Zware regenval deed kans op overstroming te Parijs stijgen „Vogelaar van Alcatraz" werd geleerde in de cel mmoKD RENTMEESTER NIET BEVOEGD TOT VERPACHTEN VAN GROND VOORLOPIG GEEN GELEIDE PROJECTIELEN VOOR MARINE WOENSDAG 21 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 OFSCHOON PEIL VAN HET WATER IN SEINE ZAKTE Meer dan 700 mensen werden geëvacueerd Nadat gisteren het peil van het water in de Seine was gedaald, hebben zware regens het gevaar voor nieuwe overstromingen te Parijs vergroot. Alleen in het centrum van de Franse hoofd stad is het gevaar voor over stromingen geweken. In de bui tenwijken werden meer dan 700 mensen gedwongen hun woningen te verlaten. Er wordt nog steeds aan nooddijken en waterkeringen van zandzakken gewerkt. Stroomopwaarts en -af waarts van Parijs heeft het water van de door dooi en regenval gezwol len rivier ongeveer tweeduizend ge bouwen, scholen, fabrieken, boerde rijen en woningen in de dorpjes langs de Seine onder water gezet. In en kele dorpen varen roeibootjes door de hoofdstraten. Men schat dat het minstens een week zal duren voordat het water tot een normaal peil is gedaald, mits er geen nieuwe regens vallen. 'De Parijze- naars zijn er intussen voor gewaar schuwd om water uit putten en bron nen te koken voor gebruik, aange zien er gevaar voor besmetting be staat. In het Engelse graafschap Worces tershire zijn duizenden hectaren laagliggendc gronden gisteren over stroomd door de Severn, de Avou en de Terne die buiten hun oevers tra den doordat de sneeuw in de bergen begon te smelten. Tot dusver zijn geen persoonlijke on gelukken gemeld. in Stockholm is in de afgelopen nacht een laag sneeuw van 20 cm gevallen. Het verkeer en de spoorwe gen ondervinden grote stagnatie. In het dorp Haellby, 120 km ten zuid westen van Stockholm, viel een 82- jarige man, die even zijn woning liad verlaten in een sneeuwhoop. Toen zijn In 1958 recordaantal woningen gebouwd In het jaar 1958 kwamen in ons land meer woningen gereed dan ooit in een kalenderjaar werden opgeleverd. Vol gens voorlopige gegevens Aan het Centraal Bureau Voor de Statistiek werden in 1958 88.900 woningen vol tooid. Dit aantal ligt ruim 500 hoger dan dat van het vorige jaar, toen SS.397 woningen werden opgeleverd. In de maand december kwamen vol gens de voorlopige cijfers rond 8.260 woningen gereed. In december 1957 was dit aantal 9.535. Volle leven (Slot van pagina 1 knaapjes door een rechter naar een opvoedingsgesticht werden gezonden alleen maar om een paar kussen. En het was nog wonderlijker, dat een andere rechter in hoger beroep het vonnis bevestigde. Toen de gegevens over dc achter grond van dit geval bij de Nederland se kranten bekend werden, was het alleszins duidelijk waarom de be voegde Amerikaanse rechter had in gegrepen. Het ging om knapen, die meermalen met de politie in aanraking waren geweest en die leefden in een ver keerd milieu. Overal ter wereld zou de rechterlij ke macht zich met dergelijke kna pen hebben bemoeid. En nergens ter wereldzouden scho lieren zich om, zo'n geval druk ma ken wanneer hier niet toevallig een kansje had bestaan om er een rassenkwestie van te maken, om de Verenigde Staten en de Amerikaanse rechtspraak een schop te geven en om zichzelf te etaleren als strijder voor de gekleurde rassen Dat men daarbij hoofdzakelijk Mos kou in de kaart speelde, was blijk baar in de Haagse Volle-Leven-sehool geen punt van overweging en dat men het fijne van de zaak niet wist, vermocht evenmin de pret te druk ken. Toch wel jammer voor de kin deren, die in hun onwetendheid de petitie ondertekenden MET I»E .JITSTE PLAATS. In het Engelse plaatsje Minchead achter volgden de honden van de plaatselijke jachtclub een vos t,ot aan de deur van het Beacomvood Hotel, waar zij hun prooi doodden, De gasten en de eige naar van liet etablissement waren niet weinig verontwaardigd. Toen de ja gers kwamen opdagen, snauwde de hotelier hun toe: „Dit is een hotel voor vegetariërs". NIET DE JUISTE TIJD. Politieman- nen vroegen in Londen aan een mo torrijder hoeveel honderd min zeven is. De motorrijder kreeg een proces verbaal wegens rijden onder invloed van alcohol, toen hij antwoordde: 135. even oude vrouw hem na enig etija zocht, viel zij eveneens. Beiden zijn bevroren. Ze werden op korte af stand van elkaar dood in de sneeuw aangetroffen. In enkele dorpen in Lapland staat het kwik 43 graden onder nul. In Noord- Zweden heeft men op enkele plaatsen 40 graden vorst gemeten. In de Botnische Golf is het 450 ton metende Zweedse m.s. „Silvana" in het ijs vastgeraakt en door de bemanning van zeven koppen ver- De Seine ivast onrustbarend... b'oto\ een familie in het gebied van Ville- neuve-St. Georges bij Parijs wordt met een rubberbootje van het Fran se leger geëvacueerd uit haar over stroomde woning. laten. De opvarenden moesten een eind over het ijs lopen om een ijs- breker te bereiken, die vanwege het ondiepe water waar de Silvana zich bevindt, het schip niet kon los maken. GERECHTSHOF TE ARNHEM Vragen over aanwijzing voor B.B. aan ir. Staf Het lid van de Tweede Kanier, de heer Visch, beeft aan de minister van oorlog gevraagd of het waar is, dat een groot aantal oud-Indiëstrijders, waarvan er zeer velen ons land meer dan twee jaren op voortreffelijke wijze hebben gediend, ingevolge de „wet op de noodwachten" is aange wezen om te worden ingeschreven voor dienstverrichting bij de Bescher ming Bevolking. Is de bewindsman bereid mede te de len om hoeveel dienstplichtigen uit deze categorie het hier gaat? Kunnen de tekorten voor dienstver richting bij de Bescherming Bevol king ten volle worden aangevuld uit de categorie dienstplichtigen „zon der mobilisatiebestemming", zonder dat een beroep wordt gedaan op de oud-Indiëstrijders? Als dat zo is, is de minister dan bereid te bevorderen, dat de categorie oud-Indiëstrijders niet in aanmerking komt voor inde ling bij de B.B.? En als dat niet het geval is, is de minister dan om bil lijkheidsredenen bereid de tekorten te doen aanvullen uit de categorie „bui tengewoon dienstplichtigen", welke categorie nimmer voor militaire dienst is opgeroepen Is de minister tenslotte niet van oor deel, dat de betrokken groep in ver band met de genoten opleiding en de langdurige militaire ervaring veel meer in aanmerking zou komen om te worden ingedeeld bij de territoriale verdediging Nederlandsche Bank verlaagt wisseldisconto De Nederlandsche Bank heeft haar officiële wisseldisconto verlaagd van 3 pet. tot 2% pet. met ingang van vandaag. De ook na de invoering van de Euro pese monetaire- overeenkomst aan houdende vaste positie van de gulden op de internationale wisselmarkt en de daarmede verband houdende stij ging van de deviezenvoorraad en ver ruiming van de geldmarkt, hebben de Nederlandsche Bank doen besluiten haar rentetarieven met ingang van vandaag over de gehele linie met pet. te verlagen. Bedoelde tarieven zijn met ingang van genoemde datum als volgt vast- [Romeinse dwaling' in Zaidzande Pachters in Woubrugge moeten land ontruimen Het gerechtshof te Arnhem heeft dezer dagen een uitspraak van de paclit kanier van het kantongerecht te Alphen aan de Rijn inzake het al of niet bevoegd zijn van een (zich noemende') rentmeester van lande rijen, de eigenaar jegens de pachter tot voortzetting van de pacht te ver binden, bevestigd. Het pachthof te Arnhem overwoog in zijn arrest, dat een rentmeester in het algemeen niét bevoegd kan worden geacht om namens zijn principaal te verpach ten. De zaak die tot deze uitspraak heeft geleid, een geschil tussen een land eigenaar en zijn pachters, heeft zich in februari 1958 voor de pachtkamer van het kantongerecht te Alphen aan de Rijn onder voorzitterschap van de kantonrechter, mr. H. H. Kirchheiner afgespeeld. Het liep hoofdzakelijk over de vraag, of de Man werd dood in sloot gevonden Te Kimswerd in Friesland is gisteren de 65-jarige tuinder S. dc Vries dood in een sloot gevonden. Toen dc man om 12 uur niet thuis kwam om te eten, ging men op zoek en vond men zijn ontzielde lichaam in een sloot. Mogelijk is het slachtoffer door een hartaanval getroffen. Verdeeld advies over loongrens werkloosheidswet (Van onze Haagse redacteur.) De commissie van voorbereiding van de S.E.R., die zich onder leiding van de heer 1». de Wolff heeft bezig ge houden met de vraag ol' de loon grens uit de werkloosheidswet moet verdwijnen, is niet tot overeenstem ming gekomen. Do commissie heeft een verdeeld advies uitgebracht, dat op. 13 februari in een besloten ple naire vergadering van de Sociaal- Economische Raad zal worden be handeld. Als gevolg van de loongrens in de werkloosheidswet zijn de werkne mers, wier loon boven de f 6900 ligt, niet verzekerd tegen de gevolgen van onvrijwillige werkloosheid. In de zo mer van het vorige jaar vroeg de toenmalige staatssecretaris van so ciale zaken. mr. dr. A. A. van Rhijn, aan de S.E.R. een advies over de vraag of de loongrens in de werk loosheidswet moest worden opgehe ven. De raad droeg de voorbereiding van dit advies op aan de commissie- Wolff. De vakbonden zijn in het alge meen voor opheffing van de loon grens. Verschil van mening be staat echter tussen do organisa ties van werkgevers. De r.-k. werkgevers zijn voor. doch het Centraal Sociaal Werkgevèrsver- bond en de protestants-christelij ke werkgevers zijn tegen ophef fing. Deze laatste werkgeversor ganisaties menen, dat het hoger personeel aan hun kant staat en geen werkloosheidsverzekering wenst en dat de vakbeweging ook niet als representatief kan gelden voor de beter betaalde werkne mers. incasseerder van de pacht en toe zichthouder van het land. bevoegd was namens de eigenaar tot het slui ten van een nieuwe of verlengde pachtovereenkomst over te gaan. Toen de eigenaar de grond jaren ge leden kocht, had hij een makelaar, een winkelier uit Woubrugge, een op zegel gestelde machtiging verleend, waarin hij deze makelaar tot weder opzegging aanwees als rentmeester over zijn vaste goederen. In de machtiging was nog vermeld, dat de rentmeester gemachtigd was „tot het aannemen van vee enz. en tot het in ontvangst nemen van de hiervoor verschuldigde bedragen". Toen twee pachters uit Woubrugge na ommekomst van hnn pachtcoh- tract, mondeling opnienw van de rentmeester voor zes jaren het land hadden ingepacht, ontkende de eige naar dat do rentmeester bevoegd zou zijn geweest tot een dergelijke daad. Hij eiste ontruiming van het land. Hieruit ontstond een rechtszaak. De pachtkamer te Alphen stelde in haar uitspraak van 25 februari 1958 de pachters in het ongelijk. Het gerechtshof te Arnhem de hoogste instantie in pachtzaken, om dat geen cassatie open staat heeft na de appèl-procedure dit vonnis ge heel bevestigd. Uit de machtiging van de rentmeester vloeide een be voegdheid om de pacht te verlengen, niet voort, zo luidde onder andere het arrest. De pachters werden ver oordeeld tot ontruiming van het land en tot betaling van de proceskosten in beide instanties. Wisseldisconto 2 34 (was 3 Promessendisconto 3*4% 3%) Rente voor voor schotten in reke ning-courant en be leningen voor particulieren 44 hjs) voor anderen 3%% 3y2) Daggeld verlaagd van 2 tot 1% procent Het daggeld is gisteren verlaagd met een kwart procent en gebracht van 2 op 1% procent. De verhoging met een half procent van 1 tot 2 pet. op 16 januari j.l. is blijkbaar voldoende geweest om de geldaf- vloeiing te stoppen, aldus de mening in geldkringen. Nu enige ontspan ning op de geldmarkt is ingetreden, heeft men de daggeldrente gebracht op een niveau, dat meer met de om standigheden op de geldmarkt over- Het Wereldgebeuren Zuidzande sukkelt dan wel niet zo erg met de tijd als onlangs Zierilezee, toch klopt er de laat ste weken iets niet met de offi ciële tijdaangever op 't moderne kerktorentje in het centrum van deze vriendelijke Zeeuws-Vlaam- se gemeente. In december van het vorige jaar klom er een mijnheer van een Amsterdamse firma naar boven om het uurwerk eens grondig na te zien. Ook de wijzerplaten kre gen een opknappertje. De romein- se cijfers werden keurig verguld met bladgoudmaar toen de man ze weer ging bevestigen, gebeur de liet. Op de wijzerplaat aan de straatzijde wijst de klok nu elk etmaal tioee uur lang zeven (VII) uur aan, om dan klokke negen aan te kondigen. Waar het ene cijfertje I van acht uur gebleven is? Een blik op de wijzerplaat aan de achterzijde van de toren brengt de oplossing. Daar wordt negen uur aangeduid met de ro- meinse cijfers XII. Teruggekeerd op de begane grond bemerkte de man zijn vergissi7ig, maar omdat, zijn karwei boven toch nog niet gereed is, zal men even op de correctiemoeten tvachten. Wat overigens geen en kele Zuidzandenuar moeilijk valt. De Amerikaanse regering heeft nog geen definitieve aanbieding aan Ne derland gedaan voor levering van lan- ceerinriehtingen en geleide projectie len voor Nederlandse kruisers, zo Wijkt uit een nota van wijziging, die de minister voor defensie aau de Tweede Kamer' heeft gezonden. Deze inrichtingen kosten circa 20 Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger te Washington heeft gemeld dat een projectiel van het type „Hawk" een doel heeft geraakt dat zich met een snelheid van 2350 km per uur op een hoogte van bijna negen km voortbewoog. miljoen gulden per schip. De voorbe reidende werken aan de schepen ver gen een bedrag van anderhalf mil joen gulden. De minister stelt nu voor dit bedrag van de begroting 1Ö59 af te voeren. Daar staat echter tegenover, dat ook de levering door Amerika van S2F patrouillevliegtuigen op zich laat wachten, zodat de marine langer zal moeten blijven vliegen met de Nep tune-patrouillevliegtuigen. Het ii noodzakelijk het revisieprogramma voor dit type vliegtuig aan deze si tuatie aan te passen. Dit vergt een extra bedrag van anderhalf miljoen gulden, een bedrag waarin een aan tal grote reparaties, die niet meer ge raamd waren, is opgenomen. Gevangene nr. 594 van de beruchte Amerikaanse strafgevangenis Alcatraz in de baai van Sau Francisco zat deze week een halve eeuw achter de tralies. In die rijf tig jaren is hij een in heel Ame rika vermaard.... vogelkenner geworden, wiens boek over vogelziek- ten een standaardwerk is geworden: „Strouds digest of bird disea ses". Robert F. Stroud wordt 28 januari 69 jaar. Hij was dus 19 toen hij in de gevangenis kwam: veroordeeld tot 12 jaar wegens doodslag op een man, die naar zijn zeggen een meisje had aange rand, in Juneau, Alaska. In zijn eerste gevangenis, te Leavenworth in de staat Kansas, beging Stroud, zeven jaar later, een moord. Voor de ogen van 1100 mede-gevangenen stak hij een der bewakers dood. Hoewel hij zich beriep op zelfver dediging weid hij ter dood ver oordeeld. Hij had de voor hem be stemde galg reeds op de binnen plaats van de gevangenis zien op richten, toen hem gratie werd aangezegd. Op dringend verzoek van Stroud's moeder had de toen malige president der Verenigde Staten. Woodrow Wilson, hem be genadigd en zijn straf veranderd in levenslange opsluiting. Het werd eenzame opsluiting, en in die eenzaamheid zocht Stroud afleiding. Men zegt dat hij eens vlak bij zijn celraam een nest mussen ontdekte en dat daardoor zijn belangstelling voor vogels werd gewekt. Een bewaker gaf hem een paar kanaries in zijn cel, en na verloop van tijd bezat Stroud een volière met een 300 vogels, die hij bestudeerde en waarover hij schreef. In 1942 was hij zo beroemd ge worden, dat vogelliefhebbers ge daan kregen dat. hij in zijn cel met een microscoop en andere wetenschappelijke hulpmiddelen mocht werken. Bovendien drongen zij steeds klemmender aan op vrijlating van de geleerde gevan gene. Of deze beroemdheid de au toriteiten verdroot^ of dat er an dere redenen voor waren, is niet bekendgemaakt, maar in ieder geval werd Stroud geruime tijd geleden plotseling overgeplaatst naar het zeer strenge Alcatraz. Daar werd hem niet langer toege staan vogels te bestuderen. Zijn collectie vogels werd naar zijn broer gezonden en Stroud kon voortaan alleen nog maar boeken krijgen in zijn cel. Hij schikte zich in dit lot en begon rechten tc studeren en zich verscheidene talen, Frans. Italiaans en Latijn) eigen te maken. Hoewel hij in zijn jeugd slechts drie klassen van de lagere school had gevolgd, werd Stroud een knap linouist cn een kenner van het Amerikaanse recht. In zijn cel schreef hij een lijvig bock over de historie en de theo rie van het Amerikaanse gevan geniswezen voor 1930, maar men stond hem niet toe dit manuscript te publiceren. Wel drong ook deze nieuwe faam weer buiten de gevangenismuren door. Het gevolg is geweest dat er thans een boek over „The bïrd- nian of Alcatraz" (de vogelaar van Alcatraz) geschreven is, door een zekere Thomas E. Gad- dis, en dat verschillende mensen, onder leiding van de Californïsehe advoeaat Stanley Furman, een' nieuwe actie begonnen zijn om Stroud's vrijlating te bewerkstel ligen. Nadat op een in juni 1958 ingediend verzoek hiertoe geen gunstig resultaat is gevolgd, wil de actiegroep thans de zaak in het Amerikaanse congres bren gen. Furman en zijn medestan ders beweren dat Stroud de eerste Amerikaan is die ooit langer dan 50 jaar in de gevangenis heeft ge zeten. Omstandigheden Pietro Nenni heeft al heel wat we- derwaardigheüen meegemaukt. En hij was niet altijd het „slachtoffer der omstandig ueden". Vooral in de eerste na-oor logse ja t en waren de omstandigheden veelal slachtoffers van hemNenni, die zich als zoon van zeer eenvoudige ouders zonder middelbare school opleiding ontwikkelde tot een mee slepend redenaar en een briljant schrijver, heeft in de na-oorlogse ja ren een twijfelachtige reputatie ver kregen door de nauwe samenwerking die hij als leider van Italiaanse so cialisten tot stand bracht met Tog- liatti's communistische partij. In 1947 probeerde hij een soortement „volksfrontregering" te vormen, naar het voorbeeld van wat hij in 1936 per soonlijk te Parijs van nabij had mee gemaakt, toen Leon Blum een kabi net vormde dat uit socialisten en communisten bestond. Nenni ver bleef jaren in de Franse hoofdstad na zijn vlucht voor het fascistische regime van Mussolini. Deze dicta tor verbood al in 1926 het socialis tisch dagblad Avanti, dat Nenni eerst als Parijse correspondent, later als redactiechef had gediend. Een on-al- ledaags intermezzo in zijn balling schap werd gevormd door zijn deel neming aan ae Spaanse burgeroorlog in een communistisch vrijwilligers legioen. Zoals gezegd: Nenni trachtte in het na-oorlogse Italië als secretaris generaal van de socialistische partij zaken te doen met de commu nisten. Onmiddellijk leidde deze tac*. tiek tot een scheuring in de socialis-' tisehe gelederen. De democratisch-so- cialistisch gezinden splitsten zich af onder leiding van Saragat. wiens partij thans, zoals in het verleden al vaak het geval was, met de christen democraten de regeringscoalitie vormt. Nenni moest van meeregcren niets hebben; hij hield zich in de op positie lange tijd vooral bezig met het koesteren van de volksfrontach tige contacten en uit kringen van de Italiaanse politie verluidde, dat „gou den koorden" de Russische ambassa de te Rome niet alleen met de com munistische partij, maar met het se cretariaat van Nenni's organisatie, verbonden. Na de Hongaarse opstand is in Nenni's houding een belangrijke wijziging gekomen. Van die ontstellende dagen af heeft hij zijn vriendschap voor Moskou meer èn meer laten varen, In zijn partij die nog voor een derde uit commu nistenvriendjes bestaat, maar geen geld meer uit Moskou ontvangt werd hij de leider van de meer ge matigde fractie. Op het vorige jaar congres wist hij met zijn boeiende redevoeringen veel applaus te oog sten, maar zijn tegenscanders haal den handigheidjes uit bij de stem- ming, zodat in het partij oestuur der „Ncnni-socialistisehe partij" de wa re medestanders van Nenni in de., minderheid waren. Op het dezer da gen gehouden partijcongres-1959 te Napels heeft Nenni echter weten te voorkomen dat diezelfde geschiedenis zich herhaalde. Niet alleen kreeg Nenni's slotresolutie 58 procent van de stemmen (tegen die van de lin kervleugel 33 procent en die van de middengroep bijna 9 procent) maar het centrale comité der partij werd geheel samengesteld uit partijleden die Nenni willen volgen in zijn koers van de communisten af. Natuurlijk blijft het de vraag, of Nenni straks niet toch tot zijn in Parijs opgedane „Moskouse" ambities zal terugkeren. Maar voor het ogenblik, nu hij te Napels zo duidelijk heeft gezegd, te streven naar een maatschappij met burger lijke vrijheden en nu hij in diezelfde stad openlijk de dictatuur van het proletariaat verwierp, zal voor ver scheidene sociaal-democraten de ver leiding groot zijn om zich weer bij de grootste socialistische partij van het land ren dat is die van Nenni) aan te sluiten. Van een fusie met Sa- ragats organisatie wil Nenni naar hij duidelijk liet uitkomen niet weten. Het is dus zijn bedoeling, om Saragat in een soort luchtledig te plaatsen en met gebruikmaking van de onderlinge tegenstellingen in de christen-democi-atische partij -- op verkiezingen aan te sturen, waar bij hij zijn kracht zal zoeken in een stevige oppositie. Hij hoopt bij toe komstige verkiezingen steun te krij gen uit communistische, sociaal-de mocratische en christen-democrati sche kring. Helaas echter is hij van plan. om op ander dan politiek gebied, en met name op dat van de vakbeweging:, wél met de communisten te blijven samenwerken. Van de oprichting van een socialistische vakbeweging, die tegenover de communistische zou staan wil hij niet weten. Zolang hij in die houding volhardt, zullen de sociaaldemocratische en christende mocratische leiders een gemakkelijk argument hebben om hem te bestrij den. Nenni is in dit opzicht het slachtoffer van omstandigheden die hijzelf veroorzaakt heeft. PIETRO NENNI ..staat zichzelf in de weg..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5