Minister Staf onthoudt zich van koersaanduiding landbouwpolitiek Chassis van benzinetankwagens verroestten in Soesterberg NA LAWAAI-OVERLAST SLUITING MELKUITGIFTE-STATION KLAmORD VRIJDAG 16 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LANDBOUWBEGROTING NAAR EERSTE KAMER Principiële beslissingen slechts in buitenlands beleid De regering' acht het- gewenst, dat de begrotingsbehandeling ook in de periode, voorafgaande aan de ontbinding van de Tweede Kanier der Staten- Gencraal, zoveel mogelijk wordt voortgezet. Dit deelt de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening ad inte rim, ir. C. Staf, nice in de memorie van antwoord bij de landbouwbegro ting 1959 aan de Eerste Kamer. Wegens de tijdelijkheid van de door hem aanvaarde opdracht, ligt het niet op zijn weg aan te geven, in welke rich ting het landbouwbeleid zich voor de toekomst zal moeten ontwikkelen. Evenmin kan van hem worden verwacht, dat- hij zijn oordeel geeft over het tot nu toe gevoerde beleid, Minister Staf heeft zich tot taak gesteld het departement van landbouw, visserij en voedselvoorziening, zoals hij dat van zijn ambtsvoorganger heeft overgenomen, reilend en zeilend te houden tot de formatie van een nieuw kabinet. Slechts wanneer dit hem noodza kelijk mocht blijken zal hij afwijken van het gevoerde beleid. Hij zal zich zoveel mogelijk van be- leiusbeslissingen, die van principiële aard zijn en cie toekomstige minister zouden binden, onthouden. In een aantal gevallen te denken valt aan vraagstukken van buitenlands beleid kan het nemen van een beslissing niet worden uitgesteld. Voor zover ten aanzien van de garantieprijzen oogst 1959 nog beslissingen moeten worden genomen zal dat zo snel mo gelijk gebeuren. De regering is nog steeds wachtende op het rapport van de commissie van advies inzake de uitgifte van domein gronden (commissie-Hofstee), waarin o.a. aandacht aan het vraagstuk van de vestigingseisen zal worden ge schonken. De regering is van mening, dat de accijns op suiker niet afzonderlijk verlaagd kan worden, maar dat dit vraagstuk moet worden bezien in het kader van de totale unificatie van de accijnzen in de Benelux. Markt- en prijsbeleid Op dit moment Iaat de situatie op de zuivelmarkt zich iets gunstiger aanzien dan het vorige jaar, hoe wel er op wat langere termijn nog geen reden is voor optimisme. De oorzaak van de vecente verbete ring moet enerzijds worden ge zocht .in het feit dat in enige lan den, waaronder Nederland, tijdens het dieptepunt van de zuivelcrisis de consumentenprijzen voor zui- velprodukten belangrijk zijn ver laagd, hetgeen de consumptie sterk heeft gestimuleerd en waar door de voorraadpositie, bij de in gang van het winterhalfjaar met zijn relatief lage melkproduktie, een krachtige verbetering kon on dergaan. Anderzijds heeft iri een aantal landen met name Enge land, België, Denemarken en Ne derland de prijsverhouding tus sen melk en akkerbouwpi odukten een wijziging ten nadele van de melk ondergaan, hetgeen een ze kere prikkel heeft gegeven om de melkproduktie te beperken of een verdere opvoering van de produk- tic tegen te gaan. V oedergraanteelt Alvorens een definitieve beslissing te nemen over de verdeling van de voor de oogst 1959 beschikbaar gestelde 25 miljoen gulden ten behoeve van een aanvullende regeling voor de voedergraanteelt, is het gewenst de ze maatregelen het landbouwschap stelt voor het bedrag uit te keren in de vorm van een toeslag op basis van de met voedergranen beteelde oppervlakte te coördineren met de andere beleidsmaatregelen met be trekking tot voedefgranen (monopo- liuheffingen en toeslagregelingen voe dergranen lichtere gronden). Binnen niet al te lange tijd zal voor de opbouw van het garantie- beleid advies worden uitgebracht door dc Sociaal Economische Raad. De mogelijkheden welke het borg stellingsfonds voor de landbouw biedt zijn nog onvoldoende bekend. Dit blijkt uit het feit, dat in de land bouwsector slechts op beperkte schaal van de bemiddeling van dit fonds bij het verkrijgen van krediet gebruik wordt gemaakt, hoewel in een aantal gevallen sprake is van een zwakke liquiditeitspositie. Vlas en suiker Indien in de komende maanden wat meer inzicht is verkregen in dc ver moedelijke ontwikkeling van de teelt en de verwerking van vlas op langere termijn zal de bewindsman zich bera den of het voor oogst 1958 gevolgde beleid ook voor oogst 1959 kan wor den toegepast. Hot overleg met het Landbouwschap en de suikerindustrie over de prakti sche uitwerking van het beginsel, dat de garantieprijs voor suiker slechts geldt voor <le produktie die in bet binnenland kan worden afgezet, is nog gaande. Daarom kan nog niet worden aangegeven, welke regelin gen zullen worden getrofren ten aan zien van de realisering van de over- lieidsgarantie voor de oogst 1959. Het lijdt geen twijfel dat het volledig ge produceerde kwantum van oogst 1958 onder de garantie valt en dat het overschot van' deze oogst geen in vloed dient te hebben op de voor oogst 1959 te verlenen garantie. OUDE DAME MAAKTE AANMERKING Ruppert (C.N.V.) hield rede over Nederlands socialisme Jn een rede gehouden op ecu bijeen komst ter viering van bet veertig jarig bestaan van de Groninger Christelijke Besturenbond (de plaat selijke centrale van het Christelijk Nationaal Vakverbond), heeft de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert. onder meer betoogd, dat in het Nederlands socialisme steeds zowel Duits-Marxistische als Engels- revisionistische factoren hebben ge werkt. Aanvankelijk overheerste het Marxis tische klassenstrijdbeginsel. Niet in de eerste plaats ónder invloed van de christelijke sociale beweging is cr in het Nederlands socialisme allengs meer begrip gekomen voor dc ge dachte van overleg en samenwerking, zo zei de heer Ruppert. De heer Drees noemde hij de exponent daar van. Voor de heropbouw van Neder land is deze koerswijziging in het socialisme van grote, betekenis ge weest. aldus de C.N.V.-voorzitter. Volgens de heer Ruppert zijn cr te kenen die erop wijzen, dat de Marxis tische elementen in het Nederlands socialisme thans weer sterk worden. De heer Ruppert zei voorts, dat de christelijke vakbeweging er niet aan denkt zich te verliezen in een nega tief anti-socialisme. Zij realiseert zich integendeel, dat het liberalisme in Nederland opnieuw de kop op steekt. Een liberalisme, dat volgens dc heer Ruppert, de arbeidersstand de ware vrijheid niet zal brengen. VIT DE KOERS. Joseph Rijntjes (25), ccn stoker van de „Alpherat" ging in Buenos Aires passagieren en keerde met een taxi naar zijn schip terug. Dc chauffeur merkte echter de handle van een wissel niet op. De auto botste er tegenaan, raakte uit de koers en reed van de wal. De voorwielen bleven echter hangen aan de rand van een zolderschuit, en Rijntjes slaagde er in op het schip te klimmen. Zich vasthoudend aan de rand wist hij de chauffeur uit zijn wagen te trekken. Beiden hadden slechts enkele schrammen. SNELI1EÏI). De douane op het vlieg veld Orly heeft woensdagavond een piloot van de Air France, die een vliegtuig uit Chicago had binnenge bracht. ontlast van een bedrag van 87.000 dollar in bankpapier. De piloot had het geld niet aangegeven. Hij werd door een douanebeambte in burger aangehouden, toen de beamb te de indruk had dat de piloot de formaliteiten snel achter de rug wil de hebben. De boete die de piloot on der ogen moet zien, ltan een hoogte krijgen van driekwart miljoen gul den. Parkeerplaats moet eerst afgesloten worden De Verenigde Gooise Melkcentrale zal bij besluit van de Kroon het enige ja ren geleden gebouwde mei kuitgifte- station aan de Nieuwe Spiegelstraat in Bussum moeten sluiten totdat de er naast gelegen parkeerplaats, waarop in de vroege ochtenduren melkflessen en kratten werden gelost, overdekt en afgesloten zal zijn en het lawaai van liet lossen door gelulddichte wanden en een asfaltvloer buiten niet meer of nauwelijks te horen zal zijn. Een oude dame, die naast het uitgif- testation woont, had aanmerking ge maakt op het matineuze lawaai, waarvan zij veel hinder onder vond. De V.G.M. had enkele jaren ge leden voor de bouw van het nieuwe melkuitgiftestation van de gemeente Bussum een hinderwetvergunning gekregen. Met de bouw was ongeveer een ton gemoeid. Het optrekken van een belendend gebouw op de parkeer plaats zal thans een extra bedrag van ongeveer 40.000 gulden kosten. Eerst zal echter een nieuwe hinderwetver gunning moeten worden aange vraagd. Zolang de parkeerplaats nog open is zal de uitgifte van melk moeten worden stopgezet en zal de V.G.M. deze weer zoals vroeger in de De Koninklijke Marine toont voor het eerst aan het publiek een model van een uitzonderlijk type onderzee boot. Het model lieef een plaats ge- kregen op de tentoonstelling „een halve eeuw scheepsbouw", welke in Rotterdam wordt gehouden. De onderzeeboot (ontwerp ir. Gun ning) telt drie cilinders in plaats van een- In de bovenste verblijft de be manning en er is plaats voor de be wapening. De beide onderste cilinders herbergen de voortstuwingsinstalla tie. vroege morgenuren met melkwa gens bij de handelaren moeten be zorgen, hetgeen dus inhoudt dat de omwonenden van deze melk handelaren vermoedelijk weinig te spreken zullen zijn over het la waai, dat deze bezorging onver mijdelijk met zich meebrengt. Het melkuitgiftestation, dat thans dus tijdelijk wordt gesloten, werd en kele' jaren geleden gebouwd 'ter ver vanging van het oude aan de Spie gelstraat, dat niet aan de eisen vol deed. Vrouw en kostganger trachtten man te doden (Van onze correspondent) In het; huis van bewaring iu Breda, waar zij sinds 26 december zijn op gesloten, hebben de 40-jarige fa brieksarbeider C. van S. uit Breda en de 48-jarige echtgenote van de caféhouder D. uit Leur bekend dat zij tezamen gepoogd hebben de café houder D. te vergiftigen. In de zomer van 1958 heeft Van S. met geld van de vrouw rattelcruid gekocht en op een daartoe gunstig moment hebben zij tot twee keer toe korrels van het vergif in de koffie van D. gedaan en toen D. dit over leefde, hebben zij eenmaal vergif door zijn voedsel gedaan. D. werd na het eten wel misselijk, maar heeft dit ook overleefd, dank zij zijn sterk gestel. Van S^was bij het echtpaar in de kost. Eind 1958 ging van S. naar Breda en daar is hij dusdanig loslip pig geweest, dat de politie kon over gaan tot arrestatie. Van S. beweert dat hij niets tegen D. had en dat hij onder invloed van de vrouw gehan deld heeft. De vrouw daarentegen De drie jaar oude Paul Norris uit Portsmouth (Eng.) was met zijn ticee jaar oude zusje naar de haven gelopen om pappie te verwelkomen. Vader Stanley Norris zou aan boord van de kruiser Sheffield uit het Mid dellandse Zee-gebied terugkeren. De spanning van het wachten werd het kleine vrouwtje te machtig, doch de keiharde marineman Paul Non-is hield onbewogen zijn zusters para pluutje vast. Had U soms iets anders van een rondborstig zeeman ver wacht Premies vrijwillige ziekteverzekering verhoogd. Bij 50 algemene ziekenfondsen is (le premie van de vrijwillige verzeke ring met ingang van 1959 verhoogd. De verhogingen lopen per week uit een van 0,05 tot 0,60 per verze kerde van 16 jaar en ouder. Bij 49 fondsen is de premie niet gewijzigd, bij 16 dezer fondsen bestaat 't voor nemen in de loop van 1959 tot verho ging over te gaan. Alle door de fondsen gewijzigde pre mies zijn door de financiële com missie uit de ziekenfondsraad goed gekeurd. Het (gewogen) gemiddelde van de weekpr'emies is gestegen van 1,97 in januari 195S tot 2,14 in januari 1959. In januari 1958 varieer de de premie van 1,50 tot 2,30, met ingang van 1959 van 1,60 tot 2,70 per week. beweert, Enkele fondsen hebben besloten met dat Van S. het initiatief had ge- ingang van 1959 alsnog kraamgeld nomen, pe^ politie heeft bij het of een tegemoetkoming in de kosten onderzoek kunnen vaststellen, dat er geen verhouding tussen Van S. en de vro.uw heeft bestaan. Over het motief van Van S. tast men dan ook nog volledig in het duis ter. van kraamhulp aan de verstrekkin gen van de vrijwillige verzekering toe te voegen. Hierdoor kan thans 75 pet der vrijwillig-verzekerden aan spraak op deze verstrekking doen gelden. In januari 1958 was dit 62 pet. D.M.L. OPNIEUW IN OPSPRAAK Bedrag van schade nog niet bekend (Van onze Haagse redactie) Het D.M.L. (Directoraat Mate rieel Luchtmacht) is weer in op spraak gekomen doordat 27 benzinetankwagens, die in 1954 voor een bedrag van in totaal circa anderhalf miljoen gulden waren besteld, buiten gebruik zijn gesteld. De chassis vertoon den namelijk verschillende af wijkingen, zij hebben lange tijd ongebruikt gestaan, omdat er vertraging was ontstaan bij de levering van de bovenbouw van deze wagens. Hoe groot de scha de is kan nu nog niet worden gezegd. De generale staf heeft een grondig onderzoek inge steld. Var. het hoofd van de legervoorlich- tingsdienst, mr. G. P. Kiès, vernamen wij, dat in 1954 27 fords c 900, zeer zware chassis in handelsuitvoering waren besteld. De bovenbouw (de tanks) zouden worden geleverd door de firma Jongerius te Utrecht. Toen de eerste chassis waren afgeleverd bleek, dat de firma Jongerius, door financiële moeilijkheden, niet in staat was de bovenbouw tijdig af te leve ren. „We stonden toen voor een dile- ma", aldus mr. Kiès. „Wij willen be grip tonen voor de moeilijke positie van de Utrechtse firma, daarbij over wegende dat indien de order onmid dellijk werd ingetrokken, Jongerius in nog grotere financiële moeilijkhe den zou geraken", zo betoogde de' heer Kiès verder. De order werd toen niet ingetrokken, maar toch ging Jongerius failliet. Daarna werd de order aan de D.A.F. te Eindhoven gegeven, maar ook dit bedrijf was niet in staat de order op tijd af te leveren. De chassis waren inmiddels opgeslagen op een verza melplaats in de openlucht te Soester berg. Elf maanden zijn de chassis daar gebleven. Men had echter ver zuimd de chassis te vrijwaren tegen de nadelige invloeden van het langr tijd ongebruikt blijven met als gevolg dat allerlei technische storingen door verroesting ontstonden. Deze afwijkingen bleken, toen de wa gens van de bovenbouw waren voor zien en in gebruik waren genomen. Men ontdekte toen ook aan verschil lende wagens corrosieverschijnselen. Daarop werd besloten alle wagens, uit veiligheidsoverwegingen, buiten dienst te stellen. Het hoofd van de legervoorliclitlngs- dienst zei echter uitdrukkelijk, dat deze zaak niets met een onoordeel kundig of ondeskundig aankoopbeleid heeft te maken. Het verschijnsel is ontstaan als gevolg van een ongeluk kige samenloop van omstandigheden, aldus de heer Kiès, die hieraan nog toevoegde, dat deze affaire buiten het zo gekritiseerde aankoopbeleid van het D.M.L. met betrekicing tot de helmen en gasmaskers staat. De mo toren van de wagens lopen nog alijd goed. Het gaat slechts om enkele on derdelen van het chassis. Toen de wagens in Soesterberg werden opgeslagen, dacht men be slist niet, dat de aflevering van de bovenbouw zo lang op zich zou Ia- ten wachten. Men verwachtte ie dere dag een oproep te krijgen de wagens naar Eindhoven te rijden voor de plaatsing van de boven bouw. Daarom had men geen spe ciale maatregelen genomen de chassis tegen de weersinvloeden te beschermen, zo deelde de leger- voorlichtingsdienst ons mee. Het Wereldgebeuren Executies Dat Fidel Castro's Cubaanse re bellen de overwinning konden behalen op het regime van de dictator Batista, wordt verklaard uit een viertal factoren. In de eerste plaats was daar het grote enthousi asme van Castro en diens volgelin gen. Vijfentwintig jaar oud. deed hij niet een aantal medestudenten op 26 juli 1953 een doldrieste aanval op een kazerne in Santiago de Cuba. Batista zelf heeft om deze verzetsonderne- ming, die op een mislukking uitliep, hartelijk gelachen. Hij beschouwde het hele incident als een soortement grap en zette Castro wel in de ge vangenis maar liet hem niet marte len of doodschieten, (een lot dat se rieuze tegenstanders herhaaldelijk ten deel viel). Castro werd in 1955 bij een algemene amnestie vrijgela ten. Het was Batista ontgaan, dat Castro's verzetsdaad door velen wél serieus werd genomen; dat zij werd beschouwd als een symbool van de wens om het dictatorsjuk af te schudden en zowel aan het wrede be wind als aan de corruptie die hoogtij vierde, een eind te maken. Men kent de verdere geschiedenis: lioe deze zoon van een tamelijk wel varende suikerplanter na zijn gevan genschap in ballingschap ging, eerst naar de Verenigde Staten, later naar Mexico, en hoe hij op 26 december 1956 op de kust van de provincie Oriente landde met tachtig mede standers. Ook dit initiatief werd door dictator Batista eerst nauwelijks de moeite waard geacht om er veel aan dacht aan te schenken; vooral omdat er na de „warme ontvangst" door de machinegeweren der regerings troepen niet meer dan twaalf der guerilla's in leven bleven. Maar toen deed een tweede fac tor zich geiuen, aie voor Cas tro's overwinning van niet te onderschatten betekenis was: net volk herinnerde zich „de zesentwintig ste juli" en steeds meer jeugdige Cu banen voegden zich bij het avontuur lijke revolutionaire gezelschap. Daar bij kwam de derde factor: bevelheb bers van het regeringsleger zagen in het begin een voordelig zaakje in het verhandelen van wapens aan de „toch zo onbetekenende" guerilla's. Het gevolg was echter, dat die ver zetsstrijders voldoende macht kregen om degelijker dan op 26 juli. 1953 kazernes te overvallen en daar meer wapens weg te nemen dan diezelfde officieren welkom was. En tenslotte was er nog een belangrijke omstandigheid die tot de aanwas van Castro's macht (van 12 man tot naar schatting 3000 strijders van beiderlei kunne) leidde: de wrede onderdruk king waartoe het regime van Batis ta in steeds ernstiger mate overging. Martelingen en doodvonnissen zetten veel kwaad bloed. Inmiddels zijn de rollen omge keerd en Fidel Castro is nu de grote man. Batista vluchtte op de eerste dag van dit jaar; één van Castro's aanhangers, Urutia, kwam voor hem in de plaats. Castro heeft in Havana plechtig een „model-repu bliek" uitgeroepen, waarbij hij onder meer beloofde dat men „zich zou ke ren tegen alle landen die door dicta tors worden geregeerd". Als is zoals Castro zelf zei, de revolutie nog niet ten einde, omdat er groepen zijn die kennelijk de wapens nog in reserve houden om eventueel een eigen zin door te drijven, toch heeft zich onder de Cubanen een grote vreugde over Castro's overwinning en een grote haat ten opzichte van de vertegen woordigers van het oude regime ont laden. Die haat uit zich de laatste veertien dagen in een onafgebroken reeks van wel bijzonder vlot door mi litaire rechtbanken uitgesproken doodvonnissen, die in allerijl worden voltrokken. Men schat, dat er meer dan 200 mensen, onder wie vooraan staande officieren van het vroegere regeringsleger, manschappen van Ba tista's geheime politie, cipiers van ge vangenissen enz., naar afgelegen plaatsen zijn gebracht waar op som mige dagen vrijwel doorlopend dode lijke geweerschoten knallen. De laat ste woorden van sommige veroordeel den zijn, dat zij ook tot C^stio's re bellen gerekend behoorden te wor den Met senator Wayne Morse, demo cratisch voorzitter van een Amerikaanse congres-subcom missie voor Latijns-Amerikaanse aan gelegenheden, zal iedere democraat het eens zijn dat „executie van poli tieke tegenstanders niet de juiste me thode voor de leiders van het nieuwe bewind in Cuba is om de steun te winnen van vrije mannen en vrouwen over de hele wereld". Morse drong, over de hoofden van zijn medeleden heen, bij Castro en de zijnen erop aan, de executies op te schorten tot de gemoederen wat tot rust zijn ge komen en een betere atmosfeer is ontstaan voor dergelijke rechtszaken. Het valt te betreuren, dat Castro al thans in het begin van zijn niachts- periode gebruik maakt van methodes die kenmerkend waren voor Batista's politiestaat. FIDEL CASTRO Batista-methodes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5