DE KERKEN maatschappij Dibelius: kerk blijft open voor deelnemers aan Jugendweihe MEELFABRIEKEN VERWIKKELD IN ONDERLINGE PRUZENOORLOG UITGIFTE STAATSLENING GROOT 400 MILJOEN GULDEN GROEDE NAM KLEUTERSCHOOL EN UITVALSWEG IN GEBRUIK ZATERDAG 10 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 en de „Jugendweihe en confirmatie zijn niet met elkaar in overeenstem ming te brengen, de deuren van de kerk staan evenwel open voor alle jonge mensen, die zich op grond van een halfslachtige beslissing de Jugendweihe hebben laten welge vallen". Dit is het standpunt, dat bisschop Dibelius in een vraagge sprek met het Berlijns zondagsblad ..Die Kirche" met nadruk naar vo ren bracht. De verklaring van deze leider der Evangelische Kirche in Deutschland is vooral veelbeteke nend, omdat door berichten over de nieuwe regeling van de confir matie in de Oostduitse Landeskir- chen voor 1959 de indruk was ont staan, alsof de kerk zich thans nret de Jugendweihe akkoord had ver klaard. In elk geval is het onmogelijk al dus verklaarde de bisschop dat een kind zich uitspreekt voor het athe- istische materialisme en dan naar de Konfirmation gaat. Maar de kerk denkt er uiteraard niet aan alle jonge mensen die aan de Ju gendweihe hebben deelgenomen zonder meer af te schrijven. „Er moet echter een afstand zijn, en de kerk moet de zekerheid hebben, dat de jeugdige personen in op rechtheid tegenover het christelijk evangelie de confirmatie begeren en het atheïsme afzweren". De Ju gendweihe is volgens Dibelius der mate tegenstrijdig met de zin van de confirmatie, dat degenen, die er aan mochten hebben deelgenomen, slechts na een zekere tijd van be zinning bisschop Dibelius sprak van ongeveer een jaar tot de confirmatie kunnen worden toege laten. Europeanen moeten noch Russen noch Amerikanen worden Bisschop Otto Dibelius van de Duitse Evangelische Kerk heeft op de conferentie van leiders van protestantse kerken van oost en west, welke te Nyborg in Dene marken wordt gehouden, gezegd dat de mensen in Europa er voor moeten zorgen „Amerikanen noch Russen" te worden. De Europese cultuur, aldus zei hij tot de aan wezige 120 vertegenwoordigers van kerken in 21 landen, dankt haar bestaan aan het christendom dat door geen oorlog weggevaagd kon worden. Thans raakt Europa echter steeds meer los van zijn erfdeel. „Het is de tragedie van Euro pa dat het niet alleen in vele delen van de wereld maar ook door velen in Europa zelf als een „vermoeide oude man" wordt beschouwd. De seculari sering van ons leven heeft de kerken in Europa veel van hun kracht ontnomen", hldus Di belius. Otto Dibelius Op de vraag of deze nieuwe rege ling niet tóch een verzachting be tekende van het vroegere strikte verbod „Wie naar de Jugendweihe gaat, wordt niet geconfirmeerd", verklaarde de bisschop woordelijk: „Een verbod in deze zin is er nim mer geweest. Geen cliristclijke kerk kan zich op een standpunt stellen, dat beslissingen voor of te gen het geloof nooit meer onge daan zijn te maken, maar vanzelf sprekend staan de deuren van de kerk wijd open voor ieder, die laat weten dat hij zijn leven niet wil la ten bepalen door de goddeloosheid van onze tijd". Cursus voor predikanten in industriegebieden Op 15 januari 1959 zal in de rijks universiteit te Utrecht het eerste semester aanvangen van de cursus waarin 13 predikanten van ver schillende protestantse kerken, als mede enige theologische studenten zich zullen bezighouden met de vragen rondom de situatie van de mens in het bedrijf. De cursisten zullen door vooraan staande deskundigen uit het be drijfsleven en de vakbeweging worden voorgelicht. Een belangrij ke plaats is ingeruimd aan de groepsdiscussie, waarin theologie en bedrijfsleven elkaar in een ge zamenlijke doordenking van de we derzijdse kritische vragen zullen ontmoeten. Voor een praktische toepassing in het eigen werk zullen de predikan ten, die uit 4 industriegebieden af komstig zijn, streekteams vormen, die zich onder leiding van een so cioloog zullen oriënteren omtrent de situatie in de eigen streek. In de cursus wordt tevens aandacht besteed aan gespreks-, discussie- en groepsmethodieken. Op zoek naar zendingsvelden Met de „Aldabi" van de Rotter- dam-Zuid-Amerika-lijn zijn op 5 januari vertrokken de beide waar nemers van de geref. zending dr. J. C. Gilhuis en ds. J. A. C. Rull- mann. Zij zullen enkele maanden een bezoek aan Argentinië en Brazilië brengen, teneinde na te gaan, of hier voor de Gerefor meerde Kerken in Nederland, naast de zendingstaak in Indone sië, wellicht een andere zendings taak ligt. De waarnemers hopen half mei in Nederland terug te keren. Ontvolking van protestantse gebieden in Frankrijk Verantwoordelijke instanties in de Hervormde Kerk van Frankrijk houden zich reeds jaren bezig met het verschijnsel van de ontvolking van streken in het land met een overwegend Protestantse bevol king. Men is zelfs overgegaan tot het instellen van een „Bureau na tional protestant d'études rural es''. Dit bureau organiseerde in Athis- de-l'Orne studiedagen, waaraan 54 predikanten en niet-theologen uit bijna geheel Frankrijk deelnamen om de vragen, waar het bij deze kwestie om gaat in het licht van het Evangelie te bespreken. Vast gesteld werd, dat bij de traditioneel protestantse plattelandsbevollcing een opvallend gebrek aan kerkelij ke belangstelling bestaat, die voortkomt uit verwaarlozing van de jeugd. Twee wegen werden aan gegeven, die wellicht tot verbete ring kunnen leiden: verheffing van het geestelijke niveau van het plat teland en beïnvloeding van een ie der persoonlijk door een appèl op het geloof te doen. Zeer interessant waren de versla gen, die door afgevaardigden uit de verschille'ned streken o.a. Nor- mandië, de Elzas gegeven wer den. Uit deze verslagen blijkt, dat overal pogingen worden gedaan om de fatale ontwikkeling tegen te gaan. Een deskundige van het Na tionale Agronomisch Instituut wees erop, hoe belangrijk het is om zich bij dit probleem grondig met dè landbouwkundige aspecten be zig te houden. Een bijzonder punt is volgens deze verslagen de steeds voortgaande vestiging van r.-k. fa milies in streken, die tot nu toe uitsluitend protestant waren. De studiedagen hebben heel duide lijk doen zien, dat het gaat om vragen, die voor de toekomst van het Franse protestantisme van het grootste belang zijn. Duitsland verlaagt bankdisconto West-Duitsland heeffc vrijdag zijn bankdisconto met procent ver laagd van drie procent tot pro cent. Dit Is door de centrale bank- raad van de Federale Bank in Frank fort bekendgemaakt. Het nieuwe disconto is het laagste in de moderne Duitse geschiedenis. Het laagste disconto sinds 1875 was drie procent. Tegelijkertijd werd bekend gemaakt dal het disconto op lenin gen tegen onderpand van vier procent tot 3% procent is gebracht. De nieuwe disconto-verlaging gaat vandaag in. Sinds de herfst 1956 zijn zes disconto-verlagingen inge voerd. De Westduitse minister van eco nomische zaken, prof. Erhard, heeft op een persconferentie in Berlijn verklaard, dat de verlaging van het Westduitse disconto be doeld is als maatregel voor het overwinnen van de aanvankelijke moeilijkheden als gevolg van het inwisselbaar maken der Europese valuta's. In bankkringen verwacht men, dat de verlaging de kapitaal export door West-Duitsland zal helpen bevorderen. Jaarbeurs koopt Expo-klokketoren De Koninklijke Nederlandse Jaar beurs zal de 32 meter hoge klok- ketoren, die op de Wereldtentoon stelling te Brussel voor het Neder lands paviljoen stond opgesteld, aankopen. Als het gemeentebestuur van Utrecht zijn medewerking verleent, zal de klokketoren een plaats krijgen op het terrein voor de ingang van de Jaarbeurs aan de Graadt van Rog- genweg. Boven op de toren zal de Jaarbeurs-U worden geplaatst, die 's avonds wordt verlicht. In de toren komt een licht carillon te hangen dat door middel van een mechanisch speelwerk ieder uur verschillende wijsjes ten gehore brengt. Daarnaast zal een speel- klavier worden opgesteld, zodat een beiaardier het carillon ook uit de hand kan bespelen. Het ligt in de bedoeling klokketoren en carillon nog voor de komende voorjaars- beurs te plaatsen. KARTELOVEREENKOMST OPGEZEGD Gevolgen voor broodprijs nog onduidelijk (Van onze Haagse redacteur) De meelfabrieken in ons land zijn sinds 1 januari in een prij zenoorlog gewikkeld, omdat een der grote meelfabrikanten ge weigerd heeft de kartel-overeen komst opnieuw te verlengen. Iedere meelfabriek tracht nu zijn omzet te vergroten door middel van een prijsverlaging, die in sommige gevallen zelfs 2.50 per 100 kilo meel be draagt. Of deze verlaging van de bloem- prijs een lagere prijs voor het brood tot gevolg zal hebben, staat nog niet vast. Wel is bekend, dat donderdagmiddag op uitnodiging van het ministerie van economische zaken een bespreking heeft plaatsgehad tussen vertegen woordigers van de Nederlandse Bak kerij Stichting en de directeur-gene raal voor handel en nijverheid, drs. J. H. D. van der Kwast. Het departe ment zou gaarne zien, dat de brood prijs werd verlaagd. Men gaat ervan uit, dat een verlaging van de bloem- prijs met ongeveer 1.70 per 100 kg een broodprijs verlaging van 1 cent per brood van 800 gram mogelijk zou maken. De vertegenwoordigers van de bakkers daarentegen voelen weinig voor een lagere broodprijs. In deze kringen houdt men er rekening mee, dat de prijzenslag tussen de meelfabrikanten spoedig tot het verleden zal behoren en dan zou de broodprijs, als men nu tot ver laging zou besluiten, toch weer moeten worden verhoogd. De bak- RENTE 4/t%, KOERS 99, LOOPTIJD 30 JAAR Inschrijving opengesteld op 22 januari Dè minister van financiën a.i. is voor nemens over te gaan tot de uitgifte van een 414 pet, lening groot f 400 miljoen tegen een koers van 99 pet. Aflossing van de lening zal geschieden in 30 jaarlijkse termijnen en wel af wisselend 3 pet. 4 pet. en 3 pet. per jaar, zodat telkens in drie opeenvol gende jaren 10 pet. van de lening wordt gedelgd, te beginnen op 16 fe bruari 1960. Versterkte of algehele delging is de eerste tien jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 16 februari 1959, de coupons verschijnen jaarlijks op 16 februari. De storting op de toegewezen schuldbewijzen zal moeten geschieden op maandag 16 februari 1959. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van f 1000.— en f 100.terwijl deel neming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrijvingen zal kun nen geschieden tot bedragen van ten minste f 100:000. Het ligt in de bedoeling de inschrij ving open te stellen op donderdag 22 januari van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het ministerie van fi nanciën te Amsterdam. Opneming van deze lening in de no tering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd» Het prospectus zal binnenkort, ver moedelijk op fë januari verschijnen, nen. Britse „Freya" tijdens storm vergaan De „Freya" een 274 ton metend Brits schip dat tot taak heeft de vis serij te beschermen is vrijdagmor gen bij Scarlet Head (Noord-Schot- land) in een hevige storm omgesla gen en vergaan. De Belgische treiler „St.-Berchmans" heeft 17 beman ningsleden weten te redden. De be manning van liet. verongelukte schip zou uit 20 koppen bestaan hebben. De reddingboot van Wick Caithness cn een hefschroefvliegtuig van de Britse marine hebben nog gezocht naar de drie vermiste leden van de bemanning. Het schip sloeg om toen het met de boeg in de storm wilde gaan liggen. EEN DUBBEL FEEST Het was gisteren feest in Groede. Feest, omdat op dezelfde dag de nieu we uitvalsweg naar Oostburg en de nieuwe openbare kleuterschool in ge bruik konden worden genomen. In tegenwoordigheid van vele genodig den knipte de lieer H. D. J. Swaters, hoofdingenieur-directeur van de Pro vinciale Waterstaat, vrijdagmiddag tijdens een fikse sneeuwjacht liet lint door, dat de toegang tot de nieuwe weg, die recht tegenover liet gemeen tehuis van Groede ligt, versperde, waarna iedereen zijn toevlucht zocht in auto's om, met de heer Swaters en burgemeester J. C. Everaars voor op, naar het eind van de weg te rij den, waar een tweede „versperring" moest worden „opgeruimd". De heer Swaters verbrak het tweede lint met de neus van zijn auto, zodat niemand zijn auto behoefde te verla ten. Ook de bevolking van Groede werd niet nat, maar sloeg de plech tigheid gade vanachter de gordijn tjes. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de nieuwe kleuterschool, die aan deze uitvalsweg gelegen is. In dit ultra-moderne gebouwtje een voorbeeld van perfectionis me noemde de inspectrice van het kleuteronderwijs, mejuffrouw A. E. G. van Waesberghe uit Roo sendaal liet werd het woord gevoerd door de oudste leerlinge, de kleine Ingrid Berckmoes, die met een kordaat „alstublieft juf frouw Van Waesberghe" en „als tublieft meneer Swaters" de in spectrice en de hoofdingenienr bonbons aanbood. „Voor mevrouw Swaters", voegde burgemeester Everaars, zich tot de heer Swaters richtend, er nog aan toe. Hierna werd dc aanwezigen gelegen heid gegeven de school, waarop men in Groede met recht trots is, te be zichtigen. Tevoren, bij de begroeting van de ge nodigden in het gemeentehuis, had burgemeester Everaars reeds tot al len die aan de totstandkoming van weg en school hadden bijgedragen, woorden van dank gericht. In het bijzonder richtte Groedes burgemees ter zich daarbij tot de vertegenwoor digers van Waterstaat en toonde hij zich dankbaar voor de medewerking van het provinciaal bestuur en van de werkverruimingscommissie Zee land. Deze dank werd door het ge meentebestuur onder woorden ge bracht in een telegram, dat aan de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en aan het college van Gedeputeerde Staten werd verzonden. Burgemeester Everaars sprak tevens de hoop uit, dat in een niet al te verre Vrijdagmiddag heeft de hoofdinge nieur-directeur van de Provinciale Waterstaat, de heer H. D. J. Swaters de officiële opening verricht van de nieuwe uitvalsweg te Groede, Na af loop van de plechtigheid spralc ir. Swaters zijn openingstoespraak uit in het gemeentehuis van Groede. (Foto p&aj, toekomst de nieuwe weg gecomple teerd zal kunnen worden met rijwiel paden, daar men die wegens gebrek aan geldmiddelen nog niet heeft kun nen aanleggen. Terug in liet gemeentehuis na de bezichtiging van de school werd het woord gevoerd door de heer Swaters. „Zonder enige toezeg ging te kunnen doen, want ik ben ambtenaar en geen beleidsman", zeide deze spreker, „hoop ik, dat binnen niet al te lange tijd een mooie brede weg naar Oostburg op deze nieuwe uitvalsweg zal aansluiten. De plannen voor deze weg zijn echter nog niet voor uit voering vatbaar". Vervolgens sprak de ontwerper ven de kleuterschool, de heer L. W. Ro- senkranz. zijn gelukwensen uit. „Dit werk heeft mij bewezen", aldus de architect, „dat scholen en kerken niét de slechtste weiken zijn". De heer Rosenkranz dankte aannemer en on der-aannemers en herinnerde nog even aan de eerste steenlegging in dertijd door de echtgenote van de burgemeester, mevrouw Everaars. De architect deelde tevens mede, dat ter versiering van de voorgevel met tertijd een draadplastiek zal worden aangebracht, die vervaardigd wordt door de heer P. den Besten, leerling van de technische school te Oost burg, onder leiding van de leraar smeden, de heer De Hullu. Nadat burgemeester Everaars had medegedeeld, dat de school gedoopt is met de naam „Wantewever", wat Weinig animo voor instituut agrarisch marktonderzoek In het lioofdproduktschap voor ak kerbouwproducten bleek tijdens de bestuursvergadering weinig animo te- bestaan voor een vanwege het mini sterie van landbouw voorgesteld „In stituut voor agrarisch marktonder zoek". Minister Vondeling heeft hier toe 100.000,op de begroting 1959 gevoteerd mits landbouw, landbouw handel en voedselvoorzieningsindus trie eenzelfde bedrag op tafel leggen. Het bestuur bleek van mening, dat eerst nog eens duchtig met de an dere produktschappen moet worden overlegd of wellicht een eenvoudiger oplossing met coördinatie van de be staande activiteiten mogelijk is. Dit is ook het standpunt van de produkt schappen voor aardappelen, land- bouwzaalzaden en vis- en visproduk- ten. het Zeeuws-Vlaamse woord is voor „woelwater", werd nog het woord fevoerd door mejuffrouw Van Waes- erghe, die de rustige sfeer van het nieuwe gebouw roemde; door de hoofdleidster, mejuffrouw De Hulster, en de voorzitter van de oudercom- missie^ Rest nog te vermelden, dat men vol bewondering was voor de drie (houten) kleutertjes, die het hek van de school sieren en die ont worpen werden door een onderwijze res van de openbare lagere school. kers zouden wel voor een verla ging van de broodprijs voelen, in dien de lagere meelprijzen het ge volg waren van externe factoren, bijvoorbeeld van een lagere we- reldprijs van het graan. Intussen betekent de prijzenoorlog tussen de meelfabrieken een grote tegenslag voor de kleinere maalderij en, die geen grote financiële weer standhebben. Al 18 cm sneeuw in het noorden In Noord-Nederland heeft het gister hevig gesneeuwd. De totale hoeveel heid sneeuw, die in de afgelopen da gen is gevallen, is volgens opgave van de metereologische dienst te Eel- de tot gisteravond zeven uur achttien centimeter. Alleen in de middag is er al acht centimeter gevallen. Allerwegen rukten sneeuwploegen uit om de voornaamste wegen be gaanbaar te maken. In de stad Gro ningen schakelde de reinigingsdienst al het materieel en diverse sneeuwop- ruimingsploegen in om de voornaam ste wegen berijdbaar te houden. Het gemeentelijk vervoersbedrijf liet ex tra bussen rijden om het toegenomen passagiersaanbod te verwerken. De autobusdiensten tussen de stad Gro ningen en de verschillende plaatsen in de provincies Groningen, Friesland en Drente hadden gisteren op de meeste lijnen vertragingen van onge veer drie kwartier, maar de bussen bleven rijden. Ook de spoorwegen, hebben gisteren op de lijnen Gronin genNieuwe Schans en Groningen Leeuwarden last gekregen van de sneeuw, voornamelijk doordat op sommige plaatsen wissels kwamen vast te zitten. Er traden vertragin gen op van ongeveer een kwartier. Door de snelle was van de Maas staat het water tegen de rand van de weg Ittersen-Meerssen. Nog slechts enke le centimeters en dan zal het water over deze weg stromen. Een gedeelte van de Kerkstraat te Ittersen staat reeds over een lengte van ongeveer tien meter onder water. Nieuwjaarsreceptie koninklijk paar Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gisteren de leden van het corps diplomatique op de gebruikelij ke nieuwjaarsreceptie in net konink lijk paleis op de Dam ontvangen. Bij deze receptie was ook de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, aanwezig. Tevoren had de vorstin op paleis Soestdijk de nieuwe ambassadeurs van Australië en Polen en de nieu we gezant van Hongarije ontvangen voor het aanbieden van hun geloofs brieven. Negen en dertig ambassadeurs, drie gezanten en dertien zaakgelastigden kwamen namens hun regeringen de nieuwjaarswensen aan het koninklijk naar aanbieden. Het was de eerste keer, dat de ko ninklijke luchtmacht bij de nieuw jaarsreceptie de erewacht voor het paleis had betrokken. Deze werd ge vormd door een ere-squadron in het blauwgrijze veldtenue met platte pet, de bol bedekt door een lichtblauwe hoes, dito lange slobkousen, en in dezelfde kleur de leren uitmonstering. Terzijde van de paleisingang stond de kapel van de Koninklijke Lucht macht met tamboerkorps in het ce remonieel tenue, lichtblauwe tuniek, donkere broek en kleine kolbak met pluim. De inspectrice van het kleuteronder wijs,viej. .4. E. G. van Waesberghe uit Roosendaal, heeft vrijdagmiddag te Groede met het doorknippen van een lint de officiële opening verricht van de nieuwe, ultra-moderne kleu terschool. Rechts de burgemeester van Groede, de heer J. C. Everaars Foto P.Z.C.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 11