PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rusland doet voorstellen voor conferentie over vredesverdrag met Duitsland Gladheid veroorzaakte ernstige ongelukken Bus met turners te Krabbendijke verongelukt K.L.M. MAG MAAR ÉÉN KEER PER WEEK NAAR SINGAPORE VERWACHT. „Binnen twee maanden in Praag of Warschau" Westen mag eigen denkbeelden naar voren brengen over kwestie-Berlijn De Sowjefc-Unïe heeft zaterdag voorgesteld binnen twee maan den te Praag of Warschau een conferentie van 28 landen, waar onder communistisch China, te beleggen voor het opstellen van een vredesverdrag met Duitsland. Dit voorstel was vervat in nota's die de Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Gromyko, aan de diplomatieke vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en andere landen die tegen Duitsland heb ben gestreden, ter hand stelde. Moskou verklaarde zich ook be reid, de kwestie-Berlijn te bespreken „op basis van zijn eigen suggesties of van eventuele voorstellen van het westen". De nota's gingen vergezeld van een Russisch ontwerp-vredesverdrag met Duitsland, dat 48 artikelen omvat. Volgens dit ontwerp zou Duitsland geen kernwapens, raketten of duikboten mogen hebben. Wel zou het strijd krachten mogen bezitten. Binnen een jaar na het van kracht worden van het vredsverdrag zouden alle buitenlandse troepen uit Duitsland terugge trokken moeten worden. De Sowjet-regering zond ook nota's aan de rege ringen van Oost- en West-Duitsland. Zij stelt voor dat een vredesverdrag door een Duitse conferentie of, als deze nog niet tot stand zal zijn geko men, door West- en Oost-Duitsland afzonderlijk wordt getekend. Duitsland zou niet mogen deelnemen aan een politiek of militair blok of coalitie, dat niet alle ondertekenaars van het vredesverdrag omvat] Aan de Russischè voorstellen is nog het volgende ontleend: Aan het overleg over het vredesver drag zouden Wit-Rusland en Oekraï ne moeten deelnemen, die ook lid zijn van de Verenigde Naties. Op de door Moskou voorgestelde lijst van deel nemers aan de vredesconferentie komt ook Nederland voor. Ontwerp-verdrag bevat verworpen Sowjet-wensen Aan westerse zijde wordt het voor stel druk besproken en bestudeerd. Reeds dadelijk is erop gewezen, dat de voorstellen inzake het vredesver drag de neutralisering van een ver deeld Duitsland beogen en erop ge richt zijn, van beide Duitslanden een kernwapen vrije zone te maken. Zoals bekend, is de politiek van de N.A.V.O. juist erop gericht, de in stelling van een dergelijke zone in Europa te voorkomen, omdat dit als schadelijk wordt beschouwd voor de verdediging van het westen. De westelijke mogendheden hebben tot dusver op het standpunt gestaan, dat een op basis van vrije verkiezin gen te herenigen Duitsland vrij moet zijn om al dan niet tot defensieve bondgenootschappen toe te treden. Het westen bleef echter het afgelo pen weekeinde voorzichtig met com mentaar op deze nieuwe voorstellen. Blijkbaar wenst men te vermijden dat de deur gesloten wordt voor een gesprek met de Russen nu deze nota naar het schijnt het Sowjet-ultima- tura wat betreft de instelling van een gedemilitairïseerde „vrije stad" West-Berlijn wat verzacht. Wintersport eist slachtoffers in Bloemendaal Tientallen liefhebbers van de sneeuw, die zondag de sleesport beoefenden op het Bloemendaalse kopje „Kijk duin", hebben hiervoor een hoge tol moeten betalen. Er deden zich name lijk bij de afdaling per slee vele on gelukken voor. De E.H.B.O. noteerde in totaal 40 ongevallen. Een 15-tal slachtoffers moest met gebroken le dematen, hersenschudding of andere ernstige kwetsuren naar het marine hospitaal in Overveen worden over gebracht. Bij Krabbendijke is zaterdagmiddag een autobus met turners en turnsters uit Breda geslipt en in de naast de weg gelegen sloot gekanteld. Twee in zittendeneen echtpaar, kwamen daarbij om het leven. (Foto P.Z.C Overeenkomstig het akkoord van Potsdam ziet Duitsland, volgens het Russische ontwerp, af van z'n rechten op de gebieden ten oosten van de Oder-Neissegrens, die nu Pools of Russisch bezit zijn. Voorts moet Duitsland erkennen', dat Sudetenland Tsjechisch grond gebied is en Elzas-Lofharingen tot .Frankrijk behoort. Hét Saar- gebied blijft een deel van Duits land. De Duitsers moeten ook de bepaling van het staatsverdrag met Oostenrijk onderschrijven die een aansluiting van dit land bij Duitsland verbiedt. Duitsland verplicht zich ervoor te zorgen dat er geen nationaal-socialis- tische organisaties op zijn grondge bied worden gevormd. Hetzelfde geldt voor zogenaamde revanche-groepe ringen die herziening van de Duitse grenzen nastreven. Ook mag Duitsland niet toestaan dat er op zijn gebied organisaties werk zaam zijn die „vijandige acties tegen welke van de verbonden staten ook voeren". Eveneens mag er in Duits land geen propaganda in deze zin worden gevoerd. De verbonden landen erkennen het recht van het Duitse volk op eenheid en zij verklaren zich bereid hun steun te verlenen om dit doel te be reiken op basis van een toenadering tussen de twee delen van Duitsland. Deze twee staten mogen echter geen geweld gebruiken om tot een ver enigd Duitsland te komen. In afwachting van de totstandko ming van een verenigd Duitsland zal volgens de Russische nota „West- Berlijn de status hebben van een ge- demilitairiseerdc stad met een spe ciale positie". BOODSCHAP VAN MACM1LLAN: Regering zeer teleurgesteld Zaterdag heeft de Britse am bassadeur in Den Haag aan de minister van buitenlandse za ken, mr. Luns, een persoonlijke boodschap van de Britse pre mier Macmillan overgebracht. Volgens deze boodschap heeft de Britse regering besloten met ingang van 1 februari a.s. het aantal wekelijkse vluchten van de K.L.M. op Singapore te ver minderen van twee tot één en kele per week. Minister Luns heeft aanstonds de zeer grote teleurstelling van de Nederland se regering over deze beslissing uitgesproken. Deze beslissing is volgens het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken te meer teleurstellend, omdat de Britse regering er van op de hoog te was, dat minister Luns voorne mens was in het begin van de maand februari a.s. een bezoek aan Londen te brengen om deze aangelegenheid opnieuw te bespreken met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd. „Verwacht had derhalve kunnen wor den,, dat de Britse regering in deze aangelegenheid geen definitieve be slissing zou nemen alvorens het voortgezette Nederlands-Britse over leg zou zijn beëindigd". Van de zijde der K.L.M. wordt nog vernomen dat de maatschap pij zeer teleurgesteld is over deze beslissing. Zij kan moeilijk aan nemen, dat hiermede het laatste woord is gezegd in deze kwestie. Hoewel de Engelse maatregel in feite de structuur van het bedrijf niet ernstig raakt, is het ander zijds toch zo, dat het principiële karakter ervan, afgezien nog van het dienstbetoon aan het interna tionale reizende publiek, niet hoog genoeg kan worden geschat. Zaterdagochtend is het 10040 bruto registerton metende Noorse tankschip ((Norefoss" van een rederij uit Oslo bij de Botlek aan de grond gelopen. De foto laat zien hoe slepers van L. Smit en Go's internationale sleep dienst het schip zaterdagmiddag bij hoog water vlot trokken. Duits vliegtuig stort neer: 36 doden Een Constellation van de West- luitse „Lufthansa" is zondag met 39 inzittenden op het inter nationale vliegveld van Rio de Janeiro neergestort en in brand gevlogen. Zesendertig inzitten den kwamen om het leven. Drie van de tied bemanningsleden tweede piloot, steward en ste wardess overleefden de ramp. Zij zijn niet ernstig ge wond. Onder de doden bevindt zitfh een vooraanstaande corres pondent van het Britse persbu reau Reuter, de 38-jarige Gary Levy. Het toestel schoot over de landings baan heen en kwam in een diepe laag modder terecht. Het maakte een vlucht van Dakar in West-Afrika naar Rio. Het ongeluk is het derde in twaalf dagen nabij Rio's internationale vliegveld. Nederlandse kustvaarder gestrand bij Palma Het 4D9 ton metende Nederlandse kustvaartuig „Rubicon" is ten wes ten van Palma op Majorca op de rot sen gelopen. Verscheidene sleepboten uit de Spaanse oorlogshaven op Majorca zijn het vrachtschip, dat een lading schroot aan boord heeft, te hulp ge komen, maar het schijnt dat de „Ru bicon" dat een gat in de romp heeft, definitief als verloren moet worden beschouwd. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Auto te water: bestuurder verdronken Gladheid veroorzaakt door sneeuw heeft het afgelopen weekeinde in ons land verscheidene ongelukken ver oorzaakt. Zaterdagmiddag reed in de gemeente Waddinxveen een personenauto de Gouwe in. Daarbij kwam de heer A. P. Vermeulen uit Leiderdorp om het leven. De heer Vermeulen, die uit de rich ting Gouda kvvam, was juist de hef- brug ter plaatse gepasseerd, toen zijn auto in een flauwe bocht van de weg begon te slippen. De auto ge raakte van de weg af, bleef nog even op de walkant hangen en ver dween toen in de Gouwe. Hoewel on middellijk door in de nabijheid wo nenden en ook van een juist passe rend schip af getracht werd hulp te bieden, kon het slachtoffer, dat daar toe kennelijk ook zelf pogingen in het werk stelde, niet uit de auto worden bevrijd. Toen het voertuig met een kraanwagen boven water was gehaald, bleek de heer V len reeds te zijn overleden. De 33-jarige bromfietser P. Kuys is zaterdag, toen hij van zijn werk naar huis reed, onder de gemeente Drunen tengevolge van de gladheid van de weg gevallen. Door een juist passerende vrachtwagen werd hij enkele meters meegesleurd. Zwaar gewond werd hij overgebracht naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch, waar hij later is overleden. Hot slachtoffer, dat in 's-Hertogenbosch woonde, was gehuwd en vader van twee kinderen. Hachelijk moment voor burgemeester. Burgemeester C. G. Matser van Arnhem heeft zaterdag bij Zut- Slachtoffers van de gladheid Zebra-voorzitter Sio en echtgenote gedood Op het door sneeuw glad geworden wegdek is zaterdagmiddag op de rijksweg te Krabbendijke een auto bus met 36 passagiers geslipt, een halve slag om haar as gedraaid en vervolgens in een aan de linkerzijde van de weg liggende sloot gekan- jteld. De gevolgen waren ontstel lend: twee passagiers werden vrij wel op slag gedood, twee werden vrjj zwaar gewond, terwjjl meer dan vijftien inzittenden lichte ver wondingen opliepen. De slachtof fers zijn de 54-jarige heer V. H. A. C. Sio en rijn 48-jarige echtgenote Th. S. RL Sio-Bekkers uit Breda. De heer Sio, die in Zeeuws-Brabant- je turnkringen een zeer geziene fi guur is hfl is o.a. voorzitter van de „Zebra" was in gezelschap van nog enkele andere officials met een groep Bredase turners en turnsters op weg naar Vlissingen om daar deel te nemen aan de Ste llenwedstrijd. In verband met dit droevig ongeval is de wedstrijd on middellijk afgelast. Het ongeluk is gebeurd omstreeks vijf minuten vóór half vier. De autobus van de firma Marijnnissen uit Roosen daal, bestuurd door de 45-jarige bus chauffeur C. H. J. V., reed met een snelheid van ongeveer 50 kilometer per uur in de richting Goes. Op som mige plaatsen was de weg door de sneeuw verraderlijk glad. Toen de autobus ter hoogte van Krabbendijke was gekomen, ongeveer 300 meter vóór net benzinepompstation, is het gevaarte aan het slippen geraakt. De bus draaide een halve slag om, zodat de wagen met het front in de richting Bergen op Zoom kwam te staan en kantelde vervolgens in de links naast de weg gelegen sloot. De heer en mevrouw Sio. die links voor in de bus zaten, zijn door de voorruit of de deur uit de bus ge slingerd. Zij kwamen in de sloot on der de bus terecht. De heer Sio werd op slag gedood, maar zijn echtgenote heeft nog ongeveer een kwartier geleefd. Toen hulp was gehaald en een tractor de bus en kele centimeters had opgelicht, konden de beide slachtoffers wor den geborgen. Mevrouw Sio was toen enkele ogenblikken tevoren overleden. Het echtpaar had drie kinderen. (Zie slot pag. 2 kol. 6) phen een auto-ongeluk gehad, dat voor hem en zijn chauffeur goed is afgelopen. Bij het nemen van de draai bij de brug over de IJsel bij Zutphen slipte de wagen ten gevolge van het ter plaatse glad de wegdek. De auto kantelde van het talud in de richting van de ri vier. Door wat struikgewas werd de val van de zware wagen gebro ken, zodat de auto bleef steken op het moment dat er al twee wielen in het water stonden. De burgemeester en zijn chauf feur bleken, behoudens enige blau we plekken, geen letsel te hebben opgelopen van deze tuimeling, die beiden noodlottig had kunnen zijn, wanneer de wagen over de kop de rivier was ingeslagen. Wagen ingesneewud In Amsterdam bleven de gevolgen van ongeveer zestig aanrijdingen voor het merendeel beperkt tot min of meer ernstige materiële schade. Driehonderd Amsterdammers belden de politie op omdat in hun huizen ruiten waren verbrijzeld door sneeuwballen. Uit Groningen werden vele botsingen gemeld, die echter niet van ernstige aard waren. In Limburg deden zich tengevolge van de zware sneeuwval spoorweg- vertragingen voor. Op de weg Slena- kenHeyenrath lag zondagmorgen de sneeuw ongeveer tachtig centime ter hoog. Een personenauto is daar zaterdagavond blijven steken. Toen de wagen zondagmorgen werd be vrijd, lag er een sneeuwlaag van bij na een meter op. Geigertellers bij Mikojans ontbijt Ambtenaren van de Amerikaanse vei ligheidsdienst, die de Russische plaatsvervangende minister-presi dent Mikojan op zijn reis door de Verenigde Staten beschermen, heb ben zaterdagochtend in Chicago het ontbijt Y3n Mikojan met gei gertellers onderzocht om na te gaan of er radio-actieve stoffen in waren verwerkt. Het schijnt dat de Russen daar speciaal bang voor zijn", zo sprak een ambtenaar van de dienst. Een onbekende belde op met de me dedeling, dat er een bom in het vliegtuig zou worden geplaatst, waarmee Mikojan zaterdag van Chicago naar San Francisco zou gaan. Na een uitvoerig onderzoek vertrok de Russische vice-premier tenslot te met een ander vliegtuig naar San Francisco dan aanvankelijk de bedoeling was, ook al had men in het eerste toestel geen bom kun nen vinden. Geldig tot hedenavond SNEEUWBUIEN. Wisselende bewolking met nu en dan sneeuwbuien. Wind tussen west en noordwest. In het binnenland over wegend krachtig, langs de kust hard tot stormachtig, maar aanvankelijk in het zuiden nog stormkracht. In het binnenland overwegend lichte vorst, aan de kust temperaturen om het vriespunt. ZON EN MAAN 13 januari Zon op 8.44 onder 16.54 Maan op 10.28 onder 22.19 202e jaargang - no. 9 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; J 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 12 jan. ÏS^D ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mar. 8 regels) 23 een', p- regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z C-. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. P. de Pauwstr. 9, tel- 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2: Zlerikzee. red tel 2425. adm. tel 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1