PHOVINCIALE ZEEUWSE COURAKT V.V.D. wil niet in kabinet met P.v.d.A. AT00MM0T0R IN „ZAKFORMAAT" Jaar energie voor kunstmaan-apparaten Nog altijd verwoeste kademuren in Vlissingen BILT Vand aag, VERWACHT. 202e jaargang - no. 14 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 januari '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 Hjnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel- 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel 2425. adm tel 2094. Amerikaanse deskundigen zijn er in geslaagd een kleine (2200 gram wegende) atoommotor voor het opwekken van elektri citeit te fabriceren. De motor, die reeds is beproefd, zal in kunstmanen worden ingebouwd en de instrumenten van de satellieten meer dan een jaar van energie kunnen voorzien. Deskundigen spreken van een revolutionaire ontwikkeling. Dit is vrijdag door het „Witte Huis" in Washington bekendgemaakt na een onderhoud van de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, John McConQ, met president Eisenhower. Functionarissen van de commissie verklaarden, dat deze atoommotor een hoeveelheid elektriciteit kan produceren waarvoor normaal batterijen met een gewicht van 700 kg nodig zijn. Het apparaat wekt met behulp van een radio-isotoop (polonium) hitte op en opent de weg tot gebruik van radio-actief afvalmateriaal. Het heeft geen bewegende onderdelen. De motor is reeds op de grond beproefd en zal spoedig in satellieten kunnen worden ingebouwd. het in serie wordt gemaakt, zal het echter veel goedko per, circa 200 dollar, worden. Gewicht (2.2 kg) terug te brengen tot 1.2 kg De functionarissen lieten op een persconferentie een model van de generator zien. Het apparaat weegt zoals gezegd 2200 gram en kost, zonder brandstof*15.000 dollar. Als Bewoners van de Noorse hoofdstad Oslo kunnen in nog geen half uur tijd met de tram in de buitenwijken van de stad een terrein bereiken, dat zich uitstekend leent voor de ski- sport. Bij deze skibanen is een ver-, lichting aangebracht, wellce tot. mid dernacht. blijft branden, zodat de ski enthousiasten ook als het donker is geworden ruimschoots aan hun trek ken kunnen komen. De liefhebbers van winterschoon trouwens ook, zoals deze foto laat zien. Arbeider raakte tussen buffers van spoorwagons beklemd Op het terrein .van de N.V. Oliefa- brieken Calfé-Delft te Delft is een ongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 50-jarige A. Schilders uit Rotterdam. De man was op het fabrieksspoor bezig met het vastsjorren van dek zeilen. Hij stond tussen twee wagons en raakte tussen de buffersbe klemd, toen een der wagens werd op geduwd door een rangeerlocomotief. Hittegolf in Zuid-Australië. In Zuid-Australië heerst een hittegolf. In Sydney vielen vrij- m dag op straat twintig mensen flauw van de warmte. Het M kwik is daar de afgelopen da- H gen tot boven de 80 graden ge- M stegen. Het lage gewicht van de generator in verhouding tot het vermogen blijkt wel duidelijk als men weet dat de Atlas die de vorige maand in een baan om de aarde is ge bracht, tien kg batterijen bevatte die slechts gedurende 18 dagen is het 350 jaar geleden, dat Blolczijl van prins Maurits het "M recht verwierf om,een waag op te richten en een wapenschild |le te voeren. ....viert prinses Sibylle van Zweden haar 50e verjaardag. is het 40 jaar geleden, dat s te Parijs een vredesconferentie M werd geopend ter beëindiging van de Eerste Wereldoorlog. llllllllllllllllllllllllllllllltllll PROF. OUD TE ARNHEM: „Derde macht" niet mogelijk Prof. mr. P. J. Oud heeft giste ren op de in Arnhem gehouden Gelderse Boerendag verklaard, dat de V.V.D. in geen geval zal deelnemen aan een regering waarin socialisten zitting heb ben. Eerder in zijn rede had prof. Oud opgemerkt er nog niet zeker van te zijn welke si tuatie zal ontstaan na de aan staande verkiezingen, er daar bij op wijzend, dat prof. Rom- me graag zou willen aansturen op herstel van samenwerking met de socialisten. Hij zeide ook niet te weten welke houding de Christelijk Historische Unie en de Anti-Revolutionaire Partij zullen aannemen. Zijn twijfel over de houding van deze laat ste partij was vooral gegroeid nu prof. Zijlstra die hij als exponent van die anti-revolutio nairen, die tot samenwerking met de socialisten geneigd zijn, beschouwde lijstaanvoerder van die partij is geworden. Prof Oud wees er voorts op dat de V.V.D. slechte ervaringen heeft op gedaan met 't deelnemen aan de brede- basisregering van 1948 tot 1952. Dui delijk is dat de C.H.U. en de V.V.D. voor de heer Romme toen alleen als gevelversiering dienden. „Als er Revolutionaire vinding van Amerikanen: elektriciteit konden leveren, ter wijl het nieuwe apparaat zeker een jaar kan werken. Voorts ver wachten de deskundigen dat zij het gewicht van de atoomgenera tor tot circa 1200 gram zullen kunnen verminderen. De thans vervaardigde generator is cilindervormig, ongeveer 14 cm hoog bij een doorsnee van tien centimeter. Een woordvoerder van de firma in Baltimore die de generator heeft gemaakt verklaarde vrijdag, dat men in april met de bouw van het nu gereedgekomen exemplaar was begonnen. Volgens hem kan het apparaat, als andere dan po- lonium-isotopen worden gebruikt, meer dan een eeuw lang elektrici- teii leverèn. De functionarissen yer klaarden in antwoord op vragen nog, dat ver moedelijk de Sowjet-Unie ook een lichtgewicht generator heeft ont wikkeld, doch waarschijnlijk zijn de Russen daarbij van een ander principe uitgegaan. De J/99 ton metende Nederlandse kustvaarder ,Jtubicon", wel ke ten westen van Pdlma op Majorca op de rotsen is gelopen, waarbij een zeer groot gat in de romp ontstond, moet naar alle loaarschijnlijkheid definitief als verloren worden be schouwd. Het is de sleepboten van de Spaanse marine, die hadden vastgemaakt, niet gelukt, het met schroot geladen schip vlot te krijgen. De foto laat zien hoe de sleepboten trachten het schip los te trekken. Auto slipte en raakte te water: bestuurder gedood In Amsterdam is gisteren een auto geslipt, en in het water geraakt. Hoe wel men er reeds enkele minuten la ter er in slaagde de bestuurder, de 43-jarige fabrikant Joseph Koot uit Amsterdam uit zijn zinkende wagen te trekken kwam de bijzonder snelle redding toch nog te laat. Het slacht offer overleed tijdens het vervoer naar het Wilhelmïna-gasthuis. Hij was met zijn echtgenote, die zich juist voordat de wagen zonk uit een portier wist te'Wringèn, op weg naar de' Lutherse Diaconesseninrichting ont zijn daar opgenomen zoon een bezoek te brengen. strijdpunten waren dan werd de dienst uitgemaakt door de K.V.P. en de P.v.d.A.". In dit verband merkte prof. Oud ook op dat men voor de verkiezingen van 1952 nog niet de conclusie had willen trekken dat sa- menwering met de P.v.d.A. voor de V.V.D. 'tot de onmogelijkheden be hoorde, maar wel dat er behoorlijk tegenwicht moest zijn. Tegen A.R.P. en C.H.U., zo betoogde prof. Oud voorts, hebben wij toen gezegd: „La ten wij wat nauwer samenwerken onder de gegeven omstandigheden nu we staan tegenover de grote mach ten P.v.d.A. en K.V.P., en een derde macht vormen". Een dergelijke samenwerking heeft de A.R. en de C.H.U. echter koud felaten, aldus prof. Oud, die zei er oen verder niet op te hebben aan gedrongen. Hij had verklaard dan maar te zullen zien hoe het zonder deze derde macht zal gaan. Akkoord tussen Groot-Brittannië en Egypte Officieel is te Caïro medege deeld, dat Egypte en Groot- Brittannië een financiële over eenkomst hebben gesloten, wel ke gisteren van kracht werd. De president van de Wereld bank, Eugene Black, die als be middelaar; is opgetreden, heeft medegedé'eld, dat de overeen komst waarschijnlijk over en kele dagen formeel zal wórden ondertekend en dat dan pas de bijzonderheden bekendgemaakt zullen worden. De parafering is gistermiddag te Caïro geschied. Nadat de Engelse regering kennis had genomen van het ontwerp, keurde zij het sluiten van de overeenkomst goed. Gang in Franse ijzermijn ingestort: 5 doden. Te Roncourt nabij Metz in Oost- Frankrijk is vrijdagavond een gang van een ijzermijn ingestort. Vijf men sen kwamen om het leven, twaalf werden gewond en drie worden ver mist. Een groot deel van het gebied werd door de instorting opgeschrikt. De mensen dachten dat er een aardbe ving was. VEERTIEN JAAR NA DE OORLOG: -mamm iHl V: ;V;Ï ■■O'-ï'-v. DEZE FOTO VAN de Vlissingse bui tenhaven is zeer onlangs gemaakt. Wij vermelden dit met enige nadruk, want wie niet beter zou weten, zou wellicht denkeu, dat het hier om een foto uit 1944 ging. Toen immers wer den do kaden van dc Vlissingse ha ven grondig vernield. Terwijl op de ze foto kademuren nog altijd ver woest blijken Inderdaad doet zich in Vlissingens buitenhaven de vreemde situatie voor, dat ongeveer een honderdvijftig me ter kademuur er nog precies zo bij ligt als in november 1944. Of liever gezegd, deze stuken liggen er slech ter bij dan tijdens de bevrijding! Want er is in de afgelopen veertien (Zie slot pag. 2 kol. 4) KORTE PREDIKATIE VREES .Tj vorige week hoorden we het ver haal van iemand die 9 jaar geleden naar Zuid-Afrika was gegaan. Hij vreesde voor de dingen die er in Europa zouden kunnen gebeuren. Aan de andere kant van de evenaar leek het hem veiliger. Echter viel het hem in Zuid-Afrika ook niet mee. Ook daar zag hij dreigende gevaren, zij het dan ook andere. Een paar jaar geleden zag hij de kans schoon om naar de Belgische Congo te -ver huizen, de veilige Congo, het meest rustige gebied in de wereld. Hij zal nu wél spoedig in ons land weer te rug zijnzo werd er aan het einde van dit verhaal bij opgemerkt. Dat is een kenmerkend voorbeeld van een mens die rust zoekt en deze nergens vindt, omdat hij voortgedre ven ivordt door vrees. Overal ziet hij dreigende dingen die komen zul len. Ze zijn er ook in werkelijk heid, overal. Waar op deze aarde vin den we de plaats om er in rust, in volkomen veiligheid te wonen? Het wordt hard nodig dat mensen per raket naar Mars of naar welke planeet dan oolc, kunnen worden ge schoten. Maar ook daarzal er wel wat zijn. De mens heeft ten allen tijde in vrees geleefd. Dat is zo, sinds Kaïn de eerste moord beging uit vrees dat zijn broeder Abel hem op een of andere manier voorbij sou stre ven. Een moderne psycholoog ver telt ons dat de mens voor 80 be staat uit zelfzucht en voor 20 uit vrees. Collega's van hem zijn het er niet mee eens en keren deze verhoudings getallen om. Het doet er trouwens niet zo heel veel toe. Zelfzucht is immers ook vrees, vrees dat het op een onzelfzuchtige manier niet zal gaan in het levenEn zo zou dan de mens voor de volle 100 vrees zijn. We hébben wél eens géhoord dat er in ons land tweemaal zo-veel verzekeringspolissen zijn afgesloten dan het inwoners telt. Als dit vjaar is, hoeveel vrees schuilt er dan niet achter Nu kunnen we opmerken dat er ver klaring genoeg is voor deze vrees, wat een dreiging is er oiiet van de duivelse bomen tot de demon van het verkeer, die ook in deze weken gru welijk zijn slachtoffers heeft ge- eist. En dan dat politieke spel in de wereld, waarvoor we toch ook maar benauwd zijn. En dan de mensen die zo afgunstig zijn, Hoe meer we over al deze dingen beangst zijn, des te beter kunnen ive zien hoe actueel het woord van de Here Jezus is en de vrees die Hij ons leren wil: „Ik zal U tonen wien gij vrezen moet", n.l. Hem die macht heeft U te doden en in de hel te werpen Lükas 12 5). Met deze woorden wil Christus zijn discipelen vrij maken van alle vrees. Wanneer een mens God vreestwaar lijk Godvrezend is, dan kan hij alle vrees laten schieten, zelfs de vrees voor de laatste vreesmacht, de dood. Christus wil de zijnen maken tot waarlijk vrije mensen, tot echte „vrijgemaakten" die zonder vrees hun taak doen en hun weg gaan. H. Geldig tot hedènavond VORSTGRENS OVER NEDERLAND. Voornamelijk in het binneniand plaat selijk mist. Slechts enkele verspreid voorkomende opklaringen. In Holland en Zeeiand lichte dooi, verder landinwaarts temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Weinig wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1