PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Luns leverde kritiek op luchtvaartpolitiek van Britse regering Molotow ambassadeur in Den Haag? Belangstelling voor Sloeplan dringend nodig „BETREKKINGEN BEPAALD NIET VERBETERD" Vandaag.. OVERLEG OVER ORDER VOOR 1-PERS00NS RUIMTEVAARTUIG 202e jaargang - no. 10 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 jan. 1S39 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 een', p. regel met een minimum van 1.—„Brieven of adres bureau v. d blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63. tel. 2478 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel 20. Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red tel 2425. adm tel 2094. Na beperking landingsrechten te Singapore „Ik moge erop wijzen, dat het de Nederlandse regering bekend is, dat de plaatselijke autoriteiten in Singapore deze Britse ftap bepaald niet zullen toejuichen. Kortom, na andere teleurstellen de ervaringen, ik stip maar even aan: de wapenleveranties aan Indonesië en wat zich direct na de oorlog heeft afgespeeld wat betreft het Indonesische vraagstuk, kan ik en de Nederlandse regering niets anders zeggen, dan dat deze Britse houding be paaldelijk onze betrekkingen niet heeft verbeterd". Dit zei de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, gisteravond in een televisie-verklaring over de mededeling van de Britse regering, dat de K.L.M. voortaan nog maar eenmaal per week op Singa pore zal mogen landen. De minister noemde het een teleurstellende en plotselinge verklaring, die hem zaterdagmorgen door de Britse ambassadeur in Den Haag, sir Paul Mason, werd overhandigd in de vorm van een persoonlijke boodschap van de minister-president van Engeland. Over het algemeen kan de Nederlandse regering, aldus mr. Luns, niet anders dan met teleurstelling de Britse luchtvaartpolitiek tegenover Ne derland overzien. De laatste acht jaar heeft Engeland alle verzoeken van de K.L.M. waar ter wereld.ook, voor overvliegen, voor commerciële rechten of wat dan ook, steeds afgewezen. Bruuske beslissing tijdens afwezigheid van Selwyn Lloyd En wanneer wij ons realiseren, dat nog In 1939 de K.L.M. driemaal in de week op Singapore vloog, dan is het in een tijd van zich uitbreidende luchtvaartrelaties wel heel teleurstel lend, dat het Verenigd Koninkrijk thans zo drastisch onze luchtvaart- rechten beknot. De mededeling van zaterdag is, al dus minister Luns, ook daarom zo teleurstellend én zo plotseling, om dat de Nederlandse regering in de stellige overtuiging was, dat over deze lijn nog door de twee rege ringen nader 'overleg zou worden gepleegd. „En ik had dan ook op dinsdag 6 januai-i nog aan de Brit se ambassadeur meegedeeld, dat ik van plan was, op het eind van deze maand of begin van februari naar Londen te gaan om onder meer de ze aangelegenheid met mijn Britse ambtgenoot, de heer Sellwyn Lloyd, nogmaals te bespreken. De heer Sellwyn Lloyd is op het ogen blik ziek. Ik vraag me af, of de bruuske wijze, waarop deze be slissing is genomen, misschien iets Verolme leverde eerste Braziliaanse tanker af. De eerste van de vier 33.000-tons tankschepen, die het Verolme-concern voor Braziliaanse rekening te bouwen heeft gekregen is maandagmiddag feestelijk aan de oliemaatschappij „Petrobras" uit Rio de Janeiro over gedragen. Donderdag vertrekt deze „Presidente Juscelino" naar Brazilië. Scheepsbouwer Cornells Verolme zal met vrouw en dochter deze eerste reis meemaken. En dat niet alleen vanwege de fees telijkheden in Brazilië op de dag van aankomst, 31 januari a.s., ter gele genheid van de herdenking van het arie-jarig bewind van president Jus celino Kubit-schek, naar wie dit schip is genoemd, maar ook om de laatste beletselen uit de weg te ruimen voor de bouw van de Braziliaanse werf van het Verolme-concern. Na overdracht van de „Presidente Juscelino" aan z'n eigenaars bega ven de gasten zich maandagmiddag naar een andere hoek van het im mense werfterrein aan de Botlek, voor de plechtige champagnedoop van eèn zusterschip, de even grote tanker „Presidente Getulio". Twee bejaarde dames door gasverstikking gedood Dc 78-jarige weduwe E. Verharen- Willemse en haar 74-jarige ongehuw de zuster P. Willemse, wonende in (le Piet Heinstraat in Den Haag, zijn zondag door gasverstikking om liet leven gekomen. De buren, die een gaslücht bespeur den en meenden dat deze uit de naast liggende woning kwam, waarschuw den de politie, die op onderzoek uit ging en beide vrouwen- levenloos aan trof. Bij onderzoek bleek, dat zij een verkeerde gaskraan hadden openge draaid. Bij ramp in Spanje zijn 132 mensen gedood In het Spaanse dorp Rivadelago, dat vrijdag aoor een waterlawine, afkom stig van een ingestorte stuwdam werd verrast, zijn in totaal 132 men selevens verloren gegaan, zo is zon dagavond te Madrid bekendgemaakt. 23 lijken gevonden; de overigen wor den vermist, te maken heeft met het feit, dat mijn Britse ambtgenoot niet op zijn ministerie is. Dat weten we natuurlijk niet. De televisie verslaggever stelde de minister vervolgens de vraag, of.hij deze stap definitief acht. „Be hoop van harte, zo antwoordde minister Luns, dat deze stap niet definitief zal zijn. Ik heb aan de heer Bentinck, on ze ambassadeur in Londen opgedra gen, nog heden een stap bij het Brit se ministerie van buitenlandse zaken te doen. Maar de ervaringen, zoals ik zeg, van de laatste acht jaar, maken me niet optimistisch. En de vorm, M ...legt de Belgische minister M. van Hemelrljck voor het j M parlement een aanvullende re- 1 geringsverklaring af inzake de politieke evolutie in Belgisch H Kongo en de verhouding tussen j H België en de Kongo. ....viert de toneelacteur en I -schrijver Johan W. Elsensohn i te Amsterdam zijn 75e ver- j H ....wijst de Hoge Raad te Den s Haag arrest in het proces over §e de vraag of de voetbaltoto al p dan niet in strijd is met de H wet. waarin de mededeling werd gedaan, was wel vrij definitief", aldus de mi nister van buitenlandse zaken, mr. Luns. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken zei maandag in antwoord op een vraag, of de Nederlandse regering heeft ge antwoord op een boodschap van mi nister-president Macmillan over het inkrimpen van het aantal vluchten van de KJL.M. naar Singapore zei de MINISTER LUNS ...kritiek op Britten... woordvoerder dat geen mededelingen van de Nederlandse regering waren ontvangen. Hij zeide niet op de hoog te zBn van het voornemen van minis ter Luns een bezoek aan Engeland te brengen. Britse mening Uit gezaghebbende Britse bron ver luidt dat men niet begrijpt waarom de beperking van het aantal K.L.M.- vluchten op Singapore zo'n beroering in Nederland verwekt. In de eerste plaats is dit een zuiver commerciële kwestie, waarover nog onderhandeld wordt, zo zei men. Voorts wees men er in deze kringen op, dat de Nederlandse luchtvaart maatschappij voordelen heeft be haald ten koste van Britse maat schappijen en dat de K.L.M. transito- recht in het Verenigd Koninkrijk bij transatlantische vluchten bezit. Mikojan ontkent noch bevestigt de berichten Het Franse persbureau A.F.P. verneemt in kringen, die in nauw contact staan met de Ne derlandse ambassade te Mos kou, dat de regering van de Sowjet-Unie bij de Nederlandse regering agreement gevraagd De Amerikaanse nationale dienst voor lucht- en ruimtevaart is maandag onderhandelingen begonnen met de McDonnell-vliegtuigfabrïek over de bouw van een éénpersoons ruimtevaartuig. De bedoeling is dat dit ruimtevaartuig in een baan rondom de aarde wordt gebracht en naar de aarde terugkeert. De kosten van de bouw zullen meer dan vijftien miljoen dollar bedragen. Het doel van dit project, „Mercury" genaamd, is het bestuderen van de psychische en lichamelijke invloed van de ruimtevaart op de mens. Het onderzoek betreft de reactie van de mens op gewichtloosheid, op de grote versnelling na de lancering en de grote vertraging bij de terugkeer In de dampkring. Men was al een jaar geleden aan het constructiewerk voor de „ruimte capsule" begonnen. Toch verwacht men dat de eerste Amerikaanse pogingen om een mens de ruimte in te zenden met een Atlasraket zullen worden gedaan. heeft voor de benoeming van de heer Molotow (de afgezette Russische minister van buiten landse zaken die thans ambas sadeur in Buiten-Mongolië is) tot ambassadeur van de Sowjet- Unie in Nederland. Desgevraagd deelde een woord voerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse za ken het A.N.P. mede, dat MOLOTOW ..naar Den Haag?.. Nieuwjaarsrede commissaris der koningin: BIJ DE AANVANG van de Statenvergadering hield gister morgen de commissaris der ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot een nieuwjaarsrede, waarin hij enkele gebeurtenis sen uit het afgelopen jaar rele veerde en voorts enkele be schouwingen wijdde aan het provinciale beleid in de nabije toekomst. Daarbij wees hij er op, dat de uitvoering van het Sloeplan zich steeds meer be gint te concretiseren. Belang rijk is echter, dat er serieuze belangstelling is voor deze ont wikkeling in de industriële en financiële wereld, zowel natio naal als internationaal. Zonder deze belangstelling immers is het scheppen van industriege bieden een onvruchtbare zaak. „Daarom hebben Ged. Staten ernstige pogingen gedaan om daarvoor bekwame en geschik te personen aan te trekken als industrie-promotor. Er zijn reeds contacten gelegd, maar in dit stadium is het nog niet mo gelijk daarover verdere mede delingen te doen. De commissaris wees er op, dat overleg bestaat over dë ontwik keling van het Westerschelde- bekken met Noord-Brabant. „Aanvankelijk zijn deze bespre kingen nog niet naar buiten uit gedragen, maar nu de gedach ten zi h beginnen te concretise ren heeft Noord-Brabant het plan voor de ontwikkeling van een haven- en industriegebied in het Kreekrak bekendge maakt. Dit plan is ook door ons in studie genomen". In dit ver band merkte de commissaris nog op, dat het Zuid-Sloe prio riteit heeft en dat dit Sloeplan alsmede het plan voor de ka naalzone vóór het Brabantse project publiek zijn gemaakt. De comissaris deelde voorts nog mede, dat binnen enkele maan den een nieuwe afdeling van de Documentatiemap zal verschij nen. Daarin zal een uiteenzet ting worden gegeven over het Zeeuwse standpunt met betrek king tot vele belangrijke pro blemen. Over de toewijzing van het bouw volume (650 woningen voor 1959) verklaarde de commissaris, dat „niet alleen het college van Ged. Staten, maar geheel Zeeland door deze on aangename mededeling is opge schrikt". Ged. Staten hebben begrip er voor, dat het moeilijk is om de 40.000 wo ningwetwoningen zo eerlijk mogelijk te verdelen. „Maar wij moeten helaas constate ren, dat 't absoluut onmogelijk is om met dit geringe aantal 'n ook maar enigszins bevredigende ver deling tot stand te brengen. Door het te kleine contingent voor 1958 moest de verdeling over dat jaar dusdanig gebrekkig zijn, dat onbil lijkheden onvermijdelijk waren. Het is ook thans nog niet moge lijk deze onbillijkheden terectifi ceren. Verscheidene gemeenten hadden in de periode van de bouw capaciteit enkele continucontrac- ten aangegaan, waaraan zij wel iswaar niet juridisch zijn gebon den, maar het zou moreel onbe hoorlijk zijn geweest deze geheel te negeren", aldus de commissaris. Het streven van het provinciaal be stuur om het vertrek der Zeeuwen tegen te gaan door aan de behoef ten van het bedrijfsleven en de in dustrie tegemoet te komen en een verdere industrialisatie te bevorde ren, wordt nu wel zeer ernstig be lemmerd. Dit is te meer te betreu ren, nu de minister van economische zaken tot onze voldoening voorne mens is in Zeeland een aantal ont wikkelingskernen aan te wijzen. Nadat enkele besprekingen vóór de toewijzing hebben plaatsgevonden, hebben G.S. zich terstond na het be kend worden van dit schamele volume met een krachtige wel-gedocumen- teerde nota tot de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid ge wend, teneinde hierin verbetering te brengen. De commissaris betoogde, dat het Ged. Staten tot voldoening stemde dat de minister van economische za ken Zeeland tot probleemgebied heeft aangewezen. Overigens noopt ook de mate van de werkloosheid om Zeeland te zien als probleemgebied. Door de activiteit ten aanzien van de wederopbouw en de herverkave ling is het gebrek aan werkgelegen heid niet voldoende in de cijfers van de geregistreerde arbeidsreserve aan het licht getreden. Van het intussen tot verdeling ge komen bedrag van 18% miljoen voor aanvullende werken is aan Zeeland toegewezen een half mil joen voor zogenaamde „dure wer ken". De toewijzing is verhou dingsgewijs belangrijk hoger dan ,v,orig jaar, doch helaas niet vol doende. Vele oorzaken werkten samen om Zeeland gedurende zeer lange tijd te maken tot een gebied, dat zich zag genoopt een zeer belangrijk deel van haar bevolking uit te stoten. Niette min treedt in de jongste tijd een groot gebrek aan arbeidsplaatsen op de voorgrond. Beide factoren teza men maken Zeeland tot een pro bleemgebied bij uitstek. Verdere in dustrialisatie is noodzakelijk. Zeeland is gaarne bereid, mede om een evenredig aandeel te levéren in de economische ontwikkeling van het vaderland. Een meer billijke toewij zing van bouwvolume voor woning wetwoningen zou van betekenis zijn voor het grote aantal beschikbare bouwvakarbeiders. Ook voor de in dustrialisatie is een snellere vergro ting van de woningvoorraad absoluut noodzakelijk. De commissaris stipte voorts nog aan de in het 'afgelopen jaar gevoerde debatten óver de veertarieven, de polderconcentratie en somde vervol gens enkele punten op, die eveneeps in 1958 de aandacht vroegen, o.a,: 1. het eindrapport van de daartoe ingestelde commissie over de ver plaatsing van de Veerse visserij, welk rapport is overhandigd aan de schadevergoedingscommissie Deltawet. Het rapport zal binnen kort worden gepubliceerd. 2. het rapport schadevergoeding oester- en mosselcultuur. Ook dit rapport komt binnenkort vrij voor Kublikatie. et rapport recreatiegebied .Drie- Eilandenplan. 4. de instelling van een adviescom missie beheersvorm Sloe-gebied. 5. bestudering van de zoetwater- voorziening voor industrie, welk probleem naar wordt verwacht binnenkort een oplossing zal krijgen. I VOi I STi VOOR HET VERSLAG VAN DE STATENZITTING ZIE PAG. DE I U Tijdens zijn rondreis door de Ver enigde Staten bracht Anastas Miko jan een bezoek aan het operagebouw in Chicago, waar een Russische volksdansgroep een voorstelling gaf. Mikojan'werd door zijn landgenoten hartelijk verwelkomd zoals internationaal gebruike lijk is geen mededelingen worden gedaan over het aan vragen van agreements. Westelijke waarnemers in Moskou hadden eerder verklaard van mening te zijn, dat berichten over Molotow's benoeming in Den Haag op een ca nard zouden neerkomen, vooral ge zien de ernstige veroordeling van de „anti-partijgroep", waartoe ook Molo tow wordt gerekend, in de jongste voltallige vergadering van het cen trale comité der Russische communis tische partij. Evenwel werd een ver andering van positie voor Molotow niet onmogelijk geacht, gezien de ma nier waarop de leden van de anti- partijgroep functies „naar hun be kwaamheid" hebben gekregen. Het zou volgens de westerse waarnemers echter niet erg aannemelijk zijn dat Molotow naar een „kapitalistisch" land werd gezonden. De Russische eerste vjce-premier, Mikojan, heeft in San Francisco aan verslaggevers verteld, dat hem be richten onder de ogen waren ge komen dat Molotow binnenkort tot ambassadeur in Nederland be noemd zou worden. Deze berichten wilde hij tegenspreken noch beves tigen. Gevraagd hoe Molotow voor een dergelijke post nog in aan merking zou kunnen komen, zei Mikojan: .Molotow was het niet eens met bepaalde hervormingen toen onze huidige leiding die wilde aanbrengen. Maar wij zijn niet ge ïnteresseerd in hervormingen in Nederland". Prins Bernhard vertrekt op 2 februari naar Z.-Amerika Prins Bernhard zal op 2 februari naar Chili vertrekken om in zijn kwa liteit van voorzitter van de F.E.I., de Internationale Paardensport Federa tie, het internationale kampioenschap in Vina del Mar bij te wonen. De aansluiting aan het verblijf in Chili zal de prins officiële bezoeken brengen aan Paraguay en Brazilië. In Brazilië zullen in het bijzonder ook verscheidene nederzettingen van Ne derlandse emigranten worden bezocht. Na deze bezoeken zal de prins nog en kele dagen privé in Mexico doorbren gen. De reis zal in totaal ongeveer 4 weken duren. Engelse industriëlen in zaak Nitribitt ondervraagd Vooraanstaande industriëlen in Lon den, Manchester en Birmingham zijn door de Britse politie ondervraagd naar de betrekkingen die zij gehad hebben met Rosemarie Nitribitt, die veertien maanden geleden in haar huis te Frankfort gewurgd is aan getroffen. Scotland Yard zou hiertoe zijn over gegaan op verzoek van de Westduit- se politie, maar geen nadere bijzon derheden omtrent de toedracht van de moord te weten zijn gekomen. De zaak van „het meisje Rosemarie", die met vele vooraanstaande zaken lieden van verschillende nationaliteit bekend* geweest zou zijn, heeft inder tijd groot schandaal verwekt. Geldig tot hedenavond MINDER WIND. Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Tem peraturen om het vriespunt. ZON EN MAAN 14 januari Zon op .8.43 Maan. op 10.51 onder 16.55 onder 23.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1