Uitbreiding politiekorps Zeeuwse hoofdstad dringend noodzakelijk WERKCLASSIFICATIE IN DE TUINBOUW BESPROKEN Jaarvergadering N.C.R(eis)V. te Middelburg VAN TOT Zeeuwse Almanak Plaats nieuw café in Serooskerke (S.) betwist. „HEER HENDRIK" DEBUTEERDE IN 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 26 JANUARI 1956 HOOFDBESTUUR ZEEUWSE C.B.T.B. BIJEEN Personeelsinkrimping bij de voorlichtingsdiensten aan de orde In de laatstgehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Zeeuwse C. B.T.B., werd ernstige kritiek uitge oefend op het verstrekken van ver gunningen voor de teéll van botten en spinazie aan niet-aangeslotenen-A vnl, ten behoeve van de eonservenin- dusirie. Naar de mening van de ver gadering worden hiermee het tuin- bouwvesUgingsbesluit en de teeltrege- ling aangetast, temeer omdat de teelt van genoemde produkten in de regel niet aan tuinders wordt overgelaten. In tuinbouwkringen heerst over deze zaak grote ongerustheid. Uitvoerig wérd verder van ged&chtc gewisseld over de invoering vah dé werkclassïficatie in de tuinböüw- Hieróverzijn thans besprekingen gaande tussen de organisaties van werkgevers en werknemers. Aam dacht werd onder meer geschonken aan de diplomatoeslagen en een toe slag voor derving van akkoordWerk. Het bestuur stelde zich op het stand punt dat zoveel mogelijk aanpassing bij de landbouwlonen moet worden gezocht. Het vraagstuk van de landbouwvoor lichting -vórmt thans in alle gewes telijke afdelingen van de Zeeuwse C. B.T.B. een punt van breedvoerig be raad. Hét hoofdbestuur besprak daar bij de geVOlgêh, welke uit de perso neelsinkrimping bij de voorlichtings diensten voortvloeien. In het alge meen zal mét het zoeken Van êeh op lossing moeten worden gewacht totdat door het landbouwbedrijfsleven een definitief standpunt is ingenomen mét betrekking tot het ministerieel- vóön stel om de voorlichting mede te finan cieren. In Zèeuwsch-Vlaanderen, dat In ver band met verschillende fruitaan- plantingen grote behoefte beeft aan voorlichting, is geen enkele tuin- bouwassistent werkzaam. Besloten werd over deze zaak nader contact op te. nemen. Er wérden verschillende mededelin gen gedaan uit de provinciale land- bouwvöorlichtingsraad en de streêk- verbeteriftgsgefoiedèn. Het hoofdbe stuur kon zich er mee verenigingen, dat in 'de Zak van Zuid-Beveland en op Tibolen èen „beroepententoonstel ling" 'wordt georganiseerd. Deze ex positie zal in de tweede helft van fe bruari wórden gehouden. LANDBOUWBELEID. Ten aanzien van de garantiebeperking -voor suikerbieten, bleek het hoofd bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. de voorkeur te geven aan een garantie voor 475.000 ton suiker. Liever zou men helemaal geen regeling zien, om- hamea-c handen ruw of schraal .GELEItüEHïl dat men van de noodzaak van een beperking niet overtuigd is. Aan de uitvoering zullen grote moeilijkheden verbonden zijn. Wellicht kan het bes te wórden gestreefd naar eèn beper king per gebied. De vergadering was niet geheel ge rust op overname van het nieuwe vlasprócédé door de A.K.Ü., voorna melijk in verband met de prijszet ting van de grondstof. De besprekingen over de brouwgerst- prijs voor de oogst 1959 zijn voor de Zeeuwse landbouw zeef belangrijk. Gestreefd 2al o.a. moeten worden naar een zo stabiel mogelijke prijs- Voor de., onderhandelingspositie met het C. B.K. is het belangrijk dat het systeem van monopolieheffingen gehandhaafd blijft. Het rapport van de Commissie Biihk daarentegen pleit in meerder heid voor het systeem van éen lage heffing met toeslag. Voorlopig blijft dit rapport evenwel in de ijskast Lig gen. ORGANISATEI. De heer Jöh. de Feijter te Schoondlj- ke deelde mede, dat hij zich niet meer beschikbaar stelde voor het lidmaat schap van het hoofdbestuur. De heer De Feijter is plm. 18 jaar lid van het hoofdbestuur van de Zeeuwse C.B. T.B. geweest en wordt thans opge volgd door de heef H. A. Cappon. Besloten werd om de jaarlijkse con ferentie van de Zeeuwse C.B.T-B. te houden op maandag 9 februari -a.s. Als sprekers zullen optreden de he ren A- E. Brons te Emmeloord, over het kolonisatiebeleid in de IJselmcer- polders (o.a. de mogelijkheden in de nieuwe polder O. Flevoland) en de heer ir. J. A. Vexmaat te 's Graven- hage, over de betekenis van de agra- risch-soeiale cn huishoudelijke voor lichting voor de provincie Zeeland. Verder 2al een praatuurtje worden ingelast, alsmede een kleorendiapro- grammst over de Zeeuwse C.B.T.B.- reis naar het Zwarte Woud. In principe werd besloten dé zoraer- jaarvergadering te honden in Goes en hieraan een excursie tè verbinden naar de Zak van Zuid-Beveland en/of hét fruitgebled rondom Kapèlle. Als voorlopige datum werd vastgesteld woensdag 24 juni. Zaterdag 7 februari a.s, houdt de Ne derlandse Christelijke Reis Vereni ging in „Het Schuttershof" te Mid delhui^ haar algemene jaarvergade ring. In deze jaarlijkse bijeenkomst zal het reisplan voor 1959 Worden vastgesteld. Aan de vooravond van deze jaarvergadering is er feestelijk samenzijn, dat de congressisten wordt aangeboden door de afdeling Zeeland van de N.G.R.(eis)V. De jaarvergadering begint des mor gens om half elf. u1 WATERIG JUBILEUM In Vlïssingen zou men vandaag een ongemeen waterig jubileum moeten vieren, maar het komt ons voor, dat het zo het gevierd wordt toch niet uitsluitend met water zal gebéuren. Want het feit immers, dat an- claag precies 75 jaar geleden het eerste leidingwater ter beschikking van de burgerij kwam, lijkt ons wel een reden om hét glas té heffen, maar dan uiet het waterglas..... Jawel, alweer 75 jaar is het geleden, dat in Biggekerke het pompstation officieel in gebruik werd gesteldoop 26 januari 1884 om precies te zijn. Het was tot stand gekomen op initia tief van een zekere heer A. H. J. Die- mont van Dathar uit Arnhem, die hier als concessiehouder en directeur ALTIJD ANDERS... In dit, tot onze innige tevredenheid zo uitbundig veelvuldig gelezen dag blad, heeft onlangs een verhaaltje gestaan óvqr een drieling op Tholen, 'die de oudste drieling van Ons land zou zijn. De drieling Schot, met na- Thans is ons danlc zij een actieve abonnee gebleken, dat de Schotten te zamen niet de oudste drieling van ons land vormden en dat nu ver wondert óns eerlijk gezegd he lemaal niet. Het is immers altijd tin ders dan g'e denkt. Dat is al met het vliegen (goedkoper dan U denkt) be- qonneh en daar is het einde nog he lemaal niet van in zicht. Die Thool- sfe drieling was dus helemaal met zo oud: er was er een, die nóg ou der raas dan onze collega de schrijver van dat artikel dacht. Da,t v:as de drieling Van Leeuwen uit Boskoop, die op zijn jongste ver jaardag en wel op 15 oktober 19o8 'ieder voor zich 73 jaar telde. Op dat. tijdstip was de Boslcoopse drieling onbetwist de oudste drieling van ons Vaar....- het is altijd anders dan ge 'denkt, want intussen is de situatie wederom veranderd. Op l-'t januari verjaarde de Thoolse drielingtoen dus op één na-de oudste, maar op 16 januari j.l. kwam in Boskoop de 73- iariae Gilles van Leeuwen, lid van de 'drieling, te overlijden. Waarmee aan 't drielingschap een einde kwam en goed beschouwd is, wanneer wij t tot dusver allemaal goed peuoipa hébben, onze eigen Thoolse drieling toch weer wél de oudste de» lande. Althans tot op het tijdstip waarop ons een brief zal bereiken van weer een andere actieve abonnee, die een nog weer oudere drieling heeft ontdekt. Want het is altijd anders... de heer J. Gruber aanstelde. Tot 1932 dronk men hét particuliere duinwa ter, waarvan hét êërötè glas dus Op 26 januari plechtig aan dé mond was gezet; in 1932 nam de gemeente het waterleidingbedrijf over en het bleef een gemeentelijk bedrijf, totdat nu al weer verscheidene jaren geleden de Waterleiding Mij. „Midden-Zeeland" het pompstation en daarmee dé distri butie en verkoop van het duinwater in handen kreeg. Waarmee we dan maar willen zeggen, dat wanneer de Vllssln- gers vandaag een gias water tot zich nemen, zulks èen jubileum- dronk zal zijn. Proost! ZEGELS EN CIJFERS Onze volijverige correspondent in St. Annaland heeft zorgvuldig nagegaan hoe öp Tholen de kindêrpostzegelac- tie verlopen ie en uit zijn haspeurin- fen is komen vast te staan dat de inderzegels een bedrag van 218,16 hebben opgebracht. In 1957 werd er overigens meer verkocht, want toen leverde de actie een bedrag op van 324, 28. De frankeerwaarde van de nu verkochte zegels bedroeg 133,50. De toeslag, groot 84,66, komt ten goede aan het hulpbehoevende kind, dat van Tholen in 1957 een bedrag van 130,94 mocht ontvangen. Dat dus óver zegels en cijfers. RADIO-ACTIEF Zeeuwsch-Vlaanderen is op het ogen blik nogal radio-actief, in bijzonder iliiinniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Tweemaal een ontdekking De parlevinker O. Meijsard uit Wemeldinge kwam zaterdag- morgen tot de ontdekking, dat hij zijn portemonnee met 700 miste. Aan boord van het op de Oosterschelde varende Franse motorschip „Vigny" van dé C.NJ.R. deed men m eveneens een ontdekking; zij m het van gelukkiger aard. Aan dek van het vaartuig vond men namelijk een portemonnee met 700.— 1 Een naar Wemeldinge varend vaartuig van de visserijpolitïe werd gepraaid, waarna tic vondst later aan de eigenaar ter hand werd gesteld. SM In de jongste vergadering van de ge meenteraad van Serooskerke (Sen.) is kritiek geleverd op de Provinciale Planologische Dienst, het Staatsbos beheer, de Rijks- en Provinciale Wa terstaat en Gedeputeerde Staten. De ze instellingen en colleges hadden be moeienis gehad met het bepalen van dé plaats voor de bouw van een café ln de gemeente. Géén bezwaar be stond er bij de overheid tégen hét punt DorpswegProvinciale weg naar RenesBe als bouwterrein voor hét café. Het café moet echter als pleisterplaats dienen voor toeristen, die de ringdijk bij het Schelphoekgat bezoeken. De raad was van mening, dat de verschillende overheidsdien sten door het negeren vah de wénsen en belangen van do caféhouder op geen enkele wijze rekening hóuden met het zakenleven. Coaster in Zierikzee met twee sleepboten vlöt Het Nederlandse kustvaartuig „Regi- na", dat Vorige week op weg naar Bristol op het westelijk havenhoofd Van Zierikzee was vastgelopen, is in de nacht van vrijdag op zaterdag Vlotgetrokken door de sleepboten „Adja" én „Jac-Olga".-Voor onderzoek naar eventuele schade werd het vaar tuig in de haven van Zierikzee binnen gebracht, waarna het de reis naar Bristol vervolgde. AFDELINGSVERGADERING BEGROTING 19S9 BB.. 0ai ra.uiu-iiui.iei., lil uiji.ui.uv, gunstige zin overigens want'die acti viteit heeft gelukkig liiets met min der gunstige stoffen te makeii, maar wel alles mét de vadiostad Hilversum. In de Vara-8treèkuitzehdlhgen zal men namelijk öp vrijdag 30 januari a.s. dé burgemeester van Aardenburg, de heer J. M. A. C. van Dongen, kun nen beluisteren, die in een vraagge sprek met verslaggever Kees Buur man het een en ander zal vertellen over zijn reis naar Spitsbergen. Bo vendien zal men vermoedelijk op za terdag 31 januari in het Vara-week- journaal de heer Borgstein uit Axel kunnen ontmoeten, de man die met zijn kanaries in Lissabon een wereld kampioenschap behaalde. En tenslot te zijn ér dan nog enkele uitzendln- fen óver de kanaalzone in voorberel- ing, zodat men met recht en rede nen van radio-activiteit mag spre ken..., den van de plaatselijke toneelvereniging „Heer Hendrik" door de dorpsgemeenschap van 's Heer Hendrikskin deren met belangstel ling werd tcgemoetge- zien, stond reeds bij voorbaat vast, maar dat zaterdagavond het verenigingsgebouw bij na te klein Was om al le bezoekers te herber gen, had men stellig niet verwacht. Zelfs de „brave hendrikken" van de Utrechtse stu dentenjaarclub H.E.N. D.R.I.K.. die zulke nauwe banden met het dorp hebben, waren in het bijzijn van hun ere leden, de heer Hendrik Sonke en mevrouw Hendrika Zweedijk- Paauwe, als eregasten van dé partij. De voorzitter, van de toneelvereniging, de heer J. Djjpois, sprak er in zij^ openings woord zijn vreugde ovèr uit, dat de ver eniging zo goed was ontvangen. Spr. me moreerde de oprichting en de gang van de ver eniging gedurende haar eerste levensjaar De opvoering van het blijspel „Betje re- geert" van Henk Bak- ker, onder raamregie Ivan Jan Lemaire jr. en directe leiding van de heer J. Dubois, kan voor de debuterende vereniging een succes genoemd worden. Het stuk speelt zich af ten huize van een fabrikant, die uit hoof de van •♦financiële ver plichtingen geregeerd wordt door een oude dienstbode. Uit de aard der zaak keert tehslotte alles zich ten goede, maar niet nadat zich de meest dwaze situaties hebben voorgedaan. Zonder aan de presta ties van de andere spe lers tekort te doen mag gezegd wórden, dat mej. L. Ivens door haar vertolking van Betje het stuk volko men gedragen heeft. De heer J. J. Linden- bergh gaf een rustige fabrikant èn vader ge stalte, terwijl mêvrouw C. M. L. Schipper-Ver- maas een rake type ring gaf van de ver wende echtgenote Louise. Ook dé kinde ren Fred en Elly wer den door de heer P. Schipper en mej. H. de Schipper levensechl op het toneel gezet. Dc vertolkingen in de kleinere rollen, ge speeld door mevrouw T. Llndenbergh-Lobbe zoo, cn de heren P Proost en A. Janse de den voor de hoofdrol spelers niet onder. Jammer was dat de Binnenkort voorstel over bouw van kleedlokaal op nieuwe sportterrein Tijdens de afdelingsvergadering over de gemeentebegroting voor 1959 van de Middelburgse gemeenteraad heeft een aantal leden erop gewezen, dat het hoofdstedelijk politiekorps te klein is, voornamelijk in het zomersei zoen. Daardoor is het niet mogelijk om het verkeer behoorlijk te regelen. Deze leden meenden, dat dit niet op te vangen is door mechanisatie. Het tekort aan politiepersoneel klemt te meer, nü de stad zich gestadig uit breidt. „Den Haag-hondt veel te weinig rekening met het karakter van de stad en let fe veel op het aantal inwoners", zo betoogden zij. Het college van B. en \V. achtte de nitbreidfng van het korps eveneens zeer noodza kelijk en betoogde niet- na te zullen laten om op daartoe geëigende tijd stippen de nodige stappen te doen. bestemming aan het oude politie bureau. Voorts züllen B. en W. zioh nader beramen over het voortbestaan van het Smytegeltbruggetje. Verschillen de raadsleden vroegen zich namelijk af of votering van 8000.voor herstel wel gerechtvaardigd is. In do loop van dit jaar zal het college te vens bekijken of er meer openbare toiletten nodig 2ijn. Zwembad Evenals de raad achtte het college de bouw van een zuiveringsinstallatie voor het zwembad dringend noodza kelijk. De kosten hiervoor zijn echtér 60.000 minstens. Indien er een wachtlijst voor het leren zwemmen blijft, dan zal volgens B. en W. be keken moeten worden of meer pe.i soneel moet worden aangetrokkei In antwoord op de mening van één der leden, dat voor de militairen te weinig betaald wordt, antwoordden B. en W. hierover met de militaire autoriteiten overleg te zullen plegen. De „onrendabele top" van de Oosten rijkse woningen Js thans betaald Voor de bijdrage ln de Grtffioehwo- nlngen en de woningen aan de Poe- lendaeleweg heeft het rijk reeds ge gevens gevraagd, zodat betaling wel verwacht kan worden. Hierbij stipten B en W. nog aan, dat huurverhoging alléén gebeuren kan, als de minister het goedkeurt. De raadsleden hebben voorts uit voerig gesproken over de verbe tering van straten In de Zeeuwse hoofdstad, waarbij vooral a dacht geschonken werd aan Segeerssingel. De toestand van deze singel is thans onhoudbaar, terwijl het gebrnik ervan levens gevaarlijk Is. Eén der raadsleden dreigde zelfs om in het vervolg tégen alle verbeterimren te stem men Indien aan de Segeersslngel niets gedaan wordt. Voorts blijkt uit het resumé van de ze afdelingsvergadering, dat het be stuur van de stichting Werkplaatsen Walcheren nieuwe plannen bestudeert voor een nieuwe beschuttende werk plaats. De plannen lagen reeds klaar, maai- onder meer door de bestedings beperking is de uitvoering niet door gegaan. Ten aanzien v&n kleedka mers op de sportterreinen zullen B. en W. zeer binnenkort met een voor stel komen. Ook zal het gemeente bestuur te zijner tijd aan ae raad 'n krediet vragen voor de inrichting en exploitatie van 'n bejaardènsöcieteit. B. en W. betoogden, dat momenteel geen lokaal btschikbaar is. De vooruitzichten, dat het school gebouw aan de Nieuwe Haven Sioedig zal worden vervangen, jn niet zo rooskleurig. Deze schóól zal ook bij vervanging door een nieuwe nog wel enkele jaren moeten blijven bestaan, aldus be toogde het college. Daar één der raadsleden de onderhoudskosten van de Graanbeurs hoog vond, achtte hij het béter dit gebouw af te breken. B. en W. meenden, dat hierover beslist kan worden tege lijkertijd met het geven van een gave créatie van de huisknecht Hendrik (1) van de heer K. van der Linde spoedig van het toneel verdween. Het publiek heeft ge noten van een op goed peil staande uitvoering, waarbij men graag, temeer daar het een debuut betreft, de in een enkel geval minder geslaagde grime en het soms te drukke handgebaar vergeet. Aan het slot van de avond boden do Utrechtse studenten bloemen aan. De prac- ses van de studenten- club maakte van deze gelegenheid gebruik om aan wethouder .Schipper een envelop pe. met inhoud te over handigen. Men had namelijk in het mede delingenblad van het gemeentehuis gelezen, dat de gemeentebegro ting een tekort aan geeft van f 73.068,56. Begaan met het wel en wee van 's Heer Hen- drikskinderen had men spontaan 56 cent bij eengebracht om al- thaus dit bedrag te 'uinuen afronden. Voorzitter J. Dubois Jankte tenslotte voor ille medewerking, die de vereniging van do nateurs, winkeliers en anderen had mogen ontvangen. antwoordden, dat de Zeeuwse hoofd stad in verhouding een vrij grote jervlakte plantsoen heeft door de [werken. Het onderhoud ls een zware financiële last voor de ge meente, zodat meerdere gelden niet beschikbaar gesteld kunnen worden. Het college betoogde over het to taalbeeld van de plantsoenen niet on tevreden te zijn. Uit een door het Rijksinstituut Zuivering Afvalwater Ingesteld onderzoek is gèbleken, dat het niet mogelijk is de afvoer van riolen en dergelijke te koppelen aan die van Vlissingen. Zoals be kend. kan de afvoer na de tot standkoming van het Drie-ellan- denplan niet meer naar Veere ge beuren. De twee andere mogelijk heden, namelijk via Rammekens en de „Schone Waardin" worden nóg onderzocht. Zoutgehalte Naar aanleiding van een vraag over het zoutgehalte in het water van het waterleidinggebied te Oranjezon merkten B. en W. op, dat door men ging van twee soorten water het zoüte uit het kanaal en het uit de bronnen opgepompte praktisch normaal water verkregen lean wor den. De capaciteit van de bronnen is echter niet voldoende, terwijl ook het te verwachten hogere verbruik een belangrijke rol speelt. Hoe lang deze toestand nog zal duren,'was B. cn W. niet bekend. Hoewel het college hef tekort aan recreatieterrein erkent, ziet het geen mogelijkheid om in het wa terwingebied éen kampeerterrein te maken. Aan ö't gebied worden van hoger hand zware eisen ge steld. Sedert ruim twee jaar wor den reeds onderhandelingen ge voerd over een terrein voor do georganiseerde Middelburgso Jeugd. In Drinoipe zijn B. en W. bereid om zoveel mogelijk speelruimte voor do iengd te ontworpen in de Stromen- wijk zijn twee of drie speelterrein- ties genrnieeteerd. Er mag ecMcr niet vergeten worden, dat sneelrulm- te zwnnr on de exnin'taUe drukt, terwiïl bovenden toez'eht en onder houd duur zijn. ..Wellicht is voor dit laatste een taak weggelegd voor do *nnrtverenigiiigen", zo menen B. en W. Niet verantwoord B. en W. betoogden, dat er gegronde redenen bestaan, om thans niet tot kostbare investeringen over te gaan. In verband met de toekomstplannen achtten B. èn W. dit niet verant woord, temeer daar algehele ver nieuwing financieel en formeel niet goed uitvoerbaar ls, mede in ver band met de zeer summière riole ring. Daarom worden thans de al lernoodzakelijkste voorzieningen ge troffen. De klinkers, die vrij zijn ge komen op do Nieuwe Haven, zijn naar dit „bedreigde punt" overge bracht. Dit moet gezien worden als een noodoplossing, zo verklaarden B. en W. In 1959 zullen de volgende straten vernieuwd wórden: Lange Delft (van Markt tot Koorkerkstraat), Rouaan- sekaai, Schoorsteenvegerssingol, Pot tenbakkerssingel, Segeersweg (ge deeltelijk), Segeerssingel (tegelpad van de Hoge Brug tot Nieuwlandse- weg), Molstraat, Koepoortstraat, Schuitvlotstraat en trottoirs aan 't Zanddorp. Verder staat op de lijst de verbetering ran de bestrating van de Griffioenbrug, alsmede diverse herstellingen. Ook zullen B. cn W. nader bezien in hoever de bestrating van de Haringplaats verbeterd kan worden. De plantsoenen ln Middelburg zijn in vergelijking met bijvoorbeeld Goes en Vlissingen niet mooi, zo 1 vond één der raadsleden. B. en W. Beurtscïitn uit verloor zijn sleep Het beurtschip „Cornelia" uit Bres- kens verloor zaterdag nabij Stave- nlsse het casco van een stalen zeil jacht door het breken van een sleep tros. Pogingen om weer een verbin ding tot stand te brengen moesten worden opgegeven, daar het jacht wegdreef naar de zandbank „Vonde lingsplaat". Later op de dag werd het jacht door de veerman Boomslui ter te Stavenlsse geborgen en naar de haven van Stavenisse gebracht. VANDAAG. Middelburg Electro: „Mon onele", 19 en 21.15 uur a.l.; Schouwburg: „Iets van waarde", 20 uur, 18 Jaar. Vlissingen Alhambra: „stoottroepen in de aanval", 19 en 21 uur, 18 Jaar; Luxor: „Het verloren meisje", 20 uur, 13 Jaar: Britannia: „Het verre oos ten", tezlng door Jef Last voor Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, 20 uur: Restaurant ..Delta": Filmavond Vlissingse Aquariumver., 19.45 uur. toes Grand: ..Stella's sleutel", 20 uur, 18 Jaar: Prins van Oranje: Verg. Ne- derlandsche Trekpaard, 18-50 uur; De Korenböur»: Installatie bestuur wa terschap „De Breede Watering ven Zuid-Beveland", 14-30 uur: Gerefor meerde Westerkevk: Filmavond Nc- derland6Ch Bijbelgenootschap, 19.30 u,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2