Neder-Kongolese negerorganisatie „Abako" moet worden opgeheven Sneeuw speelde spoorwegen parten: trein bleef steken bij Woerden DUITSE ONDERZOEKINGSTREILER JAAGT OP HARINGLARVEN KLAHMOPsD DINSDAG 13 JANUARI 1959 P ROV l N O 1 A L ZEEUWSE COURANT 8 STUDENTEN VRAGEN OM „KONGOLESE NATIONALITEITy Gouverneur-generaal: Maatregelen tegen ontoelaatbare drijverijen De eerste burgemeester van Leopoldstad, Tordeur, heeft maan dagochtend een besluit getekend, waarbij de Abako, een cultu rele vereniging van negers uit Neder-Kongo, die ook op politiek terrein actief is, wordt verboden. In verband met de uitvaardi ging van dit besluit zijn de burgemeesters Pinzi en Diomi van twee gemeenten van Leopoldstad aangehouden. De gouverneur- generaal van Kongo, Cornelis, heeft maandagochtend in een radioboodschap tot de bevolking van Belgisch Kongo gezegd, dat de overheid zich genoodzaakt heeft gezien maatregelen te nemen tegen de ontoelaatbare' drijverijen van een aantal inwo ners. De gouverneur-generaal deelde mee, dat hij een verorde ning heeft getekend, waarbij het verspreiden van niet onderte kende strooibiljetten verboden wordt. rijke Kongolezen die bij deze be treurenswaardige incidenten het leven hebben gelaten om de onaf hankelijkheid van hun land te ver overen", aldus de brief. De studenten „zijn van oordeel, dat om het thans geschokte ver trouwen te herstellen onmiddellijk moet worden overgegaan tot in stelling van een Kongolese natio naliteit en dat aan de in Kongo gevestigde Europeanen het recht moet worden toegekend voor de ze Kongolese nationaliteit te kie zen". „Het Is tijd, dat het verspreiden van valse berichten en de extreme opvat tingen ophouden", aldus Cornelis. Hij 7,cl verder: iedereen moet zich aan de besluiten van het parlement en van de regering onderwerpen. Ik zal daaraan met de uiterste krachtda digheid en de grootste vastberaden heid de hand houden". De Vereniging van Zwarte Stu denten in België heeft in een open brief aan koning Boudewijn ge protesteerd tegen het gebruik van vuurwapens tegen een ongewapen de bevolking tijdens de ongere geldheden in Leopoldstad. De ver eniging verlangt dat zal worden onderzocht of er geen mogelijk heid bestond de orde te herstellen zonder gebruikmaking van derge lijke wapens. In de brief wordt verder gezegd, dat de zwarte stu denten de daden van vandalisme betreuren. „Wij herdenken eerbiedig de tal- N.A.V.0.-raad bespreekt Sowjet-ontwerp voor Duits vredesverdrag. De permanente raad van de NA.V.Ö. is maandag in Parijs begonnen met het bespreken van het Russische voorstel voor een Duits vredesver drag. Een woordvoerder deelde mee, dat er nog verschillende van zulke besprekingen zullen volgen. Naar verluidt is de N-A.V.O.-raad met de regeringen van Amerika, En geland, Frankrijk en West-Duitsland van oordeel, dat het Russische voor stel in zijn samenhang onaanvaard baar is. Men verwacht nu een perio de van langdurige en moeizame on derhandelingen met Moskou over de kwesties Duitsland en Berlijn. De Duitse bondskanselier dr. Ade nauer heeft gisteren in Bonn ver klaard dat slechts een duidelijk „neen" het antwoord kan zijn op het door de Russen ontworpen vredesverdrag voor Duitsland. Dr. Adenauer is van oordeel, dat de Sowjet-Unie met het ontwerp verdrag de aanval op Berlijn heeft uitgebreid tot geheel West-Duits- land. De bondskanselier meent dat de Russische eisen het gevolg zijn van concessies, die door enkele Westduitse groeperingen aan het Russische standpunt zijn gedaan. Ambtenarenpartij is opgeheven (Van onze parlementaire redacteur) De Partij van overheidspersoneel, die ruim een jaar geleden werd opgericht, is opgeheven. De partij had haar ont staan te danken aan oen gezamen lijke actie van een aantal overheids dienaren voor meer salaris. Er bleken in de partij voor overheids personeel op allerlei punten zoveel verschillen van mening te bestaan en in politiek opzicht liepen de op vattingen van de leden en zelfs van de bestuursleden zo ver uiteen, dat men het raadzaam heeft gevonden het leven van deze splintergroep niet langer te rekken. Schade aan missiescholen De directeur van do diensten voor onderwijs van de provinice Leopold stad, Verbeyst, heeft tot verslagge vers gezegd, dat bij de ongeregeld heden de grootste schade is aange richt aan "twee missiescholen. Eén van* de schoolgebouwen werd fn de as gelegd. De vernielzucht was zo groot, dat men zelfs de bepleistering van de muren heeft geslagen, aldus Verbeyst. Uit de vakschool van Ndjill is de ge hele uitrusting verdwenen. Volgens ooggetuigen werden do scholen over vallen door een bende van 1.500 tot 3.000 kinderen, zo zei Verbeyst. Vier kinderen ternauwernood van verbrandingsdood gered De zolder van een hofjeswoning aan de Loosduinseweg in Den Haag is maandagmorgen uitgebrand. Het huisje werd bewoond door de familie H., van wie vier kinderen op de be wuste zolder sliepen. De brand is ont staan doordat een vijfjarig jongetje met lucifers speelde. Toen de moeder, die met de twee jongste kinderen beneden was, de brand ontdekte, r «p zij om hulp, waarop employe's van het gemeente lijk elektrisch bedrijf verschenen sa men met een in het hofje wonende burger. De employe's van het G.E.B., dat aan de achterkant van het hofje grenst, hadden schuimblussers mee genomen en het gelukte hen spoedig het vuur te doven. De vier kinderen, die zich tijdens de brand op de zolder bevonden, zijn naar het ziekenhuis Westeinde overgebracht, daar zij reeds door de rook bedwelmd waren. Twee van hen konden na behandeling naar huis teruggaan. Een tweeling moest in het ziekenhuis blijven, om dat beide kinderen ernstige brand wonden in de tweede én derde graad hadden opgelopen. Zittend kabinet brengt geen voetbalpool. De minister van justitie ad Interim heeft meegedeeld, dat het huidige kabinet gezien zijn beperkte doel stellingen niet zal overgaan tot het indienen van een wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet. De minister heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Vrolijk, die de minister gevraagd had of hij bereid was, het door zijn ambtsvoorganger o.a. in verband met het vraagstuk van de voetbalpool gereedgemaakte ontwerp tot wijziging van de loterij- wet thans op korte termijn bij de Kamer in te dienen. De minister voegt aan zijn antwoord toe, dat het rapport van de loterijeommicsie thans wel op korte termijn voor pu- blikatie zal worden vrijgegeven. BEKEND DOOR VROEGERE VONDSTEN Op het Abdijplein te Middelburg worat momenteel, ue van de drie houten spitsen geconstrueerddie de in aanbouw zijnde vleugels de Provinciale Griffie zullen sieren. Deze eerste spits is bestemd voor de ,^wdiorén", die aan het zui delijke einde van het hoofdgebouw komt. Men hoopt deze spits over ongeveer een maand in gedeelten naar boven te brengen. De beide andere torens komen zoals békend aan de Torenhofde binnenplaats en op het andere einde van het hoofdgebouw, de noords- of duiventoren. De spits van deze laatste toren, waarin verschillende gaten zullen worden uitgespaard, ivordt namelijk „opengesteld" voor duiven. (Foto P.Z.C.). In Nederlandse kustwateren. De grote Duitse vlsserij-onderzoe- kingstreiler „Anton Dolirn" die o.m. bekendheid kreeg door de ontdek king van nieuwe visgronden voor roodbaars tussen IJsland en Groen land is gisteren te IJmniden binnen gekomen om dinsdag iu samenwer king met de biologen van het rijks instituut voor visserijonderzoek te IJmuiden uitgebreide visserijproeven op de larven van haring in de Neder landse kustwateren te nemen. De vis serij, die door de „Anton Dohrn" zal «•orden uitgeoefend, is een klein on derdeel van het grootscheepse onder zoek door biologen van Engeland, Nederland en Duitsland naar de lia- ringtoestand in de zuidelijke Noord zee: Men wil o.a. nagaan hoeveel jonge haring op de paaiplaats in de zuide lijke Noordzee wordt geproduceerd. Hiertoe hebben de Nederlandse on- derzoekingstreiler „Willem Beukels- zn" en een Engelse treiler reeds in december in het Engelse Kanaal ge vist. De „Anton Dohrn" zal nu als Duitse bijdrage aan dit onderzoek een later stadium van de groei van de haring onderzoeken. Er zal dins dag worden gevist met een plankton- net zodat men een indruk krijgt van de hoeveelheid haringlarven die zich onder de Nederlandse kust verplaat sen. Vermoed wordt, dat de larven uit het Engelse Kanaal door de stro mingen worden meegevoerd naar de omgeving van de Duitse ^ocht, waar door Deense en Duitse vissers altijd zeer veel jonge haring wordt gevan gen. De Duitse biologen hebben gis teren een bezoek gebracht aan het la boratorium van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek. Twee Neder landse biologen zullen vandaag de reis van de „Anton Dolirn" in de Ne derlandse territoriale wateren mee maken. Ontvoerde baby Lisa Rose Chionchio thans gevonden In de woning van de 43-jarige me vrouw Jean Ifarone, een in Brook lyn woonachtige weduwe met zeven kinderen, hebben agenten van het F.B.I. zondag een baby aangetrof fen, die naar men aanneemt het ont voerde kind van de familie Chionchio is, zo heeft de New Yorkse politie maandag medegedeeld. Zoals bekend werd dit kind tien da gen geleden vlak na de geboorte uit een-New Yorks ziekenhuis ontvoerd. De baby. Lisa Rose, die bij de ont dekking in een goede gezondheid verkeerde werd onmiddellijk naar het „Sint Peters Hospital" overge bracht, waar de 36-jarige vader, ad vocaat van de New Yorkse haven autoriteit, haar aan een klein litte ken boven het linkeroog als zijn dochtertje herkende. De bloedgroep van de baby blijkt ook dezelfde te zijn als van mevrouw Francis Chionchio. Mevrouw Iava- rone, die de ontvoering hardnekkig Brandt herkozen als burgemeester van Berlijn. De sociaal-democraat Willy Brandt is op de eerste bijeenkomst van het nieuwe Westberlijnse parlement her kozen als burgemeester van West- Berlijn. Hij was de enige kandidaat. Over de crisis inzake Berlijn zei hij „Ik meen te kunnen zeggen dat wij enige voor-ronden van deze crisis hebben gewonnen, maar ik vrees dat wij voor vele moeilijkheden staan waaraan wij slechts het hoofd kun nen bieden als wij nauw samenwer ken. De sociaal-democraat Willy Henne- berg werd met algemene stemmen herkozen als voorzitter van het par lement. ontkent, vertoont veel overeenkomst met de blonde vrouw, die het kind 2 V2 uur na de geboorte uit het zie kenhuis weghaalde. Zij wordt mo menteel voor ondervraging vastge houden. Militairen helpen op station van Arnhem Sneeuw heeft gisteren in ons land het verkeer grote moeilijkheden bezorgd. Tussen Gouda en Woerden bleef 's morgens om half acht een trein in de sneeuw steken. Hij blokkeerde de baan tot kwart voor negen, zodat vele reizigers een uur of meer to laat de plaats van bestemming be reikten. Militairen hebben gisteren de Ne derlandse Spoorwegen geholpen met het sneeuwvrij maken van de wissels op het stationsemplaoement te Arn hem. Deze militairen waren van de 11de gevechtsgroep uit de Oranje kazerne te Schaarsbergen. Indien de weersomstandigheden het ook verder noodzakelijk maken, zul len vandaag 50 militairen van het 14de bataljon uit de Saksen-Weimar- kazerne te Arnhem de spoorwegen behulpzaam zijn. En verder werd uit diverse streken gemeld: SUIKERKLONTJE. Margaret Jack son uit Warminster in Engeland wil de op weg naar school een paard een suikerklontje in de bek stoppen, maar liet beest was al druk aan het knau- wen. De dertienjarige riskeerde te worden gebeten en trok vijf bankbiljetten van elk een pond uit de paardebek. Ze ging nog een keer terug en redde een deerlijk verminkt kwitantieboek je dat op naam stond van ene Walter Prescott. Margaret bracht hem de restanten en nu bleek dat Prescotts dochter, die de huur moest gaan be talen, boekje en geld langs de weg verloren had. SIGAREN. De Denen zijn houders van het wereldrecord sigarenroken, zo heeft de bond van Duitse sigaren makers bekendgemaakt. Ten dele hebben de Denen deze plaats te dan ken aan de liefde van de Deense vrouw voor de sigaar. Per hoofd van de bevolking roken de Denen 207 sigaren per jaar. De Nederlanders komen op de tweede plaats met 106 sigaren, gevolgd door de Zwitsers met 97 en de Westduitsers met 90. Vol gens genoemde bond komt de sigaar ook bij de Nederlandse en Duitse vrouw geleidelijk in trek. In Drente bleven twee autobussen in de sneeuw steken en wel itt Ooster- hesselen en in Wezup. Er is gister nacht in Drente weer een flink pak sneeuw gevallen er ligt nu zo'n 25 30 cm en de bussen die nog kunnen rijden zijn in vele gevallen toch op hun dienstregeling achter. De uitzonderlijk hoge stand van het bovenwater op de Lek heeft reeds enkele dagen vertragingen in het pontverkeer op de rivier te Schoonhoven veroorzaakt. Het perso nenvervoer wordt door het motor- veerbootje onderhouden. Sneettwduinen in het noorden Bij een hevige wind is gisternacht en gistermorgen in het noorden weel een flink pak sneeuw gevallen, tot een hoogte van drie tot vier centime ter. De wind heeft de sneeuw echter opgewaaid en op vele plaatsen is nu sprake van sneeuwduinen. Een betrouwbare meting van de to tale sneeuwdikte is dan ook niet meer te geven. Deze sehommelt tus sen tien en vijftig centimeter, vol gens opgave van de meteorologische dienst te Eelde. Drie kampeerenthousiasten heb ben zich van dit alles niets aange trokken en het afgelopen weekeinde gekampeerd op de Goudsberg bij Lunteren. Het waren de heren K. B. Muller en J. Keverda (beiden uit Zaandijk) en de heer J. Bom uit Am sterdam, alle drio ervaren kampeer ders. „Het is ons uitstekend bevallen", verklaarden zij gisteren enthousiast. „Wij komen vast nog wel vaker in de wintermaanden terug en dan bren gen we vrouw en kinderen mee''. Het Wereldgebeuren Oude paardjes John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, verdiept zich gewoonlijk al 's mor gens om zeven uur in de ochtendbla den om de Russische onvriendelijk heden van de vorige dag nog eens de revue te laten passeren. Al voordat de werksters met haar opruimenj ge reed zijn, pleegt hij achter zijn bu reau te zitten. En hij heeft het werk op het State Department zo georga niseerd, dat hij dan verder achttien uur in de weer is met staatszaken. Hijzelf is niet alleen de voornaamste adviseur van president Eisenhower in buitenlandse politiek, maar ook de voornaamste onderhandelaar in besprekingen met buitenlandse rege ringen en op belangrijke internatio nale conferenties, voorts de eerste redevoeringenschrijver over buiten landse aangelegenheden en boven dien de baas van de ambtenaren op het ministerie. Zelfs kan hij op bed het werken niet laten als hij, zoals dezer dagen het geval is, meer dan anders onder de wol moet. Hij heeft, zoals bekend, last van een virus-In fectie. Bovendien is hij de dikke darm-ontsteking die hem in decem ber dwars zat nog niet helemaal te boven. Hij legde zich vorige week bij het medische advies neer, om niet, zoals afgesproken naar Ottawa te gaan, maar „rustig" thuis te blijven. Maar een Rus en wel de Russische eerste vice-premier Anastas Mikojan, die op eigen verzoek een reisje door de Verenigde Staten maakt, verstoorde deze rust. Dulles, die verwachtte dat Mikojan hem al leen maar beleefdheidshalve de hand kwam drukken, werd niet minder dan anderhalf uur door deze bespre king in beslag genomen. Het bleek namelijk dat Mikojan zich had voor gesteld, allerlei kwesties van wereld politiek de revue te laten passeren. Dulles, die nu ook de kwaadste niet wilde zijn, liet de Rus vertellen wat hij op het hart had. En men mag aan nemen, dat Dulles als „maker" van Amerikaanse buitenlandse politiek, zich niet onbetuigd heeft gelaten. In het sobere communiqué dat na afloop werd uitgegeven, stond tenminste dat de gedachtenwisseling „openhartig" was geweest. En terwijl Mikojan zijn verdere reis door Amerikaanse steden maakt heeft het Kremlin ge zorgd voor nieuw studiemateriaal, waarmee Dulles en zijn westelijke ambtgenoten zich nu geconcentreerd beziggehouden en dat Mikojan klaar blijkelijk al in zijn achterhoofd had toen hij de verre reis naar de Ver enigde Staten aanvaardde. Dit nieu we studiemateriaal bestaat uit voor stellen, om binnen twee maanden in Praag of Warschau een conferentie te houden over een vredesverdrag met Duitsland, en tot die voorstellen behoort een ontwerp-verdrag, waarin allerlei oude Russische stokpaardjes komen opdraven: neutralisering van Duitsland, erkenning van de Oost- duitse „Democratische Republiek" en zo mogelijk een federatie tussen dit communistische marionettenregime en de westers georiënteerde Duitse bondsrepubliek van dr. Konrad Adenauer. Buitenlandse troepen moe ten het land bij de uitvoering van het Russische voorstel verlaten (zodat de Amerikanen bij een eventuele Sowjet-aanval van over de Atlanti sche Oceaan te hulp moeten snellen en dus in een veel ongunstiger posi tie zouden verkeren dan de Russen. En verder zouden de Duitsers geen kernwapens, raketten of duikboten mogen hebben, hetgeen eveneens een verzwakking van de westerse defen sie zou betekenen. Het enige lichtpunt in de nieuwe Sowjet-nota's is, dat de Russen bereidheid tonen om de kwes- tie-Berlijn niet alleen op basis van hun eigen „ultimatum", maar ook uitgaande van eventuele westerse voorstellen te bespreken. oor Dulles en zijn collega's rijst nu de vraag, wat het beste is: tegenover de Russische stok paardjes westerse rossinanten van de zelfde soort te plaatsen (zoals her eniging van Duitsland door vrije ver kiezingen en vrijheid voor het her enigd Duitsland om zich bij bondge nootschappen naar eigen verkiezing aan te sluiten) of in de Russische no ta te zoeken naar aanknopingspunten voor een mogelijke gedeeltelijke re geling op één of meer punten. Een blad als The Manchester Guardian beveelt de westerse mogendheden aan, deze laatste tactiek te kiezen en besprekingen met de communisti sche landen te openen die tot een re geling kunnen leiden welke ook op westerse voorstellen moet zijn geba seerd. Men zal zich in elk geval ervoor moeten hoeden, dat niet toch langs slinkse wegen de positie van het re volutionaire Rusland begunstigd en die van het westen en van vrije men sen (men denke aan de kwestie-Ber- lijn) in gevaar gebracht wordt. Wat het zoeken naar en vasthouden aan zulke garanties betreft, mag men overigens zijn vertrouwen stellen op John Foster Dulles, die ongetwijfeld één der beste kenners van het Rus sische imperialisme is. Het Nederlandse m.s. yAThenaP is za terdagavond op de Schelde ter hoog te van Fort Frederik aan de grond gelopen en gedeeltelijk gebroken. De 21 passagiers en de meeste beman ningsleden werden van boord ge haald. Zondagavond slaagden sleep boten er in het schip vlot te trekken en naar Antwerpen te slepen. Foto: De „AZhenaP, geflankeerd door sleepboten 6 a JOHN FOSTER DULLES zwoegen ondanks Kiekte.,,,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5