Tegen Volharding maakte E.M.M. een vergissing goed: 19-8... Nederlandse Sport Federatie opgericht Sparta verspeelde eindelijk weer een punt VLISSINGEN LEED DE TWEEDE NEDERLAAG TEGEN ROERMOND MAANDAG 26 JANUARI 1956 PROVINCIALE ZEETJWSE COURANT 3 STAALTJE MACHTSVERTOON IN MIDDELBURGSE VEILINGHAL Dames van Hellas bleven Marathon ook nu weer in eerste klas voor Beslissing op 15 februari Het is een schromelijke vergissing geweest, dat het Middelburgse E.M.M. enkele weken geleden in do Goese veilinghal met. 1413 van Volharding verloor! Tot deze conclusie moet men wel lcomen na de wedstrijd, die de beide ploegen zaterdagavond in de Middelburgse veilinghal voor de le klas heren van do Zeeuwse zaalhandbalcompetitie tegen elkaar speelden. Want E.M.M. won nu overweldigend en overtuigend van het Goese Vol harding: 198.... Na dit staaltje machtsvertoon, dat aanschouwd werd door enkele honderden verbaasde en dol-enthousiaste toeschouwers, mag het een wonder heten als een van de andere ploegen en dan met na me Tonido er toch nog in zal slagen E.M.M. van de eerste plaats te verdringen. Er is bijna geen twijfel meer aan mogelijk: de Middelburgse heren worden kampioen van Zeeland. Volharding heeft slechts korte tijd het raffinement en het hoge tempo van de Middelburgse jongleurs kun nen weerstaan. Enkele minuten slechts ging het gelijk op: Wisse 1- 0, Mijnsbergen 1-1, Franke 1-2, Kees Sanderse 2-2, Henk Seijbel 3-2, Go- vert van Loo 3-3. Maar met een ex plosieve kracht sloegen de Middel burgers toen fel toe: Polfliet 4-3, San derse 5-3, Cor van den Berg 6-3. Het doelpunt, dat Franke daarna voor Volharding scoorde, deed de Middel burgse doelpuntenmachine niet ha peren. Integendeel, de E.M.M.-ers, trokken nog sneller en geraffineer der ten aanval: Wisse 7-4, Jaap de Looff 8-4 en 9-4, Cor van den Berg 10-4. De overspeelde Volharding- ploeg hoorde toen met welbehagen het rustsignaal De Middelburgers hadden hun overmacht vooral te danken aan het veel hogere tempo, een scher pere techniek, maar vooral aan een modernere opvatting van de tactiek: geen combinaties in de breedte voor de verdediging, maar verrassend penetreren tot op de cirkel. Na de rust bouwden de Middelbur gers rustig verder aan de zege en opvallend was daarbij, dat met na me Kees Sanderse en ook Polfliet met zulk een gemak openingen in de. verdediging van Volharding ver oorzaakten en met opspringballen 't doel onder vuur namen. De 19-S eindstand werd in de 2e helft aldus bereikt: Van Loo 10-5. Sanderse 11- 5, Mijnsbergen 11-6, Cor van den Berg 12-6, Sanderse 13-6, De Looff 14-6, Westdorp 14-7, Franke 14-S. Seijbel 15-S, De Looff 16-8 en 17-S. Wisse 18-8, Pofliet 19-8. Vooral in de laatste minuten regende het Mid delburgse doelpunten. Marathon-Hellas 5-7 Het grotere uithoudingsvermogen van de Hellenen bleek beslissend, want de 31 voorsprong, die de Vlissingers met de rust hadden, werd tenslotte een 5-7-nederlaag voor Ma rathon. Goedhart gaf Marathon met twee treffers de leiding, waarna De Waard voor een tcgenpunt zorgde. Maar weer Goedhart bepaalde de ruststand op 3-1. Na de rust zorgde P. de Leeuw zelfs, dat het 4-1 werd... Maar dank zij drie treffers kwamen de Hellenen snel naast de Mara- thonners. Nogmaals nam Marathon door Weststrate de leiding (5- 4). Daarmee bleek liet Vlissingse vnur echter geblnst en de Goesena- ren legden in een fel slotoffensief met nog drie treffers ruimschoots beslag op de zege. In Goes bad Tonido weinig moeite om Walcheren met een nederlaag (10-6) naar huis te sturen. De stand in de le klas luidt nu: E.M.M. 7-12, Tonido 8-12, Hellas 8-8, Volharding 8-7, Marathon 7-3, Walcheren 6-2. Dames le klas E.M.M.-Hellas 2-8. Hoewel de over winning van Hellas wat hoog uitge vallen is, gaf E.M.M. toch uitstekend tegenstand. Op één (beslissend) on derdeel van de strijd waren de Goe se dames echter onbetwistbaar ster ker: de schutterskwaliteiten. Door een doeltreffende 9-meter-worp gaf mej. Lockefeer de Goese dames de leiding, maar mej. Simons trok de partijen met een diagonaal schot weer gelijk. Even later gaf mej. Si mons E.M.M. zelfs de leiding. Na een vreemde beslissing van de scheidsrechter hij negeerde de „bekentenis" van de doelwachter, die zei de bal, die naast zou zijn ge gaan, in het doel te hebben gesla gen was de stand 2-2.... Een ge deprimeerd E.M.M. stond Hellas daarna in korte tijd 2 doelpunten toe. Na de rust bewees Hellas echter alleszins volkomen recht te heb ben op de zege en ook op de eerste plaats in dc le klas dames! Het samenspel en de aanvalscom- binaties waren nitstekend. Mej. Jacobs (2x), mevrouw Rosier en mej. Lockefeer bepaalden do eind stand dan ook op 8-2. Marathon-Zeeland Sport 8-5 Marathon speelde het zaalhandbal- spel ongetwijfeld beter, maar enkele dames maakten op enkele beslissen de momenten de fout niet tijdig te rug te sprinten naar de verdediging. Daardoor kreeg Zeeland Sport een maal de kans weer gelijk te komen. Door mej. Van Vessem (2x) en me vrouw Weststrate was het al snel 3- 0, maar mej. Van de Berg (2x) en mej. Van Gemert straften het niet terugkomen van de Marathon-dames af (3-3). Mej. Van Vessem en mej. Elve brachten Marathon weer aan de leiding, waarna mej. Van do Berg iets van de achterstand afknabbelde. Met een prachtige opspringbal stelde mej. Keulemans de. stand echter' op 6-4. De Zeeland Sport-keepster stop te vervolgens een 7-meter-worp van mej. B. Elve, maar met twee doel punten stelde mej. J. Elve de Mara thon-zege toch veilig. Mej. Van de Berg maakte do eindstand iets draaglijker voor Zeeland Sport: 8-5. Op 15 februari zullen de zaal handbalkampioenen van Zee land en West Noord-Brabant tegen elkaar uitkomen. In deze wedstrijden wordt namelijk be slist welke teams het district zuid B bij de Nederlandse zaal handbalkampioenschappen zul len vertegenwoordigen. Hoewel de Zeeuwse en Brabantse kampioenen nog niet definitief bekend zijn, ziet het er toch wel naar 'uit, dat de heren van EMM op 15 februari Zeeland zullen vertegenwoordigen. Bij de dames heeft Hellas uitste- In Goes speelden na een spannende kende papieren. De Zeeuwse strijd de dames van Tonido en Wal- cheren gelijk (6-6). De stand in de dames le klas luidt nu: Hellas 8-14, M Marathon 7-10, Tonido 8-8, Walche- ren 6-5, Zeeland Sport 6-3, E.M.M. 5-0. I In Middelburg werden nog de vol- gende wedstrijden gespeeld: meis- jes adsp. C: Marathon IIZeeland Sport n 0-5 meisjes adsp. A: Zee- j§ land Sport IOlympus I 1-10; jon- p gens-adsp.: Marathon-Olympus 0-32 Walcheren-Hellas 19-2; §j heren-jun. 2e kl.: Marathon H-Hel- las Hl 5-6; Olympus H-Hellas II 10- 1; heren-jun. le kl.: Olympus-Hellas 5-3; dames-jun. le kl.: E.M.M.-Hel- las 0-15; dames 4e klas: EMM. II- Marathon III 4-3. In Goes werden nog gespeeld: meis- jes-adsp. B: O.DJ.-Olympus II 7-3; TonidoMarathon 1-1; dames-jun.: 2e klas: O.V.U.-Olympus II 2-17; he ren 4e klas Hellas HI-Sios II 11-3; dames 3e klas: Volharding-Sios 5-4; heren 2e klas: Hellas II-Sios I 13-7; heren-jun. le klas: Tonido-E.MM. 20-4; heren 3e klas: Tonido H-O.N.O. 6-8. James zullen welhaast zeker SBHV tot tegenstandster krij gen: deze ploeg is namelijk nog steeds ongeslagen. Bij de heren wordt óf Volt "of EBHV de te genstander van de Zeeuwse ■iampiosn. Beide ploegen heb ben 10 punten, maar het betere Joelpuntengemiddelde van Volt (8332 tegen 5942 van EB HV) doet vermoeden,dat Volt de Brabantse kandidaat voor de nationale wedstrijden is. Waar schijnlijk zullen deze beslis singswedstrijden tussen de Zeeuwse en Westbrabantse kampioenen in Breda worden gehouden. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In de gymnastiekzaal van de Jacob Catsschool ,te Vlissingen zijn zater dagmiddag volleybalwedstrijden ge speeld tussen de teams van de afde ling Walcheren van de NEVOBO. V.C.U. trad in het strijdperk tegen E.V.V.C. II. De foto toont eên E.V. V.C.-srnash, De wedstrijd eindigde in een 2-2 gelijk spel. Foto P.7.C.). Met financiële steun van K.N.V.B. In aanwezigheid van o.m. de staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. R. G. A. Höppe- ner, is zaterdagmiddag te Amsterdam tijdens een buitengewone algemene vergadering van net Nederlandsch Olympisch Comité de Nederlandse Sport Federatie officieel opgericht De heer K. J. J. Lotsy werd de eerste voorzitter van deze nieuwe overkoe pelende organisatie. Vrijwel alle organisaties, die in Nederland werkzaam zijn op het gebied van de lichamelijke opvoe ding en de sport met uitzonde ring van de Nederlandsch Christe lijke Sport Unie maken deel uit van de federatie. Na de uitvoerige voorbesprekingen, die op initiatief van het Nederlandsch Olympisch Comité in de afgelopen gelopen maanden tussen de betrok ken organisaties waren gehouden, was de oplichting zaterdag niet meer dan een formele procedure. Na een korte, sobere opening door dr. J. Linthorst Homan, die tegen het slot van de vergadering tot erelid van het NOC werd benoemd, bracht alleen ir. A. Paulen verslag uit van de werkzaamheden van de werkgroep, die belast werd met de reorganisatie van het NOC. Hij memoreerde daarbij o.m. de grote financiële steun van de K. N.V B., die de verwezenlijking van nieuwe taken in het belang van de nationale sport mogelijk maakt. „Helaas had deze steun", aldus ir. Paulen, „tot gevolg dat de Neder landsch Christelijke Sport Unie om principiële redenen de aanvan kelijke, toezegging om tot de N. S-F. toe te treden introk. Maar ik heb goede hoop dat de NCSU als de toto-kwéstie door de overheid is geregeld alsnog lid zal worden van de Nederlandse Sport Federa tie". Hoewel hij door ziekte niet aanwezig schermheer van het NOC) een der kon zijn, was prins Bernhard (be nei-sten, die de afgevaardigden met de oprichting van de NSF geluk wenste. Zijn rede was namelijk op Paleis Soestdijk op een geluidsbandje opge nomen en werd staande door de aan wezigen aangehoord. „Ik zie de op richting van de N.S.F. als een mijl paal in de ontwikkeling van de Ne derlandse sport, aldus de woorden van i prins Bernhard. De heer Lotsy aan de bestuursta- fel omring door 17 bestuursleden van de Nederlandse Sport Federatie en het Nederlandsch Olympisch Comité noemde het de grootste taak van het nieuwe bestuur om door samen werking en enthousiasme de gTote achterstand die onze sport op andere landen heeft, weg te werken". Het is noodzakelijk dat, zoals in andere landen, een nationaal sport centrum wordt gebouwd. „En nooit", aldus de heer Lotsy, „mo gen wij het standpunt accepteren, dat wij met onze sport niet tegen andere landen op kunnen. Dat is defaitistisch en niet opvoedkun dig". Het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie is samengesteld uit de heren K. J. J. Lotsy (voorzitter), drs. S. C. Bakkenist (penningmees ter) en als leden: Th. W. Aalbers, P. C. van Houten, ir. A. Paulen, drs. C. E. van der Ploeg, mr. C. M. Vliegent- hart, J. de Vries, S. de Wit, P. D. A. van der Heijde, H. Stapel (namens de Nederlandse Culturele Sportbond), A. L. M. Schroder (namens de K.N. V.B.), Thien (namens de Nederlandse Katholieke Sportbond), Kopershoek (namens de vereniging van leraren in de lichamelijke opvoeding) en N. G. Vlot (namens de gespecialiseerde in stellingen voor sport en spel in het jeugdwerk). Het NOC zal nog een vice-voorzitter aanwijzen. Secretaris van de N S.F. is dr. W. van Zijll. Spelbeeld uit de wedstrijd Terneu- zense Boys-Serooslcerke, die zater dagmiddag in Temeitzen werd ge speeld en door de thuisclub met 30 gewonnen werd. Terneuzense Boys in de aanval (Foto P.Z.C.). Jan Blom verloor en speelde gelijk Persoonlijk kampioenschap dammen De damkampioen van Zeeland, de lieer Jan Blom uit 's-Gravenpolder, heeft in de derde ronde van het toer nooi om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland, dat in Utrecht wordt gehouden, zaterdag van Bergsma verloren. Zondag speel de hij in de vierde ronde tegen De Kluyvcr gelijk. Hij heeft nu één punt evenals Vis en De Kluyver, met wie hij de 12e, 13e en 14e plaats bezet. De uitslag van de derde ronde is: BergsmaBon 0-2; Gordijn-Ansems 1-1; DukelTerlouw 1-1; Vos v. d. Sluis 0-2; Van Dijk—Van Silfhout 1-1 EdinkDe Kluyver 2-0; BlomDe Jong 0-2. Zondag is de vierde ronde gespeeld. De uitslagen luiden: BomDe Jong 2-0; De Kluyver Blom 1-1; AnsemsDukel 0-2; Bergs ma—Gordijn 1-1. De stand na de vierde ronde is: 1 Dukel, 7 put.; 2. 3 en 4 Bom. Van Dijk en Edink, ieder 6 pnt.; 5, 6 en 7 Gordijn, De Jong en Van Silfhout, ieder 5 pnt.; 8 Van der Sluis, 4 pnt.; 9, 10 en 11 Ansems, Bergsma en Ter louw, ieder 3 pnt.; 12, 13 en 14 Blom, Vis en De Kluyver ieder 1 pnt. BAL IN EIGEN DOEL Rood-witten hadden gelijk spel verdiend Vlissingen kwam voor de tweede ma3l tegen Roermond in het veld en voor de tweede keer moesten de Zeeuwen de vlag strijken. Ditmaal gingen de rood-witten bij hun tegenstanders op bezoek met een gewijzigd elftal, daar Wijgman en P. Stroo verhinderd ren. Het spel was van zodanig gehal te, dat Vlissingen een gelijk spel ver diende. Ongelukkigerwijs maakte, de overigens prima spelende, L. Ver huist de fout om bij een worsteling voor het Vlissingse doel tegen het eind van de ontmoeting tassen de eigen palen te schieten, hetgeen de wedstrijd besliste. Jo de Waal en B. van Belzen namen de backplaatsen in en het bleek, dat De Waal op die plaats het beste werk verricht. Als vanouds speelde hij weer een prachtige partij, uitstekend gesteund door Verhuist en P. Baart. En Feijenoord profiteerde ervan Eindelijk liet Sparta in de eredivisie dan toch een steekje vallen, maar be schamend was dat beslist niet, want een puntenverdeling (1-1) op 't veld van Ajax is altijd nog een uitsteken de prestatie. Feijenoord, dat op eigen terrein natuurlijk van Rapid JC won, kwam hierdoor een klein stapje dich ter bij hun plaatselijke rivaal Maar landskampioen DOS profiteer de onvoldoende van het gelijke spel van Sparta: de Utrechters speelden zelf ook gelijk, l-l tegen Blauw Wit. Onderaan de ranglijst veroverde SHS een kostbaar puntje door een punten verdeling met stadgenoot ADO: 2-2. Willem II kreeg tegen Fortuna geen schijn van kans zich enigszins in vei ligheid te brengen: 0-4. AJAX-SPARTA 1-1 Het is voor Sparta een dubbeltje op zijn kant geweestDe zeker niet zwakkere Amsterdammers legden wellicht geïntimideerd door de leiders positie van Sparta te veel de p j nadruk op de defensie, waardoor de i- aanvalskraehl natuurlijk verminder- de. Een licht Sparta-overwlcht in de le helft leverde een doelpunt op ge scoord door Daniels. Ajax had toen weinig meer te verliezen en zette dus nu wél alles op de aanval. En zie: Ajax bleek sterkerVerder dan een gelijkmaker van Bleijenberg kwamen de Amsterdammers echter niet. VVV—DWS/A 6-2 Een lauw spelend DWS (zonder Josje Vonhof) kon het niet bolwer ken tegen een meer dan enthon- siast WV met Jan Klaassens als de grote man. Al enkele seconden na het begin.knalde hij voor de eerste maal het leer langs Visser Sleven en Teeuwen zorgden voor 8-0 en dankzij een penalty kwam VVV voor rust zelfs op 4-0. Sleven was er de maker van. Na rast voerden Schartorjé en Sleven de staud op tot 6-0 en pas toen kreeg DWS kans terug te slaan: Schenkel en Den Ouden 6-2. BLAUW WIT—DOS 1-1 De derde Amsterdamse club, Blauw Wit, heeft lang op winst gestaan te gen DOS! In de 19e min. had Plem- per de Zebra's namelijk de leiding gegeven en DOS bleef wel heel erg teleur stellen. Het was zelfs voorna melijk aan De Munck te danken, dat do Amsterdammers daarna niet één van hun vele uitnemende kansen in een treffer om konden zetten. Een grove fout in de Amsterdamse defen sie stelde Krommert tenslotte in staat uit een sporadische Utrechtse kans de gelijkmaker te scoren. Sparta 20 11 Sp. Enschede 19 11 Feijenoord 20 11 Rapid J C DOS Fortuna '54 Ajax FEIJENOORD-RAPID JC 2-0 Na de gedwongen rustperiode lieten de teams geen flonkerende wedstrijd zien, maar vooral Cor van der Gijp gaf de Rotterdamse aanvalslinie juist wat meer stootkracht, terwijl ook Rijvers weer een uitnemende aanvals- architect bleek. Zowel voor als na rust sloegen de Rotterdammers een maal toe. SHS-ADO 2-2 VVV Beide clubs kunnen tevreden zijn met j de puntenverdeling. SHS omdat er nu 1 fSX, meer perspectief in het elftal zat dan 'rAA voor de „ijstijd" en ADO, omdat het niet te gronde ging aan het Scheve- vv t nings enthousiasmeInteressant 2L.'V en spannend duel met SHS iets in de NÓAD Schev. H/S STAND 20 11 20 11 20 II meerderheid. Zwarts 1-0. Timmer 1-1. Door Timmer nam ADO zelfs een voorsprong, maar daarna scoorde op nieuw Wirn Zwarts voor SHS. WILLEM II-FORTUNA 0-4 Het spel van Willem II was zeer scha mel en Fortuna behoefde zich dan ook niet bijster druk te maken. Angenent (2x), Jongen en Ravenstein bezorg den de Limburgers een gemakkelijke zege. MW-NAC 3-0 Voor rnst was NAC onmiskenbaar sterker, maar doelpunten kwamen er niet nitIn de 2e helft be oefende MW het zo befaamde „bordjes verhangen" en Rombacb een nieuweling in de eredivisie Toenaer en nogmaals Rombach zorgden voor een 3-0-Maastrichtse zege. 7 2 29 47—19 4 4 26 45—28 4 5 26 51—30 4 5 20 39—24 3 6 25 51—30 3 6 25 31—25 5 6 23 46—38 7 5 21 36—32 8 6 20 3533 6 7 20 3837 9 5 19 8431 5 9 17 38—53 2 11 16 4119 5 10 15 3C13 4 11 14 3311 4 12 12 30—63 5 11 11 29—51 3 13 11 29—62 In deze rangschikking is niet opge nomen de oorspronkelijke uitslag van de op 7 december jl. gespeelde wed strijd MW-Spcl. Enschede (3-0). Deze gehele .weede helft wordt name lijk overgespeeld, beginnende met een 1-0 voorsprong voor MW. Enschede won namelijk het zogenaamde „kop pen-protest". K.N.V.B.-toto De bruto-inleg bedroeg 455.313; Het aantal deelnemers was 293.265; De eerste prijs 111.550; De tweede prijs 47.810. Er kwam 1 melding binnen met 12 punten en 30 meldingen met 11 pun- Daarom whs het dubbel jammer, dat Baart tweemaal gepasseerd moest worden. Het eerste doelpunt was het gevolg van een fout van Van Belzen in de tweede helft. Toen deze in de gelegenheid was de bal tussen twee tegenstanders weg te werken deed hij dit niet, maar probeerde hij Munne- com van Roermond te omspelen, het geen mislukte. Munnecom kon een voorzet lanceren, die een doelpunt van Willems de bal ging over Baart heen tot gevolg had, 10. Het kleine veldoverwicht van Roer mond vóór de rust leverde voor Vlis singen eigenlijk niet veel moeilijkhe den op De gevaarlijkste man in de Roermondse voorhoede was de links binnen Munnecom. Aan de Zeeuwse kant was het Jan de Nooijer, die nog al eens vewarring wist te stichten in de vijandelijke achterhoede. Hij speel de echter te veel alleen om deze de fensie werkelijk aan het wankelen te brengen. Na de rust, die met dubbel blanke stand inging, was het anders en toen werd ook hier eerder genoemd doelpunt gemaakt. Dat was vijf miniuten na de thee. Na aohttien minuten bracht Frans de Kok de partijen op gelijke voet met een afstandsschot, dat op het laatste moment iets van richting veranderde, genoeg om keeper Spronk uil zijn evenwicht te bren gen. Vallend kwam deze net niet bij het leder, 11. Na dit voorval was Vlissingen over wegend Ln de aanval, maar het bleef bij dit ene doelpunt Een succesvol schot van Jan de Nooijer werd afge keurd wegens obstructief spel West strate, die als rechtshalf fungeerde, probeerde het ook eens met verre schoten, maar die waren over het al gemeen te hoog gericht, ze kwamen in ieder geval te hoog terecht. Toen, met nog een tiental minuten te spe len, terwijl de meesten zich reeds met een gelijk spel hadden verzoend, kwam het ongelukkige doelpunt van Verhulst, die de stand voor zijn te genstanders op 2- 1 bracht Vlissin gen miste de moed om terug te slaan, zodat het 2—1 bleef. De onderste plaats, die Vlisisngen nu op de ranglijst inneemt, spreekt voor zichzelf. Uitslagen in de eerste klas: MOC 17— Alliance 44, De Spechten--Heer 1— 3, BoxtelBrabantia 03, Hoensbroek Sp.cl. Irene 0—1. Spel Irene Alliance Hoensbroek Spel. Emma Heer De Spechten Roermond Brabantia MOC '17 Boxtel Klmbria Vlissingen 9 12 3 3 19 26—10 15 31—24 15 23—19 !3 20—14 13 24—18 13 17—21 12 22—23 11 17—20 U 23—30 10 12—22 9 14—24 7 21—25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5