WESTERSCHELDEBEKKEN: zaak van Brabant en Zeeland samen Brabant in het „nieuwe westen" DALING DEFENSIEUITGAVEN IN AMERIKA MET 315 MILJOEN DINSDAG 20 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Professor -De Quay verklaart: „Wij moeten leren over de grenzen heen te zien" „HET KREEKRAKPLAN moet U beschouwen als een onderdeel Aan de ontwikkeling, die in het gehele YVesterscheldebekken mogelijk is, een ontwikkeling waarover wij volledig overeenstemming hebben bereikt met het provinciaal bestuur van Zeeland", zei ons zaterdagmorgen profesor De Quay, de commissaris der koningin in Noord-Brabant. Hij sprak in een bijeenkomst met journalisten, bijeen gekomen op uitnodiging van het provinciaal bestuur in 's-Hertogenbosch in verband met de verschijning Aan het boek „Noord-Brabant in het nieuwe westen". Professor De Quay zette uiteen, dat deze ontwikkeling van het Westerscheldebeltken drie ele menten kent, namelijk het tot verdere ontplooiing brengen van industriële centra als Vlissingen (met het Sloeplan) en de ZeeuAVs-Vlaamse kanaalzo ne, en voorts de inrichting van een zeehaven aan de Noordbrabantse kant. In het Sloe, dat zoals ook professor De Quay verzekerde, in dit geheel prioriteit heeft, zal vooral gerekend moeten worden op de vestiging van arbeids-extensieve bedrijven, tussen Bath en Woensdrecht, een gebied dat aan het volkrijke Noord-Brabant grenst, kan de ontwikkeling van een meer gedifferentieerde zeehaven Avorden venvacht. Deze kaart geeft een overzicht van liet Kreekrakplan waar over wij op pagina i en op deze pagina uitvoerige gegevens vermelden. Tussen de Oosterschelde en havenuitbreiding van Antwerpen is een Beneluxkanaalgeprojecteerd voor de kleine zeevaart en de binnenvaart. Tussen Bath en Woens drecht. is een industrieterrein met binnenhavens ontworpen, waar doorheen een zg. „basiskanaal" van Bath naar het Be neluxkanaal loopt. Evenwijdig aan het Beneluxkanaal is een kanaal voor grote zeeschepen ontworpen, dal loopt van de in het zuidelijke Kreekrak gebied ontworpen zeehavens naar de Antwerpse havenuitbreiding. Als toegang is hier gedacht een door België nog te maken sluis bij Zandvliet. Professor De Quay betoogde, dat het bij het pogen om het Kreekrakplan te verAvezenlijken er allereerst om gaat trachten over de grenzen heen te zien. „Woensdrecht alleen bijvoor beeld zou een dergelijk project nooit kunnen uitvoeren en er moet dus verder worden gekeken. Maar dat geldt mutatis mutandis ook voor Zeeland en Noord-Brabant. Daarom zal het niet alleen nodig zijn mede werking te verkrijgen van het rijk, maar ook om het Beneluxverband als een realiteit te zien! Wij zullen sa men ruim en groot moeten denken, over de grenzen heen! Pas dan kun nen we iets bereiken!" De commissaris wees ons nog eens op zijn inleiding tot de gisteren ver schenen brochure „Noord-Brabant in liet nieuwe westen". Daarin stelde hij dat dit plan moet worden gezien in het licht van een wijde, nationale en Europese ontwikkeling. „Het is naar mijn mening een goed en gezond plan en het is waarlijk niet alleen door de Brabantse bril bekeken, maar ook door de Nederlandse! De nood zakelijkheid tot decentralisatie in ons land dwingt ons daar wel toe", zo zei professor De Quay. In Nederland staan ten aanzien van de bevolkingsconcentratie en de eco nomische activiteiten tAvce stand punten tegenover elkaar. Het een is vóór afremming van de ontAvikkellng in de Randstad, het andere daarente gen voelt het meest voor een onbe lemmerde ontwikkeling van de na tionale zeehavenfunetie in wat Avordt genoemd „het westen des lands". „Ons plan, nu" zo verklaarde Bra bants commissaris, „beoogt een synthese tussen deze beide opvattin gen". Medewerking van liet rijk, van dc buurprovincies en A'an de Bene- luxpartner België is voor verwe zenlijking van het Kreekrakplan nodig. Ten aanzien van de buur provincie Zeeland zijn er geen moeilijkheden, omdat daarmee reeds een nauwe samenwerking bestaat. Maar hoe zal het zijn met het rijk? Professor De Quay zei, dat er nog geen officieel contact Avas geweest tussen rijksinstan ties en het Brabantse provinciaal bestuur over het plan. Maar hij gaf toe, „dat men in Den Haag wel zou weten, dat wij met iets be zig zijn". De procedure, die thans zal worden gevolgd is de „norma le": eerst behandeling van het plan in de Brabantse Staten en als die achter de rug is, wordt con tact opgenomen met de regering. Met Antwerpen was tot dusver evenmin overleg gepleegd, zei de heer De Quay. In het Kreekrakplan vallen naar zijn overtuiging echter de Nederlandse en Belgische belangen samen. België T o etsen Slot van pagina 1 de praktijk-worden opgedaan, die de reputatie van het produkt zouden kunnen schaden. Machinerieën, tex- ticlgoederen, plastics, lederartikelen, men kan het zo gek niet bedenken of er is altijd een manier te \inden om hun weerstand tegen slijtage en ruw gebruik te meten. Hoewel grote be drijven er zelf controlemethodes op nahouden, vindt de industrie toch in het onderzoek door deze speciale la boratoria een nuttig toezicht op de eigen controle, waardoor de ge schiktheid der produkten boven alle twijfel kan worden vastgesteld. Welk een grote vlucht deze gespe cialiseerde bedrijfstak heeft geno men kan wel blijken uit liet feit, dat een der meest vooraanstaande onder nemingen op dit gebied, de U.S. Testing Company te Hoboken in New Jersey, jaarlijks voor ongeveer 30.000 klanten rapporten opstelt om trent meer dan 200.000 onderzoekin gen. Meer dan 450 employés zijn in haar laboratoria werkzaam. Vaak Avordt ook de hulp van het labo ratorium ingeroepen door verzeke ringsmaatschappijen bij het regelen van aanspraken tot schadevergoe ding. Uiteraard dient de onderneming er zelf voor te zorgen, dat haar technici niet alleen een hoge graad van vak kundigheid bezitten, doch dat ook hun onkreukbaarheid boven alle twijfel is verheven". Wanneer men zulke mededelin gen leest, dan lean men alleen maar wensen, dat ook in Ne derland deze vorni van industriële controle ingang zal vinden. Zij biedt aan de gehele samenleving garanties, die men door een persoon lijke toetsing niet meer kan krijgen, ómdat niemand meer in staat is zelf de duizenden produkten te beoor delen, die door de industrie op de marlet worden gebracht. A.R. Partijconvent program van actie vast Het partij convent van de Anti-Revo lutionaire Partij is zaterdag te Utrecht in besloten vergadering bij een geweest ter voorbereiding van de komende Kamerverkiezingen. Tijdens deze bijeenkomst hebben ongeveer 250 afgevaardigden van Kamer- en Statencentrales voorlopig het pro gram A'an actie vastgesteld, Avaarmee de AJt. Partij do verkiezingsstrijd zal ingaan. Na levendige besprekingen stelde het partijconvent eensgezind het pro gram op, dat op 24 januari aan de deputatenvergadering zal worden aangeboden. heeft immers ook belang bij het tot standlcomen van het Beneluxkanaal, omdat dit na afsluiting van de Oos terschelde met geringe kosten kan worden verbonden met de bestaande vaarweg op de tussenwateren. Daar door zou de Belgische Rijnvaart niet alleen meer op de Westerschelde aan gewezen zijn. Uiteraard is over dit alles uitvoerig overleg met België nodig, o.a. over het peil in de Kree- krakhavens, dat wellicht het beste .op dat van de Antwerpse haven kan worden gebracht. 0\*er de mogelijkheden van liet Bra bantse plan zei ons professor De Quay nog: „Vergeet U niet, dat wij aan een uitvoering in fasen denken. De eerste fase is dus de aanleg van het basiskanaal en daarop aanslui tend het Beneluxkanaal. Laat ik U zeggen dat ik hoop de eerste fase te mogen meemaken. En de laatste .fase? Och, die zal Avel voor de jon geren zijn (Slot van pagina 1) dan zal dit in etappen dienen te ge schieden. Daarvan is als eerste fase Eouw van dc sluis bij Bath, het graven van het basiskanaal van Bath in de richting Aian het ont worpen, maar dan nog niet uitge voerde Beneluxkanaal, het bouw rijp maken van de terreinen langs het basiskanaal, voorts het aan brengen van spoorweg- en Aveg- aansluitingen. De wegaansluiting is gedacht bij Hoogerheide op de provinciale weg WoensdrechtOs- sendrecht. Deze voor-fase betreft in Noord- Brabant uitsluitend het grondge bied van de gemeente Woens drecht'. Ei-zal hier dan 100 ha net to industrieterrein ter beschikking staan. REMEDIE. De tachtigjarige Walter Kilminster uit Reading (Engeland) is in het huwelijk getreden met de 64-jarige Constance Mace na haar slechts tweemaal te hebben ontmoet, „Ik verveelde me zo en wilclc er iets aan doen", zei de bruidegom. WAT 7E ZEGGEN. De Amerikaanse ex-president Harry S. Truman: „Sa tellieten in „de ruimte" maken krin gen, die steeds nauwer worden. Sa tellieten in de politiek maken krin gen. die steeds wijder worden". Dc Blitse ex-premier sir Winston Churchill: „Het is eenvoudiger, een natie te regeren, dan drie kinderen op te voeden". Als sluitstuk van de eerste fase wordt beschouwd de aanleg van het gedeelte Beneluxkanaal tussen het basiskanaal cn het Belgische Zandvliet. Het provinciaal bestuur van Noord- Brabant. heeft zich ten aanzien A'an de kosten op bet standpunt gesteld, dat liet totaalbedrag hier niet doorslagge vend kan zijn. Immers, het plan zal niet direct maar in meerdere decennia Avorden gerealiseerd. Waar liet hier om gaat, zijn dus de kosten \'an de eerste aanleg. Do kosten A an schut sluis bij Bath, van 4500 meter basis- kanaal. 5000 meter spooraansluiting, 2500 meter Avegaanslnitlng, 8800 me ter Beneluxkanaal met één brug, van dïA'er.so voorzieningen, alsmede van grondaankoop Avorden geraamd op 41 miljoen. De Averkcn A'oor liet gereed maken van dé' terreinen op 9 miljoen, zodat de totale kosten van de eerste aanleg op 50 miljoen zijn begroot. Dit komt - neer op een m2-prijs van het industrieterrein van ongeveer 12.50. ANDERE VOORZIENINGEN. In dit Kreekrakplan is aan de noord zijde van het werkgebied voorzien in een rangeeremplacement, dat met de spoorlijn Bergen op ZoomVlis singen in verbinding zal staan, Voorts is een havenspoorweg geprojecteerd ter verbinding van dit emplacement met het omvornvihgsstation van de Antwerpse havens. De omvang van de bij het Kreeltrak- gebied behorende woongebieden wordt bepaald door het aantal arbeidskrach ten, dat op de haventerreinen -in de toekomstige situatie werk zal vinden (maximaal 77.000). Dit wil zeggen, dat woonruimte gereserveerd moet worden voor circa 400.000 personen. De daarvoor nodig* terreinen (onge- A'eer 3000 ha) zijn slechts in de omge ving van Bergen op Zoom te vinden. De ruimtelijke mogelijkheden laten toe deze plaats te doen uitbreiden tot een stad van tenminste 200.000 zielen. In het geval van een maximale arbei dersbezetting van het Kreekrakpro- ject is een verdere uitbreiding van Bergen op Boom nog mogelijk. Even tueel zou dan echter ook de stichting van een nieuwe stad in de Ooster schelde te zijn overwegen, waartoe dan een deel zou moeten worden inge polderd. Ten aanzien van de soort industrieën, die zich in het Kreekrakgebied kun nen vestigen, Avijst het provinciaal be stuur \'an Noord-Brabant op onder zoekingen op nationaal niveau. Op grond daarvan mag een krachtige toe neming van de metaalnijA'erlieid en de chemische industrie Avorden verwacht. PROF. DR. J. E. DE QUAY ...gezond plan.... Hitte in Melbourne eist slachtoffers Maandag zijn in Melbourne veertien mensen, onder Avie negen zuigelingen van de hitte gestorven. Het Avas 109 graden F. (43 graden C-.) in de scha- dmv. In de huA'en van Melbourne leg de men het Averlc neer. Nog geen uitspraak in zaak „Schot op de spoorbaan". Het Hoog Militair Gerechtshof zal vandaag géén arrest wijzen in de zaak waarbij wachtmeester Den O. heeft terechtgestaan op beschuldiging in ge- 1 breke te zijn gebleven in de functie van veiligheidsofficier bij schietoefe ningen te Oldebroek (zaait „Schot op de spoorbaan"). Het arrest is voor on- I bepaalde tijd uitgesteld, omdat een onderzoek ter plaatse noodzakelijk geacht wordt. Het Wereldgebeuren Mn Korthals Altes benoemd tot raadsheer in Hoge Raad. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden: mr. E. J. Korthals Altes, advocaat en procureur te Am sterdam. Everhardus Joannes Korthals Altes werd op 1 juni 1898 te Amsterdam geboren. Hij bezocht het stedelijk gymnasium te Amsterdam en stu deerde aan de universiteit van Am sterdam en aan de Sorbonne te Pa rijs in de rechtswetenschappen. In 1924 promoveerde hij aan de Am sterdamse universiteit cum laude tot doctor in de rechtswetenschappen. Hij vestigde zich te Amsterdam als advocaat en procureur en is onder meer commissaris van het Amster damse levensverzekeringsgenoot schap, van de algemene verzeke ringsmaatschappij Providentie en A'an Blikman en Sartorius. Voorts is hij voorzitter A'an de afdeling Am sterdam der Alliance Frangaise. Ruime blik Arturo Frondizi, achtste van ne gen kinderen uit een Italiaans immigrantengezin in Argenti nië, heeft als vijftigjarige met grote moeilijkheden te kampen. Niet, dat hij met een slecht gesalarieerd baan tje tevreden zou moeten zijn. Inte gendeel. Verdiende hij vroeger als advocaat al een behoorlijk inkomen, vooral met het verdedigen van lieden die door 't regime van de Argentijnse dictator Peron voor de rechter wer den gedaagd, tegenwoordig heeft hij helemaal niet over zijn persoonlijke financiën te klagen. Hij is immers sinds mei van het vorige jaar Argen- tinië's president. En in menig opzicht heeft deze lange slanke heer met zijn elegante, rustige gebaren tot dusver een „goede pers" genoten. Met zijn bijzondere welsprekendheid weet hij de door hem noodzakelijk geachte wendingen in het beleid voor het par lement „aannemelijk" te maken. Als- democratisch gekozen president die de bereidheid toont om met het par lement terdege rekening te houden, kan hij van die redenaarstalenten een nuttig gebruik maken. Onder meer moest hij alle registers openzetten, toen hem vorig jaar werd verweten dat na de grote amnestie weer ver scheidene aanhangers van de verjaag de dictator Peron in hoge ambten werden geplaatst. Frondizi, die zijn vefkiëzing mede te danken had aan het feit, dat hij véle Peronisten ertoe had verleid om zijn kandidatuur te steunen, reageerde toen prompt met een redevoering waaruit bleek, dat „niets wat het land had afgewezen, zou terugkeren". En het zijn juist de Peronisten die hem nu dwars zitten. Sinds de verbannen dictator bemerkte dat hij van Frondizi geen verdere tege moetkomingen kon verwachten, zette hij ongetwijfeld zijn volgelingen aan tot het %'oeren van een onbarmhartige oppositie, waarbij geen beschikbaar middel ongebruikt mocht worden ge laten. En het afgelopen weekeinde heeft een groot aantal aanhangers van Peron de middelen die „onlusten" en „staking" heten, aangegrepen om te laten weten dat zij grote bezwaren tegen Frondizi's presidentschap heb ben en dat zij hun vroegere heerser terug wensen. De communisten die overal de ontevredenheid exploiteren, stelden zich onmiddellijk aan hun zij de. Met de staking wordt voorname lijk geprotesteerd tegen de bezuini gingsmaatregelen, die Frondizi ter bestrijding van de nog steeds voort durende inflatie heeft uitgevaardigd. Tot die maatregelen behoorde een loonstop. De arbeiders herinneren zich nu, dat Peron de minstbedeelden, in Argentinië „hemdlozen" genoemd, een menswaardg bestaan bezorgde. En zij ATezen. dat de arbeiders door Frondizi weer in hun hemd worden gezet. Maar er is een groot verschil tussen de sociale toestanden vóór Pe rons machtsoverneming en die welke nu (ondanks de inflatiebestrijding) in Argentinië heersen. De Peronisten zien in hun kortzichtigheid ook over het hoofd dal hun dictator zich aan inflatie enz. niét stoorde en een bank roet achterliet. Van de politieke machtsfactoren in Argentinië heeft de krachtigste zich tot dusver met beslistheid tegen de herleving van het Peronisme gekeerd. Deze factor heet: de strijd krachten. En nog steeds geven in dit land de strijdkrachten ..de doorslag". Frondizi, aan wie een fijn gevoel voor het politieke evenwicht wordt toege schreven, weet zich gestut en ge schraagd door deze macht. Vandaar dat hij ondanks alle roerigheid het land heeft verlaten om volgens éeh oude afsnraak besprekingen te voe- ren in de Verenigde Staten. Ongetwij feld komen bij die onderhandelingen de ol'enroblemen aan de orde. En Frondizi zou niet naar de Verenigde Staten zijn gere'sd als hij nog steeds de theorieën aanhing die hij vroeger verkondigde: dat de olie-exploitatie genationaliseerd d'ende te worden. Hij is nu de opvatting toegedaan, dat weliswaar de staat een ruime portie van de olie-opbrengsten moet ver krijgen, maa» dat buitenlands kapi taal niet gemist kan worden. Ook met deze ideeën gaat hij tegen de Peronistiscbe stroom in. Het is hem en de Argentijnen toe te wensen, dat zijn ruime 'blik het wmncn zal van de nu met zoveel misbaar door te genstanders tentoongespreide koit- zichtigheden. EISENHOWER DIENDE BEGROTING IN: Maar 800 miljoen meer voor raketprogramma gevraagd. President Eisenhower heeft maan dag het Amerikaanse congres in zijn jaarlijkse begrotingsboodscliap ge- VTaagd om 77 miljard dollar voor het fiscale jaar I960. Dit is 3,9 mil jard minder dan geschat A'oor het lonende fiscale jaar. De president schat dat de totale defensieuitgaven met 315 miljoen dollar tot 45.805 miljoen zullen dalen, maar hij vroeg het congres de toewijzing voor het raketprogramma met 800 miljoen dollar te verhogen. Hij raamde de uitgaven voor de (niet op de begroting voorkomende) kernproeven en -onderzoek op 2745 miljoen dollar. Eisenhower verklaar de, dat de regering op de verdedi ging zal bezuinigen door wapens van minder belang af te schaffen, maar voegde eraan toe het verstandig te achten om tijdens het begrotingsjaar geen belangrijke wijzigingen in de Amerikaanse versterkingen overzee of de parate strijdmacht in Amerika zelf voor te nemen. Er is aanzienlijke vooruitgang ge boekt bij de voornaamste raket programma's, met name met de in tercontinentale Titan. De eerste in tercontinentale Atlas-lanceerinrich- tingen zullen in juli gereed zijn en de eerste van de zes onderzeeërs, die onder water polaris-raketten kunnen afvuren, zal net volgend, jaar klaar, zijn. I De militaire hulp aan het buitenland zal met 462 miljoen dollar tot 1850 miljoen dalen, maar voor de hulp aan het' buitenland krachtens het Amerikaanse wederzijdse veilig heidsprogramma vroeg hij 79 mil joen meer. Wat de binnenlandse uit gaven betreft merkte Eisenhower op dat „we een periode van nationale welvaart en grote werkgelegenheid tegemoet gaan", weshalve het hem verstandig leek een „adempauze voor het ondernemen van nieuwe plan nen" te nemen. Hij schatte het deficit voor het fiscale jaar 1959 op 12.900 mil joen dollar, voornamelijk veroor zaakt door uitgaven die de re cessies moesten bestrijden. i ARTURO FRONDIZI toch naar Verenigde Staten Gids voor incourante fondsen Broekman's commissiebank te Am sterdam liet ook dit jaar weer zijn „Gids voor incourante fondsen" ver- schijnen. Het is een uiterst nuttig boekje voor allen, die met deze fond sen te maken hebben of ze bezitten. Deze gids bevat zoals telkenjare een opgave van de voornaamste incou rante fondsen met tal van gegevens betreffende laagste en hoogste koer sen, dividenden enz. De prijs van de gids is f 3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3