Vier fasen in laatste strijd om monding van Westerschelde CANADEZEN VEROVEREN DE BEIDE BEVELANDEN .NO NAME' oct.si- norjf MOPPING UP oct. si - noy. if MOORD' fiEVELANDj •Domiurg I WALCHEREN WeslkaptH* V**r<71 Middelburg/ .VITALITY -I oct. 25-3/ Wotnsdrecht \Osi*niss*. .CaJzarteJ .INFATUATE I nov.i-3 .VITALITY IT Oct. 26-3/ .INFATUATE JT" (ronoii fotcndcj noY. /-3 DE SLOTAANVAL „INFATUATE I". Deze opera- tie bestond uit een recht streekse aanval op Vlissingen vanuit West Zeeuwseh-Vlaan- deren, eveneens door de Twde- envijftigste Divisie, in samen werking met een bataljon Com mando-troepen en met steun van de marine. „INFATUATE 11". Zij zou op dezelfde dag en bijna op hetzelfde uur als I. beginnen. De „T.-force" van de Konink lijke Marine met Commando's (de Vierde speciale brigade), amfibie-vaartuigen, zware en lichte tanks zouden van Oosten de uit een landing ondernemen bij Westkapelle, teneinde de kustbatterijen te vernietigen en in noordelijke en zuidelijke richting verder te gaan. Beide operaties werden geleid uit het hoofdkwartier van de Tweeëmvijftigsto Divisie, die onder commando stond van ge- neraal-majoor E. Haltewell Smith. Met de meeste spoed werden de voorbereidingen voor deze vier hoofdfasen getroffen. Daarbij toonde de Marine tekenen van on geduld, want zij wist dat weer en tij op niemand wachtten en dat het aantal dagen, waarop met na me een aanval uit deze mogelijk zou zijn, met het verstrijken van het jaar verminderden. Vandaar ook, dat verkenningstroepen van de Marine bij de strijd om de kustplaatsen de infanterie en de genie steeds op de hielen zaten. Op de vijfentwintigste oktober bij voorbeeld de dag waarop Fort Frederik Hendrik viel arriveer de er al een marine-afdeling in Breslcens en op de zesentwintigste verwijderde een opruimingsdienst anderhalve ton explosieven van de landhoofden, terwijl duikers de haven en toegangswegen zuiver den. Dat alles gebeurde onder voortdurend vuur uit de Vlissing- se kanonnen. van een lagere orde geweest. Maar juist daarop waren ze op hun ma nier trots geworden, een soort provinciale trots, de trots van de niet-bejubelden, de niet gewaar deerde^ een trots waaraan echter een bittere spot ten grondslag lag. Tenslotte vochten zij in een oor log, zo redeneerden zij, en ging 't hem niet om vette koppen in de kranten, zoals politici en toneel spelersZo kwamen zij tot de overtuiging, dat zij de zaak alleen uitvochten in deze vergeten hoek, dit vlakke, overstroomde stuk land. Dit alles had hen niet tot gemak kelijk gezelschap gemaakt. Die paar Amerikanen of Engelsen, die dan blijft er een soort verva gende indruk achter van afge rukte voeten in een grijs futu ristisch landschap, iets van Sal vador DaliGolven uit de lopen van het 20 mm geschut dwong de mannen zich vast te klampen aan de dijkbermen, deed hen zelfs dankbaar voor water zijn. Dan was ei; dat af schuwelijke spervuur van mor tieren met hun angstaanjagend geluid. Medische troepen haal den de mannen uit de modder, het slijk en het water, brachten VRIJDAG 16 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT hen naar de hulpposten achter de gevechtslinie om hun gevoel terug te geven, ja zelfs het be sef van pijn Maar de Vierde Canadese Brigade ging verder bij de Krcekrakdam. De eerste dag de vijfentwintig ste oktober kwam men een klei ne vijf kilometer vooruit en op de avond van de zesentwintigste ver kenden vooruitgeschoven patrouil les de oostelijke dijk van het Ka naal door Zuid-Beveland. In een gewone oorlogsvoering zou een dergelijk kanaal worden be schouwd als een niet geringe, mis schien wel als een niet te passe ren hindernis. Voor de Canadezen scheen het niet veel meer te bete kenen dan een routinezaak. De Zesde Brigade was gereed om er aan mee te helpen. De brigade commandant, die eens poolshoog te kwam nemen, werd met jeep en al opgeblazen en ernstig ge wond. Kleine groepen infanteris ten en genie-mensen waren „uit gewaaierd" langs het kanaal. De sluizen in Hansweert en We- meldinge, de Postbrug en de Vla- kebrug lagen echter alle onder be scherming van de vijandelijke bat terijen en daarom moest het ka naal met boten worden overge stoken: op de avond van de ze venentwintigste oktober slaagde de Zesde Brigade er in twee brug- gehoofden te vormen. Op een der de punt werden de mannen door vijandelijk granaatvuur terugge slagen, maar voor de Duitsers was dat een schijn-overwinning. Im mers op de zesentwintigste okto ber was inmiddels operatie „Vita lity II" begonnen, de landing op de Bevelandse kust vanuit Terneu- zen. x) Daardoor werd de vijand in de flank aangevallen en was hij tot terugtrekken gedwongen. De operatie „Vitality H" betekende een herhaling van de „Switch- back"-formule in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Daar had de landing over de Braakman het geallieerde bruggehoofd over het Belgische Leopoldkanaal bij Eede verzwakt. De landing op Zuid-Beveland nu dwong de Duitsers hun positie langs het kanaal door Zuid-Beve land prijs te geven. Op de achtentwintigste oktober werden de sluizen bij Wemeldinge veroverd en voorts kon snel in het centrum worden doorgestoten. Op de avond van de zevenentwintigste had de vijand circa vijfhonderd man op Noord-Beveland via de Zandkreek teruggetrokken, ter wijl een drieduizend man naar Walcheren werd overgebracht. Al met al waren er maar weinig Duitsers meer in het Bcwelandse gevechtsterrein. Doch de voort gang van de geallieerden bleef nog altijd 'n dodelijke gang: wegen en dijken waren bezaaid met mijnen en de Duitsers bestookten hen voortdurend met artillerievuur. Eind oktober tenslotte waren de Bevelanden van de Duitsers gezui verd. Het Achtste Verkenningsre- gimerit van de Canadezen stak in Nederlandse boten de Zandkreek over en kon Noord-Beveland zon der gevecht bezetten. Toen de bunkers, die de toegang naar Wal cheren bewaakten, tenslotte waren omsingeld en tot capitulatie ge dwongen, had de Tweede Canadese Divisie haar taak bijna volbracht. De Vierde Brigade begon zich in Goes te verzamelen, waarbij het hoofdkwartier werd gevestigd in een gebouw, waarin de Duitsers hadden gezeten. Daar had men eindelijk weer eens wat comfort... x) Deze operatie zal in een vol gend artikel worden beschreven. op hun weg kwamen, zouden zij. behandelen met een soort onhan dige verdraagzaamheid, zoals mensen doen, die een hoop werk voor de boeg hebben en dus geen tijd voor zo-maar-een-babbeltje. „Kom later maar'es terug als alles achter de rug is. We hebben dan het huis op orde en de koffie klaarMen kon hen er beter niet op wijzen, dat de Amerikanen en de Engelsen toch ook nog aan het vechten waren. Beter was het maar niets te zeggen Na de bittere gevechten rond Woensdrecht waren de Canadezen samengesmeed tot een soort hech te familiegemeenschap. Maar in feite wilden zij dit alleen-voelen opzettelijk, alleen zijn in dit ge vecht met die afschuwelijke erva ring, die zij als iets persoonlijks begonnen te koesteren. En nie mand had het recht zich daarbij in te dringen Toen de Vierde Canadese In- fanterie-brigade naar het wes ten oprukte om zich een weg te banen door de nauwe doorgang naar Zuid-Beveland, was hun geestkracht bewonderenswaar dig. De weg, waarlangs zij vochten zat vol gigantische kraters, reusachtige gaten, die zelfs een bulldozer versloegen. Een man van de genie had er een opgemeten en was tot een doorsnede van meer dan twin tig meter gekomen. En derge lijke kraters waren geen zeld zaamheid. Verder waren er lan ge met draden verbonden pa len in de overstroomde polders geplant, had men bomen ge rooid om het aantal obstakels nog te vergroten en tenslotte waren allerlei soorten mijnen zorgvuldig over de hele route gezaaid. Wanneer men nu nog eens aan dat alles terugdenkt, De Canadezen moesten dus vanuit West-Brabant met de verovering van Zuid-Beveland beginnen. Het Canadese tanks passeren een wegwijzer vlak bij Kruiningen. gen met de Canadezen, om ver volgens verder te gaan in de richting van de Sloedam. Zodra deze beide operaties hun climax zouden hebben bereikt, zouden de derde en de vierde fasen starten, de operaties „In- (VI) fatuate I" en „Infatuate II". was met hen een eigenaardige zaak. Sinds de Seine had zich bij voortduring een bijzonder gevoel van hen meester gemaakt. Dat was eind september al merkbaar geweest in Gent en in Brugge. Zij waren namelijk gaan denken, dat het voornaamste deel van de oor log elders werd uitgevochten en dat zij daardoor in toenemende mate werden vergeten. Zij hoor den de triomfantelijke echo's van troepen, die ver waren doorgesto ten, zij hoorden over lachen en tranen, bloemen en champagne rond de bevrijding van Brussel, Parijs, ja zelfs van Antwerpen, dat door de Engelsen was ingeno men. Hun eigen ervaringen waren DE OPERATIES VAN de Tweede en Derde Canadese Divisie verzegeling van de Zuïdbevelandse „hals" en verovering van de Breskense liaven waren noodzakelijk vóórdat de vijand van het bolwerk Walcheren bon worden verdreven en vóórdat de ge hele noordelijke oever van de Westerschelde kon worden vrijge maakt. Op de 25-ste oktober waren die operaties achter de rug, zodat zonder verder uitstel de eerste fases van 't uiteindelijk plan werden aangevat. Eind oktober waren de Duitsers van drie kan ten omsingeld en liep hun enige aanvoer- en ontsnappingsweg over zee via Veere en het Veerse Gat. Doch deze smalle zee-arm konden zij alleen gebruiken, indien zij er in slaagden Noord-Be veland in handen te houden. Begin oktober waren op Walcheren de dijken op vier plaatsen doorgebroken, waarna bij Westkapelle het voornaamste gat was verbreed door herhaalde luchtaanvallen. De kracht van de R.A.F. had zich overigens in dit Zeeuwse strijdgebied op uitge breide schaal doen kennen, want ter aanvulling van de nauwkeu rige bombardementen op de dijken maakte het Bombardements- commando tussen de elfde en de eenentwintigste oktober bijna duizend vluchten, waarbij circa vijfduizend ton bommen werd gedeponeerd op de Duitse batterijen aan de westkust. Deze aan vallen evenwel maakten slechts de helft uit van het totale aan deel der R.A.F. in deze slag. Eind oktober 1944 waren de Duitsers op Walcheren van drie zijden ingesloten Op de eenentwintigste oktober bleek uit luchtverkenningen, dat Vlissingen en Middelburg eiland jes waren geworden en dat de he- ie vesting Walcheren nu bestond uit een reeks geïsoleerde verdedi gingseilanden. Niettemin bleven de voornaamste Duitse verdedigings punten, bestemd om een westelij ke aanval uit zee te keren en de Scheldemonding te beheersen, in hun soort de geduchtste ter we reld. De geallieerden besloten de defini tieve slag om de Schelde in vier hoofd-fasen af te werken. Er werden door de Canadezen verwoede gevechten geleverd om de toegang naar Ziiid-Beveland. te verzegelen. Bij deze gevechten xverd de prachtige kerk van- Wouw grotendeels verwoest. VITALITY I. De eerste fase, operatie „Vitality I", bestond uit de opmars van de Tweede Canadese Divisie door de land engte van Zuid-Beveland. Deze troepen zouden Noord- en Zuid- Beveland moeten veroveren en dienden bovendien een brug- bruggehoofd te vormen op Wal cheren bij de Sloedam. VITALITY H. De tweede fase, operatie „Vitality n" zou wor den ondernomen in combinatie met „Vitality I". De Tweeën- vijftigste Engelse Divisie, on dersteund door marine, amfi bie-voertuigen en tanks, zou van Tér neuzen en de kop vau Ossenisse uit de Westerschelde oversteken naar Zuid-Beveland, een verbinding tot stand bren-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7