Ruim twintig landarbeiders procent Zeeuwse in krotwoningen Zeeuwsch-Vlaanderen „bolwerk" voor fruitcultuur ACTUEEL GEBEUREN THEMA IN „HET MEISJE ROSEMARIE" RDTER5EPT STEMMEN UIT DE KERKEN - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 10 JANUARI 1959 DRINGEND VERBETERING GEWENST Enquête van het Landbouwschap Tweeëntwintig procent van de in Zeeland door landarbeiders be woonde woningen behoren tot de eategorie krotwoningen! Tot deze conclusie kwam de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap, toen dezer dagen een onderzoek werd ingesteld naar de woongelegenheid van de landarbei ders in deze provincie. Het Land bouwschap hield deze enquête, om dat de vlucht uit de landbouw mede wordt veroorzaakt door de bijzonder slechte toestand waarin vele Iandarbeiderswoningen verke ren. Uit het verkregen cijfermateriaal blijkt dat in niet minder dan twin tig dorpen het aantal door landar beiders bewoonde krotwoningen zelfs veertig procent of meer be draagt van het totaal aantal wo ningen van deze bevolkingsgroep. He gemeente Arnemuiden heeft de twijfelachtige eer bovenaan deze ranglijst te staan met niet minder dan negentig procent. Bf j het onderzoek dat geschiedde met medewerking van de Plaatselijke So ciale Commissies van het Landbouw schap en vele gemeentesecretarieën en waarbij Vlissingen, Middelburg en Goes als niet-agrarische gemeenten buiten beschouwing zijn gelaten, is gebleken dat van de 59.784 woningen in de gecontroleerde 98 Zeeuwse ge meenten er 9437 ofwel 16 door landarbeiders worden bewoond. Hier van behoren er dus 22 tot de krot woningen. Dit laatste percentage blijkt voor de verschillende districten sterk uiteen te lopen. Schouwen-Duive- land en Oost Zuid-Beveland met elk slechts 7 en Walcheren met 10 krotwoningen steken wel zeer gunstig af tegen de andere districten als Oost- Zeeuwsch- Vlaanderen (27 W.-Zeeuwsch- Vlaanderen (24 Noord-Beve land (23 Tholen en St Phi- Subtiele sfeertekening en knappe fotografie DE AANLEIDING TOT DE film „Das Madchen Rosemarie" (Electro, Middelburg) vonden de makers in een actuele gebeurtenis; de moord op de 24-jarige vrouw Rosemarie Nitribitt, die tot 1 november 1957, de dag van haar dood, in Frankfort een vrij opgewekte levenswandel voer de. Naar de dader van de moord wordt tot op de huidige dag gezocht. De schrijvers van het draaiboek heb ben van dit motief een uiterst dankbaar en gezien de film vrucht baar gebruik gemaakt om een rol prent te vervaardigen, die in opzet en uitwerking bijzonder suggestief is geworden. Het verhaal beoogt een beeld te geven van toestanden, zoals die in het na-oorlogse, zich indus trieel krachtig ontwikkelde West- Duitsland zouden kunnen bestaan en dat moet ook wel de reden geweest zijn, waarom de Duitse autoriteiten protest aantekenden tegen de verto ning van „Das Madchen Rosemarie" op het filmfestival in Venetië. Niet temin kreeg deze film daar de „Prijs van de Filmkritiek". Terecht. Onder regie van Rolf Thiele is het verhaal van de geraffineerde juffrouw van lichte zeden, die met behulp van een glasharde Fransman bedrijfsspionage pleegt en daarmee een niet onaanzienlijk fortuin ver werft, in strakke beelden en in klare filmtaal op het witte doek gebracht. Thiele benaderde de realiteit beurte lings parodistisch en satyrisch en schiep zo een fascinerende eenheid, die afwisselend ontspannend en be klemmend werkt. Hij beschikte over een in grote lijnen uitstekende rol bezetting. waarin vooral de typerin gen opvallen van Peter van Eyck als de Fransman Fribert; Carl Raddatz als de niet van romantiek gespeende industrieel Hartog en Gert Fröbe als de rijk geworden Bruster. De hoofd rol, vertolkt door Nadja Tiller, zou gewonnen hebben met een ruimere dosis raffinement, want hoewel Nad ja Tiller uiterlijk alles voor deze rol meeheeft, ontbreekt het haar in deze typering aan het vleugje Intellect, dat een vrouw met de allure van een „Rosemarie" dient te bezitten om te overtuigen. Niettemin een knappe film, waarin vooral ook de voortreffelijke foto grafie en de subtiele sfeertekening frapperen. Daarnaast zij hier nog eens de aandacht gevestigd op de teksten van de liedjes, zoals die door twee, ten dele de handeling commentariserende straatzangers, gezongen worden. Die teksten zijn even wrang als raak en accentue ren Indringend de in deze film ge schetste „zelfkant" van het Duitse „Wirtschaftswnnfler". Nog steeds Fanfare „Fanfare" „doet het" en Is daarom nog eens geprolongeerd. Ook dit weekeinde is deze frisse Nederlandse filmkomedie dus in ALHAMBRA (Vlissingen) te zien. Met Hans Kaart als de corpulente caféhouder Geursen en Bernard Droog als zijn concurrent Krijns, met Andrea Domburg als de zuster van Krijns en Ineke Brinkman als de dochter van Geursen en dan niet te vergeten met Albert Mol als de prachtfïguur dirigent Schalms. Grand (Goes) vertelt het liefelijke verhaaltje van „Scampolo", een meis je dat alleen ln de wereld staat, maar zich overal zonder struikelen door heen weet te slaan. Een rol, die ge knipt is voor Romy Schneider. Het verhaal speelt onder een Italiaans zonnetje op het eiland Ischia. De kleuren zijn heel mooi. Betsy Palmer speelt de hoofdrol in pershui," stond gepaleerd "ÏÏS.SKÏ"^ chauffeur, die rustig zijn krant zat Scheepvaart door banaal van Zuid-Beveland was drukker in 1958 In 1958 passeerden in totaal door het kanaal van Zuid-Beveland 88.948 i schepen, die een totale inhoud hadden van 40267.368 ton. Daarvan waren 54.409 schepen, met een inhoud van 27513.689 ton, geladen en 29.539 schepen van 12753.674 ton waren le dig. Verder passeerden er 1089 coas ters, waarvan er 470 geladen waren en 569 ledig. Naar België passeerden 30.763 gela den motorscheDen van 13489.798 ton. 5840 ledige van 2420-977 ton. 2978 geladen sTeepschepen van 3534.294 ton en 612 ledige van 527.163 ton en van België 18.570 geladen motorsche pen van 8388.523 ton, 17643 ledige van 7227.507 ton, 1746 geladen sleep- schepen van 2004.523 ton en 1754 le dige van 1904.580 ton. Tot de Rijn vaart behoorden 9992 geladen motor schepen van 5761.544 ton, 1157 ledi ge van 1046.748 ton, 2017 geladen sleepschcpen van 2393.261 ton en 126 ledige van 157.911 ton naar België en 6292 geladen motorschepen van 4215.286 ton, 1858 ledige van 931.635 ton, 1038 geladen sleepschepen van 1218.905 ton en 62 ledige van 78.695 ton van België. In nationaliteit waren de schepen verdeeld in 54.228 Nederlandse, 18133 Belgische, 4486 Duitse, 3455 Franse, 3378 Zwitserse, 129 Luxemburgse, 52 Engelse. 114 Oostenrijkse, 10 Deense, 5 Zweedse en 3 Noorse. In 1957 passeerden 78281 schepen, met een totale inhoud van 36698.310 ton. Daarvan waren toen 53.540 gela den schepen van 27.010.080 ton en 24741 ledige van 9.688.230 ton. Tot de Rijnvaart behoorden 19119 geladen schepen van 13744,945 ton en 1895 le dige van 14095.526 ton. In 1958 dus een vermeerdering van 5667 schepen met een inhoud van 3569.053 ton, waarvan het grootste gedeelte ledig was. Brand in motor van bus te Sas van Gent Vrijdagochtend brak brand uit in de motor van een Z.V.TM.-bus, die te Sas van Gent voor café „Het Schi] lipsland (18 West Zuid-Beve land (17 De lage percentages in de drie eerstgenoemde districten zijn on getwijfeld voor een belangrijk deel een gevolg van het feit dat door watersnood en inundatie in resp. 1953 en 1944 in die gebieden reeds vele krotwoningen onherstelbaar werden verwoest en door nieuwe woningen werden vervangen. Procentueel worden op Noord-Beve land de meeste landarbeiderswonin gen gevonden. Van het totale wo- ningbezit op het eiland van 1665 zijn er namelijk 647 ofwel 39 door landarbeiders bewoond. Hierop vol gen Tholen en Sint-Philipsland met 1383 van het totaal van 4644 wonin gen ofwel 30 Verder W. Zuid-Be veland met 1732 van de 6279 wonin gen (28%), Schouwen-Duiveland 1517 van de 6590 (23 W.Z.-Vlaande- ren 1168 van de 8158 (14 O.Z. Beveland 751 van de 6326 (12 O. Z.-Vlaanderen 1744 van de 18134 (10 en Walcheren 495 van de 7988 woningen ofwel 6 Naast Arnemuiden met 90% krot woningen voor de landarbeiders is de situatie ook bijzonder ongunstig in Sint-Annaland (66%), Groede (65), Colijnsplaat, 's-Heer-Hendriks- kinderen. Hengstdijk, Ossenisse en Stoppeldijk (alle 60%), Boschkapelle (56), Koudekerke (55), Rctranche- ment (51), Hoek en Terneuzen (elk 50), Noordgouwe en Domburg (elk 48), Eede (47), Aardenburg (43), Kloetinge, Sluiskil en Zaamslag (elk 40%). In deze plaatsen zal dus in eerste instantie naar verbetering van de woongelegenheid voor de landar beiders dienen te worden gestreefd. Het totale beeld geeft voor de geor ganiseerde landbouw voldoende re denen om op dit terrein actief werk zaam te blijven, zo besluit het over zicht van het Landbouwschap voor Zeeland terecht. FILMS IN ZEELAND Zondagmiddag vertoont Schouwburg (Middelburg) „Circusparade" met vooraf de Spoetnikfilm „Weg naar de sterren". Beide films zijn in fraaie kleuren en de moeite van het zien waard. In GRAND (Goes) draait zondagmid dag „De rovers van de Sierras", die niet zoals de naam doet vermoeden in Zuid-Amerika, maar in de staat Cali- fornië, dus in Noord-Amerika, speelt. „The raiders" zo luidt de oorspronke lijke titel van deze western, die de strijd om het goud in de Californische grondtot onderwerp heeft. Deelname provincie aan N.V. Haven Terneuzen Provincie en gemeente garant voor 2 miljoen In verband met de plannen tot verbe tering van het kanaal Terneuzen naar Gent, is het noodzakelijk dat de N.V. Haven Terneuzen spoedig wordt op- r',richt. Een aandelenkapitaal van 100.000 lijkt Ged. Staten voorshands voldoende. Aldus deelt dit college mee in het antwoord op het algemeen ver slag van de Staten «ver het voorstel inzake deelneming in de N.V. Haven Terneuzen. Hieraan voegen Ged. Staten nog toe, dat de meerderheid van de aandelen en van de oprichtersbewijzen zich in handen bevindt van publiekrechtelij ke lichamen, die tevens de meerder heid zullen vormen in de vergadering van commissarissen. Het is dus niet te verwachten, dat het beleid van de op te richten N.V. bijzondere risico's met zich brengen zal, aldus het col lege. De provincie en de gemeente Terneuzen stellen zich ieder voor 1 miljoen gulden garant. Een Statenlid merkte op, dat dit het eerste voorstel is, dat betrekking heeft op de daadwerkelijke uitvoering van het ontwikkelingsgebied Zee land. Hij meende, hoewel er nog en kele mboeilijkheden zijn, dat men hier toe moet besluiten. In hun antwoord wijzen Ged. Staten er voorts op, dat de provincie en de gemeente Terneu zen de meerderheid van de aandelen hebben waardoor een beheer wordt gewaarborgd, dat niet nadelig is voor de overheid. Zekerheid over deelne ming van de Nederlandse Spoorwe gen bestaat niet, aldus Ged. Staten. Wel mag verwacht worden, dat de Nederlandse Spoorwegen het kranen- park zullen overdragen aan de op te richten N.V. Onderhandelingen hier over moeten nog gevoerd worden, maar hiervoor is een onderhandelende instantie nodig, welke er nog niet Is. Daarom dringen Ged. Staten aan om tot de oprichting van de N.V. over te gaan, hetgeen van groot belang is voor de ontwikkeling^van dé haven en voor het gebied langs het kanaal. Oudste ingezetene overleden Op ruim 93-jarige leeftijd is deze week de oudste ingezetene van Drie wegen mevrouw M. de Muijnck-West- veer overleden. Ms fc.ee£-üeèl .^w.^-voor mond-" erv keelontsmettim (Slot van pag 3) 1778, dan staan daarin heel wat meer kruisjes. Hoeveel spalmen zijn er hier niet die niet worden gezonden, vanwege de woorden. Wat de taal betreft, is de nieuwe berijming een hele verbetering. Er zijn psalmen en coupletten van psalmen, die in deze berijming stellig en zeker weer nieuw ont dekt zullen worden door voor gangers en gemeenteleden. In de derde plaats dat de berijming niet aansluit bij wat er staat in de Bijbel. Juist hier lagen de meeste be zwaren. Hoe dierbaar voor velen de berijming van 1773 ook moge zijn, en hoe vertrouwd we er ook mee mogen zijn geworden, er ligt een heel stuk denken van de 18e eeuw in. Er is wel eens gezegd dat men toen leefde uit de drieeenheid van God, deugd en onsterfelijkheid. Die God van de 18e eeuw is dan niet meer de bijbelse God van Abraham, Izaëk en Jacob; de God en Vader van onze Here Je zus Christus, maar de God die ge dacht is door de denkers van die eeuw. Terwijl de Bijbel zeer sober is met de namen die aan God werden gegeven, kende men in de 18e eeuw een hele reeks. God is voor hen een volzalig Wezen. Hij is aller Opper- voogd of 't aanbiddellijk Opperwezen enz. enz. Op de deugd, de menselijke deugd, werd grote nadruk gelegd. „De deugd, o ja, ik vind ze schoon, zij strekt zich zelf ten groten loon". En ook de menselijke onsterfelijkheid was een van de dingen waarvoor men alle aandacht had, de beloning op 'r deugdzaam leven. In de Bijbel vin den we het woord onsterfelijkheid bijna niet en dan heeft het nog be trekking op God. In de psalmen komt het niet voor. Nu kunnen we ons geen berijming indenken die los staat van de tijd waarin we leven. Ook de proeve van berijming die ons nu is toege zonden draagt de kenmerken van het hedendaagse kerkelijk denken. Iedere berijming is een uitleg, hoe summier dan ook. In de berijming van 1773 vinden we een hele reeks namen voor God uit de 18e eeuw weer terug, een hele staalkaart, terwijl de psalmen, evenals de Bij bel, in dezen zeer sober zijn. Op de menselijke deugd is in deze berijming nog al wat nadruk ge legd. Waar in psalm 105 de Bij bel alleen maar heeft: „Jozef werd als slaaf verkocht", heeft de be rijming: „de vrome Jozef, rijk in deugd, tot slaaf verkocht in zijne jeugd". Het voorbeeld van psalm 1 is overbekend, waar in het laat ste vers staat dat God het oog van zijn gena slaat „op zulken die oprecht en rein van zeden, met vasten gang het pad der deugd betreden", terwijl de Bijbel niet meer heeft dan: „De Here kent de weg der rechtvaardigen". We hebben de eerste 40 psalmen in beide berijmingen met elkaar verge leken en daar naast gelegd de bijbel se psalm Dan valt het toch wel op hoeveel meer de nieuwe berijming heeft willen aansluiten bij de nieuwe vertaling. Heel wat hinderlijke franje is verdwenen. Men hoort wel eens klagen dat er zo weinig psalmen worden opgegeven en dat er zo vele psalmen zijn die in het geheel niet worden gezongen. Onze organ iste vertelde me eens dat zij in de 25 jaar dat zij toen al or ganist was, beneden psalm 25 in al die jaren alleen maar de psalmen. 1, 19 en 24 had gespeeld. Dat is een ver arming. Mocht een nieuwe berijming voor de kerken worden vrijgegeven, dan verwachten we in ieder geval, ook al zal men geliefde coupletten missen, dat het een behoorlijke ople ving van het psalmgezang zal beteke nen, omdat verscheidene psalmen weer opnieuw zullen worden ontdekt. H. FRUITTEELTDAG IN GOES dit mede een gevolg van het diep in het land-dringen van de zeear men, Wester- en Oosterschelde. Maar deze regel gaat niet altijd op! Bij windstil weer doet het niets ter zake of er enorme water bekkens in de nabijheid zijn. Van belang is dan of in de boomgaar den „zwarte aarde" is te zien en geen grasmat. Betekenis te lezen, bemerkte niets, totdat de bus uit Terneuzen aankwam. De chauffeur van deze bus zag vlam men uit de motorkap slaan en greep een schulmblusser, evenals de chauf feur van de brandende bus. Beide waren echter niet in staat de vlam men te bedwingen. De inmiddels ge alarmeerde brandweer verscheen ech ter spoedig met een nevelspuit, zo dat de schade heperkt bleef tot een uitgebrande motor Het wegslepen van de bus leverde door de gladheid van de weg nogal wat moeilijkheden op. De brand ontstjnd door kortslui ting in de motor. Benoeming De heer W Oroosman te Westdorpe is benoemd tot onderwijzer aan de Mariaschool te Stoppeldijk. jacht op misdadigers, waarbij een hulsvrouw vrijwillig wordt ingescha keld. Het gegeven voor deze rolorent futte men uit een serie artikelen van at Michaels en regisseur Lewis Sei- ler heeft met behulp daarvan kans gezien eèn betrekkelijk ingetogen film te vervaardigen. Te zien in Luxor (Vlissingen). „Betaald gevaar". SCHOUWBURG (Middelburg) is -er smokkelfiim, vervaardigd naar een nogal inge wikkeld gegeven en met Eva Bar- tok in een van de avontuurlijkste rollen. De smokkel wordt bedreven op een schip, zodat de vechtpartijen aan de ild met h Klimaat, afzet en structuur (Slot van pag. 1) Produktief actor De heer Meeuwse, die als eerste na het openingswoord van de voorzitter der Kring Zeeland van de N.F.O., de - heer J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge, van Hennik, sprak over: „Betekenis van sprekers opende, wees er en structuur van de fruitteelt in Zee lezing o.m. op, dat Zeeland en I land en West-Noord-Brabant. „Hij Brabant hun welvaart in de begon zijn inleiding met een over- frultsector te danken hebben aan de zicht van de ontwikkeling van de gunstige opbouw van de bodem. Hij fruitteelt in dit gebied. De gemiddel- noemde de bodem een der belangrijk- de produktie over de jaren 1953-1957 ste produktiefactoren, die de oorzaak i van circa 5.000 ha. bedroeg 41.000.000 kan zijn van een goede of slechte kilogram fruit, met een opbrengst oogst. Bij de aanleg van een boom-1 van 17 miljoen gulden. In totaal gaard z" i men terdege reken'ng möè- 's er od dit moment voor circa ten houden met de bodemgesteldheid.85 miljoen gulden in de fruitteelt, Uitvoerig besprak hij voorts de door geïnvesteerd; voor grond, boem op- het Rijkstuinbouwconsuicntschap ge- standen, machines, werktuigen en vei- maakte „Fruitteeltgeschiktheids- j lingen. De betekènis van de Zeeuwse kaart", waarop de bij uitstek ge- en Westbrabantse fruitteelt is even- schikte gronden voor de fruitteelt in wel groter dan misschien uit de cij- groen, de minder goede in geel en de fers spreekt. Het is vooral het maat- slechte in rood waren aangegeven, schappelijk aspect, dat de aandacht Opmerkelijk was daarbij, dat het een- verdient. Hoewel de grootte van de trum van Zuid-Beveland met na- bedrijven sterk varieert, is de ge- me rondom Kapelle-Biezelinge slechts middelde oppervlakte per bedrijf (pit- de kleuren rood en geel toonde... Goed klimaat De landbouwmeteoroloog van het K.N. M.I. te De Bilt, de heer M. Scharrtn- ga, sprak over „Klimaat en Fruit teelt'Hij trok een vergelijking tus sen Zeeland en het midden des lands, waarbij onze provincie er bepaald f kwam. Een minder goed punt en steenvruchten) slechts 1.71 ha. Dit cijfer is voor wat het zacht fruit be treft nog kleiner, n.l. 0,73 ha. De 923 ha. zacht fruit wordt aangetroffen in 1268 geregistreerde bedrijven! Wat de pitvruchten betreft achtte spreker een bedrijf van rond 5 ha. wenselijk. Uitvoerig ging hij ook in op de leef- j.'i vo" dn beplantingen, 't sortiment, de rassenkeuze, het beplantingstype n de hoomvorm Betreffende <le oro- duktiekostcn deelde ir. Van Hennik goed af kwam. Een minder noemde spreker de windsnelheic Zeeland, aie beslist niet bevorderlijk S o„ is voor do groeijanj^d. bomen. Daar iu^eelL'To? 2?kSwöS wel raaa °P' wa - gesteld. Ten opzichte van West- weet men gelukkig wel raad op, de schadelijke invloed van de wind wordt vrijwel tot een minimum be perkt door de windschermen langs de boomgaarden. Zo waait het in Zee land b.v. 50 dagen vrij hard, tegen midden Nederland slechts 10. De ge middelde dagtemperatuur steekt gun stig af. Overdag wordt het in Zee land niet zo warm als in het „binnen land", terwijl de nachten lang niet zo koud zijn. Wanneer men dan nog ln aanmer king neemt, dat 's zomers in Zee land meer uren zonneschijn wor den gemeten dan In De Bilt en dat het aantal zomerse dagen (boven do 25 graden Celslus) 11 is te gen 28, dan krijgt men een gun stig beeld te zien voor deze pro vincie, zo rekende de heer Scnar- ringa zijn gehoor voor, terwijl hij •iet onder een vloed van cijferma teriaal bedolf! Dat In Zeeland re latief veel minder nachtvorst voor komt dan in het midden des lands, onderstreepte spreker. Ten dele ls wal worden afgewisseld met handtas telijkheden op zëe. Op het water voe len de smokkelaars zich pas werkelijk I ln hun element. Ze werken zelfs nu I en dan met dieptebommen. 1 Duitsland (circa België (rond opzichte 40 cent per 1 ?o hoger) is gunstig, maar in Italië variëert de kostprijs tussen 8 en 15 cent. Hoewel op enkele punten enige aan passing nodig is, levert de structuur van do Zeeuwse fruitteelt geen gro te problemen op. Men zal zioh even wel dienen te wapenen togen de toe nemende concurrentie. Een goed en smakelijk nrodukt kan in dit opzicht al veel doen. De afzet „De afzet van het Zeeuwse fruit", al dus luidde de causerie van de heer S. G. Nooteboom, directeur van de vei lingen te Goes en Krabbendijke. De ze spreker trok de conclusie, dat in het algemeen geen vaste regels voor de afzet kunnen worden gegeven. De natuur, het bedrijfsleven.internationa- le verhoudingen en de consument kunnen niet worden gedwongen. Wij kunnen er slechts naar streven de stroom in goede banen te leiden en waar mogelijk richting aan te geven, aldus spreker. Het produkt uit de Zeeuwse boomgaarden moet volgens de heer Nooteboom zo aantrekkelijk mogelijk worden gepresenteerd, waar bij aandacht moet worden geschon ken aan doelmatige reclame. Moge lijkheden zap; spreker voorts in blok en poolvorming, nu eens concentratie, dnn' weer sore;d!ng van het aanbod, alsmede het houden van speciale vei lingen. Daarbij moet tevens rekening worden gehouden met de wensen en verlangens van de „klanten" en de consument. In zijn inleidend woord had de vei lingdirecteur opgemerkt, dat de fruit teler ten aanzien van de afzet vrijwel alle kanten uitkan. Wat de afzet van het fruit zelf betreft, wees hij er op, dat het verlies van de Westdirtse markt mede vcroorzaalct wordt door minder goede opmaak van het pro dukt. Maar eigenlijk komt West- Duitsland niet aan bod, omdat de handel naar dit gebied niet meekan wat de prijzen betreft. On de binnen landse markt heeft het Nederlandse fruit namelijk een tamelijk sterke no- sitle. En de Nederlandse markt is be reid om hoger te gaan dan dc West- duitse. Op elke inleiding,volgde een discussie die voor velen vaak nog verhelderend werkte. De heer Lenshoek sprak een slotwoord. HOOG EN LAAG WATER 11 januari nap nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter Vlissingen 3.05 2.21 15.31 2.31 9.45 2.26 21.50 1.94 Terneuzen 3.35 2.35 16.01 2.45 10.18 2.43 22.22 2:11 Hansweert 4.18 2.42 16.46 2.54 10.52 2.66 22.56 2.24 Zlerikzee 4.34 1.47 16.59 1.58 10.22 1.79 22.28 1.49 Wemeldinge 4.50 1.73 17.20 1.84 10.39 2.07 22.51 1.74 12 januari nap nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur metei Vlissingen 3.45 2.16 16.12 2.24 10.24 2.24 22.26 1.86 Terneuzen 4.17 2.30 16.41 2.39 10.56 2.41 22.58 2.02 Hansweert 4.58 2.37 17.24 2.48 11.30 2.54 2332 2.16 Zlerikzee 5.12 1.39 17.36 1.55 11.00 1.85 23,08 1.46 Wemeldinge 5.39 1.65 17.58 1.81 11.18 2.13 23.29 1.70 Heden werd na een kortstondige ziekte van ons weggenomen, onze geliefde broeder, zwa ger en oom, ABRAHAM THEUNE, op de leeftijd van bijna 61 jaar. Rotterdam Fam. L. Theune- Huibregtse. Serooskerke (W.) Fam. C. Joziasse- Theune Westkapelle J. M. Theune, 9 januari 1959. Heden is in het rust huis „Der Boede" plot seling heengegaan onze lieve, zorgzame moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder JOSINA J. KORTENBOUT, weduwe van GERARDUS TH. MANNAART, in de ouderdom van 78 jaar. O.- en W.-Souburg C. Mannaart. M. Mannaart-Roelse Vlissingen A. Mannaart. L. Mannaart-Vos. J. G. Mannaart. C. Mannaart- van de Runstraat H. Mannaart. M. Mannaart-Muller Maassluis F. Mannaart. M. Mannaart- de Ruijtei Hoek van Holland N. van Egeraat- Mannaart H. van Egeraat. Hekelingen A. Brinkman- Mannaart A. Brinkman, Utrecht G. Th. Mannaart. C. Mannaart- van Ieperenburg Klein- en achterkleinkind. Koudekerke, 9 januari 1959. De teraardebestelling zal plaatsvinden op maandag 12 januari a.s., des namiddags 2 uur, vanaf Callenfels- straat 30 te Vlissingen. Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder, PIETERNELLA. BREEL, weduwe van JACOBUS LIJNSE, in de ouderdom van 82 jaar. Middelburg S. Koole-Lijnse. L. Koole. Ritthem M. Lijnse. P. L. Lijnse-Cevaal. Souburg M. P. Meijers-Lijnse M. P, Mei jers. Ritthem A. Lijnse. C. P. Lijnse- de Vissei Goes J. C. Re jack-Li jnse I. Rejack. 'Coudekerke J. Lijnse. M. Lijnse-Louwerse Middelburg C. J. Vos-Li jnse. A. Vos. Lage Zwaluwe L. de Graaf-Lijnse J. de Graaf. St.-Maartensdijk I. Lijnse. A. M. Lijnse- v. d. Vlio: Souburg L. Lijnse. E. Lijnse-Louwerse. A.mersfooft P. Lijnse. T Lijnse-Gideonse Souburg J. P. Lijnse. C. r.ijn.se-Koppejan Klein- en achterkleinkinderen Oost- en West-Soubun 9 januari 1959. De teraardehestellin zal plaatshebben or dinsdag 13 januari a.s Vertrek van het sterf huis des namiddags on 1 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6