khie! de Ruyter? Prof. Posthuma is pessimistisch gestemd over Euromarkt Vond markies schip en graf van SPOORWEGEN KWAMEN IN 1958 FINANCIEEL NET UIT VALSE MUNTBILJETTEN VAN 2.50 IN OMLOOP DONDERDAG 15 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 „E.E.G.-INTEGRATIE BETEKENT OOK DESINTEGRATIE Breuk met buitenstaanders mag niet diep en blijvend worden Prof. S. Posthuma, directeur van de Nederlandsche Bank N.V. te Amster dam, heeft gistermiddag tijdens een lunchbijeenkonist van dó Nederland sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die te Utrecht werd ge houden, de vraagstukken van de internationale integratie besproken. Hij wees er op, dat iedere integratie in het kader van de Europese Eco nomische Gemeenschap (Euromarkt) ook een stuk desintegratie betékent, omdat de zes landen zich gezamenlijk richten tegen de buitenwereld. Vol gens prof. Posthuma is het gevaar voor een botsing met landen die niet deelnemen aan de gemeenschappelijke markt, groot. Zo bestaat er, naar zijn mening, een kans, dat het sterlinggebied een economisch blok zal gaan vormen, dat de Scandinavische landen zich meer aaneen zullen slui ten en dat men zelfs tot in het Verre .Oosten toe, maatregelen zal nemen om gezamenlijk te kunnen 'optreden tegen de zes verbonden Europese landen. Het kernprobleem moét altijd zijn, hoe te voorkomen dat de eenheid van het westen wordt verbroken, zo zei prof. Posthuma. Hij voegde eraan toe, dat men hiervoor desnoods maar wat minder ver moet gaan met de integratie in de E.E.G.. Prof. Post huma betoonde zich dan ook een vooratander van het instellen van een Vrijhandelszone, vooral terwille van de betrekkingen met Groot-Brittan- nië. Hij merkte op, dat men niet moet verwachten,.,dat de vrijheid van het handelsverkeer in de zes Euromarkt- landen voor honderd procent verwe zenlijkt. kan worden, ook niet bin nen de vastgestelde vijftien jaar. Hij voelt trouwens wel voor zekere, uit zonderingen, met name voor de land bouw. Het landbouwprobleem wordt, naar zijn mening, nog ingewikkelder door het verschil in mentaliteit dei- betrokken regeringen. Prof. Posthuma wees cr op, dat ook de politieke achtergrond niet ver waarloosd mag worden in het beeld Belgische tanker overvoer lichter: drie doden De Belgische tanker ,,Goodgulf", die met 12.000 ton olie van Kopenhagen op weg was naar Antwerpen o» de Schelde, heeft dinsdagmorgen nabij Antwerpen een lichter overvaren, waarbij drie mensen werden gedood. Vlak voor de tanker was een sleep boot, die twee lichters trok, aan het keren. De laatste lichter werd dooi de tanker overvaren en brak midden door. De bemanning, bestaande uit twee vrouwen en twee mannen, raakte te water. Drie van hen, de ,twee vrouwen en éen man, de eige naar, konden worden opgepikt, maai de beide vrouwen bleken reeds te zijn overleden. De andere man, de vader van de eigenaar, is vermist. Men neemt aan dat hij verdronken is. Wijziging Loterijwet. Slot van pagina I) Puzzels Verscherping van de verbodsbepalin gen met instelling van een vergun ningsstelsel wordt ook bepleit voor de in de vorm van puzzels e.d. be kend geworden prijsvragen die naast dc sport-prijsvragen de aandacht vroegen. Bij deze' acties wordt een prijs toegekend, aan hen die goed raden of een goede slagzin inzenden. Een prijsvraag, die tevens een lote-, rij is, blijft bij gebreke van toe stemming verboden, ongeacht de hoogte van de uitgeloofde prijs. Voor de andere prijsvragen is in het advies echter vrijheid gelaten, indien de prijs, die iemand kan winnen (er kunnen ook meer prij zen zijp) maar niet hoger is dan 200,Aldus worden buiten de verbodsbepalingen gehouden popu laire en onschuldige kruiswoord puzzels, schaakproblemen enz. Een tweede uitzondering van alge mene aard is gemaakt voor alle prijs vragen welke van de winnaar of win nares een wetenschappelijke of kunstzinnige prestatie vereisen. der economische samenwerking, De instelling van de E.E.G. is, volgens hem, mede te danken aan de angst voor de landen achter het IJzeren Gordijn en voor een herleven van de machtsstrijd tussen Frankrijk en Duitsland. Hij vroeg zich zelfs af, of men zonder die dreigingen de belang rijke stappen op economisch terrein wel zou hebben durven ondernemen. Enige reserve Ook politiek gezien acht prof. Post huma het van belang, dat de E.E.G. geen gesloten gemeenschap wordt, maai- dat zowel Engeland ais de Ver enigde Staten er op de een of andere manier bij worden betrokken. Dit geldt, zo zei hij, in het bijzonder voor Nederland, dat de zuiver eco nomische voordelen van de E.E.G. toch wel met enige reserve mag be kijken. Hij wees er op, dat het voor Nederland vooral, gaat om de nieu we betrekkingen met Frankrijk en Duitsland, aangezien er reeds samen werking bestaat in Beneluxverband. Ten aanzien van Frankrijk merkte prof. Posthuma op, dat dit land ty pisch protectionistisch is ingesteld en dat. men niet mag verwachten, dat het Franse protectionisme zo maar in eeu handomdraai zal verdwijnen. Nederland gaat, volgens hem, boven dien zijn bevoorrechte handelsposi tie in België verliezen, omdat Duits land er precies dezelfde gunstige voorwaarden zal krijgen. De instelling van de E.E.G. zal de hele Nederlandse economisclio struc tuur grondig raken, aldus prof. Post huma. De consequentie hiervan is, volgens hem, dat vooral de kleinere en middelgrote Nederlandse, bedrij ven een andere politiek zullen moe ten voeren. Ilij acht voor Nederland een zeer grote economische krachts inspanning en de bereidheid tot in terne integratie dringend noodzake- lijk. Hij wees er op, dat men alles mo-t doen om de contacten met Engeland en de Ver. Staten te handhaven en dat men alles wat blokkering van het westen met zich mee zou kunnen brengen, dient te vermijden. In dit verband vroeg hij zich af, of het wel verantwoord was, het E.E.G.-verdrag te ondertekenen, voordat de deelne mers zich concreet hadden uitgespro ken over het instellen van een Vrij handelszone. In elk geval moet voorkomen wor den, dat de breuk met Engeland en de andere „buitenstaanders" diep en blijvend wordt, aldus prof. Posthu ma, die er zijn vreugde over uit sprak, dat de economische banden wat het betalingsverkeer aangaat niet zijn beperkt tot de zes E.Ê.G.- Ianden. Het Wereldgebeuren Na aankomst van het m.s. „Oranje" in de Amsterdamse haven zijn hon derden werklieden begonnen met een grote verbouwing van het schip. Het aantal bedden zal tot 950 worden op gevoerd en er wordt ten behoeve van de toeristenklasse een tweede zwem bad gebouwd. Vier februari moet de verbouwing voltooid zijn. De foto toont een van de dekken met dó overblijfselen van de eerste klas huiten. Concurrentie wegvervoer grootste zorg. (Van een onzër redacteuren) De Nederlandse Spoorwegen hebben in 1958 de financiële touwtjes met moeite aan elkaar kunnen knopen, hoewel er een duidelijke teruggang in het vervoer is opgetreden. Dit zei woensdagmiddag de president van de N. S., ir. J. Lohmann, op een pers conferentie te Utrecht, waar hij voorts onthulde, dat de wagenladin gen de N. S. de grootste zorgen ba ren. Dat komt voornamelijk door de steeds toenemende concurrentie van het wegvervoer. Prima bediening van dc klant is hiertegen onze enige af weer, zo zei de heer Lohmann, die daartoe ook maatregelen, zoals de be stelling van nieuw materieel, in het vooruitzicht stelde. Voor de agrarische delen van ons land had de heer Lohmann een min der prettige mededeling. Hij zei: „landbouwgebieden zijn voor ons niet interessant". Daarmee werd o.a. nog eens duidelijk gemaakt, dat het nieu we land in het Uselmeer geen treinen krijgt, De teruggang in het vervoer demon streerde zich het duidelijkst bij het goederenvervoer, dat in tonnen 8 pro cent en in opbrengst 7 procent terug liep. De opbrengst van het reizigers- vervoer bleef gelijk, maar. het aantal reizigers-kilometers daalde met twee procent. Over de treinenloop in 1958 kon ir. Lohmann tevreden zijn. Er hebben in dat jaar meer treinen op tijd gereden dan ooit tevoren. Engels schip zonk vlak voor haven van Livorno Aehthónderd meter buiten de pieren van Livorno voor de zuidelijke ha veningang is het Engelse vrachtschip „Pelayo", dat woensdagochtend om lialf vijf noodseinen had uitgezonden, tegen de middag in harde storm en zware zeegang gezonken. De 32 leden tellende bemanning en de twee passa giers van het 2579 ton metende schip zijn in veiligheid. De „Pelayo" had noodseinen uitge zonden omdat het schip was lekge slagen. Toen de machinekamer onder water stond gingen de passagiers en 29 leden van* de bemanning van boord. De gezagvoerder, de eerste machinist en de marconist bleven aan boord. Sleepboten en mijnenvegers uit Livorno, die op het noodsein wa ren uitgevaren om hulp te bieden, gingen proberen de „Pelayo" binnen te sleoen. Tegen half elf echter moes ten zij de sleeptrossen kappen omdat de „Pelayo" niet te redden was. Tas van dr. Mansholt uit vergaderzaal ontvreemd Na de voorzittershamer van de presi dent van het Europese Parlement, Robert Schuman, is thans ook de ak- tentas van de ondervoorzitter van de Europese Economische. Commissie, dr. Mansholt, nit de vergaderzaal van het parlement in Straatsburg ver dwenen. In deze tas bevonden zich de papie ren van de rede, die hij woensdag in het parlement heeft gehouden, als mede een stuk met vertrouwelijk ka rakter over de vrijhandelszone. Dr. Mansholt had deze tas, waarin zijn naam gegraveerd staat, tussen de middag in de vergaderzaal achterge laten. De veiligheidsdienst van de Raad van Europa stelt ^een onderzoek in naar deze diefstal. Protest middenstandsbonden tegen verhoging belasting De Christelijke Middenstandsbond, de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond en de Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond, samenwer kend in de commissie van overleg van de middenstandsvakcentralen, hebben de minister van financiën een telegram gezonden naar aanleiding van de plotselinge verhoging van om zetbelasting bij invoer van een groot aantal artikelen per 2 januari 1959. Deze bonden achten, aldus het tele gram, de gevolgde procedure, waar bij het bedrijfsleven op geen enkele wijze tijdig op de hoogte werd ge steld* juist nu bijzonder ongelukkig. De datum van ingang valt immers samen met de eerste verlaging van rechten in de E.E.G. Hiermede werd reeds bij verscheidene aanbiedingen rekening gehouden, delen de bon den mede. De verhoging van omzetbelasting, waarvan de details zeer onvoldoende bekend werden gemaakt, wekt de schijn in strijd met de geest van het verdrag te zijn, doch brengt het be drijfsleven bovendien in verwarring en moeilijkheden,. In het telegram wordt daarom dè minister verzocht te bevorderen', dat in de toekomst dergelijke procedures voor alle be trokkenen ep meer gelukkige wijze worden geïnspireerd. Het telegram was getekend door de heer P. G. van der Weele, voorzitter commissie van overleg van midden standsvakcentralen. 0 De bevolking van Zweden telde eind 1958 naar schatting 7.434.000 zielen. Zij nam in 1958 met 41.000 toe, tegen onge veer 51,000 het jaar daarvoor. Het aan tal bewoners van de steden nam toe van 3.719.482 in 1957 tot 3.788 503 in 1958. Waar in het zomerseizoen de renwa- gens daverenwordt nu de winter sport. beoefend. Foto: een hele familie, laat zich over j de Nürburgring trekken. Aan de Llons club Breda zal op 17 januari het charter worden uitgereikt tijdens een plechtigheid, die verricht zal worden door de gouverneur voor district 110 (Nederland), dr. Kostelijk. De Lions club is een afdeling van de Amerikaanse instelling, Lions International, een orga nisatie die in opzet en doelstelling ge lijkt op de Rotary-clubs. DAALDE AF IN VEELBEZONGEN WATER I>e onderafdeling opsporingsbijstand van de directie politie van het minis terie van justitie deelt mede, dat er sedert kort valse muntbiljetten van f 2.50 worden uitgegeven. Het aantal van de tot op heden in beslag geno men valse exemplaren is niet groot, Het falsificaat is een bedrieglijke na maak, welke bij nadere beschouwing KMKBOKD VOORBEELD. Twee Italiaanse meis jes moesten voor een Londense rech ter: verschijnen, verdacht van dief stallen in een aantal Londense wa renhuizen. De ene was 17, de ander 23, beide kunststudentjes. Van de 17-jarige was de vader uit Milaan naar Londen gereisd om zijn dochter 'terug te halen. „Deze man is een voorbeeld voor Londense ou ders die de paar kilometers haar deze rechtbank nog teveel vinden als hun kind voorkomt", zei de rechter. Hij was zo. over de vader te spreken dat hij het meisje vrijsprak. Maai' de ander kreeg zes weken ge vangenisstraf en een deportatiebevel. en bij vergelijking met een echt muntbiljet duidelijke afwijkingen ver toont. Kenmerkende afwijkingen van de voorzijde: de donkerblauwe kleur is fietsen de verticale, golvende, grijze arcering, welke de ondergrond van de voorzijde van een echt muntbiljet vormt, ontbreekt. Hierdoor maakt de kleur'van het papier een lichte indruk. De haren van de beeltenis van ko ningin Juliana zijn bij het valse munt biljet niet scherp weergegeven. Kenmerkende afwijkingen van de achterzijde: het drukbeeld aan de ach terkant vertoont slechts één kleur, namelijk donkerblauw inplaats van grijs eh blauw, zoals bij de echte. De figuren zijn vrij spatterig gedrukt en vormen onvolkomenheden, welke zich vooral in het midden binnen de ruit- figuur als witte plekken voordoen. I-Iet nummer van het muntbiljet is in dezelfde blauwe kleur gedrukt als het overige blauwe drukbeeld, inplaats van de in de zwarte typografische nummerinkt. De tot op heden in beslag genomen valse exemplaren dragen hetzelfde nummer: 5 (grote) J C 018093. Het publick wordt verzocht bij aantreffen van een dergelijk vals muntbiljet van f 2.5Ö onverwijld de politie te waar schuwen. Belangrijke brief van voorvader gevonden In een Utrechts hotel logeer de de Italiaanse markies Gar- gallö. Markies Gargallo is de stichter van een instituut, dat zich bezighoudt met het zoe ken naar archeologische voorwerpen op de bodem van de Middellandse Zee. De markies, een sportieve fi guur van een jaar of vijfen dertig, is zelf meermalen, voorzien van de nodige attri buten, afgedaald in het veel- b.ezongen water van die zee. Hij vond op de bodem de overblijfselen vah schepen, die honderden en soms meer dan 2000 jaar geleden in de buurt van Sicilië zijn vergaan en hij dook ook een respecta bel aantal vazen, marmeren zuilen en andere interessante voorwerpen op. die in de grij ze oudheid door de ongeluk kige schepen werden ver voerd. Hij ontdekte zelfs ge deelten van steden, die bij aardbevingen in zee waren beland. Tijdens een onderhoud dat wij met hem hadden, vertelde de markies ons, dat hij zich op het ogenblik het meest opwindt over het wrak van een schip, dat hij in de buurt van Syracuse heeft ge vonden. Hij heeft helaas nog geen tijd gehad, om de resten aan een nauwkeurig archeologisch onder zoek te onderwerpen, maar hij vermoedt, dat het het vaartuig is, waarmee Nederlands nationale z.eeheld Michiel Adriaanszoon de Ruyter bij zijn laatste grote zee slag onderging. Het schip zal nog dit jaar aan de oppervlakte wor den gebracht. Met het schip is de belangstelling van markies Gargallo voor onze Michiel echter nog niet uitgeput. Een van zijn adellijke voorvade ren. was namelijk tijdens de zee slag bij Syracuse, minister van oorlog en marine van liet ko ninkrijk Bourbon. De markies nu, heeft een brief van die voorvader gevonden, met behulp waarvan hij nièent te kun nen vaststellen^ waar precies op Sicilië het gTaf te vinden is van De Ruyter, wiens stoffelijk oven- schot slechts gedeeltelijk naar Holland werd overgebracht. Vol gens hem bevindt het graf zich hoogstwaarschijnlijk in de plaats Augusta en anders zeker in Sy racuse. Helaas heeft Gargallo bij zijn na sporingen tot nu toe nog niet veel medewerking ondervonden van de kerkelijke autoriteiten die, zoals hij zegt, ook nog over de nodige gegevens beschikken, maar deze niet willen verstrekken omdat De Ruyter protestant was. Het instituut voor geschiedenis van de Rijksuniversiteit te Utrecht deelde desgevraagd mede. dat de ingewanden van Michiel de Ruyter inderdaad op Sicilië zijn begraven en wel op een heuveltje aan de zee, onldat de rooms-katholieke priesters indertijd niet toeston den, dat een protestant een plaats kreeg op hun kerkhof. Markies Gargallo wil zijn onder zoekingen niet beperken tot de bodem van de Middellandse Zee. Hij interesseert zich namelijk ook bijzonder voor de wrakstukken van oude Vikingschepen die bij Denemarken en in de Noordzee zijn ontdekt. Hij is dan ook van plan om, zo mogelijk, de werk zaamheden van zijn instituut op internationaal niveau te brengen. Met dit doel voor ogen maakt hij nu een reis door Europa. Vandaag vertrekt de markies naar Engeland, waar hij voor een groep archeologen een lezing zal houden over zijn duikerservaringen. De vazen en ankers die hij tot nu toe heeft opgedoken, hebben prak tisch alle een plaats gekregen h het museum van Syracuse en in andere Italiaanse musea. De zee heeft de meeste vondsten Drach tig geconserveerd. Van Belle lie af Messali Hadj, de weelderig be baarde zestigjarige leider van de M.N.A. (Mouvement Na tional -Algérien - Algerijnse Natio nale Beweging) die twee jaar vrijwel niet „in het" nieuws" is geweest, kwam in de krant van gisteren plot seling weer op een voorpaginaplaats je terecht. Hadj, die in de Eerste We reldoorlog als soldaat van Algerije naar Frankrijk verhuisde en later geld voor talenstudie aan de Sor- bonne verdiende als arbeider bij Re nault cn als rondreizend koopman, heeft de Fransen al heel wat moei lijkheden opgeleverd. Tot 1924 was hij druk in de weer om behalve koopwaar ook communisti sche ideeën aan de man te brengen. In 1924 echter sneed hij zijn banden met de communisten door. De strijd voor onafhankelijkheid van Frank- rijks Noordafrikaanse gebieden trok hem aan. Sindsdien heelt hij een hele reeks Algerijnse bewegingen opge richt. Hij, verenigde de Algerijnen in Frankrijk die deze denkbeelden met hem deelden, achtereenvolgens in verschillende verenigingen. Zijn laatste, nog steeds bestaande, vereni ging is dan de M.N.A., die enkele jaren geleden nog een belangrijke rol speelde bij het organiseren van stakingen onder Algerijnse arbeiders, het e'sen van grote sommen van Al gerijnse caféhouders in Parijs (die bij overtreding yan de M.N.A.-bepa- Iingen gevaar liepen te worden dood geschoten) en het organiseren van geduchte demonstraties, waarbij men behalve met spandoeken ook met messen en scheermessen gewapend was, zodat er nogal eens bloed vloei de. De Franse autoriteiten die hem ook in de dertiger jaren al eens achter slot en grendel zetten en hem in de veertiger jaren een tijdje naar Frans zwart-Afrika verbanden, hebben hem sinds 1952 tot nu toe aan één stuk onder bewaking gehóu den Eerst gaf men hem een gedwón gen verblijfplaats in Augoulème, waar hij hotel-restaurant „Cave Francaise" bewoonde. In 1956 had hij eén kortstondig „uitje", dat hem overigens onwelkom geweest zal zijn. In een nachtelijke optocht waarin po litiemotoren en tien auto's meereden, werd hij toen naar de 'Franse west kust overgebracht, waar men hem te Quiberon op eén schip zette naar „Belle lie", een eiland voor de Bre tonse kust. Daar werd hem de villa „La Vosgienne" toegewezen. Men hoopte dat in deze nieuwè bewaakte residentie niet meer, zoals in Augou lème, de indruk zou bestaan dat de baardige heer ondanks zijn arrest als de feitelijke M.N.A.-leider moest worden beschouwd. 1 Dat Messali Hadj nu weer op de voorpagina's staat, heeft te maken met de clementie-op- I grote-schaal voor Algerijnse natio- nalisten, die president De Gaulle I dinsdag voorstelde aan het kabinet, dat onder leiding van de „gaullist door - dilt-en -dun-en-van- links-tot- rechts Michel Debré prompt werd goedgevonden. Wederom deed zich het merkwaardige feit voor, dat De Gaulle een maatregel nam die iede re Franse regeerder vóór hem het politieke hoofd zou hebben gekost. Niet alleen mag Hadj zich* (als hij maar in Frankrijk blijft) vrij be wegen, maar bovendien zal Ben Bel la, die indertijd in gezelschap van andere nationalistische leiders tij dens een vliegtocht werd onder schept, van de strenge Parijse ge vangenis Santé worden overgebracht naar een fort met milder regime. Voorts werd gratie, verleend aan alle (ongeveer 130) Algerijnse re bellen, die de laatste tijd ter dood waren veroordeeld en die niet meer in beroep konden gaan; daarenboven zullen, zevenduizend Algerijnen die in concentratiekampen werden vast gehouden, worden vrijgelaten en tenslotte worden de gevangenisstraf fen van alle veroordeelde rebellen met een tiende verminderd. Besprekingen met vertegenwoordi gers van de Algerijnse nationa listen behorende tot de M.NA.., tot het daarmee soms bloedig con currerende Algerijnse nationale Be- vrijdingsfront F.L.N. of tot beide liggen wellicht in het verschiet. Naar het schijnt weet alleen De Gaulle, waarop hij aanstuurt. Maar de vrij lating van Messali Hadj betekent on getwijfeld, dat niet alleen in het le ven van deze „beroepsbanneling", maar ook in de Algerijnse kwestie er- "^'"ve f°se intreedt. MESSALI HADJ ..gevangenschap geëindigd... Aantal vluchten Amslerdam- Moskou v.v. wordt ongevoerd De Russische autoriteiten hebben woensdag aan de K. L. M. doen me dedelen, dat zij in principe toestem ming verlenen op reciprociteitsbasis voor een uitbreiding van het aantal K. L. M.-diensten van Amsterdam naar Moskou vice-versa van 1 tot 2 per week. De K.L.M. zal hiervan met ingang van de komende zomerdienst gebruik gaan maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3