PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen nieuw Frans voorstel aan Algerijnse rebellenregering te verwachten Turkse Cyprioten naar ander eiland? In Zeelands Staten brulde een nobele leeuw.... Premier Debré in nationale vergadering: DE GAULLE'S AANBOD VAN VRIJGELEIDE NOG GELDIG LAWINE VAAGDE IN TIROL ZEVEN GOEDERENWAGONS WEG 202e jaargang - no. 13 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 .cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 16 januari '53 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels), 23 een', p. regel met een minimum van 1.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51. tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red adm tel 2094. Premier Debré heeft gisteren in de Franse Nationale Vergade ring een verklaring afgelegd, waarin hij met vuur opriep tot liefde voor de nationale zaak. Hij zei dat de Algerijnse kwestie voorrang zal blijven genieten. Het in de herfst van vorig jaar door Generaal De Gaulle aan de Algerijnse opstandelingen ge dane aanbod is volgens Debré de enige weg om tot een staking van de vijandelijkheden to komen. (De Gaulle heeft toen verte genwoordigers van de opstandelingenregering vrijgeleide naar Parijs aangeboden voor een bespreking over het herstel van de vrede. Dit aanbod is door de opstandelingen afgewezen). De re gering is niet voornemens de opstandelingen een nieuw voorstel te doen. Het oude aanbod is nog steeds van kracht, aldus Debré. sering- van de defensie, het terrein van' financiën en economie en de vooruitgang op sociaal, cultureel en wetenschappelijk gebied. Aan de regeringsverklaring, uitge sproken door Debré, is nog het vol gende ontleend: Frankrijk is zich volledig bewust van zijn plichten als lid van de Atlantische gemeenschap. In samenwerking ligt de kracht van liet westen. President: Stel landsbelang boven partijbelang De zitting was begonnen met voorlezing van een verklaring van president De Gaulle. De pre sident zegt daarin dat er voor Frankrijk een grote toekomst is weggelegd als het parlement het landsbelang boven het par tijbelang wil laten gelden. Het herstel van Frankrijk is begon nen, aldus De Gaulle, maar om het tot een succes te maken, moeten er op velerlei gebied wijzigingen worden aange bracht. Hij noemde Algerije (waar „pacifi catie en hervorming onmisbare voor waarden zijn voor een politieke ver lossing"), Frankrijks rol in de we reldaangelegenheden, de vorming.van een „Franse gemeenschap", moderni- De regering wijst niet zonder meer een vergroting van de zone van vrije handel af, maar kan niet terugkomen van de garanties die door de partners van de Gemeen schappelijke Markt zijn aanvaard. De regering acht het gewenst, dat er regelmatig door de staatshoof den van Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek van gedachten wordt gewisseld. Europa moet ruzies staken" De Europese landen, aldus de pre mier, moeten met het oog op het ge meenschappelijke gevaar hun rnzies staken. De bezuinigingen verdedigend zei De bré, dat er geen politieke onafhan kelijkheid mogelijk is als het land moet steunen op leningen en giften van het buitenland. In vijf jaar tijd kan de economie weer krachtig zijn door de rijkdommen van de Sahara en een valuta, geconsolideerd door een gunstige betalingsbalans. Het afgelopen jaareinde zijn in Brus sel en voorsteden 1,580.000 prentkaarten gepost, dat. was 65.700 meer dan het jaar tevoren. Het aantal visitekaartjes dat verstuurd werd nam daarentegen met 249.800 af tot 17.129.000. WE^TDUITSERS BEMIDDELEN Volgens welingelichte kringen fzêe wordt overgebracht. Dit te Bonn hëeft de Westduitse re gering voorgesteld, dat de Turk se minderheid op Cyprus naar een Grieks eiland in de Egeïsche laatste eiland, waarvan de be woners naar Cyprus zouden gaan, zou dan Turks worden. De Griekse en de Turkse rege ring hebben, de goede diensten van de Bondsrepubliek aan vaard. Volgens genoemde krin gen dient dit Duitse voorstel als basis voor de besprekingen tus sen de ministers van buiten landse zaken van Griekenland en Turkije die middendecem- ber in Parijs begonnen en sinds dien werden voortgezet. Het voorstel van de Bondsrepubliek is gedaan naar analogie van de uit wisseling in 1923 tussen Griekenland en Turkije van bevolkingsgroepen in Thracië en Klein-Azië. Inmiddels is aartsbisschop Makarios, de verbannen leider der Griekse Cy prioten, van een bezoek aan de Ver. Staten teruggekeerd. Hij verklaarde bij aankomst, dat de bevolking van Cyprus bereid is met 'Groot-Brittan- nië -te spreken over een vreedzame en rechtvaardige oplossing van het vraagstuk Cyprus. „Wij sluiten de deelneming van andere landen, bin nen of buiten de N.A.V.O., aan deze besprekingen niet uit". Brood wordt één cent goedkoper Het overleg tussen het ministerie van economische zaken en de Neder landse bakkerijstichting heeft er toe geleid, dat de Nederlandse bakkerij- stichting aan haar leden heeft gead viseerd de prijs voor waterwitbrood, volkswitbrood en volksbruinbrood met ingang van maandag 19 januari met één cent per 800 gram te verla gen. Deze verlaging is mogelijk ge worden door 'n daling van de bloem- prijs in Nederland. De Russische televisie-uitzendingen kunnen door circa 50 miljoen inwoners van de Sowjet-Unie gevolgd worden. Dit heeft de Russische vice-minister van ver- bindngen Alexander Kakoenln tegen een vertegenwoordiger van Tass gezegd. EUROPA KAMPT MET WINTERWEER Kleine Seine vormt meer; boeren naar bovenkamers. Twee internationale expres-treinen werden gisteren in Tirol enkele oren opgehouden nadat daar woensdag nacht een grote lawine de lijn had geblokkeerd. De lawine vaagde zeven wagons van een goederentrein weg van een tien meter hoge helling bij St. Anton am Arlberg. Parijs ligt dik onder de sneeuw. Het water in de reeds buiten hun oevers tredende stromen in Oost- Frankrijk stijgt nog steeds. Bij Bray, ten oosten van Parijs, heeft de „Kleine Seine", die door toe vloed van smeltwater was gewas sen, een meer van vijftien km lang en vijf kilometer breed doen ontstaan. De boeren in de omge ving huizen in de bovenkamers. Een hefschroefvliegtuig laat voed selvoorraden neer. In Noord-Duitsland blijft het in het algemeen flink vriezen. In Hannover was het twintig graden Celsius onder nul. Maandag wordt prinses Margriet 16 jaar Strenge vorst in Noord-Nederland De strenge vorst in Noord-Nederland heeft gisternacht en gistermorgen het personeel van de Nederlandse Spoorwegen extra werk verschaft om wissels en seinen vorstvrij te houden en de ijzelafzettingen op de bovenlei dingen te bestrijden. Er zijn die nacht verschillende ritten gemaakt met losse locomotieven om de ijzelafzetting geen kans te geven. Verder reden de treinstellen gister morgen met twee stroomafnemers op, ook al met het oog op eventuele ijzel op de leidingen, Volgens opgave van de meteorologi sche dienst was de minimumtempe ratuur gisternacht op Eelde 14.1 graad onder nul, gistermorgen om 9 uur vroor het nog 10.3 graden. Mistkleed boven Schiphol De Amsterdamse luchthaven Schip hol was van woensdagavond acht uur tot donderdagmiddag omstreeks één uur door zware mist voor alle binnenkomend verkeer gesloten. Het uitgaand verkeer ondervond uit de aard der zaak minder hinder van de ongunstige omstandigheden. Horizontaal was er 200 meter zicht, het mistdek lag op dertig meter hoogte. H. K. H. Prinses Margriet, die op 19 januari a.s. haar zestiende jaardag hoopt te vieren. (Foto M. C. Meyboom). Op Schiphol neemt men op het ogen blik proeven met een experimentele televisie-installatie voor het uitzenden per beeldscherm van berichten, wel ke tot op heden per luidsprekerin stallatie loerden omgeroepen. Deze T.V.-berichten, zullen enige tijd óp het scherm blijven staan en zijn be doeld als zeer praktische aanvulling van het bestaande omroepsysteem, dat evenwel zal blijven bestaan, ook als deze televisieapparatuur defini tief in gebruik komt. Foto: in de wachtkamer verschijnt op de beeldschermen een boodschap. Opera van Rome dient tegen Maria Callas tegen-eis in De opera van Rome zal een tegen-eis indienen als het proces, dat Maria Callas aanhangig heeft gemaakt om schadevergoeding te verkrijgen, op 2 februari in Rome zal beginnen. Een woordvoerder van de opera zei dat van Maria Callas mogelijk een bedrag van 85.000 gulden schadevergoeding zou worden geëist. De zangeres werd een jaar geleden ontslagen nadat zij de uitvoering van de titelrol van de opera „Norma" on derbrak omdat naar zij zeide, haar stem haar in de steek liet. Behalve een niet gespecificeerd be drag voor schadevergoeding vraagt Maria Callas 15.000 gulden onuitbe- taald salaris. Voorts beschuldigde zij de opera van contractbreuk welke zaak later aan de orde zal worden gesteld. Beschouwing na drie dagen begrotingszitting MEN KENT wellicht het wat bizarre verzoek of „er nog iemand is, die met de beer wenst te vechten". Waarop dan steevast de toevoeging volgt: „Zo neen, dan heeft de beer gewonnen!" De afgelopen drie dagen leek het er op alsof deze „beren-vraag" werd gesteld in de plechtige vergaderzaal van Zeelands Staten, zij het dan dat hier vanzelfsprekend géén sprake zijn kon van een doodgewone beer; in de Statenzaal ging het om een edele leeuw! In feite klinkt die uitdagende vraag elk jaar bij de behandeling van de provinciale begroting: „Nog Iemand, die met de leeuw oftewel het college van Gedeputeerden wenst te vechten En inderdaad kwam vaak het dan volgende debat neer op de conclusie: „De leeuw heeft gewon nen!" Tijdens de begrotingsdebatten van deze week bleken er ditmaal enige liefhebbers te zijn voor een vlotte worstelpartij met het edele dier, maar helaas, na afloop stelde gedeputeerde Van der Weel vast, dat het gevecht onvoldoende niveau had gehad. Tenminste, hij sprak over een „jeugdige bezoeker, die met een stokje de leeuw had gepord". En toen de leeuw eens flink brulde, was het bezoekertje aan de haal gegaan, zei de heer Van der Weel bedroefd. Moet men dus ook dit jaar weer vaststellen, dat de leeuw gewonnen heeft? Het zou onjuist zijn om dit zonder meer te concluderen. Want dan ver geet men, dat er velen in de provin cie waren, die graag het geluid van het nobele dier eens duidelijk wens ten te horen, velen ook die de opvat ting waren toegedaan, dat de leeuw de laatste tijd toch wel een beetje stommetje had gespeeld. En toen er dan met het stokje in de kooi werd gepord en bleek, dat het vriendelijke beest toch heus nog wel met de ma nen kon schudden en grimmig kon brullen, toen haalden al die onge- ruste lieden verlicht adem: de leeuw ha4 héus gebruld, liet college, had eens fink van zich afgebeten. Het jongetje met het stokje had dus toch wel enig succes gehad... Winstpunt Dat was het winstpunt van deze Sta- tenzitting: Gedeputeerden hebben duidelijker dan anders laten blijken, dat zij waakzaam zijn ten aanzien van Zeelands toekomst, en boven dien hebben zij het vertrouwen van de Statenleden weten te wekken ten aanzien van het beleid, dat zij ten opzichte van die toekomst zullen voeren. Merkwaardig: reeds na de nieuwjaarsrede van de commissaris der koningin was er een zekere op luchting in de vergadering merk baar, opluchting in de geest van: „Er wordt toch heus wel voor gezorgd, dat we niet in een hoekje worden ge drukt..." Mogelijk was de opluchting direct reeds volledig geweest, wan neer de rede tevens de nadere ver klaring van de commissaris (over de Brabants-Zeeuwse samenwerking) had bevat, alsmede elementen uit het betoog van gedeputeerde Van dei- Weel (over de ontwikkeling van het Westerscheldebekken). Niettemin, er was opluchting! Dit alles nu leidt tot de conclusie, dat er aanvankelijk in de Staten toch wel degelijk enige ongerust heid heerste, die dan weliswaar in de loop van de discussies ver dween, maar die dan toch maar had bestaan. En de vraag is nu, wat daarvan de oorzaak was. Wij geloven, dat een belangrijk deel was gelegen in wat men tijdens de discussies heeft genoemd: ge brek aan voorlichting. Gedepu teerden hebben daarbij toegege ven, dat het op dit punt schort en zij zullen nu nagaan wat daaraan te doen is. Wat ontbreekt Het ontbreekt dunkt ons aan die voorlichting zowel in engere als in bredere zin. In engere zin bijvoor beeld ten aanzien van de Statenleden zelf. Wij herinneren ons uit de afge lopen jaren slechts twee of drie ex cursies van de Statenleden naar be paalde voor Zeeland hoogst belang rijke objecten, doch voor het overige moesten zij hun kennis maar uit de stukben vergaren. Waarom de Statenleden niet meer en beter met hun neus op de zaak zelf gedrukt? Zo kwam dinsdag een sub sidie voor instandhouding van „Hel- lenburg" er niet door, maar de vraag is, hoeveel Statenleden zouden die ruïnes in Baarland bekeken hebben? En voorts: komen zij wel eens op de Zeeuwse visserijschool of op de mu ziekschool? En toen destijds de be langrijke besluiten genomen moes ten worden over de aanleg van De Val, zijn toen de Staten ter plaatse eens gaan kijken? Waarom zorgen Gedeputeerden niet voor één twee excursies per jaar vóórdat de zitting begint, opdat men volledig op de hoogte is van alle aspecten? Hoe nuttig was destijds niet de informa- (Zie slot pag. 2 kol. S) Kasteel Neer Canne kreeg grote schade door brand. In het kasteel Neer Canne bij Maas tricht, dat dateert uit het begin van de 17e eeuw en ingericht is als res taurant, werd woensdagavond brand ontdekt op de bovenverdieping, waar een linnenkamer en een kleedkamer voor het personeel zijn gevestigd. De vlammen sloegen toen al naar buiten en men heeft getracht met brandblusapparaten het vuur te be perken. Intussen was de gewaar- schuwde brandweer van Maastricht met alle beschikbare materiaal uit gerukt en deze slaagde er binnen het uur in de vlammen te localise- ren, zodat de schade beperkt bleef tot de restauratiezaal en de daarbo- i ven gelegen genoemde linnen- en kleedkamer. De schade is echter vrij aanzienlijk want een deel van het in- ventaris is door het vuur vernield. 1 Wel zijn enkele grotere stukken in- boedel onder andere een vleugel, uit .de restauratiezaal gered 'kunnen worden. Het kasteel staat onder mo- 'j numentenzorg en werd in 1947 van - de toenmalige eigenares, mej. Pos- wiek voor 80.000 door de stichting Limburgs Landschap gekocht en is daarna tot restaurant ingericht. De i restauratie vergde j" 700.000. Het kasteel is ook bekend om zijn bui tengewoon fraaie omgeving. Water in Israël gerantsoeneerd In geheel Israël is rantsoenering van water ingesteld. De grootste droogte 1 sedeert 100 jaar duurt nog steeds j voort. I Per persoon zal zes tot tien kubieke meter water per maand worden ver strekt tegen normale prijs. Voor ge bruik van meer water zullen hoge prijzen moeten worden betaald. Een functionaris van het ministerie van binnenlandse zaken noemde het gebrek aan water het „ernstigste probleem van het land". Opgelegde „11e de France" werd aan Japan verkocht De French Line heeft donderdag me degedeeld, dat de „Ile de France", het transatlantische lijnschip van 44.356 ton, dat onlangs uit de dienst werd genomen, aan een Japanse maat schappij is verkocht voor omstreeks 600 miljoen frank. De maatschappij weigerde de naam van de Japanse maatschappij te noemen, maar vol gens scheepvaartkringen zou het een sloperij zijn. Boycot op tanker „Nordie Hawk" opgeheven - De Deense Unie van Zeelieden heeft het verbod aan zijn leden aan te monsteren op de tanker „Nordic Hawk" (35.000 ton) ingetrokken. Met het ministerie van handel was een geschil ontstaan over de omvang van de dekbemanning. De Unie streeft naar een zo ruim mogelijke bezetting, om de werkloosheid onder de zeelieden tegen te gaan. Geldig tot hedenavond WEINIG WIND Opklaringen met slechts aan de kust een enkele verspreid voorkomende bui. Vooral aanvankelijk op vele plaatsen mist. Meest zwakke winden, overwegend lichte vorst. ZON EN MAAN 17 januari Zon op 8.41 onder 17.00 Maan op 12.02 onder 1.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1