Nieuw gemaal „Johannes Glerum" te Kruiningen in bedrijf gesteld PöfTI pO bevrijd Goesenaar vroeg vooruitbetaling ,mn <3.ijpe Zeeuwse Almanak ZEEUWSE RODE KRUIS EERSTE IN NATIONALE INZAMELING IJZERWAREN pOLAK Agenda PROVINCIALE ZE EUWSE COURANT ZATERDAG 10 JANUARI 1959 DOOR COMMISSARIS DER KONINGIN (Advertentie) neus, keel,borst van vastzittend slijm: Sluitstuk 'van rampherstelwerken in oude Kruiningse waterschap DE COMMISSARIS DER KONINGIN1 in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- seutnbroot, heeft vrijdagmiddag het nieuwe-gemaal „Johannes Glerum" van het voormalig waterschap Kruiningen aan de Zwarteweg te Kruiningen in bedrijf gesteld. Dat was omstreeks kwart voor drie en tot tien minuten voor vier wisten nog maar heel weinigen van de talrijke genodigden, dat het "hier ging om het „Johannes Glerum"-gemaal. De naam van de oud- dijkgraaf van de.polder kreeg het gemaal pasop die tijd op voorstel van de dijkgraaf van de Brede Watering van Zuid-Beveland, de heer P. J. J. Dekker, wiens voorstel met grote instemming werd begroet. De in bedrijfstelling van dit fraaie en grote gemaal betekent het sluitstuk ▼an de werken, die In het kader van het rampherstel in Kruiningen uitge voerd zijn. In de eerste plaats om deze reden was de commissaris der ko ningin naar Kruiningen gekomen om de opening te verrichten. „Want als er in één polder veel klappen zijn gevallen op het gebied van inundaties, dan Is het wel In deze historische", aldus sprak Jhr. De Casembroot. commissaris aan, dat nooit een pol der zo vaak bezocht is door het pro vinciaal bestuur als de Kruiningse. Niet alleen door de talloze droevige gebeurtenissen, maar toch zeker ook omdat het polderbestuur op uitste kende wijze het herstel ter hand ge- Als tweede reden noemde deze het feit, dat Kruiningen op spoorwegge bied een unicum genoemd mag wor- i genoemd mag a den, .omdat namelijk tijdens de fe- bruariramp 1953 dankzij de--sluizen van de polder de trein bij eb kon rij den. En als derde reden stipte de VAN TOT WONINGBOUWCIJFERS. In november van het vorig Jaar zijn in Zeeland 184 woningen opgeleverd. Zévenentwintig minder dan in november 1957, toen 161 woningen gereed kwamen. In de periode januari tot november 1958 werden In Zeeland 1842 woningen gebouwd, een cijfer, dat eveneens onder dat van 1957 bleef 01978). In geheel Nederland werden in november 1958 8.263 woningen gebouwd, hetgeen eveneens minder is dan in 1957 (8.567). Van alle provincies werd in deze maand in Zeeland het geringste aan tal woningen gebouwd. Drente bleef met 147 nog juist boven het „Zeeuw se" aantal van 134. In Groningen en Friesland, welke provincies dan vol gen, werden respectievelijk 297 en 307 woningen gebouwd. Zuid-Holland stond aan de spits met 1.472, een aan tal, waarin de cijfers van Rotterdam (445) en Den Haag (405) nog niet zijn begrepen. Daarna volgden Noord- Hoüand met 874 (exclusief Amster dam met 280) en Noord-Brabant met l.i-12. NTVE-C AU SERIE In. een bijeenkomst van de afdeling Zeeland van het Nederlands Instituut vóór Efficiency zal vrijdag 19 Januari a.s. te Terneuzen, in hotel „Rotter dam" mej. H. Hijmans, adviseuse té Amsterdam, een inleiding houden over het onderwerp „Stimulansen en belemmeringen in 't werk". In een aan leden en -belangstellenden gerichte PLECHTIGHEID.... Het was een stijlvolle -plechtigheid, die zich dezer dagen in de trouwzaal van liet Vlxssingse raadhuis afspeelde. Er wérd een huwelijk voltrokken en zoals te doen gebruikelijk stonden bniid dn bruidegom in gespannen af wachting voor de ambtenaar van de burgerlijke stand en waren familie leden en vrienden in groten getale op gekomen om van het gebeuren getui de" te zijn. Er was ook een knaapje onder, dat het allemaal nog niet zo best begreep en dat zich dan ook een beetje zat te vervélen. Het joch was in:'een. landerige stemming en zijn papa had de grootste moeite om hem braaf te doen zijn. Aanvmkelijk luk te- dit ook wel, maar toen bruid en bruidegom zo ver waren, dat zij hun handtekening moesten zetten en de knaap de ambtenaar in de weer zag met schrijfgerei, riep hij plotseling, hardop in de serene stilte en met een zeurderige intonatie,Jk wil ook kleuren!" Het was een onverwachte onderbre king van de overigens zo stijlvolle plechtigheid en kleuren mocht hij na tuurlijk niet. Dat deed zijn vader voor hem die verschoot althans aanzienlijk van kleur uitnodiging tot bijwoning van de le zing, schrijft het afdelingsbestuur, dat meer en meer het besef veld begint te winnen, dat tal van omstandigheden, welke ogenschijnlijk weinig te maken hebben met de prestaties van de me dewerkers, grote invloed kunnen uit oefenen op de arbeidsprestaties. In hoeverre de leiding van de onderne ming hierop invloed kan uitoefenen en de belemmeringen voor de ar beidsprestaties kunnen worden weg genomen zal mej1. Hijmans in haar causerie belichten. PON V-KEURING. De jaarlijkse Shetlandpony-keu- ring wordt in Zeeland op woens dag 28 januari a.s. gehouden. Des morgens om half tien is dit te Scherpenisse het geval, om elf uur volgt Rilland-Bath, om één urn 's middags Goes (op de Beesten markt), om tien over twee te Kat- seveer en om half vier te Middel burg op het Molenwater ZWAAN VERKEERS SLACHTOFFER. Vrijdagavond omstreeks zes uur is een op de Langevieleweg te Middel burg overstekende zwaan „verkeers slachtoffer" geworden. De witte zwaan fladderde tegen de fiets van de 14-jarige K, J. uit Middelburg, raakte met de kop en hals tussen de spaken verward en moet op slag dood zijn geweest. De jongen viel van zijn fiets en liep een bloeduitstorting op. Te Kruiningen is vrijdagmiddag het nieuwe gemaal Johannes Glerum" officieel in gebruik gesteld. Het be staat uit een machinekamer plus pompkelder, een transformatorruimte, een poldermagazijn, met daaronder een teken- en werkkamer voor de op zichter en een werkplaats met berg ruimte voor de machinist. (Foto P.Z.G.). nomen heeft, aldus vervolgde de com missaris der koningin, die voorts op merkte, dat gemeente- en polderbe stuurders zich in de afgelopen jaren voortreffelijke begeleiders enza kenmensen getoond hebben. Tot slot bracht jhr. De Casem broot een huldeblijk aan de laatste polderbestuurders van het water schap Kruiningen voor hetgeen zij tot stand gebracht hebben voor de samenvoeging een feit geworden is. Aan het begin van deze middag wa ren de genodigden samengekomen in hotel „De Korenbeurs" te Kruiningen waar de dijkgraaf van het vroegere waterschap, de heer Joh. Glerum, een welkomstwoord sprak. Speciaal richtte hij zich tot jhr. De Ca-sem- broot. de hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat, ir. J. H. van der Burgt, de districtsingenieur voor pro vinciale waterstaat, ir. W. de Beijl, de hoofdingenieur A. van het bureau bij zondere werken van prov. waterstaat, ir. J. G. Snip, de directeur van de Cult. Technische Dienst, afdeling Zuid, ir. J. J. Prost, de provinciaal voedselcommissaris, ir. J. D. Dorst, B. en W. van Kruiningen, alsmede di verse vertegenwoordigers van Instan ties. Vervolgens gaf de heer Glerum een overzicht van de totstandko ming van het gemaal. Hierbij stip te hij aan, dat de waterlozing vóór de ramp geschiedde door een sluis, waarvoor een boezem geprojec teerd was. Deze boezem werd be diend door een elektrisch gemaal met twee motoren van elk 40 pk en twee pompen met een capaci teit van 60 kubieke meter per mi nuut. Door de februariramp 1953 werden zowel de boezem als het gemaal volledig weggeslagen. Het nieuwe gemaal bestaat uit een machine-kamer plus pompkelder, een transformatorruimte, een polderma gazijn met daaronder een teken- er werkkamer voor de opzichter en een werkplaats met bergruimte voor de machinist. In de machinekamer staan twee horizontale draaistroompompen met 140 pk, twee verticale gesloten schroefpompen met ieder vier schoe pen, die tijdens de werkzaamheden verstelbaar zijn. De twee gietijzeren persleidingen hebben een diameter van 1 meter en een lengte van 75 me ter en zijn voorzien van draai- en te rugslagkleppen. Zij monden uit in een betonnen uitstroombak in de Veerhaven. De persleidingen zijn voorts gebouwd op een betonnen brug en hebben aan beide eihden een flexibel gedeelte. Dubbel zo hoog Het gemaal voldoet aan de gestelde eisen, zo vervolgde de heer Glerum, maar de exploitatiekosten van do huidige waterlozing zullen wel dub bel zo hoog zijn per ha dan wanneer het waterschap niet door de ramp ge troffen was. „Wij hopen", zo besloot de oud-dijkgraaf, „dat bij de afreke ning de bouwkosten van het gemaal, alsmede die van de noodbemaling volledig zullen worden vergoed". Hierna vertrok het gezelschap naar de Zwarteweg, waar de commissaris der koningin in het gemaal eerst twee om de pompen gebonden linten doorknipte en vervolgens met het overzetten van een handel de moto ren in werking stelde. Het nieuwe ge maal, dat gedurende 1956 en 1957 ge bouwd is, was in gebruik genomen. Na de opening trokken de genodig den zich weer uit de kou terug naar „De Korenbeurs", waar de heer Gle rum vervolgens een overzicht gaf van de geschiedenis van het water schap. Hij .dankte de medewerkenden bij het herstel der polders en de bouw van het gemaal en richtte zich ln het bijzonder tot Ged. Staten, die het her stel op de voet volgden. Nadat de commissaris het woord gevoerd had, droeg de heer Glerum het gemaal over aan de nieuwbenoemde dijk- raaf van de Brede Watering van luid-Beveland, de heer Dekker. Deze bracht eveneens hulde allen, die de polder gemaakt heb ben tot wat hij nu is. „Ik neem de polder dan ook met vreugde over" aldus de heer Dekker, „want hij is een mooie erfenis. Maar het wa terschap wil het gemaal alleen aanvaarden, indien het geheel voltooid is. Daarom stel ik voor het gemaal de naam „Johannes Glerum" te geven". Waarmee zo wel de heer Glerum als de aanwe zigen volledig akkoord gingen! Vervolgens sprak burgemeester A. Schipper van Kruiningen zijn erken telijkheid uit voor de wijze, waarop het oude polderbestuur de wederop bouw van het waterschap tot stand gebracht heeft. Namens de directie van het technisch bureau van de Unie van Waterschapsbonden sprak ir. D. C. Pleyte, de directeur van dit bureau, waarna ir. Van der Burgt er op wees, dat het waterschap Kruinin gen Rijkswaterstaat veel zorgen ge geven heeft. Ir Van der Burgt sprak echter zijn bewondering uit voor "de wijze, waarop de bestuurders ervan hebben vastgehouden aan hun stre ven om de polder het hoogste te bie den. Kruiningen-M oskou Ir. Post memoreerde de rampda gen en het herstel van de polder. Als al het zand uit de Kruininger polder, zo betoogde hij, in outo' geladen had moeten worden, dan zouden die wagens een weg bezet hebben van Kruiningen naar Mos kouen weer terug! Ir. Post hoopte, dat de polder na de vele tegenslagen thans een langdurige periode van vooruitgang tegemoet mag gaan. De heer C. van Iwaarden, oud-gezwo rene der polder, dankte namens zijn mede-bestuursleden de heer Glerum voor de knappe wijze, waarop deze het herstel ter hand genomen heeft. En als laatste spreker stelde ir. Snip mede namen ir. Van der Burgt voor, te bewerkstelligen dat de nagedach tenis van de overleden technisch hoofdambtenaar van Rijkswaterstaat, de heer Blom, die belast was met de dijkdichting te Kruiningen, voor im mer in Kruiningen behouden zal blij ven. Hetgeen het gemeentebestuur gaarne toezegde. Hierna werd een film gedraaid, waar na de bijeenkomst besloten werd met een koffietafel. VOOR DE ZESDE MAAL DE KRING ZEELAND van het Nederlandse Rode Kruis heeft het ge presteerd om in 1958 voor de zesde maal de vijfde keer in successie! het grootste bedrag bijeen te brengen voor de nationale inzameling. Dat betekent tevens, dat de Zeeuwse Rode Kruis-mensen voor de zesde maal in het bezit kwamen vau het fraaie Campagnebord, dat de winnende kring ten deel valt. Berichtten wij vorige maand reeds dat de krin<- eind septem her f 39.624.bijeengebracht had, thans meldt kringsecretaris A. D. Con- standse in zijn vierde kwartaalverslag over 1958, dat het inzamelingsbe drag een hoogte bereikt heeft van f 58.824.wat 86,2% van het streef- bedrag is. In 1957 werd f 61.150.— of 90,2% bijeengebracht. Ledental steeg tot 22.000 De afdeling Sint-Philipsland pres- teerde het om voor de vijfde ach tereen volgende maal de landelijke trofee in de wacht te slepen, aldus het verslag. Een prachtig resul taat! Ook op ander gebied zijn de 20 afde lingen, die de kring Zeeland vormen, actief geweest. Zo steeg door een ge houden ledenwerfactie het aantal le- dèn van 16 naar 22.000. Een uitzon derlijke prestatie werd wel geleverd door de secretaris van de afdeling Hulst, de heer J. J. Pater, die op zijn eentje in enkele weken tijds ruim 500 nieuwe leden wist te werven. Hierdoor steeg het ledenaantal van deze afdeling van nog geen 400 naar meer dan 900. Door zijn benoeming tot burge meester van Blaricum heeft mr. M. Tydeman van Westkapelle ont slag moeten nemen als waarne mend kringcommissaris van Zee land. Ook verliest het Rode Kruis ln zijn echtgenote, die voorzitster was van de plaatselijke afdeling, een gewaardeerde kracht, aldus het verslag. JEUGD RODE KRUIS. Voorts werd in november te Goes een bijeenkomst gehouden van dames, wijkverpleegsters en maatschappe lijke werksters uit Zeeland, waarvan het doel was om na te gaan op welke wijze men "net Welfarewerk in Zee land het doelmatigst kan worden aan gepakt. Om het Jeugd Rode Kruis te stimu- en bezocht mej. Van Dijk uit ,ag de afdelingen Middelburg, len, Dreischor en Zierikzee. Öj Haag de afdelingen Middelburg, Tho- güjSjjjjjm^ «-i~ een na was de be- se propaganda- enkele uitzonderinj langstelling voor d avonden zeer goed. De jaarlijkse nationale Rode Kruis- wedstrijden werden ditmaal in Goes gehouden waar het bestuur van de af deling Zuid-Beveland West alles tot in de puntjes verzorgd had. Op deze wedstrijden werd de eer van het Zeeuwse Rode Kruis hoog gehou den door de heer P. Michielsen uit Axel, die de comraandantprijs, een door H.M. de Koningin beschikbaar gestelde zilveren medaille In de wacht sleepte. De helpsterploeg uit Terneu zen wist beslag te leggen op de acht ste plaats. Een prachtig resultaat voor 'n Zeeuws-Vlaamse afdeling, die voor de eerste maal ln een landelijke wedstrijd uitkwam. De commissaris der koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, stelde vrijdagmiddag te Kminingen het nieuwe gemaal Johannes Gle rum" in gebruik met het inwerking stellen van de motoren. (Foto P.Z.C.) DUIZENDEN GULDENS IN EIGEN ZAK r?.V. A gebr. Vlkrinden Maar zijn foto's bleven uit Honderden familiefoto's van even- zovele Zeeuwen heeft de gemeente politie van Goes dezer dagen in be slag genomen, nadat de bezitter, de 45-jarige Goesenaar M. D. P. ver dacht van oplichting was aange houden. P. haalde foto's op om te vergroten en in te lysfcen, waarbij hij zijn „cliënten" vooruit liet beta len. Aanvankelijk voerde hij zijn be stellingen uit, zij het soms met een jaar vertraging, maar sedert juli van het vorig jaar heeft hij geen foto's meer afgeleverd. Niettemin ging P. door met foto's „te verza melen", hetgeen hem enkele dui zenden guldens moet hebben opge bracht. Hij is in verzekerde bewa ring gesteld. De 45-jarige Goesenaar oefende het beroep van „fotocolporteur" uit, het-. ?een hem geen windeieren heeft ge legd. Bij hónderden families ver spreid over geheel Zeeland en West- Noord-Brabant, haalde P. foto's op, die hij beloofde te zullen vergroten en eventueel in te lijsten, mits voor uit werd betaald. De man koos zijn „slachtoffers" met de grootst moge lijke zorg uit. Bij voorkeur opereerde hij onder familie's van wie hij kort tevoren een advertentie in de dagbladen had gezien in verband met het overlijden van een gezinslid. Volgens P. zouden de naaste bloedverwanten „week" ge noeg zijn om zijn fraaie verhalen als geloofwaardig te slikken. In de, meeste gevallen had hij de plank niet ver misgeslagen, want bij vele mensen waar hij kwam, kon hij een bestelling plaatsen. P. nam de familiefoto mee.... en het verschuldigde bedrag voor de „in de naaste toekomst" te leveren vergroting, eventueel Ingelijst. De bedragen van de vooruitbetaling varieerden van f 15.— tot f 100. Eenmaal is het zelfs voorgekomen, dat P. een bestelling van f 130. kon noteren, die hij overigens niet heeft afgewerkt..... Klachten Reeds lang kwamen er klachten bin nen bij de politie te Goes. Wanneer P. evenwel aan de tand werd gevoeld, voerde hij ter verdediging aan, dat Goese raadslid F. Polderman koninklijk onderscheiden Veertig jaar in dienst bij glasindustrie gebr. Wattez Het Goese raadslid F. P. J. Polder man, die vrijdag veertig jaar werk zaam was bij de glasindustrie gebr. Wattez te Goes, is op de dag van dit jubileum koninklijk onderscheiden met de eremedaille in goud, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, De onderscheiding werd hem in aan wezigheid van 't voltallig personeel van gebr. Wattez op de borst gespeld door burgemeester H. K. Michaëlïs van Goes. De bijeenkomst werd gehouden in de fraaie kantine van de glasindustrie op 't Industrieterrein in Goes-West. De heer Polderman, die de functie van glassnijder uitoefent in dit bedrijf, werd allereerst toegesproken door het oudste directielid van de gebr. Wattez. Deze schetste de heer Pol derman als een nauwgezet en hard werker. Als blijk van waardering bood hij hem een radiotoestel aan. Namens de gemeente Goes, waarvan het gehele college van B. en W. aan wezig was, alsmede de gemeentese cretaris, voerde burgemeester H. K. Michaëlis het woord. Deze herinnerde er aan, dat de heer Polderman sedert 1945 zitting heeft in de Goese ge meenteraad voor de CH.U. Ook wees deze spreker erop, dat de Jubilaris op maatschappelijk terrein zijn sporen heeft verdiend. Hij speldde hem ver volgens de koninklijke onderschei ding op de borst. Namens het perso neel sprak de heer M. Polderman woorden van waardering. Hijbood een polshorloge aan. De jubilaris sprak tenslotte een dankwoord. Goesenaar had aanrijding ln Bergen op Zoom Vrijdagmiddag had op de Parallelweg te Bergen op Zoom een aanrijding plaats tussen een vrachtauto, be stuurd door L. A. K. uit 8chiédam én een bestelauto, bestuurd door J. v. D. uit Goes. De aanrijding ontstond toen K. op de Parallelweg stopte om het verkeer over de Antwerpsestraatweg voorrang te verlenen. Van D. kwam over de Parallelweg gereden. Toen hij achter de vrachtauto van K. wilde aansluiten en afremde gleed de wagen door. De bestelauto van Van D. botste te- in de vrachtauto op en werd zwaar ischadlgd; er werd niemand bij het ongeluk gewond. Tegen van B. zowel als tegen K. werd door de politie pro ces-verbaal opgemaakt. Nieuw systeem van winst deling voor „Schelde"- personeel Het college van rijksbumiddelaars heeft goedkeuring verleend aan een bij de Kou. Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen ingevoerd nieuw reglement voor winstrlcling aan het personeel, dat de oude z.g. 4%-rege- ling zal vervangen en voor het eerst zal worden toegepast op het resul taat van het boekjaar 1958. In de vergadering van de Ondernemings raad is van een en nnder mededeling gedaan. In het nieuwe systeem van .winst deling is verband gelegd tussen de dividenduitkering aan aandeelhouders en de winstuitkering aan het perso neel. Aan de hand van de resultaten over het boekjaar 1957 zou men aan een winstuitkering van 5 pet. voor het personeel komen. Deze uitkering kan nog toenemen, naar gelang van het aantal dienstjaren, tot 6*4 pet. bij een diensttijd van meer dan 30 jaar. het nogal druk was en onveranderlijk vertelde hij erbij, dat de foto's spoe dig zouden worden besteld. Hij liet de bedoelde foto's dan ook In derdaad vergroten en inlijsten op een foto-atelier in Bergen op Zoom, zodat de bestelling „naar genoegen" werd afgewerkt. Voor de tweede maal kwa men er dus geen klachten. Sedert juli van het vorig jaar heeft P. zijn foto affaire echter schromelijk verwaar loosd. Wél ging hij rustig door met het ophalen van bestellingen en het innen van voorschotten, maar de op drachten werden niet meer uitgevoerd. Er werden geen foto's meer vergroot noch Ingelijst. Dit moest onvermijde lijk tot klachten leiden, die dan ook bij tientallen bij de Goese politie bin nenkwamen. De politie ging er vervol gens toe over P. aan te houden. Bij huiszoeking werden enkele hon derden foto's gevonden, die op afdoe ning wachtten. De politie heeft voorts alle administratieve bescheiden, die betrekking hebben op de foto's fö be slag genomen. Uit de wirwar van pa- Eieren, zullen de politiemannen pro eren uit te zoeken hoeveel geld P. zich op deze wijze heeft toegeëigend. Vost staat, dat net bedrag enkele dui zenden guldens groot Is. Het onder zoek van de politie is momenteel nog in volle gang. P. zal zeer waarschijn lijk aan de officier van justitie wor den voorgeleid. VANDAAG. Middelburg Electro: „Het meisje Ro- semarle", 19 en 21.15 uur, 18 Jaar;' Schouwburg: „Betaald gevaar". 20 uur, 14 jaar; Kerkcentrum Koorkerk hof: Lezing van dr. F. A. Nolle over Gebedsgenezing, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Fanfare", 19 en 21 uur, a.l.; Luxor: „Cocaïnesmok kelaars", 19 en 2] uur. 18 Jaar; Britan nia: Feestavond B.B.. 20 uur: Concert gebouw: Stedenturnwcdstrljd Breda— Middelburg—Vlissingen, 16 uur en 20 uur; Sehèldekwart.lcr: Operette, per- «oneelsver. Schelde, 19.30 uur. Goes Grand: „Scampolo", 19 en 21 uur; Middelburg Electro: Als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur: Schouwburg: Als van daag, 20 uur, 14 Jaar, „Circusparade", Vlissingen Alhambra: Als vandaag. 15, 19 en 21 uur; Luxor: Als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: Als vandaag, 19 en 21 uur. „De rovers van do Sierras", 15 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2