Stadhuisbouw in Vlissingen een der meest noodzakelijke werken MODERm LAGERE SCHOOL IN STROMEWIJK MIDDELBURG MICRO-KORFBAL IN GOES PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 JANUARI 1959 NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER KOLFF De woningnood duurt nog vrijwel onverminderd voort In zijn nieuwjaarsrede tot de gemeenteraad van Vlissingen heeft de bur gemeester van de Scheldestad, mr. 15. Kolff, vrijdagmiddag zijn teleur stelling erover uitgesproken dat in 1958 het doen van belangrijke beste dingen vrijwel geheel achterwege moest blijven. Deze gemeente, die zich in een dynamische ontwikkeling bevindt, heeft juist behoefte aan maat regelen, die op die ontwikkeling vooruitlopen en haar in goede banen zullen leiden en bevorderen. Onder de uitgaven welke, ondanks de précaire begrotingspositie strikt noodzakelijk moeten worden gedaan, noemde de burgemeester onder meer die van de bouw van een nieuw stadhuis. B. en W. hebben in het afgelopen jaar verschillende stappen gedaan en doen dit ook thans nog om de rijksgoedkeuring voor deze bouw te verkrij gen. Het bestek voor de aanbesteding is reeds geheel gereed. Burgemeester Kolff moest constate ren dat de nadelige gevolgen van de bestedingsbeperking thans bij het Vlissingse bedrijfsleven te bespeuren zijn. Bij „De Schelde" bleef dit be perkt tot het meer onzeker worden van de vooruitzichten over twee a diie jaren, tengevolge van het inlo pen op de bestaande orderportefeuil le, welke met slechts weinig nieuwe orders kon worden aangevuld, doch voor de N.V. Haven van Vlissingen en voor enige andere in de haven gevestigde bedrijven is bepaald wel van achteruitgang sprake. In de bouwnijverheid werd de slapte vooral veroorzaakt door toekenning van onvoldoende bouwvolume. Meer woningen Uitvoerige aandacht schonk de burgemeester ook ditmaal weer aan het woningvraagstuk. „De woningnood in deze gemeente duurt vrijwel onverminderd voort" zo verklaarde hij. Het aantal ge gadigden voor een woning is wel teruggelopen van 1763 tot 1588, doch in de eerste jaren na de oor log schommelde dit aantal om de 1000, terwijl het zich nu reeds sinds 1956 tussen de 1600 en de 1800 beweegt. In dit verband herhaalde de burge meester nog eens de argumenten voor meer bouwvolume. Het zegt voor het al dan niet bestaan van woningnood niets, wanneer mensen, die niet in Vlissingen werken en nog maar kort ingeschreven staan, hier een woning krijgen, die in zulk een hoge huurklasse ligt, dat daar wei nig belangstelling voor bestaat. Er is in Vlissingen, aldus mr. Kolff, nog steeds vooral behoefte aan arbei derswoningen met een huur van 40 a 50 per maand. Personen, die geen economische binding aan Vlissingen - hebben,1 enkele weinige uitzonderingen daargelaten, worden niet als wo ninggegadigden ingeschreven. Zou deze laatste gedragsregel ook in andere gemeenten worden aange houden, zo merkte de burgemees ter verder over deze kwestie op, dan zouden de lijsten van gega digden met enige controle van ho gerhand, tezamen met de aanwe zigheid van krotwoningen, nood woningen enz., als uitgangspunt voor de toewijzing van bouwvolu me kunnen dienen. Nu volstaat men z.i. met aan de lijsten van gegadigden voorbij te gaan met de opmerking dat velen van hen op de lijsten van meer dan een gemeente voorkomen. Spreker wilde hiermee betogen, dat aanstonds bij.jde verdeling van het landelijk contingent, over de provin cies dergelijke lijsten van gegadig den althans globaal genomen als sleutel zouden moeten dienst doen. Over de gegevens daartoe zouden de provinciale besturen dan vóór de ver deling van het landelijk contingent de beschikking moeten hebben en niet pas daarna. Het aantal gereedgekomen wonin gen, dat in 1956 nog 606 en in 1957 315 bedroeg, daalde in het afgelopen jaar tot 277. Hiervan waren slechts 65 woningwetwoningen. Bovendien moesten er door sloop en onttrekken aan de woongelegenheid 136 panden aan de woningvoorraad worden afge schreven, zodat de netto-aanwinst slechts 141 bedroeg. Van de 277 ge reedgekomen woningen werden er 96 toegewezen aan van elders komende gezinnen, terwijl in door opschuiving vrij gekomen woningen nog 14 ge zinnen van elders geplaatst werden. Sprekende over de 152 aan de Pres. Rooseveltlaan in aanbouw zijnde woningwetwoningen, ver klaarde de burgemeester het te betreuren, dat bet plan van ruim 300 woningen niet ineens kan worden aanbesteed. De kosten w orden nu echter nog verder ver hoogd, omdat de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid niet toestaat, dat dan althans het eenmaal toegewezen contin gent in zijn geheel wordt aanbe steed. Een gelijkmatige spreiding over het gehele jaar, indien deze er dan mee wordt beoogd, zou toch wel zijn verkregen. De voorbereidingen voor de vaststel ling van het uitbreidingsplaifrPaau- wenburg zijn ver gevorderd. Binnen niet al te lange tijd zal de raad dit plan in behandeling kunnen nemen. Over het eind 1957 in gebruik geno men nieuwe tehuis voor bejaarden, verklaarde de burgemeester dat hier in 169 personen zijn opgenomen, waarvan er 102 geheel of ten dele voor rekening van de gemeente wor den verpleegd. De netto-kosten hier van bedragen 110.000. Uitvoerig besprak mr. Kolff ook de verschillende takken van onderwijs, O-iapJOA J33M UUUJUUM werd gegeven. De verleende mede werking voor de bouw van nieuwe bijzondere scholen kwamen nog niet tot verwezenlijking, zodat het voor malig schoolgebouw aan de Glacis- straat ook in 1958 nog tijdelijk in gebruik bleef. Vooor de bouw van een u.l.o.-scholencomplex aan de Adr. Coortelaan zijn schietplannen gemaakt, in verband met een voorlo pige toewijzing van bouwvolume hiervoor. Gemeentewerken verrichtte ook voorbereidend werk voor de bouw van twee zes-klassige lagere scholen en een kleuterschool. Rustig jaar Voor de politie verliep het afgelopen jaar in vele opzichten rustiger dan voorgaande jaren. Ernstige misdrij ven werden niet gepleegd en de open bare orde en veiligheid werden nim mer ernstig verstoord. Het aantal misdrijven, dat ter kennis van de politie kwam, daalde met 8%tot 211 en het aantal gearresteerde personen met 27% tot 175. Opmerkelijk en verontrustend is daarbij, dat het aan tal sexuele misdrijven belangrijk is toegenomen in vergelijking met de laatste jaren. Er werden 1812 processen-verbaal opgemaakt, waarvan 76 wegens over schrijding maximum-snelheid en 1033 wegens andere verkeersovertredin gen. Het aantal verkeersongevallen liep terug van 227 tot 190 en het aantal gedode en ernstig gewonde personen van 9 tot 7. De omzet van het gemeentelijk vis- mijnbedrijf nam met 22.295 toe tot 310.690. Het aantal bij het gemeen telijk badbedrijf genomen baden be droeg 36.814 tegen 29.585 in 1957. Dit bedrijf had een nadelig saldo van ruim 4800. De gasafgifte van de N.V. Mij. tot gasvoorziening „Midden Zeeland" in het verzorgingsgebied van het distri butiebedrijf te Vlissingen heeft naar schatting ruim 4 miljoen kubieke meter bedragen. De totale produktie van de Centrale Zeeland van de N.V. P.Z.EM. beliep rond 165,5 miljoen kWh tegen 192,7 miljoen kWh in 1957. De exploitatie van Britannia werd in het voorjaar nadelig beïnvloed door een grote vermindering van bezoe kers uit België als gevolg van de trek naar de wereldtentoonstelling. In het verdere seizoen had het on gunstige weer vooral op de zo be langrijke terrasexploitatïë een on gunstige invloed. De Koninklijke Marine is te Vlissin gen minder spectaculair dan ten tij de dat hr. ms. „Jacob van Heems- kerek" hier nog de opleiding matro zen herbergde, zo deelde de burge meester verder o.m. in zijn rede me de. Nautisch is echter een toestand be reikt, welke beter is dan enkele ja ren geleden. Het ligt in de bedoeling in het begin van dit jaar twee eseor- teurs van de reservevloot Vlissingen om te wisselen tegen twee in con servatie gebrachte onderzeebootja gers uit Den Helder. Over de Kon. Mij. „De Schelde" deel de de burgemeester onder meer nog mede, dat voor het eerst sinds vele jaren de aanvulling van de orderpor tefeuille geen gelijke tred kon hou den met de afleveringen. Van de nieuwe opdrachten worden vermeld de nieuwe veerboot en een Schelde Combustion Engineering ketel voor de nieuwe Hunze Centrale te Gronin gen. Vele investeringen kwamen in 1958 gereed. Zo is een in gebruik genomen seheepsplatenbuigmachine de grootste in Europa. Over 1958 werd door „De Schelde" een bedrag van plm. 23,6 miljoen aan salaris sen, lonen en sociale lasten uitge keerd, of wel plm. 1,2 miljoen meer dan in 1957, bij een ongeveer gelijk blijvende personeelsbezetting. In antwoord op deze nieuwjaarsrede sprak het oudste radaslidj de heer F. van Sabben, een uitvoerig dankwoord uit. Hij wees er onder meer op, dat uit deze rede sterk blijkt de achter uitgang van de economische bedrij vigheid. Hij betoogde, dat het de raad verheugt te vernemen, dat de bouw van een nieuw stadhuis op de eerste plaats is gesteld en „wij ho pen allen", zo zei hij, „dat U in de loop yan dit jaar de mededeling zult kunnen doen, dat de rijksgoedkeu ring is verkregen". De mededelingen over de dubbelstad VlissingenMid delburg waren door de raad met gro te instemming ontvangen en de heer Van Sabben sprak de wens uit, dat dit contact steeds nauwer zal worden. B. en W. Terneuzen: geen taak voor derde wethouder In verband met de gemeenteraads vergadering op donderdag 29 januari a.s. hebben B. en W. van Terneuzen het volgende schrijven doen toeko men aan de raad: ..In de begrotingsvergadering werd het voorstel om een derde wethou derszetel in te stellen, speciaal in verband met de industrievestiging en havenaangelegenheden, aan ons col lege om advies gegeven. Na bespreking zijn wij tot de con clusie gekomen dat op dit moment nog geen volledige taak bestaat voor een wethouder die belast zou moeten worden met genoemde aangelegen heden. Op zakelijke motieven kun nen wij u daarom voorlopig nog geen voorstel doen om tot instelling van een. derde wethouderszetel over te gaan. Wij adviseren u het voorstel af te wijzen". Voorgesteld wordt verder een op 11 maart a.s. vervallende kasgeldlening van ƒ350.000 te verlengen en één of meer nieuwe leningen aan te gaan van ƒ150.000 zulks in verband met de bouw van 168 woningwetwonin gen, waarvoor de woningbouwvereni ging „Werkmansbelang" niet in staat is, vaste financieringsmiddelen te verkrijgen. Overleg met middenstand over het Deltaplan In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van economische zaken werd de volgende vraag gesteld: of bij het ontwerpen en het uitvoeren van de verschillende regelingen, voortvloeiende uit het Deltaplan, de middenstand wel in voldoende mate pleegt te worden betrokken bij het op dat stuk te voeren overleg. In dit verband werd er door enkele leden de aandacht op gevestigd, dat door het georganiseerde middenstandsbe drijfsleven een contactcommissie ad hoe juist met het oog op de uitvoe ring van de Deltawerken zal worden ingesteld. Het wilde deze leden voor komen, dat het aanbeveling zal ver dienen een zodanige commissie zo veel mogelijk bij het te voeren over leg in te schakelen. Zeven klassen naast elkaar op zonzijde Middelburgs raad heeft gisteren be sloten ovèr te gaan tot de bouw van een nieuwe lagere school in de Stro- menwijk. Zoals bekend besloot de raad vorig jaar medewerking te ver lenen aan het bestuur van de Ver eniging voor Geref. Onderwijs voor de stichting van een bijzondere la gere school met drie lokalen. B. en W. voorzagen echter, dat het aantal leerlingen van de thans reeds op 't Zand gevestigde scholen tenge volge van de vermeerdering van het aantal bewoners van dit stadsdeel geleidelijk zal toenemen. Indien daarom thans zou worden overge gaan tot de bouw van een drie-klas- sige school, zouden binnen afzien- |iiiiiii[iiiiiiiiiiiiiii!iiinim[iiiiiini[iiniiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiini Op deze foto is de Scampolo- verdediging met balnog s heer en meester voor eigen H korf. Het einde van deze wed- jf strijd leverde echter een ste- vige l-zege op voor Tjoba. (Foto P.Z.CJ Afscheid van schoolhoofd in 's Heer Arendskerke Onder grote belangstelling is vrij dagmiddag afscheid genomen van de heer L. M. de Graaf, hoofd van de openbare lagere school te 's-Heer Arendskerke, die met pensioen gaat. „Meester" De Graaf, die zich bijna 25 jaar met liefde heeft gewijd aan de opvoeding van de jeugd van 's- Heer Arendskerke werd door het ge meentebestuur in het verenigingsge bouw een afscheidsreceptie aangebo den. Verschillende sprekers, die hier het woord voerden, getuigden van de deugdelijkheid van zijn onderricht en van zijn toewijding. Burgemeester D. M. Vermet zei in zijn toespraak, dat de scheidende onderwijzer zijn veeleisende en veelomvattende taak tot genoegen en voldoening van het gemeentebestuur heeft uitgevoerd. Als geschenk van het gemeentebe stuur werd de heer De Graaf een vul pen aangeboden, mevrouw De Graaf ontving bloemen. De inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Middelburg, de heer A. A. Leenhouts zeide altijd veel waardering voor het werk van de heer De Graaf te hebben gehad. De heer Leenhouts achtte het van groot belang voor de continuering van het onderwijs, dat een onderwij zer geruime tijd aan. een school ver bonden blijft. De heer M. J. Geuze, voorzitter van het comité van ,oud-leerlingen, bood de heer De Graaf enkele waardevol le geschenken aan. Dr. G. Grooten huis, voorzitter van de oudercommis sie kenschetste meester De Graaf als „liever werken met eikenhout dan met triplex". Nadat de heer M. Fraanje uit Lewedorp namens de collega's nog een afscheidswoord had gesproken dankte de heer De Graaf voor de hulde, die hem ten deel was gevallen. In de avonduren werd door de ouder commissie een bijeenkomst belegd waar de tegenwoordige leerlingen en de ouders afscheid namen van het schoolhoofd. De micro-korfbahvedstrijden die vrij dagavond in Goes zijn gespeeld heb ben behalve dikwijls aantrekkelijk spel volop spanning gebracht. Span ning was er in grote mate in de 2e klas A bij de wedstrijd Volharding ITop I. Door technisch beter spel was Volharding na de rust tot 31 uitgelopen, maar in enkele sensatie- rijke minuten scoorde. Top twee fraaie tegentreffers. Het einde kwam liier met 83. Scampolo I en Tjoba I speelden aanvankelijk een gelijkop- gaande wedstrijd. Na de rust wist Tjoba haar overwicht tot volle uit drukking te brengen. De wedstrijd tussen Togo I en Zuid westers I begon door een misverstand een kwartier te laat. Vitesse I Blauw Wit I kenmerkte zich door laag tempo en was voor het begin vati de wedstrijd althans het aankij ken nauwelijks waard. Technisch wa- 'ren de Blauwwitten veruit de sterk- sten.' De uitslagen waren: la Scampolo I Tjoba I 14: lb: Togo IZuid westers I 31; 2a Volharding I Top I 3—3; 2b: Vitesse I—Blauw Wit I 16: aspiranten: A: Togo Tjoba 3—1: B: Elto—Togo 2—1. Russisch kerkkoor komt naar Zeeland Onder auspiciën van de Nederlandse Christen Studenten Vereniging zal hot koor van de Russische Orthodoxe Kerk te Parijs op 2 februari begin nen met de concerttournee, die aan vankelijk in november van het vorig jaar zou worden'gehouden maar toen door ziekte van enkele der leden niet kon doorgaan. Deze tournee door Nederland zal du ren tot 23 februari. Het eerste con cert wordt maandagavond 2 februari gegeven in Vlissingen. Het tweede en laatste concert in Zeeland is be paald op dinsdag 3 februari in Goes. Examen In Utrecht slaagde de heer E. Locke- feer uit Sint Jansteen voor het dro gistendiploma. De heer W. van Aver- maete uit Sint Jansteen behaalde te Bergen op Zoom het diploma boek houden. bare tijd weer een of twee van der gelijke scholen moeten verrijzen, zo meende het college terecht. Zodoende heeft de dienst van ge meentewerken een school van zeven klassen ontworpen aan de Ooster- scheldestraat, die de eerstvolgende jaren naar behoefte beschikbaar ge steld kan worden. Zoals de raads leden konden waarnemen betreft het hier een bijzonder fraaie school van nieuwe vormgeving. De zeven klas sen zijn alle naast elkaar gebouwd met de raamzijden naar het zuiden. De achter de klassen te bouwen hal zal er als een soort overkapping aan bevestigd worden. Rond de school is een groot gras veld (speelweide) geprojecteerd, als mede een ruime speelplaats van te gels. Op deze tegelplaats zal een ronde fietsenbergplaats gebouwd worden. In de onmiddellijke omge ving is ruimte vrijgehouden voor de bouw van een nieuwe kleuterschool. De foto toont een maquette van deze moderne school. (Foto P.Z.C.) Nieuwjaarsrede van burgemeester De Widt (Slot van pag. 2) medeburgers", aldus mr. De Widt. „Bij sommige oefeningen laat de op komst echter wel te wensen over", zo vervolgde hij. „De betrokkenen moeten wel bedenken, dat daardoor de oefening sterk aan waarde ver liest, hetgeen des te erger is daar de nu ingeschreven kern bij eventuele calamiteiten de eerste stoot moet op vangen totdat de dan wellicht in wel ruimere mate aanwezige vrijwilligers zullen zijn opgeleid". De burgemees ter deed dan ook voor de B.B. nog eens een beroep op iedere ingezetene, die daarvoor in aanmerking komt. Wat de gemeentelijke bedrijven be treft, verklaarde hij, dat de voorbe reidingen voor de Qmbouw van het laagspanningsnet zich in een verge vorderd stadium bevinden. In de loop van dit jaar gebeurt in verschillende wijken de ombouw, volgens het plan eerst de wijken buiten de singels. Bij het gasbedrijf wordt betreurd, dat het contact met de minister van economische zaken over een gunsti ger regeling van de gasinkoop voor het Zeeuwse gebied, dat gas van Sluiskil betrekt, nog steeds niet tot het gewenste resultaat geleid hoeft. Voor het waterleidingbedrijf zal nog" verschillende jaren de invloed van de februari-ramp merkbaar zijn. Regel matig worden in dit verband de be treffende instanties op enkele zeer zwakke plekken in de kustlijn van het waterleidinggebied geattendeerd. Bij de dienst van gemeentewer ken wordt regelmatig gewerkt aan de voorbereiding van diverse plannen, waarvan er een aantal bij de behandeling van de begro ting 1959 aan de orde komt. zo zei de burgemeester. In voorbereiding is ook een nieuw project voor de omgeving van Lange Delft-Korte Delft-St. Pieterstraat. De hiervoor gevoerde besprekingen met de Rijksmonumeiftencommïssie heb ben tot vrijwel volledige overeen stemming geleid. In verband met het Drie-eilanden plan noemde de burgemeester het noodzakelijk, dat binnenkort voor zieningen worden getroffen voor de afvoer van het rioolwater. De nieuwe plannen voorzien in een lozing op de Westersclielde. Een belangrijk werk. dat hopenlijk in 1959 tot uitvoering zal komen, is het maken van een loswal aan het klein-industricterrein en het maken van een nieuwe toe gangsweg naar dat terrein. Ook het nieuwe rioolgemaal zal daar moeten worden gebouwd. Tenslotte schonk mr. De Widt aan dacht aan cle toekomstmogelijkheden voor de Zeeuwse hoofdtstad in het kader van de grote Zeeuwse werken. Hij stelde hierbij onder meer, dat het voor Middelburg van belang is te weten hoe het tracé van de aanslui tende verbindingen via de dam in het Veerse Gat over Walcheren zal uit vallen. Mede mee het oog op het ge vaar, dat het noordelijk deel van Zeeland zich in toenemende mate op de randstad-Holland zal oriënteren in de periode, dat de verbindingen daarmee aanzienlijk verbeterd zijn en de dam door de Oostersehelde nog niet gereeed is, acjjtte de burgemees ter het gewenst, dat de verbetering van de verbindingen in de provincie de volle aandacht heeft van de be trokken autoriteiten. De heer J. S. Hoek (a.r.), het oudste raadslid, beantwoordde de rede van de burgemeester en bracht hem hierbjj een compliment voor het feit, dat mr. De Widt zich in betrekkelijk korte tijd goed op de hoogte heeft gesteld van de Middelburgse zaken. De heer Hoek noemde het verder ont stellend, dat na veertien jaar het woninggebrek niet alleen in Middel burg, maar ook in het gehele land, nog niet tot geringere proporties te ruggebracht is. De mededelingen van mr. De Widt om met Vlissingen te komen tot samenwerking op het be stuurlijke vlak noemde hij verras send en belangwekkend. De heer Hoek meende uit naam van de raad te mogen stellen, dat de wil tot sa menwerking aanwezig is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 14