Overstromingen en wervelstormen teisteren staten van Amerika Sir Vivian Fuchs bekommerde zich niet om de gure wind AANTAL DODEN REEDS TOT 63 GESTEGEN KLANMUKV Pasternak op tournee door Engeland en Ver. Staten? DORPSHUIS WOLF AARTSDIJK THANS VRIJWEL VOLTOOID VRIJDAG 23 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT S TELEVISIETOREN VIEL OP STUDIO Overstromingen en wervelstor men hebben woensdag danig huisgehouden in de centraal ge legen staten van de Verenigde Staten. Er zijn reeds 63 mensen omgekomen.- In vijf steden van Ohio is de noodtoestand afge kondigd. Zware regenval en smeltende'sneeuw deed de rivieren in Ohio buiten hun oevers treden, waardoor duizenden mensen geëvacueerd moesten worden. Op enkele plaatsen is de burgerwacht in het geweer geroepen om plunde ring tegen te gaan. In Cleveland kwam een dierentuin onder water te staan, wat aan 167 kruipende inwo ners van het reptielenhuis het leven kostte. Slechts twee grote schildpad den konden worden gered. De apen in een ander gebouw redden zichzelf door zich aan het dakgaas van hun kooien vast te klemmen. In Kentucky richtten vooral wervelwin den grote schade aan. Vele huizen stortten in en «en televisietoren viel op een studio waarbij een teclinicus werd gedood. De reddingsploegen worden ernstig gehinderd door de ijs koude wind die over de overstroomde gebieden langs de rivieren waait. Ook in oostelijke staten deden zich ernstige overstromingen voor die duizenden mensen noodzaakten hun huizen te verlaten. De staten die het ■/waart getroffen zijn, zijn Ohio, Kentucky, Pennsylvania, Indiana en New York. Er is reeds voor miljoe nen dollars schade aangericht. In Europa Het plotseling in Zwitserland inge treden zachte weer vernietigt de ge wenste omstandigheden voor het be oefenen van de wintersport. In Bazel steeg de temperatuur in zes minuten tijd zeven graden tot 13 gra den Celsius 's avonds, wat nog nooit Prijsverhoging voor ölieprodukten Als gevolg van de recente prijsstij ging op de wereldmarkt zullen met ingang van zaterdag 24 januari de verkoopprijzen van enige aardolie- produkten worden verhoogd. De prijs voor petroleum voor huishoudelijk gebruik wordt driekwart cent per li ter hoger, traetorpetroleum wordt 30 cent per 100 liter duurder, verder worden de prijzen voor gasolie, huis brandolie en suitogasolie verhoogd met 70 cent per 100 liter en die voor dunne stookolie met 60 cent per 100 liter. Vestiging (Slot van pagina I dat niet langer. Wil men zich vesti gen als begrafenisondernemer, da» moet men voldoen aan eisen van vak bekwaamheid. Die eisen omvatten niet alleen de for maliteiten bij begrafenissen, ze betref fen ook verzorging van rouwkamer inrichting enz. Alles heel normale eisen. Maar nu komt^het: de bedie naar zal ook geëxamineerd worden voor wat betreft het binnenlands transport van overledenen, hij zal een boekhouding moeten voeren met kost prijsberekening, hij zal kennis moe ten hebben van de wettelijke voor schriften op het stuk van begraven, hij zal kennis moeten hebben van de materialen waaruit lijkkisten ver vaardigd worden en... hetzelfde van grafmonumenten. Zouden, zo vraagt men zich af, de begrafenissen minder vlot verlopen wanneer de begrafenisondernemer geen monumentenkennis bezit? Heeft men hier niet wat al te veel willen regelen om daardoor voor een groep eenvoudige mensen, die als ne venbaantje dat van „bedienaar" wil len kiezen, de toegang tot dat neven baantje moeilijker te maken? Het ziet er wel naar uit en hot ge volg is helaas geweest, dat men de vakbekwaamheidseisen te hoog heeft opgevoerd zonder dat het publieke belang dit eiste. ALARM. De Londcnse politie werd gisteren gealarmeerd door de zesja rige Keith Syrett uit een telefooncel te Upminster. Auto-, motor- en rij wielagenten rukten uit. Zij vonden op „de plaats des onheils" geen woest ontvoeringstafereel, maar een jonge tje dat zich erover beklaagde, dat de juffrouw op school zijn sommetjes niet goedgevonden had. „En moeder heeft gezegd, dat ik U altijd moet bellen .als ik hulp nodig heb." CONTACT GEZOCHT. In de Londen- se periodiek „Films en filmen" stond deze advertentie: „Jongeman, lelijk en een leugenaar, belangstelling voor niets, maar zonderling, zoekt con tact met iemand die dezelfde eigen schappen heeft." in deze tijd van liet jaar is voorge komen. Warme zuidenwinden in het hele gebied van de Alpen doen de sneeuw snel smelten en in enkele minder hoge gebieden worden de groene hellingen reeds zichtbaar. Ook in sommige delen van Oosten rijk. was het ongewoon zacht. In Graz, de hoofdstad van Stiermar ken, steeg de temperatuur woens dagavond tot 15 graden Celsius. Donderdagochtend daalde de tem peratuur echter weer tot twee graden onder nul. Óp het vliegveld van Seliwêchat bij wenen legde een dikke mist don derdag alle luchtverkeer lam. Ook het wegverkeer in Wenen en in verschillende provincies onder vond hinder van mist. Voor belastingfraude 10.000 boete geëist De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft gisteren een boete van 10.000 gulden subs. ze9 maanden hechtenis en een gevange nisstraf van drie maanden geëist tegen de 50-jarige houder van een benzine-smeerstation C. IL N. wegens het doen van onjuiste aangifte van de inkomstenbelasting en valsheid in geschrifte. N. zou in de jaren 1952 t.m. 1955 ruim 48.000 gulden hebben verdiend' doch als zijn inkomsten 31.000 gul den hebben opgegeven. Verdachte verklaarde in overleg met zijn be lastingconsulent (die inmiddels een gevangenisstraf heeft ondergaan) tot deze belastingontduiking te zijn ge komen. Uitspraak volgt op 5 februa ri a.s. PLAN VAN SPAANSE SCHRIJVER Een in Frankrijk wonende Spaanse schrijver, José Luis de Villalonga, wil in gezelschap van een Amerikaanse professor naar Moskou reizen, om met de Russische schrijver Boris Pas ternak te onderhandelen over een tournee door Engeland en de Verenig de Staten. De Spanjaard heeft een Russisch visum aangevraagd en zal bij Lloyds In Londen een verzekering van 12 miljoen gulden afsluiten op het leven van Pasternak. De Villalonga en professor Philip Ha ley, de Amerikaan, zijn al met Pas ternak in onderhandeling geweest. Britse autoriteit vreest geen ernstig strontiumgevaar De neerslag van radio-actief stron tium zal geen ernstig gevaar voor de Britse bevolking vormen zelfs als deze neerslag de komende twee of drie generaties in hét tempo van nu blijft toenemen. Dit heeft dc parlementaire staatsse cretaris van het Britse ministerie van energie, sir Ian Horobin, in het Lagerhuis meegedeeld. Hij voegde hier echter aan toe, dat de bewering dat het aantal gevallen van leukemie toeneemt, juist is. Maar dit probleem is daarom zo moeilijk op te lossen omdat deze toeneming al een genera tie vóór de eerste kernproeven is in gezet, aldus sir Ian. Zij trokken zich echter terug toen door de toekenning van de Nobelprijs aan Pasternak zoveel opschudding werd veroorzaakt dat zij vreesden Pasternak in gevaar te brengen als zij het contact openhielden. De in Amerika door Mikojan ge maakte opmerking dat Pasternak vrij is om naar het buitenland te gaan heeft Villalonga en Haley doen be sluiten de onderhandelingen weer te hervatten. De Spaanse schrijver denkt niet dat het gevraagde visum geweigerd zal worden, en verwacht ook dat het Russische ministerie van cultuur hem toestemming zal geven om met Pas ternak te gaan praten. De tot dusver gevoerde onderhandelingen hebben gelopen via een Italiaans diploiflaat in Moskou, en ook zijn er brieven gewisseld. In zijn residentie te Louveciennes bij Parijs heeft de graaf van Parijs een receptie gegeven ter ere van de doop van zijn kleindochterMarie van Frankrijk, de dochter van de graaf en de gravin van Clermont. Het was voor een fotograaf aanleiding deze familiefoto te maken. Zittend de me ter en grootmoeder van vaderszijde, de gravin van Parijs, die de kleine prinses vasthoudt, en de grootmoeder van moederszijde, de hertogin van IVurtemberg. Staande v.l.n.rde pe ter en grootvader van moederszijde, de hertog van Wurtemberg; de ouders, de graaf en gravin van Cler mont, en de grootvader van vaders zijde, de graaf van Parijs. Radio-zendtijd voor politieke partijen De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft gis teren 'n bespreking gehad met de be staren van de Nederlandse Radio- Unie en van de Nederlandse Televi siestichting. Bij deze bespreking deelde dé staats secretaris mede dat, evenals in 1952 en 1956 is geschied, aan politieke par tijen en groeperingen die in een na der aan te geven aantal kiesdistric ten kandidaten hebben gesteld voor de verkiezingen voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal op 12 maart, radiozendtijd zal worden toegekend en wel gedurende een periode van 3 weken voorafgaande aan de verkie zingen. Toekenning van zendtijd zal niet ge schieden aan communistische par tijen of groeperingen. De omroep verenigingen hebben zich op verzoek van de staatssecretaris bereid ver klaard, zich gedurende de genoemde periode te onthouden van elke poli tiek in de door hen verzorgde pro gramma's. Éen beslissing omtrent het eventueel toekennen van televisie-zendtijd ge durende eenzelfde periode kan bin nenkort worden verwacht. De N.T.S. en de televisiesecties van <ïe omroep verenigingen zullen bij eventuele toe kenning een analoge gedragslijn vol gen. Twee grote bommen in Sorpe- stuwmeer gedemonteerd Twee Westduitse bommendeskundi- gen hebben donderdag met succes twee britse bommen van elk onge veer zes ton gedemonteerd. Deze waren op de bodem van het Sorpe- stuwmeer nabij Langscheid in West- Duitsland gevonden toen dit voor herstelwerkzaamheden werd droog gelegd. Ongeveer de helft van de 1200 be woners van Langscheid, dat ten oos ten van het Ruhrgebied ligt, moest het dorp verlaten en de andere helft moest In de kelders der huizen blij ven. Kortgeleden hebben een officier van de Britse luchtmacht en een Duitse deskundige een dergelijke Britse reu- zenbom die in 1944 op de Dam was afgeworpen, gedemonteerd. Prins Bernhard en prinses Irene hebben griep I Prins Bernhard en prinses Irene zul len beiden enkele dagen het bed moeten houden. Zij hebben griep. Sir Vivian Fuchs, die begin maart van het vorig jaar zijn historische tocht dwars over het vasteland van het zuidpoolgebied volbracht, stapte donderdagavond uit de Viscount van de K.L.M ,die hem en zijn echtgenote van Londen naar Amsterdam had ge bracht, op het platform van Schiphol, zonder jas en hoed, zonder zich dus te bekommeren om de gure, harde wind, die over de luchthaven woei. In de wachtkamer Europa beant woordde hij de vragen rustig en za kelijk zonder zich te haasten al be schikte hij vlak voor zijn lezing over slechts weinig tijd. Een buitenstaan der zou misschien slechts aan dc zwarte das met kleine witte pingnins hebben knnnen constateren, dat de „zuidpoolbedwinger" in Amsterdam was aangekomen. Sir Vivian Fuchs vertelde dat hij con trole, houdt op de twaalf bases, die tussen de Falklandeilanden en de eigenlijke zuidpool zijn gevestigd en waar negentig deskundigen op aller lei gebied hun" wetenschappelijke ar beid nog wel enkele jaren zullen voortzetten, Deze controle kan alleen afdoende zijn, als hii op gezette tijden weer naar de Antarctica gaat om de bases te inspecteren. Hij is van plan om in november a.s. de reis naar de Falk landeilanden te maken voor een ver blijf van enkele maanden. Daarna zal hij naar Londen terugkeren om een jaar later opnieuw de bases te be zoeken. In Londen waakt Sir Vivian Fuchs intussen over de selectie van de men sen. die op geregelde tijden naar de bases worden uitgezonden, verzorgt verder het materiaal, dat moet wor den verstuurd en verder houdt hij zich bezig met de uitwerking van cle wetenschappelijke gegevens, welke hij en zijn metgezellen uit de expe ditie hebben verzameld, een expeditie, welke honderd dagen heeft geduurd en waarbij een afstand van meer dan 3000 km werd afgelegd. Op do twaalf bases houdt men zich thans nog bezig met geofysisch on derzoek, niet het speurwerk naar het ozongehalte, het magnetisme enz. Vaak worden kleine expedities uit gezonden, die dan een afstand van duizend km en meer afleggen. Met de uitwerking van de resultaten van het wetenschappelijk werk van de historische tocht is men nog steeds bezig en bet zal wel twee jaren duren alvorens deze arbeid is afgerond. De kaarten zijn nu volledig uitgewerkt, het geologisch gedeelte is gereed. Ook de meteorologische waarnemingen zijn vastgelegd, maar men is nog be zig met het samenstellen van het rapport over de zwaartekracht, de peilingen van de dikte van de ijs laag enz. Duidelijk heeft Sir Vivian Fuchs nog eens uiteengezet het verschil, dat schuilt in het gebruik van hon den bij een expeditie en van trac toren, de zgn. Snow-cats. Als men wetenschappelijke apparatuur mee neemt dan is een expeditie ver plicht om van tractoren gebruik te maken. Het materiaal kan dan ge makkelijker worden vervoerd, men beschikt over elektrische energie, en de voorraden kunnen aanzien lijk groter zijn dan bij het gebruik van honden voor slèden. Schilders leggen momenteel de laat ste hand aan het in aanbouw zijnde Dorpshuis van Wolf aartsdijk, dat op It februari a.s. door de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klowpè, zal worden geopend. (Foto P.Z.C.) IN ARGENTINIË STAKING GEËINDIGD Dó stalling in Argentinië is donder dag geëindigd met een nederlaag voor de stakers. De meeste vakbonds leiders worden gevangengehouden en het hoofdkantoor van liet vakver bond is bezet door de strijdkrachten. Geen enkele eis van de stakers is ingewilligd. De communistische tactiek heeft het op een heimelijke bijeenkomst van vakbondsleiders gewonnen van de onverzoenlijke houding van de Pero nisten. Volgens de communisten zou de vakbeweging in Argentinië zijn ondergegaan, indien de staking was voortgezet. Dc meerderheid van de vakbondsleiders sprak zich uit voor beëindiging van de staking. Bepaalde haven- en industriewijken van Buenos Aires zijn tot militair gebied verklaard. Hier patrouilleer de.» troepen in pantserauto's. De di rectie heeft de arbeiders van de scheepswerven van Rio Santiago aangezegd, dat indien zij donderdag niet aan het werk gaan, zij zonder schadevergoeding zullen worden ont slagen. Het Wereldgebeuren Planchis-mdaille voor sir Vivian Fuchs Op het podium van het volle Concertgebouw te Amster dam heeft sir Vivian Fuclis uit handen van de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Aardijks- kundig Genootschap, prof. dr. F. A.'van Baren, de Gouden Plancius medaille van dit genootschap in ontvangst genomen. Deze onder scheiding is in het verleden in to taal zeven maal uitgereikt. Op het balkon was H.M, de Koningin van deze huldiging getuige. Voor de pauze werd een kleuren film vertoond, getiteld „The foothold of the Antarctic", waarin de aanwezigen de voorbereidende tocht per schip naar het zuidpool gebied konden aanschouwen. Tijdens cle pauze werd sir Vivian Fuchs biet zijn echtgenote aan Hare Majesteit voorgesteld. De zelfde eer viel te beurt aan de be stuursleden van het genootschap. Het was sir Vivian zelf. die na de pauze de avond besloot met een voordracht, geïllustreerd met lichtbeelden van gekleurde diapo sitieven, waarin hij in een tijds bestek van nauwelijks vijf kwar tier de 9 dagen de revue liet pas seren. waarin zijn exDeditie het vorig jaar het Antarctische conti nent overstak en daarbij een af stand aflegde van 3500 kilometer. Kamer G 14 Lyndon B. Johnson wordt steeds meer bescnouwu als'een soorte ment v,koning" in tie Ameri- nuanae voiKSveivCoenwoorulging. De- z« vijftigjarige ouu-ieraar, uie m 1931 voor net eeisc naar vvasiungxqn reis de om er op pontiek terrein werk zaam te zijn en wel ais secretaris van een Congresuu uit Texas, deze overtuigende redenaar uie na eif jaar in de rvanier van Algevaardigden zit-" ting te hebben genau in 19'12 sena tor werd, staat namenjk aan het hoofd van ue Democratische meer derheid, zonder weiker medewerking geen voorstel van de Republikeinse president Dwight D. Eisenhower er aoor komt. 1 Kamer G 14- van de senaatsvleugel in het Kapitooi, iiet ambtsVertrek van aeze voorzitter der Democrati- scne senaatsfractie is een middelpunt in net pouweKe leven van de Ver- emgue feta ten. Het valt niet mee, om voor zitter van de Demociaten te zijn. Er zijn immers grote verschillen m op vattingen tussen de afgevaardigden uit de nooiueiijKe staten en die uit de zuidenjxe. men ouoe traditie wil, dat blanken uit ue zuiüelijke staten Democratisch stemmen. En ue kiezers daar verwachten b.v. van de gekoze nen dat zij spaKen zullen steken in allerlei wiexen, uie in de richting van de integratie der negers leiden. De afgevaardigden van ae noordelijke staten houuen er echter de liberale opvattingen op na die de Amerikanen ook door de openbare mening in de andere landen van het Atlantisch bondgenootschap altijd worden aan-, bevolen en die ongetwijfeld niet al leen uit een tactisch politiek oog punt (wat betreft de betrekkingen met de gekleurde bevolkingen van Azië en Afrika) maar ook in alge meen menselijk opzicht op den duur doorgang moeten vinden. Filibuster" heet de methode, die afgevaardiguen uit de zuidelij ke staten veelal toepassen om een beslissing over kwesties, de „bur gerrechten" betreffende, op de lange baan schuiven. Zij blijven dan uren lang aan het woord en lossen elkaar aan het spreekgestoelte af totdat de meerderheid zich door deze volhar ding gewonnen geeft en erin toestemt dat men een ander onderwerp zal aansnijden. Dezer dagen hebben li» beraalgezinden van zowel Republi- keinsen als Democratischen huize een poging gedaan om deze „filibuster" af te schaffen. Bij de Republikeinse „bondgenoten" in dit complot zat- mede de bedoeling voor. in de toe komst de onderlinge verdeeldheid van de Democraten op dit punt uit te spelen. Maar Lyndon Johnson stak er met zijn overredingskracht een stokje voor. Als geen ander weet hii de uiterste mogelijkheden van een compromis af te tasten en in dit ge val verleidde hij een meerderheid er toe dat een „filibuster" pas kan worden gesloten als een tweederde- meerderheid van de aanwezige leden daartoe de wens te kennen geeft. Dat is weliswaar een aanmerkelijke vooruitgang vergeleken met de toe- i stand die tevoren heerste, toen een tweederde-meerderheid van het to tale aantal senatoren (present of af- wezig, dat deed er niet toe) voor zo'n beslissing nodig was. Maar het blijft i toch zo dat Johnson een splitsing van de partij kan voorkomen als hij wat discipline erin houdt. Bij zijn politieke werkzaamheid buit Johnson zijn persoonlijke contacten tiit en dat is onge twijfeld ook in dit geval weer zo ge weest. Hij heeft blijkbaar al is hij zelf een (gematigde) zuiderling vriendschap gesloten met de nieuwe senatoren uit Alaska, die lang bui ten het Congres zijn gehouden dooi1 toedoen van het zuidelijke blok en hij maakte bovendien van de omstan digheid gebruik dat pasgekozen libe- raalgezinden van zijn goede wil af hankelijk zijn wat betreft een even tueel toekomstig lidmaatschap van belangrijke commissies. Zo heeft Johnson zich opnieuw een practicus getoond die de touwtjes zo stevig in banden houdt dat sterke ideële mo tieven op het netwerk kunnen afstui ten. Een practicus toonde hij zich alle af gelopen jaren van oppositie-voeren. Toen Eisenhower op het toppunt van zijn populariteit stond, deed Johnson alsof de> Democraten trouwere volge lingen van hem waren dan de Re publikeinen. Toen de fegering-Eisenhower weifel achtig werd. verandei'de hij van tac tiek: hij is de president en de minis ters nu in veel gevallen vóór wan neer het om het opwerpen van initia tieven gaat. Zijn zwakke gezondheid (die hem niet belet te werken als een paard) en zijn „zuidelijke" achtergrond ma ken het zeer onwaarschijnlijk, dat hij ooit president van de Verenigde Sta ten zal worden. Maar een eventuele toekomstige Democratische president zou zijn verkiezing voor een groot deel te danken hebben aan de han digheid van Lyndon Johnson. En wié weet, zal ook hij In Johnson een „ko ning" moeten zien LYNDON B. JOHNSON ..meester van het compromis..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3