PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Kroesjtsjew onverwacht in Leningrad voor gesprek met Finse president Reddingboot moet uit Veere verdwijnen.... Russische belangstelling voor Scandinavië Vice-premier Mikojan verlengde zijn verblijf in Deense hoofdstad Vand aag. Waarschijnlijk Nederlands personeel in Duitse legerdepots in ons land AANLEG VAN TELEFOONKABEL VAN EUROPA NAAR CANADA VERWACHT. 202e jaargang - no. 19 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W-. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 jan. 1939 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief! Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum yan 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g, adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel 2425. adm tel. 2094. De Sowjet-premier Kroesjtsjew is onverwacht van Moskou naar Le ningrad gereisd voor informele besprekingen met de Finse president Urho Kekkonen, die in de Russische staat vertoefde voor „privé-aan- gelegenheden". O De Russische vice-premier Mikojan heeft gisteren op zijn verzoek een onderhoud gehad met de Deense premier H. G. Hansen. Politieke waarnemers in Kopenhagen concluderen uit deze twee gebeur tenissen, dat Rusland een nieuwe belangstelling toont voor Scandinavië. Zij zijn van mening, dat o.a. daarom Mikojan eerderuit Amerika vertrok dan aanvankelijk de bedoeling was en dat hij daarom zijn tweede verblijf in Kopenhagen verlengde. In Londen wordt grote bekentenis aan de reis van Kroesjtsjew gehecht. Er wordt gewezen op het feit dat de reis werd gemaakt tijdens de druk ke dagen voorafgaande aan het partijcongres in Moskou. Dit congres volgt onmiddellijk op het bezoek van Mikojan aan de Verenigde Staten. Men oppert dat Kroesjtsjew steun probeert te verkrijgen voor nieuwe internationale voorstellen, die op het partijcongres aan de orde zullen komen. ficïële communiqué dat over dit on derhoud werd gepubliceerd. Mikojan heeft zich donderdag te Ko penhagen uitgesproken voor een non- agressieverdrag en andere maatre gelen ter verzekering van de wereld vrede. Het grootste deel van zijn re de, gehouden voor de „Vereniging voor samenwerking tussen Denemar ken en de Sowjet-Unie", wijdde hij aan het zijn inziens schadelijke feit, dat Duitsland nog steeds verdeeld is. In dit verband deed hij een felle aan val op West-Duitsland, dat volgens hem gevaarlijker wordt haar mate het sterker wordt. Ook maakte Mikojan enkele opmer kingen over zijn bezoek aan de Vere nigde Staten. „Naar onze mening", aldus de Russische leider, „zou het Felle aanval van Sowjet-Unie op West-Duitsland In Leningrad hebben Kroesjtsjew, die vergezeld werd door minister van buitenlandse zaken Gromyko, en Kekkonen gesproken over kwesties van de Russisch-Finse betrekkingen en over enige problemen van de in- ternatiohale situatie. Het gesprek duurde ongeveer twee uur en het werd gevolgd door een lunch, tijdens welke de Russische premier en de Finse president redevoeringen afsta ken. Kroesjtsjew zou vandaag weer naar Moskou terugkeren. De Russische vice-premier Mikojan heeft zich donderdag tijdens zijn on derhoud met de Deense premier H. C. Hansen in positieve zin uitgelaten over zijn besprekingen met Ameri kaanse zakenlui, vakbondsleiders en regeringspersonen, zo staat in het of- Vestiging Er is een aantal nieuwe vesti- gingsbesluiten van kracht ge worden en dus moeten zich weer nieuwe groepen handelaren en be oefenaren van een ambacht voorzien van de nodige papieren. Ook wan neer men geen bezwaar heeft tegen het stellen van vestigingseisen en ook wamicer men een- warpie voor stander is van toenemende vakbe kwaamheid, dan nog moet men bij sommige van deze besluiten een vraagteken zetten. Neem bijvoorbeeld onze bescheiden maar ijverige handelaren in gebruik te en ongeregelde goederen. Zij zijn misschien nog niet geheel gewend aan deze elegante omschrijving en ze noemen zich meestal nog „uitdra ger". Welnu, deze uitdragers, deden in het verleden hun vakkennis in de prak tijk van het bedrijf op. Ze moesten handig zijn en ze moesten vlot lcun-r nen rekenen met kleine bedragen. En als ze de rest van het vak niet in de prakijtk leerden, dan leerden ze het nooit en dun verdwenen ze daaruit zonder een economische ramp aangericht te hebben. De maatschap pij kwam dat Werkelijk wel te boven en nieuwe uitdragers verschenen als bij toverslag. Dat is nu anders. Een uitdrager moet voor zijn toelating tot zijn gilde examen doen en hij wordt alleen maar toegelaten tot het vak, wanneer hij behalve handelskennis en vaardigheid in rekenen ook bezit: vaardigheid in het voeren van een eenvoudige administratie én voorts kennis van organisaties en vertegen- /woordigende instellingen en lichamen op het gebied van de middenstand. Men vraagt zich af waartoe die ken nis van middenstandsorganisaties in het uitdragersleven moet dienen. Maar onze uitdrager moet nog veel meer weten. Hij moet het begrip „eigendom" kunnen omschrijven. Hij moet iets weten van de wettelijke re gelingen op belasting- en sociaal ge bied en tenslotte moet hij „enige ken nis hebben omtrent makelaardij en. veilingwezen van onroerende goede ren. Pas wanneer men al deze nuttige kennis bezit dan kan men het recht verwerven de kleinhandel te beoefe nen in gebruikte en ongeregelde goe deren en dat moeten dan volgens het vestigingsbesluit „niet alge meen gangbare goederen" zijn. Is dat nu niet te veel gevraagd voor zo'n eenvoudig bedrijf? Er is nog een ander vestigingsbe sluit van kracht geworden. En dat betreft de bedienaars van begrafenissen. I-Iet geldt alleen maar voor gemeenten met meer dan 7000 inwoners. Daar beneden knn men zonder vesti gingsbesluit begrafenissen organise ren. Maar in de grotere plaatsen kan (Zie slot pag. 3 kol 1) het beste zijn om zowel de verdrags- orgariisatie van Warschau als de Navo te ontbinden. Dit is echter thans niet mogelijk, laten wé daar om een nie.t-aanvalsverdrag sluiten en andere maatregelen nemen om de vrede te waarborgen. Wij zeggen dit niet uit zwakte. We hebben laten zien hoe wij kunnen strijden. Wij menen echter dat oorlog iets vrese lijks is, een catastrofe". Over Duitsland zèi Mikojandat de bondsrepubliek niet zozeer een eenwording van Duitsland wenst als wel Oost-Duitsïand wil op slokken. Omdat zij daar nu nog- niet sterk genoeg voor is, verzet zij zich tegen het sluiten -van een vredesverdrag, aldus Mikojan. waaien de vlaggen in Luxemburg en Monaco ter gelegenheid van respectievelijk de 63ste verjaardag van groot- hertogin Charlotte van Lu- xemburg en de tweede verjaar- dag van prinses Caroline van Monaco; verricht koning Gustaaf VI Adolf van Zweden in het Nationaal Museum te "Stock- holm de opening van een ex- j= positie van Nederlandse kunst- nijverheid uit de Gouden Eeuw, ter gelegenheid van- het 40-ja- rig bestaan van de Zweeds- Nederlandse Vereniging. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH: Als overeenstemming wordt bereikt bij de onderhandelingen tussen de Nederlandse en de Westduitse legerautoriteiten over de vesti ging over en weer van materiaaldepots, dan geeft de Nederlandse regering er liit doelmatigheidsoverwegingen de voorkeur aan, dat aan de Duitse depots in Nederland Nederlands bewakings- en on- derhoudspérsoneel komt. Aldus de legervoorlichtingsdienst, die hier aan toevoegt," dat omge keerd eventuele Nederlandse depots in Duitsland Duits personeel zouden krijgen. De leiding van de depots zou naar Nederlandse me ning moeten berusten voor Duitse depots bij een Duitser, voor Ne derlandse depots bij een Nederlander. Overigens staat nog niets vast over de eventuele plaats Van vestiging van de depots, de wijze van inrichting en over de materialen die ér zullen worden opge slagen. De bilateriale onderhandelingen over deze kwestie maken deel uit van het algemene NAVO-overleg over de logistieke integratie van de strijdmachten in de verschillende landen. Uitgangspunt daarbij is de gezamenlijke voorziening voor de gezamenlijke fronttroepen met een gezamenlijk achterland. Door dooiwater gezwollen riviertjes en de zuidwesterstorm hebben op verschillende plaatsen in het oosten van het land geleid tot overstromin gen. De foto toont een geïsoleerde boerderij in de nabijheid van het plaatsje Dalfsen. (Luchtfoto A.N.P.) AMERIKAANSE MINISTER: Rusland heeft geen intercontinentale raketten De Amerikaanse minister van defensie Neïl McEIroy heeft ver klaard „niet te geloven dat de Sowjet-Unie intercontinenta le raketten voor operationeel ge bruik lieeft die op het huidige tijdstip tegen de Verenigde Staten kunnen worden ingezet". McEIroy sprak op een persconferentie in Washington. Hij zeide voorts dat Italië erin heeft, toegestemd twee Amerikaanse squadrons die met bal listische projectielen voor middelgrote afstanden zijn uitgerust op zijn grondgebied toe te laten. Verdwenen postzending 40.000) terecht De brief, waarin een Amsterdamse bank 40.000 gulden heeft verzonden aan een bijkantoor in Delft en die spoorloos verdween, is gisteren ge vonden, aldus meldt de voorlichtings dienst van de P.T.T. Men kon echter geen nadere mededelingen doen. VOOR LUCHTVERKEERSCONTROLE Kosten worden geschat op 20 miljoen dollar (Van onze speciale verslaggever) Er komt een telefoon- en telexkabel van Europa naar Canada via IJsland en Groenland. Uiterlijk 1962, maar mogelijk reeds in 1961, zal 10.000 km kabel daarvoor op de bodem van de Noord-Atlantische Oceaan gelegd zijn. De kosten van dit project? ongeveer 20.000.000 dollar. Tot de uitvoering ervan is in Parijs beslo ten op een conferentie van vertegen woordigers uit 14 landen, die gere gelde luchtvaartdiensten onderhou den tassen Europa en de Verenigde Staten en Canada. Naar rato van zijn betekenis en van zijn deelname aan het Trans-Atlan tisch verkeer zal Nederland, zo goed als de andere landen, bijdragen in de kosten, die over een huurperiode van 20 jaar worden gespreid. Hoe wel er hoogstwaarschijnlijk zoveel aders in de kabel verwerkt zullen worden, dat meer „abonnees" er ge bruik van zullen kunnen maken, be ogen dé verbindingen in de eerste plaats een verbetering van de lucht- verkeersregeling op dè Noord-Atlan tische -vliegroute. Radiografisch onderhouden de vlieg tuigen regelmatig contact met vaste punten op of nabij dezè route. De communicatie van deze punten met de vliegvelden in Europa of in Ca nada en de Verenigde Staten is ech ter niet ideaal. Zeker niet in geval len dat snelle beslissingèn moeten worden genomen. Naar Colijnsplaat of Burghsluis In Veere is de toekomst, niet al leen voor de tientallen vissers een weinig raadselachtig nu de afsluiting van het Veerse Gat al zeer reëel wordtNog on gewisser is die toekomst voor schipper J. A. Minneboo en ma chinist L. J. A. Huybrecht, de „vaste krachten" van de Veerse reddingsboot „Maria Carolina Blankènheim". „Het ziet er naar uit", zo heeft de heer M. J. van Poelje, lid van Gedeputeer de Staten, al gezegd, „dat Colijnsplaat de toekomstige ha- Ven wordt voor de vissers, die nu in Veere hun thuishaven hebben". Maar daarentegen ziet liet er nog lang niet naar uit, dat op korte termijn beslist zal worden waar de „Blanken^ lieim", die na de afsluiting bu rners ook moet verhuizen, defi nitief gestationeerd zal wor den.... Wel is praktisch zeker, dat uit slechts twee mogelijkhe den gekozen zal worden: Burgh sluis of Colijnsplaat! Beide plaatsen hebben hun voor- en nadelen voor het stationeren van deze reddingsboot, die zich vorig jaar vooral een naam heeft verworven door de redding van 19 opvarenden van de sleepboot „Ebro". En het wordt dan ook voor de directie van de Koninklij ke Zuidhollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen dan ook een bijzonder moeilijke keuze Schipper Minneboo zelf zegt er dit van: „Als Colijnsplaat inderdaad de toekomstige thuishaven voor de yéerse en Arnemuidsa vissers is dan Schipper Minneboo en zijn redding boot: naar plaat Burghsluis of Colijns- (Foto P.Z.G.) geef ik er ook de voorkeur aan met de „Blankenheim" naar deze haven te gaan". En hij weet die wens ook te motive ren: „In een haven waar de vissers vloot ligt, heb je altijd goed volk, want de vissers zijn uitstekende op stappersDie opstappers be manningsleden, die niet in vaste dienst zijn zijn inderdaad belang rijk: zij znn nu eenmaal nodig om bij een belangrijk werk de bezetting van de reddingsboot te completeren. „En", vraagt schipper Minneboo, (Zie slot pag. 2 kol. 4) Het moderne luchtverkeer, dat steunt op goede grondverbindingen voor het luchtverkeerscontrolesysteem eiste ook op deze route meer efficiency. Canada is met het plan gekomen van een zeekabel tussen Gander op New Foundland via Prince Christian Sund op Groenland en Reijkjavik op IJs land, naar Prestwich in Schotland. Dit plan, omvattende een telefooncir cuit en vier telexverbindingen met eveneens op de zeebodem ingebouw de versterkers om de hoogste be trouwbaarheid te krijgen bij 't spre ken en doorgeven van de signalen, is na de negendaagse conferentie in Parijs thans aanvaard. Voor 4 februari wordt in Parijs dë goedkeuring van de regerin gen der betrokken landen op dit project verwacht. Daarna zal de kabelmaatschappijen opdracht tot de uitvoering kunnen worden ge- géven. Speciale kabelschepen zullen de kabellegging verzorgen. De moeilijkheid bij de uitvoering is, voldoende kabelschepen in te zetten. |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||| I Güur na zware storm I H (Van onze weerkundige medewerker) 1§ De windkracht nam gister- H avond" tot windkracht 10 toe. In Vlissingen werden in de late f= H avonduren al windstoten tot 110 km per uur uit het zuid- s westen waargenomen. Heden- j§ morgen zal de wind geleidelijk naar west tot noord-west rui- H men en neemt eerst in de loop van de dag in kracht af. Ach- ter de depressie zou de giste- ren reeds aangekondigde kou- §1 H dere lucht, die in Schotland en m Engeland sneeuwbuien ver- H oorzaakte, naar ons land door- I§ dringen. De temperatuur steeg gisteren in de krachtige zuid- H westelijke luchtstroming nog tot boven 10 graden C., maar zal tegen het weekeinde 4 tot 6 graden gaan dalen. De kans s H op sneeuw- en hagelbuien ff wordt in de komende dagen y groter, wanneer de koude M luchtstroming zich verder over ons land gaat uitbreiden. Aan H de periode van zeer zacht weer §f komt reeds vandaag een einde. In Scandinavië is de vorst nog s y streng tot zeer streng, maar y H vorst van betekenis verwach- e= ten wij, ondanks de aanvoer s van koudere lucht via de p Noordzee, voorlopig nog niet. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif Geldig tot hedenavond KOUDER Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvankelijk krachtige tot stormachtige later matige 'ot krach tige wind tussen west en noordwest. Kouder. ZON EN MAAN 24 januari Zon op Maan op 8.33 17.23 onder 17.12 onder 7.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1