Nederlandse graanhandel tegen hoog Euromarkt-graanprijspeil Parijse lentemodeshows begonnen KLANKBORD MARINE DOET GEEN BEROEP MEER OP SOMMIGE ARTIESTEN DINSDAG 27 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BRIEF AAN DR. MANSHOLT Overproductie voorkomen; kosten levensonderhoud niet opjagen De vereniging', „De Nederlandse Graanhandel" heeft zich onlangs over het Euromark graanprijspeil tot de vice-voorzitter der Europese Com missie, dr. Mansholt, gewend. In de desbetreffende brief wordt onder meer een redelijk graanprijspeil gedifferentieerd naar de onderlinge waarde verhoudingen der granen, bepleit. De Nederlandse graanhandel verwerpt met kracht een streven om het Europese prijspeil voor tarwe zowel als voor voedergranen te fixeren op een hoog niveau, zoals b.v. in Duitse kringen wel wordt bepleit. Deze opvatting is gebaseerd op twee overwe gingen: Ten eerste dat hierdoor de zich in de Gemeenschap reeds aankondigende overproductie met name fan tarwe wordt voorkomen, althans niet wordt bevorderd. Dat hoge graanprijzen de produktie in sterke mate stimuleren, wordt on dermeer aan de ontwikkeling in België gedemonstreerd, waar verho gingen van de producentenprijs de tarweproduktie sterk uitbreidden (1954: 570-000 ton, 1957, 750.000 ton). Afgezien van de behoefte aan harde tarwe dekt de broodgraanproduktie der Zes, kwantitatief althans, reeds meer dan de vraag, zodat de rest of moet worden geëxporteerd met be hulp van hoge subsidies (Frankrijk, Italië), of met prijsconcessies moet worden afgezet in de veevoedersector Aan een kunstmatig, hoog prijsni veau zoals dat na de oorlog voor de toen noodzakelijke opvoering van de produktie gewenst werd geacht, be staat thans geen behoefte meer. Er is geen enkel belang méde gediend, ook niet dat van de boer. Een lager graanprijspeil in de Euro pese Economische Gemeenschap zal hét handelsverkeer met derde landen overigens minder obstakels in de weg leggen dan een hoger peil. Paus roept oecumenisch concilie bijeen. Paus Johannes hoeft zondag dc bij eenroeping van een oecumenisch con cilie bekendgemaakt een grote ver gadering van prelaten en wijzen van de R.-K, Kerk om middelen te be studeren ter vereniging van dc Rus sische en de Griekse Orthodoxe Kerk en andere oosterse katholieken met de Rooms-Katholieke Kerk. De paus maakte dit bekend tijdens een plechtigheid in de basiliek van Sint Paulus buiten de muren, een der vier grote Romeinse basilieken. Er zijn slechts 20 oecumenische con cilies gehouden sinds het christendom een gevestigde godsdienst werd. Het eerste dateert van het jaar 325. Dit was het concilie van Nicaea. Het laat ste, dat van 1870, is ten Vaticane ge houden. Het werd in september van genoemd jaar onderbroken doordat de Italiaanse troepen het pauselijke Ro me veroverden om het tot de hoofd stad van Italië te maken. Paus Johannes zei niet, wanneer het concilie zal worden gehouden. Men verwacht, dat de voorbereiding er van vele maanden in beslag zal ne men. Dr. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, heeft maandag een ver klaring afgelegd naar aanleiding van de pauselijke aankondiging van een oecumenisch concilie. „Ik leg er de nadruk op dat het reusachtige belang dat aan de probleem van de eenheid in onze tijd wordt gehecht, door het pau selijke besluit wordt geïllustreerd. Het is te vroeg om nader com mentaar te leveren, maar uiter aard zijn wij bijzonder geïnteres seerd in de vraag hoe oecume nisch dit concilie zal zijn". Meisje door elektrische stroom gedood Op de „Vijverberg" te Doetinchem het internaat van het Gelderse Tramwezen, is maandag de bijna 19- jarige conductrice Antje Oosterhof door elektrische stroom gedood. Mej. O. stond tegen half drie op uit bed en wilde het toiletlampje aandraaien. Daarbij kwam zij met de elektrische stroom in aanraking, De schakelaar bleek defect te zijn. De politie heeft de zaak in onderzoek. SNIKKEND. Het Engelse rock 'n roll-idool Terry Dene heeft na twee dagen militaire dienst een zenuwin storting gehad. Hij die in staat was zalen halfwassen in extase te bren gen met hijgende zang en gitaarspel, stond snikkend voor een sergeant: „Ik wordt nooit een goeie soldaat". Hij zakte in elkaar en verblijft nu op de ziekenzaal. Naar verluidt staat op zijn legerpapieren dat hij een „onrij pe persoonlijkheid" is. Het is moge lijk dat hij daarom uit de dienst ont slagen wordt. Financieel zou dat wel een vooruitgang zijn voor hem. Toen hij zijn rekrutenpet opkreeg ging hij in salaris omlaag van ongeveer 3500 gulden per week tot 15 gulden. GELD In het gezin van een caféhou der te Bilbao was het de laatste tijd tot hooglopende ruzies gekomen, doordat de heer des huizes zijn huisgenoten er van verdacht geld te stelen Eén der verdachten ontdekte tenslotte dat een rat van de vermiste bankbiljetten een nest had gemaakt. Het geld was nog ongeschonden. Ten tweede acht de Nederlandse graanhandel het van het grootste belang dat de kosten van levenson derhoud zo laag mogelijk blijven. Dit vooral om de concurrentiekracht van de industrie, (in het bijzonder van de veredelingsindustrie) in stand te houden resp. te verbeteren. Dit bomt de werkgelegenheid en de export-po sitie ten goede. Het gehele welvaartspeil wordt hier door gunstig beïnvloed. De afzetmo- gelijktnden van agrarische produk- ten worden erdoor verruimd. Een krachtige, zich uitbreidende indus trie is ook voor de landbouw van het grootste belang om de personen die, tengevolge van de noodzakelijke structuurhervormingen in de land bouw „beschikbaar" komen, nieuwe werkgelegenheid te verschaffen. Twee partijtjes trekken voor verkiezingen terug Het „Sociaal Verbond en Sportbelan- gen" (voorzitter de heer Cor du Buy) en de nieuw opgerichte „Vrijzinnig democratische bond", die gezamelijk bij de komende Kamerverkiezingen wilden uitkomen, hebben van dit voornemen afgezien, omdat de rege ring voor de nieuwe partijen een te korte spanne tijd gegeven heeft en het hun onmogelijk heeft gemaakt onder eigen naam aan de verkiezin gen deel te nemen, zodat zij slechts met een „hoofdloze" lijst zouden kunnen uitkomen. llllllllllllllllllilllllllllllllllllll!l!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Werkbed H De eigenaar van een winkel- H maatschappij in Parijs, Henri j| Gross, heeft bij een Britse p ez firma een „super-bed" van 25.000 gulden besteld, dat be- halve de gebruikelijke matras H en dekens eën ingebouwd bandopname-apparaat, elek- ji trïsch scheerapparaat, radio, verlichting, theeservies en te- 'efoon bevat, dit alles gedekt ioor een sprei van mink, een lure Anjerilcaanse bontsoort. Het Wereldgebeuren Klippen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiinniniiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiHiiiiniiiiiiiiiiini! NIEUWJAARSWENSEN IN DE WAARHEID Cees See: ik ben geen communist (Van een onzer verslaggevers) Gat in dijk bij Goëngahuizen kon tijdig worden gedicht Een aantal mannen is in de nacht van vrijdag op zaterdag tussen Grouw, de Veenhoop en Oldeboorn bezig ge weest zandzakken te vullen om een gat te stoppen in de dijk bij Goënga huizen. De dijk was door de druk van het boezemwater over een afstand van zeventien meter weggeschoven en zou dat gat niet snel gedicht worden, dan was het water zaterdag waar schijnlijk de zes boerderijen binnen gedrongen, die staan in dit noorde- lijk deel van het waterschap ,,Het I Zwettegebied" tussen Wijde Ee en Kromme Ee aan de ene, de Mod derige Bol en de Goëngahuister sloot aan de andere kant. Dank zij het ploeteren gedurende een dag en een nacht van tal van belanghebbenden dank ook zij de steun van het pro vinciaal „rampendepot" in Harlingen dat 1000 zandzakken en een lichtag- gregaat uitleende, kon dit onheil vrij wel worden voorkomen. Een aantal bekende Nederlandse ar tiesten uit de kleinkunstsector heeft nieuwjaarsadvertenties geplaatst in „De Waarheid". Toen dit tot het Ne derlandse volk doordrong, hebben aan alle kanten stormen van veront waardiging gewoed. Naar wij verne men, zal het bureau Ontwikkeling, Sport en Ontspanning van de Konink lijke Marine geen beroep meer doen op deze artiesten, te weten Johnny Krnaijkamp, Cees See, Corrie Brok ken, Rens van Dorth en Willy Alber- ti en misschien nog enkele anderen. Toen wij ons tot de marine wendden, kregen wij ten antwoord: „Wij doen niets". Het was een veelzeggende mededeling, want dat niets-doen houdt voor de goede verstaander te vens in, dat zelfs geen contracten meer worden gesloten Het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat deze kwestie inmiddels tot op zeer hoog niveau is besproken, en dat behalve de marine stellig ook de Wel- zijnszorgdienslen van Landmacht en Luchtmacht voor hun feestelijke avonden (en men onderschatte dat aantal niet) dc genoemde artiesten geen werk meer te bieden zal hebben. De overheid huldigt kennelijk het standpunt, dat met de overheidsgel den geen mensen dienen te worden begunstigd, die blijk geven van com munistische sympathieën. Ter verkrijging van een juist beeld, hebben wij ons telefonisch tot enkele artiesten gewend en „op-de-man-af" gevraagd, of zij communistisch ge zin zijn. Johnny Kraaijkamp was niet thuis. Zijn vrouw was echter op de hoogte en deelde ons het volgende mede „Wij vinden het vreselijk wat hier gebéurd is. Mijn man was woest. U moet weten, dat hij bijna altijd weg is, op het ogenblik op tournee met het Arnhems toneel, dat „De Getem de Feeks" speelt. Ik heb tegen een personeelslid (we hebben ook een winkel in muziek, radio's en dergelij ke) gezegd, dat hij namens de zaak in een zes- tot achttal kranten nieuw jaarswensen moest plaatsen. Hij heeft ook zo'n advertentie in „De Waarheid" laten zetten. Het was een ongelukje Hij heeft er niet bij stil gestaan, mijn man was er niet en ik moest me al een beetje van de zaak distanciëren. Ilc verwacht namelijk eind dezer maand, begin volgende maand ons tweede kindjeIk kan niet overal het oog op houden. Dat er een adver tentie in „De Waarheid" had gestaan, bleek mij pas, toen ik dc rekening kreegWij zijn tegen het commu nisme en al zou de wereld op zijn kop staan, wij geen communisten. Begrijpt U dat toch goed. Wij heb ben gedacht aan een ingezonden stuk of zo, maar we hebben niets durven doen, U weet dat die lui van „De Waarheid" alles aangrijpen om er munt uit te slaan. O, wat was mijn man kwaad. Vreselijk vinden we het". Wij belden ook Cees See, de drum mer van het trio Pim Jacobs, die te vens sprak namens zijn vrouw Corry Brokken, die dus in het schuitje mee vaart. Cees See vertelde ons: „Een var- de jongens van „De Waarheid" ken ik al heel lang, van mijn jongste schooljeugd af. We trokken heel veel met elkaar op. Ik had hem een hele tijd niet gezien en toen belde hij me op voor een advertentie En wat heb ilc gezegd? Ik heb gezegd: „Wel ja, doe dat maar". U moet het be schouwen als een vriendendienst. Ik vind het correct, dat U mij belt en dat ik dit nu eens heb kunnen zeg gen. En ik ben blij, dat U niet zonder meer bent gaan schrijven, maar ons de kans geeft, eerlijk te vertellen, hoe de zaken precies liggen. Ik ben helemaal niet politiek georiënteerd, doe niet aan politiek. Wat ik wens, daar is nog geen partij voor gevon denals ik het woord partij hoor, dan zie ik al banieren en zo, en daar heb ik iets tegen. Ik ben, nogmaals, geen communist en ik heb geen com munistische ideeën". De directie van de A.V.R.O. liet we ten, dat het artiesten betreft, die losse medewerkers zijn en dus niet in vast verband voor de A.VJt.O. op treden. „Wij hebben alleen vat op vaste medewerkers. Artiesten, op wie wij een beroep doen, worden uitslui tend op hun artistieke merites be keken. Natuurlijk wordt ingegrepen, wanneer iemands gedrag de spui gaten uitloopt. Anders blijven wij uit hun privéleven." Onze zegsman van de A.V.R.O. deelde mee, dat de zaken zeker an ders zouden liggen, wanneer bijv. een A.V-R.O.-regisseur plotseling blijk zou geven van communisti sche sympathieën. „Mijn persoonlijke mening ten aan zien van de door U genoemde ar tiesten is, dat zij door die adver tenties in „De Waarheid" te zetten, kortzichtigheid hebben gedemon streerd. In hoeverre in het alge meen maatregelen zullen worden genomen, kan wellicht blijken op zaterdag 31 januari. Dan wordt namelijk ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix een nationaal programma uitgezonden, waarin volgens de radiogids de na men voorkomen van Corrie Brok ken en Willy Alberti." Enige dagen geleden is uit het zie kenhuis 'te Miinchen-Gladbacli een vijf dagen oude baby gestolen. De daderes van de diefstal, een 20-jari- ge vrouw, die door huiselijke moei lijkheden tot deze daad was geko men, werd echter al spoedig gegre pen. Op deze fotocombinatie ziet men links de dolgelukkige ouders van de kleine Andreas Wester en rechts de ongélukkige Gertrud R. uit Viersen, die nu de consequenties van haar daad zal moeten dragen. Arbeidstijdverkorting N.V.V.: REGERINGSBESLUIT LEIDT TOT VERTRAGING Het dagelijks verbondsbestuur van het N.V.V. heeft gisteren met grote verbazing kennisgenomen van het feit, dat de regering, blijkens haar brief aan de Sociaal-Economische Raad, geen beslissing heeft willen nemen ten aanzien van het eenstem mige advies, dat deze raad mét be trekking tot de arbeidstijdverkorting heeft uitgebracht. Deze verbazing is nog gegroeid door de motivering van dé regering, dat een beslissing thans zou vooruitlo pen op het advies omtrent de consu mentensubsidies en de huurprijzen, omdat verkorting van de arbeids duur, op de wijze als door de S.E.R. voorgesteld, gevolgen zou hebben voor de loon- en produktiekosten. Het N.V.V. wijst er met klem op, dat de thans gevolgde procedure tot gro te vertraging moet leiden, omdat het S.E.R.-advies inzake het te voeren sociaal-economisch beleid niet vóór 1 mei kan worden verwacht en de nieuwe regering zich daarna nog op de inhoud van dit advies zal moeten beraden. Deze volkomen overbodige vertra ging, aldus het dagelijks verbondsbe- stuur van het N.V.V., waarover op geen enkele wijze met het georgani seerde bedrijfsleven is overlegd, moet in strijd met 's lands belang worden geacht, omdat dientengevolge de so- siale spanningen in sterke mate zul len groeien. Het N.V.V. dringt er dan ook met klem bij de regering op aan van de gevolgde procedure af te zien en op grond van het eenstemmig advies van de S.E.R. tot een beslissing te komen. Het spreekt als zij'n mening uit, dat de S.E.R., indien hij de waar de van zijn uitgebracht advies met betrekking tot de arbeidstijdverkor ting niet wil aantasten, goed zal doen de regering dienovereenkomstig te adviseren. Maandag is in Engeland de kiel ge legd voor een nieuw schip van de ^2mpress"-serie van de Canadese Pacific-vloot. De hierbij afgebeelde tekening toont hét schip tijdens de vaart op de St. Laiorenc.e rivier. Eet 27500 ton metetide luxe-passagiers schip kost 23 miljoen Canadese dol lars; het is het grootste van de ,J3m- press"-seriedie tussen Liverpool en Montreal vaart. Aan boord is plaats voor 200 eerste en S60 toeristenklas se passagiers. „Hoge taille" voorgoed exit (Van onze redactrice) Precies een half jaar is het geleden, dat uit het modecentrum Parijs de voor vele Nederlandse vrouwen nogal schokken de mededeling kwam, dat de najaarsmodeshows- 1958 waren ingezet met een aantal collecties waarvan de voornaamste kenmerken „een ver hoogde taillelijn en vrij korte rokken" waren. De Nederlandse vrouwenwe reld telt nu eenmaal niet zo heel veel vertegen woordigsters wie 'n der gelijk silhouet „aan het lijf gegoten" zit Het lijkt er op dat dit veelomstreden silhouet maar een kort leven be schoren is geweest. Want dit zijn enkele van de kenmerken welke op de eerste dag (gisteren) van de Parijse voorjaarsmo deshows genoteerd kon den worden: het middel op de plaats waar het behoort, een roklengte varieert van tót de kuit tot halverwege de kuit, een bustelijn die even eens op de natuurlijke plaats is aangegeven. Eigenlijk is de Parijse modeweek niet gisteren, ïnaar zondag jl. reeds begonnen. Op zondag avond heeft ontwerpster Lucy Manguin haar nieu we collectie getoond; zij is namelijk geen lid van dc veelbesproken mode- organisatie „Chambre syndicale de la couture parisienne" en stoort zich derhalve ook niet aan de regels van dit syndicaat. Madame Mangiun noemt haar nieuwe sil houet „jet de l'eau" (wa terstraal) en het blijkt neer te komen op rechte rok, smal middel en ron de schouderlijn: een lij- nencombinatie waarin men met enige fantasie wel een fontein kan her kennen. Boezem en taille zitten op de natuurlijke plaats; de zoom van de meeste japonnen reikt tot aan de kuit. Bij de mantelkostuums valt die zoom iets lager. Gemid deld staat Manguins rok- zoom 45 centimeter van de grond. Matrozenhoedjes (in al lerlei kleuren en stoffen blijken dit voorjaar de voorkeur van deze ont werpster te hebben, en voorts zijn er (tóch nog een concessie aan de ho- ge-taille-lijn?) veel bre de ceintuurs, vaak in contrasterende stoffen. De kleuren van de mo dellen zijn meestal pas teltinten, met attractie ve namen zoals nijlgroen, lentegeel, irïsblauw en zandbeige. De mantel kostuums hebben bole ro's of korte jasjes, waarvan slechts enkele tot de heupen reiken; mantels ziju recht, met brede schouders en ki- mono-achtige mouwen. Bij de stoffen zijn veel bedrukte soorten, gestip peld of met abstracte patronen. Ontwerper Jacques Heim bracht gisteren zijn nou- véauté's voor het voet licht, met de mededeling dat hij Flora's kinderen als voorbeeld had geno men bij het ontwerpen van zijn modellen. De collectie wordt dan ook gebracht onder de naam „ligne rose" en deze lijn doet denken aan de prinsesseli jn": boezem en taille zitten op de juis te plaats, maar worden niet overdreven geaccen tueerd. Heim's slank-af- kledende rokken zijn be slist langer dan het vori ge seizoen, ze komen tot halverwege de kuit. „Jeugdig en praktisch", zo luidt het oordeel van mode-deskundigen over deze Heim-collectie, die door heldere kleuren wordt gekenmerkt: blau we, groene, gele en hel- rose tinten, met namen als Oostindische kers, ridderspoor, hibiscus Zwart gebruikt deze ont werper voor middag- en avondtoiletten die dan vaak een enkel wit ac cent krijgen. Voorts ziet men in zijn collectie overblouses en tuniek,ja ponnen. Het modehuis Jean Pa- tou heeft gisteren even eens de lentecollectie ge presenteerd; een collec tie die veel overeenkomst bleek te vertonen met Heim's „ligne rose". Pa- tou geeft de vrouw dit voorjaar een slank sil houet met taille, boezem en heupen op de natuur lijke plaats. Vaak wordt de taille aangegeven door een ceintuur of een hori zontale inzet. Ook hier: rokken die tot halverwe ge de kuit reiken, voorts het „kleine" japonnetje voor de middag in zwart kokervormig en nauw sluitend; daarnaast voor de „late namiddag" even eens zwarte kleding met accenten van wit. Oran je, aqua en warme pas telkleuren zijn de tinten waarvoor Patou een voorliefde blijkt te heb ben Zijn manteikos- tuums hebben bolerojas- jes of jasjes nauwelijks tot het middel reiken; zijn mantels zijn niet als afzonderlijke kledings stukken gecreëerd, maar vormen altijd een onder deel van een ensemble. Amintore Fanfani heeft maar ze ven maanden zijn regerings coalitie, die uit christen- en sociaaldemocraten bestond, tussen de klippen van de woelige wateren der Italiaanse politiek door kunnen stu ren voordat dit vaartuig gisteren schipbreuk leed. De „fatale" klip was een andere dan die. welke velen te voren als zodanig hadden aangewe zen. Die velen waren namelijk van mening, dat Fanfani's eerste-minis- ters-lot bezegeld zou worden door interne spanningen die heersen in de christen-democratische partij. Steeds duidelijker bleek immers, dat de rechtervleugel, onder lei ding van ex-premier Giuseppe Pella niet weinig verstoord was over het door Fanfani geïnspireerde rege ringsprogram, dat erop was gericht, vroeger of later de steun te verkrij gen van Pietro Nenni's linkse socia listen. Maar in feite werd een andere klip faliekant. Weliswaar brak Nenni's links- socialistische partij onlangs althans in politiek opzient met de communisten, maar Nenni liet weten dat hij 'Fanfani's ver wachtingen de bodem moest inslaan: „Zijn politiek maakt een socialisti sche indruk, maar de plannen en hervormingen komen alleen de mono polistische groepen ten goede". Van het vroeger door hem bepleite sa mengaan met de sociaal-democraten van Giuseppe Saragat wilde Nenni ook niets meer weten. Hij had maar één plan: in felle oppositie te gaan. Zouden sociaal-democraten zich van Saragat afkeren en zich achter Nen ni's vanen willen scharen, dan zou de i zij echter welkom zijn. Welnu liet bleek dat een der sociaal-demo cratische ministers warm liep voor Nenni's aanbiedingen. Minister van arbeid Vigoreïli trotseerde de veront waardiging van Saragat door ont slag te nemen en op die manier te laten weten dat hij voelt voor Nen ni's .dee van een „derde macht" tus sen de beide blokken van links en rechts. Bij Nenni zouden niét alleen socialisten hun heil kunnen zoeken, maar ook mensen die vroeger com munistisch stemden maar tot andere gedachten zijn gekomen en linkse elementen uit het kiezerskorps van Fanfani's christen-democratische partij. Het aftreden van Vigoreïli (en dus de verdeeldheid in socialis tische kring) gaf zo de doorslag tot de val van een kabinet, dat al een keer of drie in het parlement neder lagen had gelegen en dat vorige week een vertrouwensvotum kreeg met niet meer dan één stem meer derheid. Nu Fanfani er geen gat meer in ziet, zal er voor weinig anderen reden zijn tot optimistische verwachtingen wat betreft de voort zetting van de huidige coalitie van christen- en sociaal-democraten. Zo als deze niet alleen bijzonder vlijtige maar vooral ook zeer intelligente no tariszoon uit Toscana indertijd op de school en op de universiteit telkens tot de uitblinkers behoorde, werd hij de laatste jaren ook geroemd om zijn uitnemende politieke kwaliteU ten. Geen wonder, dat men hem on- I langs, na een bezoek aan Cairo, in I staat achtte te bemiddelen tussen de I Algerijnse rebellenregering en het Franse kabinet. Van Cairo vloog Fanfani naar de Navo-vergadering 1 te Parijs. In die stad praatte hij ook met Franse regeerders, maar acnter- af is er reden om aan te nemen dat het daarbij niet erom ging, een brug te slaan tussen de twee partijen, be trokken bij het tragische gewapende conflict in. Noord-Afrika. De reis van Cairo naar Parijs was overigens wel symbolisch voor de huidige Italiaanse" buitenlandse poli tiek, die schommelt tussen trouw aan de westelijke bondgenootschappen en het streven naar verhoging van het eigen politieke prestige en de econo mische expansie in de neutralistische Arabische landen. Als het straks onmogelijk zou zijn een constructieve regering te vormen, omdat de christen democraten zowel als de socialisten onderling te scherp zijn verdeeld, dan bestaat er veel kans op vervul ling van Nenni's wens: dat de Italia nen spoedig naar de stembus moeten. Het belang van de uitslag van die verkiezingen kan men niet gemak kelijk overschatten. Want weliswaar heeft Nenni zijn voornemen kenbaar gemaakt om niet langer met de com munisten op een volksfront aan te sturen, hij blijft toch in internatio naal opzicht, net als de communis ten, drijven in neutralistische rich ting, waarbij de nationalistische nei gingen, die ook in Italië de kop op steken, hem misschien ongewild in de kaart spelen. Veel zal ervan afhangen, aan wie Gronchi dan een opdracht tot kabi netsvorming geeft. Misschien dat de scherpzinnige en over partijheinink- jes heen kijkende Fanfani er toch weer iets aanvaardbaars van maken zou, waarbij de solidariteit met het westen niet verloren zou gaan. AMJN IE FANFANI kijkt over heininkjes Zweden heeft, als eerste ild van de Raad van Europa, de op 16 december 1957 getekende Europese uitleveringscon ventie geratificeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3