke loos het tentje opslaan, zonder dat een wetsdienaar de natuurgenieters naar de meer officiële terreinen kon verwijzen. Een eerlijk gezegd: een dergelij ke situatie, waarin de kampeerder nog de échte, niet aan bepalinkjes vastgelegde natuurgenieter is, hééft een grote romantische beko ring. Hij deelde mee dat zijn regering werkt aan een ontwikkelingsplan dat vijftien jaar zal omvatten. Produktie intercontinentale raketten begonnen In het gedeelte van zijn rede waarin hij internationale kwesties behandel de, pleitte Kroesjtsjew opnieuw voor het beleggen van een topconferentie en „voor beëindiging van de koude oorlog". Hij deelde mee, dat de Sow jet-Unie is begonnen met de produktie van in tercontinentale raketten die zonder falen elk doel op aarde zouden kun nen treffen. Kroesjtsjew sprak over de betrekkin gen met de andere landen. Er zijn geen redenen tot conflicten tussen de volkeren van de Ver. Staten en de s ...viert de beroemde Zwitserse natuurkundige Auguste A. Pi- card, van 1922 tot 1954 hoogle- raar aan de vrije universiteit M te Brussel, die in een ballon met een luchtdichte cabine m twee tochten naar de strato- H sfeer maakte en in 'n bathys- ff caaf een oceanisch onderzoek deed, te Lausanne zijn 75e ver- M jaardag. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU Sowjet-Unie, maar de betrekkingen zullen naar zijn mening lange tijd ab normaal blijven, hoewel het aantal Amerikanen die vriendschap willen „steeds groter" wordt. De premier zei, dat de Sowjet-leiders het eens zijn met alles wat de „broe- derlijke" communistische partij van China doet, „hoewel haar methoden niet in alle opzichten gelijk zijn aan de onze". Het belangrijkste is de soli dariteit van de werkende klasse te bewaren, zo voegde hij er aan toe. In dat verband kritiseerde hij de Joego slavische „revisionisten". Het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland achtte hij essen tieel voor de oplossing van de Duitse kwestie. De Sowjet-Unie kant zich niet tegen vrije verkie zingen, maar het Duitse probleem moet door de Duitsers zelf worden opgelost door onderhandelin gen tussen de beide soevereine Duitse staten. „Er is geen andere methode",aldus Kroesjtsjew. Voor de eerste maal sedert de dagen van Lenin woonden westelijke corres pondenten de bijeenkomst bij. Kroesj- tjsew's rede werd tegelijkertijd in het Engels, Frans, Chinees, Italiaans, Spaans en Duits vertaald. Gedurende de gehele bijeenkomst waren filmca mera's in bedrijf. Het vliegdekschip Hr. Ms. „Karei Doorman" heeft dinsdagmid dag twee magere, maar gezonde schipbreukelingen, afkomstig van een Amerikaans jacht uit de Atlantische Oceaan gered. Oefenende avengers ontdekten de twee mannen, die in een zogenaamde dinghy, een opgeblazen rubberboot, ronddreven op een positie van 59 mijl ten zuid-westen van Bermuda. Op de melding van de avengers vlo gen helikopters uit en enkele minuten later waren de mannen reeds uit zee opgepikt. De geredden zijn de 27-jarige advocaat George Harrington uit New-York en de 24-jarige jachtbouwer Marcon Crowwel uit New Jersey. Zij waren op 9 januari met hun jacht van New York naar Sau Juan in Porto Rico vertrokken. Na vier dagen in stormweer te hebben gevaren, werd hun schip licht beschadigd en een tweede storm, dichter bij Bermuda, werd het jacht noodlottig en het zonk. Op 19 januari moesten de mannen het schip verlaten en zich op een vlot redden. Acht dagen later zijn ze nu ten zuidwesten van Ber muda gered. Al die tijd hebben ze op niets anders dan vruchtensap en beschuit geleefd. Maar en dit met een terzijde ge legd „helaas" dit is in ons land niet meer mogelijk. Het aantal kam- Eeerders is verbijsterend groot. Ook et aantal, dat zoals men verwacht in de toekomst naar Westkapelle zal trekken. Daarom is er een verorde ning nodig. Daarom was het ook nodig, dat het gemeentebestuur opdracht gaf aan de architect L. Lentz uit Henge lo een recreatieplan te ontwerpen. Het plan, dat de raad donderdag avond ter vaststelling krijgt voorge legd, draagt de naam recreatieplan „Joossesweg." Het gaat hier om een 25 tot 30 hectare groot terrein, dat in een lange strook tussen de Joos sesweg, de De Buckweg, de fraaie rietomzoomde kreken en de duinrand ligt. Het is met vooruitziende blik opge zet. Tegenover het reeds bestaande, aan het eind van de Joossesweg gele gen kampeerterrein is een kampeer- huttenterrein geprojecteerd, dat Elaats zal bieden aan een dertigtal outen huisjes. Van het bestaande kampeerterrein, waar tot nu toe ook enkele houten huisjes stonden, blijft een gedeelte gehandhaafd. Het ande re deel wordt bij het terrein gevoegd, (Zie slot pag. 2 kol. 3) Nederlandse zeeman in Rouaan vermoord In de nacht van maandag op dins dag is de 29-jarige Nederlandse zee man Harm Meijerink uit Apeldoorn in Rouaan door drie messteken zo danig gewond, dat hij later in het ziekenhuis overleed. M., die onge huwd is, was stuurman op het kust vaartuig „Maria Theresia" van de rederij Gruno te Amsterdam. Hij was 's-avonds gaan passagieren met de kapitein, de heer C. van der Poel, doch ging niet mee, toen de kapitein naar zijn schip terugkeer de. Later vonden patrouillerende po litieagenten de stuurman bewusteloos en uit drie steekwonden bloedend op straat liggen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleed hij in het ziekenhuis. In Luxemburg verschenen dinsdag geen kranten In Luxemburg zijn dinsdag geen kranten verschenen als gevolg van een algemene staking van het perso neel der drukkerijen. De staking is van invloed op de cam pagne voor de algemene verkiezingen op zondag, wanneer de 188.000 stem gerechtigde Luxemburgers de gele genheid hebben een nieuw, uit één Kamer bestaand parlement te kiezen. Spelend kind door auto overreden en gedood Het 8-jarig zoontje van de familie Van der Puin op dè Sehagerweg te Middenmeer is maandagavond aange reden door een auto. Het kind was op slag dood. De bestuurster van de auto, mevr. Van der B. uit Wieringerwerf, had 't jongentje dat op straat speelde, eerst bemerkt toen zij moest dimmen voor een tegenligger. VERWACHT. WEINIG VERANDERING Opklaringen en in de ochtend plaat selijk mist, vooral in het noorden van het land. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Middagtemperaturen op de meeste plaatsen enkele graden bo ven het vriespunt. ZON EN MAAN 29 januari Zon op 8.26 onder 17.21 Maan op 23.34 onder 10.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1