PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Stuwdam bezweek: aanstormend water vaagde Spaans dorp weg President Eisenhower legde voor congres jaarlijkse boodschap af Zeeuwsch-Vlaanderen als een „bolwerk" voor de fruitcultuur Vandaag... 202e jaargang - no. 8 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. deKok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 10 jan. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mtm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ilng mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 een. p. regel met een minimum van l.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20: Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel 2425. adm tel 2094. Terwijl inwoners nog sliepen Velen zagen geen kans aan het geweld van water te ontsnappen Een reusachtige dam heeft zich in het dorp Riba del Ago in Spanje bege ven voor het ontzaglijk toegenomen gewicht van een gezwollen rivier, waardoor een muur van water vrij kwam en zich over een slapend dorp uitstortte. De dam werd om vier uur in de nacht van donderdag op vrijdag doorbroken met een monsterachtig lawaai. Gisteravond, veertien uur later, was de volledige geschiedenis van de wraak van het modderige water, dat zich door een nauw ravijn wrong naar het zich van geep kwaad bewuste dorp Riba del Ago nog niet bekend. Het Spaanse nieuws-agentschap „Mencheta" berichtte dat vrijdagavond 116 stoffelijke overschotten geborgen waren. Het semi-officiële agentschap „Cifra" meldde, dat er slechts 23 stoffelijke overschotten gevonden waren, maar voegde daaraan toe, dat op zijn minst 130 van de Inwoners van hét geteisterde dorp van 500 ingezetenen worden vermist: Het was niet bekend of zij de bergen in hadden kunnen vluchten, die voorbij Riba del Ago op rijzen of dat hun lichamen begraven lagen onder de ruïne van hun huizen. Tegen twaalf uur 's middags was een reddingsploeg, die vanuit deze pro vincie-hoofdstad naar Riba del Ago gesneld was, begonnen met het eva cueren van de overlevenden van de ramp, een van de ergste in de ge schiedenis van Spanje. Bulldozer Het dorp lag op de directe weg van de massieve muur van water, die zich in de nacht voortbewoog als een ge weldige bulldozer. De overlevenden hebben verteld, dat de meeste huizen van Riba del Ago verwoest werden, maar dat de dorpskerk, die niet lang geleden werd gebouwd, de druk van het aanstormende water weerstond. Andere dorpen in dit gebied ontspron gen de dans, doordat het dodelijke gewicht van het water zich verder in het meer ontlastte. Het donderend ge raas, waarmee het, water zich door het rotsachtige ravijn stortte, vanaf de dam die op ongeveer 8 km bo ven het dorp is gelegen werd zelfs gehoord in de dorpen, die aan de an dere kant van de bergrug gelegen zijn, welke Riba del Ago van de bui tenwereld scheidt. Bemoeilijkt De reddingsoperaties werden be moeilijkt door vrijwel onafgebro ken regen. Laag-hangende wolken maakten lucht-verkenning in het gebied onmogelijk en hielden Honderd km De Rotterdamse hoofdcommissaris van politie heeft enkele dagen geleden twaalf nieuwjaarswen sen uitgesproken. Die wensen hadden geen betrekking op vriendelijkheden, welke hij aan anderen wilde bewij zen, maar op zijn werk als leider van een groot politiekorps. Van de twaalf wensen waren niet minder dan vijf gewijd aan het ver keer. De voornaamste wens van de hoofdcommissaris was, dat er ook op de buitenwegen een maximum-snel heid zou komen. Die maximum-snelheid zou 100 km per uur moeten bedragen en bij duis ternis niet meer dan 80 km per uur. Dit, zo merkte de hoofdcommissaris op, zal het aantal dodelijke ongeval len op de buitenwegen ongetwijfeld verlagen en toch nog ruimschoots te gemoet kómen aan dé haast van ve le automobilisten. Het is een bijzonder ernstige zaak waarover de commissaris hier sprak en men moet zich afvra gen, waarom hij de vorm van een reeks nieuwjaarswensen heeft geko zen, een vorm, die voor zo'n ernstige zaak weinig geschikt is. Was die vorm wellicht een noodsprong omdat hij bij het departement, dat het weg verkeer regelt, geen gehoor vond Wij vrezen van wel Als we de lij densweg overzien, die veel te laat voerde tot de maximum-snelheid in de bebouwde kommen, dan kan het haast niet anders, of ook de snel heidsbeperking op de -buitenwegen stuit op taai verzet. Hoe heeft bijvoorbeeld de A.N.W.B. zich niet verzet tegen de maximum snelheid. In het orgaan van deze or ganisatie werd in 1956 steeds meer in twijfel getrokken of de verkeers veiligheid wel gebaat zou zijn met een maximum-snelheid. En nu liggen daar dan de cijfers Amsterdam. 40 minder dodelijke verkeersongevallen in 1958 vergele ken bij 1957. Een zelfde verminde ring in de elf grootste gemeenten van het land. Zou het nu niet bij wijze van amende honorable op de weg van de A.N.W.B. liggen om de fout, die gemaakt werd in 1956, te herstellen? Te herstellen,- door thans stevig te ageren vóór snelheidsbeperking op de buitenwegen Zo stevig, dat men er zelfs op het departement van Verkeer en Wa terstaat door in beweging komt en snel de maatregelen neemt, die het aantal dodelijke verkeersongevallen weer iets zal terugdrukken. Het zou voor de A.N.W.B. een mooie actie kunnen worden, waarvan men ieder jaar weer voldoening zou be leven als de dalende dodencijfers publiceerd werden. Amerikaanse vliegtuigen van de luchtmacht die gereed stonden medische hulpmiddelen of voedsel te brengen op de grond op de luchtbasis van Torrejon bij Ma drid. Men weet op het ogenblik nog niet, wat de oorzaak is, dat de dam een monster van 30 m. hoogte, dat meer dan zeven miljoen kubieke meter wa ter tegen moest houden zich begaf. Beweerd wordt, dat de druk van het door de regen gezwollen reservoir, dat er achter lag, de schuld ervan was. De dam, „Vegas de Tera" geheten, Een fraaie opname van de Queen Elizabeth" in het dok te Southamp ton, waar het schip een opknapper tjekrijgt. Duidelijk is op deze foto te zien hoe slank de zeereus is en hoe fraai van lijn maar ook welk een gigantisch karwei de schilder op het platform op de voorgrond heeft aan het opschilderen van de romp onder de waterlijn. naar de rivier, waar hij dwars op staat, vormde een deel van een zich uitbreidend hydro-elektrisch complex, in handen van de staat, dat in sep tember 1956 door generalissimus Francisco Franco werd ingewijd. De dam zelf was in september 1955 vol tooid. Kracht Hij lag in de bergen op ongeveer 400 meter boven het meer-niveau van het. dorp. De scherpe daling, die hét wa ter mee moest maken, toen het zich door het ravijn op het dorp stortte, maakte dat de verwoestende kracht van het water nog vele malen zo groot was. Het water ramde het slapende dorpje even na vier uur 's nachts. Overle venden vertelden, dat somiAige bewo ners, wakker geworden door een den- dérend geluid, dat afkomstig was van de barstende dam en van het voort rollende water, ontsnapten naar de hellingen van de Pena-Negra (zwar te piek), een berg, vlak achter het dorp gelegen. Anderen klommen in de bomen. Op die manier ontkwamen velen de dood. Het waren de kinderen, de ou den van dagen en de gebrekkigen, die niet aan het geweld van het water konden ontsnappen. Het eerste be richt over de ramp kwam uit Puebla de* Sanabria, een dorpje ten zuiden van Riba del Ago, dat kennis kreeg van de catastrofe, omdat er stoffe lijke overschotten begonnen aan te spoelen op het strand van het meer. DE UITSLAG van de P.Z.C.-jeugdfotowedstrijd is bekend! De rubriek „Tussen dertien en twintig" op pagina 7 is vandaag geheel gewijd aan de uitslag van deze fotowedstrijd. Ook aan de uitslag van de jeugdjury, die met een geheel eigen beoordeling kwam. Op de foto de „wikkende en wegende" jeugdjury, van links naar rechts: Bea de Waal uit Ooster- land, Jan Noot uit Vlissingen, Marijke Rehorst uit Heinkens- zand en Andries Boogers uit Borssele, die op verzoek van de P.Z.C. zitting in de jury namen. Dit 18 pagina's tellende zaterdagnummer van de P.Z.C. bevat voorts:- Stemmen uit de kerken (pagina 8); sport (pagina 8); letter kundige kroniek en kunst (pagina 13); „Voor U mevrouw" (pagina 14); „De slag der 85 dagen" (pagina 15) en de wekelijkse kinderkrant op pagina 17. HULPVERLENING AAN BONDGENOTEN VOORTZETTEN „Geen vertrouwen in verdrag met communisten" President Eisenhower heeft vrijdag in zijn boodschap, de „State of the Union", aan het congres verklaard, dat de Verenigde Staten ernaar streven „oorlog te eniger plaatse en in welke omvang dan ook te voorkomen". De president deed op het congres een beroep om de Amerikaanse hulpverle ning aan de bondgenoten overzee voort te zetten en 'vroeg de Amerikanen stenn te verlenen aan een politiek van handhaving van een gezonde econor mie en van vermindering van het gevaar voor inflatie. Andere punten van de boodschap van Eisenhower waren: 1) De uitgaven voor de defensie, atoomenergie en buitenlandse militai re hulp zouden in het belastingjaar 1960 meer dan 178 miljard gulden be- dragèn. 2) Hij zou een evenwichtige begro ting indienen voor het komende jaar dat naar verwacht wordt de grootste welvaart in de geschiedenis v&n het land zou brengen.' 3)' Indien het nationale inkomen en de uitgaven in evenwicht zouden kun nen worden gebracht, zouden de Ver enigde Staten kunnen uitzien naar een tijdstip in de nabije toekomst dat de nodige herzieningen op het gebied der belastingen zouden kunnen wor den aangebracht. 4) „Er kan geen sprake zijn van een soort vesting Amerika". 5) „Onze vrienden in West-Europa maken intern een nieuwe periode van kracht mee en zijn in toenemende mate in staat bedreiging van buiten af te weerstaan". 6) De westerse bondgenoten hebben op zich genomen de bevolking van „Vrij Berlijn" te verdedigen tegen el ke poging om haar vrijheid te vernie tigen. „Intussen zullen wij voortdu rend pogen zinvolle overeenkomsten tot stand te brengen om deze kwes- (Zie slot pag3 kol. 1) Weer wordt winters (Van onze weerkundige medewerker). De kleine depressie, die giste ren met de kern over onze om geving naar België trok, ver oorzaakte een harde wind, die naar west tot noordwest ruim de. Ook vielen er enkele hagel en sneeuwbuien, die echter in liet hoorden van Nederland van heel wat meer betekenis waren. Vrijdagavond werd in grote delen van Friesland en Groningen 15 tot 20 centimeter sneeuw, gemeten. Boven Scan dinavië stijgt de luchtdruk nog voortdurend, hetgeen tot ge volg zal hebben, dat de wind veraer naar noord tot noord oost gaat- draaien. Daarmee kan dan koudere lucht worden aangevoerd. In ons kustgebied zijn nog enkele sneeuwbuien te ver wachten, afgewisseld door op klaringen. In de komende da gen zal het weer geleidelijk eenmeer winters karakter krijgen met 's nachts lichte en in de gebieden waar sneeuw ligt, zelfs al matige vorst. TOEKOMSTBEELD OP FRUITTEELTDAG Bij nieuwe aanplant streven naar de beste gronden in Zeeland ZAL ZEEUWSCH-VLAANDEREN over misschien dertig a veertig jaar Zuid-Beveland als het bolwerk van de fruitcultuur naar de tweede plaats hebben verdrongen? Deze vraag zal ongetwijfeld bij vele Zeeuwse fruitte lers zijn gerezen, toen zij vrijdag in „de Prins van Oranje" te Goes op de tweeëntwintigste Zeeuwse FruitteeltcTag voor het eerst werden geconfron teerd met een onlangs door het Rijkstuinbonwconsulentschap te Goes ge maakte „Fruitteeltgeschiktheidskaart" voor Zeeland en West-Noord-Bra- bant. Op deze kaart kon men zien, dat vrijwel geheel Zeeuwsch-Vlaandc- ren uitermate geschikt is voor de fruitteelt, evenals trouwens Noord-Be veland, een groot deel van Tholen en de „hals" van Zuid-Beveland. Als ge heel komen Zuid-Beveland en met name het bekende fruitteeltcentrum Ka- pelIe-Biezelinge er minder goed af. Een groot deel van dit schiereiland be staat uit grond, die matig tot slecht is voor de fruitteelt! Maar ondanks dat, is Zuid-Beveland met zijn drie veilingen Goes, Kapelle en Krabbendijke, voor meer dan 90% procent representatief voor 't Zeeuw se fruit. Een verklaring is hiervoor spoedig gevonden, want met name in de buurt van Kapelle-Biezelinge werd de fruitteelt vroeger als nevenbedrijf beschouwd. De gronden, die niet ge schikt waren voor de landbouw, wer den met jonge bomen ingeplant. La ter is gebleken, dat er op andere plaatsen in Zeeland veel betere gron den waren te vinden voor het uitoefe nen van de fruitteelt. Tot deze con clusie kwam een van de vier inleiders op de Zeeuwse Fruitteeltdag, de as sistent A bij het rijkstuinbouwconsu- lentschap te Goes, de heer P. Meeuw- se, die een verhandeling hield over: „De bodem en de fruitteelt." Wat nieuwe aanplant betreft, moet volgens de heer Meeuwse het streven gericht zijn op de bij uitstek geschikte gron den in onze provincie. In dit verband zal het voor de Brabanders plezierig zijn geweest te zien, dat eigenlijk de e:ehele noord-westelijke strook van Noord-Brabant uitermate geschikt is voor de fruitteelt. Dé Zeeuwen kun nen zich vooral richten op Zeeuwsch- Vlaanderen, Noord-Beveland en Tho len. Nadrukkelijk stelde de heer Meeuwse vast bij nieuwe aanplant heeft in de gemeentelijke s narkthallen te Amersfoort voor leerlingen van de zesde klassen s van aue Jan Ligthart-scholen H In Nederland een centrale Jan Ligthart-herdenking plaats ter H gelegenheid van het geboorte- eeuwfeest van de grote opvoed- kundige. p wordt in de Zweedse plaats p p Kristineham de schaatswed- strijd hardrijden verreden tus- s sen Zweden en Nederland. p llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill gebruik te maken van type IX (spil). Mits op goede grond ge plant, zijn dan al veel factoren aanwezig om een goede oogst te verkrijgen. Gezien in het licht van de te verwachten concurrentie van andere landen is dit van groot be lang. De woorden van de heer Meeuwse werden 's middags nog maals beklemtoond door de rijks- tuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Brabant, ir. J. J. van Hennik, die daar eveneens op wees. Eens te meer hebben de ongeveer 700 bezoekers aan de Fruitteeltdag, onder wie burgemeester H. K. Mi- cliaëlis van Goes ('s middags) en de algemeen voorzitter van de N.F.O., de heer C. Boudeling, kunnnen ho ren dat Zeeland een dorado is voor de fruitteelt. Het klimaat is gunstig, de temperatuurwisseling minder sterk dan in andere delen van ons land, de bodem voor een groot deel geschikt het nachtvorstgevaar in de maanden april, mei en juni in mindere mate te vrezen dan elders; kortom, de combi natie van produktïefactore» is bij uit stek geschikt om Zeeland als fruit- land met het predikaat „voortreffe lijk" te bestempelen. De inleiders op de Fruitteeltdag hebben dat alles haarfijn uit de doeken gedaan, waar bij zij met name de algemene lijn volgden, waarlangs de fruitteelt in deze provincie zich heeft ontwikkeld. (Zie slot pag. 4 kol. 3) KORTE PREDIKATIE „Zijn discipelen geloofden in Hem". Joh. 2 11. Is dat eigenlijk niet- een wat vreemde opmerkingdie staat boven deze over denking Dat zijn discipelen in Hem geloofden t Haast zijn we geneigd te zeggen: stel eens vóór, dat zij dat niet deden.' Van hen verwachten we dat toch in de eerste plaats! Of is 't misschien zó: dat zij niet in Hem geloofdenvóórdat zij de brui loft in Kana hadden meegemaakt, waar de Heer water in ivijn verander de? Véél meer is 't zó: Johannes maakt ons duidelijk, dat geloof maar niet een „rustig" bezit is. Geloof is niet een kapitaal, in solide effecten belegdintegendeel: geloof is een onrustig ding, omdat 't altijd opnieuw pure genade is.' Daarom stelt God ons zó vaak voor de keuze: geloof of ergernis! Steeds weer opnieuw moeten wij tot geloof komen, want geloof zal altijd weer strijdend geloof moeten zijn, een voortgaan van geloof tot geloof! En wanneer daar staat: de discipelen geloofden in Hem, dan wil dat zeg gen: zij verstonden het téken en Der- stonden de zaak. Geloven is: zij zagen Christusheer lijkheid; zij zagen de Zoon van God, de Verlosser, de Zaligmaker! Wat dunkt U: waarom zou Johannes de geschiedenis van de bruiloft te Kana in zijn Evangelie hébben opge nomen? In Joh. 20 SI vonden wij 't ant woord: „Opdat gij gelooft, dat Jezus is de Christus, de Zoon van God, en opdat gij, gelovend, het leven hebt in Zijn Naam!" Wanneer de discipelen dus in Hem geloven, is dat geen zaak van de grauwe theorie, 't Heeft te maken met 't leven van alledag. Heel hun doen en laten is er van doortrokken, 't Drukt er een dermate duidelijk stempel op, dat in hun doen en laten, spreken en handelen, aan hen gezien wordt, „dat zij bij Christus geweest zijn". En bij Hem blijven willen, al^de da gen! ifNeem de wereld, geef mij Jezus, Wereldvreugd gaat ras voorbij, Maar de liefde van mijn Heiland Blijft voor eeuwig rijk en vrij!" „Want, dit is het eeuwige Leven, dat zij U kennen, de enige, waarachtige God en Jezus Christus, die Gij gezon den hebt!" P. A. v. d. VLUGT. Temeuzen. Onderzoek ramp Hugo de Groot spoedig afgesloten Naar wij vernemen zal het vooron derzoek naar de oorzaak van de ramp met de K.L.M.-super constella tion „Hugo de Groot", die in augus tus van het vorig jaar bij de Ierse kust is verongelukt en waarbij 99 do den te betreuren vielen, zeer binnen kort worden afgesloten. Het rapport zal daarna door de vooronderzoeker naar de raad voor de luchtvaart wor den gezonden. VERWACHT. Geldig tot hedenavond NOORDELIJKE WIND. Wisselend bewolkt met enkele sneeuw of hagelbuien. Matige tot krachtige noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 11 januari 8.45 onder 16.51 9.35 onder 20.03 Zon op Maan op 12 januari Zon op Maan op 8.45 10.03 onder 16.52 onder 21.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1