ZEEUWS DEVIES GELDT OOK VOOR HET JOODSE VOLK WALCHEREN ZEEUWSE ASSURANTIE-CLUB VIERT 10-JARIG BESTAAN MARKTBERICHTEN DINSDAG 27 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 RABBIJN SOETENDORP: Veel belangstellenden op Israël-avond in Middelburgse Statenzaal Op initiatief van de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. uir. A. F. C. de Casembroot, werd maandagavond in de Statenzaal te Middelburg een Israël-avond gehouden in het kader van de landelijke actie „Wij doen mee". De actie van het comité „Wij doen mee" beoogt deelneming aan de lening, die de staat Israël heeft, uitgeschreven óm de bouw van grote pro jecten in de nieuwe staat mogelijk te maken. De commissaris der ko ningin toonde zich in zijn openingswoord bijzonder verheugd, dat hij zo'n groot aantal ongeveer 230 belangstellenden uit vele delen van Zee land kon welkom heten. Jhr. De Casembroot betoogde, dat in de meeste, provincies in Nederland dergelijke bijeenkomsten worden be legd om de dynamisché ontwikke ling vait de staat Israël veilig te stel len. Hij toonde aan, dat de sympa thie voor de jonge staat gebaseerd is op drie punten, namglijk op het feit, dat het eeuwen lang vervolgde volk thans weer bozig is zich in het beloofde land te vestigen, op de re ligieuze beginselen en op het feit, dat het westen in deze staat een vooruit geschoven bruggenhoofd vindt. Tenslotte wees de commissaris der koningin er -op, dat het sym bool van net blkaar de hand rei ken steeds in gedachten gehouden moet worden. Hierna hield rabbijn J. Soetendorp uit Amsterdam in een gloedvol be toog een lezing, waarin hij op het geloof en doorzettingsvermogen wees, waarmee de inwoners van de tien jarige staat hun land opbouwen. Voorts wees hij op de grote over eenkomst, die ér bestaat tussen Is raël en Zeeland. Volgens de heer Soetendorp zou het devies van Zeeland eveneens kunnen gelden voor het Joodse volk. „Want ook dit volk zit nimmer bij de pak ken neer. Het land gaat uit van het principe „Mogelijk maken wat on mogelijk schijnt", aldus betoogde de Amsterdamse rabbijn. Volhouden Hij betoogde vervolgens, dat de jood se geschiedenis gekenmerkt wordt door volhouden. Die geschiedenis staat in het teken van trouw aan het land en aan het lot. Rabbijn Soeten dorp vroeg zich af waarop die hoop gebaseerd is en waarom net joodse volk zoveel vriendschap kent bij an dere volken. „Het is een gevolg van beloonde trouw en volgehouden hoop", aldus gaf hij het antwoord kort weer. „Want de factoren hoop, trouw en tijd geven vertrouwen in de toekomst voor het land", aldus ver volgde hij. „De opbouw van de eerste tien jaar heeft dit bewezen, ondanks het feit, dat de wereld het joodse volk reeds als uitgeroeid meende te moeten kenmerken". t De les van de joodse geschiedenis is: Het gejuich van dc jeugd overstem de het geween van de ouderen, zo be toogde rabbijn Soetendorp verder. Hierna stipte hij aan, dat Nederland immer in een bijzóndere verhouding tot het joodse volk gestaan heeft. Bij de financiële hulp middels de le ning heeft Nederland geen symboli sche hulp gegeven, vervolgde de heer Soetendorp. Het land wilde volledig met de nieuwe staat verbonden zijn, waarbij de risico's niet geschuwd worden. |lllllllllllllllllllll!l!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||| Garderobe-perikelen g in Zeelands Statenzaal I H Tijdens de Israël-avond, die H maandagavond In de Staten- H zaal in Middelburg gehouden werd, en die werd bijgewoond door ruim 280 bezoekers, bleek, dat de garderobe-ruimte van de Statenzaal niet op een der- H gelijk aantal belangstellenden dj H is berekend. De gang bleek na- melijk veel te nauw. Voordat elkeen jas en mantel „ingele- verd" had, was al bijna drie -j§ kwartier verlopen eer de com- pj missaris der koningin de bij* p| eenkomst kon openen. Ill]IDIIIIIIIIIII»l![lllllllllllll!!llllllllllll!lllllll»lll[l!l!llllll!!ll[!lllll!lui Tenslotte betoogde hij, dat men in de tweede 10-jarige periode nog maals een miljoen joden in het land venvacht op te moeten ue- men, „Dit betekent een enorme structuurverandering, waarvoor de daadwerkelijke steun van de wereld nodig zal zijn", aldus be sloot de heer Soetendorp. Tijdens de pauze werd de bezoekers een glas. wijn van de Karmel gepre senteerd-. Hierna deelde de heer J. P. H. Sijes, vertegenwoordiger van het bureau voor dé State of Israel- bonds", enkele bijzonderheden mee over deze lehing. Voorts deelde hij mëe-, dat het actie-comité „Wij doen mee" naar aanleiding van de bij eenkomst te -Middelburg een brief .iW Bolletje!' ontvangen had van een oud-Inwoner van de Zeeuwse hoofdstad, waarin deze als zijn overtuiging te kennen gaf, dat de actie moet slagen. Spon taan had deze briefschrijver ingete kend voor 5000 dollar. Na de pauze werd verder een film vertoning gegeven, waarin de bezoe kers een uitstekend beeld kregen van de opbouw van de jonge staat. VLISSINGEN Lezing voor kunstkring Voor de leden van de kunstkring .jHet Zuiden" hield dr. A. van der Boom, kunsthistoricus te Haarlem, vrijdagavond in het Concertgebouw te Vlissingen een lezing over het on derwerp „De kunst der oude glaze niers". Dr. Van der Boom van wiens haïid oyer deze materie ook een werkje is verschenen, hield een bij zondér interessant betoog over deze zeer oude vorm van kunst, die in het begin van deze eeuw door de moder ne glazeniers en ook na de Tweede Wereldoorlog weer veel aan belang stelling won. Dr. Van der Boom, die voornamelijk de middeleeuwse glaze nierskunst behandelde, illustreerde zijn lezing met prachtige kleuren- en zwart-wit dia's van werken uit de voornaamste Franse en Duitse kathe dralen. De voorzitter van de kunst kring, burgemeester mr. B. Kolff opende en sloot de avond. Jef Last sprak voor 't Nut over het Verre Oosten Jef Last heeft maandagavond op uit nodiging van de „Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen" departement Vlissingen in Britannia vele wetens waardigheden verteld over landen in het Vevxe Oosten. De heer.Last wis selde zijiï interessante lezing af met. het vertonen van dia's en. het laten horen van grammofoon-opnamen. Op die .wijze Illustreerde hij wat hij vertelde over gewoonten en zeden van deze volkeren en de toestanden welke in die landen heersen. Tevens wijdde hij aandacht aan de inspanning, die deze volkeren zich getroosten om, het Europees ont- wikkelings-niveaü te bereiken. De drang daartoe komt, zo zei de heer Middelburgse hockeyers thans op eerste plaats Dames dicht bij laatste plaats Na de 2—0 zege van de Middelburgse hockeyers op Tilburg II en de neder laag van koploper Oranje Zwart te gen Forward (01), hebben de hoofdstedelingen thans met een punt voorsprong de leiding van de promo tieklas A van de hockeycompetitie in handen genomen. Geel Zwart won op het nippertje van Eindhoven II (2-1 waardoor de laatste ploeg nog meer in de onderste regionen werd ge drukt. De stand ziet er thans als volgt uit Middelburg Oranje Zw. Tilburg H Zwart Wit Forward Geel Zwart Eindhoven II 11 Push II 5 3 9 2 2 13 24—20 3 12 37—19 2 12 23—18 3 12 18—15 4 11 17—15 4 9 17—19 7 6 14—29 5 19—28 Uit deze standenlijst blijkt dus, dat' er nog voldoende spanning te ver wachten is, daar het verschil tussen nummer 1 en nummer 5 slechts twee punten bedraagt. Middelburg moet nog uit tegen Forward en Zwart Wit, twee zeer gevaarlijke kandidaten dus, terwijl de hoofdstedelingen in eigenhuis Oranje Zwart en Geel Zwart ontvangen. De spanning zal er dus wel tot de laatste competitie dag inblijven. In de 2e klas A dames kregen de Middelburgse dames een gevoelige nederlaag te slikken van Forward n (04). De hoofdstedelingen komen nu wel heel dicht bij' de rode lan taarn. Were Di behield de eerste plaats door met 51 van Pelikaan te winnen. Tilburg n is bezig het vege lijf te redden: ditmaal moest Liberty er met 31 aan geloven. De stand is nu: Last voornamelijk voort uit een ge- I in de gemeente. Ook onderging het krenkt minderwaardigheidsgevoel. 4~*- Deze ontwikkeling voltrekt zich on danks het feit, dat men daardoor in meer of mindere mate iets moet prijsgeven van zijn eigen cultuur. Dc heer Last-wees daarbij op het snelle tempo, waarin, dit proces verloopt. Wat in Europe eeuwen kostte, vol trekt zich in de landen van het Ver re Oosten in een generatie. Dat ver oorzaakt spanning; dat heeft tot ge volg dat in vele gevallen verwijde ring ontstaat tussen het oude en het nieuwe geslacht. Deze levensdrang openbaart zich op vele tèrre}nen, zoals de religie, dc verhouding van oüders tot kinderen, van man tot vrouw. Ook ontstaan er moeilijkheden in de gedachten en het gevoelsleven van de kinderen, die BELANGRIJKE SOCIALE TAAK niet meer spelen in de kampong maar eiders naar school gaan, met als gevolg dat zij niet meer zulk een waarde hechten aan de traditie opvattingen zoals hun ouders dat hebben gedaan. De heer Last was zijn reis begonnen in Bali, waarna hij een bezoek bracht aan China, Korea en Japan. In Eindhoven geslaagd Bij een in Eindhoven gehouden exa men slaagde voor coupeuse en lera res (met eer) mevr. P. Luwema-van Hoorn te Vlissingen. RAAD SEROOSKERKE (W.) Bouw van kleuterschool op urgentielijst geplaatst Tijdens de vergadering, die de raad van de gemeente Serooskerko (W.) maandagmiddag hield was bij de in gekomen stukken een ministerieel schrijven, dat de bouw van een kleu terschool op de urgentielijst is ge plaatst, zodat deze zeer waarschijn lijk dit jaar zal kunnen worden ver wezenlijkt. De bouw van de kleuter school was het punt, dat naar waar nemend burgemeester H. de Kam in zijn nieuwjaarsrede zei, samen met de Verdere aanleg van de riolering, de uitbreiding van het bouwplan en een vergroting van de woningbouw het meest de aandacht van het gemeente bestuur heeft. Volgens burgemeester De Kam is het huisvestingsvraagstuk voor Seroos- kerke nog steeds een groot probleem, waarbij enige krotwoningen het aan zien van de gemeente schaden. Hij memoreerde in zijn toespraak onder meer de aanleg van de riolering en de bouw van de zuiveringsinstallatie gemeentebestuur in het afgelopen jaar een wijziging. De heer A. Goed- bloed bedankte wegens zijn hoge leeftijd als waarnemend burgemees ter en de heer De Kam werd in zijn plaats benoemd. De heer M. Izeboud dankte de burgemeester voor zijn woorden. De raad ging vervolgens akkoord met de nieuwe gewijzigde bouwverordening en de gewijzigde ambtenarenbezoldiglng, die zonder hoofdelijke stemming werden goedge keurd. Uit de gewijzigde begroting was een bedrag van 7900 beschik baar gekomen, zodat verschillende noodzakelijke voorzieningen zullen worden getroffen, waaronder het aan brengen van enkele lichtmasten. De heer L Jongepier zou graag zien dat de verlichting volgens een bepaald plan vernieuwd werd. De voorzitter deelde hierop mede dat hierover reeds overeenstemming is bereikt met de P.Z.E.M. De raad hechtte verder zijn goedkeuring aan de verhuur van een perceel grond bij de begraafplaats aan de heer W. Dekker, alsmede aan de ruiling van een aantal kleine per celen grond. De heer J. Jansen iverd tot tweede gemeentewerkman be noemd. Were Di II Forward II Pelikaan Hoco Tilburg II Middelburg Liberty 10 8 1 1 17 28— 4 1 13 16— 6 3 10 21—21 3 8 13— 9 6 5 14—15 5 4 7—22 6 3 7—28 MIDDELBURG Over 1958-1959 subsidie van 1000 aan 't Trefpunt B. en W. van Middelburg stellen de raad voor om aan de stichting Sociaal Cultureel Opbouwwerk Middelburg voor de exploitatie van het clubhuis ,,'t Trefpunt" over het jaar 1958— 1959 een subsidie te verlenen tot een bedrag van f 1000. Blijkens de begro ting van het clubhuis resteert dan nog een tekort van f 1500. SINT-LAURENS Vergadering N.C.V.B. De afdeling Sint-Laurens van de Ned. Chr. Vrouwen Bond vergader de onder leiding van mevr. D. H. BaasKemp. Toegelicht door kleu rendia's vertelde de heer J. v. d. Velde te Middelburg op boeiende wijze over „Het schone Oostenrijk". In de hervormde kerk te Sint-Lau rens zal op vrijdag 13 februari a.s. deelgenomen wórden aan de Vrou wen Wereldgebedsdag. De eerstvol gende vergadering, is vastgesteld op donderdag 26 februari a.s. 'n Kwaliteitsproduct wan de Wybert-Fsbfleken. 70 en 90 ct alléén hl) Apotheker* en Drogisten Ledental nam toe tot 125 Maandagavond liield de vereriging ter bevordering van de assurantie wetenschap, de „Zeeuwse Assurantie Club", iu het Schuttershof" te Mid delburg haar jaarvergadering tijdens welke bijeenkomst tevens het 10-ja- rig bestaan van de vereniging op waardige wijze werd gevierd. In een korte redr werd door r(e voorzitter, de beer P. J. Vergouwe, hot bestaan van de vereniging van de oprichting af gememoreerd. Het voorstel van de heer Vergouwe om een van de ini tiatiefnemers, de oud-voorzitter de heer P. Bournan, die op deze bijeen komst niet aanwezig kon wezen, tot ere-lid te oenoemen, werd door de talrijke aanwezigen met enthousias me ontvangen. In zijn overzicht herinnerde sprokër er aan dat de vereniging tor bevor dering van do assurantiewetenschap het in zijn eerste levensjaren iet makkelijk heeft gehad. De belang stelling was zeer matig en men kampte met financiële moeilijkheden. Het aantrekken van goede sprekers werd hierdoor niet eenvoudig Lang zamerhand werd het nut van deze vereniging door de assurantiemen sen meet en meer ingezien, waa door men jaarlijks .en verheugende groet in het ledèntal kon waarne men De heer Vergouwe wees er op, dat door de grote verscheidenheid van de verzekeringen tegenwoordij oen grotere vakbekwaamheid van do assurantiemensen w.ordt geëist dan vroeger. Daaroih, zo meende hij, zijn de door de vereniging georganiseer de lezingen zo belangrijk. De 'eden kunnen zich hier in hun vak bekwa men, terwijl er ook nog een biblio theek tot hun beschikking staat. Spreker stipte aan het slot van zijn rede aam öat de assurantiemensen overtuigd moeten zijn van hun be langrijke economische eri sociale taak en'.dë waardigheid van hun be roep. i Gelukwensen Door de voorzitter van de landelijke federatie, de heer J. G. J. Spleksma uit Utrecht, werd de jubilerei ver- pniging van harte gefeliciteerd waar bij hij betoogde, dat de Zeeuwse ,'er- eniging een van de blociendste ver enigingen van de federatie was. Na mens deze .federatie bood liij als een extra stimulans In hun werkzaamhe den eéii donatio voor de kas aan. Namens de' afdeling' Zeeland! van de vereniging dé „Buitendienst" wer den gel uitwen sen wérgebracht dooi de heer A. C. de Boer, die er op wees dat beide verenigingen zeer veel gemeen hebben. Ook sprak de heer De Boer zijn reugde uit over de zeei prettige onderlinge samen werking In zijn Jaarverslag maakte de secretaris, de heer S Schouten melding van een toeneming der ac tiviteiten cn belangstelling. Het le dental groeide in het afgelopen jaar tot 125. Ook de penningmeester, de heer F. van den Bunder, kon enkele optimistische geluiden laten ho ren, die door de aanwezige leden met instemming werden begroet. Er is een behoorlijk batig saldo, waardoor men bestemde plannen ten uitvoer kan brengen, o.a. een excursie naar de Biesbos, die men in mei hoopt te houden. De kas controle-commissie bestaande uit de heren, W. Don en P. de Graauw hadden niets dan lof voor het beleid van de penningmees ter, die deze functie reeds vanaf do oprichting van de vereniging uitoefent. Bij de hierna gehouden bestuursver kiezing werd de heer F. v. d. Bout herkozen, terwijl in de plaats van de secretaris, de heer S. Schouten, die zich niet herkiesbaar stelde, de heer J. D. Saman werd benoemd. Voorts werd besloten de heer J. D. Saman. de heer J. H. van Zwieten en de heer A. Sinke jr. als a f ge- vaardigden naar do jaarvergadering van de Federatie te zenden. Door de heer J. G. J. Spieksma werd nog een causerie gehouden over de vakopleiding en de examens in het assurantiebedrijf, waarbij zijn alge mene indruk was dat in de laatste jaren hier zeer veel ten goede verbe terd was. Ook merkte hij nog op dat de federatie thans een 26-tal vereni gingen omvat met 7000 leden Tot besluit van deze bijeenkomst -.org- de de heer A. R. Marquinie met zijn goocheltoeren voor een prettige èn aangename ontspanning. AARDAPPELBEL'RS ROTTERDAM 26 jan. Klei-aardappelen S5 mm opw. Eigenheimers f 15.50—Jf 16.25; Bintje f 20.00—f 21.00; Koopmans Blauwe f 16.00 f 17.00; Bevelanders f 15.00—f 15.75; Meerlanders f '450—f 15.50 40 mm opw- gewassen van de kleigrond. Eigenheimers f 13.00; Bintje van de kleigrond In twee maten gesorteerd voor de export- 35 mm opw f 21-00 45 mm opw geen vraag. Zandaardappelen 35 mm opw. Usetster f 10.00—f 11.00; Libertas f 11.00—f 13.00. Voeraardappelen f 2.50—f 4.25. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM 26 jan. Tarwe Rode op vochtconditie met groot aanbod, van kleine partijtjes per auto, doch weinig in schuitjes De fa brieken betaalden f 31.05—f 31,15 en voor de witte tarwe op vochtconditie tot f 31,20. Alles franco fabriek. Voedergranen - kalm - zomergerat - flauw - naar kwaliteit van f 24 75—f 2550 geschoonde ca. f 26.00; haver - nauwe lijks prijshoudend naar kwaliteit van f 24,00—f 25.00, extra blanke f 25.50 rogge - prijshoudend - doorsneekwaliteit f 22.40 Alles af binnenland. peulvruchten - franco Rotterdam - groe ne erwten - kalm - boerenschoon van f 34.00—f 58 00, schokkers flauw van f 45-00—f 80.00 boerenschoon, bruine bo nen - kalmer - prima geschoonde blan ke kwaliteit tot ca t 113.00. VEEMARKT ROTTERDAM 26 Jan Aanvoer ln totaal 1719; Vette koeien en ossen 1003; Vai'kens 718 Vette koeien le kw 310—340. 2e kw 295—310, 3e kW. 275—290; Varkens (lev. gewicht) le kw 185. 2e kw. 183, 3é kw 181 Alles tn cents per kg. Vette koelen: aanvoer, korter, handel redelijk, prijzen wat stijver, prima's bo ven notering; Varkens: aanvoer kleiner, handel tamelijk, prima's boven notering AARDAPPELTERMIJNMARKT ROTTERDAM 26 januari. De omzetten kwamen heden alle terecht bij de consumptie-aardappe len Eigenheimers april 1 contract tegen f 1930: Bintje 35 mm maart 5 contracten tegen f 2S.80, april 30 tegen f 24 30. U tegen f 24-60. 15 tegen f 24.00. 6 tegen f 24.10 en 68 zaken tegen f 24 20. totale omzet 134 contracten Bintje 45 mm 1 bruarl 1 contract tegen f 25 00, april tegen f 26.80, 3 tegen t 26 60. 14 tegen f 26.50. 4 tegen f io tegen f 26.10 en 24 zaken tegen f. 26.40, totaal 68 tracten. Libertas maart 11 tegen f 1780 en 12 tegen f 17.60, totaal .23 zaken Alpha 45 mm maart" 2 tegen f 255Ó en april'li tegen f 26.00, totaalomzet 13 contracten. Voran 35 mm en de rassen bij de poot- aardappelen kwamen niet tot een omzet. De totale dagomzet bedroeg 229 contrac ten. VISMIJN VEERE 285 kg exportgarnalen 3.71. 59 kg schar 84—95. 32 kg bot 77—84 3 kg wijting 58. 28 kg sprot 57—66. 2 kg kabeljauw 75. Nagekomen advertentie Heden overleed, na een kortstondige ziekte, zacht en kalm, tot on ze diepe droefheid, mijn innig geliefde zorgzame vrouw en onze lieve onvergete lijke moeder, behuwd- en grootmoeder, JANNA VERHAGE, echtgenote van P. A. Baayens, in de ouderdom van ruim 64 jaar. Middelburg: P. A. Baayens J. Jongepier- H. Jongepier J. Baayens W. Baayens- Kersseboom Chr. Baayens E. Baayens- de Visser Nw.- en St.-Joosland: C. de Keuning- J. de Keuning Middelburg: J. Baayens H. Baayens- Kersseboom Souburg: J. van de Bosse- C. van de Bosse Middelburg A. Baayens Kleverskerke: J. Baayens J. Baayens- Jongeneel Slikkerveer: A. P. Baayens L. Baayens- Bosman Middelburg: P. Geluk-Eaayens J. Geluk Kleverskerke: C. Baayens G. C. Baayens- Bosman Middelburg: M, Baayens En kleinkinderen. Middelburg, 25 jan. '59 Nwe Vlissingseweg 80 De teraardebestelling zal plaatsvinden D.V donderdag 29 januari a.s. des namiddags 13.30 uur op de alge mene begraafplaats te Middelburg. Vertrek vanaf het sterfhuis te 13 uur. Heden werd geheel on verwacht van ons weg genomen onze lieve vrouw, moeder, be huwd- en grootmoeder SARA REIJERSE. geb. WESTERWEEL. in de ouderdom van 70 jaar. Goes C. A. Reijerse. Wemeldinge L. Paauwe-Reijerse. P. D. Paauwe. Engeland J. de Smit-Reijerse. A. C. de Smit. Zierikzee S. Gillissen-Reijerse. F. Gillissen. Middelburg M. Reijerse. G. M. Reijerse- Schippers En kleinkinderen. Goes. 26 jan. 1959, Oostsingel 158. De begrafenis zal plaatsvinden te Goes op donderdag 29 jan. 1959 om 2 uur. Liever geen bezoek. Heden is zacht en kalm van ons heengegaan, onze lieve vadey, be huwd- en grootvader, WILLEM MARINUS DE KORTE, weduwnaar van ANNA BASTIANA LEEUWENBURG, in de ouderdom van 77 jaar. M. P. H. de Korte. B. C. de Korte. J. E. de Korte- Karelse. C. B. de Korte. F. H. de Korte. En kleinkinderen. Vlissingen, 26 januari 1959. Tulpenlaan 7. De teraardebestelling zal plaatshebben op donderdag 29 jan. a.s. Vertrek van het sterf huis des n.m. 2 uur. Dokter H. J. JONGEPIER, radioloog. Middelburg. AFWEZIG van 27 januari tot en met 13 februari a.s. Vervanger dokter EENS uit Goes. rAad aagtekerke Teleurstelling over toewijzing bouwvolume Maandagmiddag kwam de ruad van Aagtekerke in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester J. Geuze, die m zijn nieuw jaarsrede zijn spijt over het uitblij ven van de zo nodige bouwvergun ningen tot uitdrukking bracht. Hij noemde het zeer teleurstellend, dat het Zeeuwse olatteland ook dit jaar op dit punt weer ten achter is ge steld. De verordening keuringsdienst slacht dieren en vlees werd gewijzigd. Als leden van de adviescommissie inzake de woonruimtewet 1947 werden her benoemd de heren P de Visser Wzn., S. de Visser G.zn., R. Boogaard, Joh. Dekker en A. Slaas. not bestuurslid van de Stichting Beschutte Werk plaatsen op Walcheren koos de raad de heer J. Geuze. In aanpassing aan de nieuwe wetgeving stelde de raad een destructieverordening vast. De Nederlandse Vereniging voor Rheu- mabestrijding kreeg een jaarlijkse bijdrage van t 3.50. Voor de aanslui ting van dertien percelen op het wa terleidingnet, besloot de raad de ge vraagde bijdrage van f 360.— per perceel beschikbaar te stellen. Ter realisering van enige noodzakelijke verbeteringen aan het brandweer- materiaal stelde de raad een bedrag van f 1000.beschikbaar Het pre sentiegeld voor de '.eden der -aad werd op voorstel van B en W. op f 7^0 gebracht. Het bestuur van de school der Gereformeerde Gemeente krijgt een vergoeding toegekend van f 81,24. Operagezelschap .Forum" komt niet naar Zeeland Om technische en financiële redenen niet mogelijk Om diverse technische en financiële -redenen is het dit seizoen onmogelijk gebleken de geproj'ectcerde tournee van het operagezelschap „Forum" onder auspiciën van de Z.V.U. naar- Oosthurg, Vlissingen en Zierikzee, respectievelijk op 16, 17 en 18 .'ebru- ari a.s. doorgang te laten vinden. Teneinde toch zoveel mogelijk aan de verlangens van het muziekmin- nend publiek tegemoet te komen,, zal in plaats van de oorspronkelijk te Zierikzee geprojecteerde operavoor stelling op woensdag iS februari a.s.' in de Concertzaal een concert wór den gegeven door het Kunstmaana- orkest onder leiding van Anton. Kersjes. Het programma hiervoor vermeldt onder meer de symfonie nummer 88 van Haydn, het "concert voor twee violen en orkest van J. S. Bach en walsen van Joh. Strauss. In Vlissingen zal het reeds eerder dóór de stichting Arbeiders Kunst kring Vlissingen op donderdag 12 februari a.s. vastgestelde concert door het Kunstmaand-orkest thans in samenwerking met de Z.V.U. wor den gegeven. Ln de plaats van het concert van Bach wordt hier ge speeld het concert voor klarinet en orkest van Mozart. Ook voor Oostburg is een „vervan ger" gevonden en wel in de befaam de Engelse Munn and Felton's Band, die op 1 april in Middelburg op treedt, zoals vij reeds eerder schre ven. De landelijke tournee van dit orkest begint thans in Oostburg en wel op dinsdag 31 maart a.s. Na Mid delburg treedt de band nog op in Vlissingen. R.K.F.C.-Zeelandia 0-2 Dc Middelburgers, die de laatste w ed strijden zeer slechte prestaties lever den, hadden voor deze gelegenheid hun ploeg gewijzigd. Van Bruggen bezette nu de spil plaats en hij deed dat prima, zodat de R.K.F.C.-aanval- lers hoegenaamd geen kans hebben gehad het doelman Ruedueseli lastig te maken. Het begon voor de Zeelan- dianen fortuinlijk. Reeds in de eerste minuut kreeg Ko van Iren een kans na een goed op maat gesneden voor zet van Jan de Ruyter. Toen de R.K. F.C.-doelman dit schot verkeerd be oordeelde kregen de Zeeuwen op ge lukkige wijze de leiding. Zeelandia bleef na dit doelpunt het middenveld volkomen beheersen en 't was geheel in overeenstemming met het spelbeeld dat Ko van Iren na 9 minuten de voorsprong tot 2-0 kon vergroten. Uit een vrije trap schoot hij keihard onder de lat onhoudbaar in. Voor de rust kregen de Zeelandia- nen nog wel enkele kansen om de voorsprong te vergroten, maar nu stond de R.K.F.C.-doelman geen doel punten meer toe. Na de rust traden de thuisspelers nogal agressief op waartegen de scheidsrechter echter goed optrad. Zeelandia bleef ook nu de sterkste maai- de R.K.F.C.-doelman maakte in deze periode zijn fout bij het eerste doelpunt goed door op uitnemende wijze zijn heiligdom te verdedigen. Keer op keer kwamen de grocn-zwar- ten terug maar verder dan een schot tegen de paal en een tegen de lat kwamen ze niet. Wel maakte Jan de Ruyter nog een derde doelpunt maar dit werd wegens buitenspel afgekeurd. De hoofdstedelingen verdienden de overwinning volkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7