TRIUMPH Gangsters bouwden met steun van Batista in Cuba gokindustrie op VERMINDERING KOLENVERVOER SCHAKELDE 150 SCHEPEN UIT Er is een virgikaan geboren! VOORUITZICHTEN VOOR DORDT EN OMSTREKEN REDELIJK TOENEMEND VERZET TEGEN VERSOBERINGSPROGRAMMA DONDERDAG S JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Van de „Casino's" in Havana die in twee jaar tijds met veel zorg van hun eigenaars en president Fulgencio Batista uit de grond zijn geschoten, hebben slechts vier de revolutiedagen zonder kleer scheuren doorstaan. 'George Raft, een ex-gangster die filmacteur werd en mede-eigenaar is van het 24 miljoen gulden aan investering verte genwoordigende „Capri", redde een van die vier, door koelbloedig de vlag der rebellen te zwaaien voor de neuzen van enkele honderden opgewonden Cubanen. Zoals alle gewone mensen in dit land haten deze Cubanen de Casino's en wilden zij de gokholen platbranden. En voor de eigenaars van deze bevoordeelde goktenten was er veel aan gelegen dat akelig lot af te wenden. De man, die met Batista de gokindustrie op poten heeft gezet is Meyer Lansky, een New Yorkse gangster die inder tijd in de directie heeft gezeten van „Murder Incorporated". Hij ging naar sergeant Batista toe met liet voorstel 600 miljoen dol lar in de gokindustrie te investe ren. Dat zou de Cubaanse rege ring 100 miljoen dollar aan de viezen per jaar opleveren. Batista, die in 1952 toen hij aan de macht kwam het gokken ver boden had, maar wel voor een zakcentje voelde dacht niet lang na en beloofde medewerking. Met steun van Albert Anastasia, Frank Costello, Dandy Phil Kas tel, Joey Adonis, Sla Moretti en de hele „Almanac de Gotha" van de Amerikaanse onderwereld bracht Lansky in dit klimaat zijn Amerikaanse zakelijkheid in prak tijd. In 1955 waren er in Havana twee Casino's, die eigenlijk maar wat rommelden bij gratie van omgekochte politieagenten, 2 jaar later hadden Amerikaanse gangsters er de leiding overge nomen. In 1957 stonden er vier casino's. Met steun van de Cubaanse vak bonden kwam nummer drie, het „Havana Hilton", een gebouw van 23 miljoen dollar, de beide ande re overvleugelen. Men zegt dat de moord op Albert Anastasia ge pleegd werd omdat deze gangster probeerde een vinger in de pap te krijgen bij Hilton... en tijdens dé bekende „misdaadconventie" op .14 november 1957 te Apalachin, in de staat New York, staken de kopstukken van de onderwereld -die later door de politie een voor een aan de tand zijn ge voeld de hoofden bijeen, „over de toekomst van de toeristen industrie op Cuba". Typerend voor de Casino's was 't „Rivièra", dat 24 uur achtereen doordraaide, en beschikte over 75 fruitautomaten, 6 roulettes, 6 ta fels voor liefhebbers van een spel letje 21-en, en 3 tafels waar de dobbelstenen rolden. Mevrouw Maria Batista streek, als speldengeld, 50 percent op van de winst die gemaakt werd door alle fruitautomaten in Havana. Maar zij gaf liet geld aan,liefdadige in stellingen weg. En nu is de klad erin gekomen. President Urrutia heeft gezegd dat het gokken af gelopen moet zijn. Nu draait er niet alleen die grote gokindustrie, voornamelijk inge richt om buitenlandse toeristen te verstrooien. Sinds vijftig jaar be staat er in Cuba een „loterij", waar slechts weinig stervelingen ooit iets in gewonnen hebben. Bij na iedere Cubaan heeft er in de loop der jaren grote bedragen aan gespendeerd. Waar de opbrengsten van deze .nationale loterij' heen gingen? Niemand durft het te zeggen, ,'t Amerikaanse element hierbij is niet zo evident als bij de fokpaleizen. Maar het sprak oelcdelen dat vrijwel geen enkel loterijkantoortje in Havana de dag van Castro's machtsovername overleefd heeft. Toen de betogers moordend en brandend door Ha vana trokken waren de loterij kantoren hun eerste doelen. Het is niet waar dat de grote gangsters gevlucht zijn. Raft, Kastel, Lansky en talrijke andere groten zijn nog in Havana. „Wij weten alleen dat er een nieu we regering is. Wij willen alles doen wat wij kunnen om met de ze regering samen te werken, en ik geloof dat mijn collega's er ook Nu Fidel Castro de dictator Batista verjaagd heeft, en de gokindustrie welke Ameri kaanse gangsters met de steun van de „sergeant" in Cuba hebben opgebouwd dreigt te kelderen, en croupiers en gang sters bij president Urrutia de deur platlopen met smeekbeden is hét nuttig de gehele kwestie van de gokkastelen rond .en in Havana eens te bezien. Het is een interessant, maar ook wal gelijk onderwerp. zo over denken", zei Lansky, de koning aller gokkers. Het staat niet vast dat de, nieu we regering even bereidwillig is als Lansky. Het is zelfs waar schijnlijk dat de gokpaleizen moe ten sluiten. Maar het is een mil joenenkwestie geworden, een eco nomisch aspect waar men niet zo maar een streep door haalt. Er lo pen geruchten dat Castro en Ur rutia de gokindustrie op kleinere schaal, en uitsluitend voor buiten landers, in het leven willen laten. NEDERLANDSE REDERSVERENIGING: Totaal opgelegde tonnage meer dan zeven miljoen ton Vragen over pokken epidemie in Heidelberg Het Eerste Kamerlid de heer Polak heeft aan de minister van sociale za ken en volksgezondheid a.i. schrifte lijk gevraagd welke maatregelen de Westduitse regering in verband met de pokkenepidemie in de omgéving van Heidelberg heeft genomen met betrekking tot het personenverkeer met Nederland. De heer Polak wil tevens weten of hetzelfde vliegtuig, waarmee degene reisde, die de epidemie naar West- Duitsland overbracht, ook passagiers in Nederland heeft uitgelaten. Hebben passagiers of bemanning van dit vliegtuig tijdens de vlucht in Ne derland contacten gehad met inwo ners van ons land? Als deze vraag bevestigend wordt beantwoord, welke maatregelen heeft de Nederlandse regering dan ten aan zien van de bedoelde personen geno men? Ook vraagt de heer Polak wel ke maatregelen de regering heeft ge nomen of in overweging om een mo gelijk overgrijpen van de epidemie naar Nederland te voorkomen. Verlaging van Belgisch bankdiscoato In Duitsland verlaging verwacht De nationale bank van België heeft bekendgemaakt, dat zij haar discon totarief niet. ingang van vandaag heeft verlaagd van 31/2 tot S pro cent. In economische kringen in West- Duitsland wordt verwacht dat vandaag in de bijeenkomst van de Westduitse centrale bankraad zal worden besloten tot een verla ging van het officiële disconto. Dit zou dan de zesde verlaging sedert september 1956 worden. De laat ste verlaging van 3% tot 3 pro cent geschiedde in juni 1958. Tj. Krol (c.h.u.) geen kandidaat voor Tweede Kamer Naar het bureau van de Christelijk- Historische Unie meedeelt, heeft de heer Tj. Krol te Haren (Gr.), lid van de Tweede Kamer bericht gezonden, dat hij niet meer voor een kandida tuur in aanmerking wenst te komen. Voor wat de scheepvaart betreft zijn er in 1958 drie meest op de voorgrond tredende verschijnselen: in de eerste plaats een vermindering van of wel licht een sterke verlangzaming in het groeitempo van de zeegaande wereld handel, voorts de sterke groei van de wereldvloot en tenslotte de opgelegde tonnage, ter grootte van ongeveer ze ven miljoen brt. Dit werd woensdag middag medegedeeld namens de Ko ninklijke Nederlandse Reders vereni ging tijdens een bijeenkomst aan boord van het m.s. „Westerdam". In scheepvaartkringen bestaat de in druk dat de zeegaande wereldhandel niet in belangrijke mate is toegeno men, doch zonder twijfel in bepaalde sectoren is teruggelopen. Zo daalde volgens de verstrekte gegevens het kolenvervoer over de noord-Atlantische Oceaan van 45 miljoen ton in- 1957 tot onge veer 30 miljoen ton in 1958, het geen op basis van Liberty-schepen van 10.000 ton draagvermogen globaal een vermindering van on geveer 1500 rondreizen per jaar betekent of wel een verlies van jaaremplooi voor ongeveer 150 schepen. In andere takken van vervoer was het beeld evenzeer ongunstig. De vraag naar tonnage voor het vervoer van schroot, olie en erts bleef ten achter bij het enorme aanbod en al leen het graanvervoer kon enige com pensatie bieden. De thans beschikba re cijfers ten aanzien van de opgeleg de tonnage geven per 1 november 1958 het volgende beeld: droge lading 5.200.300 brt., tankers 2.448.700 brt., totaal 7.649.999 brt. De thans onder auspiciën van de In ternational Chamber of Shipping ont worpen plannen om te komen tot een internationale samenwerking van re ders, ten einde het aanbod van scheepsruimte meer in overeenstem ming te brengen met de vraag naar tonnage heeft dan ook ten doel deze druk op de markt zoal niet op te hef fen, dan toch in belangrijke mate te verminderen door het opleggen en slo pen van schepen te stimuleren. In hoeverre deze plannen kunnen worden verwezenlijkt, laat zich thans nog niet overzien. Het spreekt vanzelf dat het uithou dingsvermogen van de Nederlandse koopvaardij in het afgelopen jaar zwaar op de proef is gesteld, hetgeen wellicht ook in dfe jaren 1959 en 1960 het geval zal zijn. Dit uithoudings vermogen is goeddeels afhankelijk van de aanwezigheid van voldoende in het verleden opgebouwde reserves. Het kostenpeil is een factor, waarop de rederijen in het algemeen slechts ten dele invloed kunnen uitoefenen. Wat dit laatste betreft wordt de hoop uitgesproken dat de loon- en prijspo litiek van de Nederlandse regering met deze situatie rekening zal hou den, aldus de Koninklijke Nederland se Redersvereniging. Het aantal opgelegde schepen is ge ring, voornamelijk omdat de Neder landse rederijen zich hoofdzakelijk met lijndiensten bezighouden. Dit néémt niet weg, dat hel grote over schot aan tonnage gedeeltelijk weg gewerkt zou kunnen worden, indien men tot de sloop zou kunnen beslui ten. Doch daarvoor zijn de schroot prijzen te laag. Men wacht nu liever af of er misschien binnenkort een op leving komt, waardoor opgelegde schepen nog een tijdje in de vaart gehouden kunnen worden. Op de vraag, of de Nederlandse re ders er niet toe zouden kunnen over gaan van de goedkope vlag gebruik te maken, gaf men van bestuurszijde de mening te kennen, dat dit als ka pitaalexport zou kunnen worden op gevat. De Nederlandse regering zou althans niet toelaten, dat een be staand schip aan de Nederlandse vloot werd onttrokken. Bovendien zijn er vele andere be zwaren, waarbij de goede naam van de Nederlandse scheepvaart op het spel staat. Die heeft in de eerste plaats verplichtingen te genover haar werknemers en bo vendien hebben wij er voor te wa ken, dat de scheepvaartindustrie in elkaar zou zakken. Vervoerde neergestorte straaljager munitie? Het Eerste Kamerlid de heer Polak heeft aan de minister voor defensie schriftelijk gevraagd of het waar is, dat het bij Huis ter Heide neerge storte vliegtuig munitie aan boord had? Is de minister niet van oordeel, dat het, gezien het herhaaldelijk veron- geluldcen van militaire vliegtuigen, waarbij deze eveneens herhaaldelijk op bewoond terrein neerstorten, drin gend is aangewezen oefenvluchten niet te doen plaatsvinden met muni tie aan boord, daar dit de noodlotti ge gevolgen van eventuele ongeval len slechts kan vergroten? Wiek van „molen van Ruysdael" gekortwiekt Van de bekende „molen van Ruys dael" te Wijk bij Duurstede, in deze plaats kortweg „de Molen" genoemd, is gister een wiek gebroken en om geslagen. De wiek, die in het kruis recht naar boven wees, hangt nu naar beneden, gekneld tussen de vol gende wiek en het kruis van de mo len. De schade wordt geschat op eni ge duizenden guldens, mede omdat men vreest dat alle vier wieken ver nieuwd zullen moeten worden. De molen staat op de lijst van Monumen tenzorg, en valt onder toezicht van de vereniging „De Hollandsche Mo len" te Amsterdam. Dr. Meuleman hoogleraar aan Vrije Universiteit Directeuren van de Vrije Universi teit te Amsterdam hebben besloten in de theologische faculteit een afzon derlijke leerstoel in te stellen voor het onderwijs in de encyclopedie der godgeleerdheid, de symboliek, de apo logetiek cn de godsdienstfilosofie, wélke vakken tot nu toe worden ge doceerd door prof. dr. G. C. Berkou- wer. Ter bezetting van de nieuwe leerstoel hebben zij dr. G. E. Meu leman benoemd tot gewoon hoogle raar. Prof. Meuleman is sinds 1954 als docent verbonden aan de faculté libre de theologie protestante te Aix- en-Provence, Frankrijk. Voorts hebben directeuren dr. J. van der Berg, predikant van de gerefor meerde kerk te Zutphen, benoemd tot lector voor het onderwijs in de ethiek, welk onderwijs on het ogenblik nog wordt gegeven door prof. dr. R. Schippers. (Advertentie) Wat nu - een Yirgikaan? Ja, de nieuwe Triumph sigaret! De milde middenweg tussen Virginia en amerikaan, een sigaret voor alle rokers. Niet te scherp, niet te zacht... Mild! Het staat ook op het pakje: Mild! Zo'n nieuwe sigaret verdient ook een nieuw jasje: het blauwe doosje van Yroeger is veranderd In het nieuwe, moderne pakje. Met de nieuwe, moderne Triumph. Metéén proeven! HET MILDE MIDDEN TUSSEN AMERIKAAN EN VIRGINIA De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dor drecht en omstreken, ir. R. A. Jas, heeft in zijn gisteren gehouden nieuwjaarsrede onder meer gezegd dat de economische resultaten in het district van de. Dordtse Kamer, ge zien de omstandigheden, niet ongun stig zijn. De vooruitzichten zijn rede lijk, behalve in bedrijfstakken die structurele gebreken vertonen, zoals het vlasbedrijf en enkele onderdelen van de griend-exploitatie. Van belang voor het welvaartsniveau van het gebied van de Kamer is, al dus de voorzitter, onder meer het op gang komen van de Deltawerken. Van invloed is ook de frappante ont wikkeling van verschillende gemeen ten, zoals Dordrecht, Alblasserdam, Papendrecht, Zwijndrecht en Gorin- chem. Te betreuren vond hij het, Sliedreeht niet in deze rij te kunnen noemen, omdat aan deze gemeente de mogelijkheden haar expansie drang te richten op de overzijde van de Merwede onthouden worden, waardoor haar positie als centrum van het baggerbedrijf afbreuk wordt gedaan, zo niet wordt bedreigd. Over hetgeen 1958 voor de Neder landse binnenvaart heeft gebracht toonde de heer Jas zich niet erg vol daan. De duwvaart moet, aldus de heer Jas, zijn kans hebben, maar er In Rome heeft men een grote maqu- die een beeld geeft van het kelzerlij- I ette op schaal gemaakt van Poastic, I ke Rome van het begin van onze jaar- I telling. Duidelijk is o.m. het Colos seum te zien (rechts). mag niet licht gedacht worden over de omvang van een duweenheid en de ruimte die zij van het vaarwater op eist. De voorzitter besloot zijn rede met de wens uit te spreken, dat het Haringvliet snel overbrugd zal wor den.- J. Dura pleit voor streven naar lagere bouwkosten In zijn nieuwjaarsrede in de eerste vergadering van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf te Den Haag heeft de voorzitter, de heer J. Dura Dzn., ge pleit voor de verlaging der bouwkos ten. Daarom zal iedere ondernemer in dividueel steeds moeten blijven stre ven naar een efficiëntere bedrijfsvoe ring en verdere opvoering van de pro- duktiviteit. Werkgevers én werknemers zouden bovendien, zeide de heer Dura, nog een belangrijke bijdrage kunnen leve ren, indien men bereid zou zijn wat harder te werken. Ook de overheid kan volgens de voor zitter belangrijk bijdragen tot verla ging van de bouwkosten, door bijvoor beeld in samenwerking met het be drijfsleven na te gaan op welke wijze een wat minder op perfectionisme ge richt beleid is te voeren, door beper king en soepeler toepassing van de voorschriften. Hij deed tenslotte nog een beroep op degenen, die invloed kunnen uitoefe nen op ue bevordering van normalisa tie en standaardisatie in-de bouwnij verheid. Hier liggen belangrijke mo gelijkheden om tot verlaging van de bouwkosten te geraken. Ernie Pyle-prijs aan Don Dedera toegekend Winnaar van de „Ernie Pyle memo rial award" is dit jaar de 29-jarige Don Dedera, verbonden aan de „Ari zona Republic" te Phoenix. De onder scheiding omvat 1000 dollar en een bronzen plaquette en wordt toegekend door het Scripps-Howard concern. Zij is genoemd naar Erriie Pyle, de oorlogscorrespondent wiens verhalen over de strijd in Afrika, Europa en Azië grote bekendheid verkregen. Elk jaar wordt de „Ernïe Pyle her inneringsmedaille" uitgereikt aan een journalist wiens verhalen uitmun ten door stijl en vakmanschap. L. K. Boerema bestudeert garnalen in Panama De heer L. K. Boerema te IJmuïden is door de voedsel- en landbouworga nisatie van de Verenigde Naties voor een jaar uitgezonden naar Panama om behulpzaam te zijn bij een bio logische studie van de verspreiding van garnalen in de wateren van Pa nama en enige andere Midden- Amerikaanse landen. De heer Boerema, die als bioloog verbonden is aan het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek te IJmuiden, is 4 januari j.l. via Rome naar Pa nama vertrokken. Oliewinning door middel van ondergrondse kernexplosie? Het Amerikaanse mijnbureau heeft plannen bekendgemaakt om gebruik te maken van een kernexplosie voor het vrijmaken van grote hoeveelhe den olie, welke zich bevinden in de leisteenlagen in de westelijke staten van het land. Een eerste proefexplo sie zal waarschijnlijk plaatsvinden in Colorado. FRANSE VAKBONDEN EN FEDERATIES IN ACTIE Het verzet tegen het versoberïngs- programma van generaal De Gaulle is woensdag, aan de vooravond van diens officiële ambtsaanvaarding als eerste president van de vijfde Franse republiek verre van bedaard. Voor het eerst sinds drie jaar denken vak bonden en landbouworganisaties aan een gezamenlijke actie tegen de strenge eeavoud die het kenmerk zal moeten zijn van het nieuwe Frank rijk, een Frankrijk zonder subsidies op consumptieartikelen, zonder pen sioenen voor oorlogsveteranen (be halve voor de lichamelijk gehandicap ten en de oorlogsweduwen), met een franc die 17.55 procent devalueerde en met een levensstandaard die ge middeld vijf tot zes procent lager is dan die onder het partijenregime der vierde republiek. De nationale landbouwfederatie heeft dinsdagavond op een spoedvergade ring in Parijs gedreigd met een stop zetting van de. leveranties van vlees, melk en andere artikelen, als de sub sidies daarop niet worden hersteld. In februari zal het federatiebestuur beslissen, of de actie door moet gaan. Communistische en niet-communis- tische bonden van spoorwegpersoneel hebben besloten vandaag op een bij eenkomst met de directie van de spoorwegen aan te dringen op een loonsverhoging met elf procent. De communistische bond is voorstander van een waarschuwingsstaking. Honderden employé's van de gena tionaliseerde gas- en elektriciteitsbe drijven hebben dinsdagmiddag op een rumoerige demonstratie in Parijs een grote loonsverhoging geëist dan de vier procent die de regering wil ge ven. De oorlogsveteranen zien in de op heffing van hun, vaak onbeduidende pensioenen een aantasting van hun „geheiligde rechten". Het gaat hun niet zozeer om het geld, zo zeggen zij, als om het principe dat de staat hun offers voor het land waardeert. De Franse regering heeft een de creet goedgekeurd, dat dient om het tot stand komen van contrac ten in de Franse industrie, waarin de arbeiders een aandeel in de winst wordt toegezegd, te verge makkelijken. Het decreet is uit gewerkt door minister van arbeid Paul Bacon, maar het idee is van De Gaulle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7