LEZERS SCHRIJVEN Puzzel-rubriek PILOOT STORM onivoerd in de stratosfeer Rruid op zicht UITSLAG VAN DE NIEUWJAARSPUZZEL 10 PROVINCIALE ZBBUW8E COURANT ZATERDAG 10 JANUARI 1959 Prijswinnaars van deze puzzel wer den: de heer H. P. van Schelven, Rijksweg 56 te Zierikzee f 25.me vrouw T. LanseToesseint, Baljuw Veltersweg 17 te Oostburg f 20. dc heer B. Reijerse, Prinses Irene- straat 32 te Kloetinge f 15.de heor M. van Velzen, Schottc 13 te Yerseke f 10.en Cor van Horwijnen, Poe- lendaeleweg 8 te Middelburg f 5. Allen van harte gefeliciteerd met de behaalde prijs en nu maar weer wachten tot Sinterklaas! Aardappelland voor de landarbeiders Naar aanleiding van het verslag in uw blad van 23 december over de kring' vergadering der Z.L.M. in west Zuid- Beveland, zou ik graag het volgende willen opmerken. Daar ik landarbeider ben, heb ik mij geweldig geërgerd aan ae woorden, die mr. Schlingemann op deze verga- doring heeft gesproken. Hij heeft het over een cadeaustelsel in de landbouw, dat volgens hem zo'n erg kwaad -is, dat het onmiddellijk moet verdwijnen. Nu is de landbouw een bedrijfstak, waarin vrijwel het hardst wordt ge werkt en wel het minst cadeaus wor den uitgereikt. Men mag natuurlijk niot generaliseren, maar het lijkt er toch veel op, dat de Z.L.M. (en dan vooral de leiding.daarvan) uit boeren bestaat, die de landarbeider eigenlijk nog niet eens hun loon gunnen. Laat staan, dat ze iets cadeau zouden ge ven. Dikwijls genoeg komt het ln de landbouw tot uitdrukking, dat vele soclalo wetten reeds een gruwel zijn in boerenogen. Ja, de meesten vinden het zelfs nog erg. wanneer ze een kin- derbijelaglijst voor een arbeider moe ten ondertekenen. Er zijn er, die de arbeider geen kop koffio gunnen. Het komt voor, dat er zelfs bij het dorsen, wanneer de arbei- dors soms vier uur achtereen in be nauwend stof hun werk moeten doen, nog niet eens voor een keteltje koffie wordt gezorgd. Ik hoop, mr. Schlingemann, dat U dit loost, want uw gepraat over cadeau stelsels in de landbouw heeft geen en kele grond. U moet het aardappelland zien als een soort waardering voor de arbeider en zijn gezin. Dan zult U heel wat dichter bij de waarheid zijn. En U weet zeker ook niet, dat er veel bedrijven zijn, zoals industrie- en ha venbedrijven, waar dikwijls met Sïnt- Nicolaas en kerstmis gratificaties worden gegeven en zelfs feestmidda gen voor het personeel worden geor ganiseerd. Bent U dat. zelfs bij de rijkste boer van Zeeland wel eens te gengekomen? En dan nog dit. Die aardappelland- kwestie, die U zo hoog zit, heeft na tuurlijk weer alleen betrekking op de vaste arbeiders, die het gehele jaar door hun beste krachten aan het be drijf geven! Maar dikwijls gebeurt het dat losse werkkrachten (als de Z.L.M.- boeren in nood zitten) alles krijgen waar ze om vragen, terwijl ze dan nog vaak half werk leveren. Wanneer nu een boer, die een of meer goede vaste arbeiders heeft, deze men sen uit waardering een lapje aardap pelland geeft, dan is dit volstrekt geen cadeau. Gelukkig zijn er nog wel boe ren, die zoiets doen. Laten we hopen, dat ze het blijven doen en zich niet storen aan Z.L.M.- kopstukken, die terug willen naar de oude tijd, toen arbeiders nog minder geacht werden dan het vee dat op stal stond! D. GEUZE Walstraat 14 Tholen Mr. Schlingemann, aan wie wij bo venstaand stuk ter lezing gaven, schreef naar aanleiding hiervan het volgende: De verslaggever van uw krant heeft niet geheel volledig weergegeven, wat ik bedoeld en gezegd heb. Ik heb dit gezegd: „De werkclassificatie is na jarenlange onderzoekingen door een deskundig bureau en na moei zame onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers in de land bouw, thans volledig ln de c.a.o. op genomen". Dit betekent, dat in de eerste plaats de lonen in de landbouw gelijkge schakeld zijn met de lonen in andere bedrijfstakken, zoals b.v. in de in dustrie. Het betekent tevens dat de arbeiders in verschillende klassen zijn ingedeeld en betaald worden naar hun kennis en naar de aard van het werk. dat zij moeten verrichten, waarbij tal van factoren een rol spe len. Alle emolumenten zijn bij dit systeem in het loon opgenomen. Een en ander Is mede op uitdrukkelijk verzoek geschied van de vertegen woordigers van de landarbeidersor ganisaties, die dit systeem uitdruk kelijk gewenst hebben en de onder handelingen hebben gevoerd. Eén van de gevolgen is. dat de be palingen over het verstrekken van aardappelland aan vaste arbeiders is komen te vervallen. In de vorige c.a.o. stond n.l. nog een bepaling dat aardappelland verstrekt kon worden tegen een maximum vergoeding van 3.per are. Daar deze prijs van 3.zeer laag is in vergelijking met de, prijs van ander land, dat zaaiklaar verhuurd wordt, kon men deze bepaling beschouwen als één van die emolumenten, die in verband met de invoering van de werkclassi ficatie moest komen te vervallen. Deze bepaling is dan ook in de nieu we c.a.o. niet meer opgenomen. Daar er nog steeds vaste arbeiders zijn, die hun werkgevers om aard appelland verzoeken, heb Ik op be doelde vergadering do daar aanwe zige werkgevers de raad gegeven, in dien zij alsnog aardappelland ter be schikking willen stellen, dit te doen tegen een normale prijs per are, wel ke prijs ook geldt voor ander land, dat zaaiklaar wordt verhuurd. Er is in dit opzicht geen sprake van dat de Z.L.M.-kopstukken terug zou den willen naar de oude tija. Zij willen zich slechts houden aan dat gene. wat in vrije bespreking tus sen de vertegenwoordigers van de landarbeiders en van de boeren tot stand is gekomen. Contracten sluit men immers af om er zich aan te houden. Het systeem van werkclas sificatie is juist ingevoerd om de ar beid die waardering te geven, die hij beid die waardering te geven, die zij 9 Bij twee verkeersongelukken in omgeving van Lima zijn 20 mensen het leven gekomen. Ir. Huisman verwacht Na aanvankelijke daling in de laatste jaren was de wereldoogst aan tarwe on voedergranen in 1058 zo groot, dat, met inbegrip van het overschot van de oogst-1959, op een graanoverschot als nooit tevoren aanwezig was. gerekend moet worden. Dit zeide ir. T. P. Huls man, voorzitter van het produlrtsehap voor akkerbouwproduktcn tijdens eon bestuursvergadering. Ondanks de overschotten worden de grijzen door de uitvoerlanden nog be- Zowel in de F.A.O. als in G.A.T.T.- krlngen wint het inzicht veld, dat ge poogd moet worden de grannproduktie in hoog-beschermde landen te beper ken. Door een vrijere graanhandel moet worden gestreefd naar een gro ter verbruik tegen lagere prijzen. Ir. Huisman zcide voorts, dat de Ne derlandse aardapocloogst goed is en het er op het ogenblik naar uitziet, dat de uitvoer van het surplus tegen be hoorlijke prijzen zal plaatshebben. Hij deelde ook mede, dat ons land, vanwege enig prijsvoordeel, hoofdza kelijk Russische tarwe koopt. BJJ K. B. is gerekend van 16 septem ber 1958 benoemd tot lector ln de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onder wijs te geven in de moderne Scandinavi sche talen: mej. dr. S. Ferwerda, thans wetenschappelijk ambtenaar eerste klas tevens belast met het geven van onder wijs aan deze universiteit. We ontvingen heel wat reacties op de puzzelrubriek van de vorige week, waarin wo schreven, dat er enige puzzelaars afgevallen waren, daar ze geen abonnee waren. In sommige gezinnen lost de huisvrouw de puzzels op onder haar meisjesnaam en in andere gevallen lossen de kinderen de puzzels op. Bij het nakijken of al de puzzelaars abonnee zijn kijken we echter niet alleen naar de naam maar in hoofdzaak naar het adres. Er waren ook enkele gevallen, dat de adressen verschilden, maar dan lag do fout bij ons. We hebben eerst een aantal ellenlange brieven moeten lezen om hier achter te komen, maar we hopen, dat nu alles weer opgelost Is, cn niet iedereen denkt dat hij nn geschrapt is. De winnaars van deze week zijn dan weer: De heer J. Blaas, Bergstraat 26 te Meliskerke 5.—, de heer L. Verwijs, Voorstraat 8 to Sint-Philipsland 2.50, de heer A. J. Bevelander, Dinsdagstraat 28 te Sluis 2.50, me vrouw J. Ba&yens-Polderdijk, Sloe- straat 11 te Lewodorp 2.50 en de heer J. Buys, Jao. van Campenstraat 10 te Vlissingen 2.50. Do oplossing luidt: 000013 - emoma mm! 00000 G10000 nn pma-sHBgaB'.'app 00 00w nana aaiaia. HBgg. 0l|njffiamai mraciisiaaHia aam laoana '1MB [3110 ™.nr|Hg Biatii3: ras Mar:! 00130. 00000 00013' R100S0000 0013013 0000, 0000 1! 0000.1 3*013 0Qn 0B0100B 0000 ran SHH- 11001313 000013 0013 :00000. O00Q0 puzzel voor het a.s. week- Horizontaal: 1 zuur, 6 opwelling, 11 vorstand, 12 zeil, 13 verbond, 14 laat ste letter Griekse alfabet, 16 druk kend warm, 17 jongensnaam, 18 ver- voerloon bij de post, 21 spoedig, 22 Ierland, 24 iedere, 27 bejegening, 1067. Het was gelukt! Voor dat de Horzel door de water massa's omlaaggesleurd kon worden, zogen de magneti sche doppen van de Polaris zich vast op de driehoeks vleugel en strekten zich de kabels. Toch hing de machine nog enkele ogenblikken gevaar lijk af langs de met donde rend geraas neerstortende watermassa's. Uiterst voor zichtig verhief de Polaris zich tussen de grillige rots- wanden van de Canyon en zodra men een veilige hoog te bereikt had, werd de Hor zel langzaam binnen getrok ken door de sterke kabels. De hoop, dat piloot Storm het er levend afgebracht had, daaiae aanmerkelijk, toen men ziin roerloze ge stalte in de kleine stuurca- bine zag liggen. Admiraal Vuldun, Shor Nun en Mare haastten zich naar de reparatie-afdeling, waar de Horzel in de takels hing. Zodra het grote luik dichtschoof, liet men het toestel neer en konden de kabels losgemaakt worden. De Hor zel zelf had zich ondanks alle beproevingen kranig gehouden en uitwendig leek de machlno ^volkomen intact. Maar of zijn bestuurder even gelukkig geweest was?Weldra zou men zekerheid hebben daaromtrent. oorsprong, 31 knoest in hout, 32 voor naam, 33 nederige onderworpenheid, 37 hoofdzaak, 38 vrucht, 41 ik, 43 van Edam, 45 jongensnaam, 47 naderen, 49 boosheid, 51 plaats in N.-Brabant, 52 mand, 53 telwoord, 54 huilen, 55 stad in Sumatra. Verticaal: 1 haardracht, 2 stad, 3 melsjesn., 4 zelfkant, 5 zw. paard, 7 onbeschaafd, 8 positieve elektrode, 9 orgaan, 10 vertering, 15 zoogdier (wijfje), 16 Franse schrijver, 19 van iets afgeraakt, 20 theesalon, 23 wie lerwedstrijd, 25 kleding, 26 inhouds maat (afk.), 28 voedsel, 29 bron, 34 hoogschatten, 35 plaats in Betuwe, 36 lichaamsdraad. 37 inwendig woedend zijn, 39 smalle, diepe inham, 40 beu ren, 42 echtgenote, 44 loeren op, 46 zangstuk, 48 lidwoord, 50 lofdicht. Alle inzendingen moeten uiterlijk woensdagavond in het bezit zijn van de P.Z.Ct., Walstraat 58 te Vlissingen onder vermelding van het woord „Puzzelrubriek". KERKNIEUWS Ds. A. Wijngaarden 25 jaar predikant te Groningen Woensdag 14 Januari a.s. zal het vijfentwintig jaar zijn geleden, dat ds. A. Wijngaarden werd bevestigd als predikant v Kerk van Groningen. Ds. Van Wijn» van de Gereformeerde ;aarden werd in 1923 te Baarland ln iet ambt bevestigd. Hij diende deze gemeente tot 1926. De geestelijke verzorging op de vloot Bij de geestelijke verzorging van de vloot van Nederland zullen met in gang van het nieuwe jaar enkele wij zigingen van kracht worden. Ds. J. W. Sepmeijer, vlootpredikant die aan boord van H.M. „Karei Doorman" ge ruime tijd als geestelijk verzorger werkzaam is geweest, komt a.s. za terdag weer op het bureau van de hoofdvlootpredlkant, ds. J. H. Sillevls Smitt te 's Gravenhage, ds. W. P. Kramer, thans werkzaam op het vliegveld Valkenburg (Z.-H.) gaat 13 januari a.s. weer varen en ds. T. Kruyne, eveneens vlootpredikant ver trekt 8 Januari met dc „Baarn" naar Curacao. Ds. H. F. Kat, vlootpredi kant te Den Helder, vertrekt 10 jan. a.s. per vliegtuig naar Nieuw Guinea Ds. C. R. H. ter Haar Romeny, even eens vlootpredikant te Den Helder, zal ds. Kramer gaan vervangen als vlootpredikant op het vliegveld Val kenburg (Z.-H.) Ds. E. H. Lourens tenslotte eveneens vlootpredikant te Den Helder, gaat met H.M. „De Ruy- ter" het zeegat uit. Dr. D. Jacobs tachtig jaar De emeritus predikant van de Neder lands Hervormde Kerk dr. Jacobs uit Breda, die na zijn emeritaat van 1945 tot 1948 hulpprediker ia geweest to Sirjansland, hoopt 13 januari a.s. zijn 80ste verjaardag te vieren. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Oldemarkt J. Th. Heemskerk kand. te 's-Gravenhage. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Klundert F. Bakker te Hul zen (N.H.). f Advertentie VAN MARGARET MALOOLN Ze zat nauwelijk. of Raoul kwam naar haar toe. Hij had een bundeltje kranten in de hand, dat hij op de ta fel legde. Na met opgetrokken wenk brauwen op zijn polshorloge te heb ben gekeken, boog hij ceremonieel en zei eerst toen: „Goedemorgen, juf frouw May". „Goedemorgen M'siour Pierre. Ik ben vijf minuten te laat, maar ik zeg niet dat het me spijt, want dan zou U maar denken, dat zo'n domme roodkop niets anders wist te vertollen". Er trok iets als een glimlachje over Raolii'fl gezicht, doch ook niet meer dan ccn glimp. - „Ik zei niet. dat U te laat was", zei hij vriendelijk, maar sloeg haar on derwijl scherp gade, elke bijzonder- he'd van haar uiterlijk en gedragingen in zich opnemend. „Neen, maar U gaf het te kennen". „Ik weet toevallig, dat U op tijd was. juffrouw May. Heeft U vanmorgen de kranten gelezen?" vroeg hij, het bun deltje vol minachting van zich af schuivend. Caroline vroeg zich verdrietig af, wat ze gezegd of gedaan had, (lat hij zo ontstemd was. „Neen", her nam ze, „we kopen geen kranten, M'sleur Pierre en als we het wel deden zou er vandaag toch geen tijd geweest zijn om ze te lezen. Ik was om half tien al op.de les. Had Ik ze moeten lezen V' Raoul haalde de schouders op. Caroli ne zag er fris en wakker uit, alsof ze goed geslapen en helemaal niet alsof ze nog uren na middernacht met Kit Dale in een café of elders had ge danst. De idee. dat die twee samen waren geweest, maakte hem. woe dend. „Och", zei hij. .misschien zou U het prettig vinden. Er staat zoveel over U in deze bladen. Ik heb het aange streept. Lees het straks maar op uw gemak". „Dank U". Caroline nam de kranten aan met een overmoedig gevoel, dat ze niet geheel kón verbergen. Het zou leuk zijn, haar naam gedrukt te zien, vooral als er wat aard!g9 over haar werd gezegd. Ze hunkerde om het te lezen, maar keek er opzettelijk niet naar. M'sieur Pierre had Immers half- en-half te verstaan gegeven, dat ze die lectuur tot haar vrije tijd moest bewaren. Die wenk kon ze niet naast zich neerleggen, want hij was in een slecht humeur. Heel zakelijk vroeg ze dus. „Is er iets bijzonders, dat ik moet doen of zeg gen, iemand mot wie ik volgens U een praatje moet maken?" „Vanmorgen niet; dank U, juffrouw May". Na een ogenblik stilzwijgen sprak hij opnieuw, maar nu schoen het alsof de woorden hem buiten zijn wil „ontsnap ten: „Waarom is U gisteravond weg gegaan zonder me goedenavond tc zeggen?" Dat was dus de reden van zijn ont stemming! En Caroline, innig op Ra oul verliefd, ging gebukt onder zijn verontwaardiging. „Had U dan gedacht, dat ik zou ko men voor U zelf vertrok?" informeer de ze nederig. „Het zou tenminste beleefd zijn ge weest; vindt U dat ook niet?" Caroline koek eerst voor zich, maar sloeg toen haar ogen naar hem op. Ze zag er bleek en verlegen uit. Het leek wel. of hun onderlinge verhouding er niet zó best voorstond, althans niet zo als Caroline graag had gewild! „U hoeft gelijk, M'siour", gaf ze toe. ,,'t Was niet beleefd van me. zo maar zonder een enkel woord weg te gaan" „Ik was nogal gebleven om U te zien vertrekken". „O. wat spijt me dat!" riep Caroline, inderdaad ontsteld. „Toen ik beneden kwam hoorde Ik stemmen en ik her kende de uwe, maar U scheen het erg druk te hebben: anders had ik U, ge loof ik, wel goedenavond gezegd". „U Is door de achterdeur weggegaart; daardoor ben ik U misgelopen", klonk het op een toon van verwijt, alsof Ca roline iets verkeerds had gedaan. Vlug antwoordde ze daarom: „Ik meende, dat wij van die deur gebruik moesten maken". Om Maurice te spa ren volstond ze met deze verklaring. „Dat lag allerminst in mijn bedoe ling", verzekerde Raoul. „Ik heb heel duidelijk gezegd, dat en waarom U niet tot mijn „staf" behoort. Voortaan komt en gaat U door de voordeur". Caroline knikte even ten teken, dat ze het begrepen had. „Een jong meisje moet na middernacht niet alleen in de straten van Parijs zijn", hernam haar chef. „Ik was niet alleen, m'sieur". „Dat weet ik. Maar vanavond en elke avond dat U hier werkt, gaat U per auto naar huis". „O, ik denk er niet aan, U last te be zorgen". Raoul zette grote ogen op. „O", her nam hij: „Ik persoonlijk ben niet van plan U mee te nemen. Emile mijn chauffeur, een betrouwbaar man, zal U in de auto van de zaak thuis bren gen". „O!" Caroline kreeg een gevoel, dat ze zich dwaas had aangesteld. Had ze heus gedacht, dat Raoul haar naar huls zou rijden ,,U zou het gisteravond ongetwijfeld nebben bemerkt, maar U had het te druk met uw vriend, m'sleur Dale. I-Tet spijt me. dat ik hem ook geen „lift" kan aanbieden, maar de auto is uitsluitend bestemd voor bepaal de doeleinden, alleen voor het perso- nee. Of misscliien druk ik me juister uit als ik zeg, dat hij ten dienste staat van wie in hot restaurant heeft gewerkt bij plotselinge ziekte b.v. voor een rit naar het ziekenhuis, of als het erg slecht weer is, of ook als iemand pas heel laat weggaat en niot meer per metro of bus naar huis kan". „Ik begrijp het volkomen", verzeker de Caroline. „Dan wilt U zeker meneer Dale, zo dra U hem 2iet, wel uitleggen hoe 't er bij staat". Dat leek Caroline allerminst een pret je. Zeker, ln haar ogen was Kit niet meer dan een kennis, maar hij zelf dacht er anders over. Als landgenoot in de vreemde, die zich bovendien zeer tot haar voelde aangetrokken en als door zijn moeder schrome lijk verwend jongmens deed hij aanspraken gelden, waarvan hij moeilijk zou zijn af te brengen. Geen wonder dus, dat Caroline nogal tegen zulk een uiteenzetting opzag. Ze antwoordde niet dadelijk, maar overwoog met enig genot wat Raoul zoëven had gezegd en vroeg zich af wat zijn motieven daarvoor waren, Zou hij jaloers zijn op Kit en wilde hij haar daarom beletten, na het werk met hem uit te gaan of han delde hij'Inderdaad in naar belang? Gaf hij zoveel om haar, dat haar vei ligheid hem ter harte ging Met zijn zachte stem en zijn Caro line zo dierbare, verkeerde nadruk op j sommige woorden, ging Raoul voort: „Ik hoop, dat U mij geen spelbreker vindt, maar U moet inzien, dat ik onmogelijk een gratis ritje kan aan- b eden aan vrienden van alle mensen die in mijn dienst zijn. Op die manier zou ik voor eigenaardige consequen ties komen te staan". De hardnekkigheid, waarmee hij op het onderwerp terugkwam, deed Ca roline een ogenblik en welk een heerlijk ogenblik vermoeden, dat hij ln Kit een soort medeminnaar zag. maar even later verwierp ze de gedachte als ongerijmd. Heel kalm verzekerde ze: „Ik zal het meneer Dale wel uitleggen en ben er zeker van, dat hij het zal begrijpen. Er be staat geen enkele reden waarom hij zou verwachten, dat U hem gratis van uw auto gebruik zou laten ma ken." Carollhe had dit Raoul kalm en heel ernstig gezegd, want ze was ervan overtuigd, dat Kit het allerminst zou begrlipen. Hij zou integendeel vrij wat te zeggen hebben over het be knotten van haar vrijheid, waar schijnlijk uitvallen over tirannen, kleine dictators cn slavennouders. Ja, hij zou ongetwijfeld m'sieur Pier- res bemoeienis met haar vrije tijd heel hoog opnemen. „Je bent meerderjarig. Jo kunt doen wat je wilt. Als jij zelf die vent niet aan 't verstand brengt waar hij zich buiten heeft te houden, moet iemand anders het voor je doen", zou Kit, strijdlustig gestemd, vermoedelijk zoggen. (wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 12