TUSSEN DERTIEN EN TWINTIG JAZZ, geschiedenis en Dorpentocht over verkiezingen met een enkele verrassing (IV) vorm ZATERDAG 24 JANlfARI 1939 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Veertiendaagse rubriek voor, maar voornamelijk dóór de Zeeuwse jeugd. VV\**AA/VWSAA/«AAAAA<VV/VVWV\V ZEG NOOIT dat Nederland niet genoeg mogelijkheden biedt. Althans op het poli tieke erf niet, zoals sommige sprekers een be paalde zaak wel met „erf" aanduiden. We heb ben hier een verrukkelijk aantal partijen, par tijtjes en daarnaast nog groeperinkjes, die bij de komende tussentijdse verkiezingen voor de Tweede Kamer in maart van dit jaar met een eigen lijstje uitkomen. Op dit erf zijn er mogelijkheden genoeg, er is keus te over. Of het de interesse heeft van de nog niet stem gerechtigde jeugd? Zeker niet van allemaal. Na de negen meningen, die een onzer verslaggevers tijdens een „dorpentocht" over Walcheren be luisterde, zou men geneigd zijn te zeggen: neen, helemaal niet, op een enkele kernachtige uitzondering na. Dat zou uiteraard een wankele en- aanvechtbare conclusie zijn, want de negen te hooi en te gras opgedane meningen behoeven nog niet de thermometer te zijn van de belang stelling, die er onder de Zeeuwse jeugd voor „de politiek" bestaat. Maar toch: ze liggen er, de negen meningen, van scholieren, van enkele jonge vissers, van meisjes, die in de huishou ding helpen... Enkelen hunner hadden helemaal geen mening, of éèn uiterst beperkte. Geen interesse. Typisch een zaak voor volwassenen, waar wij buiten staan. We mogen toch nog niet stemmen. Een nieuwe regering? Als die dan maar een voetbal pool instelt. Links en rechts, wat is dat precies? 'k Zou er geen prijs op stellen zelf al te mogen stemmen, 'k Zou het toch niet weten. De meisjes: echt iets voor jongens... Bram Roelse Voor de 19-jarige jongedame Rina van den Broeke „rechts en links, wat is dat toch precies? Zijn de christe lijke partijen rechts? Als rechts dan maar wint, dan is het goed!" ,,'k Heb'er eigenlijk nooit zo zeer over nagedacht!" zei de h.b.s.-er uit Westkapelle 18 jaar en leerling van de hogere Technische School, maakte dat in een kernachtig betoog waar. „Tja, de verkiezingen aarzel de hij even. Bram won daardoor voldoende tijd om een fraai be toogje los te laten, een krachtig uitgesproken prognose-lawine, waarmee de omstanders op de hoek in Westkapelle, waar hem de vraag werd gesteld, slechts konden instemmen door het hoofd gestaag in verticale richting te bewegen, 't Klonk dan ook als de stem van de nieuwslezer, die de uitslag bekendgemaakt „Ik voorspel een verlies van de Partij van de Arbeid van tien ze tels. de K.VJP. wint er één, de Pacifistisch Socialistische Partij wint er ook één. En verder een flinke winst voor de V.V.D.". „Daar hoef je natuurlijk niet op te antwoorden, maar wat zou je rtu zelf stemmen?" „Daar laat ik me niet over uit. Ik verwacht alleen maar. Een keiharde verkiezingsstrijd na melijk. Met misbruik van ra dio en televisie. Waar we naar toe moeten? Naar een vrije politiek!" Dat was krachtige taal, waar zijn naamgenoot, de 18-jarige Henk Roelse uit Oostkapelle waren de politiek en de verkiezin gen zaken van veel geringere ldaarheid. „Tja, ik kijk natuurlijk wel eens in de kranten, maar interesseren doet het me niet. Neen, 'k zou het echt niet weten.'t Is meer voor jongens". Haar aanzienlijk jongere dorps- genote Mineke Schoe uit Domburg „maar misschien zal de P.v.d.A. wel weer wat ophalen. Als de nieuwe regering maar een voet balpool instelt, dat is het belang rijkste. Bram, die toevallig omdat dit onder het kopje „huis werk" in zijn schoolagenda stond in een over staatsinrichting handelend werkje gebogen zat, verzuchtte ,,'k Vind het maar taai!" uit Oostkapelle (15 jaar) had hier en daar wel eens iets opgevangen. „Op school hebben we 't er wel eens een keer over gehad" vertelde ze, ,,'k weet niet precies hoe ik het moet uit leggen, maar ik verwacht in ieder geval dat de socialisten terugge drongen zullen worden. En winst voor de christelijke partijen. Voor de rest weet ik er niet zoveel van. 'k Interesseer me trouwens ook niet voor staatsinrichting..." ,,'k Vind het een beetje moei lijk" zei haar veertienjarig vriendinnetje Corrie de Visser Jo Meulmeester uit Westkapelle overigens geen familie die toch ook heel aardige dingen zei, het niet bij kon halen. Henk, een 18-jarige kwekeling, interesseert zich namelijk meer voor de „spec- taculaire" zaken in het buiten land. Desniettemin, zei hij te ver- wachten, dat de P.v.d.A. weei enige zetels zal verliezen. „De V V.D. zal denk ik de winst we' boeken, maar veel verstand hel ik er niet van. 't Duurt nog z- lang voordat ik moet stemmer 'k Zou er trouwens geen' prijs o; stellen, 'k zou echt niet wete: wat ik moest doen. Nieuw-Guine; zullen we op de duur wel kwijtra ken. Maar toch geloof ik, dat we de mensen daar eerst nog een beetje moeten ontwikkelen". Een heel raar jongetje Eén jongeman was er, een jon getje eigenlijk, dat naamloos wil de blijven. Hij zat op een paal aan de Veer se havenkant dromerig naar het water te kijken, dat hij rimpelde door telkens een steen tje naar het gave oppervlak te zenden, 't Was een raar jongetje, partijen?" vroeg hij veelbeteke nend, „ja, ja, partijen", en hij gooide nog een steentje in de ha ven. „We zitten er aardig in. 't Schom melt zo om een dozijntje en dat mag misschien op verdeeldheid wijzen, maar er spreekt c ok indi vidualisme en vrijheid van den ken uit. Zo zijn de Nederlanders. Ieder in z'n eigen hoekje en heerlijk vrij, 'i Lijkt misschien zo, dat we aardig wat partijtjes hebben, maar ik vind 't nog te be perkt. Er is keus, dat geef ik toe, maar je bent gauw uitgeke ken. Je kent 't rijtje zo van bui ten. Het element-van verrassing is er uit. De Brugpartij was een vondst, daar wil ik niets van zeg gen. Maar de charme is er al weer af, we zijn er aan gewoon. Daar óm stem ik voor méér partijen met wisselende namen. Dan blijft het nieuw en fleurig. Kijk, 't is hoog water. Nog zes uur en het is weer eb. En nu ga ik weg want m'n steentjes zijn op". Een heel raar jongetje. (14 jaar) teerde de „Arm die aan de Veerse kade lag gemeerd. Een stoer werkje, dat niets mét politiek heeft uit te staan. Tussen tweè streken door herinnerde hij zich het bestaan van een P.v.d.A.. maar de letters V.V.D. vormden Voor hem een vreemde klank, met héél in de verte iets van herken ning. „Verkiezingen? Daar weet ik niets van, zover ben ik nog niet. 'k Mag toch nog niet stem men, dus... Als we eens een paar jaartjes verder zijn, heb ik me misschien nét bedacht..." Zijn vier jaar oudere naamge noot Piet Meulmeester eveneens visser, was op „Arm 2" met een slang in de weer. ,,'k Geef er net zoveel om als om deze slang!" ver klaarde hij zonder veel om haal, ,,'k zou niet weten wat. er zijn er tegenwoordig zó veel..." Jo Leijnse uit Arnemuiden mm uit Zoutelqnde een zeventienjarige jongedame, verklasirde eerlijk en onomwon den, niet de minste interesse te hebben voor deze landsbestuurlij- ke zaak. „Stemmen mag ik nog niet, dus wat geef ik er om. En als ik mocht stemmen zou ik eerst eens aan m'n vader moeten vragen. Politiek daar heb ik geen belangstelling voor. Sommigen schijnen het leuk te vinden, maar ik vind er niets aan!" De 19-jarige Robert Velthuizen te Middelburg, een leerling van de Rijkskweekschool uit Middelburg, stuurde deze opname van een fon- tein-in-werking in voor de jeugd fotowedstrijd van de P.Z.C. Hoe wel de foto buiten de prijzen viel", behoorde zij tot het beste materiaal, dat voor de fotowed strijd werd ingezonden. Neen, de belangstelling van de Zeeuwse jeugd voor de komende verkiezingsstrijd is niet bijster groot. Nu zijn. ditmaal alleen meisjes en jongens uit de dorpen aan het woord geweest. Of het in de steden anders is? Niet zo heel veel. Het verschil in mentaliteit tussen de jeugd uit de steden en die uit de dorpen wordt meer en meer gereduceerd. De dorpsjeugd „verkeert" regelmatig in de stad, gaat er naar school en komt in aanraking met de zelfde media als radio, televi sie en krant. Zeeland is voorts de provin cie, waarvan verhoudingsge wijs in Nederland de meeste mensen op „het platteland" wonen. Derhalve: verkiezin gen? Over het algemeen: een aardige grotemensen-zaak, waar wij buiten staan \mELE JAZZMUSICI verlieten New Orleans toen Y de amusementsioijken van de overheid werden gesloten, maar de jazzmuziek had zich al eer der, rondom de eeuwwisseling, naar het noorden verbreid. Dat was voor een groot deel te 'danken aan de grote Mississippi-rwierboten, die in het begin vracht, maar in later jaren veelal passagiers vervoer den en ook wel omgebouwd werden tot excursie-bo ten, wélke de Mississippi en haar grote zijrivieren op- en afvoeren. Ter ontspanning van de passagiers waren er altijd orkestjes aan boord en heel dikwijls was dat een jazzorkest. Niet alleen tijdens het varen werd er gespeeld, maar ook wanneer de boot, had af in eerd bij een of andere stad. En dan dromden hon derden nieuwsgierigen op de wal samen om die nieu we muziek te horen. De „riverboats" gingen zélfs tot St.-Paul niet ver van de Canadese grens en op die manier kreeg de Neio Orleansjazz een grote bekend heid. uit Oostkapelle uit Arnemuiden EEN NAAM zal altijd verbonden blijven aan de „riverboat-jazz" en wel die van de kort na de Tweede Wereldoorlog overleden pianist Fate Marable. Omstreeks 1907 begon hij met pianospe len aan boord van de bo ten, in 1915 had hij voor het eerst een groot or kest en zo is dat jaren lang voortgegaan. Hoewel Fate Marable zelf altijd maar een be scheiden rol heeft ge speeld in de jazzwereld - zijn bands, die dik wijls van bezetting wis selden, speelden zowel dansmuziek als jazz maakten tal van groot heden korter of langer tijd deel uit van zijn combinaties: Louis Arm strong die twee jaar lang bij hem speelde, de klarinettist Johnny Dodds en zijn broer Ba by, een der beste drum mers uit het New Or- lcanstijdperk, de bassist „Pops" Foster, de gita rist Johnny St. Cyr, de drummer Zutty Single- ton en de trompettist Henry „Red" Allen. Ma rable was erg commer cieel ingesteld, had daar toe trouwens opdracht van de scheepvaartmaat schappij en zo had hij meestal twee trompettis ten: een jazztrompettist en een die de dansmuziek speelde. Dat Marables orkest niet lang dezelf de bezetting had, blijkt ook uit het feit, dat er van een Marable-band slechts één grammofoon opname (in 1924 in New Orleans) gemaakt is, een bijzonder kostbare plaat voor de discofielen. IN DIE TIJD vestigden velen zich voorgoed in Chicago, zoals de be roemde cornettist Joe Oliver, ook al uit New Orleans weggetrokken (1918), die in de stad aan het Michiganmeer de erenaam King zou krijgen en daar in ver schillende gelegenheden met zijn Creole Jazz Band speelde. En toen King Oliver Louis Armstrong, die in New Orleans al een beroemdheid was geworden, uitnodigde om in zijn band te komen spelen, welke invitatie Louis in de zomer van 1922 maar al te graag aannam, was Chicago het nieuwe „Mekka" van de jazz geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7