Woningnood in Zeeuwse hoofdstad is ook thans nog bijzonder groot ijfc. Zeeowse Almanak VAKMAN en ZELF30ENER poLAfc ZEEUWSE VISSERIJSCHOOL TE VLISSINGEN GEOPEND Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 JANUARI 1059 NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER DE WIDT Middelburgs V.V.V. heeft meer belangstelling van burgers nodig BURGEMEESTER mr. Joh. de Wldt van Middelburg toonde zich er vrij dagmiddag tijdens het uitspreken van zijn nieuwjaarsrede in hoge mate over verheugd, dat het inwonertal van de Zeeuwse hoofdstad in het afge lopen jaar met 430 gestegen is. Naast dit optimisme maakte de burge meester echter met pessimisme gewag van *t woningvraagstuk in Middel burg. Het totaal aantal woningzoekenden op 81 december j.l. bedroeg nJ. 643 en uit deze cijfers is zonder meer duidelijk, dat de woningnood nog zeer groot is. „Wanneer de mogelijkheid tot bouwen niet groter wordt dan deze de laatste tijd is geweest, zal het nog vele jaren duren eer de woningnood als opgelost kan worden beschouwd", aldus zei mr. De Widt. „Temeer omdat er ieder jaar nieuwe gegadigden bijkomen, ook als gevolg van de bijzonder vele krotten, die helaas nog steeds bewoond zijn". In het aantal van 430 inwoners, waarmee Middelburg toenam, zijn zoals bekend ook de 174 Ambone zen uit de stad opgenomen. De burgemeester heette de Ambonese vrienden welkom en vertrouwde er op, dat zij dezelfde rustige en prettige inwoners van de stad zullen blijven, die zij de laatste jaren geweest zijn. In 1958 kwamen 181 woningen ge reed, waarvan 108 woningwet-, 65 premie- en 12 bijzondere woningen plus twee woningen in de vrije sec tor. In dit jaar werden echter 78 hui zen aan de bewoning inttrokken, zo dat de voorraad slechts toenam met 103 woningen. Op het eind van het jaar waren 71 woningen in aanbouw. Hoewel de burgemeester begrip had voor de moeilijkheden van het pro vinciaal bestuur om het kleine aan tal van 500 woningen in 1959 te ver delen over ruim 100 gemeenten, meende hij er op te mogen aandrin gen het contingent voor de Zeeuwse hoofdstad zo mogelijk hoger, maar in ieder geval niet lager te stellen dan in 1958, gelet op de grote belan gen, die ook voor de pi-ovincie als ge heel worden gediend door de gering in aantal zijnde stedeleijke centra. Tevens memoreerde mr. De Widt de behoefte aan een aantal bete re middenstandswoningen, waar voor verscheidene gegadigden hogere ambtenaren, directeuren en hogere employés van bedrij ven enz. staan ingeschreven. De burgemeester betoogde, dat deze woningen eigenlijk door par ticulieren moeten worden gebouwd en geëxploiteerd, maar de animo daarvoor ontbreekt. Zonder uitzicht Het gevolg is, dat sommige gegadig den zeer lang moeten wachten en soms bijna zonder uitzicht zijn op een redelijke oplossing van hun wo ningprobleem. Mr. De Widt betoogde, dat het college probeert er een op lossing voor te vinden. Ook aan de huisvesting van bejaarden moet bij zondere aandacht worden besteed. De middelburgse middenstand was in verschillende opzichten actief. Er werd een aantal projecten ter verbe tering en verfraaiing van winkelpan den en zaken uitgevoerd, aldus ver volgde mr. De Widt. Herhaaldelijk ia het college van B. en W. hierbij ech ter geconfronteerd met de moeilijke vraag of het karakter, dat na de wederopbouw aan de binnenstad is gegeven, ten volle gehandhaafd moet blijven of dat hiervan mag worden afgeweken. „Een voor ieder bevre digende oplossing 1b voor deze mate rie haast niet te vinden", betoogde mr. De Widt. Wat de organisatie van de mid denstand 'betreft zou hij het toe juichen, wanneer de pogingen om VAN TOT „ROMEIN SE DWALING" In de P.Z.C. van 21 januari verscheen onder de kop „Romeinse dwaling in Zoidzande" een bericht over een ver gissing, die men in Zuldzande heeft begaan bij het vergulden van de cij fers en wijzers van het nnrwerk, waarmee het moderne torentje in die plaat» is uitgerust. Een cijfer VIII verloor een „heen", zodat er twee maal het cijfer VII stond. Het ver miste „been" werd teruggevonden op de andere wijzerplaat, waar de ne gen aldus werd weergegeven: XII. „Dit is echter niet de enige fout, die de wijzerplaten vertonen", schreef ons een lezer uit Axel, „want enkele cijfers staan op hun kop". Het zijn de V, de VI, de VU en de VUI, die met de onderkant naar het middel punt van de wijzerplaat moeten wij zen. „Mogelijk is het modern", zo schrijft deze lezer, „maar mijns in ziens kan Romeins nooit modern zijn". En om te laten zien hoe het OPEN DOEKJE De windkracht was dut mouwtje met haar fruitkar in Middelburg bij na teveel. Moeizaam zwoegend duw de'ze haar rijdende nering tegen de hélling op in de buurt van het Koor kerkhof; het hulpmotortje had het bereids begegevenmaar zelf hield ze nog vol. Haar moeizame worsteling bleef vrijwel onopgemerkt. Verschei dene mannen passeerden met kwieke pas het vrouwtje met haar kar een enkeling bekeek haar met ver strooide blikmaar het kwam bij geen van die kwieke mannen op om dit zwoegende lid van het zwakke geslacht een handje te helpen. Alle opvoedende prentjes ten spijt, zoals die vroeger in de schoolleesboeken te zien waren van met karren zwoegen de, bejaarde figuren, die door frisse Hollmdse jongens spontaan en krachtig geassisteerd toerden. Dat was voor al die mannen vermoedelijk al te lang geleden. Toch kwam er hulp. Twee parman tige jonge dametjes, coquet voort- trippend op wankele naaldhakjes wa ren het, die zich het lot van de zo veel oudere vrouw aantrokken. Zon der bedenken staken zij de zorgvul dig gemanicuurde handjes uit de modieuze mouwtjes en hielpen het vrouwtje de helling op. Waarmee zij naar 'onze mening een „open doekje" meer dan verdiend hébben en dat zij dan bij deze gegeven volgens hem dan wel moet, stuurde hij ons een wijzerplaat, waarvan we hier een afbeelding laten zien. NIET KLEURECHT. Dat was een raar geval op die vogel tentoonstelling in Zeeuwsch-Vlaande ren. Er waren daar een paar prach tige oranje-rode kanaries tentoonge steld en een van de keurmeesters had al vol bewondering staan kijken naar de fraaie kleuren van de vogel tjes. Toen echter de betreffende ka naries moesten worden gekeurd, vroeg de keurrtieester om wat alco hol. Verwonderd werd aan zijn ver zoek voldaan en tot zijn grote verba zing zag men dat de vogels niet kleurecht waren. Wat was het geheim ?Een inzen der had zijn vogels met wat verf aan de uiteinden van de vleugels en aan de puntjes van de staart- pennen mooier willen doen lijken dan ze in werkelijkheid waren. Maar de jury „trapte er niet in" en de beschilderde kanaries wer den van de expositie verwijderd. VLUCHTHAVEN. De vlnchthaven van Zijpe is bijzon der belangrijk voor de scheepvaart tnssen Antwerpen en de Rijn. De volgende cijfers tonen dit aan: In 1958 lag de haven tien dagen vol schepen. In dat jaar werd de haven bezocht door 304 zeilschepen (1495 ton), 3 stoomschepen (690 ton) en 14.327 motorschepen (5.795.463 ton). Dit is nog lang niet alles, want ver der liepen nog 81 kustvaarders (32.535 ton), 135 stoomsleepboten, 2008 motorsleepboten en passagiers schepen de haven van Zijpe binnen. Bovendien maakte nog een groot aantal rijksvaartuig'en van de haven gebruik. KONING. De heer G. Ilerreweg uit de buurt schap Heikant heeft met een prach tig schot de titel veroverd tijdens de jongste koningsschieting te Sint-Jan- steen. CAECILIAFEEST. Do muziekvereniging „Eikels wor den bomen" te Westdorpe viert op 31 januari haar Caeciliafeest. Het programma bestaat uit een muzi kale rondwandeling in de namid dag en een maaltijd na. (Advertentie) VOOR r?.v. /b gebr. I Vlisdoden 1 tot een federatieve bundeling te komen met volledig succes zullen worden bekroond, omdat daarmee de belangen van de betrokkenen en van de stad in hoge mate ge diend zullen zijn. Lof had de burgemeester voor de ac tiviteiten van de hoofstedelijke V.V. V. in het afgelopen jaar, waardoor weer een groot aantal toeristen naar de stad kwam. Hij achtte het echter zeer gewenst, dat de burgerij een grotere belangstelling aan de dag legt voor deze organisatie. Volgens de burgemeester zou zich dat kunnen demonstreren in aanmelding als lid dan wel verhoging van de toegezeg de bijdrage, omdat ook hier „de cost voor de baet" uitgaat. Vaste attractie Uit de gehele gang van zaken bij het toerisme blijkt volgens de burge meester wel, dat Middelburg behoef te heeft aan een grote vaste attrac tie. De Miniatuur heeft tot dusver uitstekend voldaan: het kleine eiland is er niet alleen in geslaagd zich een reputatie te verwerven ais attractief centrum van Walcheren, maar het is er bovendien in geslaagd die verbin dingen te leggen, die een groot aan tal bezoekers garanderen, aldus mr. De Widt. Wanneer men zich echter voor ogen houdt, dat deze instelling zo langzamerhand een aflopend ka rakter begint te krijgen, dan zal men zich tevens moeten realise ren, dat daarvoor een substituut zal moeten komen. In dit verband herinnerde de burgemeester aan de plannen voor het Deitamu- seum.' Voortvarendheid bij de uit werking daarvan noemde hij ech ter een eerste eis. Mr. De Widt memoreerde, dat V.V.V. thans plannen ontwikkelt voor een aan zienlijke uitbreiding van de ver lichting in het zomerseizoen. In dit verband verklaarde hij, dat het mogelijk moet zijn om de Ab dij nog meer in de toeristische belangstelling te plaatsen, zeker als het nieuwe gebouw van de Provinciale Griffie gereed is. Verder wees de burgemeester er op, dat deze zomer op het kampeerter rein van de ijsclub de eerste gasten verwacht worden. Ook memo reerde hij de versteviging van de ge waardeerde banden, met Folkestone, het cultureel contact met Gent, de aantrekkelijkheid van Middelburg als congresstad, de goede samenwer king met de militaire overheid en enkele grote verbeteringen op onder wijsgebied. Opheffingstekort Politie en brandweer hebben, zo \jer- volgde mr. De Widt, ondanks énkele belemmerende omstandigheden, hun taak tot volle tevredenheid verricht. Gaarne zou de burgemeester echter opheffing van het "chronisch tekort aan personeel voor het politiekorps zien, terwijl ook de reserve-gemeen- tepolitie nog slechts op de helft van de gewenste sterkte is. Wat de Bescherming Bevolking be treft moest de burgemeester even eens constateren, dat het benodigde personeel nog slechts voor 68% aan wezig is. De totale sterkte moet zijn 578 en daarvan zijn slechts 394 nood- wachters aanwezig. „De wel aanwe zigen en dat geldt zowel voor de B.B. als voor de politie hebben grotendeels trouw geoefend en zij verdienen daarvoor de dank van hun (Zie slot pag. 6 kol. 6) De heer M. J. van Poelje, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland heeft vrijdagavond tijdens een ouder avond van de Zeeuwse visserijschool te Vlissingen deze school namens de commissaris der koningin officieel ge opend. Na de vele toespraken en ge lukwensen, die in verband daarmee vrijdagavond in het voormalige wees huis aan de Badhuisstraat in Vlis singen werden uitgesproken, bezich tigden de ouders en de genodigden het werk van de leerlingen, die reeds van september vorig jaar af het on derwijs aan de school volgen. (Foto P.Z.C.) (Advertentie) BAAYENS-OPTIEK LANGE VORSTSTRAAT 106, GOES Tanker van 26.000 ton in in Vlissingse haven Vrijdagmiddag liep de 26.032 brt. ton metende Liberiaanse tanker „World Independence" de buitenhaven van Vlissingen binnen. Het schip, dat ei gendom is van de Pacific Naval Company Inc. is de grootste tanker die ooit de haven van Vlissingen be zocht. Het zal bij de S.H.V. een la ding olie lossen. Hulstenaar veertig jaar in dienst van spoorwegen Vrijdag vierde de heer P. J. van der Vlies te Hulst zijn veertigjarig ambtsjubileum als spoorwegarbeider. Bij de Belgische spoorwegmaat schappij „MechelenTerneuzen", waar hij aanvankelijk heeft gewerkt, werd hij op de halte Kijk Uit, tussen Hulst en Axel, haltechef. Tot 1953 bleef hij daar; toen werd hij de Zeeuws-VIaamse lijn werd overgeno men door de N.S. overgeplaatst naar zijn geboorteplaats. Tijdens de huldiging van de jubila ris werden correctheid, behulpzaam heid en toewijding als voor hem ken merkende eigenschappen naar voren gebracht. De heer C. de Cöninck, de Axelse stationschef, bood de jubila ris namens de directie van de N.S. een geschenk onder couvert aan. Van zijn collega's kreeg de heer Van der VÜes een "raaie lectuurbak. Overeenstemming na 47 jaar over „grensgeval" Na 47 jaar hebben de kerkeraden der geref. kerken van Serooskerke en Vrouwenpolder een zgn. „grens geval" tot een goed eind gebracht. Het ging hier om een gezin waarom trent de classis Middelburg reeds op 8 november 1911 uitsprak dat het kerkelijk bij Vrouwenpolder zou be horen. Door verschillende omstandig heden werd dit besluit niet ten uit voer gebracht, totdat nu, eindelijk door beide kerkeraden overeenstem ming werd bereikt en het gezin .ker kelijk inderdaad bij Vrouwenpolder zal behoren. Staat wil grond kopen in Terneuzen voor bouw lyceum. B. en W. van Terneuzen stellen de raad voor, een perceel grond in de Zuidlandpolder aan de Staat der Ne derlanden te verkopen ten behoeve van het ministerie ran onderwijs, kunsten en wetenschappen voor de bouw van een Rijkslyceum met bijbe horende sportterreinen. Het college stelt de raad verder voor, medewerking te verlenen aan de bouw van een drie-klassige kleuterschool aan de Leeuwenlaan, dit op verzoek van de Verenigde Christelijke Kleuter school te Terneuzen, en niet over te gaan tot oprichting van een openbare kleuterschool. In een wijziging van de begroting voor 1959 is een post van 3300,— opgeno men voor herstel van de toren van het gemeentehuis, die een aantal scheuren vertoond. Lichte aanvaring in het Kanaal door Zuid-Beveland Donderdagavond is het sleepschip „Volharding U" in het Kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge In aanvaring gekomen met het aldaar gemeerd liggende 1000 ton metende motorschip „Vera Cruz". De 600 ton metende, ledige „Volharding U", ko mende van Hansweert, werd gesleept door de sleper „Bona-Spes II". Te Wemeldinge* ging de sleper langszij van de „Volharding U" om dit vaar tuig bij het afmeren behulpzaam te zijn. Bij een manoeuvre bij achteruit weigerde de machine van de sleper. De „Volharding U" raakte eerst te gen het gemeerd liggende vaartuig „Mosselkreek", schampte hier op af en kwam vervolgens tegen de „Vera Cruz". Laatstgenoemd vaartuig liep enige averij op. TIJDENS EERSTE OUDERAVOND Onderwijs nu pas officieel begonnen Vrijdagavond heeft de heer M. J. van Poelje, lid van Gedeputeerde Staten, namens de commissaris der koningin, jhr. ror. A. F. C. de -Casèm- broot, tijdens de eerste ouderavond van de Zeeuwse visserijschool te Vlis singen, deze school officieel geopend. De heer Van Poelje sprak daarbij de hoop uit, dat het onderwijs, dat aan deze school wordt gegeven, zal die nen tot behoud en tot heil van de Zeeuwse vissersvloot en zijn beman ning. Tevoren had de heer J. A. Eekhout, burgemeester van Breskens en voor zitter van de Stichting Zeeuwse Vis serijschool, de talrijke genodigden, ouders en belangstellenden welkom geheten. In het bijzonder had de heer Eekhout zich daarbij tot de heer Van Poelje gericht. De heer Eekhout vertelde vervolgens een en ander over de totstandkoming van de school, die momenteel negentien leer lingen heeft uit Arnemuiden, Bres kens, Cadzand, Tholen en Vlissingen. Het onderwijs werd in september van vorig jaar reeds begonnen, maar met do officiële opening heeft men gewacht tot de drie lo kalen van de school, die gevestigd is in het voormalige burgerwees huis in de Badhuisstraat te Vlis singen, waren gerestaureerd. De heer Eekhout besloot zijn inlei ding met de wens, dat het rijk de Zeeuwse vissersvloot tot een „pro- bleemvloot" zal willen proclameren en deze vloot alle mogelijke steun zal geven in de toekomst. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer L. P. van Oorschot, waarnemend voorzitter van de „Zevibel". die er in een vlot betoog op wees, dat „Ze vibel" indertijd de stoot heeft gege ven tot de stichting van een visserij- school voor Zeeland. „Het visserij- onderwijs" aldus de heer Van Oor schot, „is altijd het belangrijkste punt op het programma van de ver eniging geweest". Dichterlijk... Wethouder M. A. van Popering, die namens de gemeente Vlissingen het woord voerde, deed dit op dich terlijke wijze, door een gedicht van De Genestet te declameren, ,,'t Is nacht..." zo bégon de heer Van Popering en hij eindigde zijn de clamatie met een hartelijke geluk wens aan het schoolbestuur en de directeur, de heer HL J. van Dijk en de leerkrachten. Namens het gemeentebestuur van Arnemuiden sprak wethouder J. Sie- reveld, die tevens getuigde van de dankbaarheid der vissers, die inzien, dat onderwijs belangrijk is. „Ik hoop dat steeds meer jongeren dit on derwijs zullen willen volgen", zei de heer Siereveld, „en dat tevens de oudere vissers hiertoe in de gelegen heid zullen worden gesteld". De heer W. C. van der Hoofd, wet houder van de gemeente Breskens, wenste het bestuur van de Stichting Zeeuwse Visserijschool geluk met hetgeen in zo korte tijd reeds tot stand werd gebracht. Hij zag in dit onderwijs een grote stap naar een beteretoekomst van de visserij, die voor zover het die van Breskens be treft, nog steeds het zorgenkind van het gemeentebestuur is. Tenslotte kwam de directeur van de school, de heer Van Dijk, aan het woord. Deze zette op duidelijke wijze uiteen In welke vakken wordt onderwezen. Spreker stelde tevens de leerkrachten voor en nodigde hier na de aanwezigen uit de werkstuk ken van de leerlingen te bezichtigen. KUNST Hans Richter-Haaser speelde in Middelburg Z.V.U., Concert- en Gehoorzaal De pianist Hans Richter-Haaser, gis teravond in Middelburg concerterend, bleek een virtuoos van ongewone kwaliteiten en een musicus van zéér respectabel formaat. Kenmer kend was alreeds het programma, dat voor de pauze twee werken ver meldde, die men liefst gereserveerd wenst te zien voor hen, die zowel technisch als muzikaal tot prestaties van de hoogste orde in staat zijn. na melijk de Wanderer-fantasie van Schubert en de eerste van de vijf laatste Beethoven-sonaten. Hans Richter-Haaser nu liet géén twijfel over zijn kwaliteiten bestaan: hij be hoort inderdaad tot die uitverkore nen van het podium, die deze werken in elk opzicht en tot in elk detail tot hun eigendom hebben gemaakt. Zelden hoort (en ziet) men een der gelijke verbazingwekkende men zou geneigd zijn te spreken van een aangeboren beheersing van het instrument. Aanvankelijk is men als luisteraar even verbaasd, want Richter-Haaser ontwikkelt vanaf het eerste begin een klankvolume, dat de vraag doet stellen of de pianist dit wel zal vol houden. Maar de verbazing gaat spoedig over in bewondering, want Richter-Haaser speelt alle twijfel, al le bedenkingen op een formidabele manier weg. Hij demonstreert ln for tissimo-passages nog een dusdanig gevarieerd toucher, dat alleen reeds uit een oogpunt van techniek zijn spel een voor de luisteraars hoogst-boeiende aangelegenhoid is. Doch men mene nu niet, dat deze pianist zijn roem uitsluitend heeft te danken aan zijn inderdaad wel zeer opvallende technische kwalitèiten. Neen, zijn virtuositeit is geen doel, is slechts middel en welk een voor treffelijk middel! om zijn uitge sproken muzikale visie tot uitdruk king te brengen, een visie, die hem tekent als een man met markante, gedecideerde opvattingen, als een dichter die klare, heldere gedachten prefereert boven mysterieuze, zwij melende symboliek. Men weet wat men aan deze pianist heeft: hij speelt Beethoven als ware deze een vriend, die hij begrijpt en vereert, niet als een standbeeld dat men uitsluitend in de maneschijn moet gaan zien. Magnifiek bijvoorbeeld hoe Richter- Haaser het diepzinnige adagio uit deze sonate opus 101 vertolkte. Na de pauze werden ai deze indruk ken bevestigd. Ook toen was hij een groot virtuoos (in de Bauernueder van Bartok, maar vooral in de onge looflijk knap gespeelde Ballade in b klein van Liszt), ook toen was hij een musicus van groot formaat met duidelijk eigen opvattingen (in Cho- pins Scherzo in bes klein). Het niet in groten getale opgekomen publiek was opgetogen en zorgde voor een ovationeel applaus. De K. Roosendaal streeft naar verbinding met Ooster en Westerschelde In zijn nieuwjaarsrede in de gemeen teraad heeft do burgemeester van Roosendaal en Nispen nogmaals ge zegd, -dat Roosendaal zal blijven streven naar de totstandkoming van de waterwegverbinding tussen de haven van Roosendaal en de havens aan de Ooster- en Westerschelde. Burgemeester A. Freyters bracht deze kwestie in verband met de Moerdijkkanaal-kwestle. Hij vroeg zich met name af of liet feit, dat in het deze week gepubliceerde West- Brabant-pJan (ln de brochure „Noord- Brabant in het nieuwe westen") zo opmerkelijk de precisie ontbreekt over de verbinding van de havens aan Ooster- en Westerschelde met het Brabantse achterland, betelcent dat er nog onzekerheid bestaat ten aanzien van de Schelde-Rijnverbin- ding van Antwerpen. Voor het West-Brabant-plan had do burgemeester van Roosendaal overi gens alle lof. Hij zei, dat dit plan zeer wijde perspectieven opent voor een ongekende groei van het gehele gebied. (Advertentie) De hevigste ASTMA-AANVAL ln 80 seconden bedwongen. Zelfs de hevigste astma-aanval kan ogenblikkelijk bedwongen worden door het gebruik van één enkel Adozo-tablet. De wonderbaarlijke samenstelling van de Adozo-tabletten maakt, dat één tablet onmiddellijk vorlichtlng brengt. Adozo is van on schatbare waarde tegen dag- of nacht-astma en slaagt veelal, waar andere middelen faalden. Neem de proef! Bij apothekers en drogisten. VANDAAG. Middelburg Electro: „Mon Oncle", 19 en 21.15 uur, a.l, Schouwburg: „Iets van waarde", 20 uur. 18 J. Vllslngen Alhambra: „Stoottroepen in de aanval", 19 en 21 uur, 18 j. Luxor: „Het verloren meisje", 19 en 21 uur, 18 j. Goe* Grand: ..Stolla'a Sleutel", 10 en 21 uur, 18 J. Zaal Krijger: Filmavond Drankweercomitó Goes: „Café Para dis", 20 uur. MORGEN. Middelburg Electro: Als vandaag, 15 30, 19 en 21 15 uur, a.l Schouwburg: Als vandaag, 20 uur, „Pechvogels", 14.30 uur, aJ. Vlissingen Alhambra: Als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Luxor: Als vandaag, 19 en 21 uur. „Dag der geweldenaars", 15 uur, 14 j. Goes Grand: Als vandaag, 1» en 21 uur. „Cowboy", 15 uur, 14 J,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2