PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mikojan reist in een extra-vliegtuig van SAS naar Kopenhagen De beide Bevelanden in het Deltaplan Wateroverlast door plotselinge dooi BILT Rus toonde geen bereidheid tot concessies inzake Berlijn LEVENSLANG GEËIST TEGEN CONCENTRATIEKAMPWACHTERS INDONESIË WIL 31 MILJOEN JAVANEN VERSPREIDEN Vandaag... 202e jaargang - no. 18 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boor. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 22 jan. '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Mtalm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vilssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3548); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20: Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. NA NOODLANDING OP BASIS ARGENTIA Vice-premier Mikojan is woensdag om acht uur van de basis Argentia New Foundland, naar Kopenhagen vertrokken. Hij maakte de reis met een S.A.S.-vliegtnig dat naar de Amerikaanse luchtbasis was gezonden om de 35 gestrande passagiers onder wie de Sowjet vice-premier, op te pikken. Zoals wij gisteren reeds in een gedeelte van onze oplaag hebben vermeld vlogen twee motoren van het toestel, waarmede Mikojan dinsdag uit Washington was vertrokken in brand. Dit gebeurde op ca 350 km ten zuiden van de zuidelijke punt van New Foundland, maar de piloot wist zijn toestel veilig aan de grond te zetten. Mikojan bracht de nacht op de basis door. De commandant, W. E. Has tings, heeft met Mikojan een tocht over de basis gemaakt. Eventueel zal de S.A.S. een speciale vlucht naar Moskou maken om Mikojan tijdig in de Russische hoofdstad te brengen. Later werd medegedeeld dat de Sow- jetmaatschappij Aeroflot een toestel naar Kopenhagen heeft gezonden om de vice-premier op te halen. Het zal vandaag in Kastrup aankomen, on geveer gelijktijdig met het S.A.S.-vliegtuig uit Newfoundland. President Eisenhower heeft woens dag op zijn wekelijkse persconferen tie de hoop uitgesproken, dat de Rus sische vice-premier Mikojan in Ame rika de overtuiging heeft gekregen, dat dit land vrede wenst, bereid is redelijke voorstellen redelijk te be antwoorden, maar zich niet wenst te laten ringeloren. De president voegde eraan toe, dat Amerikanen in Rusland de indruk krijgen, dat het volk daar evenzeer verlangt naar vrede. Hieruit, zo zei hij kan de mensheid hoop putten. De president beschreef Mikojan als uiterst intelligent, bekwaam, en knap en een radde en consequentie verde diger van Rusland's buitenlandse po litiek en de communistische filosofie in al zijn aspecten. Volgens hem hebben Mikojan noch de Amerikaan se regering tijdens het bezoek speci fieke voorstellen gedaan betreffende Berlijn of Duitse eenheid of gepoogd daarover te onderhandelen. Eisenhower gaf te kennen, dat Mi kojan geen teken heeft gegeven van Russische bereidheid tot cencessies inzake Berlijn, Mikojans argument was telkens, aldus de president, dat elk Russisch voorstel gericht is op vrede en dat elke afwijzing door het westen dus een daad is tegen de vrede en een bewijs van negatieve en onbuigzame politiek. Volgens de president zou een van de belangrijkste doelen van Mikojans bezoek kunnen zijn na te gaan, of er in Amerika onenigheid bestaat Indonesië bestelt 18 Fairey-Gannet-vliegtuigen Volgens een mededeling van de direc tie van de „Faire.v" vliegtuigfabrie ken heeft Indonesië bij haar een be stelling geplaatst voor 18 JFairey- Gannet" vliegtuigen, een type dat wordt gebruikt voor bestrijding van onderzeeboten. Het contract zou bin nen zes maanden worden getekend. De vliegtuigen zouden gedurende de daarop volgende drie jaren worden afgeleverd. Minister Van Aartsen zag water en verkeer uit de lucht De minister van verkeer en wa terstaat, mr. J. van Aartsen, de secretaris-generaal van dit minis terie, mr. A. H. C. Gieben, en de directeur-generaal van rijkswa terstaat, ir. A. G. Maris, alsmede verscheidene hoofden van dienst van rijkswaterstaat en de directie van het Deltaplan, hebben in de loop van woensdagmiddag een vlucht van twee uur met de Fok ker F 27 „Friendship" boven Ne derland gemaakt, waarbij ver scheidene objecten van zeer ge ringe hoogte werden bekeken. Na van 150 meter hoogte de ha venwerken van Amsterdam te hebben bekeken werd langs het Noordzeekanaal naar de sluizen van IJmuiden gevlogen en verder langs de kust, de Hondsbossezee- wering naar Den Helder. Inmid dels was het tweemotorig schroef- turbinevliegtuig tot 600 meter hoogte geklommen omdat men daar minder last had van de nog zware remous. Via de afsluitdijk en de Friese meren bereikte het gezelschap, dat van uit de cabine raampjes de „Friendship" is een hoogdekker een schitterend gezicht had over het Hollandse landschap, dc Noordoostpolder. Boven Lelystad aan het einde van de Knardijk werd weer op geringe hoogte een ronde gedraaid en ver volgens werd koers gezet naar de verkeersrotonde bij Utrecht. Langs de Hollandse IJsel werd de stormvloedkering bij Capelle op gezocht. Een van de hoogtepunten van deze ministeriële vlucht vorm de het rondcirkelen hoven de Del tawerken. Men had een prachtig gezicht op de in aanbouw zijnde bouwput voor de uitwaterings sluizen van het Haringvliet. Het Botlekplan, de Europoort, de Rot terdamse havens, alle belangrijke objecten van „verkeer en water staat" kregen een beurt. ten aanzien van de basis van 's lands buitenlandse politiek. Een vooraan staande democraat heeft mij verze kerd, aldus Eisenhower, dat Mikojan beslist ontdekt moet hebben, dat zulk een onenigheid niet bestaat. Gevraagd, of een bezoek van vice- president Nixon aan Rusland zou kunnen bijdragen tot het kwe ken van meer onderling begrip, zei Eisenhower, dat bezoeken goed zijn. En hij wees op de be langrijke inlichtingen die Ameri kaanse bezoekers hebben meege bracht uit de Söwjet-Unie. Woning in Nijbeets tot de grond toe afgebrand Te Nijbeets is gisteren de woning van de heer R. de Korte tot de grond toe afgebrand. De brand, die boven in de schoorsteen is ontstaan, breidde zich zo snel uit, dat de vrouw des huizes, die zich in het achter de woning staande schuur tje bevond, nog slechts ternauwer nood het driejarig dochtertje dat in de bedstee in het huis lag te slapen kon redden. De inboedel ging met het huis geheel verloren. Verhoogd aantal difterie- gevallen geconstateerd Sinds enige tijd wordt in Den Haag een verhoogd aantal difteriegevallen geconstateerd. Drie gevallen, die in de maanden december en januari zijn ge constateerd, hadden een dodelijke af loop. De G.G. en G.D. heeft de Haagse huis artsen en de verschillende kruis-ver- enigingen gewaarschuwd om op het voorkomen van difterie attent te zijn en speciaal de kruis-verenigingen ver zocht, de ouders te wijzen op de mo gelijkheid van immunisatie. De G.G. en G.D. overweegt voorts, in bepaalde gebieden waar zich de haar den bevinden, op ruime schaal de mo gelijkheid tot immunisatie te openen. Minister Luns naar Londen Minister Luns zal zondag naar Lon den vertrekken. Op dinsdag 27 ja nuari wordt hij in Den Haag terug verwacht. De Nederlandse ambassadeur in En geland, Baron Bentinck, had gisteren een onderhoud met de Britse minis ter-president, Macmillan, waarbij wederom de kwestie van de K.L.M.- vluchtcn op Singapore ter sprake werd gebracht. De Britse regering heeft kortgeleden besloten het aantal vluchten van de K.L.M. op deze dienst van twee tot een per week terug te brengen. Het onderhoud werd bijgewoond door de Britse minister van buitenlandse za ken, Sellwyn Lloyd. Minister Luns zal in Londen „de moeilijkheden, die de laatste tijd tussen beide landen zijn gerezen, bespreken". In Moskou is een Russisch-Franse cul turele overeenkomst getekend op grond waarvan boeken van moderne Franse schrijvers in Moskouse boekwinkels ver kocht zullen worden. BESCHULDIGD VAN MOORD Vonnis wordt deze maand verwacht Tegen de voormalige concentratie- kampwachten Gustav Sorge en Wil helm Schubert is woensdag te Bonn respectievelijk 102 maal en 67 maal levenslang geëist wegens evenzovele moorden bedreven in de concentratie kampen van Sachsenhausen en Es- terwege. De ambtenaar van het open baar ministerie Hans Zug stelde deze eis aan het eind van het requisitoir, waarvan de lezing twee dagen verg de. Acht wagens van een goederentrein zijn bij het Oostenrijkse wintersport centrum Bankt Anton van de rails gedrukt door de luchtdruk, welke werd veroorzaakt door een passe rende lawine. Drie andere wagens ontspoorden, maar bleven overeind staan, er werd bij dit merkwaardi ge ongeluk niemand gewond. Hij verzocht het hof Sorge schuldig te verklaren aan 67 moorden door hem persoonlijk bedreven, aan 10 be dreven in samenwerking met Schu bert en 25 samen met andere S.S.-ers en verder aan tien pogingen tot moord en een geval van mede-schul digheid aan moord. Schubert zou schuldig zijn aan 28 persoonlijk be dreven moorden, aan 10 in samen werking met Sorge en 19 in samen werking met andere S.S.-ers en aan vier pogingen tot moord. Verder eiste de ambtenaar ontzetting uit de burgerrechten tegen de twee beklaagden. Vandaag komt de verde diging aan het woord. Het vonnis wordt begin volgende maand ver wacht. Tijdens het proces dat drie maan den duurde heeft Sorge veel van de aan hem toegeschreven misda den bekend. Schubert ontkende aanvankelijk alles, voer uit tegen verschillende getuigen en bleef op scheppen over wat hij in de con centratiekampen gepresteerd had. Maar in begin van deze maand zei hij plotseling, dat de beschuldigin gen tegen hem wel eens gedeelte lijk waar zouden kunnen zijn en dat hij spijt had over zijn uitvallen tegen getuigen. Sedert enkele dagen heeft de KNAC op het hoofdkantoor in Den Haag een telefonische „weerdienst" inge steld, die automobilisten en andere weggebruikers tips geeft over de weersomstandigheden elders in het land. Reeds nu kent men er „spits uren", waarop de telefoons rood gloeiend staan, in de kamer, waar de weerdienst is gevestigd werkt men dan onder hoogspanning... Landerijen staan onder water De plotselinge dooi heeft grote moei lijkheden veroorzaakt in grote delen van de landerijen langs het Sehoo- nebekerdïep, waar jaarlijks ïn de herfst door onvoldoende afwate ringsmoeilijkheden het land onder water komt te staan. Het water, dat de grens vormt tus sen Nederland en Duitsland, is nu ver buiten zijn oevers getreden. Vrij- De Indonesische regering koestert het plan dit jaar 100.000 mensen van het dichtbevolkte Java en van de kleine Soenda-eilanden te doen trans- migreren naar dunbevolkte gebieden in Sumatra en Borneo. Hiervoor heeft de regering een bedrag van 94.000.000 roepiah ter beschikking gestelij. t Het hoofd van de centrale transmigratiedienst, Notowidjojo deelde mede, dat de regering van plan is in de komende tien jaren 31.000.000 men sen van Java naar elders over te brengen. Uitgegaan wordt van de berekening, dat de bevolking van dit eiland die op het ogenblik op 53.000.000 zielen wordt geschat, jaarlijks met 1,7 toeneemt en tegen 1969 71 miljoen zielen zal bedragen. Van dit transmigrerende aantal zou Sumatra er 6 miljoen moeten ontvangen, Borneo 21 miljoen, de Molukken 3 en Celebes 1 miljoen. MOGELIJKHEDEN OP TOERISTISCH GEBIED Zeilwedstrijden in Zandkreek... „De uitvoering van het Deltaplan en in eerste instantie de voltooiing van het Drie-Eilandenplan binnen enkele jaren biedt voor de provincie Zeeland ongekende mogelijkheden op toeristisch gebied. Met name de beide Bevelanden kunnen daarvan profiteren, o.m. door stichting van een watersportcentrum, dat voldoende accommodatie heeft om naast de eigen bevolking een stroom van toeristen te ontvangen". Aldus verklaarde woensdagmiddag ir. R. van de Waal, facetplanoloog voor recreatie en na tuurbehoud bij de rijksdienst voor het Nationaal Plan, tijdens een door de contactcommissie „De Bevelanden" van de V.V.V. in het gemeentehuis van Kapelle gehouden bijeenkomst. Ir. Van de Waal sprak daarbij over: „De plaats van de Bevelanden in het Deltaplan als toeristengebied". De inleider ging eerst uitvoerig in op de ontwikkeling van het toerisme, in de jaren na de Tweede Wereld oorlog. De kwestie van het vreem delingenverkeer tijdens de ver gadering werd nog eens duidelijk gesteld de term „vreemdeling" te vervangen door „vakantieganger" noemde spreker een dynamisch ver schijnsel, dat vooral de laatste ja ren van groot belang is geworden. Alleen al in de provincie Zeeland bracht het toerisme in 1958 niet min der dan 35 miljoen gulden in het laatje. De enorme vlucht die het toerisme heeft genomen, vindt vol gens ir. v. d. Waal zijn oorzaak in de grotere welvaart. Deze wel vaart heeft ertoe geleid, dat de men sen meer vrije tijd hebben en ook de middelen om die tijd te - gebruiken. Spreker deelde mede, dat in Ne derland gemiddeld meer dan 10 van het gezinsinkomen aan de vrije tijd wordt besteed, hetgeen neerkomt op een bedrag van 1 Vü miljard gulden. In de sector toe risme wordt door Nederlanders en buitenlanders jaarlijks een half miljard gulden in ons land uitgegeven. Ir. v. d. Waal sprak de verwachting uit, dat dit be drag in de toekomst zal uit groeien tot één miljard gulden. -Tot nu toe, zo zei spreker, heeft men kunnen volstaan met be trekkelijk weinig investeringen, men heeft als het ware op de er fenis van het verleden geteerd. In de toekomst zal men evenwel moeten investeren, waarbij niet al leen het geld een rol zal spelen maar ook vakkennis en organisatie talent een woordje zullen meespre ken. Deze ontwikkeling staat nog in de kinderschoenen, maar is niet te stuiten. Op dit ogenblik gaat al 50% van de mensen met vakantie bui ten de woonplaats, waarvan 2/3 on derdak bij familie of kennissen zoekt. Meer en meer zullen de vakantie gangers andere plaatsen zoeken om hun vrije tijd door te brengen. On herroepelijk moet dit leiden tot nieu we investeringen. Ook de overheid gaat ten opzichte van de recreatie in het algemeen zijn taak zien, zo zei ir. Van de Waal. Gunstige ligging Meer in het bijzonder sprekende over de Bevelanden, wees de inlei der erop, dat voor de recreatiezoe kenden het vervoer, verkeer en verblijf in het betrokken gebied een woordje meespreken. In eerste in stantie zijn de dichtbij gelegen ge bieden aan de beurt, terwijl men voorts naar verder gelegen stre ken gaat, die iets bijzonders hebben te bieden. Wat heeft Zeeland in dit opzicht te bieden? De bijzonder gunstige lig ging van deze provincie in de dicht bevolkte streken van West-Europa is reeds een factor die meetelt. Een streek tussen dichte bevolkingcentra, rijk aan landelijk schoon, zo karak teriseerde spreker Zeeland. In de eerste plaats is er de dagtrek. De afstanden zullen door de uitvoering van het Deltaplan korter worden, zodat dagtoeristen uit de Randstad Holland, de stedendriehoek in België en zelfs uit het Roergebied en Noord- Frankrijk de tocht naar Zeeland zullen ondernemen. De Bevelanden nemen in het geheel een gunstige positie in. Een massaal eigen vakantiecentrum kan tot stand komen in het kader van het Drie-Eilandenplan, waar volgens spreker uitstekende moge lijkheden zijn om het watersporttoe- risme tot bloei te brengen. De Zand kreek en het Veerse Gat zijn juist groot genoeg om vele aantrekkelijk heden te hebben voor de watersport liefhebbers. Tevens moet men oog hebben voor de mogelijkheden in ver band met de fruitteelt. Het seizoen kan lang zijn, doordat men reeds in de maanden april en mei honderden ha bloeiende boomgaarden heeft, die een aantrekkingskracht voor de toe risten kunnen zijn. Wat betreft het verblijf was de spreker van mening, dat de dagtoeristen zeer zeker aan hun trek komen. Hij merkte voorts op, dat het voor hem vaststaat dat de Zeeuwen ongetwijfeld een eigen watersportcentrum zullen stich ten met o.m. het organiseren van wedstrijden en dergelijke, zodat men dus direct al mogelijkheden heeft qm de toerist te ontvangen. Wat de (Zie slot pag. 2 kol. 2) wel alle landerijen en landwegen In de omgeving zijn onder water gelo pen. Zowel Nederlandse als Duitse landbouwers kunnen op sommige plaatsen hun landerijen niet berei ken. De bewoners van het dorp Weite- veen in de gemeente Schoonebeek moeten een omweg maken om naar het dorp Nieuw-Schoonebeek te ko men, daar de verbindingsweg tussen deze dorpen ongeveer 20 a 30 cm onder water staat, zodat slechts auto's hierdoor kunnen. Ook de daar gelegen landwegen staan blank. Ook verschillende jaknikkers van de Nederlandse Aard olie Maatschappij staan temidden van de watermassa. Ook in de Gelderse vallei kampt men met wateroverlast. Bepaald erg is de toestand op het ogenblik in de polder Arkemheen bij Nijkerk. Hier is een haast onafzienbare wa tervlakte. s ...houdt de bekende Britse M Poolonderzoeker sir Vivian n H Fuchs in het Concertgebouw te Amsterdam voor het Konink- ee lijk Nederlands Aardrijkskun- =j dig Genootschap een lezing over zijn zuidpoolexpeditie. illlllllllllllillillllllllillllllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Deinumer vierling weer bijeen De Deinumer vierling is gisteren na een scheiding van een maand, weer verenigd. De twee kinderen, die tot nu toe nog in het Diaconessenhuïs te Leeuwarden werden verpleegd, Meint en IJtje, hebben gisteren het zieken huis verlaten. Ze werden naar de ouderlijke wo ning van de familie Lautenbach, die inmiddels een eigen woning heeft betrokken, overgebracht. Op 23 de- cèmber werden de twee kinderen Willem en Dirkje reeds naar huis ge bracht. De kinderen verkeren alle vier in blakende welstand. Meint en IJtje wegen respectievelijk 3170 en 3460 gram. VERWACHT. Geldig tot hedenavond VRIJ ZACHT Half tot zwaar bewolkt met tijdelijke regen. Krachtige tot harde zuidwes telijke wind. Vrij zacht. ZON EN MAAN 23 januari Zon op 8.34 onder 17.10 Maan op. 16.17, onder 7.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1