In Verenigde Staten kwamen door noodweer 91 mensen om het leven Europese niet rooms-katholieke kerken ontmoetten elkaar KLAhKbüRD NIEUWE PSALMBERIJMING SPREEKT JONGE MENSEN AAN PLAN VOOR METRO IN ROTTERDAM UITGEWERKT ZATERDAG 24 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 2200 GEZINNEN DAKLOOS Thor-Ablecombinatie met nieuwe neus!-e?e! faalde Vrijdagochtend is van de raketbasis Cape Canaveral een Thor-Able" ra ket; afgevuurd. De tweede trap ont brandde zonder aanwijsbare reden echter niet, waardoor de proef mis lukte. De „Thor-Able" werd gebruikt om een nieuw type neuskegel, bestemd voor een intercontinentale raket die momenteel nog in het ontwikkelings stadium is, in de vlucht te testen. Men heeft de pogingen om de neus kegel uit zee op te vissen opgegeven. Het was de vijfde keer dat men er niet in slaagde een neuskegel te ber gen. Bij de eerdere proeven, ook uit gevoerd met een „Thor Able"-com- binatie, zijn muizen (driemaal) en een aapje (op 13 december) in de neuskegel vervoerd. Er zijn geen aanwijzingen dat de nieuwe neuske gel ook met een vorm van dierlijk leven geladen was. De Amerikaanse luchtmacht heeft een half uur na de lancering het mis lukken van de proef bekendgemaakt. EÉN RAS. De opiniestukjesschrijver Charles Craven gaf in de News and Observer te Raieigh (V.S.) een be schouwing ten beste over een wed strijd in het maken van sneeuwpop pen. De deelnemers zouden in twee afdelingen worden ondergebracht „een voor blanke kinderen en een voor kleurlingen, maar in beide ge vallen zal de sneeuwman wit zijn". ZIJN KAS. Toen hij in Londen te rechtstond onder verdenking van winkeldiefstal. vroeg Archibald Parfitt aan de rechter de grootst mogelijke mildheid. „De welvaart van dé natie", zo zei hij, „bevindt zich in een stijgende lijn en daarin wens ik mee t.e delen". De beroemde ^sportvoldjes van Eton staan onder water. Windsor zelf ligt als een eiland in het overstroomde gebied. Ook andere streken dicht bij Londen zijn overstroomd, en bij Ox ford en Repton staan de wegen on der water. Vele wegen zijn door sneeuw en water volkomen onbe gaanbaar geworden. Londen ondervindt nog geen overlast van het watei\ maar indien de stij- Het noodweer dat sinds dinsdag in de Verenigde Staten heerst, heeft tot dusver 91 doden geëist. Er worden nog verscheidene mensen gemist. In de staat Pennsylvania, waar de Susquehanna buiten zijn oevers trad, zijn 2200 gezinnen door de overstroming en de storm dakloos geworden. Het Rode Kruis heeft noodver- blijven ingericht en organiseert de hulpverlening. 12 mijnwerkers uit overstroomde mijn gered De twaalf mijnwerkers, die in een kolenmijn te Port Blanchard in de Amerikaanse staat Pennsylvanië wer den ingesloten door een overstro ming, zijn levend en druipnat aan de oppervlakte gebracht. 44 mijnwerkers werden kort na de instroming gered, maar over het lot van twaalf anderen verkeerde men in het onzekere. Zij wisten op enkele plaatsen droge grond te bereiken. Reddingsploegen die een onderzoek instelden vonden hen daar, en brachten de mijnwer kers door het water naar buiten. Australië Honderden vierkante kilometers van het kustgebied van'New South Wales (Australië) staan blank. In de plaatsen South Grafton, Kemp- sey, Maclean en Bellingen waren ruim 100 gezinnen gedwongen hun huizen te verlaten. De moeilijkhe den zijn het gevolg van grote re genval. Engeland Het water in de Theems staat thans ruim 1.60 meter boven zijn normale peil, en blijft tengevolge van re-- genval en dooi nog steeds stij gen. Bij Windsor is de Theems bui len zijn oevers getreden. Deze foto laat zien hoe de belang rijkste zakenwijk van de stad Sha ron in Pennsylvanië onder water staat door het buiten de oevrs tre den van de rivier de Shenango. Het leven in deze stad is volkomen ont wricht. ging aanhoudt zullen ook delen van Groot-Londen blank komen te staan. Duitsland Het plotselinge warme weer heeft in Duitsland het gevaar doen ontstaan van lawines en overstromingen. Het water in de Rijn is sinds donderdag avond een halve meter gestegen, de Moezel steeg bijna en de Ruhr ruim een nieter. De temperaturen zijn ge stegen tot 10 en hier en daar zelfs tot 15 graden Celsius. DS. F. H. LANDSMAN: Bundel moet thans in kerken worden beproefd De interkerkelijke stichting voor de psalmberijming heeft een proefbun del, bevattende 110 psalmen in nieu we berijming liet licht doen zien. De interkerkelijke werkcommissie voor de psalmberijming heeft op een door ds. P. D. Kuipers gepresideerde persconferentie het een en ander meegedeeld over deze bundel. Ds. Kuipers legde er de. nadruk op, dat de bundel nu in de kerken moet wor den beproefd. Ds. F. II. Landsman deelde als zijn ervaring mee, dat de nieuwe berijming de jonge mensen aanspreekt. Dr. H. Schroten, die nader inging op de geschiedenis van het tot stand ko men van de nieuwe psalmberijming herinnerde aan de pogingen om voor de Gereformeerde en de Hervormde Kerken één bundel samen te stellen. Door aandrang van kerkelijke zijde en van de scholen werd het daartoe nodig-e contact gevonden. Toen in 1955 tien psalmen werden aangebo den is de interkerkelijke werkcom missie in november 1956 bijeengeko men, omdat de kerken ertoe hadden aangespoord op deze wijze verder te gaan. De arbeid werd in aangename samenwerking ook met de dich ters ds. Wit, prof. Heeroma, Schulte Nordholt, Ad den Besten, Van dei- Molen en Kamphuis voortgezet en zo zijn de thans in de proefbundel samengebrachte 110 psalmen tot stand gekomen. Ds, Wit betoogde, dat een. nieuwe be rijming noodzakelijk was. Het was volgens hem niet doenlijk de psalmen in de berijming van 1773 te blijven zingen. Het restaureren was moeilij ker dan men aanvankelijk had ge dacht, zodat men vaak tot heel nieu we voorstellen kwam. Noren voelen niets voor vliegveld on Snitsbergen Plannen voor het aanleggen van een vliegveld voor straal-passagiersvlieg- tuigen op liet onder Noors toezicht staande eiland Spitsbergen zijn door de Noorse regering geblokkeerd, al dus is in gewoonlijk welingelichte kringen te Oslo vernomen. Zoals gemeld heeft de Sowjet-rege- ring Noorwegen een nota gezonden naar aanleiding van bedoelde plan nen. Het vliegveld zou door een par ticuliere Noorse firma worden aan gelegd. Een mijnbouwonderneming, die Noors staatseigendom is, zou de nodige grondoppervlakte voor het vliegveld ter beschikking moeten stellen. De onderhandelingen hier over zijn nu zonder opgave van rede nen door de Noorse regering opge schort. Prof. dr. W. H. Gipsen merkte op, dat soms hele psalmen moesten worden omgewerkt. De berijming is naar zijn oordeel schriftgetrouw. Ze klopt op de grondtekst en ze behoeft door geen reformatorische kerk we gens strijd met de grondtekst te worden verworpen. De organist-cantor de heer A. C. Schuurman lichtte nog toe. dat de melodieën der psalmen in haar oor spronkelijk ritme zijn gebruikt. Het ritme van 1733 is geheel juist geble ken. Hij merkte op, dat volkomen onbekende melodieën thans 'n prach tige kuns krijgen om te worden ge zongen. Ook zon tijdens weekend (Van onze weerkundige g medewerker.) De zachte lucht, die een groot deel van deze week met krach- f| tige. tot stormachtige zuidwes- m telijke wind over onze omge- n ving werd geblazen, was vrij- dag al verdwenen. De tempe- ratuur bleef overdag vijf a zes m graden lager dan donderdag. De storm nam af en er bereik- te ons een gebied met zonnig |f weer. Ongunstig ziet het er m voor het weekeinde niet uit, n want ten westen van Ierland komt een hogedrukgebied naar het oosten. Van de Noordzee kan nog een hagel- of natte sneeuwbui bin- nendrijven, maar de kans op M zonniger perioden blijft groot. De temperatuur komt overdag n niet veel hoger dan vijf graden Celsius, maar voor januari is dit niet slecht. M Een depressie bij de Golf van Biscaje schijnt weinig haast te hebben en zal ons voor zondag- ee. avond geen kwaad doen. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Kekkonen en Kroesjtsjew zetten besprekingen voort De president van Finland, Kekko nen, en de Russische minister-presi dent. Kroesjtsjew, hebben vrijdag hun besprekingen te Leningrad voort gezet, Kekkonen was donderdag te Leningrad aangekomen voor wat ge noemd werd een onofficieel bezoek. Volgens het Russische persbureau Tass zijn de Finse en de Russische minister van handel, die eveneens te Leningrad besprekingen hebben ge voerd, overeengekomen dat er bin nenkort te Moskou onderhandelingen zullen beginnen over ruilhandel tus sen beide landen. In het voorjaar zullen onderhandelingen worden ge voerd over een overeenkomst op lan ge termijn. De correspondent te Leningrad van het Finse conservatieve blad „Uusi Suomi" meldt vrijdag, dat de Sow jet- Unie zeer spoedig een nieuwe ambas sadeur in Helsinki zal benoemen. De vorige ambassadeur werd vorig jaar plotseling teruggeroepen en is niet vervangen. Het Wereldgebeuren Privé MET EEN LIJN BEGINNEN Kosten geschat op 129 miljoen gulden De gedachte aan een metro in Rot terdam neemt vastere vorm aan. Op het brede trottoir langs het Stad huis, postkantoor en beursgebouw zijn op regelmatige afstanden kleine re grondboringen verricht om de mo- felijkheden voor een metrobuis onder e grond nader te onderzoeken. Een uitgewerkt plan voor een metro is thans door de diensten van stads ontwikkeling, van gemeentewerken en van de Rotterdamse Elektrische Tram in handen gesteld van B. en W. van Rotterdam ter nadere bestu dering. Genoemde diensten denken daarbij aan een ondergrondse in de binnenstad, die van het Centraal Sta tion via de Coolsingel, de Schiedamse dijk en de te maken tunnel naar de Parallelweg in Rotterdam-zuid zal lopen, waar de metro dan een bo vengrondse wordt, waarvoor een via duct wellicht nodig zal zijn. Dit zou dan een eerste Metrolijn be tekenen, want andere metro-verbin dingen met overstapkansen op be paalde stations zouden in het ver schiet moeten liggen. Gedacht is de dienst uit te voeren met een dubbel wagenstel en een frequentie in te voeren van 2i« minuut, waardoor wel driemaal zoveel pasagiers vervoerd zouden kunnen worden als met de tram mogelijk zou zijn, terwijl de rij tijd van het ene eindstation naar het en weer teruggevonden Woensdag was een baby van vijf da gen oud, Adreas Wester, uit een zie kenhuis in München Gladbach ver dwenen, hu werd echter later in een ziekenhuis in Viersen, 30 km verder, teruggevonden. Bij de baby was een vrouw die echter te ziek was om te worden verhoord. Dr. Linthorst Homan uit commissie loterijwezen Bij beschikking van dc minister van justitie is aan dr. J. Linthorst Ho- rhan, voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité te Brussel, op •Zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de Commissie Loterijwe zen. andere niet meer dan tien a twaalf minuten zou behoeven te duren. De directeuren van genoemde diens ten dringen er op aan, dat zo spoe dig mogelijk met de aanleg van de tramtunnel, die dan een metrotun nel wordt en waarvan de lengte on geveer een kilometer zou zijn, be gonnen wordt. Men neemt aan, dat de metro vijf tussenstations moet hebben, waar van drie onder de grond, n.l. in de omgeving van het stadhuis, op het nieuwe verkeersplein waarvoor de oude Bijenkorf plaats moet maken en op de Schiedamsedijk bij de ri vier, en twee bovengrondse sta tions in Rotterdam-zuid, het ene tussen de Parallelweg en de bre de Hilledijk en het andere ter hoogte van de Putselaan-Brielse- laan. De kosten van het gehele Drojeet moeten globaal zijn geschat op 129 miljoen gulden. T.B.C. OP DE OPENBARE MULO-SCHOOL TE MEEDE Bij veertig leerlingen van de open bare uloscholen te Meede in de Gelderse Achterhoek is primaire tuberculose geconstateerd. De ou ders is geadviseerd de kinderen te doen verplegen in een sanatorium. Het ligt in hef voornemen hen in het P. W. Janssen-ziekenhuis te Almen op te nemen, zodat over enig'e tijd wellicht het onderwijs gezamenlijk kan worden hervat. Overwogen wordt, het bevolkingson derzoek op t.b.c. te vervroegen. Dit zou eerst in juni in Meede worden gehouden. De Meedse ulo is een streekschool, die wordt bezocht door leerlingen uit Meede, Eiber gen en Haaksbergen. Enige tijd geleden bij het gewone periodieke onderzoek door de* schoolarts, dr. Hagtingius, werdeen aantal geval len van primaire t.b.c. vastgesteld. In verband hiermede zijn alle 180 leerlingen onderzocht op het con- sultatiebuerau voor de noord-oost Achterhoek te Zutphen, waar 40 gevallen werden geconstateerd, vooral onder de leerlingen van de derde klas. De jongens en meisjes zijn afkomstig uit Meede en Ei bergen, Het is gebleken, dat een jongen uit de derde klas de besmet tingshaard is geweest. STEMMEN UIT DE KERKEN Conferentie te Nyborg over de verantwoordelijkheid Met geweld wordt eigenlijk niet veel beslist. Dat is de les die Gandhi op nieuw aan de wereld geleerd heeft. Het schijnt wel een heel moeilijke les te zijn. Wc zien het in Algiers, in Hongarije, in Spanje, ja, waar al niet. De menselijke geest laat zich niet binden en onder een ogenschijnlijk kalme oppervlakte kan liet smeulen, zoals dat bij een veenbrand liet geval kan zijn, en plotseling opvlammen in vernietigende kracht. Wanneer we in de toekomst willen zien wat heel moeilijk is zullen we oog moeten krijgen voor datgene wat onder de oppervlakte van het officiële leven gaande is; voor datgene wat de ziel van de mens tot in haar diepten be roeren kan. Dit is tenslotte ook het terrein waar het werk van de kerk zijn aanknopingspunten vindt. We leven in een wereld waar de grootmachten van deze tijd doen, wat zij door alle eeuwen heen gedaan hebben. Zij bieden tegen elkaar op in ge weld, hoewel ze weten zelf daardoor verteerd te zullen worden. De angst hiervoor zit ons allen in het bloed. De vorige week is de voorzitter van de Bond van Protestantse Kerken in Frankrijk, ds. Mare Boegner, in ons land geweest en hij heeft te Rotterdam gesproken over: Het christelijk geloof tegenover de dreiging van het atoom. Hij haalde in zijn lezing een woord van Pascal aan, die schreef dat de waardigheid van de mens in zijn den ken is. Pascal voegde er aan toe dat in ieder resultaat, van het menselijk denken er de gelijktijdige aanwezigheid is van het goddelijke en het dui velse. Boegner zei er zelf bij dat de kerken niet alleen het recht, maar ook de plicht hebben daartegen te waarschuwen. Dit geldt ook voor de kern splitsing, haar zegeningen en haar dreigingen. Over die verantwoordelijkheid die de kerken dragen in het tegenwoordige Europa, heeft men gesproken op de conferentie die van 69 januari ge houden is te Nyborg in Denemarken, waar vertegenwoordigd waren de niet rooms-katholieke kerken van Europa. Daar waren afgevaardigden van kerken die aangesloten zijn bij de Wereldraad der Kerken, maax eveneens van kerken die tot nu toe bezwaren hebben gehad om zich hierbij aan te sluiten. Zo waren er uit ons land bijv. twee afgevaardig den van de Gereformeerde Kerken en uit Rusland een vertegenwoordi ger van het patriarchaat van Mos kou, om een paar te noemen. Alle protestantse kerken waren er niet, maar men kan wel zeggen dat alle volleen van Europa er vertegenwoor digd waren, van Portugal tot Rus land en van Bulgarije tot Noorwe gen. 't Is voor de eerste keer dat de Russisch Orthodoxe Kerk aan zulk 'n conferentie deelnam in de persoon van cle hoogleraar in de theologie Pa risski uit Leningrad. Voorts waren er uit Rusland ook mensen uit Letland en Estland. Het is een waagstuk om kerken uit heel Europa bijeen te roepen. Midden door ons werelddeel loopt het ijzeren gordijn. Oost en west worden gescheiden door politieke en ideologische tegenstellingen. Een kerk kan niet los staan van het volk waaronder zij het Evan gelie verkondigt en welk een moeite hebben wij er allemaal niet mee om ons in te denken in de gedachten van iemand met wie wij het niet eens zijn. Van te vo ren kan men op zijn vingers uit rekenen, dat er op zulk een con ferentie spanningen moeten zijn wanneer mensen uit al die kerken met elkaar gaan spreken. De gro te vraag was dan ook of er wel een openhartige gedachten wisse ling kon plaatshebben. In zijn slotwoord heeft de Duitse bisschop van Hannover, de bekende dr. H. Lilje, er zijn blijdschap over uit gesproken dat alle afgevaardig den van goeden wille waren ge weest. Met dankbaarheid heeft nij gememoreerd de wijze waarop kleine Incidenten opgelost én hindernissen genomen zijn. Vooral was hij ver heugd over het algemene verlangen om de begonnen arbeid voort te zet- I Zie slot pag. 5 kol. 2) Over Urho Kaleva Kekkonen-pri- vé zijn aardige feiten bekend. Hij heeft uitgemunt in het Fin se sportleven. Niet minder dan drie kampioenschappen wist hij te beha len. In 1924 maakte hij een sprong van 1.85 meter hoog, liep hij de hon derd meter in elf seconden en pres teerde hij zonder aanloop een hink- stapsprong van 8.72 meter. Deze laatste afstand gold in die dagen als een officieel wereldrecord. Kekkonen (58) heeft sinds 1937 meestal deel uitgemaakt van Finse regeringen; van 1950 tot 1956 voor namelijk als premier. In 1956 bereik te hij de allerhoogste stap op de Fin se politieke ladder: hij werd presi dent. Maar ondanks deze hoge waar digheid, zo wordt beweerd, speelt hij (privé) voor zijn gasten wat wijsjes op de mondharmonica, als dat zo uit komt. En als de visite is heengegaan staat hij zijn echtgenote terzijde bij de afwas. Van afwassen was de laatste da gen van deze week voor me vrouw Kekkonen geen sprake en meneer kon zich het afdrogen be sparen. Kekkonen zal ook de mond harmonica wel thuis hebben gelaten toen hij zogenaamd privé bij verrassing de „sprong" naar Lenin grad ondernam. Donderdagavond werd namelijk duidelijk, dat zijn vrouw en hij niet naar die Russische stad waren gereisd om „als toeristen de museums te bezoeken", zoals de officiële lezing luidde, maar dat te gelijk ook de Russische premier en partijleider Nikita S. Kroesjtsjew zich Leningrad als reisdoel had uit gekozen en dat een reeks van lang durige besprekingen en officiële di ners op het programma stond. Kekkonen behoort evenals zijn voorganger Paaslkivi tot dege ne die ervan overtuigd zijn dat het kleine Finland een politiek van vriendschap moet volgen ten aanzien van de grote oosterbuur die Rusland heet. Welk een gevoelige invloed de Russen op de gang van zaken in Finland kunnen oefenen zonder in dat land zelve opzienbarende com munistische acties te ontketenen, heeft de laatste kabinetscrisis ge leerd. Klaarblijkelijk hadden de Rus sen een hekel aan het beleid van de socialistische premier Karl August Fagerholm, wiens breed samengestel de coalitiekabinet in decemeber de strijd tegen de economische en poli tieke moeilijkheden opgaf en aan Kekkonen zijn ontslag aanbood. De belangrijkste factor in die economi sche moeilijkheden gepaard gaande met grote werkloosheid was het niet vernieuwen van het Fins-Russische handelsverdrag. Deze Russisiche economische hin der ging gepaard met .grove laster en beledigingen in woord en geschrift. Het zag er naar uit, dat de Russen niet tevreden zouden zijn voordat communistische leieders in het kabinet werden opgenomen, met alle gevaren van dien voor een machtsoverneming volgens het pa troon van Tsjecho-Slowakije. De Russen waren in elk geval niet %-an zins. over beëindiging van deze cri sis te onderhandelen met Fagerholm; ook de leider van een andere rege ring waarin conservatieven en so ciaal-democraten zitting hadden, zou niet in aanmerking komen. Tenslotte werd onlangs een oplossing gevon den waarbij de communisten toch buiten bleven staan. Kekkonens me delid van de agrarische partij pro fessor Vieno Johannes Sukselaïnen vormde een minderheidsregering die geheel en al uit agrariërs bestaat. In het 200 leden tellende parlement hebben de sociaal-democraten en drie „burgerlijke partijen" beloofd dat zij de 48-hoofdige agrarische fractie in deze moeilijke situatie niet alleen zullen laten staan. Minister van buitenlandse zaken Ralf Törngren bevindt zich in Oslo terwijl Kekkonen en o.a. minister van economische Karjalai- nen in Leningrad onderhandelen. Hij zal er met een twintigtal collega-mi nisters uit Scandinavische landen be raadslagen over de oprichting van een gemeenschappelijke markt der noordelijke landen. Men vraagt zich nu af, of de Russen al of niet Fin- lands deelneming aan zo'n gemeen schappelijke markt zullen toestaan. Maar diverse andere onderwerpen kunnen aan de orde komen in Lenin grad. Zullen de Russen - nog voor waarden van Fins-bi nnenlandspoli- tieke aard blijven stellen aan hervat ting van het handelsverkeer Wensen de Russen, die bezig zijn hun militaire positie in de Oostzee te versterken, bases op dt Finse kust? Deze vragen moet men zien tegen de achtergrond van het volgende week beginnende 'Russische partij congres, waar Kroesjtsjew klaarblij kelijk enige opvallende successen wil etaleren om zijn positie te verstevi gen. „Wij moeten maar op onze leiders vertrouwen", verzuchten de Finnen, nu zij vernemen welk een groot pu bliek belang is verbonden aan Kek konens .privebezoek" aan Lenin grad URKO KEKKONEN ....afdrogen niet nodig

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3