Victorie Zeeuwse Muziekschool begon in Zierikzee Zeeuwse Almanak Agenda van <3.tvin AKKERTJES" VOORMALIGE GEREF. KERK IN RILLAND WORDT FABRIEKJE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 JANUARI 1959 BINNENKORT TWEEDE JEUGDORKEST KUNST „De Spooktrein" Middelburg, Schouwburg^ „Het Middelburgs Dilet tanten Toneel". „EEN SENSATIE-BLIJSPEL noem de men in de twintiger jrren het to neelstuk „De Spooktrein" (The ghost train) van Arnold Ridley en dat is eigenlijk een voortreffelijk verta ling voor datgene, wat heden ten da ge verstaan wordt onder het begrip thriller. En temeer waar het „De Spooktrein" betreft, omdat Ridley's stuk nog volledig de kwalificatie „thriller" verdient. Want dank zij de zo bij uitstek toneelmatige vond sten kan er ook nu nog, in 1958 en dus ruim dertig jaren na de première gehuiverd én gelachen worden om de vele nu eens beklemmende en dan weer lachwekkende situaties, die er ontstaan wanneer een groepje reizigers strandt in een van alle mensen verlaten stationnetje, ergens aan de South Cornwall Joint Rail way. Waar een ^n zijn dienstvoor schriften verstarde stationchef de scepter zwaait en waar binnen een straal van idem zoveel kilometer de weinige levende wezens nog oprecht geloven aan het bestaan van de spooktrein, die na een noodlottig ongeluk met een echte trein van tijd tot tijd voorbij komt daveren, komend „uit het niets" en verdwij nend „in het niets". De auteur zorgt in het derde en laatste bedrijf voor een heel pausibele, crimineel getin te verklaring, waar wij hier om der wille van de spanning verder niets van onthullen willen, maar die van het geheel eerst met recht een thril ler maakt. Bovendien situeerde Rid ley in zijn spel een aantal kostelij ke figuren, vanaf het mannetje dat aan de noodrem trekt omdat zij nieu we hoed afwaait, tot en met de be jaarde „jonge dochter", die aan het slot constateert, dat „er gelukkig toch niets bijzonders is gebeurd". Een spel dus, dat de tand des tijds glorieus doorstaan kon omdat net ouur toneel is. „Het Middelburgs Dilettanten To neel" heeft het opnieuw, onder re gie van de heer B. A. van Verre, op het repertoire genomen en er een in vele opzichten verdienstelijke voorstelling van gemaakt, waarbij vooral ook de knappe toneeltechni sche vondsten en de suggestieve dé cors (van de firma W. Beyne Zn. uit Amsterdam) opvielen. Tegen deze décors is er individueel vaak goed spel te zien gegeven, maar als ge heel bood „De Spooktrein" net iets te weinig te huiveren en aan de an dere kant precies iets te veel te la chen. Zo sloeg dus de balans, die bij een thriller nu eenmaal door moet slaan naar de kant van de spanning, te vaak door naar die van de klucht, zodat er gisteravond in de Middel burgse Schouwburg, bij deze heden daagse première, een alleszins ge- noegelijke en amusante voorstelling ontstond, waarin veel te waarderen viel, maar die als „sensatie-blijspel" toch net te weinig sensatie bood. Dat was dan met name te wijten aan een te ver doorgevoerde charge in de vertolking van de Teddy Dea- kin-figuur door de heer C. van Hoek en aan een te nadrukkelijk gespeelde Julia Price van mevrouw J. B. van Verre-Hangard. Waar de heer Van Hoek telkenmale een teveel aan Chaplin-acntige gekdoenerij demon streerde, gaf mevrouw Van Verre haar Julia Price een té zware tra giek mee en in beide gevallen ver stoorde dit het evenwicht in deze voorstelling. Temeer jammer, omdat beiden bepaald wel de mogelijkhe den tot gave typeringen bezitten. Niettemin als geheel eer onderhou dende voorstelling, waarin dan de heer H. J. Jongepier een zeer zorg vuldige, gave en overtuigende ver tolking gaf van de stationschef Saul Hodgkin, geloofwaardig met zijn om heilspellende verhalen; waarin me vrouw A. A. Scheltens-Koops een kostelijke bejaarde „jonge dochter" gestaite gaf, mevrouw J. G. van der Most-Meyboom voor een zelfbewuste en naderhand toch zeer vrouwelijke echtgenote zorgde en mevrouw M. Rietkerk-Snoep een alleszins bemin nelijk, ingetogen en beheerst spelend bruidje op de planken zette. De he ren J. Minnaar en H. Bolier zorgden voor kloeke, doortastende „bijpas sende" echtgenoten, zoals tenslot te de heren B. A. van Verre, A. M. J. Ummels en F. P. G. Bollen le vensechte figuren ten tonele brach ten. De grime van I. A. Lorier was zoals te doen gebruikelijk weer uitstekend verzorgd. Zo kreeg „De Spooktrein" een aan nemelijke, zeer zeker onderhouden de en amusante vertolking, maar een die bij een straffere regie beklem mender en dus boeiender had kun nen zijn en waarmee H.M.D.T., ge zien de mogelijkheden van dit ge zelschap, meer eer had kunnen in leggen. Donderdag- en vrijdagavond zijn er wederom voorstellingen. ~v. B. Zeeuwse Visserijschool wordt vrijdag geopend Vrijdagavond 23 januari a.s. zal de te Vlissingen in het voormalige burger weeshuis aan de Badhuisstraat go- huisveste Zeeuwse Visserijschool of ficieel worden geopend. De school „draait" in feite reeds sedert 1 sep tember jl„ maar met de officiële ope ning heeft men gewacht tot het ge reedkomen van de „restauratie" van de lokalen, die bij de Zeeuwse Visse- I rijschool in gebruik zijn. De bijeen komst is tevens bedoeld als ouder avond. VANDAAG. Middelburg Electro: „Peyton Place, dorp der zonde", 20 uur, 18 Jaar; Wöhler: Jaarvergadering „Barbus Concbonius", 20 uur. Nederlands Koffiehuis: Vergadering Turnvereni ging .Medio", 20 uur. Vlissingen Alhambra „Geef me 'n kans", 19 en 21 uur. 18 Jaar; Luxor: „Terreur in New York", 20 uur, 14 jaar; Concertgebouw: Filmvoorstel lingen Vlissingse Bestuurdersbond, 16 en 20 uur. Goes Grand: „De trommen van Fu- JVlanchu", 20 uur, 14 Jaar. Notities.... Orffs muziek is niet alleen vóór, maar ook dóór kinderen geschreven. De composities staan weliswaar op naam van Carl Orff en dat is ook juist, maar de toondichter verwerkte in de composities de door hem naarstig gemaakte notities, als kin deren in zijn omgeving zich aan een spontane improvisatie overgaven De kenmerken van de „grote men- sen-muziek" ontbreken derhalve. Orff, een in 1895 geboren compo nist, heeft zich, voor hij tot het „bewerken" van deze kinder-im- provisaties kwam afgevraagd, waar om met klassieke muziek slechts een beperkt deel van de mensen en voor al van de kinderen, wordt bereikt. De klassieke muziek bevatte een aantal elementen, die met name voor kinderen moeilijk te begrijpen zijn, weshalve Orff deze elementen in zijn werkjes-voor-jeugdorlcesten totaal weerde... Bovendien worden de jongelui door deze muziek min of meer ingeleid in een wat moderner klankidioom. De uitvoering van deze muziek Jaat voorts het gebruik van in strumenten toe, die bijzonder goed in een jeugdorkest passen. Zo treft men in het Zierikzeese jeugdorkest naast een tiental violen en een cello, twee sopraan-blokflui ten aan, één tenor, een sopranino- blokfluit, xylofoons, een metallofoon, een basblokfluit, slagwerk (beschei den pauken!), cimbalen, schellen, een triangel en een tamboerijn aan. Het orkest heeft hierdoor een volkomen eigen, unieke klank en het leukste is wel, dat enkele kinderen zich. aan het schrijven van partituren wagen! Marian Keuning is hier, evenmin als haar jongere, 9-jarige broertje Erik (blokfluit) nog aan toe. Zij laat dat aan haar oudere broertje, de 13- jarige xylofonist Wardi over. Voor Marian bestaat het muziekon derwijs vanzelfsprekend niet louter uit de jeugdorkest-pret. Een half uur, soms een uur per dag oefent ze toe gewijd, veel vingeroefeningen en zo, vertelde ze. Éénmaal in de week stapt ze, pe dant met de vioolkist onder de arm naar het huis van de heer Luyke- naar, waarin de afdeling Zierikzee van de Zeeuwse Muziekschool een onderkomen heeft gevonden. Marian maakt goede vorderingen. Daarvoor waken de docenten van de schóól, die op één of enkele instrumenten gespe cialiseerd zijn. Ook ontspanning De 16-jarige Piet Vis, die sinds zijn tiende jaar pianolessen krijgt, is de slagwerker van het jeugdorkest. Hoe hij daarvoor „tot de piano" kwam? In de dagen na de ramp was Piet ge- eva cueerd bij een tante, een tante met-een-piano. Er kwam thuis, óók een piano en toen de Zeeuwse Mu ziekschool werd gesticht, behoorde. Piet onmiddellijk tot de leerlingen. „Het bevaït Uitstekend" vertelde hij, zowel de piano als het slagwerk, hoe wel dat laatste toch wel jsrg leuk is, vooral ln het orkestje..." Waarom hij zich aan de muziek wijdt? „Ter ontwikkeling ende ont spanning" vertelde Plet. Hij vatte daarmee het nut van de Zeeuwse Muziekschool aardig sa men: de muziek werkt ontwikkeld, maar ook ontspannend. Zowel voor Piet als voor de 307 overige leerlin gen, die de school op Schouwen-Dui- vcland telt. Daarom kan in Zierikzee spoedig een tweede jeugdorkest wor den opgericht, een orkestje met „nieuwelingetjes". Zoals dus ook in andere plaatsen in Zeeland zal wor den gedaan. Want de school is ruim tweeduizend leerlingen rijk. Maar in Zierikzee begon de victorie! Commissaris der koningin beschermheer Zeeuwse Schietbond De Zeeuwse Schietbond hield in Nis- se zijn rijfde algemene jaarvergade ring onder voorzitterschap van de heer P. Kloosterman, die na zijn ope ningswoord een kort overzicht gnf van de pogingen tot wederoprichting van de oude Zeeuwse Schietbond. Hierna brachten de secretaris en de ponningmeester verslag uit. De laat- sie maakte melding van een voorde lig saldo van 284,66. De aftredende bestuursleden, de he ren P. Kloosterman uit Nisse en J. de Graaf uit Sint-Maartensdijk wer den herkozen.. In de vacature J. Stroo werd tot lid van de wedstrijdcommis sie gekozen de heer Duvekot uit Vrouwenpolder. Van de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, was een schrijven ont vangen, waarin deze mededeelt gaar ne het beschermheerschap van de bond op zich te willen nemen. De bond telt momenteel 380 leden. Het bestuur zal een onderzoek instellen naar de mogelijkheden om deze leden te verzekeren tegen wettelijke aan sprakelijkheid. Aanstaande zomer wil men weer provinciale wedstrijden organiseren. Voordien zal nog een bondsreglement worden gedrukt en aan dc leden worden toegezonden. Tevens besloot men de schutters in klassen in te delen. Schip aan de grond nabij Kamperland In de nacht van maandag op dinsdag is het 107 brt metende Nederlandse kustvaartuig „Frema" van de firma F. de Jonge uit Groningen nabij Kamperland, tijdens hoog water aan de grond gelopen. Het schip had in de haven van Kamperland aardappelen geladen met bestemming Engeland. Het is.de „Frema" dinsdag niet gelukt om op eigen kracht los te komen. Het ber gingsbedrijf Smits uit Wemeldinge neeft opdracht gekregen, om de „Fre ma" vlot te brengen. Zweeds matroos na val in Vlissingen overleden Door misstap op ladder in negen meter diep ruim gestort Maandagavond is een lichtmatroos van het in de Vlissingse buitenhaven liggende Zweedse schip „Canada" in een negen meter diep ruim gestort. De lichtmatroos, de 21-jarige Nils Gunnar Lökke uit Stockholm is dins dagmorgen in het St. Josephziekeu- huis te Vlissingen, aan de gevolgen van deze val overleden. Het ongeluk gebeurde bij' het lossen van stukgoederen, waarop door enige bemanningsleden van het Zweedse schip, onder wie de lichtmatroos, toe zicht werd gehouden. Bij het afdalen van een ladder stap te hij mis en stortte in het ruim. De lichtmatroos, die in zijn val eerst nog de Vlissingse havenbaas K. raakte, kwam op een ijzeren biels terecht, waarop hij bewusteloos bleef liggen. Per ambulance werd hij naar het St. Joseph ziekenhuis vervoerd, waar een schedelbasisfractuur werd geconstateerd. De havenbaas be kwam slechts licht letsel en kon op eigen gelegenheid naar huis gaan. Constructeur kocht het gebouw van Rampenfonds Het voormalige kerkgebouw van de Gereformeerde Iterk in Rilland- Batb, dat ruim een jaar geleden werd vervangen door een fraai, nieuw bedehuis, heeft een nieuwe bestemming gekregen. Over ruim twee weken zullen hamers, boren, beitels en allerlei werktuigen de stilte verscheuren. Want- de oude gereformeerde kerk van Rilland wordt een constructicwerkplaats van de heer C. Sinke. De thans 34-jarige heer Sinke, die ruim tien jaar geleden het smids vuur in de steek liet om als zelf standig ondernemer een bestaan op te bouwen, heeft het gebouw van het Rampenfonds gekocht. Het zoute water heeft de kerk in 1953 zodanig beschadigd, dat met behulp van het Rampenfonds een nieuw bedehuis werd gesticht. Enige tijd heeft het oude kerkge bouw „renteloos" gestaan, maar uiteindelijk is er dan toch een be stemming voor gevonden. Voor de heer Sinke betekent de koop een buitenkansje, want hoe wel hij in Rilland-Bath woont, staat zijn constructiewerkplaats in Krabbendijke. Sedert 1953 heeft de Rillandse constructeur daar huisvesting gevonden, toen de ramp zijn bedrijfje te Oostdiik on herstelbare schade had toege bracht. De heer Sinke gaat^er wel op vooruit, want de werkplaats in Oostdijk was niet meer dan een hokje van vier bij drie en een hal ve meter, terwijl het gebouw in Krabbendijke met een lengte en breedte van resp. negen en vijf meter zeker ook geen grootse in druk maakt. Van het moment af, dat de heer Sinke zijn bedrijf in zijn woon plaats gaat voortzetten, krijgt het de weidse naam van machinefa briek. De eerste industrie in Ril land... een voorloper dus van het Kreekrakplan! De Rillandse uitvinder-construc teur Sinke geeft, thans drulc aan wijzingen voor de inrichting van zijn machinefabriek. Foto P.Z.C.) In dit voormalige kerkgebouw wordt binnen enkele welcen Ril- lands eerste industrie gevestigd. Foto P.Z.C.) Waarom de constructiewerkplaats nu ineens machinefabriek wordt? Heel eenvoudig; vertelde ons de heer Sinke. Hij zal zich uitslui tend gaan toeleggen op het ma ken van door hem zelf ontworpen werktuigen en het repareren daar van. „Vreemde" werktuigen ko men er dus niet in de machinefa briek van de Rillander. Nu met zijn vijf knechts heeft hij aan het eigen werk meer dan genoeg. Met name in fruitkwekerskringen in Nederland en zelfs ia België, Zwitserland, Frankrijk en West- Duitsland heeft de naam van de heer Sinke een goede klank. Hij is entwerper en constructeur van en kele voortreffelijke machines, die de fruittelers gebruiken voor do bewerking van hun boomgaard. De heer Sinke is zoals bekend patenthouder van bijzondere types cirkelmaai- en freesmachi nes, die een kleine revolutie te weeg hebben gebracht in de fruit telerswereld. Vraag niet hoe de Rillandse uitvinder dat alles voor elkaar kreeg. Een voor hem type rende uitspraak; „Over de moei lijkheden moet je naar de moge lijkheden zien", zal hem ongetwij feld steeds een stimulans zijn ge weest om verbeten door te zetten. Maar smidsknecht Sinke kan zich over enkele weken „fabrikant" noemen. Het gebouw aan de A. Butljnweg in Rilland Is 15 meter lang en 8 meter breed en biedt de nieuwe eigenaar ook een flinke kantoorruimte, de vroegere con sistorie. Verder laat de heer Sinke een „vleugel" van 40 vierkante meter bouwen, zodat het geheel enkele malen groter wordt dan de huidige werkplaats in Krabben dijke. En mét dit gebouw heeft „Machinefabriek Sinke" een nieuw .•jasje" gekregen, dat bijzonder prettig zit, maar In de toekomst misschien nog eens te nauw zal worden... Gezien de vroegere er varingen van de 34-jarige „fabri kant" zit dat er dik in! WAT VLIEGT DAAR „Wat vliegt daar?" Is de titel van een instructief boekje, dat de vogel liefhebbers ten dienste staat bij het herkennen van hun gevleugelde vrien den in de vlucht. Aan dit boekje zul len misschien sommige Bruinissena- ren hebben gedacht toen ze dezer da- HIEP, HIEP Zeeland, zo leerden wij uit een lan delijk dagblad, Zeeland heeft sinds maandag een koningin een „Zee bad-Koningin" en hare majesteit komt uit Breskens. Enige onderne mende zakenlieden uit Den Haag hebben uit alle elf provinciën een koningin gekozen, plus een konin gin der Aarde", een rWaddenzeeko- ningin" en een Boerin der Zee"; de laatste uit de Noord-Oostpolder. Waartoe f Dal is uit de verhalen niet helemaal duidelijk geworden. „Reclame", zei men, maar waar die reclame dan voor diende werd niet nader toege licht. Wie al die „koninginnen" had den gemobiliseerd werd evenmin dui delijk maar het i-s daar maandag in Den Haag in ieder geval een heel feest geworden. Oompleet met een jury, zoals dat bij de verkiezing van dergelijke koninginnen hoort en die jury koos de „Heidekoningin" uit Gelderland tot „Miss. Rosita". Wat dat is? We weten het niet. Het doet er ook niet toe. Dank zij die Haagse acti viteiten heeft Zeeland in me). Anke Roest uit Breskens in ieder geval zijn Zeebad-Koningin". Hiep, hiep. Hoera gen een vreemde vogel van dak tot dak zagen fladderen. Op het eerste gezicht leek het een pauw, maar, zo twijfelde men, pauwen vliegen toch niet. Inderdaad komt het zelden voor, dat een pauw zich in de lucht ver heft, maar toeh kan het voorkomen dat ook zo'n dier het wat hoger op zoekt. Toen dè vreemde vlieger even rustte tegen een warme schoor steen, zag men het duidelijk en zon der determineerboekje te raadple gen liet. was een pauw, die zich overigens op de daken niet helemaal thuisvoelde. SCHOORSTEENBRANDJE. De brandweer van Wolfaartsdijk is zondagochtend weer actief geweest. De familie K. aan de Veerweg sloeg alarm voor een schoorsteenbrandje, dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, maar dat door de brandweer, die spoedig ter plaatse verscheen, a! vlug was bedwongen. WADDENZEE-MOSSELEN. Een aantal mosselvissers uit Brui- nisse is naar de Waddenzee ver trokken om daar mosselen van daan te halen, hetgeen mogelijk is geworden, nadat het bedrijf schap de eisen heeft verlaagd. Men hoopt daarmee te hereiken, dat de invoer van Duitse mosselen zal worden beperkt en dat ook de kwekers in Zeeland nan hun trek ken zullen kunnen komen. GLAS IN LOOD. De restauratie van de Nederlands hei-vormde kerk in Sint-Annaland vordert gestaag. Zondagavond brand de voor het eerst de nieuwe plafond verlichting, die de oude ijzeren kro nen vervangt. In de vensters en in de zijmuren zullen glas-in-lood ra men worden aangebracht. Het meest oostelijke raam bij de kansel is reeds gereed. (Advertentie) Vertos Uw spieren van PUN! Bij de eerste pijnscheut direct aan "Akkertjes" denken, direct een "Akkertje" nemenNiet wachten neem een "Akkertje" zodra de pijn opkomt. Spitpijn, spierpijn, schitterend helprzo'n"Akkertje", handige, kleine pijnverdrijver, snellere hulp op lastige pijnmo- mencen. Altijd zorgen bijtijds er bij te zijn, altijd "Akkertjes" bij de hand. flitsen uw klachten weg! EERSTE INDUSTRIE IN GEMEENTE Goede resultaten met experiment: een „kindermuziek" spelend jeugdorkest (Vervolg van pagina 1) Dat bleek deze week weer, toen het jeugdorkest In de Grote Kerk van Zierikzee Carl Orffs „Weihnachtsgeschiehte" tot-verklanking bracht. Het was voortreffelijk. Een dergelijke, uitstekend verzorgde muziek- en spelavond, is voor de muziekschool uiteraard belangrijk. De buitenstaan der kan kennis nemen van de frappante vorderingen van de leerlingen én van het nut en het belang van de Zeeuwse Muziekschool. Wat de leiding van dit instituut echter voorshands belangrijker vindt Is wel het geslaagde experiment van Ziérikzee. De heer Henk Stam, de directeur, noemde Zierikzee bereids liet Zeeuwse AlkmaarWant het succes met dit jeugdorkest en het spelen van speciaal voor kinderen ge componeerde muziek betekenen een victorie. Met het orkest is immers een musi ceren mogelijk, dat vér uitgaat bo ven het „gewone" en vaak zo saaie pianolesje. Gevolg: een enthousias me bij de muziekschooleerlingen, die de hoogte bereikt van het vuur, dat voor een voetbalelftal wordt opge bracht... Zierikzee heeft zijn jeugdorkest, dat onder leiding van dé heer Jac. Luykenaar staat. Een bijzonder goed Jeugdorkest, zoals bij de ke ren, dat het in het openbaar op trad onder meer op de laatste Zeeuwse Culturele dag is ge bleken. Daarom zal zo ligt in het voorne men van de Zeeuwse Muziekschool ook in andere plaatsen in Zeeland een dergelijk jeugdorkest worden ge formeerd. Zierikzee had de Zeeuwse primeur, nagenoeg een landelijke primeur, want er zijn nog maar weinig plaat sen in Nederland, waar jeugdorkes ten deze speciale kindermuziek „op het repertoire" hebben genomen. Dat in Zierikzee met zoveel geestdrift Het slagwerk van hei Zierikzeese jeugdorkest met enkele beschei den pauken dat wordt bespeeld door de 16-jarige Piet Vis. (Foto P.Z.C.) wordt gewerkt aan dit „project" is met name te danken aan het doorzet tingsvermogen van dirigent Luyke naar. Voor hem is geen moeite te veel. Hij studeerde het meisjeskoor in en het zong zuiver! en repe teerde met de kinderen alsof het hier om het Concertgebouworkest ging. Hij bracht bovendien nieuwe elemen ten in deze Orff-muziek: o.m. „echt" klokkenspel. Daartoe liet de heer Luykenaar enkele motieven uit de compositie op de band opnemen, wel ke motieven hij op de beiaard van het Zierikzeese stadhuis speelde. Het enthousiasme van deze dirigent werk te in wijde kring aanstekelijk, zodat ook de ouders op allerlei manieren j meehielpen! Geen wonder, dat de kerk bij dit „concert" honderden be zoekers bevatte!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2