Bruid op zie PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Sneeuwruimer maakt korte metten met sneeuw... BRYLCREEM DOKTER MET MELKBEZORGER MEE OP TRAPPEN VAN FLATS AGRÉ GOLA WIND KAN 00K INDIRECT NOORDZEEWATER OPSTUWEN NOORDBRABANTSE STATEN BESPRAKEN WERKGELEGENHEID PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 20 JANUARI 1959 van ai ■k 39 Met het oog op Georges' bescheiden ambtenaars-salaris had Raoul Caro line een wenk gegeven om hem op het punt van de dinerkosten gerust té stellen en Georges zou dit onge twijfeld buitengewoon waarderen. Terwijl Caroline achteloos en met zijn gedachten ten dele bij Caroline, zijn oog over de gastenlijst liet dwa len, kreeg hij eensklaps de indruk, dat er iets haperde. Onwillekeurig het voorhoofd fronsend, las hij de lijst nauwkeurig door en bemerkte heel onderaan, dat zijn intuïtie hem niet had bedrogen. Daar stond het, in keurig getypte letters: „Mr. Kit Dale". Plotseling woedend gooide Raoul het papier neer. terwijl zijn mond, zo week en gevoelig in Caroline's tegen woordigheid, zich tot een dunne lijn samentrok. Een nijdige uitroep sla kend kwam hij overhaast tot een conclusie. -Niet slechts overhaast, maar ook, met jaloezie als drijfveer, geheel ten onrechte. Caroline had gezegd, dat zij er voor al haar vrienden op haar mooist moest uitzien. Dat.,.al" kon onmo gelijk op twee mensen betrekking hebben, dus moest ze hebben gewe- FEUILLETON UtGARET MALCOLN ten, dat Dale die avond ook zou ko men. Ze ontmoetten elkaar immers steeds in de gang; dat had hij, Ra oul, zelf gezien! Door woede verblind, dacht Raoul: „Dale is niet 'n type, dat ik in mijn restaurant wil zien. Hij weet niet hoe hij geld moet uitgeven, zelfs als hij het heeft wat ik betwijfel. Ik geef Caroline geen mooie kleren voor zijn plezier, opdat hij er zijn ogen aan kan vergasten. Ik zal het eenvoudig niet toestaan. Dale zal in mijn restaurant niet worden be diend,..." Deze en soortgelijke gedachten be stormden Raoul, wiens boze stem ming er met de minuut erger op werd. Intussen baatte het hem niets, want innerlijk was hij overtuigd, dat zo'n drastische maati-egel tot de on mogelijkheden behoorde. Dale had zijn tafel, kennelijk al dagen geleden besproken dn er dus alle recht op, in de „Maintenon" te dineren. „Maar Caroline vergeef ik het nooit!" besloot Raoul, die met groeiend on geduld haar terugkomst afwachtte, om haar ondubbelzinnig te bewijzen hoezeer ze hem had ontstemd. Niets vermoedend van wat zich op het kantoor afspeelde, had Caroline de doos «net her. nummer 2 uitgepakt waprnu Louise, die op een telefoni sche boodschap van Raoul haar was komen helpen, de vouwen uit de ja pon schudde. Bij het zien ervan wa ren beide vrouwen, die een ogenblik te voren nog heel vriendschappelijk hadden gepraat, plotseling verstomd van bewondering. De japon was van goudlamè, geheel effen, zonder garnering. Het lijfje, op de rug tot de hals reikend, was laag van voren, en had lange, nauw sluitende mouwen. De flonkerende rok, eng om de heupen, liep van on deren uit in een korte sleep en het geheel had als enige versiering0 als men dit zo noemen wilde een rij kleine knoonjes. bekleed met de zelfde stof, welke de japon van ach teren sloten, Louise raakte de japon eerbiedig aan. „Dat is prachtig" riepze uit. „Dit toilet is geschikt voor een prinses". Caroline blief zwijgen. Ze was spra keloos, deels vanwege de voor haar uitgestalde pracht, deels ook omdat zij die zou moeten dragen. Er kwam een ander gevoel over haar. Nog kort geleden scheen zij bij alle emo ties ten prooi aan opgewondenheid. Nu zou ze willen lacncn en praten, maar ze wist dat als ze er mee begon het op een nietszeggend gebabbel zou uitlopen. Ze keek eens naar Louise, die in de wolken scheen. „Is U er niet blij mee. ma'amolscllc" vroeg de reeds bejaar de vrouw verwonderd. Nu moest Caroline wel antwoorden en zei, diep ademhalend: „Het is in één woord prachtig, maar veel te mooi voor mij. Ik zie er tegen op het te dragen. Misschien doe ik verstan dig als ik m'sieur Pierre eerst de ja pon laat zien voor ik ze bederf door ze aan te trekken. Er zou een ver gissing in het spel kunnen zijn". „Dat moet U niet doen, „ma'amoisel- le. M'sieur gaat er prat op, dat hij zich nooit vergist". „Doe jij het dan. Louise. Ik heb op gemerkt, dat m'sieur met aandacht naar je luistert". Louise schudde het hoofd. „Ik zou het niet durven", verklaarde ze. „Mijn leeftijd geeft me zekere voor rechten, maar er zijn grenzen. Per slot van rekening zou m'sieur den ken Wat weet Louise in vredesnaam van zulke model-japonnen af? Ze weet niet eens, waarom Ik ze bestel, ofschoon ik er een heel goede reden voor heb". En m'sieur zou gelijk hebben. Trek de japon aan, ma'amoi- sclle, wc hebben tijd genoeg, want het is nog niet te laat. Als m'sieur er niet mee accoord gaat, kan U altijd nog de japon, die U gisteravond droeg aantrekken". Caroline aarzelde. Ze keek verlan gend naar 'je japon, die als in ab stracte schoonheid glinsterde onder het licht van de elektrische kroon en zei spijtig: „Ik weet zeker, dat m'sieur het niet zal goedkeuren. Toi- nette heeft geen rekening gehouden met zijn uitdrukkelijke wens, dat de japonnen niet al te opvallend moes- ,ten zijn". „Ja, maar U moet niet vergeten, dat Toinette haar éigen opvattingen volgt. Ik betwijfel of ze bevelen van m'sieur inzake haar japonnen zou aanvjiarden. M.i. doet ze dat even min als m'sieur van haar orders wat betreft het besturen van zijn restau rant zou acepteren. Trek de japon aan ma'amoiselle; het is een ware droom". Toen ze gereed was, durfde Caroline bijna niet in de spiegel kijken. On danks Louise's bijna smekende hou ding en uitbundige kreten van be wondering, ondanks het besef, dat zij er op haar best uitzien moest, ge voelde ze zich niet op haar gemak. Ze was bevreesd, dat Raoul, bij al •zijn royaliteit, de japon toch te duur voor haar zou vinden en niet ge schikt voor het doel. Intussen begreep ze dat al die over wegingen nergens toe dienden. Ze moest nu de knoop maar doorhakken. Hoe eer ze het .vonnis" hoorde, des te beter voor haar gemoedsrust. Het rode lichtje haa al aangekondigd dat m'sieur Pierre ongeduldig begon te worden en Louisé spoorde Caroli ne dan ook tot haast aan. Met gemengde gevoelens, weifelend tussen hoop en wanhoop, sterk ver langend de japon te mogen dragen, dat Raoul ze als te duur en onge schikt zou afkeuren, begaf Caroline zich schoorvoetend naar het kantoor. Toen ze aanklopte, klonk van bin nen het gewone korte „Entrez". Ze opende de deur en trad binnen. .(wordt vervolgd.) De gouverneur van Casablanca in Marokko heeft striptease verboden als „een gevaar voor de zeden". Marokkaan se mohammedaanse vrouwen zullén niet meer als danseressen, zangeressen en barmeisjes in de bars, restaurants en ca barets mogen optreden. Loonsverhoging voor G.S.W.- arbeiders gevraagd De besturen van het N.V.Y., de K.A. j B. en het C.N.V. hebben in een gc- zamenlijk schrijven aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid ad interim verzocht de lonen van de in de gemeentelijke sociale werkvoor zieningsregeling geplaatste werkne mers to verhogen. Het betreft hier in feite een herha ling van een reeds in 1957 gedaan verzoek. Met een beroep op de be stedingsbeperking alsmede op de fi nanciële toestand waarin de rijks schatkist op dat moment verkeerde, werd dit verzoek destijds door de toenmalige minister van sociale za ken en volksgezondheid afgewezen. Advertentie Onderzoek naar arbeidsbelasting. Het dagelijks bestuur van het bedrijf schap detailhandel in melk- en melk- en zuivelprodukten wil een onderzoek laten instellen naar de aan de melkbezorging in de hoog bouw verbonden lichamelijke in spanning. Het heeft daartoe contact opgenomen met dr. Bonjer, hoofd van de afdeling arbeidsgeneeskunde van het instituut voor preventieve geneeskunde (N.I.P.G.) te Leiden. Dr. Bonjer heeft verklaard dat door middel van een onderzoek door zijn instituut inderdaad een inzicht kan worden verkregen in de arbeidsbe lasting van de melkbezorgers in de hoge bouw, terwijl men tevens zal kunnen vaststellen in hoeverre de arbeidsbelasting medisch verant woord is. Het N.I.P.G. heeft een werkplan opge steld voor het onderzoek, dat naar schatting 5000.zal kosten. Dok ter Bonjer wil bij zes bezorgers van verschillende leeftijd, die wijken bekoort Haar Boechain (hfederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V. - Amsterdam ■oryiui'fcjöin, ue wereiuoeroemae Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en l gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. the perfect hairdressing Zolang de voorraad strekt: Kloeke lube van fl.85 met daarbij speciaal verpakt een alleraar d'gste „junior pot" geheel GRATIS. Vraag uw winkelier I Fenny de Soet-ten Bosch in Den Haag begraven Onder bijzonder grote belangstel ling is maandagmorgen op de be graafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag het stoffelijk overschot van de Nederlandse tenniskampioene me vrouw Fenny de Soetten Bosch naar zijn laatste rustplaats gebracht. Mevrouw de Soet was vrijdagmor gen op 23-jarige leeftijd plotseling overleden. Onder de vele officials van de K.N. L.T B., die haar baar volgden, bevon den zich de bonclsbestuursloden mr. H. F. Hoyer, J. A. F. Renardel de Lafalette, ir. J. Velds cn H. van Hoe.- gee, de loden van de keuze-commis sie Th. van Eeck, mr. W. Marin- kelle en I. L. Rinkel, voorts talrijke bekende spelers en speelsters zoals mej. Rollin Couquerque. mej. F. Ma- rinkelle, mej J. Marinkelle, H. Tim mer, H. van Dalsum, H. Goris, H. Biesheuvel e.a. Tot do belangstellenden behoorden ook het hoofd van de televisie-sectie van de A.V.R.O., Siebe van der Zee en Mies Bouwman. Mevrouw de Soet heeft enkele malen als jurylid bij de T.V.-quiz van Mies Bouwman gefungeerd. Op verzoek van de echtgenoot van de overledene werden geen toespra ken gehouden. Rally Monte Carlo Tot dusver heeft de rally van Monte Carlo weinig moeilijkheden en uit vallers opgeleverd. 'De wegen zijn overal goed berijdbaar. De in Rome gestarte equipes bereikten met ver traging de controle te Turijn, waar door hier de meeste strafpunten vie len. Van'de 360 ingeschreven equipes zijn 40 niet van start gegaan. Uit Glas gow zijn 50 equipes vertrokken, uit Lissabon 42. uit Stockholm 86. uit Warschau 22. uit Den Haag 19, uit Athene 16. uit Rome 10 cn uit Parijs .(O J hebben die grotendeels of geheel dergelijke flatgebouwen omvatten, een volledige werkdag laten nagaan. Hierbij zullen alle handelingen, de af to leggen afstanden, het aantal traptreden, het te vervoeren ge wicht en eventuele bijzonderheden nauwkeurig met de tijdsduur wor den vastgesteld door een organisa tiedeskundige en een fysioloog. In de tweede fase van het onderzoek zullen de eigenlijke fysiologische metingen worden gedaan, waarbij de stofwisseling en de polsfrequen tie tijdens de arbeid gemeten zullen worden. Goede heertje zal 3 dagen terechtstaan Hij zou 2.073.218 hebben verduisterd Het proces tegen de 50-jarige boek houder C. R. van H. uit Amsterdam- Zuid, die in den lande onder de hem door taxi-chauffeurs gegeven bijDaam van „het goede heertje" bekendheid heeft verworven, zal minstens 3 da gen duren. Onder presidium van mr. J. Coninck Liefsting zal de rechtbank in Amsterdam in dit proces op 28, 29 en 30 januari trachten na te gaan hoeveel geld deze verdachte, die in dienst was bij de N.V. F. Berger en Co. te Amsterdam, wel heeft verduis terd. De dagvaarding vermeldt in to taal een bedrag van 2.073.218, weg genomen in eert periode van ongeveer 10 jaar, dus gemiddeld ruim 2 ton per jaar. Maatregelen op korte termijn gewenst Provinciale Staten van Noord-Bra bant zijn gisteren begonnen met de algemene beschouwingen over de Sneeuw, kou, nattigheid, rilwind... Zorg dat U het wint van deze hand langers der verkoudheid. Neem Agré- Gola. Het beschermt U tegen hoest, 'heesheid, A keelpijn Voorkomt verkoudheid, aandoeningen van de luchtwegen, hoest, heesheid enz. Doosje met 60 tabletten f. 0.98. PHILIPS-ROXANE noem de naam - r alle zekerheid 1075. „Ja maar", protes teerde Mare, „op die ma nier laten we jou zo'n beetje alléén de kastanjes - voor ons uit het vuur ha len. Eerst daar in de arena Markad, toen bij de zwarte burcht. En nu zeker weer... Neen. Dat is mijn eer te na. Bovendien, je hebt gehoord wat de specialist zei. Jij moet wat meer rust ne men". „Tuttut", weerde Pi loot Storm lachend af. „Et- komt ook het nodige eigen belang bij. Tenslotte gaat alles wat er op Thallerna gebeurt in de eerste plaats mij aan. Zorin rooft daar in Zuid-Amerika waarschijn lijk hetzelfde kostbare erts weg, waaraan de volkeren van de Aarde in de toe komst gebrek zullen heb ben. Maar kom. laat ons hier niet kibbelen over kastanjes, die uit het vuur gehaald moeten worden. „Eén voor allen, allen voor één", zeg ik maar. Er is werk aan de winkel". „Inderdaad", riep Val Marian uit. „Zo mag ik 't horen. En kom nu maar eens kijken hoe jullie nieuwe schip je bevalt. De „Onyx III". Enige tijd later stonden Mare en Arend zich. in een der top-secrct hallen bui ten de stad, tc vergapen aan het nieuwste model „Schaduwschip", voorzien van de aller laatste snufjes en vindingen. Vele knappe koppen hadden samengewerkt om deze super machine voort te brengen. Marcs ogen fonkel den. „Als we nu niet slagen, slagen we nooit", riep hij uit. De Zwitserse spoorwegen in het bijzonder heeft altijd te kampen met baanversperringen door sneeuwval of la/wines. Een van de teerste punten in het spoorwegnet is het gebied rond de Gotthardtunnel. Gemiddeld passeren 800 treinen per dag de tunnel en stremmingen hebben grote financiële ge volgen. De spoorwegen ontwierp een nieuwe sneeuwruimer (aardig voor spoorwegmodelbouwers), welke om zijn eigen as kan draaien en korte metten met de sneeuw maakt. Er is nu ook een sneeuvjpatrouüledienst ingesteld, wélke uit gerust is met o.a. kleine dynamietpatronen. De capsules wor den op een railstaaf gelegd en kunnen door een lichte knal de machinist voor een onregelmatigheid op het baanvak waarschuwen. Vier kandidatenlijsten van Pacifistische Socialisten. De Pacifistisch Socialistische Partij zal bij de a.s. verkiezingen met vier verschillende kandidatenlijsten nitko- men, namelijk één voor Groningen, Friesland, Drente ef Overijsel, één voor Utrecht, Gelderland, Noord-Bra bant en Limburg, één voor Noord-Hol land en één voor Zuid-Holland en Zee land. Lijsttrekker voor het gehele land be halve in de provincie Noord-Holland is de heer H. J. Lankhorst te Amster dam. In Noord-Holland zal als lijst trekker fungeren ds. N. v. d. Veen te Westzaan. Voor alle kieskringen staat dr. O. Noordenbos als nummer twee op de lijst. PROEFSCHRIFT DR. WEEN INK: K.N.M.I. past resultaten van onderzoek reeds toe Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde gistermiddag de heer M. P. H. Weenink te De Bilt, tot doctor in de «is- en natuurkunde, op een proefschrift getiteld: „A theory and method of calculation of wind effects on sea levels in a partly-en closed sea, with special application to the southern coast of the North sea". Het proefschrift van dr. Weenink handelt over het probleem van de opstuwing van het water van de Noordzee door de vrind die daarover waait. Het werk van dr. Weenink, dat op de afdeling oceanografie en maritieme meteorologie van het K.N.M.I. is verricht, omvat een uitvoerige theorie van deze op§tuwing op de basis van de algemene stromingsleer. De theo retische formules zijn aangepast aan de waarnemingen van de water standen van de Noordzee die in het verleden bij bepaalde windsituaties, met name tijdens stormvloeden, langs de Nederlandse kust zijn opgetreden. Dr. Weenink is bij zijn onderzoek tot de conclusie gekomen, dat verho gingen van de waterstand niet alleen het gevolg kunnen zijn van de direc te opstuwende werking van de wind („opwaaiing") maar ook van stro mingen of circulaties in de zee, die op indirecte wijze worden opgewekt door de winden die over de zee waai- Hij heeft aan het slot van zijn proef schrift formules vastgesteld waaruit verhogingen (of verlagingen) van de zeespiegel voor verscheidene plaatsen langs de Nederlandse kust (Vlissingen, Hoek van Holland, Den Helder, Borkum) kunnen worden be rekend als het windveld op de Noord zee gegeven is. De resultaten van het onderzoek worden reeds enige tijd door het K. N.MJ. gebruikt voor het maken van de verwachtingen van de waterstan den, dat wil zeggen van de te ver wachten afwijkingen van de getijta fels en bij het opstellen van storm vloedwaarschuwingen. Ook voor de studies die samenhangen met de Deltaplannen is het onderzoek, vol gens dr. Weenink. van groot.gewicht. Promotor was prof. dr. P. Groen, provinciale begroting 1959. Het zo juist aangeboden rapport „Noord- Brabant in het nieuwe westen" was voor de K.V.P.-fractieleider, mr. J. Teyssen, aanleiding om de huidige toestand van de werkgelegenheid aan een beschouwing te onderwerpen. Hoewel die zich sinds de publikatie van het welvaartsplan 1947 zeer gun stig heeft ontwikkeld, zijn er de laatste tijd toch remmende factoren aanwezig, met name de conjunctuur en het industrialisatiebeleid van de regering, die om maatregelen vra gen, zowel op korte als op lange ter mijn. zei hij. De maatregelen op lange termijn vond hij voor wat West-Brabant be treft, uitmuntend in het nieuwe rap port weergegeven, maar hij toonde zich bezorgd over hetgeen op korte termijn dient te geschieden. Waar de uitvoering van de zesde in dustrialisatienota van de minister nog steeds geen feit is, vroeg hij Ge deputeerde Staten met klem aan te dringen op de aanwijzing van de ont wikkelingskernen, in welk verband hij ook het Land van Heusden en Altena wilde noemen. De heer Teyssen bepleitte ook actie ve aandacht voor de havenplannen langs de Maas en het bevorderen van een betere bevaarbaarheid van deze rivier, onder meer door voor zieningen aan de bruggen bij Heus den en Keizersveer. De fractieleider van de P.v.d.A., C. van Lienden, vroeg om provin ciale publieke werken in die stre ken van West-Brabant, \^aar door de ontwikkeling in de vlasindustrie, tal van mannen zonder werk zijn gekomen. Hij bepleitte een vlotte uitvoering van het provinciaal we genplan en met name een verkor ting van de tijd voor de daartoe nodige onteigening. Het aantal wo ningwetwoningen, dat aan Noord- Brabant voor 1959 is toegewezen, noemde hij te klein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6