Sunil wast stralend wit... IIE BOEKENPLM In Tibet stuiten Chinese communisten op ernstig verzet Veel terrein heroverd op recessie 1957-1958 „THE CHRISTIAN-SCIENCE MONITOR": INGETOGEN EN RUSTIG BLAD WITTER DAN DE WITSTE POES en spaart uw linnenkast WOENSDAG 21 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Beroemde krant bestaat 50 jaar (Van onze parlementaire redacteur) Een van de beroemdste kran ten van de wereld, „The Christian Science Monitor", die in Boston in Amerika wordt uitgegeven, bestond dezer dagen vijftig iaar. Ter gelegenheid daar van is een jubileumnummer in kleuren uitgegeven van 104 pagi na's. dat een overzichtelijk beeld geeft van het karakter en de veelzijdigheid van deze vooraan staande en gezaghebbende krant. Bovendien publiceerde de hoofd redacteur van de „Monitor", zo als het blad doorgaans kortheids halve wordt genoemd, Erwin D. Canham, een boek, getiteld „Com mitment to Freedom", waarin hij uitvoerig het werk telt 454 pa gina's de geschiedenis van „The Christian Science Moriitor" vertelt. In tegenstelling tot het merendeel van de Amerikaanse kranten, die de sensationele berichtgeving al lerminst schuwen en die niet schromen persoonlijke schandaal tjes breed uit te meten, brengt de „Christian Science Monitor", die over de gehele wereld gele zen wordt, zijn artikelen en zijn nieuws op een ingetogen, althans rustige manier. Dit betekent niet, dat het blad vervelend is. Integendeel, het is gevarieerd en veelzijdig. Het is instructief. Vooral daaraan heeft het zijn gezag te danken. En aan Canada zendt na 18 jaar Poolse kunstschatten terug. Een partij Poolse kunstschatten en andere kostbaarheden, die achttien jaar in Canada oudef dak zijn ge weest, is thans op weg van Montreal naar Polen, via New York. Er zijn kroonjuwelen van vroegere Poolse koningen bij, kostbare handschriften, onder andere van Chopin. In het provinciaal museum van Que bec bevinden zich nog 132 tapijten en andere kunstwerken, die deel uitma ken van de partij welke in 1940 naar Canada werd gezonden toen de Na zi's Polen binnenvielen. Premier Du- plessis, die verklaard heeft met de huidige communistische machtheb bers in Polen niet van doen te willen hebben, heeft echter geweigerd op het Poolse verzoek om terugzending in te gaan. Kosten levensonderhoud weer iets gestegen Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van band- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door bet Centraal Bureau voor de Statistiek wordt sa- niengesteld op basis 1951 100, on derging van 15 november tot 15 de cember een kleine stijging. Het in dexcijfer exclusief A.O.W. steeg van UB tot 117. Het. indexcijfer inclu sief A.O.W. dat de vorige maand in verband met; afronding der cijfers 'n punt was gestegen, bleef per medio december op 121 staan. De stijging was vrijwel uitsluitend het gevolg van een stijging van de indexcijfers voor aardappelen, groen ten en fruit. Voor de groep „voe ding" nam het indexcijfer toe van 117 tot 119. De stijging van het indexcijfer van het rechtstreeks voor consumptie be stemde deel der gezinsuitgaven ver oorzaakte tevens een stijging van de indexcijfers voor verplichte sociale verzekeringen en voor loonbelasting. De hoogte van de verplichte sociale verzekeringen en loonbelasting is na melijk afhankelijk van het bedrag dat nodig is voor de aanschaffing van het totale goederen- en diensten pakket, dat aan de berekening van net indexcijfer ten grondslag ligt. Vergelijkt men het gehele jaar 1958 met 1957 dan blijkt het in dexcijfer exclusief A.O.W. te zijn gestegen van 114 in 1957 tot 117 in 1958 en het indexcijfer inclu sief A.O.W. van 119 tot 122. 1 Michilco Shoda, de verloofde M van kroonprins Alcihito van Japan, kreeg van Osanaga Kanroji, chef ritueel aan het -- keizerlijke hofde eerste les, H De toekomstige keizerin zal zich vertrouwd 'moeten malcen met de zeer véle rituelen, wel- ke het Japanse hof het gehele jaar door kent. de bekwame redacteuren, die er aan verbonden zijn. Door zijn be trouwbaarheid en zijn voortreffe lijke, opbouwende artikelen heeft „The Christian Science Monitor" ettelijke Drijzen verworven, liet blad Is opgericht door een vrouw: mevrouw Mary Baker Ed dy, de grondlegster van de god- dienstige beweging, die bekend heid heeft verworven onder de naam Christian Science (Chris telijke Wetenschap). Christian Science is de leer der geestelijke genezing. Zij beschouwt de geest als het enig werkelijk bestaande. Daarte genover behoren de zonde, ziekte en dood tot een eigenlijk niet be staande, tot een onwerkelijke we reld. De mens kan ze dus met suc ces bestrijden en overwinnen. De „Christian Science Monitor" gaal van deze beginselen uit. De krant is er groot mee geworden. Zoals blijkt op haar vijftigste ver jaardag. Zij heeft zich een stevige plaats in het internationale dag bladwezen veroverd. Het interessante, rijk geïllustreer de boek van de hoofdredacteur Erwin D. Canham getuigt van een grote bekwaamheid van de auteur, van een vast geloof in de Christian Science en van een warme liefde voor zijn blad en voor de journalistiek. Hij heeft geen neutrale geschie denis van „The Christian Science Monitor" geschreven. Hoe kan het anders? vraagt hij zelf. Sinds 1925 is hij aan het blad verbon den en meer dan de halve perio de van het bestaan ervan heeft hij intensief meegeleefd en de his torie van het blad helpen maken. Hij is zich ervan bewust, dat on danks de sterke groei van het blad in 'n betrekkelijk korte tijd, heel wat verkeerd gedaan is en dat ernaar gestreefd dient te wor den die fouten in de volgende hal ve eeuw te vermijden. Met veel piëteit schrijft Canham over de beginperiode eh over Mrs. Mary Baker Eddy, aan wie de Christian Science alles heeft te danken en die nog op haar 88ste jaar de „Monitor" stichtte. Hij vertelt tal van aardige en interes sante bijzonderheden over zijn blad. die nog nooit gepubliceerd geweest zijn. Hij vertelt eigenlijk niet alleen de geschiedenis van zijn krant, maar ook de geschiedenis van on ze tijd, die de „Monitor" altijd nauwkeurig op de voet gevolgd heeft. Ook met het boek van Er win D. Canham heeft The Chris tian Science Monitor" zijn groot heid weer bewezen. Hier is met Sunil gewassen,dat hemelsblauwe Sunil, waarin al 't wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten, met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wrin gen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet,blijft alles veel langer nieuw, ook de wasmachine en wringer varen er wei bij Neem meteen het voordelige reuzenpak "Dan en oofit De Zonneboot Het boek „De Zonneboot" van Göron Schildt verscheen al enige tijd gele den maar is nog alle reden aanwezig om er een korte bespreking aan te wijden. (Uitgave: N. Kuivér, Deven- ter-Contact, Amsterdam). De Zweedse journalist Göron Schildt behoort tot de beste reisverhalen- schrijver van Europa. Hij trekt er met zijn zeilboot de Daphne op uit en later legt hij zijn reiservaringen vast in de opgewekte en frisse stijl van scribenten, die altijd weer met grote verwachtingen de zonnige toe komst tegemoet varen. In „De Zonneboot" vertelt hij van een reis op de Nijl en als ervaren reiziger vertelt hij niet alleen over allerlei grote en kleine reisavonturen, maar hij leidt de lezer (es) ook bin nen in de wereld van de oud-Egypti sche cultuur en kunst. Het lezen van Schildts reisverhalen is als een verfrissend bad: het schenkt optimisme en het verhoogt de levensvreugde. lil 1058 hebben zich in België op de wegen 44.047 verkeersongelukken voor gedaan waarbij 752 doden vielen, 6766 personen ernstig en 22.831 licht gewond werden. United Press International correspondent M. M. Gupta heeft een reis van tien dagen gemaakt langs de Tibetaanse grens bij India, Nepal en Sikkim om de berichten over een revolte tegen het communistische regime op hun juitsheid te controleren. Om de gegevens uit de eerste hand te krijgen woonde hij bij een opperhoofd van de opstandige Khambo-stam, die uit Tibet was ge vlucht, en sprak met vele andere vluchtelingen in verschillende grenssteden. Uit wat hij van deze vluchtelingen vernam is op te maken dat de Chinese communisten op ernstige moeilijkheden in Tibet zijn gestuit. De Chinese communisten zijn er niet in geslaagd de Tibetaanse revolte met geweld te onderdrukken en zijn er thans toe over gegaan de rebellen op hun knieën te brengen door een geheel ras nit te hongeren, zo blijkt uit verhalen van gevluchte opstandelingen. Mikpunt van do actie der communisten is de Kliamba-stam, die in de af gelopen jaren een kleine guerilla-oorlog tegen de communisten voerde om in de zomer van het vorige jaar over te gaan tot een openlijke gewapen de revolte. De communisten trachten thans Khamba's op de knieën te brengen door hun handel en zaken onmogelijk te maken en hun land af te nemen, nu militair geweld geen succes had. De meeste Khamba's hebben hun woningen verlaten en wonen thans in holen ln het gebergte of in de oer wouden. Anderen vluchtten naar na burige landen. „Het is een doelbewuste poging ons gehele ras te doen uitster ven", zei een Khamba-leider, „maar dit zal hen (de communis ten) evenmin helpen als hun mili taire campagne." Over de verliezen in de opstand zijn geen officiële cijfers beschik baar, maar volgens gezaghebben de zegslieden zouden tussen de 12 en 20 duizend Khamba's in de provincie Khani alleen al zijn ge dood gedurende de laatste twee jaar. Aan Chinese zijde zouden 7000 tot 10.000 personen zijn gesneuveld. Maar de Khamba's, die als de groot ste vechters van Tibet bekcud staan, zijn onversaagd gebleven. „Ze hebben ons onze woningen ons land weggenomen, omdat wij hen niet mogen", zei een Khamba-rebel. „We zijn weggegaan, uiaar we ko men terug en zij zullen weten wier woningen in Khain zij ontwijden." „We zullen hen nooit mogen. Nooit, nooit, nooit", zei een ander stamlid. En vervolgens, wenend, ging hij een klooster binnen om te bidden voor zijn gehele gezin, dat verleden jaar door de Chinezen was uitgemoord. Economische sancties tegen de Kham ba's zijn er wel in geslaagd de stam niteen te jagen. Ook hebben de ro den hun militaire acties tegen de re bellen niet opgegeven. Zo nu en dan worden schuilplaatsen van rebellen gebombardeerd. Er gaan berichten rond dat gevangen geno men Khamba's worden gemarteld in een poging inlichtingen uit hen to zouden de communisten vrouwen, dochters en moeders van sommige rebellen als gijzelaars vasthouden. De Khamba's beantwoordden de laatste rode campagne, die laatstle den zomer begon, met een guerilla- oorlog. Zij verlieten hnn woningen, die in de as werden gelegd en begaven zich naar de bergen om de strijd voort te zetten. Volgens zegslieden hebben Khamba's sterke cellen in Lhasa, de hoofdstad van Tibet gevormd. Hun voornaamste taak is het voeren van propaganda en het aanwerven van medestanders uit andere bevolkingsgroepen. Onbevestigde berichten maken mel ding van een groots plan. volgens hetwelk een sterke georganiseerde ondergrondse strijdmacht in Lhasa in actie zal komen zodra de tijd daar toe rijp is. Uiteraard bewaren de rebellen hierover het diepste stilzwij gen. Verleden jaar, zo vertellen rebellen, EISENHOWER IN ECONOMISCH VERSLAG Het grootste gedeelte van het terrein, dat In de recessie van 1957-1958 verloren was gegaan, is nu heroverd en de regering kan thans voorname lijk door een voorzichtig financieel beleid bijdragen tot het bevorderen van de economische groei, zo deelde president Eisenhower gisteren aan het congres mede in zijn jaarlijks economisch verslag. Om deze .reden verzocht hij het congres de sluitende begroting van 77 miljard dollar, die hij maandag heeft ingediend, te aanvaarden. Geschiedt dit niet, dan zijn de alternatieven inflatie, die moeilijkheden voor miljoenen Amerikanen meebrengt, of loon- en prljsbeheersing, die Amerika's traditionele levens wijze vreemd zijn. „Werkloosheid over ernstigste punt heen" De president deelde in zijn rapport mede, dat de totale produktie van goederen en diensten in de Ver. Sta ten in het laatste kwartaal van 1958 is gestegen tot een jaarniveau van 453 miljard dollar, vergeleken met een jaarniveau van 437 miljard dol- hadden zij meer dan 50 konvooien vanuit hinderlagen overvallen en ver nietigd, terwijl nog vijftig anderen werden lastig gevallen. Verrassing is het voornaamste ele ment in de aanvallen op de commu nisten. De meeste worden uitgevoerd bij nacht en op moeilijk te verdedi gen bergwegen. De aanvallers laten eerst reusachti ge keien van de berghellingen op de Chinese communistenkampen rollen en vallen vervolgens aan, gewapend met geweren en dolken onder het uitroepen van verschrikkelijke strijd kreten. Vaak worden de Chinezen in nau we passen overvallen, waarbij de Khamba's uit beide richtingen de aangevallenen belagen. De com munisten nemen vaak wraak door in de provincie Kham zware bom bardementen uit te voeren, aldus de rebellen. De Chinezen hebben zich Inmid dels genesteld in Chamdo, de hoofdstad van Kham. Volgens de rebellen telt het garnizoen daar alleen al twintig tot 25 duizend man. VERWACHTING VAN WERNHER VON BRAUN Amerikaanse aannemers bouwen binnen 20 jaar maanwegen lar voor geheel 1958. Het aantal werklozen was in december j.l. 4,1 miljoen. Dit was meer dan normaal, maar het decembertotaal lag 1 mil joen onder het hoogste werkloos heidscijfer, dat tijdens de recessie werd bereikt. Volgens president Ei senhower is er thans reden te ver trouwen, dat de verbetering van de economische bedrijvigheid zich in de komende maanden zal voortzetten. Een hechte basis voor het uitbreiden van de economische groei onder handhaving van stabiele prijzen kan echter niet automatisch worden ge legd en er moet daarom een niet- aflatende strijd worden gestreden tegen hinderpalen, die een zo vol ledig en doelmatig mogelijk gebruik van de menselijke en technoligische hulpbronnen in de weg staan. President Eisenhower deed een beroep op de verbruikers, het be drijfsleven en de vakbonden me- vcrknjgen°over andere rebellen. Ookden door planeten die De Amerikaanse raket- specialist Wernher von Braun heeft maandag op een bijeenkomst van aannemers in Miami voorspeld dat er binnen tien jaar mensen op de maan zullen landen. Hij zij tegen de aannemers dat zij binnen twintig jaar wegen op de maan zullen aanleggen. Maar, zo vervolgde Von Braun, de aarde kan wel eens binnen afzien bare tijd omgeven wor de Russische vlag „voe ren" als de Ver. Staten niet meer haast zetten achter hun onderzoek van de ruimte. De Russische ruimte projecten hebben tot nu toe geen duidelijk vij andelijk karakter ge had, aldus Von Braun, maar vele van deze projecten kunnen on middellijk voor militai re doeleinden worden gebruikt. Het hoofd van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart, Glennon, heeft maandag in San Diego verklaard dat het Ame rikaanse ruimtepro- gram voor 1959 voor ziet in de bouw van een raketmotor met een stuwkracht van circa 450.000 kg. De krachtigste raket motor, die tot nu toe door de Amerikanen is gebouwd, is de motor van de Atlas, die een stuwkracht heeft van Cil'ca 160.000 kg. PRESIDENT EISENHOWER ...goede verwachtingen... de te werken aan het verzet te gen stijging van prijzen en kos ten en ongerechtvaardigde loons verhogingen. Wat het streven naar de eenheid van Europa betreft merkte de pre sident op, dat Amerika gunstig staat tegenover de verlaging van tarieven en de verzachting van kwantitatieve invoerbeperkingen, velke maatrege len deze maand zijn genomen door de zes landen van de Euromarkt. ALs ondertekenaar van de algemene overeenkomst voor tarieven en han del (G.A.T.T.) staat Amerika echter op het beginsel, dat dergelijke regio nale regelingen moeten leiden tot het scheppen van gunstiger handelsbe trekkingen met andere landen, aldus president Eisenhower in zijn econo misch verslag aan het congres.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 11