;t::° nnnUIÜPIAIE 7EEIIWCE miIDANT SPEELZUCHT BINNEN PERKEN HOUDEN de BILT In bouwput bij Katseveer groeit een sluis VERWACHT. Leeftijdsgrens, één sportpool, beperking inzetten en prijzen Geldprijzen toegestaan 00K VOOR EUROPA EEN TAAK BIJ PR0DUKTIE RAKETTEN NOG GEEN OVERLEG TUSSEN FRANSEN EN REBELLENKABINET Vandaag... rKil VlnuIfilL A-LLUlf ÜL- uUUrefillI sx Zeven Duitse militairen gedood bij poging gewonden te redden De Duitse luchtmacht heeft woens dagochtend bij twee ongelukken kort na elkaar zeven manschappen verlo ren. Een DO-27 verkenningsvliegtuig met vier onderofficieren aan boord moest bij Crainfeld, in Hessen, een nood landing maken. De inzittenden wer den allen ernstig gewond. Een helicopter met acht man aan boord, die de opdracht had medische huip te verlenen en de gewonden af te voeren, vloog te gen een berg dichtbij de plaats van het ongeluk. Van de acht inzittenden overleef de sleöhts een dit ongeval. Prins Bernhard brengt ook bezoek aan Brazilië Tijdens zijn reis naar enkele La tijns-Amerikaanse landen, die op 2 februari begint, zal prins Bernhard op 13 februari ook Brazilië bezoeken. Uit 'Rio de Janeiro is vernomen, dat het Braziliaanse bezoek zal begin nen in de staten Parana en Sao Paolo, waar de prins kolonies van Nederlandse emigranten zal bezoe ken. Hij zal daarna bezoeken brengen aan Rio de Janeiro en Belo Horizonte, de hoofdplaats van de staat Minas Gerais. Prins Bernhard zal zich ook de op de hoogte stellen van de ont wikkeling in de in aanbouw zijnde nieuwe hoofdstad Brasilia op het centrale plateau van Brazilië. Schuur brandde geheel af: 1500 kuikens omgekomen In de schuur van de heer W. aan de Bijsc-hoterweg te Voorthuizen is woensdagmorgen brand uitgebroken door een lek in een zogenaamde kui kenkachel. Ruim 1500 kuikens en een kalf kwa men om. De schuur brandde tot de grond toe af. De brandweer kon zich slechts bezighouden met nablus- singswerk. De schade bedraagt enke le duizenden guldens. Amerikaans paviljoen wordt aan België overgedragen De Verenigde Staten zullen België het paviljoen op de Wereldtentoon stelling overdragen. De Belgische regering heeft nog niet bekendge maakt, waarvoor het gebouw zal worden gebruikt. Dit heeft de Amerikaanse commis saris-generaal voor de Expo, Ho ward S. Cullman, op een lunch in New York bekendgemaakt. Het paviljoen is een ontwerp van Edward Stone. De provisorische wanden van plastic en het dak zullen moeten worden vervangen. Geldig tot hedenavond IETS KOUDER Op vele plaatsen mist en overwegend droog weer. Zwakke tot matige ver anderlijke wind. Overwegend lichte vorst. ZON EN MAAN 16 januari Zon op 8.42 onder 16.58 Maan op 11.37 onder 0.29 De commissie onder voorzitterschap van het lid van de Hoge Raad, prof. mr. G. J. Wiarda, die zich beraadde over een wijzi ging van de Loterijwet, is tot de conclusie gekomen dat de ver bodsbepalingen van die wet stringenter moeten worden gemaakt. Ongecontroleerde acties moeten metterdaad geweerd worden. Men zal niet ervoor moeten terugschrikken, in bepaalde opzich ten meer te verbieden dan thans. Twee leden van de commissie, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot en prof. dr. H. N. Ridderbos, menen dat hiermee moet worden volstaan. De meerderheid van de com missie koos echter voor een toelaten onder zodanige waarbor gen, dat de speelzucht blijft binnen de perken van hetgeen kan worden aanvaard. Deze meerderheid is van mening dat moet worden gerekend met de kans bij stringenter optreden tegen de nu eenmaal bestaande speelzin meer bedekte, onwettige moei lijker te controleren en daardoor gevaarlijker praktijken zouden kunnen ontstaan. Naast hetgeen hier te lande illegaal zou kun nen worden georganiseerd, valt daarbij ook nog te denken aan hetgeen in het buitenland legaal wordt geboden. Op het departement van justitie ligt een plan tot wijziging van de Loterij- wet gereed, dat door de huidige reegring echter niet zal worden ingediend bij de Tweede Kamer. Dit onderwerp is in grote trekken gebaseerd op de mening van de meerderheid der commissie. Bestrijding van onzekerheid In haar rapport deelt de com- missie-Wiarda mee, bij liaar onderzoek van de ontwikkelin gen die zich de laatste tijd op loterijgebied voordeden, te zijn- gestuit op de grote vlucht, die in het bijzonder de puzzels en prijsvragen door middel van publiciteitsmedia hebben geno men, en op de voetbalpools, die in brede kringen bij het pu bliek belangstelling hebben ge trokken. De commissie heeft met zorg geconstateerd, dat in het bijzonder door deze in de laatste jaren tot ontwikkeling gekomen spelvormen allerlei onzekerheid is gewekt. De bestaande wetgeving blijkt niet doeltreffend om de rechts zekerheid te waarborgen en om bedreiging van de geeste lijke volksgezondheid onge zonde speelzucht af te we ren. De meerderheid der com missie kiest voor een toelaten onder zulke waarborgen dat de speelzucht blijft binnen de per ken van hetgeen kan worden aanvaard. Deze meerderheid heeft onder meer voorgesteld, dat inzetten ook voor de prijsvragen in het algemeen overwegend ten goede behoren te komen aan doelstellingen van alge meen nut. Voorts zullen de aan de toestemming te verbinden voorwaar den welke, voor wat de voetbal pool betreft, ten dele in de wet zelf moeten worden neergelegd o.m. moeten garanderen, dat die inzetten beperkt blijven tot bedragen, welke een verantwoorde besteding van het Inkomen ook van volksgroepen met geringe draagkracht. niet in gevaar brengen. Een maximum-inzet van 50.000,wordt voorgesteld. Ook voor de prijzen -wordt een ma ximum van 50.000 genoemd. De gehele commissie is het er over eens, dat onder de huidige maatschappelijke omstandighe den het verbod van uitloving van geldprijzen nauwelijks meer is te handhaven. Een ar beider zal weinig hebben aan een zeilboot of auto, die hij toch niet kan gebruiken, terwijl de grotestadbewoner wei wat vreemd en onwennig zal opkij ken als hem een koe of varken of een aantal kippen wordt thuisbezorgd. Opheffing van dit verbod wordt aanbevolen. Voorwaarden De commissie heeft gekozen voor de weg, waarbij enerzijds alle prijsvra gen ook de sportprijsvragen worden verboden, anderzijds de mo gelijkheid wordt geopend voor een vergunning onder voorwaarden, wel ke garanderen dat de grenzen van het spel niet worden overschreden. De Loterijwet kent reeds van ouds de mogelijkheid van toestemming tot het houden van loterijen ter bevorde ring van een liefdadig doel, van we tenschap, kunst of een ander alge meen belang. Daarnaast moet echter aan sociale belangen en met name aan de gees telijke volksgezondheid worden ge- Kouder met mist. j H (Van onze weerkundige ff medewerker) Langs de Noordzeekust steeg de temperatuur gisteren tot 4 a 5 graden Celsius. In het oos- telijke deel van ons land, waar M op de meeste plaatsen nog sneeuw ligt, kwam het kwik ff nauwelijks boven het vries- punt. Er bereiken ons flinke opklaringen, waardoor woens- dagavond in een groot deel van H ons land mist ontstond. In het noord-oosten van ons land, waar de sneeuw nog hét dikst ligt, werd om 10 uur woensdagavond in Groningen alweer 10 graden-' vorst genie- n ten. H Een depressie, die Zuid-Enge- land nadert, doet de oostenwind wat toenémen, zodat liet ook vandaag met mistvelden kou- der blijft. De temperatuur zal maar weinig boven het vries- punt komen. M De kans op sneeuw is in onze omgeving tijdelijk weer iets groter, wanneer een storing via Zuid-Engeland naar Frank- rijk trekt. Nederland blijft in het grens- gebied tussen koude en zachte ff lucht liggen, maar de vorst |j zal voorlopig nog niet worden m verdreven. dacht, in verband waarmee de com missie behalve het zo laag mogelijk houden van de Inzetten ook voorstelt, een leeftijdsgrens vast te stellen (voor de sportprijsvraag 18 jaar), een strenge controle in net leven te roepen en de prijzen aan het re^ds genoemde maximum te binden. Met name moet worden vermeden dat iemand aan de wekelijks te houden éne sportprijsvraag met meer dan één inzet deelneemt. Registratie per jaar moeten de deelnemers aan de sportprijsvraag zich daarom laten registreren. Doordat slechts aan één instelling een vergunning tot het or ganiseren van zo'n sportprijsvraag zal worden verleend, wordt de moge lijkheid van degelijke controle ver groot. In verband met het karakter van de prijsvraag het raden of voorspel len van uitslagen van bepaalde tevo ren aangekondigde sportwedstrijden ligt het voor de hand, dat priori teit behoort te worden toegekend aan de belangen van instellingen, werk zaam op het gebied van sport en li chamelijke opvoeding. De reeds aan geduide minderheid was van mening, dat de wet tot bescherming van de gezinsbudgetten de sportprijsvragen in het geheel niet behoort toe te la ten. (Zie slot pag. 3 kol. 1) AMERIKAANSE ONDERMINISTER QUARLES: Afdelingen voor onderzoek en ontwikkeling. De overdracht van de produktie en onderzoekingsmiddelen voor geleide projectielen van de Verenigde Staten naar het vasteland van Europa be hoort tot de plannen van de Ver. Staten als onderdeel van de verdedi ging van het Westen, aldus de Ame rikaanse onderminister van defensie, Donald A. Quarles, op een gisteren in Den Haag gehouden persconferen tie. De heer Quarles vertoefde een dag in ons land op een reis door acht Europese landen. Op een vraag over het Amerikaanse rakettenprogramma antwoordde de heer Quarles dat het eerst de over plaatsing van uitrusting aan bod komt. Vervolgens komt de samen werking met Navo-landen in Europa, „teneinde er afdelingen te stichten voor onderzoek, ontwikkeling, pro duktie en toepassing van afweer systemen van deze soort", zeide hij. In het kader van de Navo worden pogingen gedaan om landen met in dustriële mogelijkheden te betrekken in duidelijk omlijnde plannen. Hij sprak de hoop uit dat de eerste fase, die waarin Amerikaans materiaal ge bruikt moet worden, spoedig gevolgd zal kunnen worden door een meer „volwassen fase", waarin deze landen samenwerkend een bewapeningscapa citeit van deze soort zullen ontwikke len. Auto door trein gegrepen, leraar op slag gedood Op de overweg met halve afsluitbo men in de Urkhovenseweg in het stadsdeel Tongelre te Eindhoven is woensdagmiddag de auto van de 52- jarige heer J. J., leraar aan de ulo school aan de Le Sage ten Broeklaan, gegrepen door de personentrein, die enige minuten tevoren van het sta tion Eindhoven naar Venlo was ver trokken. De heer J. was op slag dood. De auto werd zwaar bescha digd. De trein had een vertraging van ongeveer twintig minuten. CAIRO SPREEKT PARUS TEGEN: Toch militair contact voor wapenstilstand? Naar aanleiding van berichten uit Parijs, dat reeds geruime tijd onderhandelingen over een wapenstilstand in Algerije wor den gevoerd heeft de minister van voorlichting van de „voor lopige Algerijnse regering", Mo hammed Yazid te Caïro, een ver klaring uitgegeven, volgens wel ke zijn regering niets van zulke 1 is het 40 jaar geleden, dat jg de grootste opslagtank van stroop, een gevaarte van 15 m hoog en 84 m omvang, in de j§ commercial Street te Boston uit elkaar, sprong, waardoor ff niet alleen moordende stukken staal ver weg sprongen, doch ook een huizenhoge lawine M veertien duizend ton stroop p met een vaart van circa vijftig km per uur de stad instroom- de, waardoor vele huizen wer- H den vernield en eenentwintig mensen de dood vonden; is het 40 jaar geleden, dat M Karl Liebknecht en Rosa Lu- xemburg, oprichters van dé K(ommunistische) P(artij) D(eutschlands) te Berlijn wer- den doodgeschoten; bestaat met British Mu- seum te Londen, een der be- s langrijkste musea ter wereld 200 jaar; H viert de eertijds befaamde f§ H Nederlandse sprinter Jac. van Egmond zijn 50e verjaafdag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii besprekingen weet. „In naam van mijn regering", aldus Yazid, „ontken ik formeel, dat er di rect of indirect enige contacten of onderhandelingen tussen mijn regering en de Franse ge weest zijn". Met betrekking tot de verzachting van de gevangenschap van vier leden der voorlopige regering en de vrijla ting van een aantal politieke gevan genen door de Franse regering, zei Yazid: „Naar onze mening kunnen zulke maatregelen geen positief re sultaat hebben, als zij niet gepaard gaan met een besluit van de Franse regering om met de voorlopige gering van de Algerijnse Republiek onderhandelingen aan te gaan over een vreedzame oplossing van d€ kwestie Algerije". Volgens berichten uit Parijs zou den de onderhandelingen over een wapenstilstand zuiver militair van aard zijn, hetgeen zou kunnen in houden, dat het geenszins de be doeling is van de Franse regering de „voorlopige Algerijnse rege ring" erbij te betrekken. De Gaulle heeft destijds geweigerd onderhandelingen met deze rege ring te beginnen, voordat er een wapenstilstand is gesloten in Al gerije. De Italiaanse premier Fanfari zou, volgens de Parijse berichtén, bij de onderhandelingen over de wapenstil stand betrokken zijn. Bij girodienst 700.000ste rekeninghouder Op 9 januari 1959 werd te Den Haag de 700.000 ste rekeninghouder bij de postcheque- en girodienst ingeschre ven. Op 16 januari 1918, dus bijna 41 jaar geleden, werd de dienst geopend met 4000 rekeninghouders. De girodicht heid beloopt thans 1 rekeninghouder op 16 inwoners. Omstreeks maart 1960 gereed MEER DAN EEN MAAND grommen nu bij Katseveer do kolossale betonmolens, die meer dan twintigduizend kubieke me ter beton zullen „uitspuwen", waaruit de werkers van het Zandkreek-project, in de grote bouwput, de schutsluis bouwen, waardoor volgend jaar de sche pen de afgesloten Zandkreek zullen binnenvaren. Diep in de bouwput is het voor de leek nog een onbegrijpelijke wirwar van gevlochten ijzeren staven, maar toch komt er steeds meer teke ning. Op de zesde december wer den de eerste kubieke meters beton gestort voor een van de elf vloeren. Sindsdien is men met man en macht aan dit grootse karwei voortgegaan, profiterend van de vrij gunstige weersomstandigheden. Omstreeks oktober van dit jaar zullen de acht stalen sluisdeu ren al op hun plaats worden ge bracht en omstreeks maart 1960 zal het gehele project, dat onge veer 3|4 miljoen gulden kost, bedrijfsklaar moeten zijn. (Zie slot pag2 kol. 5) Provinciale Zeeuwse Courant. |^S ÉjUH WÊI I WwB IE MW H M M 1$ R R WIR» B H H H H fcjüm mini. Minim, p. advertentie 4.—. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. w w wm m I v Wtmmwm 23 cent p. regel met een minimum Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. Rrlpu._ n. adre, p. P?/ f£ WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN bureau v. d. blad" 25 cent meer. per kw. Lósse nummers 15 cent. Giro no- 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 8546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Commissie-Wiarda over wijziging loterijwet De tweede voorzitter van landse Radio Unie, mr. A. B. Roos jen, heeft woensdag in Den Haag de heer W. F. H. Siebers verwelkomd als driemiljoenste, ingeschrevene in de afdeling luisteraars bij de dienst luister- en kijkgelden van de P.T.T. Mr. Roosjen bood de familie een ra- dio-gramofoon-conibinatie aan. Op deze plaat van linies naar rechts, het dochtertje Noortje Siebers, de heer Siebersmevrouw Siebersvan der Spek en mr. Roosjen, die hier juist aan de heer Siebers de bij de combinatie behorende gramofoonpla- ten overhandigt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1