"rTi nnnuiMriAic7EEiiu/cc rniiriAUT s#i PRÜYInülAlIIEEUWoEüüüHAnl wassets NIEUWE ONLUSTEN IN KONGO V.S. willen bomproeven staken zonder tijdgrens Nieuw schip voor de „Zeeuwse Rederij" Gebouwen in Matadi bekogeld, geplunderd UNIVERSITEIT TE ROTTERDAM ZOU OOK ZEELAND DIENEN Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. 23 cent P- reSel met een minimum „Brieven of adres blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G P de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel 2425. adm. tel. 2094. Tijdens uitleg van bestuurshervorming Demonstranten hebben zondag in Matadi, in Belgisch Kongo, een aantal overheidsgebouwen, een r.-k. kerk en een missiege- bouw in de inboorlingenwijk met stenen bekogeld. Het gerechts gebouw waar de incidenten begonnen, is geplunderd. De politie zette direct alle naar de Europese wijken leidende straten en wegen af. Bij het handgemeen, dat tussen betogers en charge rende politie ontstond, zijn drie mensen licht gewond, twee Kon golezen en een hoofdcommissaris van politie. Drie weken gele den ontstonden in Leopoldstad onlusten, waarbij 47 inboorlingen de dood vonden en voor honderden miljoenen francs aan scha de werd aangericht. Europese wijk werd afgesloten De betoging begon toen zondagoch tend tweehonderd jonge Afrikanen eisten toegelaten, of tenminste door bemiddeling van woordvoerders ge hoord te worden, in een conferentie die de commissaris-generaal belegd had niet een vijftigtal vooraanstaan de Kongolezen, over liet plan tot be stuursvorming in Belgisch Kongo. De jongemannen schreeuwden en hie ven spreekkoren aan. Onbewapende Kongolese agenten wisten hen op een afstand te houden, totdat de deelne mers aan de bijeenkomst het ge rechtsgebouw verlieten. Op dat mo ment begonnen de betogers met ste nen te gooien en doorbraken zij de afzetting. De menigte vex-loor haar zelfbeheer sing, en een tot ongeveer duizend de monstranten aangegroeide massa be gon het gebouw, en talrijke andere in de nabijheid, met stenen te beko gelen. De politie werd met bewapende man schappen versterkt. Een hoofdcom missaris kreeg een steen tegen het hoofd en werd door demonstranten ingesloten. Uit zijn machinepistool loste hij een salvo over de hoofden van de menigte, die daarop terug week. Versterkte patrouilles trokken de Kongolezenwijk in, en de wegen naar de Europese stadswijken wer den afgezet. Voordat de orde hersteld was had de menigte in de Kongolezenwijk het gerechtsgebouw geplunderd en de ruiten van andere over heidsgebouwen, de kerk en het missiehuis ingegooid. Kekkonen: Fins-Russische crisis opgelost De Finse president Kekkonen, terug gekeerd van zijn privébezoek aan Le ningrad, heeft in een radio- en tele visietoespraak tot het Finse volk verklaard, dat zijn bezoek aan Le ningrad, en zijn besprekingen met de Russische premier Kroesjtsjew, de oplossing hebben gebracht van de crisis welke ruim een half jaar de Fins-Russische betrekkingen bemoei lijkt heeft. „De Sowjet-Unie vraagt van ons slechts één ding goede, vriend schappelijke betrekkingen met Fin land", aldus de Finse president. President Kekkonen verklaarde: „Wij moeten het als een gelukkige om standigheid zien, dat het mogelijk was de crisis door vertrouwelijke besprekingen op te lossen zodra de mogelijkheid zich voordeed. Het ernstig verlangen de crisis op te los sen blijkt, wat de Sowjet-Unie be treft, duidelijk uit het feit dat pre mier Kroesjtsjew, wiens aandeel in het 21ste partijcongres zo beslissend is, aan de vooravond van het con gres twee dagen aan ons, Finnen, beschikbaar stelde". Turkse bioscoop stort in: 24 mensen gedood Zaterdagavond is in de voorstad Koecoekyali nabij Istanboel een bio scoop ingestort, waarin zich 250 tot 300 mensen bevonden. Volgens de laatste berichten zijn bij dit ongeluk 24 mensen omgekomen en 20 ernstig gewond. De bioscoopzaal bezweek on der de druk van twee verdiepingen, die erop werdén gebouwd. De eige naar van de bioscoop, die geen toe stemming had voor de bouw van de verdiepingen, is voortvluchtig. Jongeman door gasver- stikking overleden Zondag is de 21-jarige W. P. C. K. P. in de douchecel van een woning aan de Asselsestraat te Apeldoorn door gasverstikking om het leven geko men. Het vermoeden bestaat, dat P. getracht heeft de geiser feller te la ten branden. Waarschijnlijk is daar door de zuurstof in de badcel sneller gebruikt dan deze kon worden aange vuld, zodat de vlammen doofden en het gas vrij uitstroomde. Er is voor de Inheemse wijk een uitgaansverbod van 's morgens half zeven tot 's ochtends half vijf afgekondigd. Volgens de bijzondere correspondent van het dagblad „De Standaard" te Leopoldstad zou minister Van He- melrijek, van plan zijn, jaarlijks vier maanden in Kongo te zetelen. „De minister heeft (verder) begrepen dat Kongo niet langer van Brussel uit geregeerd kan worden. De evo lutie gaat te snel". De andere maan den, aldus het blad, zou zijn kabi netschef de minister te Leopoldstad vervangen. Er zou zelfs een beperkt kabinet vast in de Kongolese hoofd stad worden gevestigd. Arrestaties in Portugees Oost-Afrika Volgens niet officiële in Johannes burg ontvangen berichten is een aantal mensen in Portugees-Oost- Af rika (Mozambique) in voorlopi ge hechtenis gesteld. Dit geschied de na het verspreiden van pam fletten die opriepen tot verzet te gen het bestuur. Een woordvoerder van hét Portu gese ministerie van overzeese ge bieden heeft verklaard niets af te weten van massa-arrestaties die in Oost-Afrika zouden hebben plaatsgehad. In mei overleg met Russen over Duitse kwestie? Het Amerikaanse en het Britse ministerie van buitenlandse za ken hebben zaterdag verklaard, dat beide landen bereid zijn voor onbepaalde tijd een ak koord inzake het staken van de proeven met kernwapens te slui ten, mits bet stelsel ter controle van een dergelijke overeen komst bevredigend functio neert. Volgens deze verklaring hangt het succes van de lopende onderhandelingen geheel af van de vraag, of de Russen bereid zijn hun voorwaarden betreffen de deze controle te wijzigen. De Sowjet-Unie wil o.m. in het con trole-orgaan het recht van veto heb ben. Voorts moeten volgens haaf de waarnemingsposten voornamelijk be zet worden door burgers uit het land in kwestie, met sléchts één of twee buitenlandse waarnemers. Onlangs lieten de Amerikanen en Britten reeds hun eis vallen,' dat elk staken van de proeven met kernwapens zou moeten afhangen van duidelijke vorderingen op het gebied der ont wapening. Ook in de kwestie Berlijn deden zich dit weekeind nieuwe aspecten voor. Functionarissen van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken spraken zondagavond het vertrou wen uit dat, mogelijk in mei, een con ferentie op het niveau van ministers van buitenlandse, zaken tussen dc Grote Vier over de Duitse kwestie kan beginnen. Zij baseerden zich hier bij op de in het algemeen verzoe ningsgezinde houding die de Russi sche vice-premier Mikojan zaterdag middag aannam op diens persconfe rentie in het Kremlin. De kwestie van de door Rusland gestelde termijn van zes maanden voor besprekingen over de toekomst van Berlijn noemde Mikojan toen namelijk van minder belang dan het voorgestelde overleg. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken zei in een verklaring dat Mikojan.tijdens zijp bezoek aan de Ver. Staten al te verstaan had ge kregen, dat men het vraagstuk-Ber- lijn niet afzonderlijk, doch alleen als onderdeel van de Duitse kwestie en het probleem van de veiligheid in Europa zou kunnen behandelen. „De Verenigde Staten erkennen dat het dringend noodzakelijk is, deze vraag stukken serieus aan te pakken en zij constateren met vreugde, dat de heer Mikojan voelt dat kunstmatige druk betreffende het tijdstip van onderhan delen geen effect heeft", aldus de kaanse Amerik; i verklaring. Nederlandse vereniging van tweelingen opgericht In Utrecht is zaterdag de Nederland se vereniging van tweelingen opge richt. Het doel van de jonge organi satie is het dienen van volksgezond heid en wetenschap. De voorzitter van het voorlopig: be stuur, dr. J. W. Bruins, hield bij de opening van de oprichtingsvergade ring een rede, waarin hij het een en ander vertelde over het inzicht, dat twee- en meerlingen de wetenschap kunnen geven in de wisselwerking van aanleg en milieu en in de proble matiek van gezondheid en ziekte. Dr. Bruins verklaarde, dat eeneiige tweelingen niet alleen uiterlijk het zelfde beeld vertonen, doch dat zij ook erfelijk gelijk zijn. Hij noemde eeneiige tweelingen erfelijke dubbel gangers, die de enige voorbeelden vormen in onze samenleving van een onderlinge „zuivere lijn" van „paars gewijze reinculturen in erfelijke zin". Zaterdagmiddag is in hotel Smits te Utrecht de Nederlandse vereniging van tweelingen opgericht. De dames Unkraut (tweeling), oud 57 jaar, uit Amsterdam toonden grote be langstelling voor de jongste leden van de vereniging de tweeling Ak kerman (l/2 jaaruit Deventer. S.E.R. moet ook adviseren over arbeidstijd De minister van sociale zaken en volksgezondheid a.i., prof. dr- L. J. M. Beel, heeft zich tot de Sociaal- Economische Raad gericht met een brief waarin de verwachting wordt uitgesproken dat in het komende advies inzake het te voeren sociaal- economisch beleid de naar 's lands oordeel passende plaats zal worden ingeruimd voor het maken van een begin met de geleidelijke invoering van een kortere arbeidsduur, indien deze kan worden gerangschikt onder de binnen afzienbare tijd voor ver wezenlijking in aanmerking komende sociale verbeteringen. Het vorenstaande, aldus dr. Beel, onderstreept ten overvloede de spoed eisende aard van het in voorbereiding zijnde algemene advies. De regering zou het ten zeerste op prijs stellen, indien de raad wegen zou weten te vinden om dat advies op een eerder tijt' -tip uit te brengen dan de door hein genoemde streefdatum, aldus be sluit minister Beel. Atoomschepen met brandstof „voor een hele oorlog" De Amerikaanse vice-admiraal Rick- over, die een belangrijke rol ge speeld heeft bij de voorbereiding tot de bouw van atoomduikboten, lieeft zondag te Washington op een bijeen komst van Amerikaanse oudstrijders verklaard, dat de Amerikaanse mari ne op het ogenblik schepen met kern- aandrijving laat bouwen, die in oor logstijd en wel zolang een nieuwe oorlog mocht duren kunnen opere ren zonder opnieuw brandstof te moeten innemen. Hij zei dat het aantal atoomduikbo ten van de marine, die klaar of in aanbouw zijn of waartoe machtiging tot aanbouw is verleend, 33 bedraagt. Vijf van deze duikboten kunnen on der het ijs van de Noordpool opereren, aldus vice-admiraal Rickover. NOTA VAN VOORBEREIDEND BUREAU: Pleidooi voor nieuwe opleidingen en voor avondonderwijs Een universiteit te Rotterdam zou niet slechts voor die gemeente be tekenis hebben, maar ook, vooral vanwege de ontsluiting van de eilanden door de uitvoering van het Deltaplan, voor Zeeland en West- Brabant. Tot deze conclusie komt een nota van het onder auspiciën van het Rotterdamse gemeentebe stuur werkende „Bureau Onderzoek Universiteit". De behoefte zou van tweeërlei aard zijn. De eerste betreft de traditione le opleidingen, in welk verband ge wezen wordt op het tekort aan leraren en tandartsen, de tweede betreft de opleidingen, die elders niet aanwezig of nog niet tot ont plooiing gekomen zijn en die men met nieuwe studievormen zou kun nen aanduiden. De nota wenst aandacht geschonken te zien aan de volgende opleiddings- j vormen: Een opleiding, die haar grondslag vindf in het parrallel doceren van vakken uit de drie gebieden van wetenschap: de z.g. geestesweten schappen, de exacte wetenschappen en de sociale wetenschappen bij de aanvang van de studie. Een vierjarige opleiding met voor het eerste gedeelte het accent op de algemene vorming. In het tweede gedeelte kan dan een hoofdvak ge kozen worden, Een opleiding in samenwerking met Delft, gebaseerd op de b-vak- ken, zowel van theoretische als toe gepaste aard, welke drie mogelijk heden biedt: voorbereiding van doorstuderen in de theoretische richtingen van de exacte weten schappen, voorts doorstuderen in de toegepaste richtingen en ten slotte afsluiting door een baccalaur- reaatsexamen, Het baccalaureaat, zoals dat in de gewijzigde hoger onderwijswetge- ving ter beschikking van het onder wijs staat. Nog onderzocht dient te worden, aldus de nota, in hoeverre dergelijke opleidingen ingepast zou- ,Ik noem U Laura en wens U be houden vaart!" Na deze woorden liet mevrouw F. Vroon-Maarleveld zaterdagmiddag op de werf van de Terneuzense Scheepsbouw Maat schappij de traditionele fles cham pagne los, die met een enorme knal stuksloeg tegen de romp van bouw- numiner 77. Voor de arbeiders van de Scheeps bouwmaatschappij was dit het sein om de laatste blokken onder het schip weg te slaan, dat daarna langzaam maar zeker over de inge vette dwarshelling zijn weg vond naar het zilte nat. Onder luid hoera-geroep zochten de talrijke belangstellenden aan de overkant van het kanaal een droog heenkomen, voordat de gol ven, die de „Laura" veroorzaakte, over de kade sloegen. De tewaterlating was vlot verlopen en de directeur, de heer J. de Klerk, mocht vele felicitaties in ontvangst nemen. Het motórvrachtschip „Laura" een kustvaadder, die gebouwd wordt voor rekening van de Zeeuwse Rederij te Breskcns, is een open shelterdekker van duizend ton. Het schip, dat een lengte heeft van 62 meter, bij een breedte van 9.90 meter, zal worden voortbewogen door een M.W.M.-8 cy linder motor van 1050 paardekracht, hetgeen de „Laura" een kruissnelheid garandeert van twaalf knopen. Dc „Laura" heeft accommodatie voor 14 personen, die ondergebracht kun nen worden in drie twee-persoons en zes één-persoonshutten. Als reddingsmiddel krijgt het schip één reddingsboot en twee stuks 15- persoons R.F.D.-rubberbotcn. .(Foto P.Z.C.) den kunnen worden in het stelsel van het Nederlandse hoger onder wijs. De nota houdt verder een pleidooi voor het tevens geven van avond onderwijs en voor samenwerking met beslaande instellingen als de Nederlandsche Economische Hooge- school, de Stichting Klinisch Ho ger Onderwijs, de Rijksbelasting academie, alle te Rotterdam, en de Technische Hogeschool te Delft. Ten aanzien van de financiering wordt opgemerkt, dat Rotterdam bereid blijft zich voor de verwe zenlijking financiële offers te ge troosten. Gedacht wordt aan een vorm, waarin gemeente' en rijk zou den kunnen participeren. Vier jeugdige overvallers te Rotterdam gegrepen De Rotterdamse politie heeft zon dagavond vier jongens van zestien tot achttien jaar oud, aangehouden. Zij hadden eerder op de avond op de Leu- vebrug getracht een 48-jarige sleep bootkapitein van zijn geld te beroven. De kapitein werd opeens door het viertal omsingeld. Ze vroegen hem zijn geld af te geven, hetgeen hij weigerde. Ze pakten hem toen beet. Een van de vier ging hem fouilleren ondanks het feit dat de kapitein zich hevig verweerde. Hij had slechts veertig cent bij zich, hetgeen ze zo weinig vonden dat hij het terug kreeg. Toen gingen ze er van door. Direct alarmeerde de kapitein de politie. In de buurt reed een radiowa gen, die naar hem toegestuurd werd en hem werd gevraagd mee te rijden. Na enige tijd zag de kapitein zijn be lagers lopen. Ze werden toen gepakt. Daar de politie vermoedt dat ze meer van dergelijke feiten op hun kerfstok hebben, wordt het onderzoek voortge- Geen rechtszittingen meer in stadion van Havana Er zullen geen openbare rechtszit tingen meer worden gehouden in het stadion van Havana. De zitting van 12 uur en 19 minuten waarin majoor Jesus Sosa Blanco ter dood werd ver oordeeld wegens 108 moorden op aan hangers van Fidel Castro, heeft zo veel excessen van de zijde van het pu bliek opgeleverd, dat de invloed die van zulke processen uitgaat, op de openbare rust te gevaitrlijk wordt ge acht. De volgende processen zullen ge voerd worden in het fort Cabana. Sosa Blanco heeft inmiddels hoger beroep aangetekend. De hoge krijgs raad zal zijn appel over enkele da gen in behandeling nemen. De veroor deelde heeft gezegd te hopen dat zijn berechting die hij heeft'vergeleken met die van de martelaren in het oude Rome de laatste van zijn soort in Cuba is geweest. Thans 37 t.b.c.-gevallen op ulo te Neede Het aantal op t b.c.-besmetting posi tief reagerende leerlingen van de u.l.o.-school te Neede dat door een der medeleerlingen met t.b.c. bleek be smet, bedraagt thans 37. Het onder zoek is nog niet afgesloten hoewel alle 180 leerlingen nu het eerste on derzoek achter de rug hebben. Geldig tot hedenavond WEINIG WIND Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Iets konder dan gis teren met in de ochtend in het bin nenland op de meeste plaatsen lichte vorst en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en noord. ZON EN MAAN 27 januari Zon op 8.29 onder 17.17 Maan op 21.02 onder 9.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1