Middelburgs „Luctor" bestaat veertig jaar EVEN NADENKEN r GEDETINEERDE VOCHT EN ONTKWAM AAN ARRESTATIE TekkoTaks op de vliegende Hollander PROVINOIA LB BBWVWSB O OU RANT DINSDAG 13 JANUARI 19» GEDUCHTE TEGENSTANDER Werk van reddingsbrigade thans door wedstrijdsport enigszins verdrongen. HET IS ALTIJD kortweg „Luctor", maar de juiste naam van de vereni ging, waarvan de hoofdstedelijke zwemsters en zwemmers lid zijn is: Middelburgse reddingsbrigade, zwem- en polovereniging „Luctor et Emer- go". „Luctor" bestaat deze week 40 jaar en in die lange periode van haar bestaan heeft de Middelburgse club veel baanbrekend werk verricht voor de zwemsport en het reddend zwemmen in de hoofdstad zelf, maar ook daarbuiten. Op 17 januari 1919 staken enkele leden van de bij vele hoofd- stedelingen nog wel bekende „Gele zwemschool" de hoofden bij elkaar om over te gaan tot de oprichting van een zwemclub, die toen de naam kreeg van Middelburgse zwemvereniging „Luctor et Emergo". Deze zwemschool was een particuliere inrichting en om lid te worden van het oude „Luctor" moest men tevens lid zijn van de „Gele". Tegenwoordig ligt het wel enigs zins anders: Iedereen kan lid worden van „Luctor", hoe meer hoe liever. De stuwende kracht in 1919 en volgende jaren was de heer J. v. d. Putte, die reeds tijdens de tweede vergadering van de nieuwe vereni ging 40 leden (dames en heren) rond zich verzamelde. De oprichting van „Luctor" werd dan ook van narte toegejuicht, zo lazen wij via de notulen in een verslagje van de Middelburgse Courant van 13 maart. Niet alleen vanwege de wedstrijd sport, maar tevens voor het reddend zwemmen. En zo kon het gebeuren, dat reeds eind 1919 ook een reddings brigade werd gevormd, die aanvanke lijk „droog" oefende. Twee jaar la ter sloot deze afdeling zich aan bij de Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen (thans koninklijk). Nog geen dag nadat deze aan sluiting een feit geworden was, kon de toenmalige secretaris een opmerkelijk succes in de annalen vermelden. De huidige voorzitter van „Luctor", de heer J. A, van Dixhoorn, haalde die dag namelijk een jongen, die van de dokmuur gevallen was, uit het water en slaagde er in door toepassing van kunstmatige ademhaling deze jon geman van een zekere dood te redden. Deze moedige redding werd beloond met de medaille van het Carnegie-heldenfonds. Er kwamen nog meer onderscheidin gen voor de heer Van Dixhoorn: het speldje van verdienste van de Koninklijke Nederlandse Bond en het speldje lid van verdienste van „Luctor" zelf. Opbloei lil de beginperiode kende de red dingsbrigade een grote tijd van op bloei, waarna het reddend zwemmen echter verdrongen werd door de wed strijdsport, hetgeen ook thans nog het geval is. Maar het „Luctor"-be- stuur zal ondanks de weinige animo van de jeugd voor het „reddings werk" op dit, punt blijven hameren. ,,'t Is een hobby van me geworden", vertelde ons voorzitter Van Dixhoorn, „en bij dit 40-,Jarig jubileum zal ik de Jongeren vooral wijzen op ons de vies: „Leert reddend zwemmen, voor Uzelf en voor uw medemens". In de voor- en naoorlogse jaren heeft „Luctor" op wedstrijd-zwemge- bied Immers een vooraanstaande rol gespeeld. In de laatste paar jaar hebben de Middelburgse zwemmers en zwemsters echter geduchte con currentie gekregen van de „Bruin- Yia"-ploeg uit Sas van Gent, die de hegomonie van de hoofdstedelingen doorbroken heeft. Geduchte tegenstanders in het vroegere „Luctor" waren de te genwoordige secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, mr. H. C, Gieben, de heren M. Franck thans in Ame rika wonend Van der Klauw, mi'. P. C. Adrlaanse, Van Dix hoorn en Max Boasson. De hoofd stedelijke zwemmers werden ge traind door niemand minder dan de bekende laüge-afstandzwemmer Piet Ooms. Ook huidige Ook de huidige zwemgeneratle heeft enkele in de Zeeuwse zwemsport vooraanstaandè krachten opgeleverd: T" a 5 9 1 15 ik 16 17 m io 1 ih 1 ï'i i Horizontaal: 1. bewijs van ontvangst; 8. deel v. e. bepaald sieraad; 9. aeel v. e. mast; 11. arrondissement, afk.; 12. element, afk.; 13. geluid v. e. val I. n. water; 15. artikel, afk.; 16. werk (muziek); 17. voederbak; 19. -edactie, afk.; 19. af; 20. meisjesnaam; 21. soort bier; 22. element, afk.; 23. niet duidelijk; 25. devies. Verticaal: 1. bep. militaire rang: 2. pers. voornaamwoord; 3. tórenom- gang; 4. -vin: vin bij de staart; 5. zot; 6. -buis: buislamp; 7. overspel; 10. hoge bergen; 12. trits; 14. bek. leider in de V.V.D.; 15. bep. papagaai; 17. blos; 19. tik; 21. indien; 23. for tissimo, afk.; 24. pers. voornaam woord. sprinter Jan Dirkse, die onlangs het meer dan 20 jaar oude record op de 100 meter vrije slag aan stukken sloeg, Kees de Rijk, de schoolslag kampioen, de jonge Piet Rotte en bij de dames Corrie Voogd en Annie Cornelisse. Allen zwemmers en zwemsters, die vele bekers en me dailles voor de prijzenkast van „Luc tor" bijeen zwommen. Een der grote figuren fs ongetwijfeld geweest wijlen de heer A. C. Julia nus. Als hoofdleider der reddingsbri- Êade heeft hij „Luctor" tot grote oogte gebracht. Zijn stuwkracht en Srote toewijding zal bij de hoofdste- elijke zwemmers immer in dankbare herinnering blijven. Na zijn overlijden werd zijn werk voortgezet door de heer P. Bouwense De oudejaarscollecte voor de Neder lands hervormde kerk heeft in 's-H. Abtskerke f 182.opgebracht. en mevrouw J. Simonse-Poerstamper.1 Onder hun leiding behaalde „Luctor" bij de wedstrijdsport veel suc- vooral t Het bestuur bestaat thans uit da he ren Van Dixhoorn als voorzitter in 1936 benoemd mr. P. C. Adri- aanse als vice-voorzitter, mej. A. Cornelisse als secretaresse, mej. C. Sturm als penningmeesteresse, en als leden de dames Simonse en Pierba- gen en de heren A. Zandee, P. Bou wense en dokter C. F. Frumau, die tevens belangeloos de medische cur sus verzorgt. De heren Van Dixhoorn en Adriaanse zijn vanaf de oprich ting lid en respectievelijk van 1936 en 1926 bestuurslid. W intertraining Gedurende de laatste maanden zoeken de „Luctorianen" elders wat zij helaas in de hoofdstad niet vinden: een overdekt zwembad na melijk. Het bestuur heeft de leden thans in de gelegenheid gesteld om ook 's winters te trainen eu wel in het zwembad te Sint Ni klaas In België, één der mooiste baden in Europa. Hiervoor is ge noeg animo, ondanks de daaraan verbonden kosten. Tot slot vermelden we nog, dat er wegens gebrek aan financiën geen receptie gehouden zal wor den. Wel wordt er zaterdagavond a.s. voor de leden een gezellige avond gegeven. In Zweden is een Nederlandse mu- zielcweek gehouden. Koning Oustaaf Adolf en koningin Louise woonden in Stockholm een voorstelling' bij van Verdi's Traviata, waarbij Êma Spoo- renberg schitterde in de rol van Vio- letta. Tijdens de pauze werd de Nederland se zangeres aan het koninklijk paar voorgesteld. Advertentie Italiano, de heerlijke versnapering bij hoest en verkoudheid EEN PRODUCT VAM KING* EM RANGFABRIEKEN TONNEMA M.V. SNEEK POLITIEAGENT MET FLES BIER GESLAGEN Ziekenbroeders liepen gekneusde ribben op Vier rechercheurs van de Amster damse politie zijn zaterdagavond in een flinke vechtpartij gewikkeld ge weest met een 20-jarige uit de rijks- psychiatrische inrichting te Woensel ontsnapte gedetideerde. Zo hevig ver zette tie psychopaat zich tegen zijn arrestatie, dat een der rechercheurs, omdat de man een beweging maakte alsof hij een pistool in de hand had, hem in een van zijn benen schoot. De gedetineerde is, nadat hij in het Wil- helminagasthnis was verbonden, er in geslaagd weer te verdwijnen. De man bevond zich in een woon schuit in de Brouwersgracht. Drie rechercheurs gingen naar binnen. De vluchteling hield zijn linkerhand ver borgen en dreigde te zullen schieten als men hem aanraakte. Toen twee rechercheurs hem beetpakten stond hij op en zei tegen een hunner „dan moet je er maar aan". De derde re chercheur trok toen zijn pistool en schoot de man in zijn linkerbeen. De gedetineerde reageerde daarop door met een fles een der politiemannen in diens gezicht te staan. Hierop ont stond een vechtpartij, waarbij de re chercheurs, omdat er negen perso nen in de kleine ruimte op het schuit je waren, waarbij kinderen, zich te rugtrokken op de wal. Ook de ddl- drieste man kwam naar buiten en dreigde wederom te zullen schieten. Intussen waren twee wagens met agenten ter assistentie verschenen. De tweede ronde van het gevecht tus sen rechercheurs en vluchteling be gon. Ook een ziekenauto was op het gevechtsterrein verschenen waarin de Gedetineerde tenslotte belandde, ijdens de rit naar het ziekenhuis bleek hij nog niet gekalmeerd te zijn en hij zag kans uit de wagen te ko men. Hij poogde toen in een taxi te verdwijnen, maar de chauffeur wilde hem niet rijden. De gedetineerde had de broeders van de G.G, toen hij uit de ziekenauto ontsnapte tegen de grond geslagen. Deze liepen daardoor een paar gekneusde ribben op. Ook met de taxichauffeur ontstond een handgemeen. Tenslotte kwam de man in het zie kenhuis terecht waar hij aan zijn schotwond werd behandeld. Toen het ziekenhuis de politie waarschuwde dat de raan zou worden heengezonden, bleek de man reeds verdwenen toen de politie enkele minuten later bij het ziekenhuis arriveerde. T.V.-zendtijd voor politieke partijen gevraagd Jonkvrouwe Wttewaall. van Stoet wegen lid van de Tweede Kamer, heeft de staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen ge vraagd of hij bereid is met het oog op de aanstaande verkiezingen tele visiezendtijd beschikbaar te stellen voor politieke partijen. f Advertentie) 'ASPRO' tegen griep, rtrkoudhcld. keelpijn 2 'ASPRO'5 -^tSttétfiaeel fit! Brand verwoestte boerderij bij Arnhem. Een felle brand heeft maandag een S'ote boerderij onder de rook van rnhem In de as gelegd. De gealar meerde brandweer uit Arnhem slaag de er niet In de boerderij te bereiken. Zowel de tankwagen als de motor spuit geraakten op de smalle kronke lende en besneeuwde landweg die de boerderij met de rijksweg Arnhem Nijmegen verbindt, het spoor bijster en kwamen halverwege in een sloot terecht. Toen de brandweer uit het naburige Huissen de plaats des on- heils bereikte had het door de sterke wind aangewakkerde vuur reeds der mate om zich heen gegrepen dat men voor een hopeloze taak stond. De boerderij brandde tot de grond toe af. Mede dank zij de activiteit van de politie uit Huissen kon het vee, bestaande uit 70 koeien en circa 20 varkens worden gered. De inboedel werdf een prooi der vlammen. Verze kering dekt de schade. De beide ge zinnen die in de boerderij woonden en zich via een raam redden hebben bij familieleden onderdak gevonden. Het vee is bij omwonende boeren on dergebracht. De brand is begonnen bij een zich In de muur van de schoorsteen bevindend® houten balk die vlam gevat heeft en het vuur deed overslaan naar het op de zolder ge borgen stro. Eerste deel rapport over D.M.L spoedig gereed (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen zal het onder zoek van de commissie-Koersen uit de Tweede Kamer naar de gang van zaken bij het aankoopbeleid van hot leger spoedig worden afgesloten. Ver wacht wordt, dat het rapport van de commissie binnenkort men streeft naar een datum rond half februari bij de Kamer zal worden ingediend, zodat het nog voor de ver kiezingen kan worden behandeld. De taak van de commissie is twee ledig: 1. Een onderzoek naar taak, organi satie en werkwijze, meer in het bij zonder naar het aankoopbeleid, de ef ficiency en de verhouding tot de particuliere industrie bij het Direc toraat Materieel Landmacht. 2. Een uitspraak over de vraag of verbetering ware te brengen in de controlemogelijkheid van de Kamer op een efficiënte besteding van door haar gevoteerde gelden. Het eerstdaags uit te brengen rapport betreft het eerste deel van de op dracht aan de commissie gegeven. Het tweede deel zal later aan de or de komen, omdat het minder urgent is. Haanstra wordt overstroomd met filmscenario's. (Van een correspondent) Bert Haanstra's eerste speelfilm „Fanfare" houdt nog steeds re pertoire o.m. in de drie grote ste den, waar deze verkwikkende „Light Comedy" nu al voor de twaalfde week draait. Hét aantal bezoekers loopt reeds naar de an derhalf miljoen. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat hét scenario van deze film geschreven door de Jour nalist en filmcriticus Jan Blokker in samenwerking met Bert Haan stra velen er toe heeft gebracht hun krachten in deze ook eens te beproeven. Sedert het ogenblik, dat „Fanfare" in roulatie is, wordt Bert Haanstra namelijk over stroomd met filmscenario's. De stroom is zo groot, dat hij nu door Sapphire, de produktiemaat- schappij die „Fanfare" uitbracht, een voorselectie laat toepassen, omdat hij teveel tijd verloor met het doorlezen en beantwoorden van de inzendingen. Inmiddels is Haanstra zelf druk bezig met het zoeken naar een eigen scenario voor zijn tweede speelfilm. Nagekomen advertentie Heden overleed, na een bezit van enkele uren, ons zoontje en broer tje. J. J. Kole. H. Kole-Wijkhuys. Har.. Biggekerke, 11 januari 1959. Dorpsstraat 2. Enige en algemene kennisgeving. Heden werd plotseling van ons weggenomen, mijn innig geliefde man en onze zorgzame vader, behuwd- en grootvader, CORNELIS MARINUS NIJSSE, op de leeftijd van 53 jaar en 9 maanden. Zijn diepbedroefde vrouw en kinderen. Wilhelminadorp M. Nijsse-Korstanje. J. L. Nijsse. Z. Nijsse-Goosen en Marja. Wolf aartsdijk i L. J. Nijsse. M. Nijsse-Knol. Wilhelminadorp M. Schipper-Nijsse. W. Schipper en Mieneke. Janus. Truus ën Krijn. Mattie en Adrie. Kees. Tineke. Adrie. Wim, Wilhelminadorp, 12 januari 1959. Schengeweg 16. De begrafenis zal plaatsvinden D.V. don derdag 15 januari 1959. Vertrek sterfhuis 12 u. 87. Eindelijk was het zo ver omriep, dat de lijk dat de radio Vliegende Hollander de vol len uur de haven zou bin nenlopen. Ook regisseur Charles Brills, hoorde deze mededeling en was zlelsver- heugd dat zijn groots opge zet televisiespel geen onge lukken met dodelijke afloop ten gevolge had gehad „Vrouw!" riep hij zijn we derhelft toe. „Hoor je het? Morgenochtend komt de „Flying Dutchman" aan. onbeschadigd en wel. Dat weer eens zo'n echt staaltje van Hollandse zeevaart - kunst. Daar moet ik een grootse televisieuitzendinj van maken! Heb ik Je nie! meteen gezegd, dat die mis ter Taks iets had, dat ty plsch met die oude Holland se spookkapitein overeen stemde!" De volgende morgen vroeg reeds stroomde een .grote file auto's de richting van de haven uit. Charles Brills en zijn opnamestaf waren ook van de partij. Een zware televisiewagen reed langzaam meo op «aar de kade. Deze uitzen ding moest een succes worden. Dat kon niet missen. Duitse mark thans volledig inwisselbaar. De Deutsche Bundesbank heeft van daag met ingang van woensdag alle nog bestaande beperkingen op trans acties In buitenlandse valuta afge schaft. Volgens dé bekendmaking van de bank kunnen voortaan zowel ln West- Duitsland als in het buitenland geld transacties worden uitgevoerd in bankbiljetten, munten, cheques of travellercheques, in iedere gewenste valuta. Zowel in West-Duitsland als in het buitenland zullen rekeningen in buitenlandse valuta kunnen worden aangehouden. Beperkingen zullen blijven bestaan voor bepaalde kapitaaltransacties, alsmede voor enige gevallen in het goederen- en dienstenverkeer. De be perkingen op de invoer en uitvoer van films blijven van kracht, evenals de getroffen regelingen voor verze kering en transport. Café en boerderij tot de grond toe afgebrand In Stokkom bij 's-Heereuberg is in de nacht van zondag op maandag het café „Het Klaphuis", waaraan een boerderij is verbonden, geheel afgebrand. De schade beloopt 60.000.Het vee van de boerderij kon worden ge red. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De eigenaar is laag verzekerd. Heden overleed zeer plotseling onze innig geliefde man, vader, behuwd- en grootvader JAN JACOB KARELSE, le< jaar. Kortgene: J. Karelse-Nijsse Chaam (N.-B.): J. N. Paayes-Karelse P. L. A. Paayes en kinderen. Apeldoorn: N. J. Karelse Wageningen: M. P. Karelse Kortgene, 12 januari 1959. Hoofdstraat 126 b. De begrafenis zal plaatshebben te Kort gene op donderdag 15 januari a.s. des namid dags om 2 uur. Algemene kennisgeving. Heden overleed, wel on verwacht, maar niet on voorbereid, na voorzien te zijn van het H. Olie sel, onze lieve vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder, MARGARETA MARIA BELFROID, •geboren VAN HUPTE, op de leeftijd van 62 laar. Wissingen J. A. Belfroid. Kavanagh (Canada) A. Bruggeman- Maerman. J. Bruggeman en kinderen. Kloosterzande A. Rademakers- Maerman. R. Rademakers en kinderen. Vlisslngen H. Kuipers-Maerman. J. Kuipers éu kinderen. Familie Belfroid. Familie Van Hijfte. Vlissingen, 12 januari 1959. Badhuisstraat 86. De plechtig gezongen uitvaartdienst zal plaatshebben op vrijdag 16 januari te 10.30 uur in ae O.L.V.-Kerlt, ge volgd door de begrafe nis op het r.-k. Kei'k- hof. Heden overleed onze zoon, broeder, zwager en oom, de heer LEIJN MEIJERS in de ouderdom van 65 jaar. Uit aller naam, J. Looij-Oele. M. Meijers- den Decker. Hoedekenskerke, 9 januari 1959. Condoleantie-adres Julianastraat 60, Egmond aan Zee. Heden is van ons heen gegaan onze geliefde man, vader, behuwd-, froot- en overgrootva- er, de heer KRIJN BAREMAN in de ouderdom van ruim 80 jaar. Uit aller naam, H. W. Bareman- Van Westen Wolphaartsdijk, 12 januari 1959. Nazareth 2. De teraardebestelling zal plaatsvinden op donderdag 15 januari a.s. om 12 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8