Zierikzee dient aangewezen te worden als ontwikkelingskern De tijd is rijp voor oesterproef Veersegat Zeeuwse Almanak KAMER VAN KOOPHANDEL HELPT ONDERNEMERS BIJ AANVRAAG CEMA -PATENT NABESCHOUWING OVER ZITTING VAN ZEELANDS STATEN Agenda s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 16 JANUARI 1009 NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER DIJCKMEESTER: Werkgelegenheid moet op nieuwe positieve basis worden gezet „Het is van groot belang, dat de minister van economische zaken de stad Zierikzee zal aanwijzen als ontwikkelingskern in de tot probleemgebied geproclameerde provincie Zeeland. Alleen reeds het woord ontwikkelings kern heeft iets stimulerends, positiefs en dynamisch. Naarmate wij meer in het „krachtveld" van de Randstad Holland komen te liggen, moet de werkgelegenheid op een nieuwe positieve basis worden gezet". Aldus ver klaarde burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Zierikzee donderdag avond tijdens de eerste vergadering van de gemeenteraad In 1959. Gezien de problemen op het gebied van de volkshuisvesting, de sanering van de daartoe in aanmerking komende stadsdelen, de riolering en de verplaat sing van de landbouwbedrijven uit de binnenstad, achtte de raadsvoorzit ter het van groot belang, dat Zierikzee inderdaad wordt aangewezen als ontwikkelingskern. De burgemeester had in het begin]nieuwe wegen moeten zoeken. Dit van zijn rede de huisvesting onaer vraagstuk zal niet plaatselijk, maar de loep genomen. Het afgelopen jaar regionaal moeten worden aangepakt, heeft deze gemeente niet dichter ge- zo meende hij. De bevordering van bracht bij de oplossing van het wo- het watertoerisme biedt raogelijkhe- irobleem. De lijst van woning-1 den voor de gemeente Zierikzee, zo zoekenden vermeldt niet minder dan 194 namen, waarvan er 32 als ur gent staan geboekt. Teleurstellend noemde de voorzitter het, dat in 1958 feen enkele woningwetwoning ir ierikzee kon worden gebouwd, on danks het feit. dat Gedeputeerde Sta ten van Zeeland het bouwrijp ma ken van een voor deze categorie wo ningen bestemd terrein goedkeurden. Hoewel het aan Zeeland toegedachte contingent woningen niet groot is, achtte mr. Dijckmeester het billijk, dat Zierikzee er in zou meedelen. Een goede kans bestaat, dat een aantal middenstandswoningen in de parti culiere sector zal worden gebouwd, zo deelde hij voorts mede. De actieve woningbouwvereniging „Beter Wo nen" heeft het afgelopen jaar de bouwactiviteit in de binnenstad gesti muleerd, zodat er enige groei was te zien ln vergelijking met 1957. Burgemeester Dijckmeester verklaar de voorts, dat Zierikzee als centrum gemeente de verzorging heeft van een omvangrijke onderwijstaak. Verheu gend noemde hij de bouw van de bei de ulo-scholen, waarmede enkele maanden geleden is gestart. De Zeeuwse Muziekschool heeft een bloeiend filiaal in deze stad. In het jeugdorkest heeft Zierikzee een be nijdenswaardige vorm van vrije tijdsbesteding, aldus de burgemees ter. Het feit, dat Zierikzee met 2500 schoolgaande kinderen slechts de beschikking heeft over één gym nastieklokaal is een doorn in het oog van het gemeentebestuur. Men heeft evenwel de plannen tot de bouw van een tweede gymna stieklokaal nog niet kunnen ver wezenlijken. Voor het overige noemde mr. Dijckmeester de per spectieven met betrekking tot de sportbeoefening bevredigend. De nieuwe sportvelden zullen volgend jaar in gebruik worden genomen. De aanleg van een nieuwe rijks weg levert dan geen moeilijkhe den meer op. Het nieuwe zwem bad noemde hij een aantrekkelij ke aanwinst voor Zierikzee en de omliggende dorpen. VREEMDELINGENVERKEER. De bevordering van het vreemdelin genverkeer is volgens zijn inzicht in een overgangsstadium. Men zal naar ogenblik vele kustvaarders de haven van Zierikzee aandoen, kan dit het verlies van de provinciale boot niet compenseren. Wat de monumentenzorg aangaat, herinnerde burgemeester Dijckmees ter aan de mededelingen van de mi nister van O., K. en W., dat voor de meest urgente restauraties in het land een bedrag van 10 miljoen gul den nodig is. Het ziet er evenwel niet naar uit, dat dit bedrag op de rijks begroting van' acht miljard gulden kan worden uitgetrokken. De verge lijking met de huiseigenaar dringt aich op, namelijk, dat de man met een inkomen van f 8000 geen 10 zou kunnen missen voor de noodza kelijkste herstelwerkzaamheden aan zijn fraai huis betoogde de raads voorzitter. De gemeente mag zich hierbij niet zonder meer neerleggen. De burge meester deelde voorta mede, dat de diensten van het rijk en de provincie, alsmede particuliere instellingen en bureaus, bij voorkeur huisvesting trachten te vinden aan het Oude Ha vencomplex. Een streven, dat van gemeentewege wordt gestimuleerd, zei hij. Burgemeester Dijckmeester wees In zijn nieuwjaarsrede voorts de goede betrekkingen met St.- ilaire en Hatfield. In het laatste deel van zijn rede kwam spreker nogmaals terug op de centrale positie, die Zierikzee in de eilandengemeenschap inneemt. In dit verband noemde hij enkele pro blemen: zoals die zich voordoen bij het nieuwe Rode Kruis-ziekenbuis te Zierikzee en het oude ziekenhuis te Noordgouwe, de waterleiding en de werkgelegenheid. Ook de voorgeno men samenvoeging van de gemeen ten op het eiland leidde tot naden ken over de situatie op Sehouwen- Duiveland. Intergemeentelijke sa menwerking dient te worden gesti muleerd; dit eiland leent zich daar bij uitstek voor, aldus de burgemees ter. De uitvoering van het Deltaplan maakt dit tevens tot een dwingende eis. VESTIGINGSVERGUNNING BEDRIJVEN GRATIS atlas na dt Benelux bij leder paar Cema-patentschoensn Jongens* en meisjesschoenen Goede belangstelling voor de „zitdagen". Sinds maandagochtend J.l. heeft de heer J. Touw, chef van de afdeling Vestigingswet van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilan den, met een medewerker en twee assistenten zijn kantoor voor enige tijd verwisseld met de bovenzaal van het Nederlands Koffiehuis te Mid delburg. Dit in verband met het van toepassing worden van de Vestigings wet Bedrijven 1954 voor een groot aantal bedrijfstakken. Om de onder nemers, op wie deze wet betrekking heeft, zo min mogelijk last te be zorgen, heeft de Kamer van Koop handel besloten, op 24 centraal gele gen plaatsen in het uitgebreide dis trict van de Kamer, zitdagen te hou den. Hier worden dan door een spe ciaal hiervoor geschoold team, onder leiding van de heer Touw, de men sen geholpen met het invullen van hun formulieren. De eerste plaats waar men dit doet is Middelburg, met de daarbij inge deelde gemeenten Koudekerke, Sint- Laurens, Veere, Arnemuiden en Nieuwland. In totaal gaat het hier VAN AANVARING. Het Nederlandse motorschip „Miran da" (360 ton) is donderdagmorgen bij het verlaten van de haven van Hansweert in aanvaring gekomen met het motortankschip „Appia" van rederij Ph. van Ommeren uit Rotterdam, dat juist de Hansweert- se haven wilde binnenvaren. Tenge volge van de sterke ebstroom werden beiden vaartuigen tegen elkaar ge drukt, waarbij de met graan gela den „Miranda" aanzienlijke schade aan het midden- en achterschip op liep. De „Appia", die 800 ton meet, had geen schade. ERE-VOORZITTER WEEGBRUG De heer J. Blok te Krabbendijke is HANDTEKENINGEN Het bezit van de handtekening van een bewonderd kunstenaar of kun stenares is voor velen een begerens waardig bezit en in de pauzes of na afloop van bijvoorbeeld toneel- en balletvoorstellingen kan men menig maal menigeen een wedloop zien on dernemen naar de kleedkamers. Veel al is het de jeugddie het program ma van de voorstelling, voorzien van handtekeningen, gaarne mee naar huis draagt als een weliswaar geringe, maar dan toch tastbare herinnering aan het artistiek gebeu ren. Bij de dezer dagen in Vlissingen gegeven voorstellingen door het Bal let der Lage Landen was de storm loop op de kleedkamers zó groot, dat voor menig danseresje of danser het kopje koffie er bij inschoot en vele leden van de groep zich na af loop omzichtig via een achterdeur terugtrokken. Maar gelukkig was er nog één lid van het gezelschap, dat zich grif bereid toonde om handtekeningen uit te delen: een uiterst nuttig persoon bij de Lage Landen en zo kon het gebeuren, dat nog menig jeugdig bal let-bewonderaar met althans één handtekening op het programma huiswaarts keerde. Met die van de chauffeur van het gezelschap name- lijk.~ 39 laar lid van de weegbrug „Ooatdiik'r en gedurende deze perio de is hij 33 jaar voorzitter geweest. Tijdens de onlangs gehouden jaar vergadering nam de heer Blok af scheid. Hij werd daarbij op hartelij ke wijze toegesproken en met alge mene stemmen tot ere-voorzittor van de weegbrug benoemd. VLAAMS BLIJSPEL De leden van muziekvereniging „Heikant" to Sint Janstoen zul len op 8 en 9 februari een toneel uitvoering verzorgen. Opgevoerd wordt het Vlaamse blijspel „De terugkeer vgn Suske Perdaems". De regie is in handen van de heer P. L. van Hooije. HOGE WATERSTAND De hoge waterstand in de Zeeuws Vlaamse watergangen is er oorzaak van dat de werkzaamheden op ver scheidene door de D.A.C.W. uitge voerde projecten moesten worden gestaakt. Ook enkele polders moes ten tijdelijk personeel ontslaan. VOGEL VR BENDEN Tijdens de vorige week te Breda ge houden nationale bondskampioens- tentoopstelling van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, werden door leden van de afdeling Vlissin gen enkele bijzonder goede resultaten geboekt. De heer J. de Smit uit Souburg werd bondskampioen tropische vogels met een Mozambiquesijs uit eigen kweek, welke vogel 90+ punten behaalde. Hij won hiermede o.a. de beker, die besohikbaar was gesteld door B. en W. van Breda. In de afdeling zebra- vinken eigen kweek behaalde de heer De Smit eveneens een prijs. Ook in de afdeling Harzer zangkana ries werden diverse prijzen behaald. Dg heren Laarhuis ën Schunselaai behaalden beiden een eerste prijr met respectievelijk een stam vai twee vogels en enkelingen uit eigen kweek. De heren Malgo en Schunse- laar behaalden tevens ieder nog een derde prijs respectievelijk in de af delingen stam vier vogels en stani twee vogels eigen kweek. Deze nog jonge vereniging kan dus op een zeer geslaagde deelneming aan de nationale kampioenstentoon stelling terugzien. oin 343 ondernemingen met opgeve#r een 400-tal vergunningen. Oni-dit alles goed te laten func tioneren heeft de heer Touw een schema ontworpen, waardoor tot nu toe alles zonder strubbelingen gaat. Volgens dit schema krijgen de mensen twaalf dagen van te voren een oproep met datum en uur waarop ze kunnen worden, ge holpen. Om misverstand te voorkomen krij gen deze mensen een paar dagen la ter nog een kaart om hen aan deze oproep te herinneren. „Hierdoor, al dus de heer Touw", ia het mogelijk dat wij alle mensen vlot achter elk aar kunnen, helpen zonder dat men lang behoeft te wachten". Voor de behandeling van elke aanvrage heeft men vijftien minuten uitgetrokken, zodat met dit team ongeveer 50 men sen per dag geholpen kunnen wor den. Statistiek Voor het Centraal Bureau voor de Statistiek worden tegelijkertijd over do bedrijven gegevens opge nomen in verband met de ko mende Middenstundsnota. Door op deze wijze hun medewerking aan het O.B.S. te verlenen, bespaart men een paar miljoen gulden. De aanvragen voor de nieuwe vesti gingsvergunningen moeten binnen een termijn van drie maanden na af kondiging van deze wet, dus vóór l april a.8., zijn ingediend. Uiteraard is met de opstelling van het schema hiermee rekening gehouden. Tot nu toe hebben 28 mensen, die een oproep hadden gekregen, geen gebruik wil len maken van de service, die de Kamer van Koophandel hen biedt. Zij lieten althans verstek gaan, Een bejaarde heer vond dit waar schijnlijk te onbeleefd en ver scheen tor „zitting". Maar hij stak zijn mening niet onder stoelen of banken: veertig jaar had hij nu reeds een bedrijf en al die tijd had hij zonder vergunning zijn brood kunnen verdienen. Waarom dat nu plotseling met ingang van 1 april niet meer kon, begreep hij met helemaal. Hij heeft alle be nodigde gegevens verstrekt, zodat een van de ambtenaren zijn aan vraagformulier voor hem kon in vullen. Ook heeft hij de hiervoor vereiste zes gulden betaald, maar onzin bleef hij het toch vinden - Strafzitting in de Heikant Alt er bladeren aan de bomen zitten" De president van de economische rechtbank te 's-Gravenhage mr. C. G. Bljleveld, heeft de appèl-zaak te gen de 50-jarige E. A. V. uit Ste- kene (België), die op 30 september door de economische politierechter te Middelburg wegens botersmokkel tot t 100.boete, subs, 1 maand hechte nis en verbeurdverklaring van de in beslag genomen auto en boter ver oordeeld was, verdaagd. De zitting wordt begin juni, „als er bladeren aan de bomen zitten", aldus de president, in de bnurt van de Hei kant, gemeente St.-Jansteen gehou- De rechtbank wil zich er van overtui gen of de douane „tussen Üe bomen qoor" de auto van verdachte kon heb ben gezien. De raadsman mr, P. C. Adriaanse uit Middelburg, verklaar de namelijk dat dit onmogelijk was. Een ander aspect van de zaak is of het Beneluxverdrag niet overtreden werd, toen de verdachte door de Ne derlandse douane werd gearresteerd. De raadsman zinspeelde hierop en be loofde dit argument op de volgende Zitting aan te halen. Slot van pagina 1) tieve vergadering van de Staten over het reconstructieplan Schouwen-Diii- veland in Zierikzee? In bredere zin ontbreekt het aan voorlichting, op die momenten, waarop een officiële informatie dringend nodig is. Wanneer prof. De Quay in Brabants Staten een gemeenschappelijke Brabants Zeeuwse zaak aansnijdt, dan dient Zeeland er voor te zorgen, dat te zelfder tijd de schijnwerpers der publiciteit ook op dit gewest val len. Dat gebeurt nu niet en daar door worden de Statenleden onge rust. „Sla toch meer op de grote trom" werd van verschillende zij den betoogd. Terecht, want ge brek aan voorlichting op het juis te moment schept altijd een ge voel van onwetendheid, van onbe hagen. En dat nu kan vermeden worden! Aan de voorlichting van de Staten leden kan overigens nu wellicht meer gedaan worden, omdat er een „com missie van bijstand" is ingesteld, een orgaan waartegen enkele leden nog al bezwaren hadden. Met name jbr. mr. Schorer was bang voor ver menging van bevoegdheden van Pro vinciale en Gedepteerde Staten en sprak ironisch over een „schaduwka binet". Ondanks de knappe verdedi ging van mr. Van der Weel bleek de heer Schorer niet te overtuigen. Wel nu, wij geloven, dat zijn bezwaren niet ongegrond waren. De commissie is er evenwel en de tijd zal leren hoe zij in de praktijk voldoet. In elk ge val hebben wij met name goede nota genomen van de uitdrukkelijke ver zekering, gegeven namens het colle ge, dat de openbaarheid in geen en kel opzicht in het gedrang zal kó men. Drie punten Er zijn tijdens de uitvoerige debat ten nog drie punten aan de orde ge weest, waarop wij nog nader willen ingaan, namelijk de industriever spreiding, de verklaring van ir. Dlkötter en de Westerscheldeveren. Ten aanzien van de industriesprel- ding werd met name door burgemees ter A. A. van Eeten van Nieuwerkerk een pleidooi geleverd voor de aanwij zing van een gehele streek als in dustriekern. Het is begrijpelijk, dat men van gemeentelijke zijde voor een dergelijke gedachte voelt, omdat daardoor het concurrentie-element tussen diverse gemeenten wordt uit geschakeld. Maar men zal er toch goed aan doen zich duidelijk te realiseren, dat het hier niet om een provin- MINISTER STAF TOT EERSTE KAMER: Uitbouw biologisch- wetenschappelijk verantwoord. In de memorie van antwoord bij de landbouwbegroting 1959 aan de Eerste Kamer deelt de mi nister van landbouw, visserij en voedselvoorziening a.L, ir. C. Staf, mede dat de inleidende laboratorium-fase van de oes- terproeven een vlot verloop heb ben gehad. Enerzijds is aange toond, dat het water in het wes telijk deel van de Oosterschelde eer meer dan minder geschikt oestervoedsel bevat dan dat in het oostelijk deel, waar de oes tercultuur thans is geconcen treerd. Anderzijds is gebleken, dat oesterlarven zich binnen het laboratorium laten opkweken, waardoor een zeer veel hoger percentage van de larven als oesterbroed kan worden opge vangen dan ooit in de natuur het geval is. De tijd is rijp om tot seml-technische uithouw van het procédé over te gaan. Het doen van proefnemingen op grote schaal, bijvoorbeeld ln het Veersegat-project, kan derhalve al thans op biologisch-wetennchappelij- ke gronden verantwoord worden ge acht. De technische proeven in net Veersegat-projeot dienen een zodani ge omvang te hebben, dat hetzij over gang naar hot grotere Grevelnjgen- project verantwoord geacht mag worden, hetzij ter plaatse een noe menswaardige produKtle van oesters kan worden bereikt. De commissie ex art. 8 van de Delta wet zal op korte termijn een Interim rapport aan de regering uitbrengen. In dat rapport zullen ook voorstellen worden opgenomen, die ertoe strek ken een regeling voor do visserij In het Deltagebied rot stand te brengen. ciale politiek gaat, doch om een rijkspolitiek. En minister Zijlstra heeft bij herhaling verkondigd: zij komt neer op een regionale spreiding, waarbij wel degelijk naar concentratie op bepaalde punten wordt gestreefd. Een poli tiek, die gebaseerd is op de erva ring in het verleden met industrie kernen En daarom is een wens, zoals burgemeester Van Eeten die naar voren heeft gebracht, wel iswaar begrijpelijk, maar vermoe delijk onuitvoerbaar, omdat hij in strijd is met richtlijnen van mi nister Zijlstra. Hulster rede Ir. Dlkötter heeft een korte verkla ring afgelegd over zijn inmiddels be rucht geworden „Hulster rede". Een verklaring, die allen die zich in deze zaak hebben verdiept, geheel zal heb ben bevredigd. Het siert de heer Dikötter, dat hij op een dergelijke waardige wijze wist vast te stellen, dat hij uit de in dit verband pp hem uitgeoefende kritiek lering wil trek ken. Tenslotte de Westerscheldeveren, De heer Van Poelje heeft daarover cij fers geleverd, die de conclusie recht vaardigen, dat het personenvervoer tussen Zeemvsch-Vlaanderen en ove rig Zeeland de laatste drie maanden aanzienlijk is teruggelopen, vergele ken bij vorig jaar. Bij de beoordeling van deze cij fers zal men zich moeten realise ren, dat het hier vrijwel uitslui tend gaat om het inter-Zeeuws verkeer, want vreemdelingenver keer speelt in de maanden okto ber, november en december vrij wel geen rol. Met andere woor den: de verhoogde veertariaven hebben tot gevolg dat de banden tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Zeeland worden verzwakt. Het is goed om dit vast te stellen en om daarbij te herinneren aan de heide moties Van den Heuvel en Westerhout, aanvaard door de Tweede Kamer. Daarin wordt Im mers de vrijdom van het perso nenvervoer door dit hoge college noodzakelijk geachts Laat men toch deze moties niet vergeten, ze ker niet als het provinciaal be stuur dit voorjaar opnieuw njet de minister over de veertarievea gaat praten. De thans bekend ge worden cijfers zullen met de mo ties duidelijke argumenten in de handen van Gedeputeerden zijn! Terugblikkend op drie lange dagen in de vergaderzaal van de provincie Zeeland, aagen waarin gelukkig dé leeuw heeft gebruld, mag worden vastgesteld, dat deze winterzitting waarlijk niet de slechtste van de laatste jaren is geweest. En als we nu tenslotte willen antwoorden op de vraag wie nu wel heeft gewon nen, de leeuw, of de mannen die met de leeuw hebben gevochten, dan mo gen wij wel zeggen, dat het de leeuw is geweest. Maar dat weten we al leen omdat er heus is geworsteld. En niet alleen met een stokje ia ge pord... „Canada" is roer kwijt en moet in dok. Het Zweedse vrachtschip „Canada" van de „Johnson Lines" in Stock holm, dat dinsdagavond bij Terneu- zen aan de grond liep, moet in dok. Het schip is in de nacht van dinsdag op woensdag door zes sleepboten vlot gesleept en koos ligplaats in de Viissingse buitenhaven. Duikeronder- zoek bracht daar aan het licht, dat de „Canada", die 6931 brt. meet, schade aan een der schroeven heeft en het roer is kwijtgeraakt. De la ding stukgoed, die voor Valparaiso bestemd is, zal in Vlissingen worden gelost. Examen rijkskweekschool Middelburg Bil het gehouden herexamen aan de rijkskweekschool voor de derde leer- kring volledige bevoegdheid slaagde de heer N. L. den Boef te Krabbendijke. MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET H— MÊBTT__ pl§§H ppl KÉH jjRHI Een speciaal geschoold team van 4e Kamer van Koophatidel onder leiding van de heer J. Touw fmiddenhelpt de aanvragers voor een vestigings vergunning bij het invullen van de benodigde formulieren. Toen onze fo tograaf afdrukte was de heer P. v. d. Borgt flinks achter de tafel) juist druk bezig de aannemer J, Getchie- re te helpenRechts pp de foto de assistenten me). I. v, Luijk (achter de schrijfmachineen mej. M. H, Stouthart, Foto P,Z,C.j. Belgisch motorschip liep op Westerschelde vast. Donderdagmorgen omstreeks half 12 is op de Westerschelde op Belgisch grondgebied, beneden het baken van de Noordballastplaat, het Belgische motorschip „Robert" aan de grond gelopen. De sleepboot „Yves Gerüng" verliet de haven van Antwerpen om assistentie te verlenen en heeft de Robert" om vijf uur 's middags vlot getrokken Het schip, dat water maakte, is op de Westerschelde voor anker gegaan. VANDAAG. Middelburg Electro: „Das Schloss ln Tirol", 19 en 21.13 uur, Schouw burg; „Ltebe, tanz und 1080 Schlager" 20 uur, a-L; Schuttershof: Feestavond chr. kweekschool, 19.30 uur: Bogard- zaal: Filmavond Nationale Christen Geheelonthouders Vereniging, 20 uur. Kindervoorstelling 1630 uur. vlissingen Alhambra: „Mevrouw Icomt niet thuis vanavond", 19 en ai upr, Ig Jaar; Luxor: „Het geluk ligt op straat". 15, is en 21 uur, 4.1. Gpes - Grand: „The Tommy Steele Story", 20 uur, L,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2