SOUBURGSE „JOY-RIDER" TOT ÉÉN WEEK VEROORDEELD VLISSINGER KREEG BOTSING OP WEG NAAR ST.-NIC0LAAS LEZING IN GOES OVER ATOOM ENERGIE EN DE LANDBOUW SILO KORTGENE GING OVER NAAR LANDBOUWVERENIGING VRIJDAG 23 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT S POLITIERECHTER MIDDELBURG In roes van dronkenschap ging hij er met nieuwe Amerikaanse auto vandoor Wegens „Joy-riding" stond donderdagmiddag voor de Middelburgse poli tierechter, mr. B. S. Sieperda, terecht de 21-jarige kelner C. D. uit Sou burg. In een roes van dronkenschap was deze jongeman er in de nacht van 21 op 22 november j.l. met een Amerikaanse personenauto, eigendom van de Souburgse smid-taxi-ondernemer M. P. M., vandoor gegaan. In de vroege avonduren had D. in het Concertgebouw te Vlissingen tezamen met een vriend een feestje van de douane bijgewoond, waar hij nog al wat gedronken had. Met een taxi begaf hij zich na afloop hiervan naar Souburg. De kelner kon zich niet meer herinneren of hij de taxi-chauffeur opdracht had gegeven naar deze gemeente te rijden. Hij stapte bij het ouderlijk huis uit, maar zijn ouders waren in die tijd met vakantie naar Amerika. D., die geen sleutel van het ouderlijk huis bezat, kwam toen terecht bij de garage van M. Deze had zijn wagen om drie uur 's nachts de garage bin nengereden. De garage was niet af gesloten, terwijl de contactsleutel niet uit de auto verwijderd was. Het was voor D. dus gemakkelijk om bin nen te komen. Hij stapte in de wa gen met de bedoeling, zo verzekerde hij de politierechter gisteren, een eindje om te rijden. Hij was een week tevoren voor zijn rij-examen geslaagd, hoewel hij het rijbewijs nog niet bezat. Tot Middelburg haalde hij het, maar even voorbij de spoorweg overgang bij de begraafplaats raakte D. de macht over het stuur kwijt, schoot door een houten wegafrastering heen, reed een be tonnen paal om en een dijkje over om vervolgens vele meters dieper in de sloot naast de weg terecht te komen. De enige „ge tuige" in de auto was een bril en met behulp van dit voorwerp slaagde de politie er na enige dagen in D. op het spoor te ko men. Aan de auto waa een schade ont staan van rond 2000. Hiervoor zal D. een schuldbekentenis tekenen. De officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, wees er op, dat dit ge val van „joy-riding" er één van brutale vormen was. Hij eiste daar om een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van 3 weken. De raadsman van D., mr. J. J. van der Weel verklaarde, dat men aanvankelijk uit de berichtgeving in de dagbladen de indruk moet hebben gekregen, dat hier een van de grote autobandieten aan het werk was geweest. „De werkelijk heid staat echter ver achter bij de fantasie", zo betoogde de raadsman. „Want U ziet voor U staan een doodgewone, rustige en bescheiden jongeman, die zich in niets van andere jongelui onder- scheldt". Voorts verklaarde mr. Van der Weel dat zijn cliënt zich nooit eerder aan drankmisbruik schuldig maakte en dat de afwikkeling van de schade tot tevredenheid van de gedupeerde geschieden zal. „D. heeft gehandeld in een roes, waardoor dit geval enig zins anders gezien moet worden, zo vervolgde pleiter, die dan ook meen de met recht om een voorwaardelijke straf te mogen vragen. De politie rechter achtte evenwel geen termen aanwezig om de straf geheel voor waardelijk te stellen. Mr. Sieperda veroordeelde de jongeman daarom tot 2 maanden gevangenisstraf, waarvan 1 week onvoorwaardelijk en 7 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De landarbeider C. R. uit Terneu- zen stond terecht, omdat hij ver valsingen had gepleegd bij het in vullen van zijn werkloosheidfor mulieren. Volgens dit formulier zou hij vanaf begin juni geen werk meer verricht hebben, maar volgens de dagvaarding zou hij op 3 juni nog verdiensten gehad hebben met de verkoop van zeekraal en lamsoren in Axel. In december, toen hij oerst verhoord werd, kon R. zich niet meer firecies herinneren wanneer hij ge- eurd had, maar volgens zijn ver klaring was het toch stellig vóór juni. Twee Axelse dames, aan wie R. zijn zeekraal verkocht, wisten Bronzen ere-medaille voor inwoner van Kruiningen In de donderdagavond gehouden feestvergaderlng van de buurtvereni ging „De Nijverhoid" te Kruiningen deelde burgemeester A. Schipper mee, dat aan de penningmeester, de heer J. van den Berge, de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, was verleend. In een hartelijke toespraak memoreerde bur gemeester Schipper het feit, dat de heer Van den Berge in 1900 lid was geworden van deze buurtvereniging en dat hij sinds 1916 het penning meesterschap heeft waargenomen. De burgemeester speldde de jubilaris de verleende onderscheiding op de borst tijdens 'n feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de vereniging. De bovenzaal van „De Korenbeurs" was feestelijk ver sierd en geheel gevuld met buurtge noten, toen de voorzitter, de heer P. A. Kakebeeke de bijeenkomst opende met een welkomstwoord. Daarna bracht een aantal leden een geva rieerd programma. Commissie van bijstand ontwikkeling Zeeland Gedeputeerde Staten hebben de le den van hun college, de heren ir. G. P. M. Dikötter en mr. A. J. van der Weel aangewezen als lid van de commissie van bijstand voor de ontwikkeling van Zeeland. De commissie is derhalve als volgt samengesteld: de commissaris dei' koningin (voorzitter) en de heren: ir. G P. M. Dikötter. mr. A J. van der Weel. jhr mr T A J W Sco rer. P V M Vcrcanteren. A H S Stemerding, J van den Bos. ir. C. A L. Horstmann en H. Flikwcert. Ged Staten hebben de heer W. L. M. Groffen (ambtenaar ter beschikking van de griffier dor staten) als se cretaris aan dc commissie toege voegd. echter positief, dat dit op de 3e juni gebeurd was. „Op een dinsdag", zo vertelden zij er bij. De officier, die deze vervalsing bij zonder ernstig opnam, achtte bewe zen, dat de verkoop van de zeekraal op 3 juni geschied was. Mede reke ning houdend met het feit, dat R. reeds 19 veroordelingen achter de rug had, eiste mr. Van der Dussen een maand onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. Mr. H. Bruin, R.'s raadsman, wees er op, dat het bedrag waarover het hier ging namelijk j 4,50 toch betrekkelijk gering was. Nergens had de raadsman de opzet van het feit aangetroffen. Hij twijfelde er ernstig aan of het bewijs hier wet tig en overtuigend geleverd was, zo dat hij de politierechter ln overwe ging gaf geen onvoorwaardelijke straf op te leggen. Mr. Sieperda nam echter aan, dat het wel opzettelijk gebeurd was en veroordeelde de land arbeider tot een gevangenisstraf van een week onvoorwaardelijk. Departement Zeeland Mij. voor Nijverheid Europese Vrijhandelszone Voor het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel sprak donderdagmiddag tij dens een lunchbijeenkömst in Hotel De Burg te Middelburg, drs. B. J. Udink, adj. secretaris van de Rotter damse Kamer van Koophandel. Hij besprak de jongste ontwikkelin gen op het gebied van de Europese economische samenwerking en in het bijzonder de vrijhandelszone. De be sprekingen over de vrijhandelszone, waarin elf landen (waaronder Enge land en de Scandinavische landen) zouden samenwerken met de zes lan den van de Europese markt (waar onder Nederland) mislukten eind van het vorig jaar. Spr. zette uiteen, waarom Engeland en zijn medestanders niet konden toetreden tot de Europese markt en hij analyseerde vervolgens de com merciële betekenis van een eventuele vrijhandelszone, waarin dan zeven tien landen zouden samenwerken. Men spreekt nu niet meer van de vrijhandelszone, omdat dit woord voor Frankrijk onaanvaardbaar klinkt, maar men hoopt thans te ko men tot een multilaterale associatie van de zeventien landen. De heer Udink bleek een warm voor stander te zijn van economische sa menwerking met de groep van elf landen en hij zag daarin een groot Nederlands belang. Dit belette spr. niet in een wel gedocumenteerd be toog de bezwaren aan te geven, die overwonnen moeten worden wil men tot een nauwere samenwerking ko men. De vooruitzichten op die samenwer king zijn echter nog weinig bemoedi gend, omdat Frankrijk weinig toe schietelijk is en enkele medestanders heeft onder de zes landen van de Europese markt. De voorzitter van het departement Zeeland, ir. J. P. Berdenis van Berle- kom zegde de heer Udink hartelijk dank voor zijn instructieve rede. De moeilijke en gevaarlijke bocht in de provinciale weg Goes-Wolfaarts- dijk, nabij de Heerenpolder, wordt be langrijk verbeterd. De dijk wordt ter plaatse doorgetrokken, zodat het verkeer over enkele maanden slechts een flauwe bocht moet nemen. Het werk wordt uitgevoerd door perso neel van de firma C. Wiskerke te Nieuwdorp. Eveneens wordt de weg verbeterd nabij het dorp Wolfaarts- dijk. Foto P.Z.C.) Waterschap Tholen wordt donderdag geïnstalleerd De commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot zal donderdagmiddag 29 januari de Algemene Vergadering van het nieuwe waterschap Tholen installeren. Tijdens deze bijeenkomst, die in het Holland Huis te Scherpe- nisse zal worden gehouden, uilen tevens de hoofdingelanden worden beëdigd. De vergadering zal vervol gens behandelen een voorstel om de functie van griffier en ontvanger van het waterschap te combineren. Wan neer de vergadering met dit voorstel akkoord gaat, zal hierna worden overgegaan tot het benoemen van een griffier-ontvanger. De Algemene Vergadering zal op maandag 2 februari wederom bijeen komen in het Holland Huis teneinde een hoofd van de technische dienst te benoemen en de zetel van het water schap te bepalen. KANTONRECHTER MIDDELBURG De caféhouder W. van E. te Missingen botste op 29 november op een donker kruispunt in een van de oude stadswijken van Vlissingen tegen een bestelauto van een kruidenier. E. was met zijn wagen juist op weg naar de Buitenhaven om de goedheilig man van de boot af te halen, toen het ongeluk gebeurde. Ondauks deze onverwachte moeilijkheid was E. toch nog op tijd aan de boot, zodat Sint Nicolaas niet behoefde te wachten. Maar hij kwam toch nog op tijd.... Voor de kantonrechter te Middel burg, mr. J. Moolenburgh, werd deze aanrijding woensdagmorgen nog eens haarfijn behandeld. Omdat E. in een stadsgedeelte reed, waar de straat verlichting erg slecht was, reed hij met groot licht, waardoor hij de van rechts komende bestélauto, die stads lichten voerde, te laat opmerkte. „Ik heb wel eerst gekeken", zei ver dachte, „maar ik zag niets aanko men, dus ben ik doorgereden met de ze aanrijding tot gevolg". De kruidenier diende een eis tot schadevergoeding in van 1063, waarop mr. Moolenburgh repliceerde, dat dit 963 boven het bedrag VOOR OUD-LEERLINGEN R.M.L.S. Door dr. De Zeeuw uit Wageningen Bij een verdere bestudering en ont wikkeling van de atoomenergie zul len er dingen ontdekt worden die grote veranderingen voor de land bouw zullen brengen. Zo Z3l men in de toekomst met behulp van ionise rende stralen landbouwprodukten ste riliseren zonder dat deze gekookt moeten worden. Hierdoor wordt een nog langere levensduur van deze pro- dukten gewaarborgd. Een nadeel blijft echter dat door een te grote bestraling een chemische omzetting kan optreden. Bij pasteurisatie is niet zo'n grote straling nodig, zodat deze werkwijze binnen niet al te lan ge tijd meer mogelijkheden biedt. Andere mogelijkheden voor de land bouw die de ontwikkeling in de atoomenergie binnen enkele jaren ten uitvoer zal brengen, zijn het bespui ten van gewassen met voodingsele- menten, het tegengaan van spruitvor- ming, bestrijding van de tyfusbacte- rie en sterilisatie bij graanopslag. Deze belangwekkende ontwikkeling werd door dr. ir. D. de Zeeuw uit Wageningen voor een groot aantal toehoorders de achterzaal in de „Prins van Oranje" te Goes was ge heel bezet met oud-leerlingen van de rijks middelbare landbouwschool uit Goes uitvoerig geschetst en met dia's verduidelijkt. Inleider behan delde eerst de klassieke energiebron nen van de mens, zoals steenkool, aardgas, olie enz. Door de toenemen de expansie van de industrie is men hard op weg deze bronnen uit te put ten. Zo heeft men uitgerekend, dat in 1970 in Nederland nog slechts 45% van de benodigde energie door de klassieke bronnen gedekt kan worden. De andere 55% zou dan Zeeuws-Brabantse volleybalcompetitie De uitslagen van deze week gespeel de wedstrijden in de Zeeuws-Bra bantse volleybalcompetltJe zijn: heren le klas: Smevo-WS (VVS niet opgekomen); Smevo-Avantl I 0-3 (10-15, 0-15, 9-15); heren 2e klas: BGS BB II 3-1 (15-5, 12-15, 15-9, 15- 6); BGS-SMW II 3-0 (SMW II niet opgekomen); BB H-SMW II 3-0 (SMW II niet opgekomen); Satur- nus-BGS 3-1 (15-6, 15-9, 8-15, 15-7); dames le klos: Olympia ÖI-BGS 0-3 (6-15, 5-15, 4-15); Olympia IH- MOC II 0-3 (12-15, 2-15, 7-15); 8MW-WS H en SMW-WS I niet doorgegaan, omdat de speelzaal van SMW niet in orde was). Kleinfruitteeltmiddag te Kapelle op 20 februari Evenals voorgaande jaren zal er ook dit jaar weer te Kapelle een klein fruitteeltmiddag gehouden worden. De hijpenkomst wordt op 20 februari a.s in het verwarmde gedeelte van het pakstation van de veiling gehou den. Het ligt in de bedoeling dat op deze middag weer enkele sprekers het woord zullen voeren over onderwer pen op klclnfruitteeltgebied. De bij- oenkomst begint om half twee, „FEESTELIJKE" LIQUIDATIE Aparte coöperatie werd opgeheven Liquideren mag dan in het zakenle ven over het algemeen geen feeste lijke bezigheid zijn, voor het dertig tal Noordbevelandse boeren dat woensdag de laatste vergadering van de siloverenigiug „Noord Beveland" bijwoonde, was er zeker in alle op zichten reden tot. tevredenheid. Want de exploitatie van de silo te Kort- gene in 1950 de eerste coöperatie ve in het zuidwestelijk kleigebied is door en door gezond. Machtig en fier blijft het vijfendertig meter hoge gevaarte aan do haven te Kort- gene staan als een monununt van durf en initiatief van vijfendertig boeren op het eiland, die samen een ton op tafel legden en een schulden last van twee ton op zieh namen. Nu, ruim acht jaar na de officiële opening 1 augustus 1950 Is de silo echter overgegaan naar de vere niging, waarmee zij eigenlijk al van het begin af onlosmakelijk was ver bonden, de coöperatieve landbouw- vereniging „Noord Beveland." In de praktijk verandert er betrek kelijk weinig, maar als symptoom van de verdere evolutie ln de land bouw is deze liquidatie wel tekenend en verheugend. Want, dat die vijf endertig Noordbevelandse boeren overigens allemaal leden van de land- bouwvereniging destijds de kop pen bij elkaar staken om een coö peratieve vereniging voor de bouw en exploitatie van een silo op te richten, kwam eigenlijk alleen maar omdat nog niet alle leden van de landbouwcoöperatie „silo-minded" waren Beter gezegd, de boeren die voor het oogsten van hun granen nog geen gebruik maakten van een com bine, hadden minder behoefte aan graanopslag ln een silo. Men vond het toen daarom ook min der juist deze silobouw door de landbouwvereniging te doen stich ten, daar dan de financiële aanspra- ingevoerd kunnen worden, wanneer de andere landen niet met dezelfde- moeilijkheden kampten. De Verenig de Staten van Amerika maken hier echter een uitzondering op. Dit land kan nog een groot aantal jaren voor uit met zijn natuurlijke bronnen. De ze tekorten in Nederland zouden dan tevens betekenen, dat 20 miljoen ton steenkool moet worden ingevoerd, wat onmogelijk is. Vervangend De hoop hebben de wetenschapsmen sen echter op de atoomenergie geves tigd, die thans nog een aanvullende maar in de toekomst een vervangende rol zal spelen. Door de ontwikkeling hiervan zullen er nieuwe en revolu tionaire toepassingsmogelijkheden in de landbouw komen. Ook behandelde de heer De Zeeuw de eigenschappen van de radio-isoto pen en radio-actieve stralen. De sterkte van deze stralen drukt men uit in röntgen, waarbij dient te wor den opgemerkt, dat een mens een straling van 500 röntgen niet over leeft. Insekten en andere dieren kun nen hier soms een veelvoud van ver dragen. Wanneer men dus produkten wil ste riliseren, moeten ze soms een te grote straling ondergaan, waardoor een reeds eerder genoemde chemische werking bij het produkt optreedt. De heer De Zeeuw merkte naar aanlei ding hiervan nog op, dat ook de we tenschapsmensen nog niet zo enthou siast zijn. De pasteurisatie biedt meer toekomst, omdat men hier kan volstaan met een veel minder grote straling. Inleider stipte aan het einde van zijn rede nog aan, dat deze hele atoomenergie-ontwikkeling de mens heid eerder aan een afgrond dan aan de hoorn des overvloeds zal brengen. In de ochtend was door de oud-leer lingenvereniging onder voorzitter schap van de heer M. Markusse een huishoudelijke vergadering gehouden waar bij de bestuursverkiezing de heer N. Filius uit Kortgene als vice- president en de heer C. O. J. Hendrik- se uit Zierikzee als secretaris herko zen werden. Voorts werden er hier nóg mededelingen gedaan over de herdenkingsbijeenkomst, welke men op 14 maart te Goes gaat houden ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van de vereniging. kelijkheid ook op de niet direct be langhebbenden zou hebben gedrukt. De Noordbevelandse boeren, die on der voorzitterschap van de heer P. J. Bom uit Colijnsplaat de sprong „waagden", hebben daarvan aller minst spijt gehad. Want reeds van 't begin af is in de praktijk duidelijk ge bleken, dat het bezit van een silo voor de graanopslag bij het dorsen met combines, een uitkomst was. In tussen is het gebruik van deze dors- methode op het eiland zo algemeen geworden, dat het bestuur van de landbouwvereniging „Noord Beve- land" nu met een gerust hart aan de leden kon voorstellen om de silo zelf in exploitatie te nemen. Waartoe dan ook onlangs met algemene stem men werd besloten. Dankbaar, dat een deel van de collegaleden in 1950 de belangrijke stap durfde te ne men, lag, waarop hij bij de kantonrechter een civiele vordering kan instellen. E. verzekerde echter, dat de verzeke ring zou betalen. Conform de eis van 30 subs. 6 dagen werd E. door mr. Moolenburgh veroordeeld. De chauffeur J. P. de N. uit Mid delburg had op 24 november van het vorig jaar ook niet alle ver keersregels in acht genomen. Bij het links afslaan had hij niet goed op het achteropkomende verkeer gelet, waardoor een bestelauto te gen zijn vrachtauto opbotste. Aan mr. Moolenburgh vroeg N. of hij getuigen mee mncht nemen om het ongeluk nader toe te lichten. De kantonrechter: „Die had U mee kunnen nemen, dat staat in de dag vaarding". Verdachte: „Daar ben ik gelukkig niet zo mee op de hoogte, ik kom hier niet zo vaak". Besloten werd de zaak aan te houden tot 18 februari om de chauffeur van de bestelauto te horen en N. in de gelegenheid te stellen getuigen mee te brengen. Voorliefde De koeien van de landbouwer W. B. te Domburg moeten een be paalde voorliefde hebben gehad voor een stukje weidegrond rond de jeugdherberg aan de_ Schelp- weg. De beesten waren daar ten minste herhaalde malen gesigna leerd, tot grote ergenis van de jeugdherbergvader, die hierover geklaagd had. Het was de beesten wel erg gemakkelijk gemaakt, want de afrastering om het ieugd- herbergterrein was op verscheide ne plaatsen kapot. B. had de eigenaar hierop al eens laten wijzen maar tot nu toe was er niets aan veranderd. „Zolang deze toestand zo blijft, weet ik er geen oplossing voor", zei hij tegen mr. Moolenburgh. De officier van justi tie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop stipte aan. dat B. verplic' t is zijn koeien in zijn eigen weiland te houden en eiste 10 subs. 2 da- fn. De kantonrechter vonniste met 1 subs. 1 dag. Narigheid De 72-jarige A. P. uit Oostkapelie heeft zich veel last en narigheid op zijn hals gehaald toen hij op 27 sep tember van het vorige jaar door de Dorpsstraat fietste, linksaf sloeg en hierbij vergat zijn hand uit te steken. Een achteropkomende scoo ter botste hierdoor tegen hem op en werd nogal heschadigd. Mr. Schenkenherg van Mierop eiste hiervoor 10 subs. 2 dagen voor het geen richting aangeven en 20 subs. 4 dagen voor het vlak voor een m oo ter afslaan. De kantonrechter von niste met twee boetes van 10 subs. 2 dagen, daar P. al een schadever goeding van 135 had moeten beta len. Orkestklasse Zeeuwse Muziekschool speelde te Scherpenisse Het was voor een klein, maar enthou siast publiek, dat de orkestklas van de Zeeuwse Muziekschool te Goes donderdagavond in het „Holland Huis" te Scherpenisse een uitvoering gaf De orkestklas onder leiding van de heer F. Olivier deed dit op uitnodiging van de Stichting Gemeen schap Eiland Tholen, die uiteraard mét het musicerende gezelschap op een uitermate geslaagde avond kan terugzien. De orkestklas bracht werken ten ge hore van Handel, Karl Ph. E. Bach. Stamltz en Bela Bartok. Mevrouw J. M. Scherphuis-Voogd vertolkte het celloconcert van Vivaldi. Voor de aan vang van het concert sprak de vice- voorzitti.r van de Stichting Gemeen schap Eiland Tholen, de' heer Elen- baas, een kort openingswoord, waar in hij het ensemble, de dirigent en de directeur van de Zeeuwse Muziek school, de heer Henk Stam, verwel komde. De heer Stam gaf vervolgens een korte toelichting op het orkest en de werken, .die deze avond ten ge hore zouden worden gebracht. De heer Stam verleende voor* a „daad werkelijke" medewerking aan de avond: hij bespeelde het clavcdmbel. Het was een orkestklas,die geest driftig en toegewijd had gemusi ceerd, die een verdiend applaus van een uiterst dankbaar publiek in ont vangst mocht nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13