Operatie „Switchback": barre strijd om West Z.-Vlaanderen MEEDOGENLOZE GEVECHTEN OM ELKE METER GROND... IV ZATERDAG 10 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 16 Na twaalf dagen: pas de helft van de streek in geallieerde handen DE NEGENDE OKTOBER was de datum, waarop de eind fase begon van de voorbereidende gevechten om het bezit van de Westerschelde. Tot op dat ogenblik was er nog weinig vooruitgang geboekt en de vijand had hardnekkig weerstand geboden, zodat de aanvankelijke aanvalsplannen herzien moesten worden. Generaal Simonds had snel op de geringe voortgang van de operaties gereageerd en zou zijn reacties nóg sneller in daden hebben omgezet indien hij een betere ravitaillering had gekregen. Met andere woorden: indien de dwingende noodzakelijkheid deze Slag om .de Schelde te win nen de onverdeelde aandacht van Montgomery had kunnen trekkenOp die negende oktober was het, dat de marine commandant van dc „T-forcc" in Brugge, teleurgesteld door uitstel en geïrriteerd door moeilijkheden bij het maken van gecombineerde plannen, die „fantastische bewering" de we reld inzond, die Montgomery zo nijdig maakte. De marine hier was van mening, dat het Eerste Canadese Leger eind oktober zonder munitie zou komen te zitten, tenzij hier zon der uitstel voorrang zou worden verleend. Deze boodschap nu werd een „brok munitie" op zichzelf, waarmee een dringende boodschap van Eisenhower aan Montgomery werd „geladen". En een week later, op 16 oktober, werden de (reeds eerder geprojecteerde) hergroeperingen van de troepen versneld, dank zij de ondubbelzinnige order van de veldmaarschalk Antwerpen nu open te breken Sutherland-Hooglanders tracht ten bij het Leopoldkanaal een doorbraak te forceren naar de flank van het Algonquinregi- ment en voorts was er de lan- ding van Terneuzen uit. Inderdaad, de negende okto ber betekende liet einde van het begin. Een start van een nieuwe fase in de strijd om dc „zak van Breskens", West Zeeuwsch-Vlaanderen. Die strijd om dit deel van Zeeland, de zuidelijke oever van de zo fel begeerde Wes terschelde, kreeg er werd hier reeds eerder op gewezen de naam van „operatie- Tn de vroege ochtend van die ne gende oktober stak de Negende Brigade die twee dagen daar vóór uit Gent in Terneuzen was aangekomen via de Savojaard- plaat de Braakman over, waar door de greep van de Duitsers op het benarde bruggehoofd van de Zevende Brigade bij Eede ver slapte. De Duitse generaal Eber- ding raakte door deze landing ge alarmeerd, want hij vreesde zijn sleutelpositie die op Oostburg was gebaseerd te verliezen. Bo vendien, gesynchroniseerd met de ze aanval over de Braakman, vocht zich het Canadese Algon- quinregiment (Vierde Canadese tankdivisie) een weg door de nog in Duitse handen zijnde opening, gelegen tussen het eindpunt van het Leopoldkanaal en de slokdarm van de Braakman. Die opening was een zwak punt in de vijande lijke verdediging, omdat de aan voer via dit punt eenvoudiger kon geschieden dan over de Braak man. Verder had de onvermoeide genie kans gezien een Baileybrug, te slaan over het Leopoldkanaal. Toch realiseerden de Duitsers zich op de morgen van die ne gende oktober nog niet geheel, welke omvang de dreiging had, die van drie kanten op hen af kwam: het Algonquinregiment vocht dus tussen Leopoldkanaal en Braakman, de Argyll en JIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM 1 Niet alleen over 1 vechtende soldaten Dit is het verhaal van door- II H weekte mannen, vechtend in Irassige polders tegen een ee verbeten vijand. Maar is het H liet ook de geschiedenis van de bevolking uit 't verwoes- H te West Zeeuwsch-Vlaande- .-en? Mannen, vrouwen, kin- H deren met hun dieren, in H schuren liggend en op de grond van hun luizen, bij- s H -engekomen in kerken. Men- §e sen over wie de slag heen- golfde, overrompeld door het H bittere geweld van de oor- M H log. In lange, stille stoeten trokken zij naar de kust, n H waar Buffalo's gereed lagen e§ en hen meenamen, op weg ee naar enige veiligheid... Switchback". Op die negende oktober was liet uur-H. voor de aanval vanuit Terneuzen bepaald op 0200 uur. Kapi tein ter zee R. T. Forde leid de flottieljes met een motor boot. De koers was dicht langs de kust uitgezet, ten einde de vreemde verzame ling van drijvende voertui gen zoveel mogelijk tegen de vage kustlijn te camoufleren. Het was een heldere nacht met maanlicht en het kon vooi voer bijna onder het be reik van de Duitse kanonnen aan de Bevelandse kant. Zandbanken vormden geen groot gevaar, want de Buffa- Io-tanks konden makkelijker over een flinke zandbank rij den dan dat zij konden „zwemmen". Langs de kust van Oost-Zeeuwsch Vlaanderen werd gevaren tot aan de monding van de Braakman, waarna pal zuid werd gekoerst om vandaar met de aanval te be ginnen, niet op één maar op twee punten. Het noordelijke landings- punt werd aangeduid met de code naam „Groen" en het zuidelijke met „Amber". Deze taktiek zou mogelijk een verrassing kunnen betekenen voor de vijand, die waarschijnlijk een rechtstreekse aanval verwachtte. Gestaag bewogen de flottieljes zich met een snelheid van bijna drie knopen, nog niet lastig ge vallen door vijandelijk vuur. Het leek er op, alsof de landing in Nor- mandië opnieuw werkelijkheid werd. Maar Jn feite was dit erger, want nu was het géén juni meer, was er géén zand op het invasie- strand. Hier waren slechts de ver- radelijke modder en het slib van de Schelde! Om elf minuten over twee zetten die nacht de Canadese aanvalscompagnieën van de Noordelijke (Nora Scotia) Hooglanders voet aan wal bij het noordelijke aanvalspunt en zij zorgden daar voor een complete verrassing: pas een paar minuten later werd er mortiervuur op de landings plaats gericht. Enkele minu ten daarna ging de Canadese Hamilton lichte infanterie aan land bij het zuidelijke punt. Zij werd bestookt met mortier- en granaatvuur, doch hield zich niettemin goed. West Zeeuwsch-Vlaanderen. En na het aanbreken van de dag begon nen de zware kanonnen van Vlis- singen mee te doen met het ver woestende koor van de artillerie. De Canadese S.D. en G.-Hooglan- ders van de tweede aanvalsgolf klommen in Terneuzen in de Buf falo-tanks en voeren uit om ze ven minuten voor acht onder zwaar vuur. De mannen kropen, hun lot verwensend, bij elkaar in de amfibietanks en zij waren maar wat blij niet de rook, die de Ca nadese genie over de Braakman- monding wist te leggen. Voor dat rookgordijn was er eigenlijk te veel wind, maar de geniemensen gingen er onvermoeid mee verder. Om half elf landden de S.D. en G.-Hooglanders op het punt „Groen", dat onder zwaar mor tier-vuur lag. Bovendien werden ze van links en rechts door de vijand onder vuur genomen. Hier in West Zeeuwsch-Vlaanderen, dit stuk land aan de zuidkant van de Westerschelde zat immers een complete Duitse divisie vastge klemd, een divisie van mannen die de zwaarste slagvelden van Rus land hadden gekend en overleefd. Terugtrekken bestond voor hen niet, daarvoor was eenvoudig geen plaats. Duitsers in hun versterkin gen zouden zich in deze streek De Buffalos en de Terrapins laad den troepen en voorraden uit op de dijk, en gingen terug om meer te halen. Dit was het begin van een „veerdienst" over de Braakman voor de aanvoer van mensen, mu nitie en voorraden, een dienst, die dag en nacht zou moeten door gaan. De voorste aanvalscompagnieën groeven zich in en wachtten de dag af. De nacht zorgde er voor, dat de donkere, achterliggende polders nog onzichtbaar waren, polders die als het ware één grote val vormden....... Het uitblijven van de dageraad werd steeds meer als een dreiging gevoeld. Het mortiervuur nam toe in hevigheid, gewicht cn kwaliteit en leek alle hoeken en gaten op te zoeken. De vijand was nu volledig gealarmeerd en gaf geen centime ter prijs van zijn goed-voorbereide posities. Weer en terreingesteld heid werkten mee in zijn voordeel en de aard van het land maakte het onmogelijk om zich er met tanks doorheen te vechten. De batterijen van Beveland, Vlissin- gen, Cadzand en Breskens bestre ken elke vierkante meter van nimiinmmiiinnimmiimiiiil Bombardementen en geschutsvuur maalden van Breskens een -puin' koop. handhaven, zonden de slag over zich heen laten golven, zonden doorgaan met schieten totdat zij uitgerookt waren, vernietigd en gedood... Vanaf het punt „Groen" slaagden de S.D. en G.-Hooglanders er in voorzichtig voort te gaan langs de kustweg naar Hoofdplaat. Zij wis ten dat de vijand niet terugtrok, maar dat hij zich onzichtbaar hield langs de dijken, dat hij iede re vierkante meter van het ter rein kende en dat hij hen wachtte. Het was een lugubere zaak. Op de tiende oktober sloeg het herfstweer om, het was winter. Er viel een koude motregen, die de zwarte lncht deed verkleven met het zwarte land en water. On merkbaar ging de motregen over ïn zware bnien, waar door 't uitzicht tot nul werd gereduceerd. De eerste acht en veertig uur na de aanval was het moeilijk een bepaalde lijn in de slag te ontdek ken, maar tegen de middag van de elfde oktober bracht de vijand motorboten met geschut in het ge vecht, opererend vanuit de Schel de bij Hoofdplaat. Totdat Spitfires er een eind aan maakten... Laat op de middag werd de eerste geal lieerde aanval door de Hamil ton lichte infanterie, geland bij codepunt Amber op Biervliet ondernomen. De Canadezen won nen terrein, maar toch waren er geen tekenen, die er opwezen dat de vijand werkelijk toegaf. Klei ne Duitse groepen lagen overal op de loer, gereed om onverwacht toe te slaan. Onschuldig uitziende klampen met bieten begonnen plot seling met 20-mm. geschut te vu ren, hooi-oppers vlogen de lucht in en zelfs strobalen bleken dode lijk te zijn. Maar het bruggehoofd moest uit- Van de bergen naar het vlakke land 1 M Opvallend zijn de lotgeval- len van de in die dagen in Zeeland niet onvermaarde =12e Berg-divisie (52nd Low- n land-Moutain Division). Dit onderdeel was getraind voor opdrachten, die het tenslot- te nooit zou uitvoeren: vech- M ten in de bergen. In de loop m van oktober werd deze divi- H sie geheel ingezet in de M strijd rond de Westerschei- de. Na een jarenlange trai- ning voor de bergen moest i§ zij dus slag leveren in een n gebied dat onder de zeespie- ee gel lag... Gelet op haar naam „Laagland-Berg Divi- H sie" een merkwaardig oor- logsgrapje! IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIlI gebreid worden en daarom werden meer troepen aangevoerd. Doch op twaalf oktober stak de wind op, die het water in de Braakman zo hevig opzweepte, dat twee da gen en nachten de Buffalo's en de Terrapins niet konden over steken. De dertiende oktober was een vrij dag: het werd een zwarte vrijdag over de gehele linie. De Hamil ton lichte infanterie, die links als doel Biervliet had en rechts-pro beerde door te stoten naar het midden van West Zeeuwsch-Vlaan deren, kreeg zelfs in de St. Pic- terspolder een aanval van eigen luchtmacht te weerstaan. Men had niet verwacht, dat de mannen al zo ver naar het westen waren doorgestoten... Na die zwarte dertiende echter begon het er langzaam een beetje rooskleuriger uit te zien. Het weer werd beter en de „veerdienst" over de Braakman poogde de ver loren tijd in te halen. Er werden vorderingen gemaakt en vijandelij ke tegenaanvallen begonnen zwak ker te worden. Het terrein, dat de Dnitsers verloren, langzaam en uur voor nor, dag voor dag, ver loren zij voor altijd! Zij klemden zich vast aan alles wat maar mo gelijk was, ze lagen ingegraven in de dijken en schoten nog door, nadat ze reeds waren overrom peld of zelfs gevangen waren ge nomen. Op de veertiende oktober was het zover, dat drie complete brigades in West Zeeuwsch-Vlaanderen met de vijand in gevecht waren. De Duitsers vochten toen niet meer bewust om Breskens of om welke andere sleutelpositie ook in hun bezit te houden: zij vochten een voudig en alleen nog om zich te verdedigen... Het Régiment de la Chaudière was die veertiende oktober aan land gezet om via Pyramide druk uit te oefenen op de zuidelijke front lijn, terwijl tegelijkertijd de Queen's Own Rifles voortploeter den naar Uzendijke. Het land was tot een duivelse ruïne geworden van omgevallen bomen, kraters, draad, mijnen, met in elke dijk- berm de vijand ingegraven. Dit was geen verhaaltje over de hel, dit was werkelijkheid! Op de zeventiende oktober raakten de mannen van La Chaudière ronddwalend in deze vieze wilder nis het contact kwijt met de Queen's Own Rifles. Waarop over ste Lewis, die de achtste brigade commandeerde, met zijn jeep-en- chauffeur er op uit trok om eens te kijken of hij er door kon ko men. De andere dag vonden de Queen's Own Rifles het lichaam van de overste. Het lag naast de gewonde chauffeur... Zes oktober was men 't Leo poldkanaal overgestoken. De hele zaak zon ïn drie, vier da gen achter de rug zijn, zo meende men toen. Maar twaalf dagen later, achttien oktober 1944, was amper de helft van West Zeeuwsch- Vlaanderen veroverd... Toch kwam het einde in zicht. De rand van Aarden- bnrg was gehaald, de druk op Oostbnrg werd versterkt, Breskens kwam binnen het bereik. En Breskens was voorlopig het doel de rest kon wach ten. Breskens betekende de weg over water naar Vlissin- gen. Achttien oktober 1944.„

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17