PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE GAULLE geïnstalleerd als president van de vijfde Franse republiek Michel Debré vormde nieuwe regering Zeelands bevolking groeide met 3000 zielen BILT Tijdens kanongebulder aan de Seine MIN. VAN HEMELRIJCK LEGDE VERKLARING AF IN PARLEMENT ZEELAND 1958 IN CIJFERS VERWACHT... 202e jaargang - no. 7 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 9 januari 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie f 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad"" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel 2425. adm tel. 2094. In een kleurrijke plechtigheid in het Elysée, het paleis van de Franse presidenten, is generaal Charles de Gaulle gister president van de Vijfde Republiek geworden, toen hem omstreeks twaalf uur de gouden keten van het Legioen van Eer, symbool van de presidentiële functie, werd om gehangen door zijn oude vriend, generaal Geor ges Catroux, groot kanselier van het Legioen van Eer. Onmiddellijk na dit officiële gebaar, begon de aftredende president, René Coty, zijn afscheidsrede door zich tot de Gaulle te richten en hem aan te spreken als „monsieur Ie presi dent". De plechtigheid had plaats in aanwezig heid van diplomaten en Franse politieke leiders in de sierlijke grote zaal van het Elysée. Buiten het paleis werd het nieuws dat de Gaulle einde lijk hoofd van de Franse staat is geworden, ver kondigd door een salvo van 21 schoten uit een Frans 75 mm-kanon, opgesteld aan de oever van de Seine. De nieuwe grondwet verleent De Gaulle uitgebreide uitvoerende macht. Hij is daardoor het machtigste Franse staatshoofd geworden na Napoleon. De Gaulle is de zeven tiende president van Frankrijk. Vlak voor de investituur door generaal Catroux, werd de officiële proclamatie van De Gaulles verkiezing als president voorgelezen door René Cassin, voorzitter van de voorlopige constitutio nele commissie. Cassin proclameerde, dat de uit slag van de verkiezingen van 21 december De Gaulle „president van de Franse republiek, pre sident van de Franse gemeenschap" heeft ge maakt. Dit was de eerste officiële uitspraak van de verkiezingsuitslag, hoewel op de dag der ver kiezingen reeds door „officiële indiscretie" be kend was geworden dat De Gaulle gekozen was door 78 procent van de stemmen uit het kies college. Machtigste staatshoofd van Frankrijk sinds Napoleon III Vernieuwde instellingen in werking getreden De aftredende president Coty hield een rede waarin hij o.in. zei dat de eerste Fransman van dit ogenblik af de eerste in Frankrijk is. Coty haal de bij deze gelegenheid een brok Franse geschiedenis naar voren. Toen het Franse volk op de bodem van de afgrond ter neer lag Coty doelde in dit verband op de gebeurtenissen van 1940 verwierf de generaal De Gaulle zich een onverganklijk aureool. Hij riep de Franse natie op tot de strijd voor eer en vrijheid. En vorig jaar toen 't Franse volk zich op de rand van de afgrond bevond, deed het een beroep op generaal De Gaulle aldus Coty. De oud-president bracht vervolgens in herinnering dat het parlement van de Vierde Republiek de regering-De Gaulle op volkomen legale wijze ge machtigd heeft een nieuwe grondwet op te stellen en dat het Franse volk daarna premier De Gaulle voor het presidentschap heeft aangewezen. De vrijheid, aldus Coty, heeft zich op de ze wijze het gezag kunnen veroveren, dat alleen in staat is om haar te ver dedigen. Coty verklaarde ervan over tuigd te zijn dat Frankrijk onder lei ding van De Gaulle „met energie en volharding" zal streven naar het gro te doel dat het zozeer heeft verdiend. De Gaulle, die daarna het woord voerde, verklaarde dat de ver nieuwde instellingen van de repu bliek en de Franse gemeenschap in werking treden op hetzelfde ogenblik dat deze plechtigheid ge houden wordt. Frankrijk heeft in de afgelopen halve eeuw meer ge leden dan wanneer ook in de loop van zijn geschiedenis, aldus De Gaulle. Hij legde vervolgens grote nadruk op de betekenis van de nieuwe banden tussen het Franse moederland en de Afrikaanse statenleden van de Franse gemeenschap. En in deze gemeen schap is voor het" Algerije van mor gen, gepaeifieerd en omgevormd, een plaats gereserveerd, aldus De Gaulle. Na zijn toespraak legde De Gaulle de keten van het Légion d'honneur af en tekende het verslag van de gebeurte nissen. Toen De Gaulle en Coty zich op de trappen van het paleis vertoon den speelde'het orkest van de Garde Republicaine de „Marseillaise". Tot slot volgde een lunch in het Ely sée, waaraan De Gaulle, Coty, en de hooggeplaatste leden van de staven yan beide staatslieden aanzaten. Are de Triomphe Na afloop van de lunch reden De Gaulle en Coty via de Champs Ely- sées naar de Are de Triomphe. De auto werd voorafgegaan door bere den leden van de Garde Républicaine en gevolgd door een gesloten politie wagen. De Gaulle was gekleed in het uniform van brigade-generaal. Duizenden personen hadden zich langs de Champs Elysées verzameld. Bij de Are de Triomphe nam het gezelschap een minuut stilte in acht toen het „Aux Morts" werd geblazen. Met talrijke oudstrijders bogen De Gaulle en Coty het Toen René Cassin De Gaulle officieel haduitgeroepen tot president van de Franse genieenschapoverhandigde generaal Catroux generaal De Gaulle de halsketen van de Orde van het Le gioen van Eer en benoemde hem tot Grootmeester van de orde. hoofd. Later onderhield De Gaulle zich enige tijd met enkele oud- strijders. De plechtigheid werd ook bijgewoond door de weduwen van maarschalk Jean de Lattre de Tassigny en maarschalk Philippe le Clercc. Uiteen Met het symbolisch ontsteken van de „eeuwige vlam" op het graf van de onbekende soldaat was de plechtig heid ten einde. De Gaulle keerde te rug naar het Elysée, Coty vertrok rechtstreeks naar zijn woning in Le Havre. Generaal De Gaulle wordt op de trap van het Elysee verwelkomd door de aftredende president René Coty. Luchtgevecht tussen vliegtuigen van VAR en Israël Er heeft zich donderdag boven de Negeb-woestïjn in Israel een luchtge vecht afgespeeld tussen straaljagers van de Iraëlisehe luchtmacht en die van de Verenigde Arabische Repu bliek, aldus heeft een woordvoerder van het Israëlische leger donderdag te Jeruzalem meegedeeld. Vier Arabische Migs vlogen Israëlisch gebied binnen in de richting van Beersjeba. Toen Israëlische „myste- res", die waren opgestegen om de in dringers te onderscheppen, de Migs naderden, keerden twee van deze da delijk om. De andere tv/ee vlogen pas na een kort luchtgevecht terug naar Egypte, aldus de Israëlische woord voerder. Hij deelde niets mee over eventuele verliezen. Radio-Caïro daarentegen meldde don derdagavond dat jachtvliegtuigen van de Verenigde Arabische Republiek donderdag in een luchtgevecht twee Israëlische vliegtuigen hebben neer geschoten. DE RELLETJES IN DE KONGO Geen stemming over regeringsbeleid De Belgische minister van Hemel- rijck voor Kongolese zaken heeft don derdag voor het Belgische parlement in een verklaring over de ongeregeld heden in de Kongo gezegd dat de schade in Leopoldstad honderden mil joenen Belgische franks beloopt. Hij las de Belgische Tweede Kamer een rapport van de gouverneur der pro vincie Leopoldstad voor, waaruit blijkt dat 42 inboorlingen de dood Volgens zijn inlichtingen was er sprake van opzet om de relletjes te laten samenvallen met de Bel gische regeringsverklaring van a.s. dinsdag over de politieke toe komst van de Kongo, maar waren ze te vroeg uitgebroken. De troe pen hadden volgens de minister slechts in uiterste noodzaak van de wapens gebruik gemaakt. „Men heeft in de Kongo het „politie ke virus" binnengebracht", zo ver volgde de minister, „zonder dat men een duidelijk idee had van de te scheppen instellingen of van de mo gelijkheid om de elite een politieke vorming te verschaffen. Onze onder linge twisten, naar Kongo overge bracht, hebben ons prestige bij de zwarten zeker niet vergroot. Zij heb ben integendeel een geleidelijke afta keling van het gezag teweegge bracht". De minister sprak vervolgens over agitatie die gevoerd werd door de Abako, een ras- en stamgezinde be weging. De Belgische autoriteiten de ondermijnende actie van Zestien mensen bij brand omgekomen Bij een brand in Boswell, Oklahoma (V.S.) zijn zestien mensen om het le ven gekomen. De slachtoffers zijn mevrouw Aire Gardner, haar tien kinderen en vijf neven en nichten. De houten woning brandde geheel uit. deze beweging reeds geruime tijd aandachtig gade. Er waren dreigende uitlatingen, die blijk gaven van de bedoeling wanorde te stichten. Daar bij dient te worden gevoegd de strooi briefjes en stakingsdreigingen, die een onmiskenbare sfeer van opwin ding schiepen. De Abako had er alle belang bij, dat de komende regerings verklaring niet zou inslaan bij de in landse bevolking, aldus de minister. Van Hemelrijck haalde als oorzaken van buiten o.m. aan Algerije, de poli tieke hervormingen in de Franse ge bieden en de conferentie van Akkra, waar de deelnemers de wens uitten een politieke gestalte te geven aan de verschillende Afrikaanse gemeen schappen. Tot een stemming over het rege ringsbeleid kwam het niet.' De voorzitter besliste dat een com munistisch interpellatieverzoek niet spoedeisend was. De Kamer besloot de commissie voor kolo niën een onderzoek te laten instel len naar de onlusten. In dit ver band werd een verzoek van de „Kongolese nationale beweging" aan de voorzitters van Kamer en Senaat, een commissie uit het par lement de zaak te laten onderzoe ken, nog niet in behandeling geno men. VERONTRUST. De burgemeesters van alle gemeen ten van Leopoldstad (op de gearre steerde Kasavoeboe na) hebben don derdag een memorandum ingediend bij de gouverneur-generaal van de provincie Leopoldstad, waarin wordt verklaard dat de uiterst gespannen toestand de burgemeesters van de Afrikaanse gemeenten verplicht, in afwachting van de hervorming van het stedenstatuut, een reeks noodza kelijke maatregelen te treffen. Zo vragen de burgemeesters oprich ting van een gemeentepolitie als in België, onmiddellijke opheffing van de militaire bezetting van de inlan derswij k en inkorting van de duur van het uitgaansverbod. De burgemeesters verzoeken ook om herziening van de aan hun col lega Kasavoeboe opgelegde straf van afzetting. Zij waarschuwen dat de bevolking nog 'uiterst ge spannen is en uitziet naar de ont knoping van de zaak Kasavoeboe. „De huidige kalmte is maar schijn. Wij lopen gevaar spoedig hét erg ste te beleven als men psychologi sche vergissingen blijft begaan". De burgemeesters verklaren zich voorstanders van het streven der Kongolese bevolking naar onafhanke lijkheid en van sociale rechtvaardig heid zonder onderscheid van ras. De burgemeesters verklaarden aan journalisten dat zij besloten hebben iedere samenwerking met de overheid te staken, en zelfs af te treden als hun eisen niet spoedig worden inge willigd. Generaal Charles de Gaulle heeft na zijn installatie als president van Frankrijk onmiddellijk de aftredende minister van justitie, Michel Debré gevraagd een nieuwe regering te vor men. Een uur nadat hij met de Gaulle ge sproken had, deelde Debré aan de journalisten in het ministerie van jus titie mee, dat zijn regering nu „de finitief gevormd" was. Hij voegde daaraan toe, dat hij haar, zoals het plan was geweest, de vol gende week aan het parlement zou voorstellen. Het was al sedert enige weken een uitgemaakte zaak geweest, dat aan Debré gevraagd zou worden de eer ste stabiele regering van de Vijfde Republiek te vormen. Altijd sedert de oorlogsjaren heeft Debré achter de Gaulle gestaan en achter diens politiek en hij heeft nooit afgelaten voor hem in de Senaat te vechten gedurende de jaren, dat de Gaulle uit het politieke strijdperk was verdwenen. Debré zei, dat Soustelle onder de premier verantwoordelijk zal zijn voor de overzeese departementen van Frankrijk, de zaken betreffen de de Sahara en overzeese gebieds delen en de atoomenergie. Lecourt zal de werkzaamheden van de Franse ministeries met be trekking tot de staten van de Franse gemeenschap coördineren. Malraux zal verantwoordelijk zijn voor culturele zakën. In dit cijfer is opneming 1631 Ambonezen besloten Zeeland is in 1958 met precies 3000 inwoners gegroeid tot een provincie waar 283.379 mensen wonen. Dat is meer dan in enig jaar waarover sta tistieken bekend zyn, behoudens na tuurlijk de terugkeer van bevolking van evacuatie. In 1956 bedroeg de toeneming 1822, in-1957 1929. Nu is dit beeld sterk geflatteerd, omdat per 1 januari jongstleden 1631 Am bonezen verplicht in de Zeeuwse bevolkingsregisters werden inge schreven. Zonder deze groep was de ontwikkeling dus beduidend min der, namelijk 1369. De groeikracht van de Zeeuwse economie, die toch de basis is van de groei in het zie lental is dus eigenlyk minder groot dan de laatste jaren. Aan de ande re kant kan men het ook zo stellen dat de bevolkingscijfers van de laat ste jaren ondergewaardeerd wer den. De Ambonezen zijn immers in onze economie ingeschakeld en nemen dus plaatsen in die ook door anderen be zet zouden kunnen worden. De ge meenten die Ambonezen huisvesten „verdienen" derhalve de aanwas vol komen. Wij dienen dus de totale cij- indruk van de economische capaciteit van onze steden en dorpen te krijgen. Maar voor de groeikracht moeten wij hen uitschakelen. Op de eerste plaats staat Walcheren met een groei van 630 (met Ambo nezen 1700), dat thans 82.089 inwo ners telt. Vervolgens komt Oost Zeeuwsch-Vlaanderen met een groei van 305 (zonder Ambonezen). Dit gewest telt thans 63.988 inwoners. Daarna volgen de Bevelanden, met een groei van 283 (650) thans 68.474 en Schouwen-Duiveland met 164 (thans 23.431). West Zeeuwsch-Vlaanderen (thans 27.921) nam met één inwoner af. Mét Ambonezen is er echter een toene ming van 192. Het aantal inwoners van Tholen en Sint-Philipsland thans 17.476 nam af met 11. Alle gebieden hadden een ver- trekoverschot, d.w.z. er vertrok ken meer mensen dan zich vestig den. Met de Ambonezen had al leen Walcheren 'n vestigingsover schot, n.I. van 714. Met een ge woon vertrekoverschot van 256 had Walcheren relatief nog het minst ongunstige beeld van de volkrijke gebieden. Voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen schrijven wij 258, voor de Bevelanden 516. Merkwaardig was het beeld in West Zeeuwsch-Vlaanderen waar een geboorteoverschot van 215 relatief zeer laag, zoals altijd hier en een vertrekoverschot van 216 zonder Ambonezen was. De krachten wijzen gelijk de laatste jaren gebruikelijk is naar een voort durende concentratie op de gemeen ten waarin de landbouw niet de hoofdbron van bestaan is, men kan ook wel zeggen naar de meer indus triële gemeenten. Men ziet dit duide- /V\*WSA/VA/VVVV*VVWVWV\VVVV\*WVVWVVVWw'VWvA Zeeland telde 1 januari jl. 283.379 Inwoners (142.271 mannen en 141.108 vrouwen). Drieduizend meer dan bij.de jaarwisse ling 1957-1958, toen het cijfer 280.379 was (140.709 mannen en 139.670 vrouwen). In 1958 vermeerderde dit aantal door ge boorte met 5504 (2829 jongens en 2675 meisjes) en door ves tiging met 15.039 (7312 mannen en 7727 vrouwen). Er over leden 2519 mensen (1343 mannen en 1176 vrouwen) en er ver trokken 15.024 mensen (7236 mannen en 7788 vrouwen). In Zeeland werden in 1958 in totaal 2102 huwelijken voltrokken en 70 echtscheidingen ingeschreven. fers in aanmerking te nemen om een lijk met Schouwen-Duiveland, West Zeeuwsch-Vlaanderen en Tholen. Een nadere analyse van het cijfer voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen bevestigt dit verschijnsel. De gemeenten die aan het kanaal grenzen zagen hun in wonertal met 447 toenemen. De agrarische gemeenten in het land van Axel daarentegen namen af met 71, die in het land van Hulst met 97. De industriële gemeenten in het land van Hulst groeiden met 52 inwoners. In dit gebied is de economische ex pansie sedert lang niet indrukwek kend meer. Ontvolking In de meer agrarische gebieden is het proces van ontvolking in geheel Nederland aan de gang. De wo ningvoorziening verhelpt hieraan niets. Immers daardoor kan wel de uitbreiding worden tegengehouden, maar het getal zal al wordt er niets gebouwd niet afnemen. An ders zou bijvoorbeeld Rotterdam, waar de woningnood zeer groot is, een voortdurend dalend cijfer te zien moeten geven. In commentaren wordt dit steeds vergeten. Iets anders is dat door de woningtoewijzing aan een „centrumgemeente" de verschuiving iets sneller kan plaatsvinden, zoals een toewijzing aan een dorp haar kan vertragen. Komt er geen enkele nieuwe wel vaartsbron in zo'n dorp, dan zal het nooit kunnen groeien en gezien de uitstoting van landarbeiders, op de duur toch afnemen. De enige tegen kracht is de motorisering van steeds meer mensen (bromfiets enz.). Het Sloeplan, het Kanaalzoneplan en de ontwikkelingskernen maken het dan (Zie slot pag. 2 kol. 4) Duits kustvaartuig in vliegende storm vergaan Bij Sandhammarn aan de Zweedse zuidoostkust is donderdagochtend in vliegende storm de 499 ton metende Duitsé kustvaarder „Ilohe Eichen" vergaan. Zeven van de acht opvaren den zijn gered door de Duitse kust vaarder „Hans Bülow". De achtste wordt vermist. Twee Nederlandse zeelieden zijn gisteren tijdens het zware weer op de Noordzee het slachtoffer ge worden van het verschuiven van de deklading op het Groningse kustvaartuig „Vedette". Een van' de slachtoffers, de 19-jarige P. E. uit Roden overleed aan de gevol gen van het ongeluk. De 22-jarige J. Laadstra werd gewond. De „Vedette", die 500 ton meet, was op weg van Antwerpen naar Huil, toen een zware storm opstak. De twee zeelieden trachtten de schuiven de lading vast te maken toen het on geluk gebeurde. De kapitein van het schip vroeg via de radio in Huil me dische bijstand. De gewonde matroos is opgenomen in een ziekenhuis. Sowjet-schrijver Boris Lawrenew overleden De Russische schrijver Boris Law renew is woensdag op 68-jarige leef tijd overleden. Hij is vooral bekend f eworden door zijn verhalen uit de ijd van de burgeroorlog tussen de Roden en de Witten. Eén dezer ver halen „De 41-ste" is onlangs in de Sowjet-Unie verfilmd. Geldig tot hedenavond SNEEUWBUIEN Enkele sneeuw- of hagelbuien, maar ook enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 10 januari Zon op 8.46 onder 16.49 Maan op 9.02 onder 18.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1