PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gesprek tussen Eisenhower en te Washington was „nuttig" Mikojan Zeeuwse Chr. Plattelandsjongeren hielden wintertoogdag te Goes Geen nieuwe voorstellen gelanceerd Op korte termijn conferentie van ministers over kwestie-Duitsland BOTSING TUSSEN POLITIE EN PERONISTEN IN BUENOS AIRES JACHTVLIEGTUIG HEEFT VOOR DEFENSIE NOG GROTE WAARDE Maandag 19 jan. 1959 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-lioofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. f 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 202e jaargang - no. 15 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 een', p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel 2425. adm tel 2094. Geen blokkade als Tijdens de bijeenkomst van het Cen traal Comité van de Oostduitse com munistische partij heeft partijleider Ulbricht verklaard dat er geen blok kade van Berlijn zal worden inge steld, indien de Westerse geallieerden de souvereiniteit erkennen welke in de corridors naar Berlijn door de Russen aan de Oostduitsers wordt overgedragen. Maar dit betekent dat het westen zich zal moeten onder werpen aan Oostduitse verkeerscon troles. President Eisenhower en de Russische vice-premier Mikojan heb ben zaterdag in het Witte Huis een gesprek van één uur en drie kwartier gehad, waarbij onderwerpen als de Duitse kwestie, Berlijn, ontwapening, eén uitbreiding van de handel en een vrijere uitwisseling van personen tussen beide landen aan de orde kwamen. Perschef Hagerty van het Witte Huis verklaarde dat er geen nieuwe voorstellen werden gedaan en Mikojan zei, dat aan het eind van het gesprek, dat hij een gedachtenwisseling en geen onderhandeling noemde, ieder het er over eens was dat het nuttig was geweest. Het onderhoud tussen de president en de vice-premier, dat beschouwd wordt als het hoogtepunt van het bezoek van Mikojan aan de Verenigde Staten, werd van Amerikaanse zijde bijgewoond door minister van buiten landse zaken Dulles, de onderminister voor Europese kwesties Livingston Merchant en de ambassadeur te Moskou, Llewellyn Thompson. Van Engelse diplomatieke zijde in Washington is nadrukkelijk verklaard dat het standpunt van de Sowjetregering ten aanzien van Berlijn of Duitsland niet is gewijzigd. Engeland en Frankrijk zijn volledig op de hoogte gehouden van de besprekingen die Mikojan in Washington heeft gevoerd. de weg geëffend zal zijn voor onder handelingen tussen oost en west, on danks de ongewijzigde houding der Sowjet-Unie. Mikojan zou in zijn gesprek met Eisenhower hebben verklaard, dat Kroesjtsjew vast van plan is de Rus sische bevoegdheden in Oost-Berlijn aan Oost-Duitsland over te dragen, als het Westen op 27 mei zijn voor stellen tot beëindiging van het bezet tingsstatuut van Berlijn niet heeft aanvaard. Minister Dulles, zou de verzekering hebben gegeven dat vol gens hem aan de Russische bezorgd heid ten aanzien van de Duitse her bewapening zou kunnen worden te- Vermoeide Rus morgen naar huis Hoewel beide kanten klaarblijke lijk vast op hun bekende stand punten zijn blijven staan, is toch de hoop gerezen dat op korte ter mijn een conferentie tussen de ministers van buitenlandse zaken van de grote vier over Duitsland kan worden gehouden. Hoogge plaatste diplomaten die dit zater dagavond verklaarden, voegden er echter aan toe, dat men in Washington niet denkt aan de mogelijkheid van een topconfe rentie. Mikojan vertrekt dinsdag naar Mos kou, drie dagen eerder dan aanvan kelijk werd verwacht. Men hoopt in Washington, dat, als Mikojan aan Kroesjtsjew verslag over zijn Ame rikaanse reis zal hebben uitgebracht, Het bekende Engelse echtpaar Ar- mand en Michaela Denis, dat grote bekendheid verwierf door hun publi- katies „Luipaard op schoot", kwam zondagmiddag op doorreis van Lon den naar Singapore even op Schip hol. Onze fotograaf knipte het. paar in het toestel gelukkig had hij eraan gedacht een tweetal rempla- canten mee te nemen, zodat hij toch zijn plaatje „Luipaard op schoot" kon schieten. gemoet gékömen. Aan Mikojan is gezegd, dat de Verenigde Staten en de westelijke geallieerden vastbesloten zijn hun rechten als bezettende en bescher- mende mogendheden in Berlijn te handhaven. Voorts zou Dulles hebben gezegd dat de Verenigde Staten niet kunnen in stemmen met vervanging van de Sowjet-functionarissen door Oost- Duitsers bij de betrekking tussen oost en west in Berlijn. Geheel Duitsland De Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffend, Lcm= mer, heeft zaterdagavond in een ra diorede verklaard, dat een Duits vre desverdrag alleen door een regering van geheel Duitsland kan worden Een radiografisch overgebrachte fo to uit Washington, waarop men pre sident Eisenhower ziet tijdens zijn ontmoeting met de Russische vice- premier Mikojan. getekend, waarna het door een vrije lijk gekozen Duits parlement móet worden bekrachtigd. De Sowjet-Unie wil met haar voorstellen de verde- .ling van Duitsland laten voortduren en op de duur het communisme tot geheel Duitsland uitbreiden. Wij zullen daaraan niet meedoen, aldus minister Lemmer, zelfs als dat betekent dat wij langer op een goed vredesverdrag en echte hereniging moeten wachten. Nog op tijd in Utrecht Auto van koningin bij botsing Prinses Irene is zaterdag uit Val d'Isère per trein in Nederland aan gekomen. De prinses werd bij de uit gang van het station door de konin gin verwelkomd. Kort na haar ver trek uit Soestdijk had de auto van koningin Juliana een aanrijding. Op het moment dat haar auto de weg SoestdijkUtrecht was opge reden, kwamen uit de richting Utrecht een vrachtauto en een be stelwagen. De eerste sloeg rechts af, waardoor de besteldauto moest rem men. De auto slipte en kwam dwars over de weg te staan. De chauffeur van de hofauto kon een botsing niet meer vermijden. Konin gin Juliana bleef ongedeerd. De hof- auto werd ernstig aan de linkerzijde beschadigd. De bestelwagen moest worden weggesleept. De koningin heeft met een andere auto de reis naar Utrecht vervolgd. Zij kon haar dochter nog aan de uitgang van het station ven* eikomen. Op de rijksweg Zwolle-Meppel bij Lichtmist (gemeente Nieuwleusen) is zondag een personenauto geslipt en in het Lichtmistkanaal terecht geko men. De bestuurder, de 32-jarige J. Verdaasdonk uit Tilburg kon niet uit de auto komen en is verdronken. PRESIDENT FRONDIZl NAAR AMERIKA Leger zal „energiek en vastberaden" optreden President: Arturo Frondizi van Ar gentinië is zondag voor een officieel bezoek van twaalf dagen aan de Ver enigde Staten vertrokken. Het vlieg veld van Buenos Aires, Ezeita, werd bewaakt in verband met de recente ongeregeldheden. Het verkeer is ge heel tot stilstand gekomen. De Pe- ronistische vakbonden hebben name lijk een algemene staking van drie dagen geproclameerd in verband met het optreden van troepen tegen 6.000 stakers van een vleesfabriek. Tientallen stakers liepen verwondin gen op en 95 zijn gearresteerd, al dus is officieel medegedeeld. Oorzaak van het conflict was het voornemen van de regering, de fa briek aan particulieren over te dra gen. Enkele uren voor het vertrek van Frondizi ontplofte een bom voor het Amerikaanse culturele centrum in La Plata, de hoofdstad van de provincie Buenos Aires. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor, maar het gebouw werd ernstig be- Vanuit een auto werd een bom ge worpen naar het buitenverblijf van president Frondizi. Op het moment van de aanslag bevond zich slechts een persoon, ae economische advi seur Rogelio Frigerio, in het gebouw. Hij bleef ongedeerd. Het programma ter stabilisering van de economie in het kader waar van de regering particulier initiatief en zuinigheid bevordert stuit op fel verzet van de Peronisten, com munisten en nationalisten. In verband met dit verzet heeft de onder-minister van defensie Bernardo Larroude gewaarschuwd dat de staat van beleg nog steeds van kracht is en dat het leger „energiek en vastberaden" zal op treden tegen subversie. De lich ting 1937, die kort geleden is af gezwaaid, is inmiddels weer on der de wapenen geroepen. Alle militaire verloven zijn ingetrok ken. Foto: Prinses Margriet, met haar poedel „Peppo" gefotografeerd bij de geschenken Soldaat dodelijk door pistoolschot getroffen De twintigjarige G. Th. van Baal, be horende tot het regiment Van Heutz, is zaterdag nabij IJmuiden door een schot uit een pistool-mitrailleur ge troffen en kort daarna aan de ge volgen overleden. De collega van het slachtoffer, uit wiens wapen het noodlottige schot werd gelost, kon nog niet worden verhoord, daar hij in een shocktoe stand moest worden opgenomen. De soldaten waren bezig hun wapens te ontladen. Waarschijnlijk is de oor zaak van het ongeluk een foutieve beweging. Grote vierkante taart aan prinses Margriet overhandigd Op het paleis Soestdijk is zaterdag na mens het prinses Margrietfonds voor oorlogsslachtoffers van de koopvaar dij aan prinses Margriet het tradione- Ie geschenk aangeboden voor haar verjaardag vandaag. Op de grote vierkante verjaardagstaart die bijna een halve meter lang en breed was en een geschenk is van de Koninklij ke Nederlandse Reedersvereniging, prijkten de 56 vlaggen van alle Ne derlandse rederijen. Bovendien werd een grammofoonplaat met klassieke muziek aangeboden. Het geschenk werd overhandigd door het 14 jaar oude Haagse meisje. Lucie Hoeksema, die vergezeld werd door haar moeder en de secretaris van het Haagse comité van het Prinses Mar grietfonds, de heer J. J. Wagner. OPLEIDING VAN VLIEGERS GAAT DOOR Geleidelijke introductie van projectielen De Nederlandse luchtmachtstaf is van mening;, dat er geen reden is om het geleide wapen te beschouwen als het absolute antwoord op de eisen, die aan de moderne luchtstrijdkrach ten kan worden gesteld. Een zo snel AFWISSELEND PROGRAMMA GEBODEN Commissaris der koningin sprak over toekomstmogelijkheden De Zeeuwse Christelijke Plattelands Meisjes Bond cn de Christelijke Jonge Boeren- en Tuinders Bond hebben zaterdag in „De Prins van Oranje." te Goes hun jaarlijkse wintertoogdag gehouden, die door meer dan zeshonderd jongeren uit de gehele provincie werd bezocht. Hoogte punten van de gecombineerde middagvergadering 's morgens hadden de beide lionden in afzonderlijke bijeenkomsten de huishoudelijke agenda afgewerkt waren de toespraak van de Commissaris der Koningin en van ds. E. Jansen, geref. predikant te Goes. De commissaris zeide in zijn toespraak o.m. liet zeer te betreuren, dat vele van de aanwezige jonge boeren en tuinders nimmer een eigen bedrijf zullen kunnen krijgen in de streek waar zij zijn opgegroeid. Velen zullen zich elders een werkkring moeten zoeken of zich moeten omschakelen. Mede met het oog op de ontwikkeling rond het Deltaplan was jhr. De Casembroot van mening, dat er toch wel mogelijkheden zijn. De gecombineerde middagvergade ring van de C.P.M.B. en de C.J.B.T.B. werd geopend door de presidente van de C.P.M.B., mej. J. de Jager, die o.a. kon welkom heten de commis saris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, de voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B., de heer C. de Putter te Axel, de presidente van de vrouwen bond C.P.M.B., mevrouw A. op 't Hof- Frederiksen, burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder namens de Christelijke Emigratie Centrale en mr. J. Hornstra, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel werk. Nadat de af deling Schouwen-Duiveland van de C.P.M.B. een tableau getiteld: „Van God de vrucht, van ons de arbeid", had uitgebeeld en mej. W. A. D. de Bruyne uit Schoondijke: „Noodweer" had gedeclameerd, hield jhr. mr. De Casembroot zijn toespraak. Traditie vasthouden Tijdens de middagbijeenkomst hield ds. E. Jansen uit Goes een inleiding, getiteld: „De werkers van het elfde uur," waarbij hij aansloot op het ge lijknamige boek van Bruce Marshall. Kunnen wij jonge mensen nog wer ken in genade zo stelde hij de vraag. In dit verband wees de predi kant op de spanningen tussen natuur en techniek. Onze arbeidsmogelijkhe-1 den en onze arbeidsvreugde hangt af van de natuur, maar liet lijkt er meer op, dat we in de greep van de techniek zijn. De techniek is en moet altijd een hulpmiddel blijven. De vreugde van het Christen-zijn is juist deze dingen te zien in het Licht van Hem. Voorts wees ds. Jansen op de spanningen tussen traditie en leven, zoals die zich thans manifesteren. Vele van deze tradities vasthouden, is een gezond conservatisme, ver klaarde hij. Hij achtte de gehecht heid aan de grond, de familie, het dorp, de huiselijke haard een teken van een gezonde levensvorm. Voor en na de pauze was er voorts samenzang onder leiding van de heer (Zie slot pag. 2 kot3) mogelijke ommezwaai naar. een to tale geleide wapenverdediging zou zo niet onverantwoordelijk dan toch in ieder geval hoogst voorbarig zijn. Een dergelijke ommezwaai zou door het huidige ontwikkelingsstadium van het geleide wapen niet alleen een ernstig vacuum in de defensie kun nen veroorzaken, maar ook financiële en economisch consequenties hebben, die onze draagkracht verre te boven zouden gaan. Het jachtvliegtuig, aldus de lucht- machtsttaf, zal na de te voorziene toekomst zijn plaats in en zijn waar de voor de luchtmachtstaf blijven be houden. De opleiding van vliegers bij de Koninklijke Luchtmacht gaat normaal door en zij zal ook in de toe komst normaal door blijven gaan. Maar ook de geleide wapens zullen hun plaats krijgen. Deze wapens heb ben door hun specifieke eigenschap pen een grote betekenis in het bijzon der voor de luchtverdediging. Naarmate de ontwikkelingen van en de ervaring in deze wapens vorde ren zal deze betekenis toenemen. Een geleidelijke introductie van de grond-lucht geleide wapens is voor een evenwichtige opbouw van de luchtverdediging geboden. In de te voorziene toekomst zullen dan ook in de luchtverdediging jachtvliegtuigen en geleide wapens ieder hun taak vervullen. Geldig tot hedenavond DOOI ZET DOOR Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk wat regen of motregen en ook hier en daar mist. Matige tot krach tige zuidelijke wind. Geleidelijk ver dere temperatuurstijging. ZON EN MAAN 20 januari Zon op 8.38 onder 17.05 Maan op 13.40 onder 4.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1