PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 18.000 In februari worden in A-gebieden noodwachtplichtigen opgeroepen Vice-premier Mikojan is op terugreis In Zierikzee begon „muziekschool-victorie" BILT Noodwachtplicht tot 15 A- en B-kringen uitgebreid LAGERE LEEFTIJDSGRENS VOOR OUD-INDIËSTRIJDERS OVERLEG OVER DUITSE LEGERDEPOTS IN ONS LAND Vandaag.. VERWACHT... 202e jaargang - no. 17 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 21 jan. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van t 1-- .Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, Q. F. de. Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Dinsdag werden tijdens een persconferentie in Den Haag de nieuwe uniformen van de B.B. aan de pers getoond. De dames van de buitendienst dragen nu ook de lange broek, die in de schoenen wordt, gestopt; voor de binnendienst blijft voor de dames de rok gehandhaaft. Het brandweer uniform blijft on gewijzigd. De noodwachtplicht voor gewoon militair dienstplichtigen en reserve officieren zonder mobilisatiebestemming wordt uitgebreid. Reeds voor 14 A-gemeenten en A-kringen van de Bescherming Bevolking was deze plicht ingesteld. De minister van binnenlandse zaken heeft besloten, dat in nog 15 andere A-kringen en A-gemeenten de noodwachtplicht zal wor den ingevoerd evenals in een aantal B-kringen. Het Is nog niet vastge steld voor welke gemeenten precies deze uitbreiding zal gelden. In februari worden de eerste verplichte noodwachten in 14 van de 42 A- kringen, o.a. Vlissingen voor werkelijke dienst opgeroepen. Voor de A- gebieden zullen voorlopig ongeveer 18.000 plichtnoodwachters worden opgeroepen die In tijd van nood voornamelijk de openbare diensten, zoals brandweer, transportafdelingen en geneeskundige dienst zullen moeten aanvullen. Men beschikt thans bij de 11.B. over een lijst van 27.000 namen. Op het ogenblik wordt onder hen een enquête gehouden naar hun geschiktheid. De leeftijdsgrens voor de voor de B.B. beschikbaar gesteld gewoon mili tair dienstplichtigen en reserve-officieren zonder mobilisatiebestemming is: tot 45 jaar: officieren, tot 40 jaar onderofficieren, tot 35 jaar: soldaten, die in Indonesië hebben gediend, tot 40 jaar overige soldaten. Verwacht wordt dat zij, die in Indonesië hebben gediend waarschijnlijk reeds niet meer zullen worden opgeroepen wanneer zij de leeftijd van 32 jaar heb ben bereikt. Dit moet evenwel plaatselijk worden bekeken. ste instanties beslist de burgerlijke rechter. Het is namelijk zo, dat de noodwachtplichtige door zijn inlij ving bij de B.B. zijn status als mili tair verliest. Voor de handhaving van de discipline is 'n rangenstelsel ingevoerd. Het aanspreken is ook ge regeld. In verschillende gevallen o.a. wanneer hij zich onheus behandeld gevoelt, heeft de noodwachter recht op beroep. Vrijstelling.voor persoonlijke onmis baarheid wordt in vredestijd niet ge geven. Voor de inschrijving zal wor- len nagegaan of bepaalde personen vrijstelling genieten. Indien de bur gemeester daartoe reden aanwezig acht kan de noodwachtplichtige aan een keuring worden onderworpen. Dienstplichtige wordt weer burger De plichtnoodwachters zullen in vre destijd een cursus van 2% uur per week moeten volgen. De cursussen zullen zoveel mogelijk worden ge houden in de vrije tijd. Voor een aantal functies neemt de opleiding slechts een paar maanden in beslag. Daarna worden enige malen per jaar oefeningen gehouden op een vrije middag. Per les of per oefening krijgt men evenals de vrijwilligers een onkosten vergoeding van 1. Worden inkomsten gederfd dan krijgt men een zekere tegemoetko ming. In oorlogstijd worden de men sen in het zogenaamde A-gebled ge kazerneerd aan de rand van dc stad en zijn dan permanent in dienst. De rechten en verplichtingen van de filichtnoodwachter zijn nagenoeg ge- ijk aan die van de vrijwilligers. Hij zal onderworpen zijn aan een tucht- reglement, dat sancties kent. In laat- Volle leven Het zal wel niet zo zijn, dat de jongens en de meisjes uit de drie hoogste klassen van de (openb.) „Het volle leven"-school in Den Haag doorkneed zijn in de ken nis van het Amer. recht, volledig op de hoogte van de rassentegenstellin gen in de Verenigde Staten en goed geïnformeerd over kleine plaatselijke gebeurtenissen in dat land. Dat zou erg ongewoon zijn voor Ne derlandse scholieren. En wanneer die jongens en meisjes desondanks een .petitionnement richten aan de Ame rikaanse ambassadeur in Den Haag, om te klagen over een gebeurtenis in de Verenigde Staten, dan zal de pen die dat petitionnement schreef, vrij wel zeker bestuurd geweest zijn door een der onderwijzers. Wellicht een man, die even weinig als zijn leerlingen wist van Ameri kaans recht en van locale gebeurte nissen in de Verenigde Staten. Hij was getroffen door een nogal frag mentarisch berichtje in sommige Ne derlandse kranten: er waren in een Amerikaanse stad twee negerknaap jes naar de tuchtschool gezonden, nadat ze in een strafzaak waren ge wikkeld, want ze hadden (blanke) meisjes gekust. En toen werd in de Haagse school een petitionnement geboren, waarin om vrijlating werd ge vraagd. Daaromheen weefden zich uiteraard de bekende emoties, welke in het ge ding komen, wanneer het om rassen kwesties gaat. Men kent het liedje: gekleurde vol keren worden onderdrukt en blanken zijn (altijd de onderdrukkers. Een stapje verder: de blanke pleegt altijd onrecht, de kleurling is een onschuldig slachtoffer van willekeur. Nog een stapje verder en dan staat men op het Rode Plein in Moskou!! Want het is uit Moskou, dat de ras senhaat tussen de gekleurde volke ren en de blanken welbewust wordt aangekweekt en dat op een uiterst geraffineerde wijze. Allerlei verdacht makingen worden gelanceerd. Vele mensen in West-Europa hebben dat spelletje niet door. Ze laten zich door handige sensatieberichten tot meelijden bewegen met arme kinde ren enz., die zouden lijden onder blanke verguizing. En ze beseffen niet, dat ze met hun gevoelvolle kri tiek de Westeurópese samenleving ondermijnen en haar moreel rijp ma ken voor Moskou. Terugkomende op de dwaze petitie van de Haagse Volle-Leven- schooi moet geconstateerd wor den, dat de petitie berustte op een onvolledig krantenbericht. Er is later door Nederlandse dagbla den bij Amerikaanse persbureaus aangedrongen op een toelichting, want het, was bevreemdend, dat twee (Zie slot pag. 3 kol 1) Bij de inschrijving zal aan de hand van de capaciteiten, militaire oplei ding en lichamelijke geschiktheid de bestemming van de plichtnoodwach- ter worden vastgesteld. Bij gelijke capaciteiten gaat de jongere voor de oudere. Indien er meer militairen be schikbaar zijn in een bepaalde ge meente of kring, worden de boven talligen in reservé geplaatst en der-1 halve voorlopig niet opgeleid. Voor de plichtnoodwachters, evenals voor de vrijwilligers, is een nieuwe uniform ontworpen waarvan de kleur loodgrijs is en waarvan het materiaal vervaar digd is uit waterafstotende stof. Voor dames bestaat het uit een kort jasje met 6-baansrok (voör buitendienst een lange pantalon), een lichtgrijs overhemd met zwar te das, voor heren uit een battle- dress-blouse, een lange broek, een lichtgrijs overhemd en een zwar te das. De hoofdbedekking voor dames en heren bestaat uit een zwarte, gebreide baret met meta len B.B.-embleem. ABC-dienst In de loop van 1959 en 1960 zal in het kader Bescherming Burgerbevol king de A.B.C.-dienst word6n opge richt waarvan de taak zal zijn ad vies te geven met betrekking tot de oorlogvoering met atoom-, biolo gische en chemische wapens alsmede de bescherming daartegen. Deze AJB.C.-dienst zal grotendeels uit noodwachtplichtig personeel zijn op gebouwd. Het aantal personeelsleden binnen de A.B.C.-dienst bedraagt on geveer 8600 man waarvan 2600 op basis van vrijwilligheid moeten wor den gevonden. De dienst zal in het bijzonder be staan uit een verkenningsdienst die de opdracht heeft de gegevens om trent de besmetting door chemische strijdmiddelen of radio-actieve neer slag te verzamelen en die een tijdi ge waarschuwing van de bevolking Er worden op het ogenblik tussen Nederlandse en Westduitse legerauto- riteiten onderhandelingen gevoerd over het aanleggen van Duitse leger- depots voor materiaal in Nederland en omgekeerd. Een en ander hangt samen met de verdere integratie van de NAVO-strijdkrachten, waar van de uitrusting nog niet geheel is gestandaardiseërd. Van Duitse zijde zou zijn voorgesteld dat de Duitse depots in Nederldnd met Duitse militairen worden bemand. Het is nog niet bekend wat het Nederlandse standpunt hierover is. Enige dagen geleden werd bekendgemaakt, dat een akkoord over weder zijdse vestiging van militaire depots tussen West-Duitsland en Dene marken is gesloten. De Deense regering heeft daarbij niet toegestaan dat op de in Denemarken te vestigen depots Duits personeel zou wor den gestationeerd. moet helpen mogelijk maken. Deze A.B.C.-dienst heeft ook zijn betekenis in vredestijd. Het ge bruik en de vorming van radio actieve stoffen neemt namelijk ook in Nederland toe en vooral bij de ontwikkeling van een door kernenergie gevoede industrie is het niet denkbeeldig dat situaties kunnen ontstaan waarbij ten ge volge .van brand of een ander on geval radio-actieve stoffen op 'n voor de bevolking gevaarlijke wij ze worden verspreid. is het 50 jaar geleden, dat in de zaal Conti te Roermond, i§ welke later werd verbouwd tot het huidige Harmonie-theater, voor de eerste keer en wel door y het Roermondsch Mannenkoor het door Gerard Krekelberg gedichte en door Henri Tijssen gecomponeerde Limburgse y volkslied „Waar in 't brons ki groen eikenhout" ten gehore werd gebracht; M is het 300 jaar geleden, H dat de eertijds befaamde Ne ll derlandse schilder van portret- y ten, miniaturen en mylhologi- sche voorstellingen Adriaen y van der Werff te Kralingen m werd geboren. NA BEZOEK VAN 16 DAGEN AAN AMERIKA Dulles zond Rus afscheidstelegram De Russische vice-premier, Anastas A. Mikojan, is gisteren uit Wash ington vertrokken na een bezoek van 16 dagen aan de Verenigde Sta ten. Koffieprijs verlaagd De koffieprijzen zijn met ingang tvan vandaag verlaagd. Deze verlaging, welke tengevolge van een daling op de wereldmarkt tot stand kwam, be draagt over het algemeen resp. 6, 14 en 20 cent per pakje van 250 gram. IK HEB eigenlijk al een heleboel violen gehad, eerst één van m'n grootvader, toen nog eens een en nu een hele mooie van de muziekschool!" Op die hele mooie muziekschool-viool speelt de tienjarige Marian Keuning uit Zierikzee al heel aardig. Marian zit in het jeugdorkest van de afdeling Zierikzee van de Zeeuwse Muziekschool, dat met het spelen van de door de Duitser Carl Orff gecomponeerde „kinder- muziek" zulke opmerkelijke resultaten boekt. (Foto P.Z.C.) De Russische minister vertrok per trein naar New York, vanwaar hij de terugreis naar zijn land voortzet mét een vliegtuig van de S.A.S. Bij zijn vertrek verklaarde hij dat hij het Russische volk zou vertel len over de „hartelijke gastvrijheid" die hij gedurende zijn bezoek had genoten. Er waren geen Amerikaan se autoriteiten bij net vertrek aan wezig. Minister Dulles heeft dinsdag aan Mikojan mede namens president Eisenhower en de andere functio narissen, die de, Russische leider in de Verenigde Staten heeft ont moet, een afscheidstelegram ge zonden, waarin hij hem verzocht tegenover het Russische volk uit drukking te willen geven aan de oprechte wens van het Ameri kaanse volk om in vriendschap met de Russen te leven. „Wij hopen dat U premier Kroesjt- sjew kunt berichten, dat U begrip hebt gekregen van de opvattingen van ons volk niet alleen van net verlangen naar vrede dat het met zijn regering zozeer met de men sen overal elders deelt, maar ook van zijn onwankelbaar geloof in het recht van de mensen om hun eigen vorm van regering te bepalen", al dus het telegram. Dulles deelde voorts mee, dat de president van oordeel is dat meer bezoeken en uitwisselingen kunnen leiden tot een beter onderling begrip. De president is er zich van bewust dat U werkt onder een stelsel van staatskapitalisme. Hij hoopt dat het voor U nuttig is geweest, de voor uitgang van ons volk onder ons systeem van individueel kapitalisme te hebben gezien. Wij zijn er zeker van dat U deze ervaring interes sant hebt gevonden", zo besloot de Amerikaanse minister zijn boodschap aan Mikojan. Auto geraakte te water: twee doden Door nog onbekende oorzaak Is gis teren een vrachtauto van de H.S.- expres (Hoogezand-Sappemeer) rij dende van Groningen naar Hooge- zand, ter hoogte van Westerbroek in het Winschoterdiep geraakt. De beide inzittenden, de heer B. V., die de auto bestuurde, en de heer J. G., beiden wonende te Sappemeer, zijn hierbij om het leven gekomen. Geldig tot hedenavond ZUIDWESTELIJKE WIND Vrij zacht met enkele buien en later ook hier en daar opklaringen. Krach tige tot harde zuidwestelijke wind. ZON EN MAAN 22 janauri Zon op 8.36 onder 17.08 Maan op 15.17 onder 6.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1